PDA

View Full Version : Κλασσική ερώτηση περί κρύου και εκκίνησης μοτέρ..



Gandalf dr685sm
21/01/2011, 05:04
Όσοι ζούνε σε περιοχές που έχει κρύο (όταν λέμε κρύο εννοούμε κοντά στους 0 βαθμούς (μείον/συν) θα το έχουν παρατηρήσει. Απο όσο γνωρίζω για να βάλουμε μπροστά την μηχανή μας, πρέπει να πατάμε μόνο την μίζα και να περιμένουμε να πάρει μπροστά. Δύο πράγματα λοιπόν που έχω παρατηρήσει εκ των οποίων το ένα είχε συζητηθεί και εδώ.

1. Πολλές φορές λόγω κρύου η μίζα αδυνατεί να ξεκινήσει το μοτέρ. Δηλαδή η μπαταρία πλήρως φορτισμένη και ενώ πάει να πάρει μπροστά κανονικά , τίποτα! Και θα συνεχίσει αυτό αν με το πατημα της μίζας δεν γυρίσεις λίγο την γκαζιέρα. Αυτό τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στο μοτέρ της μηχανής; Στον καταλύτη;... για πείτε γιατί πραγματικά οι γνώμες είναι διφορούμενες εδώ.

2. Στο ξεκίνημα της μοτοσυκλέτας το πρωί είχε ειπωθεί σε κάποιο νήμα παλιά στο moto.gr οτι αν κρατάμε πατημένη την μανέτα του συμπλέκτη, η εκκίνηση του μοτέρ είναι πιο εύκολη ... γιατί.. .αλήθεια δεν θυμάμαι το γιατί.. κατί είχε να κάνει με την σύμπλεξη/αποσύμπλεξη. Ισχύει;

Για πείτε ρε παιδιά, μιας και ειδικά απο εβδομάδα που θα έχει και πάλι παγωνιά τέτοιες συμβουλές μπορεί να μας γλυτώσουν απο προβλήματα μεγάλα και μικρά!

reinmeister
21/01/2011, 05:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Όσοι ζούνε σε περιοχές που έχει κρύο (όταν λέμε κρύο εννοούμε κοντά στους 0 βαθμούς (μείον/συν) θα το έχουν παρατηρήσει. Απο όσο γνωρίζω για να βάλουμε μπροστά την μηχανή μας, πρέπει να πατάμε μόνο την μίζα και να περιμένουμε να πάρει μπροστά. Δύο πράγματα λοιπόν που έχω παρατηρήσει εκ των οποίων το ένα είχε συζητηθεί και εδώ.

1. Πολλές φορές λόγω κρύου η μίζα αδυνατεί να ξεκινήσει το μοτέρ. Δηλαδή η μπαταρία πλήρως φορτισμένη και ενώ πάει να πάρει μπροστά κανονικά , τίποτα! Και θα συνεχίσει αυτό αν με το πατημα της μίζας δεν γυρίσεις λίγο την γκαζιέρα. Αυτό τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στο μοτέρ της μηχανής; Στον καταλύτη;... για πείτε γιατί πραγματικά οι γνώμες είναι διφορούμενες εδώ.

2. Στο ξεκίνημα της μοτοσυκλέτας το πρωί είχε ειπωθεί σε κάποιο νήμα παλιά στο moto.gr οτι αν κρατάμε πατημένη την μανέτα του συμπλέκτη, η εκκίνηση του μοτέρ είναι πιο εύκολη ... γιατί.. .αλήθεια δεν θυμάμαι το γιατί.. κατί είχε να κάνει με την σύμπλεξη/αποσύμπλεξη. Ισχύει;

Για πείτε ρε παιδιά, μιας και ειδικά απο εβδομάδα που θα έχει και πάλι παγωνιά τέτοιες συμβουλές μπορεί να μας γλυτώσουν απο προβλήματα μεγάλα και μικρά!

1.ανοιγοντας λιγο την πεταλουδα του ψεκασμου,μειωνεις το "ζορι" του εμβολου να ανεβοκατεβει...καμια επιπτωση στο μοτερ-καταλυτη,εκτος αν δεν νιωθεις και ανεβασει τερμα...οποιος λεει οτι υπαρχει προβλημα ειναι παντελως ασχετος...

2.καλυτερα ειναι με πατημενο μια κι εχει ενα λιγοτερο κινουμενο μερος να γυρισει η μιζα σου...

το μονο που πρεπει να τηρεις ευλαβικα ,σε αυτες τις περιπτωσεις, ειναι το στατικο ζεσταμα...οπωσδηποτε 1-2 λεπτα με 1500 τουλαχιστον, πριν ξεκινησεις...

Gandalf dr685sm
21/01/2011, 05:23
αυτό γίνεται (το στατικό ζέσταμα εννοώ) αν ακόμα και σε αυτό υπάρχει διχογνωμία, καθώς έχω διαβάσει/ακούσει πως είναι καλύτερο να κινηθεί η μηχανή για να κυκλοφορήσει το λιπαντικό και να δημιουργήσει γρηγόροτερα ιδανική θερμοκρασία λειτουργίας στο μοτέρ.

Όσο για τα παραπάνω ερωτήματα... αυτό που μου είχε μείνει απο συζήτηση και για αυτό ρώτησα είναι πως σε περίπτωση γυρίσματος γκαζιέρας , έχει πολύ περισσότερο καυσαέριο σαν εκπομπή (μην με ρωτήσεις το πως... αυτό δεν το γνωρίζω) και επιβαρρύνει τον καταλύτη αν το κάνεις συχνά!

Ευχαριστώ πάντως για τις διευκρινήσεις.

reinmeister
21/01/2011, 05:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
αυτό γίνεται (το στατικό ζέσταμα εννοώ) αν ακόμα και σε αυτό υπάρχει διχογνωμία, καθώς έχω διαβάσει/ακούσει πως είναι καλύτερο να κινηθεί η μηχανή για να κυκλοφορήσει το λιπαντικό και να δημιουργήσει γρηγόροτερα ιδανική θερμοκρασία λειτουργίας στο μοτέρ.

Όσο για τα παραπάνω ερωτήματα... αυτό που μου είχε μείνει απο συζήτηση και για αυτό ρώτησα είναι πως σε περίπτωση γυρίσματος γκαζιέρας , έχει πολύ περισσότερο καυσαέριο σαν εκπομπή (μην με ρωτήσεις το πως... αυτό δεν το γνωρίζω) και επιβαρρύνει τον καταλύτη αν το κάνεις συχνά!

Ευχαριστώ πάντως για τις διευκρινήσεις.

1.αυτη την πιπα την ειχαν δημοσιευσει και σε περιοδικο ειδικου τυπου και ειναι απλως για πολλες κλωτσιες...το λιπαντικο κυκλοφορει αναλογως στροφων του κινητηρα και μονον...επισης δεν ειναι αυτο που ζεσταινει το μοτερ,αλλα αυτο που ζεσταινεται απο το μοτερ...

επισης αν ξεκινησεις αμεσως,το μοτερ σου θα δεχθει φορτια τα οποια δεν μπορει να διαχειριστει με τις "κρυες" ανοχες του...και καμποσα ακομη που δεν απτονται της συζητησης...

2.δευτερη χαζομαρα που σου ειπαν,μια και ολα τα ψεκαστα με το που παιρνουν μπρος δουλευουν με εναν τονο παραπανω καυσιμο μεχρι να φτασει το μοτερ σε θερμοκρασια λειτουργιας,κατι που σημαινει οτι ο καταλυτης σου παθαινει κοκομπλοκι οτι και να κανεις...

στο ξαναλεω...μην ασχολεισαι...

Gandalf dr685sm
21/01/2011, 05:58
ok...ευχαριστώ!

OldMan
21/01/2011, 06:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
μιας και ειδικά απο εβδομάδα που θα έχει και πάλι παγωνιά
Σε πονάει και σένα η περιοχή ανάμεσα στην γλουτιαία αύλακα και την λαγόνια ακρολοφία ..??? :winka:

viper1
28/01/2011, 03:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
1.αυτη την πιπα την ειχαν δημοσιευσει και σε περιοδικο ειδικου τυπου και ειναι απλως για πολλες κλωτσιες...το λιπαντικο κυκλοφορει αναλογως στροφων του κινητηρα και μονον...επισης δεν ειναι αυτο που ζεσταινει το μοτερ,αλλα αυτο που ζεσταινεται απο το μοτερ...

επισης αν ξεκινησεις αμεσως,το μοτερ σου θα δεχθει φορτια τα οποια δεν μπορει να διαχειριστει με τις "κρυες" ανοχες του...και καμποσα ακομη που δεν απτονται της συζητησης...

2.δευτερη χαζομαρα που σου ειπαν,μια και ολα τα ψεκαστα με το που παιρνουν μπρος δουλευουν με εναν τονο παραπανω καυσιμο μεχρι να φτασει το μοτερ σε θερμοκρασια λειτουργιας,κατι που σημαινει οτι ο καταλυτης σου παθαινει κοκομπλοκι οτι και να κανεις...

στο ξαναλεω...μην ασχολεισαι...

ολα θελουν ζεσταμα.μοσυκλετες αυτοκινητα γυναικες:beer:

TROOPER
28/01/2011, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σε πονάει και σένα η περιοχή ανάμεσα στην γλουτιαία αύλακα και την λαγόνια ακρολοφία ..??? :winka:

προσπαθεις να μου βρεις πελατες :confused:

Cpt. Haddock
28/01/2011, 11:18
Μαγε, κατεβα παραθαλασσια αγορι μου, καθε χρονο τα ίδια ρωτας :lol: :bigcry: :rotflmao:

OldMan
28/01/2011, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
προσπαθεις να μου βρεις πελατες :confused:
Εεε μααα ... :smokin:

Κάθε φορά που αλλάζει ο καιρός, αντί να πάνε σε έναν Φυσικοθεραπευτή να φτιάξουν το ισχίο τους έρχονται στα Τεχνικά να φτιάξουν την μανιβέλα τους ... :winka:

Gandalf dr685sm
28/01/2011, 11:23
Cpt...:a22:...

bentouza
28/01/2011, 11:23
να ρωτησω κ εγω εδω να μην ανοιγω αλλο μιας και ψιλοτεριαζει

με την παλια μπαταρια (2.5 χρονων) οταν αφηνα το μηχανακι 2-3 μερες ακινητο και τυχαινε να εχει πολυ κρυο δεν επαιρνε μπροστα.
Γυριζε-γυριζε η μιζα τιποτα.
Αν ομως το βοηθουσα ελαχιστα επαιρνε ευκολα.
Βοηθεια ειναι να κινειται με 10-15 χιλιομετρα και με δευτερα μεσα ισα-ισα να ψιλοσυμπλεξω (ελαχιστα ισα να "γλειψει") ενω συγχρονως μιζαρω.
Εφοσον μου τοκανε 2-3 φορες υπεθεσα οτι εφαγε τα ψωμια της και την αλλαξα με το ιδιο ακριβως μοντελο (YUASA YTX14-BS)

αλλαζω μπαταρια ολα καλα παιρνει τσακμακι εκτος απο πριν δυο μερες με το κρυο που εγινε ακριβως το ιδιο.
Γυριζε-γυριζε τιποτα οποτε εκανα το παραπανω.
Επισης ετυχε μετα απο κρυο βραδυ να δυσκολευτηκε αλλα τελικα πηρε χωρις το παραπανω (γυρισε για παραπανω χρονικο διαστημα αλλα ακουγοταν αδυναμο το μιζαριζμα)
Γενικα παιρνει ακαριαια και μοιαζει να εχει περισια δυναμης η μιζα
μετρηθηκε πανω στην μπαταρια και στις 3000rpm γυρω στα 14 volt (παρακατι) οταν εβαλα την καινουρια.
η καινουρια μπηκε αφου φορτιστηκε κανα μισαωρο στο μαγαζι.

σημ.
το μηχανακι εχει ηλεκτρονικο γκαζι (Aprilia Shiver)
δεν εχει καποιο αυτοματο συστημα εκκινησης (οσο πατω γυριζει και αφηνω εγω οταν παρει μπροστα)
εχει συναγερμο με τηλεειδοποιηση ο οποιος με το voltομετρο που εχει λεει οτι η μπαταρια δεν πεφτει κατω απο τα 12.4 Volt ακομα και μετα απο ενα διημερο. Αλλα δεν εχω μετρησει τι ρευμα τραβαει.

αυτα.
καμια ιδεα;;

OldMan
28/01/2011, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
(Aprilia Shiver)
τώρα το είδα... :look:

Ρε άιντε απο δω που ασχολούμαστε με Aprilia ..!! :smokin:

OldMan
28/01/2011, 12:53
Και μια και δεν αντέδρασες, να το συνεχίσω ..

Η μπαταρία σου είναι VRLA και στα 12.4 Volts είναι ξεφόρτιστη κατά 50% περίπου ..
(πιθανόν να μην δίνει το απαραίτητο ρεύμα για να γυρίσει ικανοποιητικά η μίζα - γι αυτό και όταν στροφάρει το μοτέρ με ταχύτητα μπορεί και "σκάει" εύκολα ...)

Υ.Γ.1
Αυτό που μέτρησες στις 3000 σαλ ήταν η τάση φόρτισης, η οποία - κατά την γνώμη μου - πρέπει να είναι πάνω από 14 Volts (γύρω στα 14.2 -14.4) για τις συγκεκριμένες μπαταρίες ..

Υ.Γ.2
Αγαπάω Βαρώνο (πρώην Βύρωνα, αντιπρώην Σολομοστρόγκο) και απαντάω ... :winka:

TROOPER
28/01/2011, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εεε μααα ... :smokin:

Κάθε φορά που αλλάζει ο καιρός, αντί να πάνε σε έναν Φυσικοθεραπευτή να φτιάξουν το ισχίο τους έρχονται στα Τεχνικά να φτιάξουν την μανιβέλα τους ... :winka:

:a07:

bentouza
28/01/2011, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
τώρα το είδα... :look:

Ρε άιντε απο δω που ασχολούμαστε με Aprilia ..!! :smokin:

Τα αντανακλαστικα εχουν πεσει απο το πολυ διαβασμα...

Ελπιζω να ανταποδωσω στο μελλον!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Η μπαταρία σου είναι VRLA και στα 12.4 Volts είναι ξεφόρτιστη κατά 50% περίπου ..
(πιθανόν να μην δίνει το απαραίτητο ρεύμα για να γυρίσει ικανοποιητικά η μίζα - γι αυτό και όταν στροφάρει το μοτέρ με ταχύτητα μπορεί και "σκάει" εύκολα ...)



Αρα είτε ο συναγερμος τραβαει πολυ και της αλλαζει τα πρεκια ειτε κατι δεν παει καλα με το κυκλωμα φορτισης;
Παντως με το που σβηνω ο συναγερμος μετραει 13.0 Volt ακριβως.

Οπως κ να εχει πρεπει να το ψαξω λοιπον, δεν ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα καινουριας μπαταριας.

Θενκ γιου!