PDA

View Full Version : Pinlock ερώτηση...



harrysvr
23/01/2011, 03:13
Έχω το SCHUBERTH C3 με το pinlock που είχε το πακέτο, το θέμα είναι οτι ύστερα απο 1μιση χρόνο χρήσης(17000χλμ), θολώνει το αριστερό μέρος(...και δε βλέπω καλά...) του pinlock, καθάρισμα γινόταν πάντα με χαρτί κουζίνας ελαφρά βρεμένο.
Έπαιξε ρόλο το είδος καθαρίσματος κι έχασε την ιδιότητά του;
Τι μπορώ να κάνω πλέον για να διορθωθεί, κάποιο σπρέι επάλειψης ή αγορά καινούριου;

Ζεύκας
23/01/2011, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από harrysvr
Έχω το SCHUBERTH C3 με το pinlock που είχε το πακέτο, το θέμα είναι οτι ύστερα απο 1μιση χρόνο χρήσης(17000χλμ), θολώνει το αριστερό μέρος(...και δε βλέπω καλά...) του pinlock, καθάρισμα γινόταν πάντα με χαρτί κουζίνας ελαφρά βρεμένο.
Έπαιξε ρόλο το είδος καθαρίσματος κι έχασε την ιδιότητά του;
Τι μπορώ να κάνω πλέον για να διορθωθεί, κάποιο σπρέι επάλειψης ή αγορά καινούριου;


για τσέκαρε μη δεν έχει και την καλύτερη εφαρμογή από την αριστερή πλευρά ;)

harrysvr
23/01/2011, 11:00
Το θάμπωμα/υγρασία είναι εσωτερικά του κράνους(σειρά=μάτια-θάμπωμα-pinlock-ζελατίνα) κι όχι ανάμεσα στη ζελατίνα και το pinlock, άρα δεν υφίσταται θέμα εφαρμογής...

dmf
23/01/2011, 11:21
το pinlock απ'οτι ελεγε το δικο μου shoei δεν πρεπει να το σκουπιζεις με τιποτα γιατι χαρασεται με το παραμικρο (σιλικονη γαρ).
Ο σωστος τροπος για να το καθαρισεις ειναι

το βγαζεις> το πλενεις με υγρο πιατων (μονο με τα χερια το τριβεις)>ξεπλενεις> το αφηνεις να στεγνωσει μονο του.


Δεν ξερω μηπως εχεις φθειρει την αντιθαμβωτικη του επιφανεια :(

Lioulios
23/01/2011, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
το pinlock απ'οτι ελεγε το δικο μου shoei δεν πρεπει να το σκουπιζεις με τιποτα γιατι χαρασεται με το παραμικρο (σιλικονη γαρ).
Ο σωστος τροπος για να το καθαρισεις ειναι

το βγαζεις> το πλενεις με υγρο πιατων (μονο με τα χερια το τριβεις)>ξεπλενεις> το αφηνεις να στεγνωσει μονο του.


Δεν ξερω μηπως εχεις φθειρει την αντιθαμβωτικη του επιφανεια :( +1
Καθαρισμός με υγρο πιατων και τρίψιμο ΜΟΝΟ με το χέρι και το πινλόκ και η ζελατίνα .

harrysvr
23/01/2011, 11:40
Αρα , με βλέπω για νέο pinlock...

dmf
23/01/2011, 11:45
κοιτα υπαρχουν κατι spray σιλικονης (σαν αυτα που χρησιμοποιουν οι αυτοδυτες στις μασκες καταδυσης), αλλα δεν προσφερουν μονιμη λυση σε καμια περιπτωση.

Επισης ειναι σιγουρο οτι φταινει το pinlock καθ'αυτο και οχι το σημειο επαφης με την ζελατινα? (η λωριδα μαλακης σιλικονης δηλαδη).
Γιατι εγω μια φορα δεν την ειχα εφαρμοσει καλα, και σε μια βροχερη μερα, ειχε θαμπωσει σχεδον ολο το αριστερο μερος.


εντιτ: το ειπε και ο ζευκας πιο πανω