PDA

View Full Version : Θέση Πινακίδας κυκλοφορίας



gdevelek
04/08/2005, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από kawasaki 636
ωραια πραγματα!γαμω τους μπατσους!!!φευγω για χανια την αλλη εβδομαδα και θα μου πρηξουν τα αρχιδια απ οτι καταλαβα εχω την πινακιδα στο 636 απο κατω!

Μα είναι δυνατόν ένας μπάτσος να μην σπαστεί όταν βλέπει κρυμμένη πινακίδα; Σου λέει, στην καλύτερη περίπτωση αυτός σβουρίζει στους δρόμους με 250+, στη χειρότερη είναι κακοποιός ("οι ληστές της τράπεζας απομακρύνθηκαν με ιλλιγγιώδη ταχύτητα με μηχανή μεγάλου κυβισμού")

Ας προσπαθήσουμε λίιιιιγο να μη δίνουμε δικαιώματα...

kawasaki ZX-12
04/08/2005, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Μα είναι δυνατόν ένας μπάτσος να μην σπαστεί όταν βλέπει κρυμμένη πινακίδα; Σου λέει, στην καλύτερη περίπτωση αυτός σβουρίζει στους δρόμους με 250+, στη χειρότερη είναι κακοποιός ("οι ληστές της τράπεζας απομακρύνθηκαν με ιλλιγγιώδη ταχύτητα με μηχανή μεγάλου κυβισμού")

Ας προσπαθήσουμε λίιιιιγο να μη δίνουμε δικαιώματα...
κοιτα να δεις η πινακιδα στο 636 αν μπει απο κατω φαινεται για το λογο οτι η ουρα ειναι αρκετα ψηλα!αν τη στραβωσεις και προς τα εξω οπως εχω κανει εγω φαινεται πεντακαθαρα ειτε εισαι απο πισω με αμαξι ειτε με μηχανακι το εχω ελεγξει γι αυτο το λογο ακριβως!τωρα αν ο μπατσος θελει να σε γραψει δεν γλυτωνεις!δεν πιστευω οτι προκαλω εχω τη μηχανη 2 χρονια και δεν με εχουν γραψει ποτε για πινακιδα!απλα αυτο που διαβασα απο το παιδι που ειναι στη κρητη μου λεει οτι μαλλον εκει θα εχω προβλημα!!!!!!!!

gdevelek
04/08/2005, 09:47
Φίλε μου προφανώς δεν ξέρω πώς έχεις βάλει την πινακίδα σου, όμως πολύ αμφιβάλλω αν φαίνεται όπως ΠΡΕΠΕΙ να φαίνεται, αν δηλαδή έχει πρόσωπο ελαφρώς προς τα πάνω και αν βρίσκεται πίσω από τον τροχό αντί από πάνω του και κάτω από το φτερό.

Η πινακίδα πρέπει να φαίνεται εύκολα και από κάθε γωνία, όχι "να, ξέρεις, αν είσαι ακριβώς πίσω από τη μηχανή, κι αν σκύψεις λίγο, κι αν ο τροχός δεν έχει πετάξει πολύ λάσπη, θα τη δεις!!!".

Σε κάθε περίπτωση, εγώ έπιασα ως αφορμή το μήνυμά σου για να σχολιάσω μια γενικώτερη πρακτική που δικαιολογημένα στραβώνει τους μπάτσους.

kawasaki ZX-12
04/08/2005, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Φίλε μου προφανώς δεν ξέρω πώς έχεις βάλει την πινακίδα σου, όμως πολύ αμφιβάλλω αν φαίνεται όπως ΠΡΕΠΕΙ να φαίνεται, αν δηλαδή έχει πρόσωπο ελαφρώς προς τα πάνω και αν βρίσκεται πίσω από τον τροχό αντί από πάνω του και κάτω από το φτερό.

Η πινακίδα πρέπει να φαίνεται εύκολα και από κάθε γωνία, όχι "να, ξέρεις, αν είσαι ακριβώς πίσω από τη μηχανή, κι αν σκύψεις λίγο, κι αν ο τροχός δεν έχει πετάξει πολύ λάσπη, θα τη δεις!!!".

Σε κάθε περίπτωση, εγώ έπιασα ως αφορμή το μήνυμά σου για να σχολιάσω μια γενικώτερη πρακτική που δικαιολογημένα στραβώνει τους μπάτσους.
δεν επιμενω οτι εχω δικιο απλα 2 χρονια τωρα με εχουν σταματησει αρκετες φορες και για πινακιδα δεν μου εχουν πει τιποτα!!!εχει τυχει να εχω περιπολικο απο πισω η ζητα και να λεω τωρα θα με σταματησουνε αλλα ποτε δεν συνεβη!

gdevelek
04/08/2005, 09:59
Julius κάνεις λάθος, το θέμα με την πινακίδα το έθεσε το παληκάρι που άνοιξε το θέμα από το πρώτο κιόλας μήνυμα, και ήταν μάλιστα ένας κρίσιμος παράγοντας στο μπλέξιμο που είχε με τους μπάτσους στην Κρήτη.

gdevelek
04/08/2005, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kawasaki 636
δεν επιμενω οτι εχω δικιο απλα 2 χρονια τωρα με εχουν σταματησει αρκετες φορες και για πινακιδα δεν μου εχουν πει τιποτα!!!εχει τυχει να εχω περιπολικο απο πισω η ζητα και να λεω τωρα θα με σταματησουνε αλλα ποτε δεν συνεβη!

Η συμπεριφορά των μπάτσων είναι εντελώς αλλοπρόσαλη, το ξέρουμε όλοι αυτό, αλλά μπορούμε να προβλέψουμε τι θα τους ενοχλήσει και θα τους τραβήξει την προσοχή και τι όχι. Αν πχ. φοράς κράνος και μπουφάν, και η πινακίδα είναι μια χαρά, και ανοικτή εξάτμιση δεν έχεις, και τα χαρτιά σου όλα έχεις, και το μηχανάκι σου είναι περιποιημένο με φώτα και καθρέπτες εντάξει, θα δείξουν άλλη συμπεριφορά αν π.χ. σε πιάσουν για υπερβολική ταχύτητα.

kawasaki ZX-12
04/08/2005, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Η συμπεριφορά των μπάτσων είναι εντελώς αλλοπρόσαλη, το ξέρουμε όλοι αυτό, αλλά μπορούμε να προβλέψουμε τι θα τους ενοχλήσει και θα τους τραβήξει την προσοχή και τι όχι. Αν πχ. φοράς κράνος και μπουφάν, και η πινακίδα είναι μια χαρά, και ανοικτή εξάτμιση δεν έχεις, και τα χαρτιά σου όλα έχεις, και το μηχανάκι σου είναι περιποιημένο με φώτα και καθρέπτες εντάξει, θα δείξουν άλλη συμπεριφορά αν π.χ. σε πιάσουν για υπερβολική ταχύτητα.
μην εισαι τοσο σιγουρος γι αυτο!!η παραβαση ειναι παραβαση,δηλαδη αν εχεις καθρεφτες και πινακιδα και ολα σου τα χαρτια αν πηγαινεις με 200+ πιστευεις οτι θα σου χαριστει?

Tigas
04/08/2005, 10:43
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΠΑΝΤΩΣ 100% ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΚΡΗΤΙΚΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΟΥΝ ΚΑΣΤΑΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΕ ΠΟΣΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΜΕΝΟΙ ΜΕ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ.

EarthDog
04/08/2005, 10:45
Η πινακίδα πρέπει να υπάρχει για διάφορους λόγους εκτός της νομιμότητας (π.χ. κλοπή κλπ)...

Για αυτό εγώ δεν έχω!! :smilea: ....όταν είμαι εθνική την έχω ανακλινόμενη .......

gdevelek
04/08/2005, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από kawasaki 636
μην εισαι τοσο σιγουρος γι αυτο!!η παραβαση ειναι παραβαση,δηλαδη αν εχεις καθρεφτες και πινακιδα και ολα σου τα χαρτια αν πηγαινεις με 200+ πιστευεις οτι θα σου χαριστει?

Δεν έγραψα πουθενά πως θα μου χαριστεί!!

Έγραψα ότι σε συμφέρει να μην του δώσεις και άλλες αφορμές πέραν της παράβασης για την οποία σε σταμάτησε.

Σήμερα κατά σύμπτωση ένας φίλος έγραψε πώς την γλίτωσε με μια παρατήρηση (αντί για κλήση) όταν μπήκε σε κεντρικό δρόμο με παντιλίκια. Συνεπώς οι μπάτσοι δεν λειτουργούν σαν ρομπότ, άλλοτε σε αφήνουν κι άλλοτε σε πηδάνε. Το τι θα κάνουν από τα δύο εξαρτάται ΚΑΙ από σένα.

Θάνος
04/08/2005, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Η συμπεριφορά των μπάτσων είναι εντελώς αλλοπρόσαλη, το ξέρουμε όλοι αυτό, αλλά μπορούμε να προβλέψουμε τι θα τους ενοχλήσει και θα τους τραβήξει την προσοχή και τι όχι. Αν πχ. φοράς κράνος και μπουφάν, και η πινακίδα είναι μια χαρά, και ανοικτή εξάτμιση δεν έχεις, και τα χαρτιά σου όλα έχεις, και το μηχανάκι σου είναι περιποιημένο με φώτα και καθρέπτες εντάξει, θα δείξουν άλλη συμπεριφορά αν π.χ. σε πιάσουν για υπερβολική ταχύτητα.

Ωραία όλα αυτά, αλλά ο λασπωτήρας δεν έχει κανένα ίχνος σχεδιασμού πάνω του. Είναι μία άθλιας αισθητικής ΓΚΟΥΜΟΥΤΣΑ που σκοτώνει ό,τι πιο όμορφο υπάρχει πάνω στη μηχανή... ΤΟΝ ΚΩΛΟ!

Δεν σημαίνει ότι όποιος βάζει την πινακίδα κάτω από το φτερό είναι κακοποιός ή ινδιάνος που πρέπει καλά και ντε να πηγαίνει με 200... Σίγουρα μπορεί να βάλει μία νόμιμη βάση για την πινακίδα και τα φλας χωρίς το λασπωτήρα, αλλά δεν θα δικαιολογήσω με τίποτα τη συμπεριφορά του αστυνομικού που σου φέρεται σαν να είσαι εγκληματίας επειδή έβαλες την πινακίδα από κάτω..

Δεν πιστεύω να φέρονται έτσι σε κάτι αυτοκίνητα που έχουν τον αριθμό σε χαρτόνι με σελοτέιπ στο πίσω τζάμι...:a21:

gdevelek
04/08/2005, 11:08
Φίλε μου τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

Αν πιστεύεις πως θα πείσεις τον μπάτσο πως έχωσες την πινακίδα κάτω από το φτερό και με κλίση προς τα κάτω για λόγους αισθητικούς και μόνο.... τι να πω, μακάρι να τα καταφέρεις.

McGyver
04/08/2005, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Δεν πιστεύω να φέρονται έτσι σε κάτι αυτοκίνητα που έχουν τον αριθμό σε χαρτόνι με σελοτέιπ στο πίσω τζάμι...:a21:

Αυτό κυρίως γίνεται γιατί δεν υπάρχουν (ακόμα) οι κανονικές πινακίδες...

Θάνος
04/08/2005, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Φίλε μου τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

Αν πιστεύεις πως θα πείσεις τον μπάτσο πως έχωσες την πινακίδα κάτω από το φτερό και με κλίση προς τα κάτω για λόγους αισθητικούς και μόνο.... τι να πω, μακάρι να τα καταφέρεις.

Κοίτα εγώ δεν είμαι σε ηλικία για συγκινήσεις... το λασπωτήρα τον έβγαλα αλλά έβαλα βάση για την πινακίδα και είναι στη νόμιμη θέση με τα φλας της...

Αν όμως την είχα από κάτω και μου έλεγε κανείς τίποτα, θα έλεγα πως τον έβγαλα για λόγους αισθητικής... άμα θέλει να με γράψει θα με γράψει ό,τι και να του πω. Εντέλει θα πληρώσω το πρόστιμο... δεν θα σκάσω κιόλας!

Από το να βλέπω την αηδία από πίσω κάθε φορά που χαζεύω το μηχανάκι μου και να χαλιέμαι...

Ωστόσο αυτό που θέλω να πω είναι πως η θέση της πινακίδας δεν με κάνει "εγκληματία"..

AFTER
04/08/2005, 11:31
Επειδη εχω ψαξει πολυ το θεμα,ο Κ.Ο.Κ. λεει οτι η πινακιδα πρεπει να υπαρχει σε εμφανες σημειο και να ευδιακριτη!

Πουθενα ομως δεν αναφερει οτι πρεπει να βρισκεται στην ουρα!
Απλως εκει βολευε απο καποια χρονια και μετα,λογω σχεδιασμου

Μπορεις καλλιστα να την βαλεις στο αριστερο μερος της μηχανης,χωρις να κρυβεται απο τα ποδια και να εισαι νο-μι-μο-τα-τος!!

Θυμαστε τις παλιες μοτο με την πινακιδα στο μπροστινο φτερο?

free rider
04/08/2005, 12:11
οι εποχές εχουν αλάξει το ξαναλέω δεν ειναι καιροί για καγκουριες και κυνηγητα μπονι και κλαιντ..
πινακίδα απο κάτω και στο κάτω κάτω της γραφής αν πρέπει να πληρώσω πρόστιμο ας είναι...

δεν θα την κοπανήσω ομως απο μπλόκο για να παίξω με το κυνιγητο απο την στιγμή που είμαι νόμιμος εχω σκάσει ενα κάρο φράγκα για το μηχανημα και στο κάτω κάτω της γραφής δεν εχω να φοβηθω τίποτα.
Επιπλέον πιστεύω οτι σε περιπτώσεις αστυνομικών που δίχνουν κάποια συγκεκριμένη συμπεριφορά ο πολίτης δεν ειναι ανύσχηρος να αντιδράσει και πάντα υπάρχει ο τρόπος να μιλήσει , το ζήτημα είναι ακριβώς πως θα μιλήσεις ....

ειναι γνωστό οτι "η συμπεριφορά φέρνει συμπεριφορά"...

Nik0s
04/08/2005, 12:16
Ήθελα να ξέρω, αν το μανιφέστο για την καλη συμπεριφορά των δημοσίων υπαλλήλων προς τους
πολίτες, που εξέδωσε το Υπουργείο Εσωτερικών, καλύπτει και τους Αστυνομικούς.... :rolleyes:

Επίσης, αν υποθέσουμε οτι η νέα πολιτική των δημόσιων υπηρεσιών, δηλαδή να αναζητάει μόνη της πιστοποιητικά, δικαιολογητικά κτλ, μέσω άλλων υπηρεσιών, θα μπορύσαμε να γελάσουμε πάρα μα πάρα πολύ.

Φανταστείτε σε έλεγχο της αστυνομίας όπου ζητείται ας πόυμε η άδεια οδήγησης, να λες στον αστυνομικό "Εεεε χτες την κατέθεσα στο ΙΚΑ-ΜΙΚΑ-ΣΙΚΑ (λέμε τώρα) - Δεν πετάγεσαι να την φέρεις ? :a5:



:a028:

Valentino_Ptossi
04/08/2005, 17:26
η πινακιδα μου ηταν κανονικα μεχρι τη στιγμη που ενας ζητας σε μπλοκο στην πλατεια καραισκακη με εγραψε με το παπι της δουλειας γιατι ταχα μου η πινακιδα δεν ηταν ευαναγνωστη!η πινακιδα ηταν κανονικοτατα τοποθετημενη απλα επρεπε να με γραψουν για κατι οποτε δεν το πολυσηζητησα!βεβαια φοραγα κρανος, το μηχανακι ηταν πολυ σοβαρο,και ημουν απολυτα νομιμος! :confused: αλλα επρεπε να γραψουν οτι κινηται για να εκπληρωσουν το μπατζετ και να σχολασουν!τι να πεις!

απλα απο τοτε στη δικια μου μηχανη την εβαλα απο κατω για λογους αισθητικης και για τα ρανταρ στην εθνικη!σε μπλοκα σταματαω παντα!με εχουν γραψει μια φορα στα 2 χρονια και το προστιμο το θεωρω ασυμαντο. ξερω οτι παρανομω και την κληση την δεχομαι χωρις δευτερη κουβεντα!δεν δεχομαι ομως συμπεριφορα σαν σε εγκληματια!δεν νομιζω οτι ειμαι παραλογος!οσον αφορα τα χανια....στα μλοκα ποτε δεν σταματανε μηχανες εαν φορανε κρανος! απλα ειναι μην σου τυχει να χρειαστεις μπατσο!οχι γιατι οδηγας μηχανη!(εδω την εχουν αποδεχτει γιαυτο και κυκλοφορουν παρα πολλες!)αλλα γιατι δεν εισαι ντοπιος,αρα εισαι ταραχοποιος απο την φυση σου!την επομενη φορα θα δοκιμασω την τουριστικη αστυνομια μηπως ειναι καλυτερη!