PDA

View Full Version : Λυσιμο μπροστινου



Athotyros
23/01/2011, 04:00
Θα ηθελα τη βοηθεια σας εχω ενα παπι zx130 για τις δουλειες στη πολη και τις προαλες επεσα και χτυπησε στο πεζοδρομιο και πηραν τα πηρουνια και σας ρωταω πως λυνουν τα πηρουνια των παπιων τα εβγαλα αποτο λαιμο και εχουν μονο μια βιδα απο κατω τη οποια ξεβιδωσα και τιποτα ετρεξε μονο λαδι.Πως θα τα λυσω ωστε να αλλαξω μονο το εσωτερικο και να μην πληρωσω κομπλε μαζι με τις μποτες?Ευχαριστω για οποιαδηποτε απαντηση εκ των προτερων.

OldMan
24/01/2011, 05:56
Είσια σίγουρος ότι θέλουν αλλαγή μόνο τα καλάμια ..???

Athotyros
24/01/2011, 23:07
Εκτος των καλαμιων θελει αλλαγη και ο σταυρος και το τιμονι αλλα αυτα ξερω να τα αλλαξω αυτο που δεν ξερω ειναι για τα καλαμια.Απο οτι υποψιαζομαι ομως απο τη πανω μερια πρεπει να εχει ταπες αλλα δεν ξερω πως βγαινουν και αν χρειαζεται καποιο ειδικο εργαλειο.

Athotyros
26/01/2011, 17:15
Κιανεις μωρε κοπελια δε γατεχει πως λυνουνε τα καλαμια?:(

John Steed
26/01/2011, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Athotyros
Κιανεις μωρε κοπελια δε γατεχει πως λυνουνε τα καλαμια?:(

Στείλε ένα μήνυμα στον lspyros, μπορεί να ξέρει....:wave2:

dmf
26/01/2011, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Στείλε ένα μήνυμα στον lspyros, μπορεί να ξέρει....:wave2:

αν στειλει στον lspyros θα περιμενει πολυ για να παρει απαντηση :p
αν παλι στειλει στον lspiros κατι μπορει να γινει :D

lamoun
26/01/2011, 19:16
Με βγαλμένη την κάτω βίδα, ανοίγεις την πάνω τάπα.
Βγάζεις τα παπαράκια απο μέσα, με ένα κατσαβίδι βγάζεις την τσιμούχα στην ένωση καλαμιού-μπότας. Απο κάτω θα φανεί η τσιμούχα του λαδιού, με ένα κατσαβίδι προσεχτικά βγάζεις την ασφάλεια που θα δείς.

Μετά πιάνεις την ανάρτηση στα χέρια και αρχίζεις από συμπιεσμένη να την "ανοίγεις" απότομα για να ανοίξει. Δυο τρεις φορές και θα χωρίσει.

Athotyros
27/01/2011, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Με βγαλμένη την κάτω βίδα, ανοίγεις την πάνω τάπα.
Βγάζεις τα παπαράκια απο μέσα, με ένα κατσαβίδι βγάζεις την τσιμούχα στην ένωση καλαμιού-μπότας. Απο κάτω θα φανεί η τσιμούχα του λαδιού, με ένα κατσαβίδι προσεχτικά βγάζεις την ασφάλεια που θα δείς.

Μετά πιάνεις την ανάρτηση στα χέρια και αρχίζεις από συμπιεσμένη να την "ανοίγεις" απότομα για να ανοίξει. Δυο τρεις φορές και θα χωρίσει.

Ευχαριστω πολυ αλλα πως βγαζεις την πανω ταπα δεν μπορω να καταλαβω θελει καποιο ειδικο εργαλειο δεν μπορω να φανταστω πως να τη πιασω ειναι βιδωτη κουμπωτη πως ειναι και παλι ευχαριστω.

lamoun
28/01/2011, 09:42
Τι να σου πω, οι τάπες που ξέρω παίρνουν καρυδάκι ή άλλεν. Με παπιά δε έχω ασχοληθεί αλλά κάπως θα λύνει και αυτό.

Ψάξε και στο youtube για fork disassemble και fork oil seal replacement για την διαδικασία.

turogalos
20/04/2012, 08:21
Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, μιας και η ερώτησή μου έχει να κάνει με τηλεσκοπικό πηρούνι παπιού, θα ρωτήσω εδώ:

Ξέρει κάποιος να πει στα σίγουρα πόσο λάδι παίρνει κάθε μπουκάλα στο πηρούνι του Honda Supra;