PDA

View Full Version : Αν ξερετε.........



thanasiss
25/01/2011, 12:27
Στα μεσα του 2010 πηρα δανειο και αγορασα μια μοτοσυκλετα (vstrom 650 2007) Οταν το πηρα το δανειο δουλευα αλλα αργοτερα μας διωξανε χωρις καμια προειδοποιηση...............
Εγω για το δανειο που πηρα δεν εχω βαλει κανεναν εγγυητη.........
Ας υποθεσουμε οτι εχω και καποια ακινητη περιουσια την οποια ομως φυσικα και δεν την υποθηκευσα για το ποσο των 4500 χιλιαδων ευρω.......
Αν λεμε ΑΝ εγω σταματησω να πληρωνω τις δοσεις τι μπορουν να μου κανουν ?
Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην πειραξουν καθολου τα ακινητα..........

Cpt. Haddock
25/01/2011, 12:31
Αν παψεις να είσαι συνεπης στις υποχρεώσεις σου, θα έρθει εξωδικο με δικαστικό κλητήρα, εαν και τότε δεν πληρώσεις θα οριστεί δικάσιμος και πιθανον η τράπεζα στο απαιτητό ποσό να ζητήσει (ελλείψη ρευστου) καποιο ακινητο (δυσκολα).

Αυτο που μπορεις (και πρεπει) να κάνεις ειναι να πας στην τραπεζα με το χαρτι του ΟΑΕΔ και να ζητήσεις περίοδο χαριτος ή υπαγωγη στο νέο νομο περι υπερχρεωμένων νοικοκυριών



:wave2:

VALES
25/01/2011, 12:32
Συγνώμη αλλά το να του πάρουν πίσω το μηχανάκι δεν παίζει?

Εχετλαίος
25/01/2011, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Συγνώμη αλλά το να του πάρουν πίσω το μηχανάκι δεν παίζει?

Όντως, και να σταματήσει εκεί το θέμα της οφειλής;
:confused:

thanasiss
25/01/2011, 12:36
Υπερχρεωμενο νοικοκυριο με ακινητα και ποσο μονο 4500 ευρω δεν ξερω τι θα καταφερω.........
Παντως σε ευχαριστω για την απαντηση σου...... Γιατι να πειραξουν ακινητο και να μην παρουν πισω την μοτοσυκλετα ?

John Steed
25/01/2011, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αυτο που μπορεις (και πρεπει) να κάνεις ειναι να πας στην τραπεζα με το χαρτι του ΟΑΕΔ και να ζητήσεις περίοδο χαριτος
:wave2:

+1

Πλέον δίνουνε περίοδο χάριτος οι τράπεζες σε πολλούς.

Πήγαινε και ρώτα!

VALES
25/01/2011, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
Υπερχρεωμενο νοικοκυριο με ακινητα και ποσο μονο 4500 ευρω δεν ξερω τι θα καταφερω.........
Παντως σε ευχαριστω για την απαντηση σου...... Γιατι να πειραξουν ακινητο και να μην παρουν πισω την μοτοσυκλετα ?





Κάνε πρώτα αυτό που σου είπε ο Καπετάνιος, κι αν από ΄κει και πέρα όλα πάνε στραβά κι ανάποδα... το πολύ-πολύ να χάσεις το μηχανάκι.

thanasiss
25/01/2011, 12:40
Να υπενθυμισω οτι ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΥΠΟΘΗΚΗ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΕΓΓΥΗΤΗ οποτε δεν νομιζω να τους δινω δικαιωμα να <ακουμπησουν κατι αλλο>

Cpt. Haddock
25/01/2011, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
Γιατι να πειραξουν ακινητο και να μην παρουν πισω την μοτοσυκλετα ?

Εαν το δάνειο ήταν συγκεκριμένα για την αγορα της μηχανης (και όχι καποιο καταναλωτικο) και η άδεια λεει παρακράτηση, τοτε ναι, την κλαις :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
Να υπενθυμισω οτι ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΥΠΟΘΗΚΗ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΕΓΓΥΗΤΗ οποτε δεν νομιζω να τους δινω δικαιωμα να <ακουμπησουν κατι αλλο>

Δεν έχει τόση σημασία. Οταν χρωστας, ο πιστωτης μπορεί να ζητησει απο το δικαστήριο να καλυφθει με οποιοδηποτε τρόπο

thanasiss
25/01/2011, 12:45
Ναι το δανειο ηταν αποκλειστικα για την μοτοσυκλετα και οχι καποιο καταναλωτικο..........
Δηλαδη τα λεφτα τα πηρε απευθειας ο εμπορος...... Και η άδεια λέει παρακράτηση
Και την τραπεζα οταν την πηρα τηλεφωνο αποφευγουν να μου απαντησουν δεν μου δινουν μια ευθεια απαντηση........

Captain τελικα με μπερδεψες....... Τι θα παρουνε σπίτι ή μοτοσυκλέτα ?

dmf
25/01/2011, 12:50
εφοσον η αδεια κυκλοφοριας γραφει παρακρατηση θα σου παρουν τη μοτο

Cpt. Haddock
25/01/2011, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
Captain τελικα με μπερδεψες....... Τι θα παρουνε σπίτι ή μοτοσυκλέτα ?

Μοτοσικλετα.

Ασε τα τηλέφωνα (πού να ξέρει ο υπαλληλος εκεινη την ώρα και τί να δεσμευτεί να σου πει εαν δε δει χαρτι μπροστα του)

Κανε οτι σου είπα


Οταν συναπτετε συμβάσεις γενικότερα να τις διαβαζετε... :sick:

thanasiss
25/01/2011, 12:52
Αυτο ήθελα να μαθω....... Ή μαλλον αυτο να ακουσω :smokin: :rotflmao: :rotflmao:
Δεν εχω φτασει ακομα σε σημειο να μην μπορω να πληρωσω την δοση και ουτε θελω μιας και η μοτοσυκλετα για μενα ειναι ενα παιδικο ονειρο που ολοκληρωθηκε και οποτε την καβαλαω αισθανομαι αλλος ανθρωπος....... Αλλα οχι και σε σημειο να μου παρουν ενα σπιτι για 4500 χιλιαρικα:smokin: :a29:

Lioulios
25/01/2011, 12:52
Όλα καλά θα πάνε ρε . Μη μασάς ! Ψάξε για δουλειά .

:wave2:

thanasiss
25/01/2011, 12:54
Ψαχνω καθημερινα και εχω παει σε παρα πολλες συνεντευξεις αλλα δεν γινεται τιποτα

Cpt. Haddock
25/01/2011, 12:58
Φροντισε να πληρώνεις έστω και ενα μικρο ποσο της δόσης, ωστε το δανειο να μην θεωρείται ανενημέρωτο

:wave2:

thanasiss
25/01/2011, 12:59
Αδελφια σας ευχαριστω ολους που ασχοληθηκατε και απαντησατε στο θεμα μου.......

VALES
25/01/2011, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
Να υπενθυμισω οτι ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΥΠΟΘΗΚΗ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΕΓΓΥΗΤΗ οποτε δεν νομιζω να τους δινω δικαιωμα να <ακουμπησουν κατι αλλο>





Τώρα που έσκασε λίγο το χειλάκι σου, πρέπει να σου πω πως αν αργήσεις να πας για περίοδο χάριτος ή λίγους μήνες τις δόσεις σου, όλο και κάτι θα σου ακουμπήσουν.:wave2:

Δεν θα είναι ακίνητο, αλλά θα στο(ν) ακουμπήσουν.

thanasiss
25/01/2011, 13:06
Τι εννοεις θα μου ακουμπησουν ? Τωρα εβαλες το (ν).........
Καταλαβα........

VALES
25/01/2011, 13:14
Πλακίτσα.
Ψηλά το κεφάλι, και πάντα αισιόδοξος. :) :beer: :beer:

thanasiss
25/01/2011, 13:23
Σε ευχαριστω φιλε να σαι καλα...... Ακομα δεν εχω φτασει σε αδυναμια πληρωμων αλλα δεν βρω δουλεια προς τα εκει παει η δουλεια...... Και ενταξει εγω μια μοτοσυκλετα πηρα ειναι αλλοι που εχουν παρει τεραστια δανεια με υποθηκες και ιστοριες. Με λιγα λογια γαμησε τα........

nikos_abel
25/01/2011, 13:51
Αν στραβώσει το πράγμα, τη πουλάς στο κάτω κάτω και κάπου θα βρείς τα υπόλοιπα.

Πάντως, σε όσα συμβόλαια έχω συνάψει για τέτοια πράγματα, αναφέρουν ρητώς ότι η απαίτηση
περιορίζεται στο αγορασμένο προϊόν.
Δε ξέρω τι παίζει παραπέρα.

Η επιστημονική ομάδα του moto gr ας αναλάβει δράση.

thanasiss
25/01/2011, 13:59
Οποτε μαλλον λαθος ανυσηχουσα.......... Και οταν ειχα παει στην τραπεζα και μιλαγα με τον διευθυντη και τον ρωταγα <τι θα μου κανετε αν δεν την πληρωνω> Δεν μου απανταγε Αλλα μου ελεγε <Το ζητουμενο δεν ειναι αυτο> <Μα απαντειστε μου σας παρακαλω συμφωνα με τον νομο τι θα γινει αν δεν πληρωνω? Μα κυριε μου και το ενα και το αλλο> Συνολο τον ρωτησα 5-6 φορες και δεν μου απαντουσε. Ε σηκωθηκα και εφυγα....... Δεν σου απαντανε κατι στα ισια ρε γαμωτο.......

Cpt. Haddock
25/01/2011, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Αν στραβώσει το πράγμα, τη πουλάς στο κάτω κάτω και κάπου θα βρείς τα υπόλοιπα.

Πως θα πουλησει μηχανη με παρακράτηση;

Ferengi ειναι; :evil:

thanasiss
25/01/2011, 14:04
Οτι και καλα να συμφωνησω με καποιον να παμε μαζι στην τραπεζα να μου δωσει τα λεφτα να την ξεχρεωσω και εκεινη την ωρα να παμε με το ξοφλητηριο σε ενα ΚΕΠ να αλλαξουμε την αδεια να του δωσω και τα κλειδια και να γινει η τραμπα..... Κατι τετοιο εννοει ο φιλος

liakaros
25/01/2011, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πως θα πουλησει μηχανη με παρακράτηση;

Ferengi ειναι; :evil:

Με λιγη καλη θεληση ολα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=114926) ειναι πιθανα :lol: :lol:

thanasiss
25/01/2011, 14:15
Καλα αυτο ειναι λιγο ακραιο............. Αλλα μπορει να τυχει και στον καθενα (για να μην λεμε μεγαλες κουβεντες)

mats8282
25/01/2011, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
για 4500 χιλιαρικα:smokin: :a29:

Τόσο πήγανε τα Vstrom??

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :lol:

thanasiss
25/01/2011, 14:33
Με παζαρια τοσο φτασανε :a39: :a39: :a39:

blackbusa
25/01/2011, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
Στα μεσα του 2010 πηρα δανειο και αγορασα μια μοτοσυκλετα (vstrom 650 2007) Οταν το πηρα το δανειο δουλευα αλλα αργοτερα μας διωξανε χωρις καμια προειδοποιηση...............
Εγω για το δανειο που πηρα δεν εχω βαλει κανεναν εγγυητη.........
Ας υποθεσουμε οτι εχω και καποια ακινητη περιουσια την οποια ομως φυσικα και δεν την υποθηκευσα για το ποσο των 4500 χιλιαδων ευρω.......
Αν λεμε ΑΝ εγω σταματησω να πληρωνω τις δοσεις τι μπορουν να μου κανουν ?
Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην πειραξουν καθολου τα ακινητα..........

αυτο που θα σου γραψω ειναι 1000% σιγουρο....

το δανειο για την μηχανη δεν εχει καμμια σημασια...αυτο που φαινετε ειναι το δανειο...το οτι δεν μπηκε κανενας εγγυητης ειναι απλο γιατι με την φορολογικη σου δηλωση ειδαν οτι εχουν και καποιο περουσιακο στοιχειο (ακινητο οπως λες) αν σταματησεις να πληρωνεις...στο θεμα μας τωρα...

απο την στιγμη που δεν εχεις να πληρωσεις η διαδικασια εχει ως εξης...δεν ξερω ακριβως τις ορολογιες αλλα ετσι γινετε...μετα απο 3???(cpt :confused: ) απληρωτους μηνες ζητανε την αποπληρωμη ολου του ποσου...αν εσυ δεν το κανεις αναλαμβανει το νομικο τμημα τις τραπεζας οπου σε παει δικαστικως απαιτοντας ολο το ποσο μεσω των περουσιακων στοιχειων σου...γινετε δεσμευση με εξωδικο/ασφαλιστικα μετρα???? (Ερρικα:confused: ) αυτης τις περιουσιας...αυτο σημαινει οτι δεν μπορεις να πουλησεις τιποτα...ανοιγουμε παρενθεση...αν το παιξεις πονηριδης και πουλησεις/μεταβιβασεις/χαρισεις οτι περιουσια εχεις σε καποιο τριτο προσωπο τα πραγματα χοντραινουν και εχεις και αλλο δικαστηριο για καταδολιευση...δηλαδη και αλλα δικαστηρια και χαμενα λεφτα και χρονος...κλεινουμε παρενθεση...αφου φτασεις στο δικαστηριο για την υποθεση του χρεους και ακομα δεν εχεις πληρωσει οριζετε πλειστηριασμος της δεσμευμενης περιουσιας (με αρχικη τιμη την αντικοιμενικη αξια και λιγο χαμηλοτερα)...αν το ακινητο πουληθει και ειναι επαρκες το ποσο που θα χρωστας (μαζι με δικαστικα εξοδα κλπ κλπ) εισαι οκ...αν ειναι παραπανω οτι περισεψει τα παιρνεις εσυ...αν ειναι λιγοτερα (δυσκολο βεβαια) δεν ξερω ακριβως τι γινεται...ολα τα παραπανω δικαστηριο/πληστειριασμος/κλπ μπορουν να αποφευχθουν αν κανεις ξεπληρωση ολου του χρεους +εξοδα εστω και την τελαιυταια στιγμη πριν ξεκινησει η εκδικαση...

με 2 λογια ολο το παραπανω....χρωστας 4.500...εχεις ακινητο αξιας 100.000 πραγματικη 50.000 αντικειμενικη...δικαστηριο....πλειστηριασμος...52.000 πωληται...παιρνεις πισω καμμια 40.000...

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΑΚΡΑΙΑ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΙΘΑΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ (1 ΣΤΟ 1000000 ΙΣΩΣ) ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ...

το πιο απλο ειναι αυτο που σου εγραψε ο cpt μιας και εισαι ανεργος και πρεπει να εχει αλλη νομοθεσια για τετοιες περιπτωσεις...η βρισκεις να πουλησεις το μηχανακι...βαζεις και τα υπολοιπα που λειπουν και κλινεις το θεμα αναιμακτα...ολα αυτα βεβαια με την συγκαταθεση τις τραπεζας (αν εχει παρακρατηση) και του αγοραστη που θα ξερει τι παιζει....

υ.γ. πριν χρονια σε καποιον γνωστο για ενα ποσο 100.000 δραχνων εβγαλαν το σπιτι σου στο σφυρι...για να μην πεταχτει κανας εξυπνακιας το λεω...

ελπιζω να σε βοηθησα...:wave2:

Cpt. Haddock
25/01/2011, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
αυτο που θα σου γραψω ειναι 1000% σιγουρο....

[...](cpt :confused: )

[...] (Ερρικα:confused: )

:lol:

blackbusa
25/01/2011, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:lol:
ρε μπαμια...εσενα σε ηθελα για τον χρονο παρατασης (αν ξερεις κουφαλα και οχι τραπεζιτη:lol: ) και την ερρικα για το πως λεγετε το κολοχαρτο/ορολογια...

:smokin:

thanasiss
25/01/2011, 14:57
Μαλιστα............ Δεν ηξερα οτι μπορουν να πειραξουν και αλλα πραγματα εστω και αν δεν τα υποθηκευσει...... Ναι αλλα οπως τα λες το οτι σε βαζουν να υπογραψεις υποθηκη δεν εχει καμια σημασια Αφου μπαινουν αυτοματα....... Δεν σου λεω οτι δεν ισχυουν αυτα που λες απλα μου φαινεται καπως παραξενο.......... Δηλαδη αν υποθεσουμε οτι εχω και ενα ακριβο αυτοκινητο το οποιο ειναι στο ονομα μου μπορουν και αυτο να το παρουν......... Δηλαδη ακομα και για ενα μικρο ποσο μπορουν να σε καταστρεψουν ? Και τοτε γιατι στην αδεια την μοτοσυκλετας λεει παρακρατηση ? Εγω ειχα την εντυπωση οτι δεν πληρωνεις την μοτοσυκλετα και ερχονται και στην παιρνουν πισω

blackbusa
25/01/2011, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
Μαλιστα............ Δεν ηξερα οτι μπορουν να πειραξουν και αλλα πραγματα εστω και αν δεν τα υποθηκευσει...... Ναι αλλα οπως τα λες το οτι σε βαζουν να υπογραψεις υποθηκη δεν εχει καμια σημασια Αφου μπαινουν αυτοματα....... Δεν σου λεω οτι δεν ισχυουν αυτα που λες απλα μου φαινεται καπως παραξενο.......... Δηλαδη αν υποθεσουμε οτι εχω και ενα ακριβο αυτοκινητο το οποιο ειναι στο ονομα μου μπορουν και αυτο να το παρουν.........

με αυτο ξεκινανε συνηθως...αυτα που πουλιουνται ευκολα και γρηγορα...

συνηθως υποθηκη βαζουν για πιο μεγαλα ποσα...για να μην τους την κανεις...πχ...παιρνω λεφτα...πουλαω και ακινητο....και κανω διακοπες στην Τζαμαικα...:lol:

thanasiss
25/01/2011, 14:59
Και τοτε γιατι στην αδεια την μοτοσυκλετας λεει παρακρατηση ? Εγω ειχα την εντυπωση οτι δεν πληρωνεις την μοτοσυκλετα και ερχονται και στην παιρνουν πισω

blackbusa
25/01/2011, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
Και τοτε γιατι στην αδεια την μοτοσυκλετας λεει παρακρατηση ? Εγω ειχα την εντυπωση οτι δεν πληρωνεις την μοτοσυκλετα και ερχονται και στην παιρνουν πισω

για να μην μπορεις να την πουλησεις...αν την φυτιλιασεις (φτου κακα) η στην κλεψουν (φτου κακα χ2) θα παψεις να πληρωνεις το δανειο???

εχουν δικαιωμα να παρουν τα λεφτα τους απο οποιοδηποτε περουσιακο στοιχειο εχεις...αλλα συνηθως πανε στα πιο ευκολα προς πωληση...

thanasiss
25/01/2011, 15:03
Οχι φυσικα και θα την πληρωνω....... Μου εκανες την καρδια περιβολι αλλα καλα εκανες γιατι δεν ηξερα οτι ακομα και για ενα τετοιο ποσο μπορουν να σε ξεσκισουν........

sniper
25/01/2011, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ρε μπαμια...εσενα σε ηθελα για τον χρονο παρατασης (αν ξερεις κουφαλα και οχι τραπεζιτη:lol: ) και την ερρικα για το πως λεγετε το κολοχαρτο/ορολογια...

:smokin:

Ώστε ο Κάπτεν είναι μπάμιας, κουφάλα και τραπεζίτης κι η Έρρικα ορολόγος;

blackbusa
25/01/2011, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
Οχι φυσικα και θα την πληρωνω....... Μου εκανες την καρδια περιβολι αλλα καλα εκανες γιατι δεν ηξερα οτι ακομα και για ενα τετοιο ποσο μπορουν να σε ξεσκισουν........

κοιτα να δεις...αυτο που σου εγραψα ηταν απαντηση σε αυτο που ρωτησες...δεν σημαινει οτι θα γινει κιολλας...οι πιθανοτητες ειναι τοσο μηδαμηνες που δεν χρειαζετε να ανυσηχεις και τοσο...απλα να το εχεις σαν γνωση...απλα ο νομος ειναι παντα υπερ τους που δεν βγαζεις ακρη...αν θελουν σε γαμανε...αλλα φανταζομαι οτι για ενα τοσο μικρο ποσο (λεμε τωρα ) θα μπορεσεις να δανειστεις/καναεις κατι...μην σε ανυσηχει αυτο...

κανε αυτο που σου ειπε ο cpt με την αναπροσαρμογη του χρεους...και ολα θα πανε καλα...

ο νομος λεει οτι πρωτη κατοικια κλπ δεν την πειραζουμε...αλλα εδω ειναι ελλαδισταν...

byron
25/01/2011, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
Οχι φυσικα και θα την πληρωνω....... Μου εκανες την καρδια περιβολι αλλα καλα εκανες γιατι δεν ηξερα οτι ακομα και για ενα τετοιο ποσο μπορουν να σε ξεσκισουν........



Μέχρι σε σκλαβοπάζαρο μπορείς να βρεθείς φίλε....άστα μη τα σκαλίζεις.:wacko:

blackbusa
25/01/2011, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ώστε ο Κάπτεν είναι μπάμιας, κουφάλα και τραπεζίτης κι η Έρρικα ορολόγος;

ΚΟΥΦΑΛΑ ΣΚΕΤΟ...

παω να αγορασω αφρολουτρο...το σαμπουαν ειναι αχρηστο....:lol: :lol: :lol:

Cpt. Haddock
25/01/2011, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
Μαλιστα............ Δεν ηξερα οτι μπορουν να πειραξουν και αλλα πραγματα εστω και αν δεν τα υποθηκευσει...... Ναι αλλα οπως τα λες το οτι σε βαζουν να υπογραψεις υποθηκη δεν εχει καμια σημασια Αφου μπαινουν αυτοματα....... [...]

Δε μπαίνει τιποτε αυτοματα.

Ασε τις καταστροφολογίες και τα "με καταστρέφουν" και "με ξεσκιζουν" και δες το πιο απλα. Μου δανειζεις εμενα (δυο ιδιωτες) 10,000 ευρω, χωρις εγγυηση. Παυω να σε πληρωνω, στελνεις εξωδικο, παμε δικαστήριο και εγω δηλώνω οτι δεν εχω τα μετρητα. Δε θα απαιτήσεις καποιο άλλο περιουσιακο μου στοιχείο για να καλυφθει η οφειλη;

byron
25/01/2011, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ο νομος λεει οτι πρωτη κατοικια κλπ δεν την πειραζουμε...αλλα εδω ειναι ελλαδισταν...



Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην πειραξουν καθολου τα ακινητα .......... :smokin: :smokin: :smokin:

blackbusa
25/01/2011, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Μέχρι σε σκλαβοπάζαρο μπορείς να βρεθείς φίλε....άστα μη τα σκαλίζεις.:wacko:

δεν ξερω ποιον ειρωνευεσε...αλλα αυτα που εγραψα γινονται...δεν γινονται φιλε μου Μπαρε???:lol:

Cpt. Haddock
25/01/2011, 15:14
:D


222238

thanasiss
25/01/2011, 15:16
Οσο αναφορα για την περιπτωση των 2 ιδιωτων εχεις δικιο
Τωρα για την δικια μου περιπτωση, στο μυαλο των περισσοτερων οπως και στο δικο μου ειχα την πιο απλη εκδοχη. <Κυριοι μου δωσατε λεφτα να παρω μια μοτοσυκλετα και δεν εχω εγγυηθει τιποτα αλλο προς την τραπεζα σας οσον αναφορα την υπολοιπη κινητη και ακινητη περιουσια σχετικα με την δεσμευση της.... Λυπαμαι πριν λιγο καιρο ημουν πολυ καλα οικονομικα αλλα πλεον τα πραγματα εχουν αλλαξει ΟΠΟΤΕ παρτε την μοτοσυκλετα πισω σας δινω και ενα μικρο υπολοιπο και τελειωνουμε> Αυτο πιστευα.........

thanasiss
25/01/2011, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην πειραξουν καθολου τα ακινητα ..........
:smokin: :smokin: :smokin:

Γιατι το τονιζεις ?

Cpt. Haddock
25/01/2011, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
[...]Αυτο πιστευα.........

Αυτο πιστευες, αλλα αυτο δεν αναιρεί την υποχρέωση για την οποία εχεις υπογραψει και δεσμευθεί, δλδ να αποπληρώσεις το δάνειο που πήρες :wave2:

Ειπαμε ξανα (αλλα στο βροντο :sad: ), δε χρειάζεται να δώσεις τη μοτοσυκλετα πισω. Θα πας με το χαρτι του ΟΑΕΔ που να φαινεται οτι είσαι άνεργος απο την χ ημερομηνια και θα ζητήσεις είτε περίοδο χαριτος, είτε επιμήκυνση του δανειου (λιγοτερη δόση, περισσότεροι τοκοι)

Οτι θα κανει και η Ελλαδα δηλαδη :lol:

thanasiss
25/01/2011, 15:24
Οκ ευχαριστω για τις συμβουλες........ Θα δω τι θα κανω........ Ποιος να μου το λεγε οτι το 2008 οταν τους πηγαινα λεφτα μαζεμενα για ενα αλλο δανειο το οποιο ξεπληρωσα 4 χρονια πριν την ληξη του ΜΕ ΠΑΡΑΚΑΛΑΓΑΝΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΗΓΑΙΝΩ ΑΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΖΕΜΕΝΑ (βεβαια δεν τους εκανα την χαρη) Και τωρα για 80κολοευρω τον μηνα θα μου τα ζαλιζουνε

VALES
25/01/2011, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Μέχρι σε σκλαβοπάζαρο μπορείς να βρεθείς φίλε....άστα μη τα σκαλίζεις.:wacko:









:lol: :bawl: :bigcry: :lol:


Έλιωσααα

thanasiss
25/01/2011, 15:27
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :eyepop: :eyepop:

byron
25/01/2011, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
Οσο αναφορα για την περιπτωση των 2 ιδιωτων εχεις δικιο
Τωρα για την δικια μου περιπτωση, στο μυαλο των περισσοτερων οπως και στο δικο μου ειχα την πιο απλη εκδοχη. <Κυριοι μου δωσατε λεφτα να παρω μια μοτοσυκλετα και δεν εχω εγγυηθει τιποτα αλλο προς την τραπεζα σας οσον αναφορα την υπολοιπη κινητη και ακινητη περιουσια σχετικα με την δεσμευση της.... Λυπαμαι πριν λιγο καιρο ημουν πολυ καλα οικονομικα αλλα πλεον τα πραγματα εχουν αλλαξει ΟΠΟΤΕ παρτε την μοτοσυκλετα πισω σας δινω και ενα μικρο υπολοιπο και τελειωνουμε> Αυτο πιστευα.........

Αυτό πίστευες και θα ήταν σωστό...ΑΝ σου είχαν δώσει μοτοσυκλέτα. Η τράπεζα όμως σου είχε δώσει λεφτά, και λεφτά θα διεκδικήσει.


Είπες οτι πήγες να ρωτήσεις στην τράπεζα, και αν κατάλαβα καλά δεν ενδιαφέρθηκες να δεις πως θα τακτοποιήσεις την οφειλή σου ή τις όποιες καθυστερήσεις, αλλά να μάθεις τι μπορούν να σου κάνουν. Θεωρητικά μπορούν να σου κάνουν ότι έγραψε ο blackbusa.

Πρακτικά δεν θα σου κάνουν τίποτα περισσότερο από το να σου πάρουν το Vstrom. *




*Χλωμό, γιατί τα Vstrom δεν κατάσχονται παρά μόνο κατακτιούνται με αίμα και ιδρώτα....:D

thanasiss
25/01/2011, 15:48
Δεν ενδιαφερθηκα οπως λες για το πως θα τακτοποιησω το χρεος μου γιατι τους οταν ειχα παει να ρωτησω δουλευα ακομα και δεν ειχα τετοιο προβλημα οπως δεν εχω και σημερα γιατι δεν τους εχω καθυστερησει καμια δοση....... Απλα αν δεν βρω δουλεια σε μερικους μηνες θα εχω προβλημα Και για αυτο τον λογο ανοιξα το θεμα......

Χλωμό, γιατί τα Vstrom δεν κατάσχονται παρά μόνο κατακτιούνται με αίμα και ιδρώτα....

Οσο για αυτο συμφωνω...:smokin:

byron
25/01/2011, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
Δεν ενδιαφερθηκα οπως λες για το πως θα τακτοποιησω το χρεος μου γιατι τους οταν ειχα παει να ρωτησω δουλευα ακομα και δεν ειχα τετοιο προβλημα οπως δεν εχω και σημερα γιατι δεν τους εχω καθυστερησει καμια δοση....... Απλα αν δεν βρω δουλεια σε μερικους μηνες θα εχω προβλημα Και για αυτο τον λογο ανοιξα το θεμα......

Χλωμό, γιατί τα Vstrom δεν κατάσχονται παρά μόνο κατακτιούνται με αίμα και ιδρώτα....

Οσο για αυτο συμφωνω...:smokin:

Thanasiss.....no worries.

Για να στο πάρουν, πρέπει να σε πιάσουν. Κάτι που είναι αδύνατον με Vstrom. :winka:

Cpt. Haddock
25/01/2011, 15:57
:bawl: :bawl: :bawl:

GIXXERAKIAS
25/01/2011, 16:05
Aν φθασεις στο σημειο να χρειαστει να πουλησεις την μηχανη για να ξεχρεωσεις μπορεις να κανεις συμφωνητικο με τον υποτιθεμενο αγοραστη με δικηγορο,να σου δωσει το χρημα και να πας την μηχανη ΤΟΥ στο σπιτι του χωρις να την κυκλοφορει,καταθετεις το χρημα στην τραπεζα,παιρνεις το χαρτι της αρσης παρακρατησης και πατε στα Κ.Ε.Π. και μεταβιβαζεται η μηχανη στο ονομα του και τελειωνει η υποθεση εκει.:winka:

Φιλος εκανε τα παραπανω επειδη δεν μπορουσε να πληρωσει την δοση λογω απολυσης (Οπως στην περιπτωση σου) και αναγκαστηκε να την πουλησει.:(

Amplified
25/01/2011, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αν παψεις να είσαι συνεπης στις υποχρεώσεις σου, θα έρθει εξωδικο με δικαστικό κλητήρα, εαν και τότε δεν πληρώσεις θα οριστεί δικάσιμος και πιθανον η τράπεζα στο απαιτητό ποσό να ζητήσει (ελλείψη ρευστου) καποιο ακινητο (δυσκολα).

Αυτο που μπορεις (και πρεπει) να κάνεις ειναι να πας στην τραπεζα με το χαρτι του ΟΑΕΔ και να ζητήσεις περίοδο χαριτος ή υπαγωγη στο νέο νομο περι υπερχρεωμένων νοικοκυριών



:wave2:

Έλιωσα στο γέλιο μιλάμε.

Cpt. Haddock
25/01/2011, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Amplified
Έλιωσα στο γέλιο μιλάμε.

Θες να μοιραστεις το αστειο με τα υπολοιπα παιδια;

thanasiss
25/01/2011, 16:08
:a20: :a20: :a08: :a08: :a44: :a44:

thanasiss
25/01/2011, 16:14
Ok Παιδια σας ευχαριστω ολους για τα μυνηματα σας και Θα δω τι θα κανω. Ελπιζω να βρω δουλεια..... Λιγο δυσκολο το τελευταιο αλλα θα δουμε.......

nikolas1709
25/01/2011, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
Οσο αναφορα για την περιπτωση των 2 ιδιωτων εχεις δικιο
Τωρα για την δικια μου περιπτωση, στο μυαλο των περισσοτερων οπως και στο δικο μου ειχα την πιο απλη εκδοχη. <Κυριοι μου δωσατε λεφτα να παρω μια μοτοσυκλετα και δεν εχω εγγυηθει τιποτα αλλο προς την τραπεζα σας οσον αναφορα την υπολοιπη κινητη και ακινητη περιουσια σχετικα με την δεσμευση της.... Λυπαμαι πριν λιγο καιρο ημουν πολυ καλα οικονομικα αλλα πλεον τα πραγματα εχουν αλλαξει ΟΠΟΤΕ παρτε την μοτοσυκλετα πισω σας δινω και ενα μικρο υπολοιπο και τελειωνουμε> Αυτο πιστευα.........



αν ηταν ετσι δε 8α εδιναν οι τραπεζες δανειο για μηχανες 8α σου εδιναν κατευ8ειαν την μηχανη που θελεις

VALES
25/01/2011, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Θες να μοιραστεις το αστειο με τα υπολοιπα παιδια;







Μοναχοφάη τον βλέπω. :lol: