PDA

View Full Version : Αγορά πρώτης μηχανής



apo_ro
24/01/2011, 16:48
Θα ήθελα τις απόψεις και τις συμβουλές σας για την αγορα μηχανής. Κατ' αρχάς είμαι φοιτητής, σε λίγους μήνες θα γίνω 21, οπότε και θα βγάλω το δίπλωμα για απεριόριστα, πράγμα που σημαίνει πως έχω λίγο καιρό μπροστά μου για να κάνω την πιο σωστή επιλογή. Ζω στη Θεσσαλονίκη, αν σημαίνει κάτι αυτό, για τις αποστάσεις που θα διανύω. Θα την χρησιμοποιώ καθημερινά για αστικές διαδρομές και κάθε ένα-δυο μήνες θα ταξιδεύω μια απόσταση περίπου 200 χλμ. Τα χρήματα που θα μπορέσω να διαθέσω δυστυχώς είναι ελάχιστα. Υπολογίζω περίπου 3500 με 4500 ευρώ. Επίσης πολυ σημαντικό νομίζω πως είναι το γεγονός πως θα είναι η πρώτη μου μηχανή καθώς το μόνο που είχα ως τώρα ήταν ενα gilera runner όταν ήμουν μαθητής. Η πρώτη μου προτεραιότητα είναι για Ducati Monster μάλλον αρκετών χρόνων βάσει χρημάτων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

sniper
24/01/2011, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από apo_ro
Θα ήθελα τις απόψεις και τις συμβουλές σας για την αγορα μηχανής. Κατ' αρχάς είμαι φοιτητής, σε λίγους μήνες θα γίνω 21, οπότε και θα βγάλω το δίπλωμα για απεριόριστα, πράγμα που σημαίνει πως έχω λίγο καιρό μπροστά μου για να κάνω την πιο σωστή επιλογή. Ζω στη Θεσσαλονίκη, αν σημαίνει κάτι αυτό, για τις αποστάσεις που θα διανύω. Θα την χρησιμοποιώ καθημερινά για αστικές διαδρομές και κάθε ένα-δυο μήνες θα ταξιδεύω μια απόσταση περίπου 200 χλμ. Τα χρήματα που θα μπορέσω να διαθέσω δυστυχώς είναι ελάχιστα. Υπολογίζω περίπου 3500 με 4500 ευρώ. Επίσης πολυ σημαντικό νομίζω πως είναι το γεγονός πως θα είναι η πρώτη μου μηχανή καθώς το μόνο που είχα ως τώρα ήταν ενα gilera runner όταν ήμουν μαθητής. Η πρώτη μου προτεραιότητα είναι για Ducati Monster μάλλον αρκετών χρόνων βάσει χρημάτων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Πάρε ένα 250ράκι για αρχή και θα σου μείνουν και λεφτά για εξοπλισμό αν δεν έχεις....

nobody
24/01/2011, 16:53
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=85621

:wave2:

apo_ro
24/01/2011, 16:56
Δεν νομίζω πως ενα 250cc θα μου φτάσει για τις διαδρομές που θέλω να κάνω.

nobody
24/01/2011, 16:57
θα κανεις καθημερινα 200 χλμ 5 μερες τη βδομαδα?

ziggΥ
24/01/2011, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από apo_ro
Δεν νομίζω πως ενα 250cc θα μου φτάσει για τις διαδρομές που θέλω να κάνω.
όρεξη να χεις.. :alien:

apo_ro
24/01/2011, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
θα κανεις καθημερινα 200 χλμ 5 μερες τη βδομαδα?

Όχι αδερφέ, καθημερινά 10-20 χλμ μέσα στη Σαλονίκη. Κάθε 1-2 μήνες θα πηγαίνω καμιά βόλτα στο πατρικό μου που είναι 200 χλμ μακριά.

nobody
24/01/2011, 17:00
ε τοτε γιαυτο που θες να κανεις σε βολευει(αποψη μου)

ισως να μην ειναι το πιο ανετο,να μην εχει την καλυτερη καλυψη απο αερα,αλλα την δουλεια την κανεις...

:wave2:

apo_ro
24/01/2011, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
ε τοτε γιαυτο που θες να κανεις σε βολευει(αποψη μου)

ισως να μην ειναι το πιο ανετο,να μην εχει την καλυτερη καλυψη απο αερα,αλλα την δουλεια την κανεις...

:wave2:

Το Monster εννοείς, ετσι?

sniper
24/01/2011, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από apo_ro
Δεν νομίζω πως ενα 250cc θα μου φτάσει για τις διαδρομές που θέλω να κάνω.

Πουλάω το 954 μου με 3.500

το θες;

Tpap
24/01/2011, 17:05
ρετι γίνεται σήμερα...???!!!


:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

apo_ro
24/01/2011, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πουλάω το 954 μου με 3.5000

το θες;

Για πρώτη μηχανή 954? Η ταπεινή μου άποψη είναι πως είσαι λίγο υπερβολικός.

nobody
24/01/2011, 17:07
οχι το 250αρι εννοω γενικως

κοιτα,ολα τα μηχανακια σε πανε παντου.κι εμενα μου πηρε καποιο διαστημα να το συνειδητοποιησω,αλλα τελικα ετσι ειναι.το θεμα ειναι εσυ αν αντεχεις.(εξ'ου και το "ορεξη ναχεις...")

απλα,δες τι σε συμφερει.να παρεις μια μικροτερη μηχανη που καιει λιγοτερο,θελει πιο φθηνη συντηρηση,ειναι ενδεχομενως πιο ευκολη να την κουμανταρεις,εχει πιο φθηνα ανταλλακτικα που θα σε υπερκαλυπτει για την καθημερινη σου μετακινηση και οταν και αν την χρειαστες(το τονιζω αυτο διοτι αλλα λες τωρα αλλα θα κανεις πιθανως μετα) δεν θα σε παει και σφαιρα στην βολτα σου λιγο πιο μακρυα ουτε θα ειναι πολυθρονα η να παρεις μια μεγαλυτερη με οτι συνεπαγεται αυτο για να πας γρηγοροτερα και πιο ανετα καποια στιγμη?

apo_ro
24/01/2011, 17:10
Δεν ξέρω και πολλά, αλλά επειδή μένω στο κέντρο νομίζω πως στο μποτιλιάρισμα δεν μπορείς να καταλάβεις και πολλές διαφορές ανάμεσα στις μηχανές. Εκεί που θα φανεί είναι στο ταξίδι

gcrook
24/01/2011, 17:12
Σε αυτα τα λεφτα μπορεις περα απο το Monster που αν ειναι σε καλη κατασταση ειναι μια χαρα μηχανακι,μπορεις επισης να κοιταξεις για Suzuki SV650,Fazer 600 μοντελο 2004 περιπου (χωρις να εχω πολυκοιταξει που παιζουν οι τιμες) και ισως ακομα καλυτερα για καποιο hornet μοντελο 2000+.

Παντως προσωπικα εγω θα κοιταζα για το fazer της δευτερης γενιας αυτο που σταματησε να παραγεται το 2002 νομιζω.Σιγουρα θα παιζει στα 3000+ και στανταρ θα υπαρχει καποιο σε καλη κατασταση.Δεν ξερω αν σε ψηνει μηχανακι που εχει κλεισει σχεδον δεκαετια,αλλα εγω παντως θα το κοιτουσα.

faraway
24/01/2011, 17:13
Είσαι Θεσσαλονίκη , άρα θα κυκλοφορείς μέσα στο χάος και στη κίνηση .

Είσαι φοιτητής , άρα η συντήρηση του πρέπει να είναι φθηνή .

Θες που και που να κάνεις και κανά ταξιδάκι μικρό (για αρχή ) αλλά τρώγοντας έρχεται η όρεξη .

Άρα έχουμε και λέμε , λόγο όγκου και μεγέθους αποκλείονται μεγάλα on off , supersport ...κτλ
επίσης λόγο χαμηλού κόστους συντήρησης προσανατολιζόμαστε σε μονοκύλινδρο ,
και αφού θες και το ταξιδάκι σου κοιτάμε σε πάνω από 500 cc , ώστε να έχουμε και τη δύναμη να μπορούμε να προσπερνάμε το κτελ στο δρόμο .:lol:

Λοιπόν όλα αυτά μαζί εμένα μου κάνουν σε xt 660 !!!! :winka:

sniper
24/01/2011, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Σε αυτα τα λεφτα μπορεις περα απο το Monster που αν ειναι σε καλη κατασταση ειναι μια χαρα μηχανακι,μπορεις επισης να κοιταξεις για Suzuki SV650,Fazer 600 μοντελο 2004 περιπου (χωρις να εχω πολυκοιταξει που παιζουν οι τιμες) και ισως ακομα καλυτερα για καποιο hornet μοντελο 2000+.

Παντως προσωπικα εγω θα κοιταζα για το fazer της δευτερης γενιας αυτο που σταματησε να παραγεται το 2002 νομιζω.Σιγουρα θα παιζει στα 3000+ και στανταρ θα υπαρχει καποιο σε καλη κατασταση.Δεν ξερω αν σε ψηνει μηχανακι που εχει κλεισει σχεδον δεκαετια,αλλα εγω παντως θα το κοιτουσα.

Κάτι σε έχει πειράξει εσένα....


Από τα 10 άλογα στα 100, 21 χρονών παιδί.... :rolleyes:

ziggΥ
24/01/2011, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από apo_ro
Δεν ξέρω και πολλά, αλλά επειδή μένω στο κέντρο νομίζω πως στο μποτιλιάρισμα δεν μπορείς να καταλάβεις και πολλές διαφορές ανάμεσα στις μηχανές. Εκεί που θα φανεί είναι στο ταξίδι
μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι.. :alien:

πέρα απ'τη πλάκα.. ξεκίνα με κανα δυομισάρι, μια χαρά σου κάνει :winka:
νομίζω πουλάει ο fdtolis το ninjaκι.. μισό να σε βρω την αγγελία.. :look:

gcrook
24/01/2011, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres


Λοιπόν όλα αυτά μαζί εμένα μου κάνουν σε xt 660 !!!! :winka:

Στην ιδια λογικη παραμενοντας σε στρητ βεβαια θα κοιτουσα πολυ σοβαρα και το bandit 600.

ziggΥ
24/01/2011, 17:17
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=112823
δω είσ

sniper
24/01/2011, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από apo_ro
Δεν ξέρω και πολλά, αλλά επειδή μένω στο κέντρο νομίζω πως στο μποτιλιάρισμα δεν μπορείς να καταλάβεις και πολλές διαφορές ανάμεσα στις μηχανές. Εκεί που θα φανεί είναι στο ταξίδι

Κάνεις τραγικά μεγάλο λάθος!

Ειδικά μέσα στο μποτιλιάρισμα βλέπεις τεράστιες διαφορές ανάμεσα σε μηχανές....


ΠΧ. ένα 250 αερόψυκτο σαφώς είναι ελαφρύτερο και πιο μανιτζέβελο στην κίνηση απο ένα 600 ή ένα ss ή μια χάρλευ....

Όπως επίσης το καλοκαίρι στην κίνηση το 250 δεν θα σου κάνει σωτέ τ' @@ σου όπως θα τα κάνεις μ΄ενα μεγάλο...

:smokin:

faraway
24/01/2011, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Στην ιδια λογικη παραμενοντας σε στρητ βεβαια θα κοιτουσα πολυ σοβαρα και το bandit 600.

Είναι πιο φιλικό το xt , και πιο οικονομικό στη συντήρηση του λόγο ενός κυλίνδρου .

Βέβαια υπάρχουν και άλλες επιλογές στο ίδιο μοτίβο ....

όπως aprilia pegaso , honda fmx .....:cool:

Joyrider
24/01/2011, 17:23
Άκου τους παλιούς πως τα λένε παραπάνω. Η μετάβαση παίζει ρόλο... Και γω έτσι έκανα. Ήθελα από το crypton να πάρω το hornet με την μια επειδή και καλά είχα οδηγήσει κανά δυο φορές ένα 400άρι και ένα 500άρι.:rolleyes:

Τελικά κατέληξα σε ybr250 έμαθα και μετά το έδωσα.Και ταξίδια έκανα και εκδρομές πήγαινα. Λάου λάου φυσικά..

Το ninja250 θα σε βολέψει πιστέυω. 33 άλογα έχει οπότε θα ταξιδεύεις χαλαρά με 130 εθνική και μέσα στην πόλη δεν θα το χαραμίσεις για 20χλμ/μέρα όπως το 600άρι που και θα καίει και θα βράζει.

gcrook
24/01/2011, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κάτι σε έχει πειράξει εσένα....


Από τα 10 άλογα στα 100, 21 χρονών παιδί.... :rolleyes:

Ποια 100 αλογα ρε συ και σε τι μηχανακι;
Πες μου τωρα οτι το SV το monster και το παλιο το Fazer600 ειναι σκοτωστρες και δεν κανουν για αρχαριους να κοψω τις φλεβες μου με το ποντικι.
Αντε πες το fazer το 600 και το hornet ειναι γρηγορα.
Παντως αυτη η φορμουλα αρχαριος=250 εξ ορισμου δεν ισχυει παντα και καλο θα ειναι να κοβουμε και λιγο τον υποψηφιο αγοραστη αν ειναι ατομο που εχει λιγο μυαλο στο κεφαλι του να σεβαστει το γκαζι και να διαβασει και 2 πραγματα παραπανω.
Ενας αρχαριος και με το 250 φευγει σφαιρα και γινεται χαλκομανια πισω απο κανα ταξι για πλακα μεσα στην πολη.
Δεν του προτειναμε και κανα R6 for fuck's sake.


Y.Γ ΔΕν υποστηριζω οτι ενα 250 δεν ειναι και ΓΑΜΩ τα μηχανακια για να καλυψουν και με το παραπανω τις αναγκες του φιλου που ανοιξε το θρεντ.Απλα δυσκολα καποιος ειδικα σημερα προγραμματιζει το μεθ'επομενο του μηχανακι.Αν ειναι να παει σε κατι πιο μεγαλο,νομιζω οτι αυτα που εγραψα ειναι τιμια μηχανακια,σχολεια,και σχετικα φθηνα.Τεσπα.

apo_ro
24/01/2011, 17:26
Το bandit 600 με ψήνει αν και πάλι προτιμώ το monster. Το καλοκαίρι δεν με ενδιαφέρει η κίνηση καθώς θα είμαι στην επαρχία. Για ΧΤ 660 δεν το κοιτάω με τίποτα. Σκυλί μεν, αλλά δεν μου αρέσει καθόλου.

ziggΥ
24/01/2011, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Τελικά κατέληξα σε ybr250 έμαθα και μετά το έδωσα.Και ταξίδια έκανα και εκδρομές πήγαινα. Λάου λάου φυσικά..
έτσι..


κάτσε να ρθει κι ο mike.giann να σου πει για τα ταξίδια του με το 250 :bigcry: :bigcry:

bulmont
24/01/2011, 17:27
Φίλε αν το ποσό που ανέφερες (3500-4500) ειναι ζεστό αγοράζεις πολύ καλή μοτοσυκλέττα. Κατά την γνώμη μου κοίτα και προς on-off 500cc-750cc όπου με αυτά τα χρήματα αγοράζεις μοτο για ολες τις χρήσεις (πχ ΒΜW F 650 - SUZUKI FREEWING - TRANSALP κλπ)και σου μενει ένα αξιόλογο ποσό γιά εξοπλισμό.:) :) :)

nobody
24/01/2011, 17:29
ο καθενας κανει οτι νομιζει.ουτε πιστευω πως οτι λεω ειναι νομος η οτι ειμαι αλανθαστος.εχει ξαναειπωθει η μαλλον ξαναγραφθει ομως.επειδη δεν μπορουμε να ξερουμε μεσα απο εναν υπολογιστη τι μυαλο κουμανταρει ο καθενας,δεν μπορω να ξερω λοιπον αν θα οδηγει συνετα η οχι,αν θα τον τρωει το δεξι του χερι η οχι

παντως,ετσι για την ιστορια,οταν ημουνα κι εγω φοιτητης στη θεσσαλονικη,ειχαμε παει τα ταξιδακια μας δευτερο ποδι χαλκιδικης μεχρι τη βουρβουρου(αν γνωριζεις) με το cub το 90αρι...

οποτε,οτι γινεται,γινεται...εδω αλλοι εχουνε παει μεγαλυτερες αποστασεις με κατι 50αρακια παπια...

σκοτωστρα δεν ειναι κανενα μηχανακι,ολα θελουν να εχεις το νου σου και να τηρεις 5 κανονες για την ασφαλεια σου και την ασφαλεια των αλλων

sniper
24/01/2011, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
....

Νέος οδηγός


που το 98% της μετακίνησής του θα είναι στο παγοδρόμιο της Θεσ/νίκης.....

Δεν ειναι καλύτερα να πάρει ένα 250;

τι λες;

gcrook
24/01/2011, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από bulmont
Φίλε αν το ποσό που ανέφερες (3500-4500) ειναι ζεστό αγοράζεις πολύ καλή μοτοσυκλέττα. Κατά την γνώμη μου κοίτα και προς on-off 500cc-750cc όπου με αυτά τα χρήματα αγοράζεις μοτο για ολες τις χρήσεις (πχ ΒΜW F 650 - SUZUKI FREEWING - TRANSALP κλπ)και σου μενει ένα αξιόλογο ποσό γιά εξοπλισμό.:) :) :)

Σορι αλλα το freewind ειναι μπουρδελο στην πολη,και το transalp μαουνα.Για το BMW δεν ειμαι πολυ σιγουρος αλλα δεν το γουσταρω οποτε ακυρο και αυτο.:lol:

gcrook
24/01/2011, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Νέος οδηγός


που το 98% της μετακίνησής του θα είναι στο παγοδρόμιο της Θεσ/νίκης.....

Δεν ειναι καλύτερα να πάρει ένα 250;

τι λες;

ΝΑΙ λεμε.

apo_ro
24/01/2011, 17:34
Απο άποψη μυαλού όπως είπατε δεν είμαι κανένας καυλωμένος με το γκάζι. Ξέρω που με παίρνει. Τον δρόμο τον ξέρω καλά. Από τα 15 μου οδηγούσα 50άρι (δεν λέω πως είναι μηχανές αυτά τα πράγματα) και απο τα 18 οδηγάω αυτοκίνητο και έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα. Πότε όμως δεν έχω κάνει τις γνωστές καγκουριές πχ σφήνες, τρελές προσπεράσεις, σούζες κλπ

blackbusa
24/01/2011, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από apo_ro
Απο άποψη μυαλού όπως είπατε δεν είμαι κανένας καυλωμένος με το γκάζι. Ξέρω που με παίρνει. Τον δρόμο τον ξέρω καλά. Από τα 15 μου οδηγούσα 50άρι (δεν λέω πως είναι μηχανές αυτά τα πράγματα) και απο τα 18 οδηγάω αυτοκίνητο και έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα. Πότε όμως δεν έχω κάνει τις γνωστές καγκουριές πχ σφήνες, τρελές προσπεράσεις, σούζες κλπ

αφου εχεις αποφασισει να παρεις το monster γιατι μας ρωτας???
προσωπικη γνωμη ειναι για καθημερινη χρηση μεσα σε μεγαλη πολη ενα 250 ειναι υπεραρκετο...οπως και οταν μιλαμε για εναν νεο οδηγο...συν οτι το monster το θεωρω ιδιαιτερο μηχανακι...

καλοριζικο οτι και να αποφασησεις και παντα ορθιος...

:wave2:

apo_ro
24/01/2011, 17:43
Ρωτάω για να μου πείτε τις απόψεις σας και να δω μήπως τυχόν είμαι εντελώς παράλογος στην επιλογή μου

blackbusa
24/01/2011, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από apo_ro
Ρωτάω για να μου πείτε τις απόψεις σας και να δω μήπως τυχόν είμαι εντελώς παράλογος στην επιλογή μου
μα καποιοι στην λενε και παλι εσυ λες το δικο σου....βεβαια παντα θα ακουσεις 1000000000 αποψεις....αλλα την τελικη αποφαση θα την παρεις εσυ...αν και πιστευω την εχεις παρει ηδη...

:wave2:

gcrook
24/01/2011, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
μα καποιοι στην λενε και παλι εσυ λες το δικο σου....βεβαια παντα θα ακουσεις 1000000000 αποψεις....αλλα την τελικη αποφαση θα την παρεις εσυ...αν και πιστευω την εχεις παρει ηδη...

:wave2:

Ρε πουστη μου ετοιμοι ειστε ολοι να πυροβολησετε χωρις να αφιερωσετε ενα δευτερολεπτο να αξιολογησετε λιγο το υφος του συνομιλητη σας...
Επανερχομαι στον φιλο.
Γνωμη μου οτι ενα 250 ακομα και ενα μεταχειρισμενο cbf250 που το βρισκεις την ξεφτιλα,οτι σε καλυπτει 110% σε οτι και αν αποφασισεις να κανεις.
250αρια εδω περα εχουν ταξιδεψει με μεγαλυτερα μηχανακια μια χαρα.
Αν τωρα θελεις σωνει και καλα κατι μεγαλυτερο το μανστερακι αστο για τελευταια επιλογη.
Ειναι τιμιο μηχανακι αλλα θελει λιγο ψαξιμο και απο την αλλη θελει και τα ανταλλακτικακια του αν ειναι παλιο και οχι πολυ προσεγμενο.
Κοιτα κατι σε commuter,CB500 ειναι γαμω τις επιλογες,απορω που δεν το εγραψα νωριτερα,οπω2 και το Bandit to 650, και το sv650 επισης και τα βρισκεις μεσα σταλεφτα που θελεις,αλλα προσανατολισου στο πιο οικονομικο που μπιορεις αυτη την στιγμη,γιατι το μηχανακι δεν ειναι τοσο ανεξοδο πραγμα οσο νομιζεις και καλυτερα στα πρωτα 2 χρονια να σου βγει φθηνα σε ανταλλακτικα και αναλωσιμα.
Αυτα.

Υ.Γ
Εχε επισης κατα νου οτι ενα 500+ κυβικα μηχανακι μεταχ. κατα πασα πιθανοτητα θα χρειαστει λαστιχα και αλυσιδογραναζα και ισως και σερβις και το κοστος ειναι δεδομενα στα αναλωσιμα σε αυτους τους κυβισμους.
Μαζι με ασφαλεια σερβις και λοιπα αναλωσιμα πλησιαζεις ενα τετραψηφιο σε ευρω ισα ισα για να πρωτοκυκλοφορησεις.Αν τωρα ο προηγουμενος τα εχει φρεσκα γλιτωνεις μια πεντακοσαρα σε λαστιχα και αλυσιδογραναζα.
Τεσπα ειναι πολλα που πρεπει να κοιταξεις.
Να υποθεσω κρανακι,μπουφανακι,γαντια,μποτες και λοιπα παιζουν;Αν οχι ριξε αλλα τοσα,και ξαφνικα σου μενου, φραγκα μοβο για 250αρι:lol:
Βασικα οσο το σκεφτομαι χεστα ολα και παρε κανα καλο παπι 125 αρι.:lol:

AUFGEBRACHT
24/01/2011, 18:22
3 σελίδες κι ακόμα κάποιοι να προτείνουν Afriva Twin και VStrom;;;; Πάει,χάλασε ο κόσμος...

Viking
24/01/2011, 18:34
BMW F650GS 2001 και μετά!

Υπάρχουν πολλά και καλά! Μη δώσεις πάνω από 3000 ίσως και λίγο παραπάνω για κάποιο καλοσυντηρημένο (άποψή μου).

Θα χεις και ABS και θερμαινόμενα γκριπ και τα έξτρα που χρειάζεσαι. :beer:


222171

nihristo
24/01/2011, 18:45
πάρε 250 αν είσαι φοιτητής. Αλλιώς στο 600 θα χεις κανά 200 αλυσογράναζα στην συντήρηση αντί για 100, παραπάνω βενζίνη κανά 2 λίτρα, κανά 300 ευρώ λάστιχα αντί 180, και στην τελική μπορεί να πηγαίνεις και πιο αργά μέσα στην πόλη από ότι με το 250.

Από την άλλη πάρε ένα με 100 άλογα και για κανα 2 μηνο θα οδηγάς ψιλοχεσμένος και μετά θα το πηγαίνεις σβέλτα αλλά θα σε περνάει ένας με 250άρι που το ξέρει.

Αν πάρεις μόνστερ βάλε και ιμάντες σε κάθε 2ο σέρβις νομίζω...

Τελικά η επιλογή είναι δικιά σου για όποιο 250 άρι γουστάρεις.:eyepop: :wave2: :rotflmao: :lol: :sad: :sun: :alien:

daz
24/01/2011, 19:32
cbf 250
ybr 250
ninja 250r

Τα παραπάνω άνετα σε καλύπτουν σε αυτά που θες να κάνεις και επιπλέον θα σε βοηθήσουν να μάθεις και 5 πράγματα παραπάνω. Με μια μεγάλη μηχανή δεν θα μάθεις να οδηγείς σωστά.

edit: + τα όσα είπαν οι παραπάνω.

zolotas
24/01/2011, 19:45
παρε ενα σκοτωμενο αυτοματο 125 για την πολη και πας με τρενο να ψησεις αρνια .......σου δινω και εναλλακτικη .......παρε ενα 300 αυτοματο και πας με 120-130 εθνικη και μαγκας στην πολη......σε χαλαει??

τωρα αν θες να εισαι fast & furious παρε ενα 750 πυραυλακι- καρχαρια :a08:

VALES
24/01/2011, 19:50
Μη σκοτώνεστε παιδιά... Monster θα πάρει. :rolleyes: :lol:

epp1640
24/01/2011, 19:53
Επειδή οι απόψεις είναι σαν τους κώλους..

KLX250

Φτηνά αναλώσιμα, διαβάζω για 60-65MPG, πέφτει το σηκώνεις και ξεσκονίζεις μαρσ πιε, ανάποδο μπροστινό, αλουμινένιο ψαλίδι, υδρόψυκτο, εγγύηση 2 χρόνια για να έχει το κεφάλι του ήσυχο, πάει και μία παραλία με το γκομενάκι.. :lol:, χαμηλά ασφάλιστρα + τέλη, 22 άλογα υπεραρκετά για διαδρομές εκτός πόλης..

daz
24/01/2011, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Μη σκοτώνεστε παιδιά... Monster θα πάρει. :rolleyes: :lol:

Έτσι όπως το λες θα γίνει φίλε μου,

και μετά θα ρωτάει

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=115319

και επειδή άκρη δε θα βγάζει θα το ψάξει και θα βρει αυτό

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=112109&perpage=15&highlight=%EF%E4%E7%E3%E7%F3%E7%20%E2%F1%E5%E3%EC%E5%3Cbr%20/%3E%ED%EF&pagenumber=1

Το οποίο θα τον μπερδέψει περισσότερο και ψάχνοντας θα πέσει πάνω σε αυτό

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=112137

που θα τον κάνει να καταλάβει πως δεν γίνεται να μάθει κάποια πράγματα αν δεν περάσει πρώτα από κάτι πιο μικρό, ελαφρύ, φθηνό και εύκολο. Πιο προβλέψιμο και λιγότερο απόλυτο.

Joyrider
24/01/2011, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
πιο μικρό, ελαφρύ, φθηνό και εύκολο προβλέψιμο και λιγότερο απόλυτο.

Μα όλοι έτσι δεν ξεκινάνε?? :look:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=109073&highlight=%EF%E4%E7%E3%E7%F3%E1+%EF%F0%EB%EF

daz
24/01/2011, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Μα όλοι έτσι δεν ξεκινάνε?? :look:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=109073&highlight=%EF%E4%E7%E3%E7%F3%E1+%EF%F0%EB%EF

:lol:

Γιατί νομίζεις πως διαφονούμε σε 3 θρεντάκια για τα αυτονόητα? Επειδή κάναμε όλοι το σωστό?

Για να μάθεις κάποια πράγματα πρέπει να περάσεις ή από σχολείο ή να οδηγείς χρόνια μηχανή έχοντας περάσει από διάφορες κατηγορίες και να έχεις γράψει χλμ σε όλες τις συνθήκες.

Δεν έχουμε καταλάβει μάλλον, πως ασφάλεια σημαίνει, κράνος (και λοιπός εξοπλισμός), γνώση, εμπειρία.

Το πρώτο το πληρώνουμε.
Το τελευταίο το αποκτάμε.
Την γνώση οφείλουμε να την κατακτάμε.

Ευτυχώς που δεν είχα τότε τα λεφτά να κάνω και εγώ το ίδιο λάθος. Ευτυχώς. :ninja:



Υγ. Ευχαριστώ που μου θύμισες εκείνο το θρεντάκι. Τι να έκανε άραγε αυτός? :lol:

devil's animal
24/01/2011, 21:09
η ιδανικη επιλογη για την περιπτωση σου ειναι ενα ψευτοεντουρο 250cc.
xr250, ttr250, klx250, dr250 κλπ..


επειδη ομως αυτα μπορει να μην σου αρεσουν εμφανισιακα και δεν εχουν και την καλυτερη τελικη του κοσμου...κινεισαι σε zx250r, cbf250

αλλα επειδη και αυτα τα μπουρδελα τα εχουν υπερκτιμημενα σε σχεση με αυτα που προσφερουν, προσφευγεις στην λυση των παλιων 400αριων. cb400 sf, cb1.

τα βρισκεις με κατι λιγοτερο απο 1800?. οποτε δεν σε φοβιζουν τα πρωτα του αναλωσιμα και τυχον μαζεματα. (λαστιχα, αλυσιδογραναζα, φιλτρα, νερα, λαδια, υγρα φρενων, τακακια ...οπως και δηποτε)
κινουνται ικανοποιητικα στην κινηση.
εχουν ελαστικοτατους κινητηρες που δεν σκορτσαρουν ακομα και με 6η και 2000 στροφες.
καινε 5,5 με 6lt στα 100.
γκαζι για ταξιδια, υπεραρκετο για σενα.
ειναι μηχανες και οχι μηχανακια.
ανταλλακτικα εχει και η κουτση μαρια και ακομα και να μην βρεις οι μοντες που μπορεις να κανεις ειναι ατελειωτες...

γενικα ειναι η καλυτερη entry level κατηγορια, αλλα ειναι γρια...:rotflmao:
δυστυχως, δεν ερχονται πια τετοια μηχανακια εδω.:sad:

οτι και να κανεις, υπολογιζε ενα 1500αρικο ? σε κρανος, μπουφαν, γαντια, μποτες.
:beer: :beer:

gianhs8
24/01/2011, 21:22
εμενα η πρώτη μου μηχανή "εξακοσαρι" είναι την έχω κοντά ένα χρόνο δεν έχω ποτε ούτε καν κοντά να τρακάρω ούτε να πέσω (εννοείτε καλο κράνος μπουφάν) προσοχή θέλει μονο, βεβαια έχω δέκα χρονια εμπειρίας με αυτοκίνητο και καταλαβαίνω από πριν ποτε πάει να κάνει κάποιος m@l@κι@ πιστεύω κανε πρώτα ένα test driwe και πάρε κάτι το οποιο αισθάνεσαι άνετα να κινείσαι.

fdTolis
24/01/2011, 22:22
Αντε να γραψω και εγω........

Λοιπον φιλε μου

οσον αφορα το ninja 250r για μενα ειναι οτι καλητερο μπορεις να παρεις για την Σαλονικα, το γκαζι του δεν σε τρομαζει και οταν θες να παιξεις θα το απολαυσεις χωρις να τρομαζεις!!!!!

Για τα σερβις του.....
απο 50-100 μεχρι 250
αλυσιδογραναζα 200
λαστιχα bt090 240 (για μενα οτι καλητερο μαζι με τα bt003)

καταναλωση......
3lt στα 100κμ εως 8lt στα 100κμ

ταξιδια....
εχω κανει 750κμ και σταματουσα μονο για βενζινα(οταν επιτελους σταματησα ημουν λιγο πιασμενος αλλα 750κμ ειναι αυτα)

σε ταξιδια εχω περασει πολλα γυμνα (π.χ Μονστερ, xt) και ο λογος ειναι ο αερας. Εχω κανεις ταξιδι με z750 και πιγενα με 140(οσο και με το ninja), οταν κατεβικα ηταν λες και ειχα κανεις 2 ωρες ενδυναμωση για τον σερνοκλειδομαστοειδη(λεμος) και ημουν με καλο κρανος shoei xr1000, το εχω κανει και με το αλλο κρανος μου shark s650, δεν λεω τιμιο κρανος και το κεφαλι μ πιγενε σαν κουδουνισρτα ειδικα πανω απο 160-170!!!!

Ο μονος λογος που το δεινω ειναι οτι δεν με καληπτει πλεον στην πιστα, ηταν τεραστιο σχολειο για μενα και δεν θα το αλλαζα αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα!!!

Ετσι και αλλιως εχω ποδηλατακι για την πολη ;) ;)

Οσον αφορα το Μονστερ και οποιοδηποτε 600, να το παρεις αν σου αρεσει πραγματικα και θα το μαθεις σιγα σιγα γιατι θα το αγαπας και θα το εφχαριστιεσαι, αλλα να ξες οτι θα απολαμβανεις να οδηγας μια μηχανη οταν εισαι συγουρος οτι θα μπορεις να την ελενξεις και δεν θα εχεις ανφιβολιες!!!!!

Η επιλογη ειναι δικη σου και σου ευχομαι καλη αγορα οτι και αν παρεις με σωστο εξοπλισμο παντα!!!!


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

blackbusa
24/01/2011, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ρε πουστη μου ετοιμοι ειστε ολοι να πυροβολησετε χωρις να αφιερωσετε ενα δευτερολεπτο να αξιολογησετε λιγο το υφος του συνομιλητη σας...


εκανες την κοτα (quote) :lol: σε εμενα αλλα καμμια σχεση...ουτε πυροβολησα ουτε την επεσα...απλα διαπιστωσα (ισως λαθος μου)οτι ο φιλος εχει αποφασησει κιολλας τι μηχανακι θα παρει και μου φανηκε ανουσιο....


Αρχικά δημιουργήθηκε από apo_ro
Η πρώτη μου προτεραιότητα είναι για Ducati Monster μάλλον αρκετών χρόνων βάσει χρημάτων.

Αρχικά δημιουργήθηκε από apo_ro
Δεν νομίζω πως ενα 250cc θα μου φτάσει για τις διαδρομές που θέλω να κάνω.

Αρχικά δημιουργήθηκε από apo_ro
Το Monster εννοείς, ετσι?

Αρχικά δημιουργήθηκε από apo_ro
Το bandit 600 με ψήνει αν και πάλι προτιμώ το monster. Το καλοκαίρι δεν με ενδιαφέρει η κίνηση καθώς θα είμαι στην επαρχία. Για ΧΤ 660 δεν το κοιτάω με τίποτα. Σκυλί μεν, αλλά δεν μου αρέσει καθόλου.

και φλασια που μου ηρθε τωρα...ρε μαλακα Κρουκη με το ''στην λενε'' εννοουσα την αποψη και οχι οτι τον κραζουν...ελπιζω να εγινε παρανοηση...

:wave2:

apo_ro
25/01/2011, 03:25
Ειλικρινά σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Με έχετε βάλει σε σκέψεις οφείλω να ομολογήσω. Ενώ ξεκίνησα σίγουρος για Monster εκτός αν άκουγα κάτι που θα με ταρακουνούσε πραγματικά πλέον νομίζω πως έχουν δίκιο όσοι μου λένε για 250 κυρίως διότι πιστεύω πως για να ευχαριστηθείς κάτι πρέπει να ξέρεις να το χειρίζεσαι σωστά. Ούτως η άλλως μικρός είμαι ακόμα, έχω χρόνια μπροστά μου για να ανέβω κυβικά.

Για το θέμα του εξοπλισμού τώρα. Έχω ένα κράνος Lazer το οποίο δεν είχα βγάλει από το ξερό μου ποτέ με το runner, αλλά δεν με καλύπτει πλέον, σωστά? Αν θυμάμαι το είχα αγοράσει 200 ευρώ, αν σας λέει κάτι αυτό για την αξία του. Για μπουφάν πόσα περίπου να υπολογίζω? Είχα στο μυαλό μου πως περίπου 600 ευρώ θα είναι αρκετά.

Τέλος, θα ήθελα αν κάποιος δεν έχει κάτι καλύτερο να κάνει, να μου γράψει ποιά 250άρια κυκλοφορούν αξιοπρεπώς. Ελπίζω να μην σας κουράζω



ΥΓ. Πήγα σήμερα σε ένα μαγαζί να ρωτήσω για μεταχειρισμένο Monster τι παίζει απο τιμές κλπ και ρώτησα εντελώς για την πλάκα μου και για το Shiver μια και είχε μπροστά μου ένα καινούριο. Ο Τύπος κατευθείαν προσφέρθηκε να μου βρεί μεταχειρισμένο, μου είπε πως έχει και ένα Fazer να μου δείξει. Όταν του είπα οτι άλλο τα 70 και άλλο τα 100 άλογα και πως θα είναι η πρώτη μου μηχανή μου είπε πως δεν είναι πρόβλημα αυτό και θα το μάθω το μηχανάκι. Πραγματικά τον τύπο δεν θα τον χαρακτηρίζατε εντελώς ανεύθυνο?

epp1640
25/01/2011, 04:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από apo_ro
Ειλικρινά σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Με έχετε βάλει σε σκέψεις οφείλω να ομολογήσω. Ενώ ξεκίνησα σίγουρος για Monster εκτός αν άκουγα κάτι που θα με ταρακουνούσε πραγματικά πλέον νομίζω πως έχουν δίκιο όσοι μου λένε για 250 κυρίως διότι πιστεύω πως για να ευχαριστηθείς κάτι πρέπει να ξέρεις να το χειρίζεσαι σωστά. Ούτως η άλλως μικρός είμαι ακόμα, έχω χρόνια μπροστά μου για να ανέβω κυβικά.

Για το θέμα του εξοπλισμού τώρα. Έχω ένα κράνος Lazer το οποίο δεν είχα βγάλει από το ξερό μου ποτέ με το runner, αλλά δεν με καλύπτει πλέον, σωστά? Αν θυμάμαι το είχα αγοράσει 200 ευρώ, αν σας λέει κάτι αυτό για την αξία του. Για μπουφάν πόσα περίπου να υπολογίζω? Είχα στο μυαλό μου πως περίπου 600 ευρώ θα είναι αρκετά.

Τέλος, θα ήθελα αν κάποιος δεν έχει κάτι καλύτερο να κάνει, να μου γράψει ποιά 250άρια κυκλοφορούν αξιοπρεπώς. Ελπίζω να μην σας κουράζω



ΥΓ. Πήγα σήμερα σε ένα μαγαζί να ρωτήσω για μεταχειρισμένο Monster τι παίζει απο τιμές κλπ και ρώτησα εντελώς για την πλάκα μου και για το Shiver μια και είχε μπροστά μου ένα καινούριο. Ο Τύπος κατευθείαν προσφέρθηκε να μου βρεί μεταχειρισμένο, μου είπε πως έχει και ένα Fazer να μου δείξει. Όταν του είπα οτι άλλο τα 70 και άλλο τα 100 άλογα και πως θα είναι η πρώτη μου μηχανή μου είπε πως δεν είναι πρόβλημα αυτό και θα το μάθω το μηχανάκι. Πραγματικά τον τύπο δεν θα τον χαρακτηρίζατε εντελώς ανεύθυνο?

Έμπορος είναι.. όχι ο Άρης ο Σταθάκης :lol: Λοιπόν στο θέμα του εξοπλισμού, το Lazer θα ήταν μια χαρά αν το αγόραζες τώρα. Τα κράνη έχουν ένα ωφέλιμο ζωής 3-5 χρόνια από την στιγμή που κατασκευάζονται γιατί χάνουν ένα μερος της ελαστικότητας τους με τον χρόνο. Αν φερθείς έξυπνα στις αγορές σου και δεις και ένα ξένο κατάστημα:

www.louis.de
www.fc-moto.de

και διάφορα άλλα που θα βρεις σε αντίστοιχα threads

μπορείς να αποκτήσεις αξιοπρεπές κράνος, μπουφάν, μπότες, γάντια με 500 ευρώ άνετα.. Για τα οποία εδώ μπορεί να πλήρωνες τα διπλά.. :winka:

BLACKGAS
25/01/2011, 07:40
Νομίζω ότι κατάλαβες πως χρειάζεσαι 250άρι. Το 600άρι όπως σου είπε κι ο έμπορος θα το μάθεις σιγά-σιγά και μόλις το μάθεις (έτσι θα νομίζεις), θα ..... στη φορέσει! ;) Τεσπα νομίζω ότι πρέπει να κοιτάξεις εκτός από την αρχική τιμή αγοράς την κατάσταση της μηχανής, το κόστος συντήρησης και να υπολογίσεις άλλα 500?+ για εξοπλισμό. Κάνεις τα γούστα σου 1-2 χρονάκια και πας γι' άλλα! :wave2:

ΥΓ1 Για κράνη κάνε ένα search στο forum θα βρεις καμιά 100 threads.
ΥΓ2 Του fdTolis το ninzaki είναι κουκλί αρκεί να μην παθαίνεις αλλεργία με οτιδήποτε πράσινο σαν κάθε λογικό άνθρωπο που είναι αντιβάζελος. :lol:

fdTolis
25/01/2011, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
ΥΓ2 Του fdTolis το ninzaki είναι κουκλί αρκεί να μην παθαίνεις αλλεργία με οτιδήποτε πράσινο σαν κάθε λογικό άνθρωπο που είναι αντιβάζελος. :lol:

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

για τα μοντελα τωρα:

YBR250
WR250X
NINJA250R
KLX250

και στα βαζω με την σειρα για την χρηση που τα θες:

NINJA250R
YBR250
WR250R
KLX250

Για monster δες αυτα:


http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1161996/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/720769/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1095169/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1043082/

cityfly
25/01/2011, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Σορι αλλα το freewind ειναι μπουρδελο στην πολη,και το transalp μαουνα.Για το BMW δεν ειμαι πολυ σιγουρος αλλα δεν το γουσταρω οποτε ακυρο και αυτο.:lol:


όταν λες το freewind μπουρδέλο στην πόλη τι εννοείς;
εγώ το βρήκα εξαιρετική μετάβαση μετά το cityfly και μετά τις πρώτες βόλτες που το συνήθισα το βρήκα εξαιρετικά βολικό, ειδικά στην πόλη είναι ιδιαίτερα ευέλικτο μέσα στην κίνηση κι ας μην του φαίνεται. Και το χάρηκα και πάρα πολύ σε ταξίδια, έβγαλε και ένα θεσσαλονική αθήνα με μόνο στάσεις για βενζίνη και κατούρημα (δικάβαλος μάλιστα).
Ένα μειονέκτημα που έχω ακούσει ότι έχει είναι με το μπροστινό αλλά εγώ το χα πάρει δεύτερο χέρι και αυτά ήταν αλλαγμένα όπως και το πίσω και ήταν μια χαρά αλλά δεν μπορώ να συγκρίνω με το μαμά.
Πέρασα πολύ ωραία 30.000 χιλιόμετρα μαζί του

apo_ro
25/01/2011, 14:02
ΥΓ2 Του fdTolis το ninzaki είναι κουκλί αρκεί να μην παθαίνεις αλλεργία με οτιδήποτε πράσινο σαν κάθε λογικό άνθρωπο που είναι αντιβάζελος. :lol: [/B]

Αυτό είναι ένα πρόβλημα σε περίπτωση που αρχίσω να ψάχνω για ninja. Το 90% είναι πράσινα και εμένα μου αρέσει μόνο το μαύρο.