PDA

View Full Version : εσκεμμενο valve floating...



reinmeister
25/01/2011, 17:42
χθες το βραδυ ειχα μια διαδικτυακη κουβεντα με εναν "φιλο" αμερικανο,μηχανικο ομαδας στο sprint cup του nascar...

αφου τελειωσαμε με τις γνωστες φιλοφρονησεις εκατερωθεν,δηλαδη αυτον να με ρωταει πως παει το tuning των scooter που κανω κι εμενα να τον ρωταω ποσα χιλιομετρα βγαζουν στο γαλονι τα φορτηγα που σεταρει αυτος,πιασαμε τα τεχνικα,μια και εχω μια ιδιαιτερη αγαπη για τα αμερικανικα hot rods κι οποτε πετυχαινουμαστε μαζι Online σαλιαριζουμε για τα ρημαδια τους...:lol:

απο μοτοσακα δεν εχει ιδεα ,οπως κι απο tuning εγκεφαλων ,αν και ουτως η αλλως οτιδηποτε κατω απο 5 λιτρα το θεωρει χλοοκοπτικη μηχανη...

εκει που λεγαμε περι επιλογης εκκεντροφορων ,ραμπων εκκεντρων,curtain areas κλπ. μου πεταει το κουλο...

"soonish we 're gonna test different spring rates for more valve float,above 8 thou"...

:eyepop:

θεωρωντας ως δεδομενο οτι ο τυπος ξερει οτι το valve float καταστρεφει εκκεντροφορο-βαλβιδες-πιστονια-μπιελες, ολο το μοτερ με λιγα λογια,υπεθεσα οτι το κανουν για αυξηση της διαρκεια ανοιγματος βαλβιδας,οποτε μετα φοβου θεου να μην γινω τσιμπουκι ρωταω...

προφανως θελετε παραπανω διαρκεια σωστα? :blush:

ναι μου λεει...(δοξα τον παναγαθο)...

και γιατι δεν βαζετε αλλον εκκεντροφορο με περισσοτερη?(βλακα)...

γιατι απαγορευεται μου λεει...(ασχετε)...

α...και πως ξερετε ρε μαστορα σε ποιο ακριβως σημειο θα κανει επαναφορα ετσι ωστε να μην γινει χριστουγεννιατικο δεντρο?βαζετε καμερα διπλα στο κοκκορακι? :lol: :lol: (εξυπνακιας)...

ε ναι μου λεει...πως αλλιως μπορει να γινει???

....(μαλακας)...

οκ...ειπες "more"...δηλαδη το χετε ξανακανει?

φυσικα μου λεει...εδω και δυο χρονια...το ξερουν ολοι οι γνωστες...δεν ειναι μυστικο...τα περισσοτερα ετσι δουλευουν...:sick:

αν τυχον τολμησω και τα πω ολα αυτα σε ελληνες αυτοκινηταδες και τους πω επισης οτι οι τυποι βγαζουν 830 ατμοσφαιρικα αλογα απο 5.7 λιτρα μοτερ του '50 με μαντεμενιο μπλοκ ,κινηση βαλβιδων με ωστηρια ,διβαλβιδες κεφαλες,καρμπυρατερ, συμβατικη αναφλεξη και ολο αυτο το πακετο το στροφαρουν στις 9.000 rpms,μαλλον θα με χτυπησουν αλυπητα και πολυ ασχημα...

:lol:

Tpap
25/01/2011, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
:lol:


αχ, ρε μπζηλέ, αγαπημένε μου καράΒλα... :lol:


(γι'αυτό κ τα μέχρι 5λτ, τα λένε σμωλ μπλόκς, γιατί υπάρχουν και μπιγκ. Και μπιγκερ ουάνΖ. Και ναί. Είμαστε πίσω, στην ευρώπη, πολύ πίσω...).

ΥΓ: εδώ θέμε και ξεχωριστούς πολλαπλασιαστές, θέμε dsg, κλαπέτα στο τιμόνι, κ άσε γιατί θα πάω μακρυά την βαλίτσα... :(

nihristo
25/01/2011, 18:05
ωραίο ως σκέψη και εφαρμογή αλλά εκτός πίστας και αγώνων με κανόνες για ποιό λόγο να το κάνεις; Και γιατί είμαστε πίσω στας Ευρώπας; Δεν μου αρέσουν τα μαντεμένια θηρία που καίνε τα άντερα τους με τους μονούς εκκεντροφόρους και το "δεαρ ις νοτ ριπλέισμεντ φορ ντισπλέισμεντ" κλπ.

Αιτιολογείτε περικαλώ να μάθουμε :beer:

nightstalker
25/01/2011, 18:14
Και ναί. Είμαστε πίσω, στην ευρώπη, πολύ πίσω...)( [/B]

μπορείς να μου εξηγήσεις πως γίνεται να βρίσκεται τόσο πίσω η Ευρώπη όταν καταφέρνει να φτιάχνει αυτοκίνητα που επιταχύνουν, στρίβουν και φρενάρουν καλύτερα από διάφορα αμερικάνικα με το μισό από αυτά βάρος και χωρίς να χρειάζεται να βάζουν σε αυτά κινητήρες από ελικόπτερα?

R0t0ras
25/01/2011, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
[B "δεαρ ις νοτ ριπλέισμεντ φορ ντισπλέισμεντ" κλπ. [/B]
δεαρ ισ,μπιγκ ντισπλέισμεντ γουιθ τουρμπο.. :D

Spam off.

reinmeister
25/01/2011, 19:54
δεν εκθειαζουμε τα αμερικανικα μοτερ,αλλα τους τυπους που τα βελτιωνουν...απο αυτη την αποψη ειμαστε πολυ πισω...

ειναι το λιγοτερο φοβερα εντυπωσιακο να βλεπεις τετοια επιπεδα βελτιωσης σε ενα τοσο πισω τεχνολογικα μοτερ με ανταλλακτικα κυριολεκτικα απο το ραφι...

γι αυτα οι τυποι ειναι αξιοι σεβασμου...

Tpap
25/01/2011, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από nightstalker
μπορείς να μου εξηγήσεις πως γίνεται να βρίσκεται τόσο πίσω η Ευρώπη όταν καταφέρνει να φτιάχνει αυτοκίνητα που επιταχύνουν, στρίβουν και φρενάρουν καλύτερα από διάφορα αμερικάνικα με το μισό από αυτά βάρος και χωρίς να χρειάζεται να βάζουν σε αυτά κινητήρες από ελικόπτερα?


Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
δεν εκθειαζουμε τα αμερικανικα μοτερ,αλλα τους τυπους που τα βελτιωνουν...απο αυτη την αποψη ειμαστε πολυ πισω...

Τσίμπα προς το παρόν την παραπάνω απάντηση και θα επανέλθω άλλη στιγμή, για να σου εκθειάσω εκτός από τα μοτέρ, κυρίως τον τρόπο σκέψης..... :wave2:

jimmis5
25/01/2011, 20:28
Αν και λατρης των αμερικανικων περισσοτερο για τον ηχο τον κινητηρων αλλα και για τα 275 λαστιχα πισω παρολα αυτα δεν νομιζω πως βοηθουν τεχνολογικα μιας και ειναι σαν κατι μηχανικους του πακισταν πατεντα λογο περιορισμων.ΑΚομα και αυτοι για σοβαρο αυτοκινητο αγοραζουν ευρωπαικο ή ακομα καλυτερα ιαπωνα τουρμακι και γουσταρουν.


υγ Τpap ρε φιλε βαλε το εργαλειο σου που ειδα τυχαια στο φατσαμπουκ και επαθα πλακα:beer: :beer:

dimzan
25/01/2011, 20:36
εγω δεν μπορω να καταλαβω πώς βγηκαν τα 830 αλογα απο 5,7 λιτρα σε μοτερ του 50..

Αυτα τα μοτερ εβγαζαν περι τα 250 αντε πες 300 αλογα.

Μα τους αλλαξαν το στροφαλο με νεο ζυγισμενο, κομμενο ραμενο
Μα τα πιστονια με ελαφρυτερα
Μα τις μπιελες με ελαφρυτερες
Μα ανεβασαν και τι συμπιεση στο 11

Σε ενα ρημαδη εκκεντροφορο κολλησαν??? ε οχι ρε π**στη μου δεν το δεχομαι!


Και μη μου πεις οτι τα 830 βγαινουν με στοκ εντοσθια, στοκ καρμπς και βενζινη 90 οκτανιων...

Εγω κοβω το κεφαλι μου οτι εχουν κατι ζιγκλερ ΝΑΑΑΑ με το συμπαθειο και βενζινη 110+ οκτανιων

reinmeister
25/01/2011, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
εγω δεν μπορω να καταλαβω πώς βγηκαν τα 830 αλογα απο 5,7 λιτρα σε μοτερ του 50..

Αυτα τα μοτερ εβγαζαν περι τα 250 αντε πες 300 αλογα.

Μα τους αλλαξαν το στροφαλο με νεο ζυγισμενο, κομμενο ραμενο
Μα τα πιστονια με ελαφρυτερα
Μα τις μπιελες με ελαφρυτερες
Μα ανεβασαν και τι συμπιεση στο 11

Σε ενα ρημαδη εκκεντροφορο κολλησαν??? ε οχι ρε π**στη μου δεν το δεχομαι!


Και μη μου πεις οτι τα 830 βγαινουν με στοκ εντοσθια, στοκ καρμπς και βενζινη 90 οκτανιων...

Εγω κοβω το κεφαλι μου οτι εχουν κατι ζιγκλερ ΝΑΑΑΑ με το συμπαθειο και βενζινη 110+ οκτανιων

την προηγουμενη φορα μικρε ,στις ασχετες μπουρδες που ρωτουσες στο θρεντ με τα μπαντιτ σου χαριστηκα και δεν απαντησα,παροτι το παιζες εξυπνουλης...

ειναι η δευτερη φορα που το κανεις κι επισης θα σου χαριστω...

τριτη σου υποσχομαι δεν θα υπαρξει...εχω πει πολλακις οτι η ειρωνια ειναι ανεκτη μονο οταν υπαρχει και το αντιστοιχο υποβαθρο να την στηριξει,στην παρουσα το τεχνικο,το οποιο δεν εχεις...

οποτε δυο επιλογες...η σταματας, η το τραβας και σε ξεβρακωνω...

dimzan
25/01/2011, 22:46
το θρεντ για το μπαντιτ ηταν χιουμοριστικο. γι αυτο και ειπα να του αλλαξουν τιτλο μετα, αλλο που δεν μπηκε και παλι καταλληλος τιτλος.

γνωσεις εχω λιγες οντως αλλα οχι μηδαμηνες.

οποτε τωρα το εχω λιγο απορια πως εβγαλαν 830 αλογα απο 5,7 λιτρα σε μηχανη του 50.

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι γιατι εχουν τετοιο restriction στο να αλλαξουν τον εκκεντροφορο αφου αλλαξαν ολα τα αλλα για να βελτιωσουν τον κινητηρα...

επισης η φραση μου "οχι ρε πουστη δεν το δεχομαι" δεν λαμβανεται τοις μετρητοις.

τωρα αν εσυ βλεπεις στο ποστ μου ειρωνικο το ειρωνικο της υποθεσης τοτε ειναι ο δαιμων του πληκτρολογιου.


υγ: αλλο θρεντ εννοεις για το bandit τωρα το δα

nightstalker
26/01/2011, 02:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Τσίμπα προς το παρόν την παραπάνω απάντηση και θα επανέλθω άλλη στιγμή, για να σου εκθειάσω εκτός από τα μοτέρ, κυρίως τον τρόπο σκέψης..... :wave2:


Πριν λοιπόν απαντήσεις ας κάνουμε έναν διαχωρισμό ανάμεσα στους Αμερικάνους-βελτιωτές που αναφέρεται ο Reinmeister και την επινοητικότητά τους όπως φαίνεται στη συγκεκριμένη περίπτωση, και στους Αμερικάνους-κατασκευαστές αυτοκινήτων (κ μοτοσυκλετών μιας και είναι το φόρουμ σχετικό) μαζικής παραγωγής, στους οποίους αναφερόμουνα εγώ και όπως κατάλαβα και εσύ

Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
... κ τα μέχρι 5λτ, τα λένε σμωλ μπλόκς, γιατί υπάρχουν και μπιγκ. Και μπιγκερ ουάνΖ...
...,ΥΓ: εδώ θέμε και ξεχωριστούς πολλαπλασιαστές, θέμε dsg, κλαπέτα στο τιμόνι,



Να ομολογήσω λοιπόν ότι δεν έχω ιδέα για τους Αμερικάνους, Ευρωπαίους, Ιάπωνες ή Έλληνες (αν υπάρχουν) βελτιωτές και μπορώ να εμπιστευτώ την κρίση του Reinmeister σε αυτό αφού ξέρω ότι ασχολείται με αυτόν τον τομέα, αλλά φαντάζομαι θα το λέει έχοντας στο μυαλό του και άλλα παραδείγματα και όχι μόνο το παραπάνω.

Σαν κατασκευαστές όμως ανυπομονώ να μου εκθειάσεις τα μοτέρ από ελικόπτερα και αεροπλάνα του Β ΠΠ που τους περίσσεψαν με τις εκπληκτικές ειδικές αποδόσεις της τάξεως των σαράντα ίππων στο λίτρο (πάντα με ωστήρια, εκκεντροφόρους στο πλάι και εξωπραγματικούς ρυθμούς περιστροφής της τάξης των 5.000 σαλ στην καλύτερη) με καταναλωση και ρύπους συγκρίσιμα με καυστήρα δεκαόροφης πολυκατοικίας στο παγκράτι και τα αντίστοιχα αυτόματά τους κιβώτια. Μη ξεχάσεις να μου μιλήσεις και για τις φαντάστικές αναρτήσεις με άκαμπτους άξονες και φυλλα σούστας που είχαν μέχρι πρόσφατα και συνεργάζονταν βέβαια άψογα με πλαίσια όχι κάτω απο τους δύο τόνους αλλά με την στρεπτική ακαμψία ενός Ford Model T.
Το τελευταίο δεν το αναφέρω τυχαία μιας και νομίζω είναι ίσως η μοναδική συνεισφορά της Αμερικής στην αυτοκίνηση και αυτό βέβαια μονο και μόνο για την γραμμή παραγωγής που εισήγαγε στην αυτοκινητοβιομηχανία.

Πέρα από την πλάκα όμως, η ειρωνεία παραπάνω απευθύνεται στα προιόντα τους και όχι σε σένα. Καταλαβαίνω τη γοητεία που ασκεί όλος ο μύθος του αμερικάνικου muscle car αν και δεν τη γουστάρω καθόλου. Νομίζω όμως ότι είναι προφανές ότι το αυτοκίνητο έχει φτάσει εδώ σήμερα χαρη σε Ευρωπαίους και Ιάπωνες, οι Αμερικάνοι μάλλον δεινόσαυροι κατέληξαν να είναι. Δεν είναι εξάλλου τυχαίο ότι η αυτοκινητοβιομηχανία τους συντηρούνταν τόσα χρόνια από περιορισμούς στις εισαγωγές, κάτι που ξεκίνησε τη δεκαετία του 70 με την πετρελαική κρίση και τον αναγκαστικό περιορισμό των Ιαπώνων, μέχρι και την χρεοκωπία τους σαν αποτέλεσμα και της κρίσης του '08. Θυμάμαι πριν απο λίγα χρόνια είδηση για πίεση του τότε προέδρου Μπους προς τη Νασα να ικανοποιήσει αιτήματα της Εγχώριας Αυτοκινητοβιομηχανίας για Τεχνολογική βοήθεια. Θυμάμαι επίσης τη δεκαετία του 90 να κυριαρχεί στο τότε πρωτάθλημα Indycar η Mercedes και η Honda (με αντίστοιχα μοτέρ με εκκεντροφόρους στο πλάι και ωστήρια).

Χωρίς καμία πρόθεση παρεξήγησης και αν είμαι κάπου λάθος εδώ είμαστε να τα πούμε...


Υ.Γ προς Reinmeister: Τα παραπάνω μοτέρ που περιγράφεις τι χρόνο ζωής έχουν;

Tpap
26/01/2011, 08:27
Μιά κουβέντα για σένα: θές ένα 5λεπτο μαζί μου σε ένα μάσκλ δεινόσαυρο του '70.

Και ξανακάνουμε πάλι την συζήτηση. :wave2: :beer:





Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
υγ Τpap ρε φιλε βαλε το εργαλειο σου που ειδα τυχαια στο φατσαμπουκ και επαθα πλακα:beer: :beer:

επειδή το ζήτησες τσίμμυ: http://www.youtube.com/watch?v=1_naSsNfPGI

jimmis5
26/01/2011, 08:58
Thanks φιλος :a54: :a54: και προσφερομαι εγω για το 5λεπτο που λες επαθα εναν μικρο εθισμο οταν οδηγησαν μια σεβρολετα 4κινητη στον στρατο και δεν ηθελαν να κατεβω απο δαυτην:beer: :wave2:

John Steed
26/01/2011, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
επειδή το ζήτησες τσίμμυ: http://www.youtube.com/watch?v=1_naSsNfPGI

:a8: :a8:

Προτείνω να διαχωριστεί το θρέντ σε αυτό με το valve floating και σε ένα που θα πάει σούμπιτο στις αντιπαραθέσεις για την υπεροχή ή όχι των αμερικανικών μαούνων:a01: :a01:


:wave2: :wave2:

nightstalker
26/01/2011, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Μιά κουβέντα για σένα: θές ένα 5λεπτο μαζί μου σε ένα μάσκλ δεινόσαυρο του '70.

Και ξανακάνουμε πάλι την συζήτηση. :wave2: :beer:



τι ακριβώς έχεις στο νου σου; (http://www.youtube.com/watch?v=jLRfYuR9Jnw)

:look: :eek:

να τη ξανακάνουμε όντως αλλού για να μην μαμάμε το θρεντ του παιδιού



:beer: :wave2:

John Steed
26/01/2011, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από nightstalker
τι ακριβώς έχεις στο νου σου; (http://www.youtube.com/watch?v=jLRfYuR9Jnw)


Warning - Explicit content

Tpap
26/01/2011, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Προτείνω να διαχωριστεί το θρέντ σε αυτό με το valve floating και σε ένα που θα πάει σούμπιτο στις αντιπαραθέσεις για την υπεροχή ή όχι των αμερικανικών μαούνων:a01: :a01: :wave2: :wave2:

Δεν ετέθει ποτέ για μένα θέμα αντιπαράθεσης κολλητέ, όταν νιώσεις μιά φορά, δεν θες κάτι άλλο:

http://www.youtube.com/watch?v=9M48-K6JUM4


παρακαλώ, συνεχίστε.:wave2:

reinmeister
26/01/2011, 10:24
στοκερ:p το θεμα ειναι τεραστιο...αλλα οπως σου λεει και ο ασχημος καραφλος (εγω ειμαι ο ομορφος), ειναι καθαρα θεμα προσωπικης πειρας...

εγω θα πω μια λεξη μονο που λεγεται "ροπη":D

και προσεξε οτι αυτο στο λεει o πιο tech freak ανθρωπος εδω μεσα,ειδικα αναφορικα με την αυτοκινηση...

στο δια ταυτα...γυρω στα 1000 μιλια την φορα πρεπει να αντεξουν,αλλα στην πραγματικοτητα αντεχουν αρκετα περισσοτερο,μια και τα περισσοτερα απο αυτα ,μετα τους αγωνες φιλοξενουνται σε τουτου παραγωγης ιδιωτων...

επιπροσθετως,αν τους κατεβασεις το οριο στροφων καμια 1000αδα βγαζουν σχετικα ανετα 10-15 χιλιαδες μιλια εχοντας περιπου 650-700 αλογα...

επισης εχε υπ οψιν οτι τα συγκεκριμενα μοτερ με big blocks και γυρω στις 7000 κυβικα,εχουν την δυνατοτητα να παραξουν περιπου 7000 ιππους με την συνδρομη roots μηχανικων υπερσυμπιεστων,αποδοση,που μεχρι στιγμης κανενας εμβολοφορος κινητηρας παραγωγης δεν εχει καταφερει να βγαλει...

dynagrego
27/01/2011, 16:59
Κι αν ειχαν desmo στη κεφαλη,τι θα καναν τοτε?:D

Tpap
27/01/2011, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dynagrego
Κι αν ειχαν desmo στη κεφαλη,τι θα καναν τοτε?:D

θα σπάγαν εύκολα. :smokin:

OldMan
28/01/2011, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ειναι το λιγοτερο φοβερα εντυπωσιακο να βλεπεις τετοια επιπεδα βελτιωσης σε ενα τοσο πισω τεχνολογικα μοτερ με ανταλλακτικα κυριολεκτικα απο το ραφι...
Τώρα μάλλον κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας ..:winka:

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και υπάρχουν τέτοια επίπεδα βελτίωσης, ακριβώς γιατί τα μοτέρ είναι ΤΟΣΟ ΠΙΣΩ τεχνολογικά...


Παρόμοια κουβέντα είχε γίνει κάποτε, όταν είχε κυκλοφορήσει το 8λιτρο Viper με 400 άλογα ...
(50 άλογα στο λίτρο και χέστηκε η φοράδα στο αλώνι ...) :smokin:

reinmeister
28/01/2011, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τώρα μάλλον κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας ..:winka:

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και υπάρχουν τέτοια επίπεδα βελτίωσης, ακριβώς γιατί τα μοτέρ είναι ΤΟΣΟ ΠΙΣΩ τεχνολογικά...


Παρόμοια κουβέντα είχε γίνει κάποτε, όταν είχε κυκλοφορήσει το 8λιτρο Viper με 400 άλογα ...
(50 άλογα στο λίτρο και χέστηκε η φοράδα στο αλώνι ...) :smokin:

θα εστεκε η πρωτη σου προταση εαν το "τεχνολογικα" το αντικαθιστουσες με "απο πλευρας αποδοσης"...διοτι και στα 145 το λιτρο που βγαζουν,ειναι ακριβως το ιδιο πισω τεχνολογικα...

και 145 στο λιτρο απο ωστηρια δυο βαλβιδες/κυλινδρο, ΕΝΑ καρμπυρατερ και 9000 στροφες, ειναι εντυπωσιακο...

OldMan
28/01/2011, 11:29
Κάτσε γιατί θα μπερδευτούμε ...

Εγώ μιλάω για τα μοτέρ παραγωγής και εσύ για τα βελτιωμένα!!

Δεν λέω - επ' ουδενί - ότι οι άνθρωποι είναι άσχετοι (ή πίσω) στο θέμα των βελτιώσεων...

Αλλα, αυτό γίνεται ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί τα μανίσια μοτέρ είναι για πομόνες και όχι για "αξιοπρεπείς" επιδόσεις !!!

airpanos
28/01/2011, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
εγω δεν μπορω να καταλαβω πώς βγηκαν τα 830 αλογα απο 5,7 λιτρα σε μοτερ του 50..

Αυτα τα μοτερ εβγαζαν περι τα 250 αντε πες 300 αλογα.

Μα τους αλλαξαν το στροφαλο με νεο ζυγισμενο, κομμενο ραμενο
Μα τα πιστονια με ελαφρυτερα
Μα τις μπιελες με ελαφρυτερες
Μα ανεβασαν και τι συμπιεση στο 11

Σε ενα ρημαδη εκκεντροφορο κολλησαν??? ε οχι ρε π**στη μου δεν το δεχομαι!


Και μη μου πεις οτι τα 830 βγαινουν με στοκ εντοσθια, στοκ καρμπς και βενζινη 90 οκτανιων...

Εγω κοβω το κεφαλι μου οτι εχουν κατι ζιγκλερ ΝΑΑΑΑ με το συμπαθειο και βενζινη 110+ οκτανιων



Eδω βγαζουν 600 και 700 αλογα απο 1300σαρια χαγιαμπουσα και 1400σαρια καβασακι στον 5λιτρο θα κολλησουν:lol: :lol: λεφτα να εχεις και κανεις οτι θες γιατι αυτα κοστιζουν!!

mikros boudas
28/01/2011, 12:36
american muscle και τα μυαλα στα καρβουνα,αν δε το ζησεις δε το καταλαβαινεις:beer: :beer:

Tpap
28/01/2011, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τώρα μάλλον κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας ..:winka:

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και υπάρχουν τέτοια επίπεδα βελτίωσης, ακριβώς γιατί τα μοτέρ είναι ΤΟΣΟ ΠΙΣΩ τεχνολογικά...


Παρόμοια κουβέντα είχε γίνει κάποτε, όταν είχε κυκλοφορήσει το 8λιτρο Viper με 400 άλογα ...
(50 άλογα στο λίτρο και χέστηκε η φοράδα στο αλώνι ...) :smokin:

Αντουάν, και σε χαλάει...?

50 άλογα στο λίτρο..? Ε, ναί λοιπόν.

Με 14 λίτρα έχεις 700 άλογα, και πάνω από 110 κιλά ροπή... Να πηγαίνεις στην λαική, άνετα. :wave2: :smokin:

Προτιμώ -όλη την μέρα- να έχω από 14 λίτρα 700 άλογα με πλατίνες και 1 μονόύ σώματος 4πλό, παρά τα ίδια άλογα από 3-4 λίτρα με 2 τούρμπα εξάτμισης και 10 εγκεφάλους... :nono:

gixxerpap
28/01/2011, 15:59
@reinmeister: μπορείς σε παρακαλώ να έρθεις να βγάλουμε τις κάμερες απο το μοτέρ μου? πρόκειται να το αφήσω στο συνεργείο και δε θέλω να αρχίσουν οι ερωτήσεις ...:look:

nihristo
28/01/2011, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Αντουάν, και σε χαλάει...?

50 άλογα στο λίτρο..? Ε, ναί λοιπόν.

Με 14 λίτρα έχεις 700 άλογα, και πάνω από 110 κιλά ροπή... Να πηγαίνεις στην λαική, άνετα. :wave2: :smokin:

Προτιμώ -όλη την μέρα- να έχω από 14 λίτρα 700 άλογα με πλατίνες και 1 μονόύ σώματος 4πλό, παρά τα ίδια άλογα από 3-4 λίτρα με 2 τούρμπα εξάτμισης και 10 εγκεφάλους... :nono:

επειδή είδα την ευαισθησία σου σε θέματα ΤΡΑΚΤΕΡ θα πάω πάσο :beer: :eyepop:


Αλλά στην τελική μιλάμε για γούστο του καθενός. Υπάρχει ένας διαγωνισμός της Shell για ελάχιστη κατανάλωση βενζίνης, άπειρες πατέντες και βελτιώσεις (πάντα για την κατανάλωση) με έξυπνες λύσεις κλπ. Πάλι περιορισμοί δηλαδή, χορτοκοπτικά μοτέρ και τα λοιπά, ουσιαστικά παρόμοια φάση με την αμερικάνικη νοοτροπία απλά ο ένας πάει για ισχύ ο άλλος για οικονομία




:rotflmao:


222504

reinmeister
28/01/2011, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
@reinmeister: μπορείς σε παρακαλώ να έρθεις να βγάλουμε τις κάμερες απο το μοτέρ μου? πρόκειται να το αφήσω στο συνεργείο και δε θέλω να αρχίσουν οι ερωτήσεις ...:look:

αν πω οτι δεν καταλαβα χριστο,θα θεωρηθω πολυ χαζος λες:confused:

nihristo
28/01/2011, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αν πω οτι δεν καταλαβα χριστο,θα θεωρηθω πολυ χαζος λες:confused:


μεταξύ μας, το valve floating δεν είπες ότι το τσεκάρουν με κάμερες;;
:alien:

τώρα αν έχει κοκκοράκια το χαγιαμπούσα άλλη ιστορία

reinmeister
28/01/2011, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
μεταξύ μας, το valve floating δεν είπες ότι το τσεκάρουν με κάμερες;;
:alien:

τώρα αν έχει κοκκοράκια το χαγιαμπούσα άλλη ιστορία

χμ...μολις εγινα τσιμπουκι...μεταξυ μας ε...:lol: :lol:

nihristo
28/01/2011, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
χμ...μολις εγινα τσιμπουκι...μεταξυ μας ε...:lol: :lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dynagrego
28/01/2011, 17:55
Εγω το βιολι μου...
Η DUCATI εφτειαξε το συστημα desmo για αυτον ακριβως το λογο που μπορει καποιος να βρει σε οποιοδηποτε εγκυκλοπαιδεια κατω απο τη λεξη ντεσμο,να αποφυγει δηλαδη την αδρανοποιηση(valve floating) των βαλβιδων.
Οπως γνωριζουμε δεν υπαρχουν στη κεφαλη ντεσμο καθολου ελατηρια αλλα αναποδο κοκορακι επαναφερει τη βαλβιδα στη θεση της.Το συστημα αυτο υπαρχει(η' μηπως οχι?) ακομα και στις αγωνιστικες DESMOCEDICI με τις οποιες η ντουκατι εχει παρει πολλες δαφνες και το valve floating ειναι αγνωστη λεξη.
Ας μη μιλησουμε για πνευματικες βαλβιδες.

Παντως κι η θεωρια του Αμερικανου του πρωτου ποστ ειναι εξαιρετικα ενδιαφερουσα και ειμαι σιγουρος οτι κατι εχουν βρει και τσιμπανε αλογακια σε καποια περιοχη στροφων.
Μπορουμε να βρουμε κι αλλες πληροφοριες?

Tpap
28/01/2011, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
Αλλά στην τελική μιλάμε για γούστο του καθενός. Υπάρχει ένας διαγωνισμός της Shell για ελάχιστη κατανάλωση βενζίνης, άπειρες πατέντες και βελτιώσεις (πάντα για την κατανάλωση) με έξυπνες λύσεις κλπ. Πάλι περιορισμοί δηλαδή, χορτοκοπτικά μοτέρ και τα λοιπά, ουσιαστικά παρόμοια φάση με την αμερικάνικη νοοτροπία απλά ο ένας πάει για ισχύ ο άλλος για οικονομία
:rotflmao:

Πολύ μου αρέσουν οι πρωτοπόρες λύσεις σε θέματα οικονομίας.

έτσι θα μείνει περισσότερη βενζίνη για τα δικά μου V8... ;)

R0t0ras
28/01/2011, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Πολύ μου αρέσουν οι πρωτοπόρες λύσεις σε θέματα οικονομίας.

έτσι θα μείνει περισσότερη βενζίνη για τα δικά μου V8... ;)

+1000000!!!!!!!!
:D

nihristo
28/01/2011, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Πολύ μου αρέσουν οι πρωτοπόρες λύσεις σε θέματα οικονομίας.

έτσι θα μείνει περισσότερη βενζίνη για τα δικά μου V8... ;)

πάντα υπάρχουν συνδιαστικές λύσεις

http://www.youtube.com/watch?v=zPdnKbICQgw

:D

reinmeister
29/01/2011, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dynagrego
Εγω το βιολι μου...
Η DUCATI εφτειαξε το συστημα desmo για αυτον ακριβως το λογο που μπορει καποιος να βρει σε οποιοδηποτε εγκυκλοπαιδεια κατω απο τη λεξη ντεσμο,να αποφυγει δηλαδη την αδρανοποιηση(valve floating) των βαλβιδων.
Οπως γνωριζουμε δεν υπαρχουν στη κεφαλη ντεσμο καθολου ελατηρια αλλα αναποδο κοκορακι επαναφερει τη βαλβιδα στη θεση της.Το συστημα αυτο υπαρχει(η' μηπως οχι?) ακομα και στις αγωνιστικες DESMOCEDICI με τις οποιες η ντουκατι εχει παρει πολλες δαφνες και το valve floating ειναι αγνωστη λεξη.
Ας μη μιλησουμε για πνευματικες βαλβιδες.

Παντως κι η θεωρια του Αμερικανου του πρωτου ποστ ειναι εξαιρετικα ενδιαφερουσα και ειμαι σιγουρος οτι κατι εχουν βρει και τσιμπανε αλογακια σε καποια περιοχη στροφων.
Μπορουμε να βρουμε κι αλλες πληροφοριες?

αυτες οι πληροφοριες δεν δημοσιοποιουνται πουθενα και πολυ καλως κατα την δικη μου αποψη...κι εγω ακομη που δεν εχω οφελος απο αυτο εγραψα μονο γενικοτητες απο σεβασμο στην δουλεια των αλλων...

ασε σε παρακαλω το ντεσμο στην ακρη,γιατι θα με κανεις να γραψω για το ποσο αχρηστο πραμα ειναι και θα πεσουν οι ντουκατακηδες να με φανε...:lol:

camen
29/01/2011, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
θα πεσουν οι ντουκατακηδες να με φανε...:lol:


Χεστηκαμε ρε...:smokin: :smokin: :smokin:

mikros boudas
29/01/2011, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αυτες οι πληροφοριες δεν δημοσιοποιουνται πουθενα και πολυ καλως κατα την δικη μου αποψη...κι εγω ακομη που δεν εχω οφελος απο αυτο εγραψα μονο γενικοτητες απο σεβασμο στην δουλεια των αλλων...

ασε σε παρακαλω το ντεσμο στην ακρη,γιατι θα με κανεις να γραψω για το ποσο αχρηστο πραμα ειναι και θα πεσουν οι ντουκατακηδες να με φανε...:lol: rein,οποτε μπορεσεις κανε μου ενα πμ να μου πεις δυο λογια παραπανω γιατι με ενδιαφερει το θεμα:beer:

Tpap
29/01/2011, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ασε σε παρακαλω το ντεσμο στην ακρη,γιατι θα με κανεις να γραψω για το ποσο αχρηστο πραμα ειναι και θα πεσουν οι ντουκατακηδες να με φανε...:lol:

+1000.

Τα λέω κ' τα ξαναλέω, αλλά κανείς δεν ακούει, ρε.... :(


(Καμιά φορά αναρωτιέμαι πως θα ήταν η ζωή μας σήμερα, αν εκτελούσαμε όλους τους μαρκετίστες/διαφημιστές...) :smokin:

reinmeister
29/01/2011, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
rein,οποτε μπορεσεις κανε μου ενα πμ να μου πεις δυο λογια παραπανω γιατι με ενδιαφερει το θεμα:beer:

σε ποιο απ τα δυο θεματα αναφερεσαι?

Allst@rf
29/01/2011, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
σε ποιο απ τα δυο θεματα αναφερεσαι?

αμα σου πει για το ντεσμο ,θα του στείλεις;:lol:

mikros boudas
29/01/2011, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
σε ποιο απ τα δυο θεματα αναφερεσαι? το γιατι το ντεσμο ειναι μπουρδελο:beer:

reinmeister
29/01/2011, 18:17
αν προκυψει θεμα θα το συζητησουμε δημοσιως...:D

camen
29/01/2011, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αν προκυψει θεμα

Πες πως προεκυψε...:smokin:

Ξεκινα...:wacko:

georgio
30/01/2011, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Πες πως προεκυψε...:smokin:

Ξεκινα...:wacko:

+1 :D

reinmeister
30/01/2011, 21:04
ρε ουστ...:p

camen
30/01/2011, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ρε ουστ...:p

:a22: :a22: :a22: :a22:


222643

georgio
30/01/2011, 21:38
Κι εγώ έτσι λέω...

Μαμάνε τα ντουκάτια και ο rein τα παίρνει από τζαπάν για να τα θάβει! :p :rotflmao:

nihristo
30/01/2011, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
..ασε σε παρακαλω το ντεσμο στην ακρη,γιατι θα με κανεις να γραψω για το ποσο αχρηστο πραμα ειναι και θα πεσουν οι ντουκατακηδες να με φανε...:lol:

+1

:yuck:


Αλλά έχει πλάκα να τα ακούς στο φανάρι :sun:

camen
30/01/2011, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo


Αλλά έχει πλάκα να τα ακούς στο φανάρι :sun:

Δεν ακους το desmo αλλα τον ξηρο συμπλεκτη...:look:
Κ τωρα ας μην συγκρινουμε τα Ducatia με το fazer ετσι?!Γτ η πλακα μαλλον τελειωνει σε αυτο που ακους...:lol:

nihristo
31/01/2011, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
+1

:yuck:


Αλλά έχει πλάκα να τα ακούς (τα ντουκάτια) στο φανάρι :sun:


Σωστή η παρατήρηση, το διόρθωσα νομίζω :blush:


Θαρρώ πως με ένα καλό σετάκι ελατήρια βαλβίδων δεν χρειάζεσαι δεσμοδρομικές ιστορίες για να επαναφέρεις τις βαλβίδες σου εκεί που έπρεπε. Οπότε το fz6n (όχι και fazer!) είναι ένα κλικ καλύτερο στο συγκεκριμένο :rotflmao:

Άσε που είναι και μηχανάκι του λαού όταν γίνω πλούσιος θα πάρω και εγώ ένα......

...KTM!

camen
31/01/2011, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo

...KTM!

Mαζι σου,μακαρι να μπορεσω να εχω ξανα και ενα ΚΤΜ μαζι με Ντουκο...:sun:

daz
31/01/2011, 00:57
Το desmo είναι και γαμώ τα συστήματα. :ninja:

nihristo
31/01/2011, 01:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Το desmo είναι και γαμώ τα συστήματα. :ninja:

γιατί είσαι τέτοιος;

airpanos
31/01/2011, 01:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Το desmo είναι και γαμώ τα συστήματα. :ninja:



ολα αυτα τα ωστηρια και τα μπιχλιμπιδια βαραινουν το μοτερ.

make it simple,yamaha rulezzzzzzz:wacko:

georgio
31/01/2011, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Το desmo είναι και γαμώ τα συστήματα. :ninja:

:D :beer:

stefanos
31/01/2011, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Το desmo είναι και γαμώ τα συστήματα. :ninja:

Αρκεί να μην είναι στην μοτοσυκλέτα σου.:lol:

dynagrego
31/01/2011, 13:47
Ενας αλλος τροπος,πειραματικος ακομα για να ελεγξεις τις εισαγωγες σου,ειναι οι ηλεκτρομαγνητικες βαλβιδες.
Πετας δηλαδη εκκεντροφορους,κοκορακια,καπελοτα,γραναζια και καδενες στα σκουπιδια και στη θεση τους βαζεις σωληνοειδη που περνουν εντολη απο τη ecu κι ανοιγοκλεινουν ηλεκτρομαγνητικα τις βαλβιδες.
Ετσι ελεγχεις και διαρκεια και βυθισμα ευκολα.Τα ελατηρια ομως μαλλον δεν τα γλυτωνεις,οποτε προφανως ουτε και το valve floating.
http://www.grandprix.com/ft/ftpw012.html

http://img33.imageshack.us/img33/6931/camless.gif

nihristo
31/01/2011, 14:22
οι ηλεκτρομαγνητικές νομίζω βρίσκονται σε πολύ πρώιμη φάση εξέλιξης. Η fiat το είχε δοκιμάσει για κινητήρες αυτοκινήτων και από όσο γνωρίζω το εγκατέλειψε γυρνόντας σε multiair καταστάσεις, απλές και εφαρμόσιμες. Ανάμεσα στην βαλβίδα και τον εκκεντροφόρο (μονός για τους αμερικανόφιλους :D ) παρεμβάλεται θάλαμος με λάδι που η πίεση του ελέγχεται από σωληνοειδή βαλβίδα και κάνει 4 προφίλ βυθίσματος αντί για 1. Μόνο για εισαγωγή προς το παρόν. :beer: :beer:

dynagrego
31/01/2011, 14:33
ωραιες τεχνολογιες,κριμα που απεχουμε σα χωρα.

desmoboy
31/01/2011, 14:49
Fully Variable Desmodromic VVA

http://www.pattakon.com/pattakonDesmo.htm
http://www.pattakon.com/pattakonHydroGR.htm

stefanos
31/01/2011, 15:15
Kibblewhite Precision Machining Valve Spring Kit

Kit contains:
Springs
Titanium upper collars
Keepers
Lower collars as required
Kit sold complete for one motor.

Πολύ απλή και φτηνή συγκριτικά τεχνολογία :p
Φιλεράκι κλειδάκια και το παίζεις και μάστορας.

daz
31/01/2011, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αρκεί να μην είναι στην μοτοσυκλέτα σου.:lol:


:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :bawl: :beer:

Tpap
31/01/2011, 19:34
και βαριέμαι ργμτ. :D


222693

Tpap
31/01/2011, 19:35
;)


222694

nihristo
31/01/2011, 19:54
ωραίες οι περιστροφικές βαλβίδες. Νομίζω μια τέτοια πατέντα είχε γίνει και από έναν έλληνα χρόοονια πριν για κάποιο παπί.

Εφαρμόζονται πουθενα; διάβασα κάτι για όριο 15000 rpm! Ακούγεται ωραίο. Τώρα η στεγανοποίηση δεν ξέρω πόσο δύσκολη είναι μεταξύ "βαλβιδοφόρου" και κυλίνδρου

stefanos
31/01/2011, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
ωραίες οι περιστροφικές βαλβίδες. Νομίζω μια τέτοια πατέντα είχε γίνει και από έναν έλληνα χρόοονια πριν για κάποιο παπί.

Εφαρμόζονται πουθενα; διάβασα κάτι για όριο 15000 rpm! Ακούγεται ωραίο. Τώρα η στεγανοποίηση δεν ξέρω πόσο δύσκολη είναι μεταξύ "βαλβιδοφόρου" και κυλίνδρου


Δεν φαίνεται να κάναν και μεγάλη πρόοδο τα τελευταία χρόνια. απ ότι φαίνεται πουλάνε Η/Ζ φυσικού αερίου στον Καναδά (από το μέγεθος τα κόβω να στροφάρουνε ζόρι 1500 σαλ).

alexk
01/02/2011, 19:33
reimeister τι καύσιμο καίνε αυτοί οι κινητήρες ?

reinmeister
01/02/2011, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
reimeister τι καύσιμο καίνε αυτοί οι κινητήρες ?

αμολυβδη βενζινη απο 93 εως 110 οκτανια,αναλογως τους κανονισμους του εκαστοτε αγωνα...(οχι δεν ειναι ιδιοι παντοτε...)

alexk
01/02/2011, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αμολυβδη βενζινη απο 93 εως 110 οκτανια,αναλογως τους κανονισμους του εκαστοτε αγωνα...(οχι δεν ειναι ιδιοι παντοτε...)

Υποθέτω το όριο περιστροφής ευθύνεται για την υψηλή απόδοση

vag950
01/02/2011, 22:06
καθηστε να βρω τα παλια R&D και ερχομαι. (τι κριμα που σταματησε!).



:beer:


Περαιτερω info δεν εχει αποι τον εισηγητη του θρεντ?

Φιλικα

Βαγγελης