PDA

View Full Version : μηχανή future technofreak vs simple ?



road spirit
26/01/2011, 11:23
ας υποθέσουμε ότι το θέμα κορυφαίες επιδόσεις δεν μας απασχολεί, ούτε το κράτημα στη κόψη του ξυραφιού...

όλα είναι για το feeling έτσι και αλλιώς, για αυτό καβαλάμε, πιτσιρίκια που παίρναμε τα ποδήλατα μας και κάναμε την αλητεία μας στους δρόμους της γειτονιάς ... απλά αντικαταστήσαμε τα πετάλια με το κινητήρα και τώρα το παιχνίδι μας διαρκεί περισσότερο και μας πάει πιο μακρυά ...

τι σας φτιάχνει πιο πολύ? τι σας κάνει πιο πολύ κέφι ? το φουτουριστικό, πολύπλοκο, τεχνολογικό κόνσεπτ ή το ρετρο, η απλή γραμμή (έστω και ρετροφιτ)? τι σας κάνει πιο πολύ Μοτοσικλέτα?

το Α?


222300

road spirit
26/01/2011, 11:26
ή το Β ?

(μη κολλήσετε στις συγκεκριμένες δυο μοτο, στο γενικό κόνσεπτ αναφερόμαστε. Επίσης, το ρετρό δεν σημαίνει αρχαιολογία ή κινητήρες χρέπια κλπ κλπ, μπορεί κάλιστα να έχει σύγχρονα και αξιόπιστα μέρη η μηχανή)


222301

andgeo
26/01/2011, 11:28
καλά μπορεί να ψήφισα αλλά θα έπρεπε να έχεις και την επιλογή both ...

TROOPER
26/01/2011, 11:28
προσπαθεις να αναλυσεις το χασμα των γενεων για καποιο λογο η απλα δεν εχεις δουλεια τζονιμποι?

:smokin:

Cpt. Haddock
26/01/2011, 11:28
Το Β :wave2:

zephyr1
26/01/2011, 11:29
Μπορω να χω και τα δυο? :blush:

CIRUS
26/01/2011, 11:29
δεν ψηφίζω

both of them

Υ.Γ. Τώρα που μπήκε και το both ψήφισα:sun:

road spirit
26/01/2011, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
καλά μπορεί να ψήφισα αλλά θα έπρεπε να έχεις και την επιλογή both ...

οκ, αν μπορεί ένας γενικός μοντ να προσθέσει την επιλογή ...



Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
προσπαθεις να αναλυσεις το χασμα των γενεων για καποιο λογο η απλα δεν εχεις δουλεια τζονιμποι?

:smokin: χάσμα γενεών ένα γυμνό 1000άρι με USD πιρούνια, ακτινικές δαγκάνες κλπ κλπ ? :winka:

road spirit
26/01/2011, 11:32
ωωωω ... :lol: και εγώ θέλω 5 διαφορετικές μηχανές στο γκαράζ μου, τι να κάνουμε τώρα ...

διαλέξτε μια λέμε ... :lol: :lol: :beer:

Cpt. Haddock
26/01/2011, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
οκ, αν μπορεί ένας γενικός μοντ να προσθέσει την επιλογή ...

:D

zephyr1
26/01/2011, 11:38
Ωραια ψηφισα ,ποτε παραλαμβανω? :look:

Joyrider
26/01/2011, 11:41
Πάντα μου άρεσαν τα γυμνά, τα λίτα, τα απλά..naked, scrambler, cafe racer...
Άλλωστε η απλότητα είναι μία από τις βασικές ιδιότητες της ομορφιάς...:beer:

Moto morini scrambler π.χ.


222302

sapila racing
26/01/2011, 11:46
εχμμμμ τώρα εγω τι να ψηφίσω? :look:

Με φτιάχνουν και τα μεν και τα δε.

Παντως στην κατοχή μου εχω μόνο μια μοτο κατασκευασμένη τον τρέχοντα αιώνα κι άλλες 4 του προηγούμενου και η καινούρια ειναι για καθημερινή χρήση ενω οι άλλες για περιστασιακή.

Ψηφίζω both αλλά θέλω να τονίσω οτι δεν είμαι της σχολής του να παίρνεις μια παλιαιότερης σχεδιάσης μοτο και να της κοτσάρεις ακτινικές δαγκάνες Upside down πηρούνια κλπ.
Να βελτιώσεις τα ανύπαρκτα φρένα ναι, με σωληνάκια, τακάκια αντε και μια δαγκάνα, να βάλεις πιο σύγχρονα λάστιχα κλπ κλπ, αλλά θέλω ο χαρακτήρας της μοτό να παραμένει άθικτός.

:beer:

TROOPER
26/01/2011, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit


χάσμα γενεών ένα γυμνό 1000άρι με USD πιρούνια, ακτινικές δαγκάνες κλπ κλπ ? :winka:

ε τοτε καμια σχεση με ρετρο ρε συ.με εκτρω(μα) ισως.

κατσε για να σε πιασω...θες να πεις σε απλα ελληνικα αν ειμαστε υπερ της απλοτητας η του μπερδεγουει σαν αντιληψη ?

DUKASII
26/01/2011, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ε τοτε καμια σχεση με ρετρο ρε συ.με εκτρω(μα) ισως.

κατσε για να σε πιασω...θες να πεις σε απλα ελληνικα αν ειμαστε υπερ της απλοτητας η του μπερδεγουει σαν αντιληψη ? nomizo pos mas exoyne perasei tin antilipsi oti mia aktiniki dagana en eti 2011 einai exelixi??


ainte gyriste re stis spilies sas leme poy i exelixi tis moto exei stamatisei to 1990 kai an pige k ekei.

oyte ena a/c den exoyme..oyte kan 2wd oyte ...oyte tipota kai sa vazoyne kamia aktiniki kai psaronete?

QSpec
26/01/2011, 12:00
Τα ρετρό ψήφισα.

Με ένα Scrambler μου τρέχουν τα σάλια. Το S1000RR ή το νέο Multistrada τα θαυμάζω αλλά δεν μου δίνουν αυτό το κάτι.

ΥΓ: Πάντα μου άρεσαν τα ηλεκτρονικά κοντέρ όμως.

Operater
26/01/2011, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec
Τα ρετρό ψήφισα.
....

ΥΓ: Πάντα μου άρεσαν τα ηλεκτρονικά κοντέρ όμως.
:lol:
εχει και το both ρε! :lol:

QSpec
26/01/2011, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
:lol:
εχει και το both ρε! :lol:

Ε το both είναι σαν να κλέβω. :p

Φυσικά και τα 2 μ' αρέσουν αλλά αν έπρεπε να επιλέξω κάτι θα επέλεγα ρετρό.

harris_x
26/01/2011, 12:11
Επιλέγω το simple retro, γιατί θα επέλεγα το οποιοδήποτε, ενώ το technofreak θα το επέλεγα υπό προϋποθέσεις!

road spirit
26/01/2011, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ε τοτε καμια σχεση με ρετρο ρε συ.με εκτρω(μα) ισως.
προσπάθησα να το δώσω λίγο διαφορετικά στα αρχικά ποστ, έγραψα ρετροφιτ ...

το έκτρωμα όμως είναι και θέμα υποκειμενικό, εφόσον ο χαρακτηρισμός αυτός συνήθως συνδέεται με κριτήρια εξωτερικής εμφάνισης και μόνο. Δεκτόν λοιπόν, και πάω στο επόμενο:


Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
κατσε για να σε πιασω...θες να πεις σε απλα ελληνικα αν ειμαστε υπερ της απλοτητας η του μπερδεγουει σαν αντιληψη ?

ναι αλλά όχι έτσι σκέτα όπως το θέτεις (σαν έννοιες γενικότερα), αλλά εφαρμοσμένες πάνω στο θέμα "μοτοσικλέτα".
Κανείς δεν είναι εναντίον την εξέλιξης και της βελτίωσης. Εννοείτε ότι δε θέλουμε ένα μηχανάκι που να το καβαλάμε και να έχουμε αίσθηση ότι χαροπαλεύουμε μόνο και μόνο που τσουλάει.
Για αυτό και έγραψα ότι δεν αναφέρομαι σε ρετρο-χρέπια. Αν σε χαλάει η εικόνα της 2ης μηχανής επειδή σου δημιουργεί συνηρμούς εκτρώματος ή χρεπιού, αντικατέστησε τη φωτό Β με μια ZRX 1200, μια XJR 1300, μια Bonneville ή κάτι άλλο αντίστοιχο, αλλά όσο πιο "απογυμνωμένη" γίνεται απο μπλιμπλίκια και αξεσουάρ.

lanzaman
26/01/2011, 12:40
εγω ψηφιζω και τα δυο
γιατι και τα δυο ειναι κ@υλες!!!
:D

andgeo
26/01/2011, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ωωωω ... :lol: και εγώ θέλω 5 διαφορετικές μηχανές στο γκαράζ μου, τι να κάνουμε τώρα ...

διαλέξτε μια λέμε ... :lol: :lol: :beer:
Καλά DD16 !!!

Εχετλαίος
26/01/2011, 12:48
retro με "κρυμμένα" tech καλλούδια (μη σπρώχνουμε μαύρα μεσάνυχτα σε κάνα βουνό πάλι...)
:lol:

castoras
26/01/2011, 12:56
Είμαι υπέρ σε όλα αυτά τα συστηματάκια που βγαίνουν κατά καιρούς για τις μηχανές έχουν σαν σκοπό την ασφάλειά μας ως αναβάτες.Πιστεύω όμως ότι σε κάποιες περιπτώσεις γίνονται υπερβολή,όπως για παράδειγμα το να έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε 2 ή 3 χαρτογραφήσεις του κινητήρα,άλλη για την πόλη,άλλη για ανοιχτό δρόμο,άλλη για χώμα κτλ.Επειδή σε αντίθεση με τον QSpec, δε μου άρεσαν ποτέ τα ηλεκτρονικά κοντέρ:lol: ψηφίζω τα simple.......αν και θα ήθελα να έχω ένα δείχτη βενζίνης!!Ρουφιάνα honda:bigcry: :bigcry:

camen
26/01/2011, 13:10
Simple retro και μαλιστα το παρακατω...:D


222306

bulmont
26/01/2011, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
εχμμμμ τώρα εγω τι να ψηφίσω? :look:

Με φτιάχνουν και τα μεν και τα δε.

Παντως στην κατοχή μου εχω μόνο μια μοτο κατασκευασμένη τον τρέχοντα αιώνα κι άλλες 4 του προηγούμενου και η καινούρια ειναι για καθημερινή χρήση ενω οι άλλες για περιστασιακή.

Ψηφίζω both αλλά θέλω να τονίσω οτι δεν είμαι της σχολής του να παίρνεις μια παλιαιότερης σχεδιάσης μοτο και να της κοτσάρεις ακτινικές δαγκάνες Upside down πηρούνια κλπ.
Να βελτιώσεις τα ανύπαρκτα φρένα ναι, με σωληνάκια, τακάκια αντε και μια δαγκάνα, να βάλεις πιο σύγχρονα λάστιχα κλπ κλπ, αλλά θέλω ο χαρακτήρας της μοτό να παραμένει άθικτός.

:beer: +1000%

SVX
26/01/2011, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
προσπάθησα να το δώσω λίγο διαφορετικά στα αρχικά ποστ, έγραψα ρετροφιτ ...


:smokin: νΑί ....RETROfit...


222311

TROOPER
26/01/2011, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
προσπάθησα να το δώσω λίγο διαφορετικά στα αρχικά ποστ, έγραψα ρετροφιτ ...

το έκτρωμα όμως είναι και θέμα υποκειμενικό, εφόσον ο χαρακτηρισμός αυτός συνήθως συνδέεται με κριτήρια εξωτερικής εμφάνισης και μόνο. Δεκτόν λοιπόν, και πάω στο επόμενο:



ναι αλλά όχι έτσι σκέτα όπως το θέτεις (σαν έννοιες γενικότερα), αλλά εφαρμοσμένες πάνω στο θέμα "μοτοσικλέτα".
Κανείς δεν είναι εναντίον την εξέλιξης και της βελτίωσης. Εννοείτε ότι δε θέλουμε ένα μηχανάκι που να το καβαλάμε και να έχουμε αίσθηση ότι χαροπαλεύουμε μόνο και μόνο που τσουλάει.
Για αυτό και έγραψα ότι δεν αναφέρομαι σε ρετρο-χρέπια. Αν σε χαλάει η εικόνα της 2ης μηχανής επειδή σου δημιουργεί συνηρμούς εκτρώματος ή χρεπιού, αντικατέστησε τη φωτό Β με μια ZRX 1200, μια XJR 1300, μια Bonneville ή κάτι άλλο αντίστοιχο, αλλά όσο πιο "απογυμνωμένη" γίνεται απο μπλιμπλίκια και αξεσουάρ.

οκ το πιασα.

δεν ψηφιζω κανενα απο τα 2 λοιπον.

:cool:

MikeG
26/01/2011, 14:06
Εγώ επειδή έχω garage και πολλά λεφτά θα πάρω και τις δύο επιλογές. Τι, μια μόνο?

Σοβαρά τώρα, δε ξέρω.. Αν είχα να επιλέξω μόνο μια μηχανή για όλη μου τη ζωή. Αλλιώς έπαιρνα τη μια και μετά τη πουλούσα και έπαιρνα και το άλλο στυλ...

Σκ@τ@, δε ξέρω, δε ψηφίζω τίποτα.

:blush: :blush:

p@nos
26/01/2011, 14:41
ρετρο και αθλια λοιπα στρογγυλοφαναρα???

:yuck: :yuck: :yuck:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


παντως απαντηση δεν υπαρχει...ολα εχουν τη χαρη τους...


:smokin: :smokin: :smokin:


222330

ziggΥ
26/01/2011, 14:51
ρετρό :o :o

DimChios
26/01/2011, 15:04
δε μου γ@μιοσαστε λεω εγω?

:sad:

devil's animal
26/01/2011, 15:08
στην κλασικη λογικη του (νεο) Ελληνα...τα θελω ολα και γρηγορα...
both λοιπον, αφου εχουμε παρει τον κατηφορο με τα μπ0ρδελα εδω και καιρο...:D
:wave2:

sniper
26/01/2011, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
στην κλασικη λογικη του (νεο) Ελληνα...τα θελω ολα και γρηγορα...
both λοιπον, αφου εχουμε παρει τον κατηφορο με τα μπ0ρδελα εδω και καιρο...:D
:wave2:

εσύ ρε Σταύρο πήγες και φορτώθηκες τον τάφο κι ακόμα χειρότερα αφήνεις τον άλλο να στο πασπατεύει και τον πιστεύεις όταν σου λέει για άλογα κάτω... έχεις κι άποψη; :bigcry: :bigcry: :bigcry: :lol:

devil's animal
26/01/2011, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
εσύ ρε Σταύρο πήγες και φορτώθηκες τον τάφο κι ακόμα χειρότερα αφήνεις τον άλλο να στο πασπατεύει και τον πιστεύεις όταν σου λέει για άλογα κάτω... έχεις κι άποψη; :bigcry: :bigcry: :bigcry: :lol:


οταν θα ερθεις με κατι αντιστοιχο, να τις μετρησουμε, θα μπορεις να εχεις αποψη περι "ταφου"...

προς το παρον, παρε το 1000αρι ss σου με τα 130 αλογα και παιξε στην παιδικη χαρα αλλα προσεξε μην βρεις κανα gsxr750 γιατι εχει...:bawl: :bawl: :lol:

gixxerpap
26/01/2011, 15:46
ψήφισα ...


222342

DrBig
26/01/2011, 16:15
Εγω επειδη θελω και επιδοσεις αλλα και απλοτητα, επελεξα ΚΤΜ 950 Super Enduro

:rotflmao:

John Steed
26/01/2011, 19:13
Ρετρό ή ρετροφίτ φορ μη!

Το απλό όντως είναι το πιό ωραίο.. Λίγες γραμμές, μερικές καμπύλες και ......:blush: :blush: :blush:

zolotas
26/01/2011, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ωραια ψηφισα ,ποτε παραλαμβανω? :look:

του αγιου φουτσου ανημερα :lol:

mikes
26/01/2011, 20:41
συγχρονη τεχνολογια εφαρμοσμενη σε ρετρο πακετο! οχι ομως υπερσυγχρονη!!
ενα ψεκαστο μοτερακι ας πουμε σε ρετρο μηχανη! κατι σαν το triumph boneville se δλδ!!

ERRIKA
26/01/2011, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec
Ε το both είναι σαν να κλέβω. :p



Σωστός! :wacko:

blackrose
26/01/2011, 22:21
Simple retro και τα μυαλα στα καγκελα!

μελλοντικα θα την κανω ετσι την σουζι μου.:p


222370

sv9cvk
26/01/2011, 22:42
Ρετρο φυσικα .
Τι αλλο θα μπορουσα να ψηφισω??!!!!!....:rolleyes:
:)

Douglas
27/01/2011, 12:55
ρετρό με μοντέρνες πινελιές στην τεχνολογία(κινητήρα,περιφρειακά)


222399

reinmeister
27/01/2011, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Ρετρο φυσικα .
Τι αλλο θα μπορουσα να ψηφισω??!!!!!....:rolleyes:
:)

στην ηλικια σου τιποτα...:p

sv9cvk
27/01/2011, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
στην ηλικια σου τιποτα...:p :a24: :a22: