PDA

View Full Version : Γνωμη για ενα μαγαζι..



loop
26/01/2011, 00:47
Καλησπερα σε όλους του συναδελφους, η ερωτηση μου απλη εχει συνεργαστει κανενας με το μαγαζι mondo moto στη λεωφορο αλεξανδρας 42 και ποια η εμπειρια του?

PortisHead
26/01/2011, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από loop
Καλησπερα σε όλους του συναδελφους, η ερωτηση μου απλη εχει συνεργαστει κανενας με το μαγαζι mondo moto στη λεωφορο αλεξανδρας 42 και ποια η εμπειρια του?

Πηρα το '99 2 κρανη NOLAN Ν60 , 70.000 δρχ. και τα 2.
:lol:

:wave2:

trelokefaloitis
26/01/2011, 11:39
Και εγω ενα Nolan και ενα μπουφαν Dainese το 2005..
Το κρανος μια χαρα το μπουφαν μουφα..δεν ηταν αδιαβροχο και δεν βρηκα ποτε ακρη..

sniper
26/01/2011, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από loop
Καλησπερα σε όλους του συναδελφους, η ερωτηση μου απλη εχει συνεργαστει κανενας με το μαγαζι mondo moto στη λεωφορο αλεξανδρας 42 και ποια η εμπειρια του?

Διευκρίνησε το συνεργαστει

loop
26/01/2011, 14:13
ναι εχετε δικιο , εννοω να εχει παρει μεταχειρησμενη μηχανη απο εκει η να εχει δωσει την δικια του.

stavrogin
27/01/2011, 15:15
κατι εχω πάρει κι εγω, αλλα πολυ παλια ,απο το 04 εχω να περάσω που εψαχνα για μηχανή. Ουτε η εξυπηρετηση του μου άρεσε ουτε οι τιμές του ,ούτε η πληροφόριση του.
Άποψη προσωπικη δεν έχω τιποτα με το μαγαζι.

loop
27/01/2011, 19:48
καλα σεβαστες ολες οι αποψεις θετικες η αρνητικες...απλα και εμενα σαν μαγαζι δεν μου γεμισε το ματι και αυριο θα δωσω την μηχανη μου (μου την αγοραζει) αλλα θα ειναι στο ονομα μου μεχρι να την πουλησει βεβαια εγω θα εχω παρει τα χρηματα και θα εχω δωσει εξουσιοδοτηση σε αυτον..το θεμα ειναι με ολα αυτα που ακουμε καθε μερα πως μπορω εγω να ειμαι νομικα καλυμενος σε περιπτωση που γινει το οτιδηποτε..

jpag
27/01/2011, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από loop
αλλα θα ειναι στο ονομα μου μεχρι να την πουλησει βεβαια εγω θα εχω παρει τα χρηματα και θα εχω δωσει εξουσιοδοτηση σε αυτον..

να παρεις και καποιο χαρτι με σφραγιδα αρχης που να λεει οτι την εχει στην κατοχη του απο την ταδε ημερομηνια μεχρι να πουληθει και οτι ειναι υπευθυνος για οτι συμβει με την εν λογω μοτοσυκλετα για οσο καιρο ειναι στην κατοχη του μαγαζιου.

Allst@rf
27/01/2011, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpag
να παρεις και καποιο χαρτι με σφραγιδα αρχης που να λεει οτι την εχει στην κατοχη του απο την ταδε ημερομηνια μεχρι να πουληθει και οτι ειναι υπευθυνος για οτι συμβει με την εν λογω μοτοσυκλετα για οσο καιρο ειναι στην κατοχη του μαγαζιου.

υπεύθυνη δήλωση;:confused:

loop
27/01/2011, 21:02
Μια φορα πιο παλια που ειχα κανει εξουσιοδοτηση σε ενα ιδιωτη να μεταβιβασει την μηχανη που του εδωσα ειχα φτιαξει μια τετοια δηλωση με γνησιο της υπογραφης κτλ αλλα τα παιδια απο το αστυνομικο τμημα που την υπογραψαμε μου ειπε αυτη την την θες?και οταν του εξηγησα για να ειμαι καλυμενος νομικα μην γινει τιποτα μου λεει οτι δεν ισχυει κατι τετοιο...τωρα βεβαια δεν εχω τις γνωσεις για να το κρινω αν ειχε δικιο η οχι...οπως και να εχει εγω θα του παω μια υπευθυνη δηλωση να υπογραψει.

BLACKGAS
27/01/2011, 21:19
Νομίζω ότι για να είσαι 100% καλυμμένος θέλει ιδιωτικό συμφωνητικό συντεταγμένο από συμβολαιογράφο. Δεν ξέρω πόσο συμφέρει οικονομικά αυτό. Το νομικό τμήμα του φόρουμ σίγουρα είναι πιο καλά ενημερωμένο!:wave2:

dmf
27/01/2011, 21:23
Αφου θα σου εχει δωσει τα χρηματα τί σε νοιαζει;;
Μην κανουν καμια ληστεια;
Η φοβασαι την εφορια;

loop
27/01/2011, 21:39
Αρχικα ναι πες πως μπαινει κλεφτης και παιρνει την μηχανη και κανει μια ληστεια εγω ειμαι καλυμενος?η πχ σπαει ο διαλος το ποδι του και μενει απουλητη η μηχανη για πανω απο ενα χρονο με την εφοορια εγω τιο κανω που θα ειναι στο ονομα μου ακομα...βεβαια μου ειπε οτι στην περιπτωση που γινει αυτο τελος του 2011 θα την παρει στο ονομα του αλλα ποιος μπορει να μου το εγγυηθει αυτο...

Africaptan
27/01/2011, 21:51
Και επισης, ποιος μπορει να σου εγγυηθει οτι δεν θα την παρει καποιος υποψηφιος αγοραστης για test ride και δεν θα προκαλεσει καποιο σημαντικο ατυχημα;
Δεν ξερω πως μπορεις να προφυλαχτεις απο κατι τετοιο, αλλα κανε οτι μπορεις περισοτερο. (χαρτια, υπογραφες, σφραγιδες, κτλ).

loop
27/01/2011, 21:53
ολα αυτα σκεφτομαι και εχω ενδοιασμους...περα απο αυτο υπευθυνες δηλωσεις κτλ θα γινουν οσες μπορω...αλλα το θεμα ειναι μηπως ξερει καποιος κατι παραπανω να μας πει να κανουμε...:confused: :confused:

Tigas
27/01/2011, 22:27
γιατί βασανίζετε το μυαλό σας ρε παίδες :confused:

Το μαγαζί που θα σου αγοράσει την μοτοσυκλέτα σου, θα κόψει τιμολόγιο αγοράς σε εσένα που του την πουλάς, έτσι είσαι καλύμένος για όλους του παραπάνω λόγους και διότι απλά αυτή είναι η διαδικάσία.

Στην εφορία μετά τί θα δείξεις για να τους πεις ότι το μηχανάκι έφυγε από το όνομα σου.

Το μαγαζί μετά το πότε θα κάνει την μεταβίβαση δεν σε νοιάζει, αφού έχεις τιμολόγιο στα χέρια σου.

Εγώ έχω αλλάξει αρκετά μηχανάκια, πάντα με αυτή την διαδικασία :wave2:

dmf
27/01/2011, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από loop
τελος του 2011 θα την παρει στο ονομα του

αργει πολυ το τελος του 2011 :p

Τί να σου πω κανε ο,τι καταλαβαινεις,
αλλα εγω στη θεση σου με δεδομενη την κατασταση της αγορας, και οτι θα μου εδινε καλο ποσο δεν θα το σκεφτομουν πολυ.

Αλλα απο την αλλη η αδεια κυκλοφοριας ουσιαστικα ειναι η πινακιδα. Δεν γινεται να την παραδωσεις και οταν την πουλησει αυτος να την ξαναβγαλει;

loop
27/01/2011, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
γιατί βασανίζετε το μυαλό σας ρε παίδες :confused:

Το μαγαζί που θα σου αγοράσει την μοτοσυκλέτα σου, θα κόψει τιμολόγιο αγοράς σε εσένα που του την πουλάς, έτσι είσαι καλύμένος για όλους του παραπάνω λόγους και διότι απλά αυτή είναι η διαδικάσία.

Στην εφορία μετά τί θα δείξεις για να τους πεις ότι το μηχανάκι έφυγε από το όνομα σου.

Το μαγαζί μετά το πότε θα κάνει την μεταβίβαση δεν σε νοιάζει, αφού έχεις τιμολόγιο στα χέρια σου.

Εγώ έχω αλλάξει αρκετά μηχανάκια, πάντα με αυτή την διαδικασία :wave2:

Δηλαδη εσυ λες οτι θα μου δωσει τιμολογιο για 7000 ευρω που μου την παιρνει και ειμαι καλυμενος με αυτο?...

καλα γενικα απλα σκεφτομαι το χειροτερο σεναριο που μπορει να υπαρξει για αυτο και η ολη κουβεντα...εγω καλου κακου εχω ετοιμασει μια υπευθυνη δηλωση αν μου δωσει και τιμολογιο καλως αλλιως ευχομαι να την πουλησει συντομα και ολα να πανε κατ'ευχην.

loop
27/01/2011, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
αργει πολυ το τελος του 2011 :p

Τί να σου πω κανε ο,τι καταλαβαινεις,
αλλα εγω στη θεση σου με δεδομενη την κατασταση της αγορας, και οτι θα μου εδινε καλο ποσο δεν θα το σκεφτομουν πολυ.

Αλλα απο την αλλη η αδεια κυκλοφοριας ουσιαστικα ειναι η πινακιδα. Δεν γινεται να την παραδωσεις και οταν την πουλησει αυτος να την ξαναβγαλει;

Καλα το να καταθεσω πινακιδα δεν επαιζε σαν σεναριο ειπαμε..απλα ξερεις φοβησμενος με ολα αυτα που ακουμε καθε μερα εκει εξω και με τα λαμογια που υπαρχουν και εχουν κοροϊδεψει απειρους φιλους μεσα απο το φορουμ μερικα πραγματα τα σκεφτεσαι δυο και τρεις φορες..

Tigas
29/01/2011, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από loop
Δηλαδη εσυ λες οτι θα μου δωσει τιμολογιο για 7000 ευρω που μου την παιρνει και ειμαι καλυμενος με αυτο?...

καλα γενικα απλα σκεφτομαι το χειροτερο σεναριο που μπορει να υπαρξει για αυτο και η ολη κουβεντα...εγω καλου κακου εχω ετοιμασει μια υπευθυνη δηλωση αν μου δωσει και τιμολογιο καλως αλλιως ευχομαι να την πουλησει συντομα και ολα να πανε κατ'ευχην.

με τιμολόγιο πώλησης στα χέρια σου άς την πάρει οποιος θέλει στα @ρυδια σου

Σου ειπα τιμολόγιο πρέπει να πάρεις έτσι και αλλιώς για να το βάλεις στην εφορία και εκτός αυτού αφού θα πάρεις άλλη μηχανή από αυτόν θα σου κόψει και απόδειξη ότι παρέλαβε το Χ ποσό από εσένα για προκαταβολή νεου οχήματος, αυτή είναι η στανταρ διαδικασία και είμαστε όλοι καλυμένοι.

:wave2:

loop
29/01/2011, 18:47
Παιδες σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...εδωσα την μηχανη τελικα πηρα υπευθυνες δηλωσεις οτι ειναι υπευθυνος αυτος κτλ..μηχανη δεν πηρα απο εκει απλα του πουλησα την δικη μου και μολις την πουλησει θα ανταλλαξω δηλωσεις για την εφορια με τον αγοραστη.

ego_o_idios
29/01/2011, 18:52
ouf:dizzy:
pai ke afto:sad: :a022: :a46:

loop
29/01/2011, 19:45
Δεν ηξερα οτι ανησυχουσες τοσο ρε αδερφε....τοσο αγχως ουτε εγω δεν ειχα...:D :D
τσακο μια να χαλαρωσεις :beer: :lol: :lol: