PDA

View Full Version : Τουμπανο μανηταρια



DeusEx
21/01/2011, 11:18
Επειτα απο την προσφατη σαβουρα μου,

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=115071

και εχοντας βλαστημησει την ωρα κ την στιγμη που εβαλα στην καλη μου τα μουφα ανθρακονηματινα μανηταρια που εφυγαν για πλακα ...

αναρωτιεμαι

Ποια ειναι τα καλυτερα, ανθεκτικοτερα, τουμπανα μανηταρια που υπαρχουν?

Ας ειναι ασχημα, ας ειναι κ λιγο τσιμπημενα, δεν με νοιαζει ...

Θελω προστασια!!!

ΥΣ: Τα καπακια απο τα fz6 ειναι φτιαγμενα απο πολυ λεπτο αλουμινιο, σπαει για πλακα ...

Ακουω προτασεις!

Ζεύκας
21/01/2011, 11:26
τσέκαρε τα r&g racing

DeusEx
21/01/2011, 11:47
αυτα εδω λες , ε?

http://www.rg-racing.com/RGProducts/productgallery.aspx?page=1&sku=CP0110BL

Οντως φαινονται καλα, αλλα ειναι? Τα εχει δοκιμασει κανεις σε δυσκολη στιγμη?

Ζεύκας
21/01/2011, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
αυτα εδω λες , ε?

http://www.rg-racing.com/RGProducts/productgallery.aspx?page=1&sku=CP0110BL

Οντως φαινονται καλα, αλλα ειναι? Τα εχει δοκιμασει κανεις σε δυσκολη στιγμη?


yeap, μασίφ κατασκευή.

τα καλύτερα λόγια έχω ακούσει, ευτυχώς δεν τα έχω τεστάρει ακόμα

lspiros
21/01/2011, 12:16
παιδια,απο τα μανιταρια δεν ζηταμε να ειναι μασιφ κατασκευη,γιατι τοτε η δυναμη της πτωσης θα περασει στο πλαισιο και θα το στραβωσει-σπασει.
το σωστο μανιταρι εχει δυναμομετρημενη βιδα που αντεχει τοση δυναμη ωστε να μην επηρεαζει την ελαστικη παραμορφωση του πλαισιου.
ας μην γελιομαστε ομως,κανενα μανιταρι δεν προσφερει ικανοποιητικη προστασια σε πτωσεις με ανω των 40χλμ/ωρα.

LogOutGoRide
21/01/2011, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
αυτα εδω λες , ε?

http://www.rg-racing.com/RGProducts/productgallery.aspx?page=1&sku=CP0110BL

Οντως φαινονται καλα, αλλα ειναι? Τα εχει δοκιμασει κανεις σε δυσκολη στιγμη?

Εγώ, είναι τα καλύτερα

Υ.Γ. Μιλάμε για προστασία σε ''ταχύτητες'' γιατί σε ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ δεν σε σώζει τίποτα

byron
21/01/2011, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
αυτα εδω λες , ε?

http://www.rg-racing.com/RGProducts/productgallery.aspx?page=1&sku=CP0110BL

Οντως φαινονται καλα, αλλα ειναι? Τα εχει δοκιμασει κανεις σε δυσκολη στιγμη?


R&G


221810

jpag
21/01/2011, 12:57
και τα valter moto που φοραγα σε πτωση σαν τη δικη σου σαν του baron τη φωτο εγιναν αλλα προστατεψαν τα παντα

+1 και για τα RG απο μενα

sniper
21/01/2011, 13:06
Και τι θα τα κάνεις τα μανητάρια αν σου στραβώσουν το πλαίσιο;

kyko
21/01/2011, 13:43
θανο ασε τα after market μανιταρια να τα δοκιμασει κανας αλλος....
βαλε αυτα που δινει η yamaha....εχουν βαση που πιανει στο μοτερ....ειναι λιγο πιο ακριβα απο τα
after αλλα ειναι μελετημενα απο την ιδια την yamaha για να σωσει οτι μπορει περισσοτερο....
κ να μπαινεις πιο συχνα στο fazerclub.gr να ενημερωνεσαι....εχουν ανοιχτει εδω κ παααρα πολυ καιρο συζητησεις για μανιταρια....θα ειχες βαλει τα oem τον καιρο που επρεπε κ δεν θα βλασφημουσες την ωρα κ τη στιγμη που εβαλες τα μουφενια :winka:

Allst@rf
21/01/2011, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
R&G

άλλαξες νικ;:look:


R&G...δοκιμασμένα και από μενα...

Joyrider
21/01/2011, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
τα μουφα ανθρακονηματινα μανηταρια που εφυγαν για πλακα ...

Τα μανιτάρια ήταν όλο carbon ή απλώς carbon look το περίβλημα?

Γιατί ήμουν ανάμεσα σε αυτά:

http://www.bs-motoparts.com/Frame_Sliders/Honda/CB_600_Hornet/CB_600_Hornet_2007-2010/Frame_sliders__Honda_CB_600_Hornet/CBF_600_07-10_Carbon_i299_1992.htm

και αυτά:

http://www.rg-racing.com/browseBike/Honda/CB600_Hornet/2008/CP0232BL.aspx

Τα r&g πάντως τα προτείνουν όλοι απότι φαίνεται..

sapila racing
21/01/2011, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
R&G

ΓΜΣΤ!!! :eek:

Kάνανε καλή δουλειά!
baron τώρα?

fz6man
21/01/2011, 14:07
μακρυα απο τα μανησια μανιταρια που δινει η Yamaha μεγαλη προσοχη! kyko μαλλων πρεπει να ενημερωνεσε περισσοτερο για αφτερ μαρκετ της yamaha! :beer:

devil's animal
21/01/2011, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
παιδια,απο τα μανιταρια δεν ζηταμε να ειναι μασιφ κατασκευη,γιατι τοτε η δυναμη της πτωσης θα περασει στο πλαισιο και θα το στραβωσει-σπασει.
το σωστο μανιταρι εχει δυναμομετρημενη βιδα που αντεχει τοση δυναμη ωστε να μην επηρεαζει την ελαστικη παραμορφωση του πλαισιου.
ας μην γελιομαστε ομως,κανενα μανιταρι δεν προσφερει ικανοποιητικη προστασια σε πτωσεις με ανω των 40χλμ/ωρα.

το αυτο!!
:beer:

επειδη την εχω παθει απο "μασιφ μανιταρι", μην βαζετε οτι και οτι μανιταρια και ποτε μανιταρια μεσα στην πιστα...
:wave2:

kyko
21/01/2011, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
μακρυα απο τα μανησια μανιταρια που δινει η Yamaha μεγαλη προσοχη! kyko μαλλων πρεπει να ενημερωνεσε περισσοτερο για αφτερ μαρκετ της yamaha! :beer:

ο λογος?ειμαι 12 ωρες online κ ενημερωνομαι για ολα τα after της yamaha....
για πες την εμπειρια σου απο το μανιταρι της yamaha :wave2:

blackbusa
21/01/2011, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
[B
επειδη την εχω παθει απο "μασιφ μανιταρι", μην βαζετε οτι και οτι μανιταρια και ποτε μανιταρια μεσα στην πιστα...
[/B]

ρε νουμερατζα...τα μανιταρια εφταιγαν που εκανε το μηχανακι σου 3 λουπ και 2 αξελ???

:look:

devil's animal
21/01/2011, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ρε νουμερατζα...τα μανιταρια εφταιγαν που εκανε το μηχανακι σου 3 λουπ και 2 αξελ???

:look:

ναι.
ηταν ενα χαλαροτατο lowside με λιγα χλμ...και πηγε το μανιταρι και βρηκε πανω στο κερμπ, με αποτελεσμα να την αναποδογυρισει...και φυσικα να σπασει και το πλαισιο στο σημειο που επιανε η βιδα και απο μεσα επιανε και η βιδα στηριξης του μοτερ...
:sad:

BLiTzER
21/01/2011, 15:08
Τα μανιτάρια κάνουν σωστή δουλειά μόνο σε πτώση από στάση ή υπερβολικά χαμηλή ταχύτητα. Με σεβαστή ταχύτητα, υπάρχει όντως μια μικρή πιθανότητα να σωθεί το μηχανάκι, αλλά ακόμα πιο πιθανό είναι να στραβώσει μέρος του πλαισίου ή να κάνει 200 τούμπες το μηχανάκι και αντί για 2 πλαστικά και ένα καπάκι, να έχεις ζημιά σε όλα τα πλαστικά, στο μούτρο, στην ουρά και οπουδήποτε αλλού μπορείς να σκεφτείς. Έχω δει να συμβαίνουν και τα 2. Ναι, στο δρόμο. Με ταχύτητες μικρότερες των 100 χλμ/ώρα.

Joyrider
21/01/2011, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Τα μανιτάρια κάνουν σωστή δουλειά μόνο σε πτώση από στάση ή υπερβολικά χαμηλή ταχύτητα. Με σεβαστή ταχύτητα, υπάρχει όντως μια μικρή πιθανότητα να σωθεί το μηχανάκι, αλλά ακόμα πιο πιθανό είναι να στραβώσει μέρος του πλαισίου ή να κάνει 200 τούμπες το μηχανάκι και αντί για 2 πλαστικά και ένα καπάκι, να έχεις ζημιά σε όλα τα πλαστικά, στο μούτρο, στην ουρά και οπουδήποτε αλλού μπορείς να σκεφτείς. Έχω δει να συμβαίνουν και τα 2. Ναι, στο δρόμο. Με ταχύτητες μικρότερες των 100 χλμ/ώρα.

Αν το μανιτάρι πιάνει πάνω στον κινητήρα και όχι στο πλαίσιο είναι καλύτερα ή χειρότερα?

SVX
21/01/2011, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Τα μανιτάρια κάνουν σωστή δουλειά μόνο σε πτώση από στάση ή υπερβολικά χαμηλή ταχύτητα. Με σεβαστή ταχύτητα, υπάρχει όντως μια μικρή πιθανότητα να σωθεί το μηχανάκι, αλλά ακόμα πιο πιθανό είναι να στραβώσει μέρος του πλαισίου ή να κάνει 200 τούμπες το μηχανάκι και αντί για 2 πλαστικά και ένα καπάκι, να έχεις ζημιά σε όλα τα πλαστικά, στο μούτρο, στην ουρά και οπουδήποτε αλλού μπορείς να σκεφτείς. Έχω δει να συμβαίνουν και τα 2. Ναι, στο δρόμο. Με ταχύτητες μικρότερες των 100 χλμ/ώρα.


σωστο ... αν περιμενεις με 120km/h και 140km/h να γινει Transformers το μηχανακι με μανιταρια των 50 και 60 ευρω...


εξαλλου αν βρει σε κρασπεδο η παρκαρισμενα μετα το "συρσιμο" δε παει να πει τιποτα οτι εχεις μανιταρια

byron
21/01/2011, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ναι.
ηταν ενα χαλαροτατο lowside με λιγα χλμ...και πηγε το μανιταρι και βρηκε πανω στο κερμπ, με αποτελεσμα να την αναποδογυρισει...και φυσικα να σπασει και το πλαισιο στο σημειο που επιανε η βιδα και απο μεσα επιανε και η βιδα στηριξης του μοτερ...
:sad:

Περιπτωση χοντρή Σταύρο, αλλά άν αρχίσει τις κωλοτούμπες το μηχανάκι, είναι θέμα τύχης να μην γίνει χάλι. Στην δική σου περίπτωση βέβαια το μανιτάρι προφανώς προκάλεσε το σπάσιμο. Ίσως να μην είχε συμβεί αν δεν έπιανε κατευθείαν πάνω στο πλαισιο, αλλά να είχε δική του βάση όπως το R&G.

Τέσπα, το R&G που έβαλα φωτό έγινε έτσι στη πίστα, με αρκετά περισσότερα χλμ απο 50 που ανέφερε ο φίλος. Βοήθησε βέβαια ότι το μηχανάκι δεν βγήκε εκτός πίστας. Εκτός από το πλαστικό που φαίνεται, είχε στραβώσει ελαφρά και η βίδα του.
Δεν ξέρω για τα Yamaha, αλλα τα ΟΕΜ μανιτάρια που έχω δει σε kawasaki & aprilia μετά από πτώση, είναι της πλάκας εντελώς.

golis
21/01/2011, 15:18
R&G .-

devil's animal
21/01/2011, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Περιπτωση χοντρή Σταύρο, αλλά άν αρχίσει τις κωλοτούμπες το μηχανάκι, είναι θέμα τύχης να μην γίνει χάλι. Στην δική σου περίπτωση βέβαια το μανιτάρι προφανώς προκάλεσε το σπάσιμο. Ίσως να μην είχε συμβεί αν δεν έπιανε κατευθείαν πάνω στο πλαισιο, αλλά να είχε δική του βάση όπως το R&G.

Τέσπα, το R&G που έβαλα φωτό έγινε έτσι στη πίστα, με αρκετά περισσότερα χλμ απο 50 που ανέφερε ο φίλος. Βοήθησε βέβαια ότι το μηχανάκι δεν βγήκε εκτός πίστας. Εκτός από το πλαστικό που φαίνεται, είχε στραβώσει ελαφρά και η βίδα του.
Δεν ξέρω για τα Yamaha, αλλα τα ΟΕΜ μανιτάρια που έχω δει σε kawasaki & aprilia μετά από πτώση, είναι της πλάκας εντελώς.

το θεμα ειναι οτι η βιδα ηταν πολυ μασιφ. αφου ουτε καν εσπασε. 10+cm βιδα και με 180 κιλα μηχανη πανω της,απλα στραβωσε και φυσικα ειχε σαν επακολουθο να "πεταξει" το κομματι που επιανε στις βολτες...


οπως και να'χει στο επομενο δεν ξαναφοραω μανιταρια. προτιμω να τα δινω στους κινεζους και να παιρνω διαφορετικο χρωματισμο σε ΟΛΑ τα πλαστικα για να μην το βαριεμαι κιολας...:lol:

Joyrider
21/01/2011, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
το θεμα ειναι οτι η βιδα ηταν πολυ μασιφ. αφου ουτε καν εσπασε. 10+cm βιδα και με 180 κιλα μηχανη πανω της,απλα στραβωσε και φυσικα ειχε σαν επακολουθο να "πεταξει" το κομματι που επιανε στις βολτες...

Καταρχήν δηλώνω παντελώς άσχετος αλλά γιατί η r&g το έχει καμάρι ότι οι βίδες της δεν σπάνε αλλά λυγίζουν σε αντίθεση με άλλων εταιριών?

Allst@rf
21/01/2011, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Καταρχήν δηλώνω παντελώς άσχετος αλλά γιατί η r&g το έχει καμάρι ότι οι βίδες της δεν σπάνε αλλά λυγίζουν σε αντίθεση με άλλων εταιριών?

μήπως λέει το ανάποδο και δε το παρατήρησες καλά;

Joyrider
21/01/2011, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
μήπως λέει το ανάποδο και δε το παρατήρησες καλά;

Crash Protectors
We manufacture and market individual, bespoke designs for over 200 models of motorcycle. Our crash protectors even received an MCN rating of 97%. These are not "mushrooms"! Unlike most of our competitors, we use de-embrittled high-tensile steel bolts which are designed to bend on impact rather than to shear or snap. In addition, we add compression sleeves inside the bobbins which are designed to allow the retaining bolts to be torqued up and not to work loose

από εδώ:

http://www.rg-racing.com/RGProducts/

Allst@rf
21/01/2011, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Crash Protectors
We manufacture and market individual, bespoke designs for over 200 models of motorcycle. Our crash protectors even received an MCN rating of 97%. These are not "mushrooms"! Unlike most of our competitors, we use de-embrittled high-tensile steel bolts which are designed to bend on impact rather than to shear or snap. In addition, we add compression sleeves inside the bobbins which are designed to allow the retaining bolts to be torqued up and not to work loose

από εδώ:

http://www.rg-racing.com/RGProducts/

οκ...:beer:

παντος ο πατέρας μου ,μου είχε πει κάποτε ότι το ατσάλι δε λυγίζει αλλά σπάει...:rolleyes:

Joyrider
21/01/2011, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
οκ...:beer:

παντος ο πατέρας μου ,μου είχε πει κάποτε ότι το ατσάλι δε λυγίζει αλλά σπάει...:rolleyes:

Μα τις ονομάζει high-tensile υψηλής ελατότητας...

Πραγματικά έχω φάει δυο ώρες τώρα ψάχνοντας για τα υλικά των μανιταριών και έχω καταμερδευτεί :cry:

BLiTzER
21/01/2011, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Αν το μανιτάρι πιάνει πάνω στον κινητήρα και όχι στο πλαίσιο είναι καλύτερα ή χειρότερα?

Γενικά αποφεύγω τα μανιτάρια. Δε θα βάλω ποτέ ξανά σε μηχανάκι μου. Προτιμώ να επισκευάσω/βάψω πλαστικά, παρά να στείλω το μηχανάκι στη χωματερή.

Όταν αγόρασα το RR μου, είχε μανιτάρια που έπιαναν στο μοτέρ (για την τρύπα στα fairing δε θα μιλήσω καν). Με μια αστεία πτώση των 20 χλμ/ώρα, από ζώο, ο κινητήρας δεν έπαθε τίποτα, αλλά το μανιτάρι έφαγε τόσο ζόρι, που το πλαστικό του μέρος έσπασε τελείως και η βίδα στράβωσε τόσο, που ακούμπησε το λεπτό τοίχωμα του πλαισίου (γύρω από το σπείρωμα) και το έσπασε. Άνευ σημασίας μεν, αλλά παραμένει μέρος του πλαισίου δε. Ίσως δεν ήταν το καλύτερο μανιτάρι. Δεκτό. Αλλά δεν το διακινδυνεύω. Δε μου εμπνέουν εμπιστοσύνη.

Φιλαράκι έπεσε σε στροφή με 70-80, το μανιτάρι κάπου βρήκε αντίσταση και το μηχανάκι έκανε πιρουέτες. Χτυπήθηκε ουρά, μούτρο, ντεπόζιτο, τα πάντα. Όλα αυτά εντός δρόμου. Δε βρήκε πεζοδρόμιο, αμάξι ή οτιδήποτε άλλο.

Αυτά. ΚΑΛΕΣ ΑΓΟΡΕΣ! :)

dmf
21/01/2011, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Μα τις ονομάζει high-tensile υψηλής ελατότητας...

Πραγματικά έχω φάει δυο ώρες τώρα ψάχνοντας για τα υλικά των μανιταριών και έχω καταμερδευτεί :cry:

τα top block που μου ειχες δειξει δεν υπαρχουν για fazer?

Joyrider
21/01/2011, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
τα top block που μου ειχες δειξει δεν υπαρχουν για fazer?

Ιδέα δεν έχω..Εκείνα εφάρμοζαν και σε πάνω από 1 ή 2 σημεία πάνω στην μηχανή..

Ίσως πρέπει να τα βάλω όλα σε ένα θρεντ και να μαζευτούν κανά δυο ειδικοί σε υλικά και μηχανολογικά να μας πουν..

dmf
21/01/2011, 16:55
σε 3!!
Και επισης λογω του σχηματος τους (δεν ηταν τα κλασικα μανηταρια που βγαινουν εξω σαν εξωγκοματα) εχω την εντυπωση οτι δεν καρφωνεται στην ασφαλτο για να κινδυνεψει το πλαισιο, πρεπει να ειναι πολυ καλα στο γλυστριμα.


221829

Joyrider
21/01/2011, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
σε 3!!
Και επισης λογω του σχηματος τους (δεν ηταν τα κλασικα μανηταρια που βγαινουν εξω σαν εξωγκοματα) εχω την εντυπωση οτι δεν καρφωνεται στην ασφαλτο για να κινδυνεψει το πλαισιο, πρεπει να ειναι πολυ καλα στο γλυστριμα.

Όντως σε 2 βίδες πάνω στο πλαίσιο και μια στον κινητήρα. Εκείνα τα ονόμαζε μάλιστα frame sliders και όχι protectors.

SVX
21/01/2011, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
σε 3!!
Και επισης λογω του σχηματος τους (δεν ηταν τα κλασικα μανηταρια που βγαινουν εξω σαν εξωγκοματα) εχω την εντυπωση οτι δεν καρφωνεται στην ασφαλτο για να κινδυνεψει το πλαισιο, πρεπει να ειναι πολυ καλα στο γλυστριμα.

ρε μαγκες.... ειναι και το θεμα της εμφανισης συναμα ... :hypnotize


αν ειναι να εχω το μηχανακι μου σαν τον MONK.... :look:


221830

Joyrider
21/01/2011, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ρε μαγκες.... ειναι και το θεμα της εμφανισης συναμα ... :hypnotize


αν ειναι να εχω το μηχανακι μου σαν τον MONK.... :look:

Μετά πάμε σε κάγκελο.
http://www.moto-accessories.gr/products/prostateutikes_mpares/mpares_kinetera_gia_honda_hornet_600_abs_07_09

Απότι βλέπω όμως κάποιοι υποστηρίζουν ότι με το μανιτάρι που είναι και ελαστικό έκανε μοχλό η μηχανή και έφερε τούμπες. Με το κάγκελο θα είναι χειρότερα.

Από λύσεις πολλές τέτοιες αλλά όπως λες είναι άσχημο σε τέτοιες μηχανές:


221831

dmf
21/01/2011, 17:11
μια χαρα ειναι και απο εμφανιση :p

Να σου πω svx ειδα στο μαγαζι σου εχεις forcefield. Ειναι καλο το προστατευτικο πλατης; Σαν αφρολεξ ειναι; :look: (απαντα με π.μ αν θες) :smilea:

Joyrider
21/01/2011, 17:12
΄

SVX
21/01/2011, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Μετά πάμε σε κάγκελο.
http://www.moto-accessories.gr/products/prostateutikes_mpares/mpares_kinetera_gia_honda_hornet_600_abs_07_09

Απότι βλέπω όμως κάποιοι υποστηρίζουν ότι με το μανιτάρι που είναι και ελαστικό έκανε μοχλό η μηχανή και έφερε τούμπες. Με το κάγκελο θα είναι χειρότερα.

Από λύσεις πολλές τέτοιες αλλά όπως λες είναι άσχημο σε τέτοιες μηχανές:

αυτο στη φωτο ειναι ωραια φαση


μου θυμιζουν αυτα (http://www.rossocromo.com/w2d3/v3/view/rossocromo/prodotti--208/index_en.html) και αυτα:


221832

dmf
21/01/2011, 17:18
αδειαζε και κανα π.μ :rolleyes:

Joyrider
21/01/2011, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
αυτο στη φωτο ειναι ωραια φαση


μου θυμιζουν αυτα (http://www.rossocromo.com/w2d3/v3/view/rossocromo/prodotti--208/index_en.html) και αυτα:

Ωραία και αυτά.. Το θέμα είναι πιος μπορεί να εξηγήσει στους άσχετους σαν κ μένα τι διαφορές υάρχουν σε όοολη αυτή την τεράστια γκάμα? Άλλα δένουν στο πλαίσια, άλλα στον κινητήρα, άλλα και στα δυο, άλλα είναι φτιαγμένα από nylon, άλλα από delrin, άλλα από teflon και άλλα από billet aluminum...

Ένα κοινό έχω βρει πάντως...οι βίδες δεν θέλουν να σπάνε αλλά να λυγίζουν.

:a4:

LogOutGoRide
21/01/2011, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Ωραία και αυτά.. Το θέμα είναι πιος μπορεί να εξηγήσει στους άσχετους σαν κ μένα τι διαφορές υάρχουν σε όοολη αυτή την τεράστια γκάμα? Άλλα δένουν στο πλαίσια, άλλα στον κινητήρα, άλλα και στα δυο, άλλα είναι φτιαγμένα από nylon, άλλα από delrin, άλλα από teflon και άλλα από billet aluminum...

Ένα κοινό έχω βρει πάντως...οι βίδες δεν θέλουν να σπάνε αλλά να λυγίζουν.

:a4:

Το κουράζεις πολύ το θέμα.Άκρη δεν θα βρεις ,τουλάχιστον όχι εδώ.

SVX
21/01/2011, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Το κουράζεις πολύ το θέμα.Άκρη δεν θα βρεις ,τουλάχιστον όχι εδώ.


και που να πάει ; sτους ΜYTHBUSTERS ; :wacko: :look:

Joyrider
21/01/2011, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Το κουράζεις πολύ το θέμα.Άκρη δεν θα βρεις ,τουλάχιστον όχι εδώ.

Όντως το κούρασα.. Ξέρεις τουλάχιστον που να απευθυνθώ? Στα μαγαζιά συμβαίνει το εξής φαινόμενο: Όλοι πουλάνε τα πιο γαμάουα που υπάρχουν :lol:

Εδώ μέσα τουλάχιστον υπάρχουν άνθρωποι πολλών ειδικοτήτων και γνώσεων με κοινό στοιχείο την μηχανή.

ERRIKA
22/01/2011, 04:55
H ταπεινή μου γνώμη: ΟΧΙ μανιτάρια. Υπάρχει αρκετά μεγάλη πιθανότητα να προκαλέσουν πιο σοβαρές βλάβες/φθορές απ΄αυτές που στοχεύουν να προλάβουν...

jpag
22/01/2011, 05:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
μακρυα απο τα μανησια μανιταρια που δινει η Yamaha μεγαλη προσοχη! kyko μαλλων πρεπει να ενημερωνεσε περισσοτερο για αφτερ μαρκετ της yamaha! :beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
ο λογος?ειμαι 12 ωρες online κ ενημερωνομαι για ολα τα after της yamaha....
για πες την εμπειρια σου απο το μανιταρι της yamaha :wave2:

μαλλον ο FZ6MAN αναφερετε στο γεγονος οτι λυγιζει η βαση του μανιταριου με τον τροπο που δενει το μαμα με αποτελεσμα να τρυπαει το δεξι καπακι και να ακινητοποιητε η μοτοσυκλετα εστω και με πτωση με λιγα χλμ

fz6man
22/01/2011, 15:27
ακριβως αρα μαλλων δεν ενημερωνεσε σωστά τζάμπα το 12 ωρο :rotflmao:

usabug
22/01/2011, 20:02
Για δες και αυτα Crash Posts - X-Pad (http://www.powerbronze.co.uk/2213398/Crash%20Posts%20-%20X-Pad.category)
:beer: :beer: