PDA

View Full Version : Μπαταρία ???



THEOD
23/01/2011, 15:58
Μάγκες help....
Πρώτη φορά ασχολούμαι με αγορά μπαταρίας για το FZ1 και τα έχω δει όλα...

Ψάχνω δε-αρ και με τόσες επιλογές σε ΤΕΡΑΣΤΙΟ εύρος τιμής δεν ξέρω τι να κάνω....

Ξέρω ότι υπάρχει η μαμα-original με κόστος γύρω στα 110-120 ευρώ, την οποία κατά πάσα πιθανότητα την κατασκευάζει η YASA (τουλάχιστον η δική μου έτσι γράφει πάνω).

Η γνήσια όμως YASA (που λογικά αφού την μαμά την κατασκευάζει η YASA θα είναι ίδια με την μαμά-δεν φαντάζομαι τι μπορεί να αλλάζει) παίζει σε τιμές από 140 έως +170 ευρώ !!!

Επίσης υπάρχουν γνήσιες YASA παρόμοιου τύπου που όμως είναι συμβατές με το FZ1 (πχ αυτή που φοράει το HAYABUSA) με κόστος γύρω στα 100-110 ευρώ.

Και ταυτόχρονα βρίσκω και κάποιες ανώνυμες (του ίδιου πάντα τύπου με την μαμά) σε τιμές από 35-60 ευρώ από ΕΛΛΗΝΙΚΑ ιντερνετομάγαζα - δεν μιλάω για e-bay και τα σχετικά...

Μιλάμε για τεράστιο εύρος τιμών για την ίδιου τύπου μπαταρία...

Τι κάνω ??? :confused:
Παίζουν τίποτα εμπειρίες-εντυπώσεις ???
Τι έχετε ακούσει-ξέρετε για τις φθηνές ??? Με κόστος 2, 3, 4 φορές κάτω από τις "σίγουρες" είναι δελεαστική η αγορά τους

Για την ιστορία ο τύπος της μπαταρίας είναι YTZ14S - MF (Maintenance Free) - FA (Factory Activated)


Για δώστε τα φώτα σας
:wave2:

lanzaman
24/01/2011, 04:00
πρωτον ειναι yuasa και οχι yasa..
και δευτερον δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να ξοδεψεις τοσα λεφτα
στο diversion μου εχουνε βαλει μια κινεζικη των 30ευρω και ειναι κομπλε 2 χρονια τωρα(απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη ειχε μπει)
απλως να προσεξεις να ειναι ιδιος τυπος..
αλλα οπως και να εχει ειναι πολυ μεγαλα τα ποσα για μπαταρια που λες..
οταν ειχα παει να βαλω μπαταρια σε αλλο μηχανακι μου ειχαν πει γυρω στα 55-60 ευρω η yuasa
και 30-35 αλλη μαρκα-ιδιος τυπος.. μηπως σου πιανουν λιγο τον κ@λο???

αν θες μπορω να σου πω με π.μ. που την εβαλα να ρωτησεις..

THEOD
24/01/2011, 04:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από lanzaman
.. μηπως σου πιανουν λιγο τον κ@λο???



Τι να σε πω... 2 τηλέφωνα που πήρα ο ένας μου είπε 160 και ο άλλος 170...Googlάροντας τον τύπο από Ελληνικά ιντερνετομάγαζα την βλέπω πάνω από 140...

Γιατί είναι τόσο ακριβή δεν έχω ιδέα...την στιγμή μάλιστα που σαν ανταλλακτικό η ίδια η Yamaha την δίνει γύρω στα 110-120....

Το θέμα είναι ότι απ' ότι κατάλαβα έχω 3 επιλογές (πάντα για τον ίδιο τύπο μπαταρίας μιλώντας YTZ14S - Maintenance Free - Factory Activated)

1. Γνήσια YUASA με 160-170
2. Γνήσια YAMAHA (που κατά πάσα πιθανότητα YUASA θα είναι κι αυτή) με 110-120
3. Κινέζικη-άγνωστη με 45....

Όπως βλέπεις οι διαφορές είναι πολύ μεγάλες και για αυτό έχω βραχυκυκλώσει και δεν ξέρω τι να κάνω... Μάλλον η original Yamaha φαίνεται ώς καλύτερη χρυσή τομή, αλλά έχω και την αμφιβολία μήπως τελικά κάνω μια χαρά την δουλειά μου με μια Κινέζικη και δεν χρειαστεί να σκάσω τόσα... :confused:

lanzaman
24/01/2011, 04:25
τι να σου πω.. δεν ξερω γιατι ειναι τοσο ακριβη.
αλλα σου λεω, κι εγω στο δικο μου εχω κινεζικη των 30ευρω δυο χρονων περιπου
και δεν εχω κανενα προβλημα.. αλλα απο εκει και περα δεν μπορω να σου πω εγω ή κανενας αλλος
τι να βαλεις.. κινεζικη απο κινεζικη διαφερει παρασαγκας στην ποιοτητα.. αν θες να εισαι 1000% σιγουρος βαλε την yuasa..

αλλα και για yuasa που ειχα ρωτησει μου ειχαν πει 55-60ευρω
παιζει ρολο και ο τυπος βεβαια της μπαταριας στην τιμη

harris_x
24/01/2011, 04:28
H μπαταρία που είχα στο hornet ήταν κινέζικη των €30και δεν με είχε προβληματίσει, για 2 χρόνια που το είχα, ποτέ!

Arxagelos
25/01/2011, 13:10
THEOD στο fazer που είχα αλλάξει μπαταρία και έβαλα της αντιπροσωπείας ή μπαταρία που είχε απο το εργοστάσιο πάνω έγραφε made in japan και η ίδια μπαταρία ακριβώς της αντιπροσωπείας έγραφε made in china.
Δηλαδή υπάρχουν yuasa made in japan που έχουν 160-170? περίπου και yuasa made in china με περίπου 70-80? που μάλλον αυτή βάζει η αντιπροσωπεία στα 95?.

road spirit
25/01/2011, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arxagelos
THEOD στο fazer που είχα αλλάξει μπαταρία και έβαλα της αντιπροσωπείας ή μπαταρία που είχε απο το εργοστάσιο πάνω έγραφε made in japan και η ίδια μπαταρία ακριβώς της αντιπροσωπείας έγραφε made in china.
Δηλαδή υπάρχουν yuasa made in japan που έχουν 160-170? περίπου και yuasa made in china με περίπου 70-80? που μάλλον αυτή βάζει η αντιπροσωπεία στα 95?.

να προσθέσουμε εδώ πως οι yuasa made in japan μπαίνουν μόνο απο τα εργοστάσια στα μηχανάκια, είναι δλδ OEM parts και είναι πολύ δύσκολο εως αδύνατο να βρεθούν ως αναλώσιμο ανταλλακτικό στην αγορά.

oι yuasa made in china είναι official μεν, aftermarket δε ... η μαλακία είναι ότι κάποιοι έμποροι τις πουλάνε στην ίδια τιμή με τις ΟΕΜ japan

THEOD
25/01/2011, 13:43
Τελικά τι είναι προτιμότερο να βάλω...?

Γνήσια YAMAHA (που απ' ότι καταλαβαίνω είναι yuasa μεν αλλά made in china δε) με +100 ευρώ, ή γνήσια Κινέζικη :D με κόστος λιγότερο από το μισό ??? :confused:

(Για yuasa made in Japan με 170 ούτε κατά διάνοια...Είναι πολλά τα λεφτά... :rolleyes: )

MikeG
25/01/2011, 13:43
Μια Varta

THEOD
25/01/2011, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Μια Varta

Δεν είναι ακριβώς αυτό που λέμε φθηνή... http://www.fastgear.gr/product_info.php?manufacturers_id=41&products_id=1739 :rolleyes:

KIMONAS
25/01/2011, 13:59
Εχεις σκεφτει αυτες?
Δινουν 2 χρονια εγγυηση με την αγορα.Σου κολλανε χαρτακι επανω.
Τις φερνει καποιος στην Λ.Βουλιαγμενης.
Εχουν βγει παρα πολυ καλες.κανε μια αναζητηση στο νετ.Γραψε batteries test η reviews.

http://www.bannerbatterien.com/banner/produkte/batterien/bike_bull/index2_en.php

laryfz1
25/01/2011, 14:35
εγω παντως αυτη τη φορα εβαλα κινεζικη με 40Ε την εχω 8 μηνες και δουλευει αψογα!Η μαμα κρατησε 13 μηνες η δευτερη και αυτη μαμα 110 ευρωπουλακια παρακαλω 16 μηνες!αρα εχω κανει ήδη αποσβεση με την κινεζικη!

THEOD
25/01/2011, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από laryfz1
εγω παντως αυτη τη φορα εβαλα κινεζικη με 40Ε την εχω 8 μηνες και δουλευει αψογα!Η μαμα κρατησε 13 μηνες η δευτερη και αυτη μαμα 110 ευρωπουλακια παρακαλω 16 μηνες!αρα εχω κανει ήδη αποσβεση με την κινεζικη!

Πολύ λίγο σου κράτησε η μαμά.... Εγώ την αλλάζω τώρα για πρώτη φορά μετά από 4+ χρόνια !!!
Και μιλάμε για άσχημη χρήση.Μεγάλα διαστήματα ακινησίας με ενεργοποιημένο τον συναγερμό... Εννοείται ομως ότι ενδιάμεσα έφαγε αρκετές φορτίσεις-συντήρηση από έναν ctek που έχω...
Και πιστεύω ότι θα έβγαζε κι άλλο, απλά ήταν που ήταν οριακή, έμεινε και ακίνητη από τον Οκτώβριο :blush: και με κάτι τρεχάματα που είχα αμέλησα να την φορτίσω-συντηρήσω. Μοιραία λοιπόν τελείωσε χωρίς επιστροφή... :sad:


Τελικά κοιτά να δείς που ψήνομαι να ρισκάρω προς Κινέζο μεριά.... :rolleyes:

THEOD
27/01/2011, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
να προσθέσουμε εδώ πως οι yuasa made in japan μπαίνουν μόνο απο τα εργοστάσια στα μηχανάκια, είναι δλδ OEM parts και είναι πολύ δύσκολο εως αδύνατο να βρεθούν ως αναλώσιμο ανταλλακτικό στην αγορά.

oι yuasa made in china είναι official μεν, aftermarket δε ... η μαλακία είναι ότι κάποιοι έμποροι τις πουλάνε στην ίδια τιμή με τις ΟΕΜ japan

Νεότερα (και λίαν διδακτικά...)από το μέτωπο :D

Τελικά γύρω από το θέμα ή πέφτει πολύ δούλεμα ή...μεγάλο κέρδος για κάποιους...Και εξηγούμαι...

Πηρα σήμερα την γνήσια YAMAHA σαν ανταλλακτικό (κωδ. 2D1- 82100-00)
Λοιπόν η μπαταρία που δίνει η yamaha σαν ανταλλακτικό είναι γνήσια YUASA YTZ14S - MADE IN JAPAN...Το γράφει στο κουτί, είναι χτυπημένο και στο σώμα της μπαταρίας, και είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ με αυτή που φόραγε το μηχανάκι από το εργοστάσιο....

Κόστος ???
Κάτω από 100 ευρώ με την έκπτωση (110,00 λιανική...) :cool:

Τωρα γιατί οι έμποροι ζητάνε για την ίδια YUASA (με την δικαιολογία ότι η δική τους είναι η γνήσια-καλή yuasa-made in Japan ενώ και καλά οι OEM-ανταλλακτικές είναι φθηνοyuasa made in china) 160-170 ευρώ είναι απορίας άξιο... :a13:

:wave2: :wave2: :wave2:

sniper
27/01/2011, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
να προσθέσουμε εδώ πως οι yuasa made in japan μπαίνουν μόνο απο τα εργοστάσια στα μηχανάκια, είναι δλδ OEM parts και είναι πολύ δύσκολο εως αδύνατο να βρεθούν ως αναλώσιμο ανταλλακτικό στην αγορά.

oι yuasa made in china είναι official μεν, aftermarket δε ... η μαλακία είναι ότι κάποιοι έμποροι τις πουλάνε στην ίδια τιμή με τις ΟΕΜ japan

Χθες έβαλα YUASA 10ρα και γράφει Made in Japan :lol:

120? ΓΤΠΜ

OldMan
27/01/2011, 13:57
Ανάλογα με τον τύπο ρε Νίκε ...

Άλλη τιμή έχουν οι YTX, άλλη οι YTZ, άλλη οι Micron CX ....

Arxagelos
27/01/2011, 14:02
Λοιπόν επειδή με έβαλες σε σκέψεις έψαξα και βρήκα την απόδειξη.
Την είχα αγοράσει τότε απο τον ******* (Edited by sniper) που εννοείται είναι εξουσιοδοτημένος με κωδικό μπαταρίας 4ΤΧ8210002 GT12B-4 στα 94? ακριβως ίδια με κουτάκι YAMAHA απ έξω κομπλέ κτλ.
Μόνο που εμένα έγραφε made in china και μου χε κάνει εντύπωση και το είχα γράψει τότε και σε διπλανό φαζερ φορουμ. Άρα μας δουλεύουν δεν παίζει.

sniper
27/01/2011, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ανάλογα με τον τύπο ρε Νίκε ...

Άλλη τιμή έχουν οι YTX, άλλη οι YTZ, άλλη οι Micron CX ....

Το ξέρω σύντροφε Αντώνη.... απλά απάντησα στον σύντροφο Γιάννη που είπε ότι δύσκολα τις βρίσκεις στο εμπόριο.

road spirit
27/01/2011, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Χθες έβαλα YUASA 10ρα και γράφει Made in Japan :lol:

120? ΓΤΠΜ όταν έψαχνα για το δικό μου πριν 2 χρόνια περίπου, δεν έβρισκα πουθενά. Είχα γυρίσει δε ξέρω και γώ πόσα μοτομάγαζα στην Αθήνα ... Όλοι είχαν china. Tελικά μου βρήκε μια japan ο daemon στα 120 και κάτι ψιλά

THEOD
27/01/2011, 16:29
Και μια πληροφορία προς ΚΤΜάδες... :smokin:

Αν δεν κάνω λάθος τον ίδιο ακριβώς τύπο μπαταρίας φοράνε τα 950-990.
Και μάλιστα κάπου διάβασα ότι η εδώ αντιπροσωπεία τους ζητάει γύρω στα 200,00 :eyepop: για την OEM μπαταρία...

Οπότε αντί να δώσουν 160-170 για γνήσια-Japan yuasa από το εμπόριο ή καμιά 200αριά για "γνήσια ΚΤΜ" είναι προτιμότερο να πάρουν...ανταλλακτικό YAMAHA... :rotflmao:
Με κανένα 100άρικο καθαρίσανε και είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα...

Κωδ. μπαταρίας YUASA = YTZ14S
Κωδ. ανταλλακτικού YAMAHA = 2D1-82100-00


:wave2: :wave2: :wave2:

Allst@rf
27/01/2011, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Και μια πληροφορία προς ΚΤΜάδες

Αν δεν κάνω λάθος τον ίδιο ακριβώς τύπο μπαταρίας φοράνε τα 950-990.
Και μάλιστα κάπου διάβασα ότι η εδώ αντιπροσωπεία τους ζητάει γύρω στα 200,00 :eyepop: για την OEM μπαταρία...

Οπότε αντί να δώσουν 160-170 για γνήσια-Japan yuasa από το εμπόριο ή καμιά 200αριά για "γνήσια ΚΤΜ" είναι προτιμότερο να πάρουν...ανταλλακτικό YAMAHA... :rotflmao:
Με κανένα 100άρικο καθαρίσανε και είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα...

Κωδ. μπαταρίας YUASA = YTZ14S
Κωδ. ανταλλακτικού YAMAHA = 2D1-82100-00


:wave2: :wave2: :wave2:


:smokin:

εξήντα ευρώ ,YUΑSΑ made in China,κοντεύω 2 χρόνια με αυτή...

camen
27/01/2011, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
made in China

Υπαρχει made in China και made in Japan,με την αναλογη διαφορα τιμης εννοειται...:smokin:
Αλλα αφου σου κραταει ,χεστηκες:lol: :lol: :lol:

Allst@rf
27/01/2011, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
χεστηκες:lol: :lol: :lol:

μύρισε μέχρι εκεί;:look:

m/m990
01/02/2011, 18:15
Μολις σημερα εμαθα οτι παιζει και σε honda ytz14s και ειναι στα 115 ευρω.εμενα η ΤΤΖ παντωσ μου κρατησε εναμιση χρονο..:sad: δεν την γλιτωνω την 100αρα..

MikeG
01/02/2011, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από m/m990
Μολις σημερα εμαθα οτι παιζει και σε honda ytz14s και ειναι στα 115 ευρω.εμενα η ΤΤΖ παντωσ μου κρατησε εναμιση χρονο..:sad: δεν την γλιτωνω την 100αρα..


Tσέκαρε στο ebay

HORNET600F
01/02/2011, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από m/m990
Μολις σημερα εμαθα οτι παιζει και σε honda ytz14s και ειναι στα 115 ευρω.εμενα η ΤΤΖ παντωσ μου κρατησε εναμιση χρονο..:sad: δεν την γλιτωνω την 100αρα..

Μου έχει τύχει 3-4 φορές να μείνω από μπαταρία, να βάζω τη μηχανή μπροστά με σπρώξιμο ή το αυτοκίνητο με καλώδια και να βγάζουν άλλα 2 χρόνια.
Κάποιες φορές τις άφηνα να φορτίσουν μόνο κατά την οδήγηση, άλλες φορές τις έβαζα στο φορτιστή.

Ειδικά στις μηχανές ο συναγερμός αποφορτίζει τις μπαταρίες σχετικά γρήγορα μετά από ακινησία, αλλά δε σημαίνει πως δεν έχουν ζωή ακόμη, τα δύο χρόνια είναι μάλλον λίγα. Μην τις καταδικάζετε τόσο εύκολα.

Για την ιστορία, στη μηχανή πάντα έβαζα YASA αλλά ποτέ δεν κοιταξα αν είναι JAPAN.
Μια φορά στους 2-3 μήνες ή όποτε έβλεπα τα φώτα ή το λαμπάκι της νεκράς να "παίζουν" με το πάτημα του φρένου τις έβαζα για μια νύχτα στο φορτιστή.

:beer:

m/m990
01/02/2011, 22:56
φιλε hornet600f το λαθος μου ηταν οτι παντα ελεγα οτι θα την φορτισω και τελικα ποτε δεν το εκανα!!!και τωρα την πληρωνω!!!την εβαλα στον φορτιστη ο οποιοσ απο τισ ενδειξεισ του μου λεει οτι ειναι τελειωμενη υποθεση...αυτα ειναι!!την επομενη θα την προσεξω ιδιαιτερα!!!!!

vaska
01/02/2011, 23:13
odyssey

Απλά κορυφή

HORNET600F
01/02/2011, 23:15
Με τη βοήθεια του φορτιστή, τα Honda μοτό μου έβγαζαν πάνω από τέσσερα χρόνια.
Στο Toyota την άλλαξα στα εννιά χρόνια, προληπτικά. Ο μετρητής έδειχνε 30% υπόλοιπο ζωής, 70% ισχύ .... :smilea:

:wave2:

m/m990
01/02/2011, 23:21
παιζει odyssey για ΚΤΜ 990 adventure?και αν ναι σε τι τιμη περιπου?

vaska
02/02/2011, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από m/m990
παιζει odyssey για ΚΤΜ 990 adventure?και αν ναι σε τι τιμη περιπου? .


Νομίζω πως ναι. Πάντως όσοι την έχουν βάλει στο 1200 GS είναι ενθουσιασμένοι.

Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.motoraid.eu/shop/index.php?language=gr) έχω ακούσει ότι έχει πολύ καλές τιμές.

:wave2: :wave2:

camen
02/02/2011, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
.
όσοι την έχουν βάλει στο 1200 GS

Κ οχι μονο...:winka:

savvas
02/12/2017, 13:25
Μεχρι τωρα στο FZ1 μου (2006) εχουν περασει 2 γνησιες YTZ14S.
Ειδα οτι στην αγορα κυκλοφορει και μια αναλογη, η Yuasa TTZ14S, με σημαντικα χαμηλοτερη τιμη.
Σε αυτο το site βρηκα τις διαφορες τους:
https://www.hardwarexpress.co.uk/difference-between-yuasa-ttz-and-ytz-batteries-38-w.asp

Νταξ, ο τυπος προτεινει να παρουμε την φθηνοτερη TTZ, αλλά....
... αλλά η TTZ δουλευει σε θέση με κλιση έως 20μοίρες ενώ η YTZ εως 90μοιρες...
Και τι γινεται αν βαλω την TTZ στο fazer οπου η κεκλιμενη θεση της μπαταριας ειναι ίσα με... 80μοιρες? (με το "μάτι" λέω)
Μέρος των πλακών, θα ειναι στο αερα, αντι να κολυμπανε στο χαρμανι?

Την εχει δοκιμασει καποιος (TTZ) σε σχεδον οριζοντια θεση, και να ειχε μακροζωία?

...οπου... και η μοιρα του...

[περι κλησης, κατι εχει ξανα αναφερθει: "Οπότε, πριν παραλάβεις την κλήση από τον μπάτσο, μιζάρεις και την κοπανάς ..."] :lol: