PDA

View Full Version : ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΣΗ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ



surikenjim
23/01/2011, 14:00
ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ

Καθώς το αμορτισερ συμπιέζεται από κάποια ανωμαλία του εδάφους, ο άξονας του
βυθίζεται στο σώμα του αμορτισερ.Στο κάτω άκρο αυτού του άξονα βρίσκεται
τοποθετημένο ένα είδος πιστονιού, το οποίο ωθείται με δύναμη μέσα στο λάδι που
περιέχει το σώμα του αμορτισερ.Το λάδι τότε αναγκάζεται να περάσει από συγκεκριμένες θυρίδες που είναι διαμορφωμένες στις δυο άκρες του πιστονιού αυτου.Στο κάτω μέρος βρίσκονται οι θυρίδες συμπίεσης, ενώ στο επάνω αυτές της επαναφορας. Οταν το
αμορτισέρ συμπιέζεται το λάδι ρέει μέσα από τις θυρίδες συμπιεσης.Οταν το
αμορτισέρ επιστρέφει στην αρχική του θέση τότε το λάδι ρέει μέσα από τις θυρίδες
επαναφοράς, κατά την αντίθετη διεύθυνση.Η κατεύθυνση που το λάδι ρέει μέσα από
τις θυρίδες αυτές, καθορίζεται από έναν αριθμό ροδελών οι οποίες έχουν καμφθεί με συγκεκριμένο τρόπο και είναι τοποθετημένες και στα δυο άκρα του πιστονιού.Οι
ροδέλες αυτές στην ουσία αποτελούν μια βαλβίδα ελέγχου που αποτρέπει το λάδι να
ρέει ταυτόχρονα και στις δυο κατευθυνσεις.Οταν το αμορτισέρ συμπιεστεί, το λάδι
πιέζει τις ροδέλες επαναφοράς πάνω στην επιφάνεια του πιστονιού, μπλοκαρωντας έτσι τις θυρίδες επαναφορας.Την ίδια στιγμή το λάδι λυγίζει προς τα έξω τις ροδέλες συμπίεσης, οι θυρίδες συμπίεσης ανοίγουν, και επιτρέπουν στο λάδι να περάσει.
Καθώς το αμορτισέρ επανέρχεται στην αρχική του θέση, συμβαίνει ακριβώς το
αντίθετο.Η δύναμη απόσβεσης που παράγει το αμορτισέρ σε διαφορετικές
ταχύτητες του πιστονιού ως προς και τις δυο κατευθύνσεις, καθορίζεται από
το SAE του λαδιού, καθώς και από την διάμετρο, το πάχος, και τον αριθμό των ροδελών αυτών.
Μια ποσότητα λαδιού επίσης αφήνεται να παρακάμψει το πιστόνι κατά την συμπίεση αλλά και την επαναφορα.Υπαρχει στο κάτω άκρο του άξονα μια μικρή θυρίδα που
οδηγεί ακριβώς διπλα από την βαλβίδα συμπίεσης(την βαλβίδα συμπίεσης αποτελούν οι ροδέλες συμπίεσης, όπως αυτήν της επαναφοράς την αποτελούν οι ροδέλες επαναφοράς).Το μέγεθος της θυρίδας αυτής, αλλά και την ποσότητα του λαδιού που θα περάσει μέσω αυτής, ελέγχει μια κωνική βελόνα που βρίσκεται μέσα στον άξονα του αμορτισερ.Μια βίδα στο κάτω μέρος του αμορτισέρ ελέγχει την θέση της βελόνας αυτης.Αυτη η βίδα λοιπόν είναι ευρέως γνωστή σαν «βίδα απόσβεσης επαναφοράς»
Όταν υπάρχει μόνο αυτή η ρύθμιση στο αμορτισερ,.η ρύθμιση της βίδας επηρεάζει
και την συμπίεση και την επαναφορα.Επειδη όμως επηρεάζει την επαναφορά σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό, καλείται «απόσβεση επαναφοράς»Η ρύθμιση επαναφοράς χρησιμοποιείται για να ελέγξει το πόσο γρήγορα θα επιστρέψει το αμορτισέρ στην αρχική του θεση.Βιδωνεις την βίδα και το αμορτισέρ επιστρέφει πιο αργά, την ξεβιδώνεις και επανέρχεται πιο γρηγορα.Κανονικα η επαναφορά πρέπει να ρυθμιστεί να είναι τόσο γρήγορη έτσι ώστε ο πίσω τροχός να ακολουθεί το περίγραμμα του εδάφους, όχι όμως υπερβολικά γρήγορη, γιατί τότε ο πίσω τροχός θα λειτουργεί σαν ελατήριο σε κάποια χοντρή ανωμαλία ,όπως π,χ. ένα σαμαρακι η’ ένα άλμα , και θα θέλει να πετάξει τον αναβάτη πάνω από την μοτοσικλέτα.
Όπως ο άξονας του αμορτισέρ βυθίζεται μέσα στο σώμα του, εκτοπίζει το λάδι που βρίσκεται μέσα σε αυτό.Η ποσότητα του λαδιού αυτή, κάπου πρέπει να παει,ετσι ρέει προς το ρεζερβουάρ του αμορτισερ.Το ρεζερβουάρ περιέχει ένα πιστόνι η’ μια γκιλοτίνα που το χωρίζει σε δυο μερη.Κραταει έτσι διαχωρισμένα, το λάδι που εισέρχεται από τη μια μεριά , με το αέριο, συνήθως άζωτο, που βρίσκεται από την άλλη.Αν το λάδι αναμιγνυόταν με το αέριο, τότε θα δημιουργούσε αφρο, και η απόσβεση θα ήταν πολύ δύσκολο να ελεγχθει.Οπως το λάδι κινείται με ταχύτητα από το σώμα του αμορτισέρ στο ρεζερβουάρ και αντίθετα, η θερμοκρασία του ανεβαίνει συνεχώς, φτάνοντας στο σημείο βρασμού, δημιουργώντας έτσι φυσαλίδες .Οι φυσαλίδες αυτές όντας στην ουσία αέρας ,αλλάζουν και πάλι, προς το χειρότερο πάντα, την αποσβεση.Αυτο συμβαίνει όταν η πίεση του λαδιού είναι χαμηλη.Το λάδι λοιπόν, καθώς εισέρχεται στο ρεζερβουάρ, συμπιέζει το αέριο που βρίσκεται από την άλλη πλευρά, και το οποίο έχει ήδη υψηλή πιεση.Αυτο κρατάει όλο το σώμα του αμορτισέρ σε μεγάλη πίεση, αποτρέποντας το λάδι να δημιουργήσει φυσαλίδες.
Τώρα, πριν το λάδι μπει στο ρεζερβουάρ, πρέπει να περάσει μέσα από ένα διάκενο που βρίσκεται μεταξύ του ρεζερβουάρ και του σώματος του αμορτισερ.Για άλλη μια φορά , το μέγεθος αυτής της τρύπας ελέγχεται από μια βελόνα η οποία είναι συνδεδεμένη με μια βιδα.Αυτη η βίδα ονομάζεται «ρύθμιση συμπίεσης χαμηλής ταχύτητας»,Ξεβιδώνοντας την βίδα, αφήνεις περισσότερο λάδι να περάσει μέσα από την διατομή, κρατώντας έτσι την πίεση στο αμορτισέρ χαμηλη.Μικροτερη πίεση σημαίνει λιγότερη αποσβεση.Το αντίθετο συμβαίνει όταν βιδώνεις την βίδα.Η βίδα αυτή λοιπόν ρυθμίζει τον τρόπο με τον οποίο θα συμπεριφερθει το αμορτισέρ, όταν περνάει πάνω από ανωμαλίες που απαιτούν μικρή ταχύτητα από αυτό, όπως μικρά σαμαράκια, κλπ.Καποια αμορτισέρ υψηλότερης ποιότητας διαθέτουν και απόσβεση συμπίεσης υψηλής ταχυτητας.Αυτη η ρύθμιση επιτρέπει στον χρήστη να ρυθμίσει τον τρόπο που συμπεριφέρεται το αμορτισέρ, όταν περνάει πάνω από ανωμαλίες που προκαλούν υψηλή ταχύτητα κίνησης αυτού(του αμορτισέρ, όχι της μοτο) όπως για παράδειγμα μια μεγάλη πέτρα η’ ένα μεγάλο αλμα.Το κύκλωμα απόσβεσης συμπίεσης υψηλής ταχύτητας λειτουργεί αφήνοντας το λάδι να παρακάμψει το ρυθμιστή απόσβεσης συμπίεσης χαμηλής ταχυτητας.Βιδωνοντας και ξεβιδώνοντας την βίδα που ρυθμίζει την απόσβεση υψηλής ταχύτητας, ουσιαστικά μεταβάλεις το φορτίο ενός προφορτισμενου ελατηρίου το οποίο βρίσκεται μέσα στον ρυθμιστη.Το ελατήριο κρατάει κλειστή μια βαλβίδα και δεν επιτρέπει στο λάδι να ρέει μέσα από το κύκλωμα υψηλής ταχυτητας.Ολο το λάδι, που εκτοπίζεται από τον άξονα , περνάει από το κύκλωμα χαμηλής ταχυτητας.Ομως, όσο πιο γρήγορα συμπιέζεται το αμορτισέρ, τόσο μεγαλώνει η εσωτερική πίεση που αναπτυσσεται.Οταν η πίεση αυτή γίνει αρκετά μεγάλη ώστε να υπερνικήσει την δύναμη του ελατηρίου, η βαλβίδα ανοίγει επιτρέποντας στο λάδι να περασει.Ρυθμιζοντας σωστά την βίδα, μπορούμε να κοντρολάρουμε ποσό σφιχτό θα είναι το αμορτισέρ κατά την διάρκεια αντιμετώπισης εμποδίων που απαιτούν υψηλή ταχύτητα από αυτό.
Μια άλλη σημαντική ρύθμιση είναι αυτή της προφορτησης του ελατηρίου του αμορτισέρ.Ο τρόπος που η μοτοσικλέτα κρατάει και στρίβει, επηρεάζεται σημαντικά από αυτήν. Η προφορτηση του ελατηρίου ρυθμίζεται από έναν ρυθμιστή που βρίσκεται στην κορυφή του ελατηριου.Για ένα κατάλληλο setup, θα πρέπει η μοτο να «κάθεται» περίπου 33% της συνολικής διαδρομής του πίσω τροχού , με τον αναβάτη να βρίσκεται πάνω της.Ετσι , αν η συνολική διαδρομή είναι π.χ. 260 χιλ., το βύθισμα (sag) της ανάρτησης με το βάρος του αναβάτη θα πρέπει να είναι 86,6 χιλ.
Αν η ανάρτηση συμπιέζεται περισσότερο από αυτό το νούμερο τότε ο ρυθμιστής θα πρέπει να περιστραφει δεξιόστροφα έτσι ώστε να προφορτισει περισσότερο το αμορτισερ.Στην περίπτωση που η ανάρτηση συμπιέζεται λιγότερο από το νούμερο αυτό τότε περιστρέφουμε τον ρυθμιστή αριστερόστροφα έτσι ώστε να αποφορτίσουμε το αμορτισέρ.
Η ρύθμιση της προφορτησης (sag) του ελατηρίου αποτελεί την σημαντικότερη ρύθμιση στην μοτοσικλέτα, και πάντα είναι η ΠΡΩΤΗ ρύθμιση που γινεται.Επειτα ρυθμίζουμε την επαναφορά, και στο τέλος την συμπίεση.
Ο τρόπος που ρυθμίζουμε το sag έχει ως εξής:
1.Tτοποθετούμε την μοτο πάνω σε ένα stand, έτσι ώστε ο πίσω τροχός να βρίσκεται στον αέρα.
2.Μετραμε την απόσταση από τον άξονα του τροχού μέχρι κάποιο σταθερό σημείο στο πίσω φτερό, π.χ. μια βίδα σχαρας.Σημειωνουμε το νούμερο αυτό κάπου γιατί θα μας χρειαστεί αργοτερα.Εστω λοιπόν Α το νούμερο αυτό.
3.Σε αυτό το σημείο θα χρειαστούμε την βοήθεια δυο φίλων μας.Ανεβαινουμε στην μοτο και πατάμε σταθερά και στα δυο μαρσπιε.Ο ένας φίλος μας συγκρατει, ενώ ο άλλος μετράει ξανά την απόσταση που μετρήσαμε στο πρώτο βήμα, χρησιμοποιώντας ακριβώς τα ίδια σημεία(άξονας, πίσω φτερό).Έστω ότι το νούμερο που διαβάζει είναι Β.
4.Αφαιρωντας το Β από το πρώτο νούμερο Α παίρνουμε ένα τρίτο νούμερο Γ το οποίο αποτελεί το υπάρχον sag.Eαν το Γ είναι περίπου ίσο με το 33% της συνολικής διαδρομής της ανάρτησης τότε είμαστε ενταξει.Αλλιως, αν είναι μικρότερο, αποφορτίζουμε το ελατήριο, εάν είναι μεγαλύτερο το προφορτιζουμε.
Παράδειγμα
Έστω ότι από το manual της μοτοσικλέτας μας διαβάζουμε ότι η συνολική διαδρομή του πίσω αμορτισέρ είναι 280cm.Άρα το 33% είναι 92,4cm.
Έστω ότι Α=265cm
Έστω ότι Β=172cm
Τότε Γ=Α-Β=280-187=93cm
Επομένως το υπάρχον sag είναι σωστό και δεν απαιτείται καμία ρύθμιση.
Εάν όμως π.χ. ήταν Α=265cm
Β=150cm
και Γ=115cm, τότε το sag θα ήταν μεγαλύτερο, οπότε το αμορτισέρ θα χρειαζόταν να προφορτιστει τόσο, ώστε να φτάσει περίπου το 33% της συνολικής διαδρομής της ανάρτησης, δηλαδή τα 92,4cm στο παράδειγμα μας.
Εάν ίσχυε:
A=265
B=190 τότε Γ=75cm, επομένως το υπάρχον sag θα ήταν μικρότερο από το ιδανικό 92,4, συνεπώς το αμορτισέρ σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να αποφορτισθεί.
Αυτά τα βασικά λοιπόν, και καλές ρυθμίσεις σε όλους!

lspiros
23/01/2011, 14:09
σε ευχαριστουμε για το χρονο και την υπομονη σου να προσφερεις εναν γρηγορο μπουσουλα σε σχεση με την πισω αναρτηση:beer:

jimtarasxt660x
23/01/2011, 14:09
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

faraway
24/01/2011, 10:23
Αν έχεις ελατήριο το οποίο έχει ρυθμίσεις χαμηλής και υψηλής ταχύτητας , και υποθέσουμε πως το sag σου είναι ρυθμισμένο σωστά .....

τότε , υπάρχει κάποιος μπούσουλας ρύθμισης της ανάρτησης σύμφωνα με το στυλ οδήγησης που θέλεις να πετύχεις ??:confused:

Δηλαδή που πρέπει να είναι γυρισμένες οι δύο βαλβίδες ( δεξιόστροφα - αριστερόστροφα ) για να πετύχεις μια σκληρή ανάρτηση (sport) , μαλακή ( touring ) , και σώβρακο λάστιχο ??:confused:

Δώστε λίγο τα φώτα σας όσοι γνωρίζετε , παρακαλώ !!!!:smilea:

byron
24/01/2011, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
Αν έχεις ελατήριο το οποίο έχει ρυθμίσεις χαμηλής και υψηλής ταχύτητας , και υποθέσουμε πως το sag σου είναι ρυθμισμένο σωστά .....

τότε , υπάρχει κάποιος μπούσουλας ρύθμισης της ανάρτησης σύμφωνα με το στυλ οδήγησης που θέλεις να πετύχεις ??:confused:

Δηλαδή που πρέπει να είναι γυρισμένες οι δύο βαλβίδες ( δεξιόστροφα - αριστερόστροφα ) για να πετύχεις μια σκληρή ανάρτηση (sport) , μαλακή ( touring ) , και σώβρακο λάστιχο ??:confused:

Δώστε λίγο τα φώτα σας όσοι γνωρίζετε , παρακαλώ !!!!:smilea:

Δεν υπάρχει ελατήριο χαμηλής και υψηλής ταχύτητας, αλλά αμορτισσέρ με ρυθμίσεις χαμηλής και υψηλής στις αποσβέσεις. Το sag όπως φαντάζεσαι δεν επηρεάζεται από αποσβέσεις, αλλά μόνο από το βάρος αναβάτη/μηχανής.

sniper
24/01/2011, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Δεν υπάρχει ελατήριο χαμηλής και υψηλής ταχύτητας, αλλά αμορτισσέρ με ρυθμίσεις χαμηλής και υψηλής στις αποσβέσεις. Το sag όπως φαντάζεσαι δεν επηρεάζεται από αποσβέσεις, αλλά μόνο από το βάρος αναβάτη/μηχανής.

Πως φαίνεται ο άνθρωπος που έχει μελετήσει την αναρτησιολογία του Oldman


:smokin:

faraway
24/01/2011, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Δεν υπάρχει ελατήριο χαμηλής και υψηλής ταχύτητας, αλλά αμορτισσέρ με ρυθμίσεις χαμηλής και υψηλής στις αποσβέσεις. Το sag όπως φαντάζεσαι δεν επηρεάζεται από αποσβέσεις, αλλά μόνο από το βάρος αναβάτη/μηχανής.

Ναι , λάθος διατύπωση δική μου ....το αμορτισέρ εννοώ !!!:D

Τι εννοείς , δλδ πως η αίσθηση του αμορτισέρ επηρεάζεται μόνο από τη προφόρτηση του ελατηρίου και όχι από της ρυθμίσεις ?? :confused:

Μπερδεύτηκα ....:hypnotize

byron
24/01/2011, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
Ναι , λάθος διατύπωση δική μου ....το αμορτισέρ εννοώ !!!:D

Τι εννοείς , δλδ πως η αίσθηση του αμορτισέρ επηρεάζεται μόνο από τη προφόρτηση του ελατηρίου και όχι από της ρυθμίσεις ?? :confused:

Μπερδεύτηκα ....:hypnotize

Oxi...
Δεν μιλησα για αίσθηση, το πόσο χοροπηδαει ο κώλος μας και αν τρώμε το πιρούνι στη μούρη μετά από λακούβα :lol:

Μίλησες για sag και σ΄αυτό απάντησα. Το sag ρυθμίζεται μόνο από το ελατήριο και εξαρτάται μόνο από το βάρος. Αν είναι οκ το sag τότε αρχίζουμε το ψάξιμο με τις αποσβέσεις συμπίεσης/επαναφοράς και ΑΝ διαθέτει το αμορτισέρ γρήγορη/αργή συμπίεση.

faraway
24/01/2011, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Oxi...
Δεν μιλησα για αίσθηση, το πόσο χοροπηδαει ο κώλος μας και αν τρώμε το πιρούνι στη μούρη μετά από λακούβα :lol:

Μίλησες για sag και σ΄αυτό απάντησα. Το sag ρυθμίζεται μόνο από το ελατήριο και εξαρτάται μόνο από το βάρος. Αν είναι οκ το sag τότε αρχίζουμε το ψάξιμο με τις αποσβέσεις συμπίεσης/επαναφοράς και ΑΝ διαθέτει το αμορτισέρ γρήγορη/αργή συμπίεση.

OK !!! :D

Άρα επανέρχομαι στο ερώτημα και το θέτω πιο σωστά :

έχω ένα αμορτισέρ το οποίο είναι σωστά ρυθμισμένο το sag ( του ελατηρίου ) και το οποίο έχει ρυθμίσεις υψηλής και χαμηλής ταχύτητας .
Αν μπορεί κάποιος ας μου ξεδιαλύνει στο μυαλό μου τη λειτουργία των ρυθμίσεων , δλδ τι πετυχαίνω αυξάνοντας ή μειώνοντας τις ρυθμίσεις και ποιες θα ήταν οι προτεινόμενες ρυθμίσεις για να πετυχαίνω διαφορετικά στυλ οδήγησης ( δλδ πιο sport , touring ....κτλ) :p

byron
24/01/2011, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
OK !!! :D

Άρα επανέρχομαι στο ερώτημα και το θέτω πιο σωστά :

έχω ένα αμορτισέρ το οποίο είναι σωστά ρυθμισμένο το sag ( του ελατηρίου ) και το οποίο έχει ρυθμίσεις υψηλής και χαμηλής ταχύτητας .
Αν μπορεί κάποιος ας μου ξεδιαλύνει στο μυαλό μου τη λειτουργία των ρυθμίσεων , δλδ τι πετυχαίνω αυξάνοντας ή μειώνοντας τις ρυθμίσεις και ποιες θα ήταν οι προτεινόμενες ρυθμίσεις για να πετυχαίνω διαφορετικά στυλ οδήγησης ( δλδ πιο sport , touring ....κτλ) :p

Εχεις στο Capo, αμορτισσέρ με αργή γρήγορη ταχύτητα συμπίεσης? Δηλαδή έχει 2 ρυθμιστήρια ΜΟΝΟ για την συμπίεση? :confused:

surikenjim
24/01/2011, 23:14
Το copy-paste ειναι απο ενα αλλο forum, το Πυλη Αναβατων BMW.Το κειμενο ειναι ομως αποκλειστικα δικο μου.Απλα το ειχα δημοσιευσει πρωτα εκει και επειδη δεντο ειχα κρατησει σε buck-up το μετεφερα απο το συγκεκριμενο forum.Oχι, δεν εχω BMW, ενα crf230f με συντροφευει.
Οσον αφορα την ρυθμιση σε αμορτισερ με ρυθμιστες επαφορας και αργης και γρηγορης συμπιεσης, εφοσον εχουμε σεταρει το sag, αμεσως μετα ρυθμιζουμε την επαναφορα και τελευταια την συμπιεση ως εξης:αρχικα σεταρουμε τον ρυθμιστη αργης συμπιεσης και τελος αυτον της γρηγορης.
Την γρηγορη συμπιεση την θελουμε οσο πιο "μαλακη" γινεται χωρις το αμορτισερ να τερματιζει οταν αναγκαζεται να εργαζεται με μεγαλες ταχυτητες.
Επειδη πανω απο ολα η ρυθμιση της αναρτησης ειναι θεμα feeling και feedback σαν αρχικη κινηση καντε το εξης:Βρειτε μια τοποθεσια με τους περισσοτερους τυπους ανωμαλιων που θελετε να αντιμετωπιζει η αναρτηση, σχεδιαστε μια κυκλικη διαδρομη και βαλτε ολους τους ρυθμιστες στην μεσαια θεση.Πραγματοποιηστε μια βολτα και δωστε προσοχη στην αισθηση που αποκομιζετε απο την μοτο.Σταματηστε και θεστε τον ρυθμιστη της επαναφορας στην πιο μαλακη θεση.Καντε παλι ενα γυρο και παρατηρηστε την διαφορετικη αισθηση που εχει τωρα η μοτο.Στον επομενο γυρο θεστε τον ρυθμιστη της επαναφορας στην πιο σκληρη θεση και αισθανθειτε και παλι την διαφορετικη συμπεριφορα της μοτο.Ετσι θα κατανοησετε την διαφορα αναμεσα στις δυο ακραιες θεσεις.Τωρα επαναφερετε τον ρυθμιστη στην μεσαια θεση.Απο την θεση αυτη μειωστε(ξεβιδωστε) τον ρυθμιστη τρια κλικ.Καντε παλι ενα γυρο.Καλυτερα η' χειροτερα;Στον επομενο γυρο, απο την μεσαια θεση παλι, σφιξτε(βιδωστε) τον ρυθμιστη τρια κλικ.Τωρα τι αισθηση δινει η μοτο;Αφου αποφασισετε ποια ρυθμιση σας βολευει καλυτερα καντε το ιδιο με την ρυθμιση της συμπιεσης(πρωτα την αργη και επειτα την γρηγορη για οσους εχουν σχετικους ρυθμιστες).
Στο τελος μπορειτε να ρυθμισετε μικρομετρικα για ακομα καλυτερη αισθηση αφαιρωντας η' προσθετωντας ενα κλικ την φορα ειτε στην επαναφορα ειτε στην συμπιεση ειτε και στις δυο.
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:καθε φορα κανουμε μια μονο ρυθμιση
Με τις τελικες ρυθμισεις ετοιμες καντε δυο-τρεις γυρους, σταματηστε και σημειωστε τες καπου για να μην τις ξεχασετε.
Σαν τελικο ελεγχο βαλτε και παλι τους ρυθμιστες στην μεση και καντε αλλον ενα γυρο.Ισως εκπλαγειται με το αποτελεσμα.
P.S.Οι ρυθμιστες δουλευουν ως εξης:αριστεροστροφα(ξεβιδωμα)μαλακωνουν την ρυθμιση ενω δεξιοστροφα(βιδωμα) σκληραινουν την ρυθμιση.

faraway
25/01/2011, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Εχεις στο Capo, αμορτισσέρ με αργή γρήγορη ταχύτητα συμπίεσης? Δηλαδή έχει 2 ρυθμιστήρια ΜΟΝΟ για την συμπίεση? :confused:

Ναι ρε !!! Έτσι το βρήκα από το προηγούμενο ιδιοκτήτη , εγώ απλά του έκανα ένα service και του άλλαξα το ελατήριο με ένα πιο σκληρό , και τώρα προσπαθώ να το φέρω με τα ρυθμιστήρια όσο πιο σωστά στα γούστα μου .

Και επειδή μάλλον θα ρωτήσεις :D , έχω το EMC sport shock II ,

δλδ αυτό ------> http://www.emcfrance.com/PBProduct.asp?ItmID=1298892

Θα μου απαντήσει τώρα κανείς αν ξέρει ???:p

byron
25/01/2011, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
Ναι ρε !!! Έτσι το βρήκα από το προηγούμενο ιδιοκτήτη , εγώ απλά του έκανα ένα service και του άλλαξα το ελατήριο με ένα πιο σκληρό , και τώρα προσπαθώ να το φέρω με τα ρυθμιστήρια όσο πιο σωστά στα γούστα μου .

Και επειδή μάλλον θα ρωτήσεις :D , έχω το EMC sport shock II ,

δλδ αυτό ------> http://www.emcfrance.com/PBProduct.asp?ItmID=1298892

Θα μου απαντήσει τώρα κανείς αν ξέρει ???:p

Για την αργή γρήγορη έγραψε ο αποπάνω φίλος.

Εχω την αμυδρά εντύπωση όμως ότι το αμορτισερ σου δεν διαθέτει αργή και γρήγορη απόσβεση συμπίεσης (όπως ρωτάς), αλλά τις αποσβέσεις συμπίεσης και επαναφοράς στο πάνω μέρος.

Εκτός και στη φωτό δεν φαίνεται η η ρύθμιση επαναφοράς που συνήθως είναι στο κάτω μέρος.

faraway
25/01/2011, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Για την αργή γρήγορη έγραψε ο αποπάνω φίλος.

Εχω την αμυδρά εντύπωση όμως ότι το αμορτισερ σου δεν διαθέτει αργή και γρήγορη απόσβεση συμπίεσης (όπως ρωτάς), αλλά τις αποσβέσεις συμπίεσης και επαναφοράς στο πάνω μέρος.

Εκτός και στη φωτό δεν φαίνεται η η ρύθμιση επαναφοράς που συνήθως είναι στο κάτω μέρος.

Λες ???:confused:

Δε ξέρω στο link αν το μεταφράσεις αναφέρει υψηλή και χαμηλή ταχύτητα , ενώ στο Σπηλιώτη το αναφέρει http://www.spiliotis.gr/p-9576-1000-etv-caponord-01-03.aspx ως ρύθμιση απόσβεσης και συμπίεσης .

:confused:

byron
25/01/2011, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
Λες ???:confused:

Δε ξέρω στο link αν το μεταφράσεις αναφέρει υψηλή και χαμηλή ταχύτητα , ενώ στο Σπηλιώτη το αναφέρει http://www.spiliotis.gr/p-9576-1000-etv-caponord-01-03.aspx ως ρύθμιση απόσβεσης και συμπίεσης .

:confused:

να σου πω την αλήθεια μπερδεύτηκα με το κείμενο. :confused:
Το κείμενο λέει fine tuning by separating the movements of high and low speed suspension που είναι ολίγον γενικόν, αόριστον και μάλλον μπουρδολογία του τμήματος marketing.

Να έχει 2 ρυθμίσεις μόνο για συμπίεση και να μην έχει ρύθμιση επαναφοράς μάλλον είναι αδύνατον.

Αν αλλάξεις τη ρύθμιση, δεν αντιλαμβάνεσαι διαφορά στην επαναφορά? :confused:

faraway
25/01/2011, 11:51
Και γω γιαυτό έχω μπερδευτεί και προσπαθώ να ξεδιαλύνω τι κάνουν τα ρυθμιστήρια μου .

Η αλήθεια είναι πως όταν παίζω μαζί τους πιο πολύ για συμπίεση και επαναφορά μου κάνουν .

Έχουν 32 κλικ από τέρμα αριστερά σε τέρμα δεξιά ,

το μικρό μου κάνει για συμπίεση και το μεγάλο για απόσβεση .

Αλλά άμα δεν το επιβεβαιώσω και από κάπου δεν μπορώ να είμαι σίγουρος !!!:rolleyes:

byron
25/01/2011, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
Και γω γιαυτό έχω μπερδευτεί και προσπαθώ να ξεδιαλύνω τι κάνουν τα ρυθμιστήρια μου .

Η αλήθεια είναι πως όταν παίζω μαζί τους πιο πολύ για συμπίεση και επαναφορά μου κάνουν .

Έχουν 32 κλικ από τέρμα αριστερά σε τέρμα δεξιά ,

το μικρό μου κάνει για συμπίεση και το μεγάλο για απόσβεση .

Αλλά άμα δεν το επιβεβαιώσω και από κάπου δεν μπορώ να είμαι σίγουρος !!!:rolleyes:

Η γνώμη μου είναι να το επιβεβαιώσεις μέσω συμπερασματικής λογικής :p

Αν με την αλλαγή ρύθμισης από άκρο σε άκρο πχ βλέπεις και μεγάλη αλλαγή στην απόσβεση επαναφοράς.....τότε είναι 100% βέβαιο τι κάνει.
Δεν είναι περίεργο να είναι και τα 2 στο πάνω μέρος, καθώς προσφέρει ευκολία ρύθμισης. Αν δεις και τα TTX της Ohlins, έτσι δουλεύουν. :wave2:

sapila racing
25/01/2011, 12:16
Η ρύθμιση είναι συνδυασμένη, με αλλα λόγια βιδώνοντας την βίδα αυξάνεται η απόσβεση και της συμπίεσης και της επαναφοράς.
Απλά έχει 2 για γρήγορη και αργή.

Στα Γαλλικά κάνατε κοπάνα ε?

:lol:

sapila racing
25/01/2011, 12:18
Τα λέει λίγο μπερδεμένα είναι η αλήθεια, αλλά αν διαβάσεις αυτό
http://www.emcfrance.com/PBCPPlayer.asp?ID=135006

και μετά αυτό
http://www.emcfrance.com/PBCPPlayer.asp?ID=134775

Και ξέρεις Γαλλικά θα καταλάβεις τι λέει. :wave2:

faraway
25/01/2011, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Η ρύθμιση είναι συνδυασμένη, με αλλα λόγια βιδώνοντας την βίδα αυξάνεται η απόσβεση και της συμπίεσης και της επαναφοράς.
Απλά έχει 2 για γρήγορη και αργή.

Στα Γαλλικά κάνατε κοπάνα ε?

:lol:

Εμείς δε κάναμε ρε γμτ στο Λύκειο Γαλλικά ....:lol:

Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο παραπάνω :D ,

δλδ πως θα πρέπει να είναι ρυθμιμένα για πιο sport οδήγηση και πως για πιο touring :smilea:

faraway
25/01/2011, 12:26
Μάλλον το έπιασα .....

το αριστερό ( μεγάλη ροδέλα ) ρυθμίζει ταυτόχρονα και τη συμπίεση και την απόσβεση , όσο πιο δεξιά είναι τόσο πιο πολυ σκληραίνει και τόσο πιο επιθετικό γίνεται ενώ όσο πιο αριστερά είναι τόσο πιο πολύ μαλακώνει για άνεση .

Η δεύτερη ροδέλα ελέγχει τη συμπίεση και απόσβεση στις μικρές μετατοπίσεις του αμορτισέρ σε μικρές ανωμαλίες του δρόμου και στις ταλαντώσεις από τη ταχύτητα , όσο πιο δεξιόστροφα είναι τόσο πιο σταθερό είναι το πλαίσιο χωρίς ταλαντώσεις .

Εεεεεεεε.....κάπως έτσι δεν είναι ???:confused:

byron
25/01/2011, 12:37
Είναι τρελλοί αυτοί οι γαλάτες.... :hypnotize :dizzy: :hypnotize

:a21: :a24: :a21: :a24:

faraway
25/01/2011, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Είναι τρελλοί αυτοί οι γαλάτες.... :hypnotize :dizzy: :hypnotize

:a21: :a24: :a21: :a24:

:lol: :lol:

sapila racing
25/01/2011, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
Εμείς δε κάναμε ρε γμτ στο Λύκειο Γαλλικά ....:lol:

Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο παραπάνω :D ,

δλδ πως θα πρέπει να είναι ρυθμιμένα για πιο sport οδήγηση και πως για πιο touring :smilea:

Δεν έχω ανακατευτεί με αμορτισέρ που να έχουν αργές και γρήγορες ρυθμίσεις αλλά σύμφωνα με αυτό από το link που έβαλες πιο πάνω:

Le Sportshock 2 de même type que le Sportshock 1 offre une possibilité de plus en finesse de réglage en dissociant les mouvements de haute et de basse vitesse de suspension. Ce double réglage permet de contrôler sur une molette les mouvements de roue avec le réglage des hautes vitesses (confort) et les mouvements de châssis avec le réglage des basses vitesses (motricité, stabilité).

Η αργή ρύθμιση προορίζεται για να ελέγξει τις κινήσεις του πλαισίου ωστε να εχεις σταθερότητα και πρόσφυση ενώ η γρήγορη προορίζεται για να ελέγξει τις κινήσεις του τροχού ωστε να εχεις άνεση.





:wave2:

byron
25/01/2011, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Η αργή ρύθμιση προορίζεται για να ελέγξει τις κινήσεις του πλαισίου ωστε να εχεις σταθερότητα και πρόσφυση ενώ η γρήγορη προορίζεται για να ελέγξει τις κινήσεις του τροχού ωστε να εχεις άνεση.



Ρε Αρη, τι λες ? ? ? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :bawl: :bigcry: :bawl: :lol: :rotflmao:

Τι πίνουν ρε στη Γαλατία?? :bawl: :lol: :bawl:

sapila racing
25/01/2011, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Ρε Αρη, τι λες ? ? ? :rotflmao: :lol: :lol: :bawl: :bigcry: :bawl: :lol: :rotflmao:

Τι πίνουν ρε στη Γαλατία?? :bawl: :lol: :bawl:

Eγώ απλά έκανα την μετάφραση. :rotflmao:

Εκεί έχουν πολύ καλά κρασιά και σμπάνιες, αλλά αυτοί στην EMC πίνουν κι άλλα σίγουρα. :rotflmao: :lol:

spyro
25/01/2011, 13:32
άσχετα αν προορίζονται για αυτά που μετέφρασε ο Άρης, τα αποτελέσματα των λειτουργιών τους όμως εκεί χτυπάνε. Δεν είναι τελείως off

φυσικά η έννοια "διαχείριση πλαισίου μέσω αργής ρύθμισης" slow compression/rebound προέρχεται απο τα αυτοκίνητα περισσότερο και αφορά μεταξύ άλλων το πόσο γρήγορα μεταφέρετε το βάρος του αυτοκινήτου στις εκάστοτε μετατοπίσεις του βάρους τους (στροφή/φρενάρισμα/επιτάχυνση). Η γρήγορη αφορά τη διαχείριση ανωμαλιών του εδάφους.


Κάτι ανάλογο συμβαίνει κα στα μοτοσακά. Slow-> διαχείριση μετατόπισης βάρους του μοτοσακού fast -> διαχείριση ανωμαλιών οδοστρώματος

OldMan
25/01/2011, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από surikenjim
Το copy-paste ειναι απο ενα αλλο forum, το Πυλη Αναβατων BMW.Το κειμενο ειναι ομως αποκλειστικα δικο μου.
Well said ...!! :beer:

(και σβήνουν τα προηγούμενα...)