PDA

View Full Version : Ανυπέρβλητο πρόβλημα με bandit K8



dimzan
20/01/2011, 09:23
Μαλλον χαλασε η κορνα, και μου χει σπασει τα νευρα. Μια πιανει κανονικα, μια βραχνιαζει μια δεν πιανει καθολου.

Ειτε ο διακοπτης ειναι, ειτε η κορνα. Ασφαλεια το αποκλειω.

Θα δοκιμασω σπρει επαφων στο κουμπι, αν και δε νομιζω να ναι αλλιως με βλεπω για καινουρια κορα.. ποσο κοστιζει?

οποιαδηποτε αλλη ιδεα και σχολιο δεκτα

Gia
20/01/2011, 09:30
Σε ένα ΧΤ που είχα παλιά, μου είχε βγάλει παρόμοιο πρόβλημα με τη κόρνα και έφταιγε η πλεξούδα. Τσέκαρε και αυτό..:wave2:

Cpt. Haddock
20/01/2011, 09:31
σοβαρό πρόβλημα η κόρνα; :confused:

sniper
20/01/2011, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
σοβαρό πρόβλημα η κόρνα; :confused:

Ναι ρε είναι!

Φιλαράκι, δες τις επαφές στη κόρνα σου

georgio
20/01/2011, 09:38
Μια από τα ίδια με τον Cpt. Haddock!

Κι εγώ περίμενα να δω ότι τρίτη φορά ανοίγεις μοτέρ... :lol:

Η ασφάλεια ή είναι καμμένη ή όχι, ντεμί δεν έχει. Κοίτα επαφές διακόπτη, τα βύσματα που πάνε στην κόρνα και όλη τη διοαδρομή των καλωδίων.

dimzan
20/01/2011, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
σοβαρό πρόβλημα η κόρνα; :confused:



χιουμοριστικα το εγραψα αλλα οντως μου χει σπασει τα νευρα :S


αν καποιος υπευθυνος θελει , μπορει να αλλαξει τον τιτλο


Thanx georgio

John Steed
20/01/2011, 11:57
Για εμένα η κόρνα είναι σοβαρό πρόβλημα, ζήτημα ζωής ή θανάτου....

Η μπαταρία σου είναι εντάξει?

camen
20/01/2011, 12:24
Το να εχει χαλασει απλως η κορνα δεν εχει τυχει σε κανεναν σας?!:rolleyes:

chr1s_86
20/01/2011, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Το να εχει χαλασει απλως η κορνα δεν εχει τυχει σε κανεναν σας?!:rolleyes:

Εμένα μου είχε κοπεί μια φορά το λαμάκι που βιδώνει και την είχα χάσει, τι κερδίζω; :lol:

camen
20/01/2011, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Εμένα μου είχε κοπεί μια φορά το λαμάκι που βιδώνει και την είχα χάσει, τι κερδίζω; :lol:

ΓλΕφεντζουρι...:wacko:


221685

AUFGEBRACHT
20/01/2011, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
σοβαρό πρόβλημα η κόρνα; :confused:

Ξέρεις τί είναι να είσαι δεύτερος στα φανάρια,να ανάβει πράσινο και να μη μπορείς να κορνάρεις στον μπροστινό σου σε νανοχιλιοστόμετρα του δεκάτου του δευτερολέπτου να ξεκινήσει;;;

balakia
20/01/2011, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Ξέρεις τί είναι να είσαι δεύτερος στα φανάρια,να ανάβει πράσινο και να μη μπορείς να κορνάρεις στον μπροστινό σου σε νανοχιλιοστόμετρα του δεκάτου του δευτερολέπτου να ξεκινήσει;;; :p :p :p

dimzan
20/01/2011, 12:49
Περα απο το χιουμοριστικο της υποθεσης η κορνα σωζει ζωες οταν καποιο αυτοκινητο παει να βγει απο τυφλο στοπ!

εκει ναι ενιωσα οτι τη χρειαζομαι! και γενικα χωρις την κορνα στη μηχανη νιωθω σα μουγκος, οχι οτι κορναρω στον καθενα χωρις λογο.


δεν καταφερα να ανοιξω το διακοπτακι και να δω αν παταει σωστα το λαμακι αλλα εβαλα λιγο σπρευ επαφων και ζουληξα την κορνα καμια 50αρια φορες μπας και ξεκολλησει. Παιζει μεν αλλα λιγο βραχνη, αυριο με το φως θα φωτιστουμε ολοι μαζι.

Η μπαταρια μου εινια μια χαρα, περι τα 13 volts με σβηστη μηχανη και οταν την αναψω παει στογνωστο 14κατι αρα φορτιζει και σωστα

DrEvil
20/01/2011, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Το να εχει χαλασει απλως η κορνα δεν εχει τυχει σε κανεναν σας?!:rolleyes:
+1
Δεν έχεις καμμιά άλλη, να δοκιμάσεις;
Αλλιώς βρισκόμαστε και ανταλλάζουμε για 1-2 ημέρες, να δούμε τι φταίει.

camen
20/01/2011, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
Περα απο το χιουμοριστικο της υποθεσης η κορνα σωζει ζωες οταν καποιο αυτοκινητο παει να βγει απο τυφλο στοπ!

εκει ναι ενιωσα οτι τη χρειαζομαι! και γενικα χωρις την κορνα στη μηχανη νιωθω σα μουγκος, οχι οτι κορναρω στον καθενα χωρις λογο.


δεν καταφερα να ανοιξω το διακοπτακι και να δω αν παταει σωστα το λαμακι αλλα εβαλα λιγο σπρευ επαφων και ζουληξα την κορνα καμια 50αρια φορες μπας και ξεκολλησει. Παιζει μεν αλλα λιγο βραχνη, αυριο με το φως θα φωτιστουμε ολοι μαζι.

Η μπαταρια μου εινια μια χαρα, περι τα 13 volts με σβηστη μηχανη και οταν την αναψω παει στογνωστο 14κατι αρα φορτιζει και σωστα

Ρε 'συ εισαι σοβαρος?!:lol: Μια καινουργια κορνα θες,τι καθεσε και ψαχνεις...Σε λιγο θα κατεβασεις και μοτερ...:p

dmf
20/01/2011, 13:17
Σε honda μια καινουρια κορνα κανει κανα 60αρι.
Ακριβο κατα την γνωμη μου γι'αυτο που στην ουσια ειναι

dimzan
20/01/2011, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrEvil
+1
Δεν έχεις καμμιά άλλη, να δοκιμάσεις;
Αλλιώς βρισκόμαστε και ανταλλάζουμε για 1-2 ημέρες, να δούμε τι φταίει.

αυριο θα κατεβω με το κατσαβιδι και το πολυμετρο να δω αν ειανι το καλωδιο , η επαφη ή η κορνα.. απλα τα πραγματα

θενκς παντως ;)

georgio
20/01/2011, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
αυριο θα κατεβω με το κατσαβιδι και το πολυμετρο να δω αν ειανι το καλωδιο , η επαφη ή η κορνα.. απλα τα πραγματα

θενκς παντως ;)

:beer:

Έχε υπόψη σου ότι η κόρνα τραβάει ΠΟΛΛΑ αμπέρ! Προσεκτικά και με χοντρούτσικα καλώδια μπορείς να ελέγξεις την κόρνα απευθείας με την μπαταρία.


Για το ότι η κόρνα είναι ζήτημα ζωής και θανάτου θα συμφωνήσω. Απλά όταν βλέπεις σοβαρό πρόβλημα περιμένεις να έχει πάρει ο άλλος το μοτέρ στο χέρι. Και το κομμένο πατάκι, ή η σπασμένη μανέτα του φρένου είναι ζήτημα ζωής και θανάτου αλλά δεν το λες σοβαρό πρόβλημα, μια βίδα είναι! :p

Γνώμη μου, και το εφαρμόζω πλέον στην οδήγηση μου, όποτε θεωρώ ότι χρειάζεται κόρνα ταυτόχρονα φρενάρω. Ακόμα και σε φάσεις που ο πίσω θα λέει τι κόβει τώρα αυτός. Αν δεν το έχεις συνηθίσει θέλει μια προσπάθεια στην αρχή, αλλά better safe than sorry. :winka:

yes-u
20/01/2011, 14:12
Dimzan, για το βράχνιασμα που αναφέρεις, η κόρνα από τη μεριά του μοτέρ έχει μια μικρή βίδα που ρεγουλάρει τον ήχο της. Πριν ασχοληθείς με οτιδήποτε άλλο, ρύθμισε με ένα ψιλό σταυροκατσάβιδο και δοκίμασε..

peter86
20/01/2011, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από yes-u
Dimzan, για το βράχνιασμα που αναφέρεις, η κόρνα από τη μεριά του μοτέρ έχει μια μικρή βίδα που ρεγουλάρει τον ήχο της. Πριν ασχοληθείς με οτιδήποτε άλλο, ρύθμισε με ένα ψιλό σταυροκατσάβιδο και δοκίμασε..
Aυτο θα σου προτεινα και εγώ!!
το ιδιο μηχανάκι εχουμε...

kerasaki
20/01/2011, 15:21
Στο z125, που ειχα αντιστοιχο προβλημα πιο παλια, επρεπε να 'παιξεις' λιγο με το βιδακι που ειναι πανω στην ιδια την κορνα(πανω στη μεταλλικη της μεμβρανη).βιδωνεις η ξεβιδωνεις μεχρι να ακουσεις καθαρο μπιπ. Αν κι εσενα εχει την αντιστοιχη βιδα δοκιμασε το πριν την πεταξεις

kerasaki
20/01/2011, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
Aυτο θα σου προτεινα και εγώ!!
το ιδιο μηχανάκι εχουμε...

σορρυ τωρα το ειδα:lol:

pektis
21/01/2011, 10:31
Δεν χρειαζεται να δωσεις 60€ για καινουργια κορνα...με 20 βρισκεις καλη after market...:wave2:

dimzan
21/01/2011, 13:17
διακοπτης ειναι τελικα. μια πιανει μια οχι

fz6man
21/01/2011, 13:31
με ενα 20αρικο σου δινω την δικια μου απο το ktm καπου την πηρε το ματι μου στην αποθικη:D δεν εχει λαμα να ξερεις

webassasin
24/01/2011, 00:36
χτες η κορνα με γλυτωσε απο σιγουρο τρακαρισμα.

giorgoskoz
24/01/2011, 18:45
Επείδη και εγώ θεωρώ ότι η κόρνα είναι πολύ βασική στο δικό μου τοποθέτησα μία της nautilus stebel. http://www.stebel.it/stebel2009/products.asp?IDserie=4&uso=1&tipologia=auto Το ρίχνω σαν ιδέα.Το κόστος μαζί με τον ηλεκτρολόγο δεν ξεπερνούσε τα 50 ευρώ.

nihristo
24/01/2011, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgoskoz
Επείδη και εγώ θεωρώ ότι η κόρνα είναι πολύ βασική στο δικό μου τοποθέτησα μία της nautilus stebel. http://www.stebel.it/stebel2009/products.asp?IDserie=4&uso=1&tipologia=auto Το ρίχνω σαν ιδέα.Το κόστος μαζί με τον ηλεκτρολόγο δεν ξεπερνούσε τα 50 ευρώ.

όχι ρε φίλε!! :eyepop: :eyepop:

Από παπόρι έχει;

johnpan
24/01/2011, 19:27
έτσι είναι παιδιά, για ένα bandit είναι από τα πιο σοβαρά προβλήματα που θα βγάλει! Ληστής ρε μούτρα!! :beer: :beer:

OldMan
25/01/2011, 14:07
Άμα το ματώσετε το πετσάκι σας μην βάλετε Betadine γιατί τσούζει ...!!! :smokin:

dmf
25/01/2011, 15:53
παθών;; :p