PDA

View Full Version : μια ερωτηση για μηχανουργειο :d



dmf
23/01/2011, 12:04
Το λοιπον θελω να βαλω ενα διακοπτη στο τιμονι της μοτο. Εχω αγορασει ενα κλασσικο απ'αυτα που βιδωνουν πανω στο τιμονι, αλλα ειναι πολυ αντιαισθητικο.

Ψαχνοντας στο νετ βρηκα μια φωτογραφια που μου αρεσε πολυ! Ετσι λοιπον πηγα εκανα μερικες μετρησεις στη μηχανη και εφτιαξα ενα σχεδιο με αυτο που θελω να φτιαξω. Τον απαραιτητο διακοπτη τον εχω αγορασει ηδη, αλλα αυτο που με δυσκολευει ειναι πώς θα φτιαξω τη βαση. Δειτε και μονοι σας.


221993

dmf
23/01/2011, 12:05
Να και η βαση με τις διαστασεις της. Στο πισω μερος εχει σπειρωμα ωστε να βιδωνει το "ποτηρι" που θα προστατευει το διακοπτη απο νερα/αερα/βρωμιες


221998

dmf
23/01/2011, 12:08
Και εδω το πισω μερος.

Αλλα το θεμα ειναι πώς μπορω να φτιαξω σπειρωμα σε ενα φυλλο λαμαρινας (ή αλουμινιου) παχους 3mm.
Να παρω ενα 6mm και να το φαω στη φρεζα γυρω γυρω;

Επισης το ποτηρι πρεπει να ειναι ενας ενιαιος κυλινδρος που θα γινει κουφιος με τορνο? :sick:

Εχω ορεξη να το κανω, αλλα δεν εχω εργαλεια :p
Ξερει κανεις πού μπορω να απευθυνθω;; :confused:



:beer: :beer: :beer:


221995

dmf
23/01/2011, 12:14
Να και ο διακοπτης που λεγαμε. Ειναι οι λεγομενοι "rocker switches" και εχει και λαμπακι για να καταλαβαινεις ποτε ειναι στο ON.

Επισης εχει αυτακια ωστε αν το σπρωξεις σε τρυπα 19-20mm να σφηνωσει


221996

mikes
23/01/2011, 12:25
το μελος binzis ασχολειται με τετοιες εφαρμογες! στειλτου ενα πμ με λινκ αυτου του θρεντ μην και μπορει να σε φτιαξει!

camen
23/01/2011, 13:12
Παντως το καπακι απο πισω μου φαινεται περιτο,αρκει να κολλησεις σωστα τα καλωδια στα αφτακια και πρωτα θα πεθανει το μηχανακι και μετα αυτα...:lol:

Αν παραληψεις το καπακι απο πισω,τοτε ειναι καπως πιο ευκολο να το φτιαξεις μονος αυτο που θες.
Μπορεις να το κανεις απο φυλο αλουμινιου που κοβεται πολυ πολυ ευκολα...:winka:

siraxanz
23/01/2011, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Παντως το καπακι απο πισω μου φαινεται περιτο,αρκει να κολλησεις σωστα τα καλωδια στα αφτακια και πρωτα θα πεθανει το μηχανακι και μετα αυτα...:lol:

Αν παραληψεις το καπακι απο πισω,τοτε ειναι καπως πιο ευκολο να το φτιαξεις μονος αυτο που θες.
Μπορεις να το κανεις απο φυλο αλουμινιου που κοβεται πολυ πολυ ευκολα...:winka:

++Έτσι
επίσης με καλή κάλυψη πισω από τον διακόπτη με θερμοσυστελόμενο καλαμάκι έληξε το θέμα.
Υπάρχρι θερμοσυστελόμενο να μπαίνει και όλος ο διακόπτης.
Κάνεις τιε ενώσεις και ολοκληρώνεις με την προστασία!

camen
23/01/2011, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από siraxanz
++Έτσι
επίσης με καλή κάλυψη πισω από τον διακόπτη με θερμοσυστελόμενο καλαμάκι έληξε το θέμα.
Υπάρχρι θερμοσυστελόμενο να μπαίνει και όλος ο διακόπτης.
Κάνεις τιε ενώσεις και ολοκληρώνεις με την προστασία!

Ορθον... Η αν δεν βρισκεις θερμοσυστελομενο(λεεεμε τωρα...) καλυψε το πισω μερος με σιλικονη(αμα εχεις και θερμοσιλικονη,αυτη που την λιωνεις με πιστολι ακομη καλυτερα) :D

dmf
23/01/2011, 13:22
Τα καλωδια δεν μπαινουν στα αυτακια. Μπαινουν στα ηλεκτροδια στο πισω μερος. Τα αυτακια ειναι πλαστικα για να σφινωνει ο διακοπτης στην τρυπα.
Τα καλωδια θα συνδεθουν στον διακοπτη με ειδικα ακροφυσια για πλακε ηλεκτροδια ωστε να μπαινοβγαινουν οποτε χρειαστει. Οποτε χρειαζεται μια προστασια απο πισω οσο να'ναι.

Εψαξα μηπως βρω κανα λαστιχενιο καλυμμα, αλλα τζιφος. Το αλουμινιο βεβαια θα ειναι πιο στιβαρο και ανθεκτικο, αλλα θελει περισσοτερη δουλεια
:sick:

camen
23/01/2011, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Τα καλωδια δεν μπαινουν στα αυτακια. Μπαινουν στα ηλεκτροδια στο πισω μερος. Τα αυτακια ειναι πλαστικα για να σφινωνει ο διακοπτης στην τρυπα.
Τα καλωδια θα συνδεθουν στον διακοπτη με ειδικα ακροφυσια για πλακε ηλεκτροδια ωστε να μπαινοβγαινουν οποτε χρειαστει. Οποτε χρειαζεται μια προστασια απο πισω οσο να'ναι.

Εψαξα μηπως βρω κανα λαστιχενιο καλυμμα, αλλα τζιφος. Το αλουμινιο βεβαια θα ειναι πιο στιβαρο και ανθεκτικο, αλλα θελει περισσοτερη δουλεια
:sick:

Οπου γραψαμε "αυτακια" εσυ βαλε "ακροδεκτες":winka: Αφου τα καλωδια θα τα βαλεις με φισακια,τοτε μην κανεις τιποτα αλλο...Χρησιμοποιησε μονο θερμοσυστελομενο για πιο ομορφο αποτελεσμα αν θες. Και οποτε χρειαστει απλα το αφαιρεις...

Τα ηλεκτροδια αστα για την ηλεκτροκολληση ομως...:winka: :lol: :lol: :lol:

Ολα αυτα αν θες να το κανεις μονος σου και να μην τρεχεις σε μηχανουργεια για το τιποτα...
Ειδαλιως,πας σε μηχανουργειο και σου φτιαχνει οτι θες οπως το θες και το πλΕρωνεις φυσικα αναλογα...:sick:

Με φυλλο αλουμινιου παντως,ειναι πανευκολο να φτιαχτει αρκει να εχεις καποια εργαλεια και να πιανουν τα χερια σου.Γυρω γυρω το κοβεις ακομη και με κοφτακι και το λιαινεις με ενα dremel ή ακομη και με μια λιμα... Τις τρυπες τις κανεις με ενα τρυπανακι και εισαι ετοιμος...:beer:

dmf
23/01/2011, 13:31
ενταξει να το πληρωσω, αλλα καλο ειναι να ξερω αν ειναι πολυ δυσκολο αυτο που ζηταω. Γιατι αν του παρει του μηχανουργου 1 ωρα να το φτιαξει τοτε δεν αξιζει τοσα λεφτα για ενα διακοπτη :p

Μπορει να κανω καμια δοκιμη με θερμοσυστελομενο, αλλα το θεμα ειναι οτι αν το φτιαξω κατ'ευθειαν 3mm μετα δεν θα μπορω να βαλω σπυρωμα αν χρειαστει :look:

η ελληνικη μεταφραση του electrode ηλεκτροδια δεν ειναι? :eek:

camen
23/01/2011, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
ενταξει να το πληρωσω, αλλα καλο ειναι να ξερω αν ειναι πολυ δυσκολο αυτο που ζηταω. Γιατι αν του παρει του μηχανουργου 1 ωρα να το φτιαξει τοτε δεν αξιζει τοσα λεφτα για ενα διακοπτη :p

Μπορει να κανω καμια δοκιμη με θερμοσυστελομενο, αλλα το θεμα ειναι οτι αν το φτιαξω κατ'ευθειαν 3mm μετα δεν θα μπορω να βαλω σπυρωμα αν χρειαστει :look:

η ελληνικη μεταφραση του electrode ηλεκτροδια δεν ειναι? :eek:

Τα ηλεκτροδια ειναι αυτα που χρησιμοποιουν στην ηλεκτροκολληση...Τωρα αν τους ακροδεκτες τους λενε και ηλεκτροδια δεν το γνωριζω αλλα τελος παντων:sick:

Ρε ,δεν αξιζει να ασχοληθεις με μηχανουργειο πιστεψε με.Εκτος και αν εχεις κανενα γνωστο.
Θα πας σε ενα αλουμιναδικο και θα ζητησεις ενα ρεταλι απο φυλο αλουμινιου.Δεν ξερω σε τι παχος βγαινει αλλα θα βρεις...:winka: Σιγουρα υπαρχει στο 1mm περιπου,για πιο χοντρο θα ρωτησεις...

Σχεδιαζεις πανω του αυτο που θες και το κοβεις... Τα 3mm δεν ξερω αν κοβονται με κοφτη αλλα με ενα dremel σιγουρα:winka: Ετσι με μηδενικο κοστος εχεις αυτο που θες.Ενταξει οσο ομορφο θα ειναι του μηχανουργειου δεν θα ειναι αλλα πολυ θα το δουν και κανεις δεν θα το καταλαβει...

Εγω αυτο θα εκανα αλλα ρωτα και τον binzi αν μπορει να σε φτιαξει...:beer: :wave2:

dmf
23/01/2011, 13:42
του εστειλα και αναμενουμε :wave2:

(και το απλο που λες, μαλλον σε μηχανουργο θα το κανω γιατι δεν εχω dremel, και με λιμα χειρος δεν νομιζω να βγει ομογενες. Και ελεγα μια και θα παω να το κανω σωστα. Τες πα θα δουμε :beer: )

camen
23/01/2011, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
του εστειλα και αναμενουμε :wave2:

(και το απλο που λες, μαλλον σε μηχανουργο θα το κανω γιατι δεν εχω dremel, και με λιμα χειρος δεν νομιζω να βγει ομογενες. Και ελεγα μια και θα παω να το κανω σωστα. Τες πα θα δουμε :beer: )

Ε δεν εννοουσα να ξεκινησεις να λιμαρεις απο την αρχη:eyepop:

takis-kk
23/01/2011, 14:13
Νομίζω πως κάπου μου βρίσκεται λάμα αλουμινίου πάχους 4,5 ή 5 mm , αν νομίζεις ότι σου κάνει σου στέλνω με courier ένα κομμάτι.
(Είναι δύσκολο να το βρείς σε αλουμινά )

dmf
23/01/2011, 14:15
εχεις π.μ :D

christos01
23/01/2011, 14:32
Μένεις Αθήνα?

dmf
23/01/2011, 14:36
ναι

nihristo
23/01/2011, 14:58
θα απαντήσει και ο ειδήμων binzis αλλά μου φαίνεται δύσκολη η δουλειά που θες. Εσωτερικό και εξωτερικό σπείρωμα για εκείνο το μικρό κυλινδράκι και στην λαμαρίνα κλπ. Σίγουρα έχει πιο εύκολο τρόπο να το σκεφτείς...

christos01
23/01/2011, 15:16
Γιατί δεν το το κάνεις από ανθρακονημα??

dmf
23/01/2011, 15:19
δεν εχω δουλεψει ποτε ανθρακονημα, αλλα δεν θα βγει υπερβολικο πολυ ακριβο? Και πώς θα στερεωθει το πισω καλυμμα?



(εκτος κι αν κανεις πλακα :p )

christos01
23/01/2011, 15:25
Δεν κάνω πλάκα. Μου άρεσε η ιδέα για το διακόπτη εκεί και μάλλον θα το φτιάξω για το δικό μου.
Αν δεν βιάζεσαι περίμενε λίγο να δω τι μπορώ να κάνω.

dmf
23/01/2011, 15:27
εχω αγορασει 2 διακοπτες να ξερεις και χρειαζομαι μονο τον ενα! :winka:

bulmont
23/01/2011, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Νομίζω πως κάπου μου βρίσκεται λάμα αλουμινίου πάχους 4,5 ή 5 mm , αν νομίζεις ότι σου κάνει σου στέλνω με courier ένα κομμάτι.
(Είναι δύσκολο να το βρείς σε αλουμινά ) Δεν χρειάζεται (και δεν συμφέρει οικονομικά ) να ψάξει σε αλουμινά. Σε '΄στράτζα'' η σε εμπόρια σιδήρου μέχρι και τσάμπα το παίρνεις:beer: :beer: :beer:

motori2009
23/01/2011, 16:56
το κουτακι απο πισο γινεται να το κανεις με μια σολινα κ μια ροδελα... να τιν κολισεις στο πισο μερος τη σωλινας κ μπορεις να το πιασεις με μια πονταρισια ηλεκτροκολισεις κ να το μονοσεις με διαφανει σελικονη... πολυ ευκολο ειναι ετσι κ βρεις εργαλεια.. εναν τροχο, μια ηλεκτροκολοκιση και ενα τριπανι... κ μετα κατι ψηλα οπως σελικονη ηλεκτροδια τριπανια κ τετοια...

christos01
26/01/2011, 18:29
Το εύκολο κομμάτι τελείωσε παμε για το δύσκολο. :)


222348

dmf
26/01/2011, 18:38
ελα ρε το εκανεςςς?? :a18:
πςςςςς φοβερο δειχνει το καρμπον.

Α και που'σαι εκει που υπαρχει το σπειρωμα επειδη ειναι δυσκολο να φτιαχτει, μπορεις να το κολλησεις κατευθειαν πανω στη βαση. Παλι θα μπορεις να βγαζεις τον διακοπτη, απλα δεν θα ειναι το ιδιο ευκολο