PDA

View Full Version : Λαστιχο για χώμα//για Africa (και όχι μονο)



Operater
26/01/2011, 12:04
(η φράση "και όχι μόνο" έγκειται στο γεγονός ότι μπορει να ενδιαφέρεται και άλλος να βάλει λάστιχο για χώμα σε μεγάλο on-off)

Χρειάζομαι λαστιχάκι για να πατάω αξιοπρεπώς χώμα και να ανταποκρίνεται σε τυχόν δυσκολίες του (κροκάλες, λάσπη κτλ). Υπ' όψιν, θα κάνω τράμπα, εννοείται, με τα πιο ασφάλτινα που έχω τώρα, οπότε χρειάζομαι κάτι με μεγαλύτερο ποσοστό για χώμα!

Απόψεις από ανθρώπους που εχουν φορέσει στο μηχανάκι τους ανάλογο λάστιχο για ανάλογη χρήση, θα εκτιμηθεί δεόντως!

Ευχαριστώ σας!!! :)

Stergios69
26/01/2011, 12:11
Michelin T63 (δοκιμασμένο μέχρι 140χαω)
Continental TKC80 (δεν το έχω δοκιμάσει)

Operater
26/01/2011, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Michelin T63 (δοκιμασμένο μέχρι 140χαω)
Continental TKC80 (δεν το έχω δοκιμάσει)

Το Michelin πως ήτανε στο χωμα;

trelokefaloitis
26/01/2011, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Michelin T63 (δοκιμασμένο μέχρι 140χαω)
Continental TKC80 (δεν το έχω δοκιμάσει)

Το Conti το φοραω τωρα..
Αξιοπρεπες στην ασφαλτο αλλα σε λασπη δεν....μπουκωνει ευκολα..εχει μεγαλο τακουνι
και κατα την γνωμη μου ειναι πιο πολυ 50-50
Σε βρεγμενο γλιστραει λιγο παραπανω..
Σε πετρα και μια χαρα..

Stergios69
26/01/2011, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Το Michelin πως ήτανε στο χωμα;
Μια χαρά, τα φόρεσα σε αρκετες εξορμήσεις... Λάσπες και τέτοια περνάει, δεν μπουκώνει εύκολα, και βγάζει αρκετά χιλιόμετρα.

road spirit
26/01/2011, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Μια χαρά, τα φόρεσα σε αρκετες εξορμήσεις... Λάσπες και τέτοια περνάει, δεν μπουκώνει εύκολα, και βγάζει αρκετά χιλιόμετρα. περίπου πόσα? και με τι χρήση ? (πχ 70 ασφαλτο - 30 χωμάτινες εξορμήσεις ... ) ?

:)

Operater
26/01/2011, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Μια χαρά, τα φόρεσα σε αρκετες εξορμήσεις... Λάσπες και τέτοια περνάει, δεν μπουκώνει εύκολα, και βγάζει αρκετά χιλιόμετρα.
To ερώτημα Στέργιε ειναι που θα βρω τα Τ63 στη διάσταση της άφρικα.. :(

Stergios69
26/01/2011, 13:18
Θα τα βρεις σε οποιοδήποτε λαστιχάδικο, μόνο όμως το πίσω βγαίνει μέχρι 130, αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί προβλέπεται ως διάσταση για το μηχανάκι.
Αλλιώς αν θες 140, βάζεις continental.

Vstrommer71
26/01/2011, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Μια χαρά, τα φόρεσα σε αρκετες εξορμήσεις... Λάσπες και τέτοια περνάει, δεν μπουκώνει εύκολα, και βγάζει αρκετά χιλιόμετρα.
Continental καλο πισω,μαπα μπροστα,φθειρονται κι αυτα σχετικα γρηγορα.
Οντως τα Τ63 ειναι ο τιμιοτερος συμβιβασμος αμα κανεις και καμποσο χωμα.
ΑΛΛΑ
ρε Στεργιε πλακωσατε τα τσιπουρα εκει πανω?:rotflmao:
Τι χλμ βγαζουν τα Τ63 μΕ λες?
Εμενα μετα απο 4000 χλμ πανε για τον καδο
(Εκτος εαν εγινα τοσο γΛηγορος και δεν το πηρα χαμπαρι!)

Εγω στο 690
60-40 ασφαλτος-χωμα:T63
Αν παμε για λασπες, Enduro competition μπροστα
Kαλοκαιρι(οχι πολλη λασπη) Sahara

Stergios69
26/01/2011, 13:47
Ρε συ Γιάννη, το 690 βγάζει πιο πολλά άλογα από το άφρικα... :D
Αλλά τα TKC έχω την εντύπωση ότι βγάζουν ακόμα λιγότερα χλμ...

MikeG
26/01/2011, 15:08
http://www.reifenwerk-heidenau.de/modules/reifenliste/view.php?point=2&rtyp=10&PHPSESSID=0e32cf96ce1ff9a8603c0a1c39231f8f&sv=1&profil=162&pic=99

Heidenau K60 Scout

Vstrommer71
26/01/2011, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
http://www.reifenwerk-heidenau.de/modules/reifenliste/view.php?point=2&rtyp=10&PHPSESSID=0e32cf96ce1ff9a8603c0a1c39231f8f&sv=1&profil=162&pic=99

Heidenau K60 Scout
Mαϊν φροϊντ που θα τα βρουμε στο Γκριχενλαντ αυτα?
Τα φερνει κανεις?

MikeG
26/01/2011, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Mαϊν φροϊντ που θα τα βρουμε στο Γκριχενλαντ αυτα?
Τα φερνει κανεις?


Δε το έχω τσεκάρει αυτό, όμως τα στέλνουν από Γερμανία σπίτι σου, με πολύ καλές τιμές :D

taxydromos
26/01/2011, 15:46
Φωτη,για την περιπτωση σου tc-80 η karoo με μικροτερη διαρκεια ζωης ομως..
ρε συ Γιαννακη...χωματινο λσστιχο και να βγαζει 4000+:D

Cpt. Haddock
26/01/2011, 15:47
Φώτη, κατσε στ' αυγά σου (=ασφαλτος)

Για χώμα υπαρχουν πιο κατάλληλα μηχανακια :wave2:

Vstrommer71
26/01/2011, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Φώτη, κατσε στ' αυγά σου (=ασφαλτος)

Για χώμα υπαρχουν πιο κατάλληλα μηχανακια :wave2:
Φωτη μην τον ακους τον αποπανω,μην καθεσαι στ'αυγα σου:rotflmao:
Τα ομορφα μερη στην Ελλαδα ειναι Οξω απο την παλιοασφαλτο!
Βαλε ενα λαστιχακι με λιγο τακουνακι και θα μπορεις-με λιγες παραχωρησεις στην ταχυτητα ταξιδιου στην ασφαλτο-να πας παντου
Δεν θα κανεις και μονοπατια με το Africa οποτε μην ανησυχεις.Με λιγο ζορι πας παντου.θα κουραστεις λιγο παραπανω αλλα αξιζει!

@sotris
Eννοειται οτι 4000 χλμ θα βγαλουν με πολλη προσοχη
Αμα το πας φυτιλια,ενα ταξιδακι και μετα πας για λαστιχα:smokin:

road spirit
26/01/2011, 16:01
πραγματικά συγνώμη που πετάγομαι, μιας και δεν γνωρίζω ... αλλά έχω τη περιέργεια :

έχω διαβάσει και σε άλλα θρεντ στο φλώρουμ εδω, ότι αυτά τα λάστιχα (karoo, tkc) σε μεγάλα ον-οφφ βγάζουν περί τα 4-5000 χλμ ... και αναρωτιέμαι, στο advrider έχω διαβάσει για 7 και για 8 και για 10.000 χλμ ...

προφανώς και παίζει ρόλο το βάρος του δεξιού καρπού, αλλά μιλάμε για διαφορά που αγγίζει το 100% ...

:confused: :confused:

Vstrommer71
26/01/2011, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
πραγματικά συγνώμη που πετάγομαι, μιας και δεν γνωρίζω ... αλλά έχω τη περιέργεια :

έχω διαβάσει και σε άλλα θρεντ στο φλώρουμ εδω, ότι αυτά τα λάστιχα (karoo, tkc) σε μεγάλα ον-οφφ βγάζουν περί τα 4-5000 χλμ ... και αναρωτιέμαι, στο advrider έχω διαβάσει για 7 και για 8 και για 10.000 χλμ ...

προφανώς και παίζει ρόλο το βάρος του δεξιού καρπού, αλλά μιλάμε για διαφορά που αγγίζει το 100% ...

:confused: :confused:
Στην δικη μου περιπτωση παντως κανενα ''τακουνατο'' λαστιχο(πισω λαστιχο μιλαμε!) δεν εβγαλε πανω απο 6000χλμ και με πολλη προσοχη στο δεξι χερι
Το πλεον ανθεκτικο μου βγηκε το Sahara που με αντιστοιχη χρηση εβγαλε σχεδον 10000χλμ
Ειδικα στα μεγαλα μηχανακια θελει διπλη προσοχη το γκαζι γιατι φτυνουν τα τακουνια ακομα και μετα απο 500χλμ μπορει να μην εχεις λαστιχο(για Karoo-TKC μιλαμε)

road spirit
26/01/2011, 16:17
thanks John :)

Cpt. Haddock
26/01/2011, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
πραγματικά συγνώμη που πετάγομαι, μιας και δεν γνωρίζω ... αλλά έχω τη περιέργεια :

έχω διαβάσει και σε άλλα θρεντ στο φλώρουμ εδω, ότι αυτά τα λάστιχα (karoo, tkc) σε μεγάλα ον-οφφ βγάζουν περί τα 4-5000 χλμ ... και αναρωτιέμαι, στο advrider έχω διαβάσει για 7 και για 8 και για 10.000 χλμ ...

προφανώς και παίζει ρόλο το βάρος του δεξιού καρπού, αλλά μιλάμε για διαφορά που αγγίζει το 100% ...

:confused: :confused:

Ισως να παιζει ρολο και το οτι το ελληνικο έδαφος ειναι πολύ ξερο και με πολλες κροκάλες :look:

MikeG
26/01/2011, 16:30
Σε HP2, Metzeler Karoo T, με μικτή χρήση, απαλό καρπό, κοντά στα 10000 χιλμ.

KaTaNaS
26/01/2011, 16:31
Όλα τα τακουνάτα με ταχυτητες ανω των 70-80 χλμ ζεσταινονται ιδιαίτερα πολύ και τα τακούνια φθείρονται πλέον εκθετικά!

Φώτη πόσο συχνα θα μπαινεις χώμα;

απο την μικρή μου εμπειρία, αν κινείται κανείς με το μηχανακι στην πόλη καθημερινά και με το ίδιο μηχανακι θέλει αραια και πού να πατησει χωματακι (2-3 φορες το μηνα) , ειδικά τους χειμερινούς μήνες προτιμότερο ειναι να φοράει κάτι σε Σαχαρα ωστε να εχει ασφαλή χιλιομετρα στην βρεγμένη άσφαλτο και λιγότερο πονοκεφαλο απο το βουητό των τακουνάτων.

ετσι ή συμβιβάζεται στο χωμα και προσεχει να μην πατησει σε ιδιαιτερα λασπερα χωματα (στα σκληρά και στεγνά το σαχαρα και κάθε άλλο αντιστοιχο κραταει αρκετα καλα)

ή έχεις ενα δευτερο ζευγαρι τακουνάτο σε Τ63 ή ΜΤ21 ή οποιοδηποτε οικολογικό εντουράδικο και αφιερωνεις χρονο τις παρασκευες και δευτερες για την τραμπα και 10 ευρω κοστος την φορα (5 ευρω η τραμπα αν πας τους τροχους στο χερι... )

κάπως πρεπει να διαλεξει κανεις να συμβιβαστεί... εγώ οταν πλεον εκανα χωμα με το 640 καθε σκ, φορουσα συνεχως τακουνάτα και πρόσεχα ιδιαίτερα στις καθημερινες μετακινησεις όπου έβλεπα νερά, όταν έβρεχε χρησιμοποιούσα άλλο μεταφορικό ή κοκο με 20χλμ/ωρα.

:wave2:

Υ.Γ. Ροαντ σπιριτακο το λαστιχακι που σου ειπα (πισινό 17αρι) το βρήκα ...αλλα ειναι σκληρό απο τον καιρό σαν παξιμάδι... μαααλλον δεν αξιζει....

Operater
26/01/2011, 16:35
Aυτό ακριβώς Σταύρο!
Επειδή κιόλας ειναι σε απόσταση αναπνοής το βουλκανιζατέρ, μπορώ να κάνω αυτή τη τράμπα.
Οπότε θέλω ενα λαστιχάκι μονο για αυτή τη χρήση.
Εν τω μεταξύ, 130 στο αφρικανάκι, μπορώ να βάλω;

Operater
26/01/2011, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
....
Τα ομορφα μερη στην Ελλαδα ειναι Οξω απο την παλιοασφαλτο!
...

Εν-νοείται μαν! :beer:

KaTaNaS
26/01/2011, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater

Εν τω μεταξύ, 130 στο αφρικανάκι, μπορώ να βάλω;


nai leme :wave2:

ψιτ φίλος, θέλεις ενα ζευγάρι μεταχειρισμένα χωματολάστιχα; Πίσω οικολογικό (εντουραδικο 140αρι, μπροστά μοτοκρος)

θα σε βγαλουν 2-3 βολτες και τσαμπέ! :)

Γνώμη μου, τα έξοδα που δεν πρεπει να αμελησεις είναι ενα ζευγαρι heavy duty χοντρέλες Bridgestone (χοντρές μοτοκροσσάδικες σαμπρέλες) , έτσι σου επιτρέπεται να χαμηλωσεις λιγο περισσοτερο την πίεση για καλυτερο γκρίπ!

κόστος: 17 η πίσω, 23 η μπροστά περίπου

μπορείς να τις πάρεις απο τον Ποντίκη (rider shop) πιο κάτω απο το Pulp στην Δημητρακοπούλου.

Operater
26/01/2011, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
nai leme :wave2:

ζουπερ! μαλλον στο T31 γερνει η πλάστιγγα... λόγω και οικονομικου λαστιχακίου

daz
26/01/2011, 17:43
Αν κάνεις ταξίδια δεν σε συμφέρει να έχεις πολύ χωμάτινο ελαστικό. Απ' την άλλη πάλι είναι κρίμα όταν βρεθείς στο χώμα να σε αγχώνει αν θα κατεβάσεις τα 200 τόσα κιλά σε σαθρό κατηφορικό κομμάτι χωρίς να αγκαλιαστείς με τα παρακείμενα θαμνάκια.

Η λύση με τα δύο ελαστικά είναι καλή αλλά άχρηστη αν ταξιδεύεις συχνά και εκεί που πας θέλεις να μπαίνεις και σε χωμάτινα κομμάτια.

Τα tkc 80 υποτίθεται πως δημιουργηθήκαν για αυτή την δουλειά. Όταν τα έβαλα και τα δοκίμασα στο στεγνό και στο χώμα είπα πως δύσκολα θα ξανά αλλάξω λάστιχο. Παρ' όλα αυτά αν ταξιδεύεις με ταχύτητες κοντά στα 130 με την μηχανή φορτωμένη δεν θα κρατήσουν παραπάνω από 4,000 χλμ. (το πίσω σίγουρα όχι) Για χαμηλότερες ταχύτητες σε εθνική ούτε λόγος, από μέρους μου τουλάχιστον και τα 4,000χλμ για μένα είναι πολύ λίγα για να αλλάζω λάστιχα. Γι' αυτόν τον λόγο τα tkc βγήκαν και την θέση τους πήραν τα BRIDGESTONE TW42 και tw41.

Ζεσταίνονται αργά, ειδικά σε γυαλισμένη άσφαλτο, αλλά όταν φτάσουν σε θερμοκρασία κρατάνε πολύ καλά. Από διάρκεια θα έχεις τουλάχιστον τα διπλάσια χλμ απ' ότι με τα tkc 80 ακόμα και αν κάνεις μεγάλα ταξίδια με φορτίο, συνεπιβάτη κτλ. Εγώ τα πήγαινα με 150χλμ σε Εγνατία και γενικά δεν τα πρόσεχα καθόλου αλλά αυτά κρατούσαν αρκετά καλά μέχρι που παρέδωσαν πνεύμα.
Στο χώμα δεν με προβληματίζουν ιδιαίτερα για την κατηγορία τους. Εντάξει δεν είναι κατάλληλα για trail ride και πολύ λάσπη αλλά στέκονται αξιοπρεπώς σε όλες τις συνθήκες. Εγώ και εσύ, με τις τόσο δυνατές μηχανές, μπορούμε να ανοίγουμε και το γκάζι χωρίς να αγχωνόμαστε για τα τακουνάκια τους.
Φασαριόζικα δεν είναι και μια ασάφεια στο τιμόνι κατά το φρενάρισμα εξαφανίζεται μόλις στρωθούν.
Στο βρεγμένο δεν τα πίεσα για να σου πω εντυπώσεις.

:wave2:

daz
26/01/2011, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Aυτό ακριβώς Σταύρο!
Επειδή κιόλας ειναι σε απόσταση αναπνοής το βουλκανιζατέρ, μπορώ να κάνω αυτή τη τράμπα.
Οπότε θέλω ενα λαστιχάκι μονο για αυτή τη χρήση.
Εν τω μεταξύ, 130 στο αφρικανάκι, μπορώ να βάλω;

Ουπς τώρα το είδα αυτό. Άκυρο το από πάνω. :cry:

Vstrommer71
26/01/2011, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS


Γνώμη μου, τα έξοδα που δεν πρεπει να αμελησεις είναι ενα ζευγαρι heavy duty χοντρέλες Bridgestone (χοντρές μοτοκροσσάδικες σαμπρέλες) , έτσι σου επιτρέπεται να χαμηλωσεις λιγο περισσοτερο την πίεση για καλυτερο γκρίπ!

κόστος: 17 η πίσω, 23 η μπροστά περίπου


Σταυρο εγω τις Michelin εχω τις χοντρες(5mm) νομιζω(και με τιμες καπου στα εικοσικατι ευρω)
Περιττο να σου πω οτι τοσα χλμ που εχω κανει στα χωματα με το DRZ και τωρα με το 690 δεν ειχα ΠΟΤΕ σκασμενο λαστιχο
Μεγαλη εφευρεση οι μοτοκροσαδικες σαμπρελες:smokin:
Καλη ιδεα βεβαια και καμμια κοντρα στην ζαντα,μην το ξεχναμε
Με κοντρες επανω και χοντρη σαμπρελα ακομα και σκασμενο το λαστιχο σχεδον σιγουρα θα σε βγαλει σπιτι

KaTaNaS
31/01/2011, 18:31
μια φθηνη λύση για τις ελεφαντινες σας! :wave2:

http://enduro.gr/index.cfm?Action=Details&cat01=16&CPiD=5057

Λευκάδιος
31/01/2011, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
μια φθηνη λύση για τις ελεφαντινες σας! :wave2:

http://enduro.gr/index.cfm?Action=Details&cat01=16&CPiD=5057 η αφρικανα φοραει 17αρα πισω:wave2:

MikeG
31/01/2011, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
στον παγκο ο Dim

:sad:


Έχω Africa, μηχανικά και από αναλώσιμα super, εμφανισιακά θέλει βελτιωσούλες, χρόνια φυλαγμένη σε garage με λίγα χιλιόμετρα με 2300. :wave2:

DimChios
31/01/2011, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Έχω Africa, μηχανικά και από αναλώσιμα super, εμφανισιακά θέλει βελτιωσούλες, χρόνια φυλαγμένη σε garage με λίγα χιλιόμετρα με 2300. :wave2:


αλλο λεω ρε! :lol: :lol: :lol:

Οτι τον Ντιμ που τα εχει δοκιμασει ολα με το Αφρικα, δεν τον ρωταει κανεις!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



ΜΗ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΚΑΠΕΤΑΝΙΕ!

:evil: :p

KaTaNaS
31/01/2011, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
αλλο λεω ρε! :lol: :lol: :lol:

Οτι τον Ντιμ που τα εχει δοκιμασει ολα με το Αφρικα, δεν τον ρωταει κανεις!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



αραδιασε τις γνωσεις σου τοτε ωρεεεεεεε!

Φορουμ ειναι... δεν λειτουργει με πμ, αλλα με εθελοντική συνεισφορά (ανταλλαγη) γνώσεων! :p

DimChios
31/01/2011, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
αραδιασε τις γνωσεις σου τοτε ωρεεεεεεε!

Φορουμ ειναι... δεν λειτουργει με πμ, αλλα με εθελοντική συνεισφορά (ανταλλαγη) γνώσεων! :p


Να με ρωτησει! :o


:lol: :lol: :lol:


Τα ειχα ξαναγράψει σε ενα θρεντ του ΚωσταΥΖ...

Κατσε να το βρω...

:look:

DimChios
31/01/2011, 20:21
Του matmat ηταν τελικα το θρεντ αλλα τον Κωστα θυμομουν... :lol: :lol: :lol:


Ελα Φωτη... http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=12728

και αλλη φορα να ρωτας τους ειδικους! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :p

Operater
01/02/2011, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Του matmat ηταν τελικα το θρεντ αλλα τον Κωστα θυμομουν... :lol: :lol: :lol:


Ελα Φωτη... http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=12728

και αλλη φορα να ρωτας τους ειδικους! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :p

Το είδα μαν...
Αυτά ειναι στην πρώτη επιλογή. Αν και θα με βολέψει μια ψυχή από εδώ :D
(όταν αξιωθώ να πάω να τα πάρω)

Παρ' όλα αυτά...Σε λιγο θα χρειαστώ και νορμάλ λάστιχα... Και μάλλον θα το παίζω δίπορτο...

DimChios
01/02/2011, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Το είδα μαν...
Αυτά ειναι στην πρώτη επιλογή. Αν και θα με βολέψει μια ψυχή από εδώ :D
(όταν αξιωθώ να πάω να τα πάρω)

Παρ' όλα αυτά...Σε λιγο θα χρειαστώ και νορμάλ λάστιχα... Και μάλλον θα το παίζω δίπορτο...


Η "σκαντζα" που θες να κανει παντως θα σου κοστιζει!

δε τη συνιστώ!

Μαθε τα "τακουνια" και χ3στα τα υπολοιπα!

:wave2:

Operater
01/02/2011, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Η "σκαντζα" που θες να κανει παντως θα σου κοστιζει!

δε τη συνιστώ!

Μαθε τα "τακουνια" και χ3στα τα υπολοιπα!

:wave2:

15 γιουρος.. και κάθε πότε θα μπαίνω χώμα ? :winka:

zezes
01/02/2011, 12:06
Φίλε μου εγώ χρησιμοποιώ τη μηχανή για καθημερινή χρήση και κανένα ΣΚ για χωματοβόλτα.
Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με τα KAROO T σε όλες τις συνθήκες. Στο βρεγμένο ταξίδι πήγαινα 80% σε σχέση με τα ασφάλτινα και όταν έμπαινα χώμα ήταν άπόλαυση.
Είναι σκληρά τα πλαινά τους (άρα χαμηλότερες πιέσεις) και μου έβγαλαν περίπου 6000Κμ.
Για τo Elefant και τα κιλά του είναι μια χαρά.

DimChios
01/02/2011, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
15 γιουρος.. και κάθε πότε θα μπαίνω χώμα ? :winka:


οτι καταλαβαινεις!

:wave2:

DrBig
01/02/2011, 13:52
Για λασπη και μαλακο εδαφος το τακουνι ειναι μονοδρομος, και οσο πιο μαλακο τοσο αραιοτερο το τακουνι. Για κροκαλα αλλαζει το πραμα.

Η γνωμη μου ειναι οτι το TKC80 ειναι χωματερο που παει πολυ καλα στο δρομο (το καλλιτερο τακουνατο για ασφαλτο) και το Enduro3 ειναι ασφαλτινο που παει πολυ καλα χωμα (απο τα καλλιτερα μη τακουνατα για χωμα).

Το θεμα του Ε3 ειναι οτι ειναι πολυ μαλακο για πολλα αλογα. Τα 950 το ξεσκιζουν συντομα, αλλα στην αφρικα θα αντεξει παραπανω. Τα ΤKC κρατανε 3000-5000κμ στα 950 αρα τα 5000 στην αφρικα ειναι σιγουρα. Φιλος με 650 dakar (αλλα με 3.5 πισω ζαντα) και καρπο μωρου παιδιου εβγαλε 20,000 ασφαλτινα κμ στην ασφαλτο με το Ε3. Αλλος φιλος με 990 και νορμαλ οδηγηση βγαζει 5000 μικτα απο τα TKC.

Η αφρικα εχει 2.5αρα ζαντα νομιζω, οποτε μπορει να παρει και 140 λαστιχο. Εχω ακουσει οτι τα 140+ λαστιχα ειναι πιο αντεχερα απο τα 130-και κατω- λαστιχα.

Εγω θα προτεινα το TKC για καλλιτερη συμπεριφορα στο χωμα και το Ε3 για καλλιτερη συμπεριφορα στην ασφαλτο. Και στις δυο περιπτωσεις 140/80 διασταση.

OldMan
01/02/2011, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Και στις δυο περιπτωσεις 140/80 διασταση.
Σούζα θα την βγάζει όλη την διαδρομή .?? :confused:

DrBig
01/02/2011, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σούζα θα την βγάζει όλη την διαδρομή .?? :confused:


Γιατι το λες αυτο σεβαστε Γεροντα? :a024:

OldMan
01/02/2011, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Γιατι το λες αυτο σεβαστε Γεροντα? :a024:
Γιατί κανείς σας μέχρι τώρα δεν μίλησε για τον μπροστινό τροχό, ανεκκόλαπτο μειράκιο !:a55:

DrBig
01/02/2011, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί κανείς σας μέχρι τώρα δεν μίλησε για τον μπροστινό τροχό, ανεκκόλαπτο μειράκιο !:a55:

Ελπιζω το διχως αλλο να μην το εξελαβε προσωπικως και σταματησει να στρεφεται (πλην της περιπτωσεως εφορμογης του συστηματος πεδησεως).

ego_o_idios
03/02/2011, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Φώτη, κατσε στ' αυγά σου (=ασφαλτος)

Για χώμα υπαρχουν πιο κατάλληλα μηχανακια :wave2:

mia zoi trivlakas....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ego_o_idios
03/02/2011, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
(η φράση "και όχι μόνο" έγκειται στο γεγονός ότι μπορει να ενδιαφέρεται και άλλος να βάλει λάστιχο για χώμα σε μεγάλο on-off)

Χρειάζομαι λαστιχάκι για να πατάω αξιοπρεπώς χώμα και να ανταποκρίνεται σε τυχόν δυσκολίες του (κροκάλες, λάσπη κτλ). Υπ' όψιν, θα κάνω τράμπα, εννοείται, με τα πιο ασφάλτινα που έχω τώρα, οπότε χρειάζομαι κάτι με μεγαλύτερο ποσοστό για χώμα!

Απόψεις από ανθρώπους που εχουν φορέσει στο μηχανάκι τους ανάλογο λάστιχο για ανάλογη χρήση, θα εκτιμηθεί δεόντως!

Ευχαριστώ σας!!! :)

esi ama 8es kati 8a stelnis pm ka8ese ke akous tous diaforous
to t63 exi kratimata ke ston dromo aqn ke takounato kratai gera ala ama aniksis gkazi ksernai takounia
to continetal ine pio katalilo gia sena

ala iparxi ena provlima
an exeis sto mialo sou laspes to xamilo ftero 8eli petama
8a mpouxosi laspi ke 8a ta kanis ola mantara
mpori spasis ftero mpori kolisis diafora omorfa


gia afto kalitera an ine na to kani maximo to mixanaki
prepi na to diaforopioisis ligo
mexri ke spastes manete prepi na valis gia na min minis se kana vouno
ke ena psilo ftero epivalete


alios vale ta sahara ke xalara sta vouna

DimChios
03/02/2011, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
esi ama 8es kati 8a stelnis pm


...σε μενα!

Του τα λεω αλλα δε με ακουει!

:rolleyes:

Ας θυμηθει πως ειχα το δικο μου!

$py
03/02/2011, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios


alios vale ta sahara ke xalara sta vouna


Η καλύτερη λύση, άμα είναι να μην βγαίνεις τόσο συχνά. Άσε που στην αρχή έτσι και αλλιώς χαλαρά θα πηγαίνεις.

Operater
03/02/2011, 14:35
Mήπως να σβήσω και το account να στέλνω mail? :lol:

Πολύ ενδιαφέρουσες πάντως οι πληροφορίες σου Λεω! :beer:

KaTaNaS
03/02/2011, 14:39
επειδη ο Λεωνιδας εχει κανει πολυ χωμα με την αφρικανα του :lol:

Operater
03/02/2011, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
επειδη ο Λεωνιδας εχει κανει πολυ χωμα με την αφρικανα του :lol:
Δεν εχει σημασία μαν. Σημασία έχει ότι παρέθεσε απόψεις, που θα ελεγχθούν, all together βέβαια!
Και στα + του, ειναι ότι ειναι αφρικανος!

KaTaNaS
03/02/2011, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Δεν εχει σημασία μαν. Σημασία έχει ότι παρέθεσε απόψεις, που θα ελεγχθούν, all together βέβαια!
Και στα + του, ειναι ότι ειναι αφρικανος!

αστειευομαι βρε... μπορει η αφρικανα του να ειναι απο τις πιο καλογυαλισμενες που εχω δει αλλα αυτα που εγραψε ειναι σωστα. ειναι διαβαστερος! :lol:

DimChios
03/02/2011, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ειναι διαβαστερος! :lol:


Το "μλκας" του το στελνουμε με π.μ

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Konti
03/02/2011, 15:16
Το Τ63 είναι μακράν το καλύτερο λάστιχο απ'τα 3 .....!!! Τόσο on όσο και off! Κρατάει ΠΑΝΤΟΥ!!!!! Οταν το είχα στο dakar ηταν απόλαυση, δεν έβαλα άλλο λάστιχο! Αλλα κάνουν πολύ θόρυβο (εμένα βέβαια αυτό δε με ενοχλούσε...) και στο συγκεκριμένο μηχανάκι αλλα π.χ. και στο Tenere που δεν είναι τόσο "δυνατά" (όπως π.χ. 950/990 ή ακόμα και 690R) μπορούν να βγάλουν αρκετά χιλιόμετρα, 8000 με 10000χλμ μου έβγαζαν με λίγο προσοχή!

Στο 800 τώρα εχω δοκιμάσει τόσο τα karoo T αλλα και τα TKC (αυτα εχω τώρα) μπορώ να πω ότι απ'τα 2 αυτα μου αρέσει καλύτερα το continental και κρατάει και παραπάνω χλμ!

Αν μπορούσα θα έβαζα τα Τ63 αλλα λόγω διαστάσεων δε μπαίνουν..... βέβαια είναι πιο μαλακά απο τ'αλλα 2 οπότε σε περίπτωση που έμπαίναν σε τέτοια μοτο δε νομίζω ν'άντεχαν πάνω απο 5000χλμ.....

ego_o_idios
03/02/2011, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
αστειευομαι βρε... μπορει η αφρικανα του να ειναι απο τις πιο καλογυαλισμενες που εχω δει αλλα αυτα που εγραψε ειναι σωστα. ειναι διαβαστερος! :lol:

otan o leonidas ekane xoma esi katourages se panes stavraka
ke den exo chipaki elenxou na vlepis ola osa kano...
gia tipota min orkizese:lol:

KaTaNaS
03/02/2011, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
otan o leonidas ekane xoma esi katourages se panes stavraka
ke den exo chipaki elenxou na vlepis ola osa kano...
gia tipota min orkizese:lol:

μη μιλας για σενα στον 3ο ενικο, δεν ταιριαζει σε πειρατη...

μιλαμε συγκεκριμενα για αφρικανα που ηταν σε σταδιο R&D τοτε...

που σου'πεσε το χιουμορ σου;

δικος μας κι εσύ; http://www.youtube.com/watch?v=xnmv2B7CPXg

ego_o_idios
03/02/2011, 16:16
ti pedevese re operater
240 kila i africana ke 120 esi ama pesete se lakouva 8a vgite stin kina parea ta lastixa se maranan....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
03/02/2011, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
ti pedevese re operater
240 kila i africana ke 120 esi ama pesete se lakouva 8a vgite stin kina parea ta lastixa se maranan....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


το "χοντραινεις"!

:evil:








:bawl: :bawl:

Φωταρα μου, μη "μασας" ρε!

:look:


:bawl: :bawl: :bawl:



οκ, σταματαω γιατι ξερω...

δεν "τρωγωμαι" με τιποτα!

:bigcry: :bigcry: