PDA

View Full Version : Transalp 700 '10 και κοσκίνισμα



kostis4x4
22/01/2011, 13:58
Παίδες καλησπέρα,
Ενα φιλαράκι πήρε πριν μερικούς μήνες το ΤΑ και από τη πρώτη μέρα παρατήρησε το εξής.
Αν αφήσεις τιμόνι γύρω στα 40-50 χαω αρχίζει ενα κοσκίνισμα το οποίο σχεδόν αμέσως μετατρέπεται σε έντονο κούνημα του τιμονιού δεξιά αριστερά. Την καβάλησα κι εγώ σήμερα και το διαπίστωσα...είναι πολύ έντονο σε σημείο που αν δεν πιάσεις αμέσως το τιμόνι θα καταλήξει σε κλείδωμα ή δεξια ή αριστερά και άσχημη χύμα.
Στο εξουσιοδοτημένο HONDA στη Κόρινθο από όπου το πήρε και στο οποίο απευθύνθηκε αμέσως , αφού κοίταξαν καλά καλά τη μηχανή γύρω γύρω (ΔΕΝ τη καβάλησαν) του είπαν ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα και ότι άκουσον άκουσον "το εργοστάσιο απαγορεύει το να αφήνεις τα χέρια από το τιμόνι" :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Πριν ο άνθρωπος ανέβει Αθήνα μήπως έχει κανείς καμμιά παρόμοια εμπειρία απο ΤΑ? Αν όχι, μια σύσταση ενός καλού HONDA συνεργείου στην Αττική θα ήταν σωτήρια.
Ευχαριστώ εκ μέρους του!!!

guzzistas
22/01/2011, 14:34
Μήπως πρέπει να ελεγχθεί η ζάντα και το ελαστικό?

mikes
22/01/2011, 14:42
εχει βαλιτσα πισω στο μηχανακι ο φιλος σου?? αν ναι ειναι απο αυτο! πες του να τη βγαλει και
να δοκιμασει! θα εκπλαγει με αυτο που θα διαπιστωσει! (μιλαω εκ πειρας σε δυο διαφορετικα
μηχανακια που ειχα)

KAGOURO
22/01/2011, 14:49
Φίλε μου αυτό είναι γνωστό φαινόμενο σε όλα τα ον-οφ της Χονδα ! Μην ψάχνετε και μην ανησυχεί ο φίλος σου ! Το φαινόμενο επιτείνεται εαν έχει βαλίτσα , αλλά ΔΕΝ εξαφανίζεται αν την βγάλεις ! Οφείλεται στην οπισθόβαρη κατανομή της μοτοσυκλέτας γι αυτό και θα παρατηρήσει διαφορετικό κούνημα εαν καθεται μπροστά ή πιο πίσω στη σέλα !
Μην μπλέξει στην μπουρδολογία των μαστόρων-καστόρων !
Άλλωστε εαν δεν αφήσει και τα δυο χέρια δεν πρόκειται να το αντιληφθεί ποτέ !

epp1640
22/01/2011, 17:02
Λάστιχα? Ζυγοστάθμιση? Εμένα (όχι σε TA) ήθελε το πίσω ζυγοστάθμιση (+αλλαγή βασικά γιατί τα μαμά ήταν για τα σκουπίδια) και δημιουργούσε μία τέτοια συμπεριφορά.. ίσως ότι τόσο έντονη αλλά πάντως δεν μου ήταν καθόλου ευχάριστο.. Εν τέλει με ζυγοστάθμιση και λάστιχα άλλαξε τελείως συμπεριφορά (προς το καλύτερο).

catmaster
23/01/2011, 04:01
Πήγαινε σε καλό λαστιχάδικο και κάνε μια ακτινολόγηση πέραν από τσεκάρισμα ελαστικών ...

(ελπ'ιζω να έχεις τσεκάρει σωστές πιέσεις και να μη λέμε ότι νάναι )

:wave2:

kostis4x4
23/01/2011, 04:59
Ευχαριστω πολυ παιδια για το feedback. Θα του μεταφερω ολες τις αποψεις.Οντως το μηχανακι έχει βαλίτσα. Ναι οι πιεσεις ειναι τσεκαρισμένες. Περι ζυγοσταθμισης/ακτινολογησης του το ειπα κι εγω αν και μου φαινεται λιγο απιθανο σε ολοκαινουργιο μηχανακι. Βεβαια εχουμε δει κι εχουμε ακουσει τοσα για καινουργια μηχανακια οποτε δεν θα πρεπε να μου φαινεται τοσο απιθανο. Συμφωνω και για το οτι δεν αφηνουμε χερια απο το τιμονι ποτέ αλλά όμως έτσι καταλαβαίνεις αν κάτι δεν πάει καλα, απο μια απλη ισως ζυγοσταθμιση μέχρι και ένα στραβό σκελετό.
Τα λάστιχα όντως είναι μαμά.
Μια ερώτηση....αν υποθεσουμε οτι φταίει η βαλίτσα που αλλάζει την κατανομή των βαρών, με μια αλλαγή στη προφόρτιση του πίσω αμορτισέρ προς το σκληρότερο έχει δει κανείς διαφορά?

mikes
23/01/2011, 12:17
αν φταιει η βαλιτσα εχει να κανει με θεματα αεροδυναμικης! δεν εχει να κανει με την αναρτηση!

kostis4x4
23/01/2011, 12:30
Θεμα αεροδυναμικης στα 40 χαω με τον αναβάτη μπροστά απο τη βαλίτσα δεν νομίζω να τίθεται....αν το εκανε στα 140-150 τοτε να πω μάλιστα....

boussias
23/01/2011, 12:45
Είχα το ίδιο στο δικό μου Transalp, Μην κάνει τίποτα.
Όπως είπαν οι παραπάνω είναι η βαλίτσα. Αφαίρεσέ την και κάντε πάλι το Test.

:beer:

TROOPER
23/01/2011, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
Είχα το ίδιο στο δικό μου Transalp, Μην κάνει τίποτα.
Όπως είπαν οι παραπάνω είναι η βαλίτσα. Αφαίρεσέ την και κάντε πάλι το Test.

:beer:

+1000

McGyver
23/01/2011, 17:46
Το 700άρι έχει αυτό το "κουσούρι" να κοσκινίζει αν αφήσεις το τιμόνι στα 40 - 60 χιλιόμετρα, ειδικά με τα μαμά ελαστικά.

1) Μην αφήνετε το τιμόνι.
2) Αν έχετε βαλίτσα, φροντίστε να είναι καλά στερεωμένη.
3) Αλλάξτε ελαστικά σε κάτι πιο "δρομίσιο".

Εγώ με τη βάση της SW-Motech (σωστά τοποθετημένη και σφιγμένη με ροπόκλειδο) και ελαστικά Battlax BT-45 έχω μειώσει πολύ το τρέμουλο.

:wave2:

loylas
24/01/2011, 02:42
Και το δικο μου το κανει...

Δεν ξερω αν με μεγαλυτερη ζελατινα, μειωνοντας λιγο τοθεμα της αεροδυναμικης, συνεχιζει να υπαρχει ή αν μειωνεται η ενταση του...


Spam on* McGyver ακολουθησα τις οδηγιες σου για επαναπρογραμματισμο κλειδαριων βαλιτσας, αλλα επεσα σε γουβα:mad: :mad: Δεν ειχα προσεξει οτι ελεγες για Givi ενω εγω εχω Kappa. Spam off*

georgio
24/01/2011, 03:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostis4x4
[...]
"το εργοστάσιο απαγορεύει το να αφήνεις τα χέρια από το τιμόνι"
[...]

:a31: :a31: :a31:

Το ίδιο εργοστάσιο έχει βγάλει μηχανάκια που πλέον είναι 15ετίας, τα έχουν βιάσει οι προηγούμενοι όσοι ιδιοκτήτες τα παίρνεις πλέον για ψίχουλα και πάνε καρφί!

Αλλά με τρελαίνει που βγαίνεται όλοι και λέτε ότι εντάξει συμβαίνει, δεν υπάρχει πρόβλημα. Μήπως πρέπει να γίνεται λίγο πιο απαιτητικοί με τα 8-9 χιλιάρικα που έχετε δώσει;

Τι θα πει είναι οπισθόβαρο το μηχανάκι, το οποίο μάλιστα προορίζεται για να φορτωθεί με βαλίτσες-σαμάρια και δεύτερο για να πάει ταξίδι; Εκεί τι θα γίνει; Η μπροστά ρόδα δε θα πατάει κάτω, θα είναι στον αέρα;

boussias
24/01/2011, 05:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από loylas
Και το δικο μου το κανει...

Δεν ξερω αν με μεγαλυτερη ζελατινα, μειωνοντας λιγο τοθεμα της αεροδυναμικης, συνεχιζει να υπαρχει ή αν μειωνεται η ενταση του...


Spam on* McGyver ακολουθησα τις οδηγιες σου για επαναπρογραμματισμο κλειδαριων βαλιτσας, αλλα επεσα σε γουβα:mad: :mad: Δεν ειχα προσεξει οτι ελεγες για Givi ενω εγω εχω Kappa. Spam off*

Και με Ermax ζελατίνα πάλι το κάνει.
Έχει να κάνει με την αεροδυναμική και το ότι έχει αρκετό βάρος στο πίσω μέρος η συγκεκριμένη μηχανή.

DrBig
24/01/2011, 06:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
Και με Ermax ζελατίνα πάλι το κάνει.
Έχει να κάνει με την αεροδυναμική και το ότι έχει αρκετό βάρος στο πίσω μέρος η συγκεκριμένη μηχανή.


Πες μου μια μηχανη που με δευτερο ατομο εχει λιγοτερο βαρος πισω (αναλογικα με μπροστα) απ'ο,τι το τρανσαλπ...

takis-kk
24/01/2011, 07:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Πες μου μια μηχανη που με δευτερο ατομο εχει λιγοτερο βαρος πισω (αναλογικα με μπροστα) απ'ο,τι το τρανσαλπ...


ΑΥΤΗ !


222130

DrBig
24/01/2011, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
ΑΥΤΗ !

εννοειται εκτος απο το hayabusa...

boussias
24/01/2011, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Πες μου μια μηχανη που με δευτερο ατομο εχει λιγοτερο βαρος πισω (αναλογικα με μπροστα) απ'ο,τι το τρανσαλπ...
Αναφέρομαι σε ένα άτομο. Ελπίζω τώρα να το κατάλαβες.

DrBig
24/01/2011, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
Αναφέρομαι σε ένα άτομο. Ελπίζω τώρα να το κατάλαβες.


Θα πω το προφανες. Αν το προβλημα του κοσκινισματος οφειλοταν σε οπισθοβαρη κατανομη, τοτε οποτεδηποτε βαζαμε 2ο ατομο σε οποιαδηποτε μηχανη, το τιμονι θα κοσκινιζε.
Ελπιζω τωρα να το καταλαβες.

castor
24/01/2011, 20:15
Παιδες...............:o

Θελει σφιξιμο το τιμονι,ο λαιμος :ninja:

Εχει ξελασκαρει η βιδα του λαιμου!!!!:wave2:

chris_honda
24/01/2011, 20:27
Το 99% των transalp υποφέρει απ' αυτό το πράγμα. ότι και να κάνεις, ζυγοσταθμίσεις κτλ. θα το διορθώσεις ελάχιστα. Άλλα το κάνουν λίγο, άλλα πιο αισθητά. Σε ερώτηση που κάναμε στο Σαρακάκη, σχεδόν όλα το έχουν αυτό. Είναι θέμα κατασκευαστή. Kαι το ελαστικό να αλλαχτεί (με κάθε επιφύλαξη) θα το ξανακάνει.

boussias
24/01/2011, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Θα πω το προφανες. Αν το προβλημα του κοσκινισματος οφειλοταν σε οπισθοβαρη κατανομη, τοτε οποτεδηποτε βαζαμε 2ο ατομο σε οποιαδηποτε μηχανη, το τιμονι θα κοσκινιζε.
Ελπιζω τωρα να το καταλαβες.

Αναφέρω επίσης και την αεροδυναμική το οποίο αγνοείς, δεν είπα μόνο για το βάρος.
Αυτό που είπα είναι ότι αν έχουμε αντίσταση αέρα στο πίσω μέρος σε συνδιασμό με την κατανομή βάρους δημιουργεί κραδασμούς στο τιμόνι; Κάνω λάθος, αν αφαιρέσει την βαλίτσα και εξακολουθεί να έχει κραδασμούς.

Ελπίζω να κατάλαβες ...
Τσάκο και μια :beer: απο μένα.
Κάντες 2
:beer: :beer:

:)

HORNET600F
24/01/2011, 21:20
Το ίδιο κοσκίνισμα είχε και το CBF, όχι αμέσως μετά την αγορά, κάποιους μήνες αργότερα (3-4 ?)
και νόμιζα πως είχε στραβώσει η ζάντα από λακούβα, έφτιαξε μετά από ένα χρόνο περίπου, που άλλαξα λάστιχα .
Βέβαια το ΤΑ φοράει διαφορετικά λάστιχα ...

gianhs8
24/01/2011, 21:25
"το εργοστάσιο απαγορεύει το να αφήνεις τα χέρια από το τιμόνι"


δλδ η τροχαία το επιτρέπει? ισχύει μονο για honda? εγώ που έχω yamaha επιτρέπεται?



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DrBig
24/01/2011, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
Αναφέρω επίσης και την αεροδυναμική το οποίο αγνοείς, δεν είπα μόνο για το βάρος.
Αυτό που είπα είναι ότι αν έχουμε αντίσταση αέρα στο πίσω μέρος σε συνδιασμό με την κατανομή βάρους δημιουργεί κραδασμούς στο τιμόνι; Κάνω λάθος, αν αφαιρέσει την βαλίτσα και εξακολουθεί να έχει κραδασμούς.

Ελπίζω να κατάλαβες ...
Τσάκο και μια :beer: απο μένα.
Κάντες 2
:beer: :beer:

:)


Προσπαθεις να με μεθυσεις :wacko:
Εξελαβα το 'και' στην προταση σου ως οτι διαχωριζει δυο διαφορετικους λογους. Αν οντως τιθεται θεμα βαλιτσας, τοτε οφειλεται σε αυτο:
http://en.wikipedia.org/wiki/K%C3%A1rm%C3%A1n_vortex_street
αλλα επιμενω οτι η πισοβαρη κατανομη δεν παιζει κανενα ρολο. Ισα ισα που αν επαιζε, το μεγαλυτερο βαρος πισω θα εξασθενιζε το φαινομενο λογω μεγαλυτερης αδρανειας του μερους της μηχανης που υφισταται την διαταραχη. Το ιχνος και η καστερ ομως ισως να παιζουν.

Παρε τρεις!
:beer: :beer: :beer:

georgio
24/01/2011, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
δλδ η τροχαία το επιτρέπει? ισχύει μονο για honda? εγώ που έχω yamaha επιτρέπεται?



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Όχι, εγώ από Yamaha το έχω πρωτοακούσει ότι δεν πρέπει να αφήνεις τα χέρια από το τιμόνι, σε φίλο που είχε θέμα με το μηχανάκι του.

Αυτός βέβαια είχε άλλο πρόβλημα, τράβαγε αριστερά το μηχανάκι και η δικαιολογία ήταν ότι είναι επειδή η αλυσίδα είναι αριστερά... τώρα γιατί όλα τα υπόλοιπα μηχανάκια του πλανήτη που έχουν την αλυσίδα αριστερά δεν τραβάνε είναι άλλο θέμα...

gianhs8
24/01/2011, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Όχι, εγώ από Yamaha το έχω πρωτοακούσει ότι δεν πρέπει να αφήνεις τα χέρια από το τιμόνι, σε φίλο που είχε θέμα με το μηχανάκι του.

Αυτός βέβαια είχε άλλο πρόβλημα, τράβαγε αριστερά το μηχανάκι και η δικαιολογία ήταν ότι είναι επειδή η αλυσίδα είναι αριστερά... τώρα γιατί όλα τα υπόλοιπα μηχανάκια του πλανήτη που έχουν την αλυσίδα αριστερά δεν τραβάνε είναι άλλο θέμα...

πάλι καλά που δεν τα ρίξανε στην Παπαρήγα

:bigcry: :bigcry:

daz
24/01/2011, 22:22
Αν τρέμει το τιμόνι στα λίγα χλμ το πιθανότερο είναι να οφείλετε σε ρουλεμάν λαιμού, στραβό λάστιχο μπροστά, στραβή ζάντα μπροστά.

Αν τρέμει στα πολλά μάλλον είναι στραβό λάστιχο πίσω, στραβή ζάντα πίσω, χαλασμένα ρουλεμάν λαιμού, βαλίτσα, εμπρός φτερό. Μπορεί να είναι από ζελατίνα (κουλό), χούφτες (ακόμα πιο κουλό) και πάει λέγοντας.

Εμένα ο tenekes μου στα 140 έκανε σαν να είχε κόψει πλαίσιο. Γ@μημένο πίσω tkc 80, και ας είχε μόνο 1800 χλμ.

Τώρα με 40 χλμ για τι αεροδυναμική, για τι οπισθοβαρή και τι εμπροσθοβαρή κατανομή συζητάμε?

Υγ. Η επιστημονική ονομασία αυτού που κάνει το τιμόνι μας όταν το έχουμε παραφορτώσει το μηχάνημα χωρίς να προφορτίσουμε το πίσω είναι "ψάρεμα".

Στην υπερβολικά οπισθοβαρή κατανομή το τιμόνι "ψαρεύει" δεν τρέμει. Έχει διαφορά. :lol:

daz
24/01/2011, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
δλδ η τροχαία το επιτρέπει? ισχύει μονο για honda? εγώ που έχω yamaha επιτρέπεται?



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:nono:

RTFM man.. :mad:

Δεν βλέπεις πως λέει να μην ρυθμίζεις την ώρα εν κινήσει.

Γιατί νομίζεις πως το λέει? Για τον ίδιο λόγο που μανουάλι των σουντζούκι λένε να μην αλλάζεις του μερικούς χλμετρητές εν κινήσει.

Για να μην αφήνεις τα χέρια σου απ' το τιμόνι διότι είναι επικίνδυνο. :lol: :lol:

:beer: :beer: :beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
πάλι καλά που δεν τα ρίξανε στην Παπαρήγα

:bigcry: :bigcry:

Αυτή φταίει για τους σπασμένους κινητήρες της bmw. Ε δεν μπορεί να φταίει για όλα! :lol:

reinmeister
24/01/2011, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostis4x4
"το εργοστάσιο απαγορεύει το να αφήνεις τα χέρια από το τιμόνι"


την ιδια ακριβως παπαρια ειχαν πει και σε εμενα οταν ειχα παει το cbr 600 f4i με το ιδιο ακριβως προβλημα στην χοντα...

η διαφορα ειναι οτι εγω πηγα,ξεροντας τι φταιει και ζητωντας το αντιστοιχο ανταλλακτικο(ροδα)...

αφου γιναμε μπιλιες με τον υπευθυνο τοτε μηχανικο στα κεντρικα μου αλλαξαν την ροδα...δυστυχως και η καινουρια ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα,οποτε το ριξα σε μπροστινο λαστιχο με μαλακο σκελετο και βρηκα την υγεια μου,μια και ο πατερας που ηταν και ο κατοχος του ηθελε να το φορτωνει καρπουζΑ...:sad:

το προβλημα στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ειναι η βαλιτσα...κατα 99% υπαρχει προβλημα στην ακτινολογηση η οποια δεν ειναι ποτε τελεια ακομη και σε καινουριο μηχανακι και ισως και ελαχιστα στραβο ελαστικο...

αυτο που κανει η βαλιτσα ειναι να εντεινει το προβλημα (ταλαντωση),η ακομη και να το εμφανιζει εαν δεν ειναι τοσο εντονο ετσι ωστε να το παρουσιασει χωρις αυτη...ειδικα στα μηχανακια με λαστιχενια μπροστινα και σκελετους, οπως το τρανσαλπ η κατασταση γινεται με το τιποτα τραγικη...

γνωμη μου να κανει ο φιλος σου μια ακτινολογηση σε ανθρωπο που ξερει τι του γινεται και ενα τσεκ του ελαστικου...σιγουρα θα βρει ,εστω και μικρο, προβλημα...επισης να σεταρει σωστα αναρτησεις για το βαρος που συνηθως μετακινει...

αν βαριεται ας το αφησει στην ησυχια του να κοσκινιζει...αλλωστε transalp ειναι...δεν θα παθει ουτε αυτος ουτε αυτο κατι...

ego_o_idios
24/01/2011, 23:57
ela malakose tis anartisis mpros piso na telionoume leme

ena karo p@p@ries
den antexete i katastasi...
:rotflmao: :rotflmao:

irinia
25/01/2011, 07:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
:a31: :a31: :a31:

Το ίδιο εργοστάσιο έχει βγάλει μηχανάκια που πλέον είναι 15ετίας, τα έχουν βιάσει οι προηγούμενοι όσοι ιδιοκτήτες τα παίρνεις πλέον για ψίχουλα και πάνε καρφί!

Αλλά με τρελαίνει που βγαίνεται όλοι και λέτε ότι εντάξει συμβαίνει, δεν υπάρχει πρόβλημα. Μήπως πρέπει να γίνεται λίγο πιο απαιτητικοί με τα 8-9 χιλιάρικα που έχετε δώσει;

Τι θα πει είναι οπισθόβαρο το μηχανάκι, το οποίο μάλιστα προορίζεται για να φορτωθεί με βαλίτσες-σαμάρια και δεύτερο για να πάει ταξίδι; Εκεί τι θα γίνει; Η μπροστά ρόδα δε θα πατάει κάτω, θα είναι στον αέρα;




ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΔΟΚΙΜΗ..........





Ούτε βαλίτσες είχε ούτε τίποτε.......
Καί ένας άπό τούς λόγους πού τό άπέρριψα ήταν καί αύτός.
Τέλεια θέση όδήγησης, καλό μοτέρ καί ΤΕΛΟΣ......
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ JAPAN....!!!
ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗ ..... ITALIA.....!!
Δέν ξέρω τί φταίει ,άλλά μηχανάκι πού κοσκινίζει έτσι άπό καινούργιο...??
Ο καθένας λέει τά δικά του,άν είναι νά τό πάρω καινούργιο καί νά ψάχνομαι
ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ....!!!
Δυστυχώς όλα τά ON-OFF τών 200+ κιλών έχουν ξεφύγει άπό τή φιλοσοφία τών παλιών
μονοκύλινδρων πού ήταν πολύ πιό κοντά στήν OFF φιλοσοφία.
Ήμουν κάτοχος καί τρανσάλπ καί βεστρόμ καί βαραντέρο........
Έπίσης καί πολλών μονοκύλινδρων όπως ΧΤ.
Όντας παλιός όδηγός έκανα τό λάθος νά νομίζω πώς τά σημερινά ON-OFF κουβάδες
θά είχαν τήν συμπεριφορά τών παλιών.
ΛΑΘΟΣ...........
Έτσι κι έγώ έλυσα άλλιώς τό πρόβλημα.
Άγόρασα ένα diversion τετρακύλινδρο 600άρι καί ήσύχασα.
Τραβάει άπό τίς 2000 στροφές μέ όλες τίς ταχύτητες,έχει λίγο πιό κυρτή θέση
όδήγησης άπό τά ON-OFF φορτώνεται ίσως λιγότερο καί ό συνοδηγός κάθεται λίγο
πιό Σπαρτιάτικα.
ΑΛΛΑ δέν έχει όλα αύτά τά κουσούρια τών μαστόδοντων χοντροκομμένων πού δέν είναι
ούτε ON ούτε OFF .....!!!!
ΚΑΙ 6000 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.....!!!
Έννοείται ότι στήν πόλη είναι πολύ καλύτερο.
Νομίζω πώς άν κάποιος δέ σκέφτεται νά κάνει τό γύρο τής γής μέ συνοδηγό είναι ότι
πρέπει....!!!
Πιθανόν νά ύπάρχουν καί άλλα μηχανάκια παρόμοια πού δέν μού έρχονται τώρα
στό νού άλλά μέ .................6000 ΔΥΣΚΟΛΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ...!!
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ JAPAN ,..... JAPAN.
Παρότι έχω μηχανάκι δρόμου προτίμησα καί δεύτερο παρόμοιο.
Βαρέθηκα πιά αύτά τά κουσούρια τών OFF....!!!
Μήπως άμα έπαιρνα τό τρανσάλπ μέ 220 κιλά θά ξέσκιζα στό χώμα...??
ΤΡΙΧΕΣ...........πιό πολύ είναι τό παραμύθι,τό δήθεν.
Μή τρώμε χόρτο τώρα οπως μέ τή διαφήμιση τού 1200 τού BMW πού τό βλέπουμε
νά διασχίζει μέ χάρη τά βουνά τής Λατινικής Άμερικής.....:rotflmao:
Τό φορτηγό μέ τά άνταλλακτικά
καί τά λάδια πού πάει άπό πίσω δέ μάς τό δείχνουν όμως.....
Στούς Έλληνικούς δρόμους θάταν όντως ίδανικά νά κυκλοφοράς μέ κάποιο ON-OFF
πιό έλαφρύ ,πιό εύέλικτο, πιό οίκονομικό κ.λ.π......
Άπό τή στιγμή όμως πού τά on-off πρόσθεσαν τόν δεύτερο κύλινδρο
ΤΑ ΕΧΑΣΑΝ ΟΛΑ.........
ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ OFF, άλλά συμπεριφορά ΜΑΠΑ καί on καί off....!!!
Kαί δυστυχώς άπό προσωπική έμπειρία όταν είσαι κολλημένος στά έρεθίσματα
τού παρελθόντος πρέπει νά τά χώσεις , νά πάθεις, γιά νά ξεκολλήσεις....!!!





:wave2:

McGyver
25/01/2011, 07:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αν βαριεται ας το αφησει στην ησυχια του να κοσκινιζει...αλλωστε transalp ειναι...δεν θα παθει ουτε αυτος ουτε αυτο κατι...

:a013:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
25/01/2011, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
...

αν βαριεται ας το αφησει στην ησυχια του να κοσκινιζει...αλλωστε transalp ειναι...δεν θα παθει ουτε αυτος ουτε αυτο κατι...

ναι αλλα θα μεινουνε και οι 2 χωρις ψωμι!

αυτο το μηχανακι βαριεται να ζυμωσει μου φαινεται :mad:

reinmeister
25/01/2011, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
:a013:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ω πανμεγιστε,τιτανοτεραστιε Mc αντιλαμβανεσαι οτι αναφερομουν σε ολα τ' ΑΛΛΑ τρανσπινδ πλην του δικου σου...:p :p :p

@trooper...οταν σε ενα μηχανακι στριβεις το τιμονι και η ροδα ακολουθει μετα απο κανα μισαωρο,δεν κανει γενικοτερα να παρα ασχολεισαι...:lol: :lol:

McGyver
25/01/2011, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ω πανμεγιστε,τιτανοτεραστιε Mc αντιλαμβανεσαι οτι αναφερομουν σε ολα τ' ΑΛΛΑ τρανσπινδ πλην του δικου σου...:p :p :p

Εννοείται, το δικό μου δεν κοσκινίζει γιατί απλά δεν κινείται :( ...

TROOPER
25/01/2011, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Εννοείται, το δικό μου δεν κοσκινίζει γιατί απλά δεν κινείται :( ...

θες να παω να του κανω μπρος-πισω,μεσα-εξω?:lol:

McGyver
25/01/2011, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
θες να παω να του κανω μπρος-πισω,μεσα-εξω?:lol:

Άει καβάλα το παρτάλι σου κι άσε το χρέπι μου στην ησυχία της σάουνάς του...

TROOPER
25/01/2011, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Άει καβάλα το παρτάλι σου κι άσε το χρέπι μου στην ησυχία της σάουνάς του...

μαλακα καλυτερα να κανω μπρος-πισω,μεσα εξω στο μπουρδελο σου παρα εκει που εκανα το καλοκαιρι :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ermhc
27/01/2011, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostis4x4
Παίδες καλησπέρα,
Ενα φιλαράκι πήρε πριν μερικούς μήνες το ΤΑ και από τη πρώτη μέρα παρατήρησε το εξής.
Αν αφήσεις τιμόνι γύρω στα 40-50 χαω αρχίζει ενα κοσκίνισμα το οποίο σχεδόν αμέσως μετατρέπεται σε έντονο κούνημα του τιμονιού δεξιά αριστερά. Την καβάλησα κι εγώ σήμερα και το διαπίστωσα...είναι πολύ έντονο σε σημείο που αν δεν πιάσεις αμέσως το τιμόνι θα καταλήξει σε κλείδωμα ή δεξια ή αριστερά και άσχημη χύμα.
Στο εξουσιοδοτημένο HONDA στη Κόρινθο από όπου το πήρε και στο οποίο απευθύνθηκε αμέσως , αφού κοίταξαν καλά καλά τη μηχανή γύρω γύρω (ΔΕΝ τη καβάλησαν) του είπαν ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα και ότι άκουσον άκουσον "το εργοστάσιο απαγορεύει το να αφήνεις τα χέρια από το τιμόνι" :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Πριν ο άνθρωπος ανέβει Αθήνα μήπως έχει κανείς καμμιά παρόμοια εμπειρία απο ΤΑ? Αν όχι, μια σύσταση ενός καλού HONDA συνεργείου στην Αττική θα ήταν σωτήρια.
Ευχαριστώ εκ μέρους του!!!
Τα πολλα λογια ειναι φτωχια .....................πεστου να παει να σφιξει το ρουλεμαν του λαιμου ΤΕΛΟΣ.

kostis4x4
01/02/2011, 20:43
Thanks για το ενδιαφέρον....
1. Όντως χωρίς τη βαλίτσα μειώνεται κατα πολύ αλλα δεν σταματάει.
2. Η συμβουλή για το ρουλεμάν του λαιμού μου ακούγεται πολύ λογική
3. Το "το εργοστάσιο απαγορεύει να αφήνεις τα χέρια από το τιμόνι" ως απάντηση μηχανικού εξουσιοδοτημένου συνεργείου το ανέφερα μόνο και μόνο για το γελοίο του θέματος....αν είναι δυνατόν λες και αναφέρονται σε παιδάκια 8-9 ετών που παίρνουν ποδήλατο και τους λένε να μην αφήνουν το τιμόνι....αν ένας αναβάτης όχι μόνο ΤΑ ή strom ή tdm ή ακόμα και 50αριού CHEETAH Baotian χρειάζεται να ακούσει από μηχανικό ότι δεν πρεπει να αφήνει τα χέρια απ το τιμόνι (μπας και ανακαλύψει ότι τρεμει????????) τότε να τα παραδώσουμε όλοι τα κλειδιά και να πάρουμε πατίνια......ώοοοο....μα τι λέω ο μ@λ@κς...και αυτά τα ρημάδια τιμόνια έχουν ....θα σκοτωθούμε......
Τεσπά και πάλι ευχαριστώ ολους.....ας βρεί την άκρη τώρα και ας πρόσεχε....να μην έπαιρνε το ψοφιμάκι το ΤΑ.....ας έπαιρνε ενα στρώμα να ήταν ήσυχος (να δω τα σχόλια που θ ακολουθήσουν θέλω...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )
:beer: αντε γεια μαςςςςς :beer:

ermhc
01/02/2011, 21:54
ρε μεγαλε τι ειναι αυτα που ακουω .................για δες και αυτο .............απλα εγω φοραω κονικα και σε φλαταδουρες χτυπαω ανετα 70αρες 80αρες !!!(παντα για χωμα μιλαω)http://www.youtube.com/watch?v=YD41UI0QyLw

ermhc
01/02/2011, 21:55
και αφηνω και τα χερια απο το τιμονι .........αχαχαχαχαχαχαααχα!!!!

ermhc
01/02/2011, 21:56
http://www.youtube.com/watch?v=YgwmMGT7mKo

daz
01/02/2011, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermhc
ρε μεγαλε τι ειναι αυτα που ακουω .................για δες και αυτο .............απλα εγω φοραω κονικα και σε φλαταδουρες χτυπαω ανετα 70αρες 80αρες !!!(παντα για χωμα μιλαω)http://www.youtube.com/watch?v=YD41UI0QyLw

Πάει και το μπεμπέ το άλλαξες?

ermhc
01/02/2011, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Πάει και το μπεμπέ το άλλαξες?
ναι φιλε μου και εδεσα πληρως με τη τρανσαλπαρα και στο λεω εγω που ημουνα απο αυτους που το κατεκρινα....και πιστεψε με δεν εχω καβαλησει και λιγα μηχανακια......................!!!!!!!!

kostis4x4
01/02/2011, 22:25
Ωραιο το ΤΑ φίλε, πένα....αυτά τα προβολάκια της toura θέλω να βάλω στο στρώμα και μετά θα χω τελειώσει από καλούδια.....το κακό είναι ότι δεν σηκώνει 2Χ55 watt ακόμα το σύστημα για πολύ ώρα

daz
01/02/2011, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermhc
ναι φιλε μου και εδεσα πληρως με τη τρανσαλπαρα και στο λεω εγω που ημουνα απο αυτους που το κατεκρινα....και πιστεψε με δεν εχω καβαλησει και λιγα μηχανακια......................!!!!!!!!

Το τενεράκι πάντως δεν το έχεις σβήσει ακόμα απ' το προφίλ σου. Δεν ξεπερνιέται εύκολα αυτό ε? :lol: :lol:

Καλά χιλιόμετρα να 'χεις ρε. :beer: :beer: :beer: