PDA

View Full Version : ζητειται μηχανουργος...



reinmeister
24/01/2011, 08:16
που...

να μπορει να πλανισει,απο κεφαλη η μπλοκ ακομη κι 0,01 mm...

οταν αναφερομαστε σε κυλινδρο,ειτε μπλοκ κυλινδρων να μπορει να το κανει απολυτως παραλληλα
με την κατω πλευρα του...

να μπορει να κανει πλανισμα με συγκεκριμενο κοπτικο,ετσι ωστε να μην ξεφλουδιζει η εκαστοτε επιστρωση σκληρυνσης του κυλινδρου...

να κανει ρεκτιφιε κυλινδρου με την ανοχη που θελω εγω κι οχι αυτος και να το κανει καθετα στον κυλινδρο και στο μαμημενο το κεντρο του...επισης να κοβει οσο αργα χρειαζεται κι οχι να το ξεπεταει και να μου "αναβει" το bore...

να κανει honing με το grit κοπτικου που θελω εγω,σε καθε περιπτωση...

να μετραει εσωτερικες διαμετρους με μικρομετρο κυκλου κι οχι διαμετρου...

να μετραει εσωτερικες διαμετρους οδηγων βαλβιδων απο τουλαχιστον 4mm...

να αντικαθιστα οδηγους βαλβιδων,ΙΣΙΑ, ζεσταινοντας πρωτα την κεφαλη και στην συνεχεια να κανει honing τους οδηγους στην επιθυμητη διαμετρο...

να εχει κοπτικα για φρεζαρισμα εδρων 30-45-60-75-90 μοιρων και να κοβει την καθε μια στο πλατος που θελω εγω...επισης να μπορει να μου μεταφερει την 45αρα στο υψος που θελω εγω...

δεν εχω την απαιτηση να εχει serdi με τριπλες κεφαλες,αλλα τουλαχιστον να μπορει να παιξει με 30-45-60 μοιρων κοψιματα...

να μπορει να κανει Line honing στα εδρανα στροφαλου κι εκκεντροφορων...(αυτο δεν με πολυκαιει...)

εδω και χρονια ολες τις παραπανω δουλειες τις κανω αμερικη,οικονομικοτατα να προσθεσω και δεν ειχα ποτε μα ποτε καποιο προβλημα,αλλα το κοστος των μεταφορικων ειναι πολλες φορες δυσβασταχτο για τον εκαστοτε πελατη...

θεωρω κριμα να τα σκαω στον αμερικανο οταν καλιστα μπορει να τα παιρνει καποιος ελληνας...

επισης ειναι παναπλες δουλειες που οποιοσδηποτε σοβαρος μηχανουργος,που εχει τα καταλληλα εργαλεια μπορει να τις κανει...εχω κολλητο κορυφαιο μηχανουργο,αλλα δυστυχως ειναι σε αλλο αντικειμενο και το μονο που εκμεταλευομαι ειναι τις γνωσεις του...

εαν καποιος απο δω μεσα κανει αυτη την δουλεια με τον τροπο που εγω θελω να την κανει feel free to pm me...

ευχαριστω...

Tpap
24/01/2011, 08:56
Αν πάρεις απάντηση συνάδελφε με την μεγάλη χωρίστρα, πΕ και σε μένα...:wave2: :D

reinmeister
24/01/2011, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Αν πάρεις απάντηση συνάδελφε με την μεγάλη χωρίστρα, πΕ και σε μένα...:wave2: :D

αν παρω ΘΕΤΙΚΗ απαντηση,πρωτα θα διοργανωσω παρτυ στο οποιο θα εισαι καλεσμενος...:lol:

McGyver
24/01/2011, 10:11
Κι ένα scooter, κι ένα scooter!!!

nihristo
24/01/2011, 10:23
κοίτα ξέρω έναν μηχανουργό που μπορεί να το κάνει, αρκεί ανάμεσα στις απαιτήσεις σου να υπάρχει (ή) και όχι (και)



π.χ Ψάχνω μηχανουργό που μπορεί

ή να φρεζάρει κεφαλή με ακρίβεια δεκάτου
ή να κάνει honing τάδε



:cry:

dmf
24/01/2011, 10:31
Αφου τα ξερεις ρε μαστορα γιατι δεν τα κανεις μονος σου; :p
Μηπως να αλλαξεις τον τιτλο απο ζητειται μηχανουργος σε ζητειται μηχανουργειο; :D

reinmeister
24/01/2011, 17:14
μωρε ο δικος μου τα ξερει απ εξω κι ανακατωτα,αλλα δεν εχει προσβαση σε τετοιο εξοπλισμο...αυτοι που εχουν ΚΑΙ εχουν τις γνωσεις και την διαθεση να το χρησιμοποιησουν σωστα με ενδιαφερουν...εξ ων και ο τιτλος...

bocaros
24/01/2011, 17:19
και στους μηχανουργους που ξερουν μερικοι , οπως εγω ας πουμε , πως να του τα πω ολα αυτα ρε αρχηγε?

μηπως να τα τυπωσω και να του τα δειξω?

takis-kk
24/01/2011, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από bocaros
και στους μηχανουργους που ξερουν μερικοι , οπως εγω ας πουμε , πως να του τα πω ολα αυτα ρε αρχηγε?

μηπως να τα τυπωσω και να του τα δειξω?

Ναι !
Το έκανα ήδη σε γνωστό μου μηχανουργό.
Αν απαντήσει θετικά θα στείλω το τηλ. του στον rein.

binzis
25/01/2011, 07:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
που...να μπορει να πλανισει,απο κεφαλη η μπλοκ ακομη κι 0,01 mm...

Μην γράφεις "πλανίσει", προδίδετε η ηλικία σου:lol:
Επίπεδο ρεκτιφιέ χρειάζεται και αυτό είναι το εύκολο, όσο για τα άλλα, γνώμη μου, συνέχισε την συνεργασία που έχεις…

Μηχανήματα που κάνουν τις περισσότερες εξωτερικές και εσωτερικές κυλινδρικές κατεργασίες που ζητάς με τις ανοχές που θέτεις, είναι τα Jig Grinder των made in USA, Moore (κορυφή-πρωτοπόρος) και της Hauser.

Οι συμβατικές εργαλειομηχανές αυτών των εταιριών κοστίζουν από 300 χιλιάρικα και οι cnc από 450!!! με air spindles των 175,000 rpm και με αυτόματο κεντράρισμα, καθάρισμα ή ακόμα και διαμόρφωση-προφίλ των εργαλείων-τροχών.
Όπως καταλαβαίνεις τα μηχανουργεία…εδώ sto Elada, δεν μπορούν να αγοράσουν τέτοια μηχανήματα…μόνο με πατεντιάρικους μηχανισμούς, προσπαθούν να κάνουν τέτοιες κατεργασίες, πάνω σε Ρωσικές και Πολωνέζικες μηχανές, με ανοχές εκατοστών και όχι μικρών.

Εταιρίες που να αντέχουν οικονομικά και που θα κάνουν απόσβεση του κεφαλαίου τους, από την αγορά τέτοιων εργαλειομηχανών, είναι μόνο μεγάλες πολυεθνικές εταιρίες με οργανωμένα μηχανουργεία και εταιρίες που κατασκευάζουν φασών εξαρτήματα με συμβόλαιο για πολλά χρόνια.
Οι μεν πρώτες δεν θα σε εξυπηρετήσουν γιατί δεν αναλαμβάνουν κατασκευές εκτός της επιχείρησης και οι άλλες γιατί δεν συμφέρει να σταματήσουν την παραγωγική διαδικασία.
Υπάρχουν βέβαια και κάποιες, που αγόρασαν τέτοιου είδους εργαλειομηχανή και ή που δεν ξέρουν να την χειρίζονται, ή το κόστος της εργατοώρας αγγίζει περίπου τα 100 ευρώ!!!

Θα μπορούσα να γράφω για ώρες, αλλά έχουμε και δουλειές…
Ψάξε στην Ιταλία που τα μεταφορικά είναι φθηνότερα, αν δε βρεις στείλε πμ.
:wave2:

reinmeister
25/01/2011, 10:27
ας ξεκινησουμε απο το ευκολο λοιπον...αν ξερεις ανθρωπο που να μπορει να μου καθαρισει κυλινδρο και κεφαλη με ακριβεια εκατοστου,χωρις να μου καταστρεψει το Νikacil δωσε μου τα στοιχεια του να παω...

απο κει και περα ακριβεια μικρων θελω στα line honings αλλα οπως εγραψα και στο αρχικο δεν καιγομαι για το συγκεκριμενο...

αλλα θες να μου πεις οτι δεν υπαρχει εξοπλισμος που να παρει σωστα κεντρα απο οδηγο βαλβιδας και να μου φρεζαρει εδρες με ακριβεια εκατοστου,οταν αυτο γινεται απο καλο τεχνιτη με κοπτικα στο χερι?

μπορω να αγορασω τα κοπτικα και να μου φτιαχνει τις εδρες ο κολλητος τσαμπα,αλλα το να δωσω 2-3 χιλιαριαρικα για κοπτικα το θεωρω μαλακια...συν τοις αλλοις δεν γινεται να ασχοληθω ΚΑΙ με αυτο,γι αυτο θελω καποιον που να μπορω να εμπιστευτω και να μην χρειαζεται να ειμαι παρον για να ξερω οτι θα γινει η δουλεια μου...

επισης θελω θελω ρεκτιφιε σε μονο κυλινδρο χωρις επιστρωση με ακριβεια εκατοστου σε κοψιμο και 0 εστω και με 2-3 εκατοστα off σε μοιρες, καθως και honing με συγκεκριμενο grit...

επισης honing η reaming η οπως σκατα το λενε σε οδηγους βαλβιδων παλι με ακριβεια εκατοστου και αντιστοιχα χαλαρα(ακριβεια εκατοστου) κεντρα...

ε δεν νομιζω ρε φιλε να ζηταω τιποτα δυσκολο η εξειδικευμενο...:bawl:

υ.γ. takis kαι bocaros ευχαριστω που ασχολειστε...

Tigas
25/01/2011, 12:34
Rein ''Τα Μεσόγεια'' στην κατεχάκη τα ξέρεις ????

εμείς εκεί πηγαίναμε για να ''φτιάξουμε'' ότι θέλαμε σε αυτοκίνητα, υποθέτω, δεν ξέρω εάν ασχολείται με μηχανές, μπορείς όμως να πάς μια βόλτα να μιλήσεις μαζί του

lanzaman
25/01/2011, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Rein ''Τα Μεσόγεια'' στην κατεχάκη τα ξέρεις ????

εμείς εκεί πηγαίναμε για να ''φτιάξουμε'' ότι θέλαμε σε αυτοκίνητα, υποθέτω, δεν ξέρω εάν ασχολείται με μηχανές, μπορείς όμως να πάς μια βόλτα να μιλήσεις μαζί του

και συμπληρωνω με αυτο το LINK (http://www.rektifie-mesogeia.gr/index.php/2010-10-19-17-48-49)
δε νομιζω οτι τον εξυπηρετει

reinmeister
25/01/2011, 16:14
θενκς παιδες ,αλλα μιλωντας με κανα δυο μηχανουργους και με επεξηγησεις απο τον κολλητο μου αντεληφθην οτι πολυ απλα θα παρω τα @@ μου...

οπως ειπε και ο μπιτζης μονο πλανισματα κι αυτα με ακριβεια εκατοστου μονο μετα απο 3-4 εκατοστα αρχικου πατηματος,οπως μου εξηγησε πολυ προχειρα ο κολλητος...

δηλαδη απο μισο δεκατο και πανω...τις καυτες λεπτομερειες των μαλακιων που κανουν θα μου τις πει αυριο απο κοντα οταν θα μετραμε τον κυλινδρο του μικρου...

στο θεμα φρεζαρισματος εδρων διατηρω ακομη ελπιδες και θα ξερω σε μερικες μερες...

απο πλευρας ρεκτιφιε κυλινδρων,πολυ απλα κλαψτα χαραλαμπε...

με πολυ απλα λογια,αν θελησω να κανω ρεκτιφιε του μαντεμενιου κυλινδρου του fmx με σωστες ανοχες θα πρεπει να τον στειλω στα ξενα...

lanzaman
25/01/2011, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

με πολυ απλα λογια,αν θελησω να κανω ρεκτιφιε του μαντεμενιου κυλινδρου του fmx με σωστες ανοχες θα πρεπει να τον στειλω στα ξενα...

nikasil δεν ειπες πριν οτι ειναι??
στειλ'τον στον stephens

binzis
26/01/2011, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
θενκς παιδες ,αλλα μιλωντας με κανα δυο μηχανουργους και με επεξηγησεις απο τον κολλητο μου αντεληφθην οτι πολυ απλα θα παρω τα @@ μου...

οπως ειπε και ο μπιτζης μονο πλανισματα κι αυτα με ακριβεια εκατοστου μονο μετα απο 3-4 εκατοστα αρχικου πατηματος,οπως μου εξηγησε πολυ προχειρα ο κολλητος...

δηλαδη απο μισο δεκατο και πανω...τις καυτες λεπτομερειες των μαλακιων που κανουν θα μου τις πει αυριο απο κοντα οταν θα μετραμε τον κυλινδρο του μικρου...

στο θεμα φρεζαρισματος εδρων διατηρω ακομη ελπιδες και θα ξερω σε μερικες μερες...

απο πλευρας ρεκτιφιε κυλινδρων,πολυ απλα κλαψτα χαραλαμπε...

με πολυ απλα λογια,αν θελησω να κανω ρεκτιφιε του μαντεμενιου κυλινδρου του fmx με σωστες ανοχες θα πρεπει να τον στειλω στα ξενα...

Ψάξου Ιταλία λέμε...

reinmeister
26/01/2011, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από lanzaman
nikasil δεν ειπες πριν οτι ειναι??
στειλ'τον στον stephens

νικασιλ ειναι του ντεβιλς στο xr που φτιαχνω...αναφερθηκα στο fmx μου για παραδειγμα...

μπινζη με αμερικη συνεργαζομαι πολλα χρονια κι εμπιστευομαι...αν ξερεις ιταλια ανθρωπο εμπιστοσυνης στειλε μου στοιχεια...