PDA

View Full Version : Σπασιμο κινητηρα. Εχεις δικια σου εμπειρια?



foler
26/01/2011, 16:23
Με αφορμη το http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=115438&perpage=15&pagenumber=6 μου ηρθε μια ιδεα να ανοιξουμε ενα θεματακι με την δυσκολη αυτη εμπειρια που εχουν βιωσει πολλοι απο εμας (φτου φτου εγω ακομα οχι!).Θα ηταν ωραιο ο καθενας που το εχει ζησει (χωρις spam) να μας ελεγε την δικη του ιστορια χωρις φοβο-παθος-ντροπη και με καμια φωτο αν υπαρχει!Ετσι θα βγαζαμε ενα μικροοοο συμπερασμα για την αξιοπιστια της καθε εταιριας!
Υ.Γ.1 Πιστευω οτι το εχω βαλει σε σωστη ενοτητα
Υ.Γ.2 Αν νομιζετε οτι ειναι μ@λ@κια αφηστε το να θαφτει ειρηνικα χωρις κραξιμο!!
:beer:

DUKASII
26/01/2011, 16:28
Φιλε ειναι εντελως ακυρο ολο αυτο για να βγαλεις συμπερασμα για αξιοπιστια.

αν εγω παρω ενα παπακι κ το παω με πρωτη μεχρι τη κορινθο οταν φτασω θα χει καψει και τα μεταλα.
αυτο θα το κάνει αναξιόπιστο??

DUKASII
26/01/2011, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από foler
Με αφορμη το http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=115438&perpage=15&pagenumber=6 μου ηρθε μια ιδεα να ανοιξουμε ενα θεματακι με την δυσκολη αυτη εμπειρια που εχουν βιωσει πολλοι απο εμας (φτου φτου εγω ακομα οχι!).Θα ηταν ωραιο ο καθενας που το εχει ζησει (χωρις spam) να μας ελεγε την δικη του ιστορια χωρις φοβο-παθος-ντροπη και με καμια φωτο αν υπαρχει!Ετσι θα βγαζαμε ενα μικροοοο συμπερασμα για την αξιοπιστια της καθε εταιριας!
Υ.Γ.1 Πιστευω οτι το εχω βαλει σε σωστη ενοτητα
Υ.Γ.2 Αν νομιζετε οτι ειναι μ@λ@κια αφηστε το να θαφτει ειρηνικα χωρις κραξιμο!!
:beer: επισης να πει ιστορια καποιος για το μηχανακι που καβαλα τωρα οτι είναι μπουρδελο κτλ...απλα δεν υπαρχει.

ziggΥ
26/01/2011, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
επισης να πει ιστορια καποιος για το μηχανακι που καβαλα τωρα οτι είναι μπουρδελο κτλ...απλα δεν υπαρχει.
ποτέ μη λες ποτέ.. :bawl:

Arxagelos
26/01/2011, 16:31
Μου έχει σπάσει κινητήρας απο xr600r 95' εν κινήση με πολλά χιλιόμετρα.
Το μηχανάκι γενικά το χρόνο ήταν 3 μήνες σε λειτουργία και 9 μήνες σε μαστόρια.
Δεν λέω οτι φταίει το μοτερ μιας και το XR είχε απο τα πιο απλά, ούτε εγκεφάλους ούτε πολλά ηλεκτρονικά, τα μαστόρια ήταν για τον φούτσο και θυμάμαι είχα αλλάξει τουλάχιστο 5. Είδα και απόειδα τότε το έδωσα για ένα κομμάτι ψωμί και πήρα καινούργιο μηχανάκι. :cry:

foler
26/01/2011, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Φιλε ειναι εντελως ακυρο ολο αυτο για να βγαλεις συμπερασμα για αξιοπιστια.

αν εγω παρω ενα παπακι κ το παω με πρωτη μεχρι τη κορινθο οταν φτασω θα χει καψει και τα μεταλα.
αυτο θα το κάνει αναξιόπιστο??
Ενταξει δεν θα το κανουμε top 10 αξιοπιστιας αλλα μπορουμε να εχουμε ολες τις ιστοριες εδω μαζεμενες, οχι για να κραξουμε ομως!Εγω οσο καιρο διαβαζω το φορουμ εχω ακουσει ιστοριες για vstrom,S1000R,R6,SV,Busa....κτλ.Αν θελετε τις μαζευουμε εδω και ολο και καποια γνωμη σχηματιζει ο καθενας για την παρτη του ομως.Το καλυτερο ηταν οταν αγορασα το 636, ανοιγω την επομενη μερα ενα γειτονικο σαιτ και βλεπω ενα ιδιο σμπαραλια!!Βεβαια αυτο δεν λεει κατι, αλλα μου σηκωθηκε λιγο η τριχα!

andgeo
26/01/2011, 19:29
Vespa P200E αλλαγή 2ας-3ης συμπλεκτιά για να κάνω σούζα ... Μπιέλα , τη μηχανή την πήραν οι γιαπωνέζοι μετά για να μου κλέψουν την τεχνολογία , με κυνηγούσαν για χρόνια αλλά δεν μπορούσαν να με πιάσουν όσπου τη χάρισα στον αδερφό μου και την έκανε ρημάδι . Ένας γιαπωνέζος πράκτορας λοιπόν μεταμφιεσμένος σε γύφτο , τον έπιασε στον ύπνο και την πήρε για "παλιοσίδερα".
Την τεχνολογία της την συναντώ ακόμα και σήμερα σε γιαπωνέζικα ss του λίτρου .
Εκτός από την μπιέλα τπτ άξιο αναφοράς δεν θυμάμαι να έχει αντιμετωπίσει . Τα χιλιόμετρα της πολλά , κοντά στις 150K.
Αυτά .

webassasin
28/01/2011, 05:53
Glx με μοτερ astrea,πανηγυρια οταν περασαμε τελικο στο EURO και burnout.
εσπασε η μπιελα στη μεση,εφυγε μπροστα με το πιστονι και κολλησε στις βαλβιδες.
το υπολοιπο μερος κουρεψε τα καρτερ.
γεμισε ο δρομος λαδι και το προσωπο μου ειχε ενα κατσουφιασμα 2 μερες.

menelaos46
28/01/2011, 15:12
drz 400
Στη παρνηθα.... 3 φορες εμεινα εκει πανω... την δευτερη ηταν απο μοτερ σπασμενο....
πηδηξε η καδενα δοντια....
Το εκανα και το εδωσα γιατι εβλεπα φαντασματα μετα κι ακουγα θορυβους σε καθε φαναρι....

idomeneas
28/01/2011, 15:23
τελικά από ότι φαίνετε στο παρόν θέμα μόνο τα ιαπωνικά σπάνε...
αν ναι και μετά από 100αριά χρόνια χρήσης και καμιά βέσπα...































































:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

gs 500 f
28/01/2011, 18:55
χωρις βεβαιως να εχει καμια σχεση με την αξιοπιστια,απλα και μονο ως περιστατικο το αναφερω!

αθηνα - καλαματα και επιστροφη αθηνα με χοντα cb 50 το 1982 αν θυμαμαι καλα και μολις ειμαι κακια σκαλα ελιωσε η ακιδα του μπουζι και μου τα εδωσε ολα στην μασχαλη!!!
φορτωμα σε διερχομενο φορτηγο [μεγδαρε ο πουστης] για το σπιτι αθηνα!
γενικο ρεκτιφιε,μπιστονι κλπ και το εργαλειο και παλι μαχιμο!!!!!
επρεπε να αλλαξω το μπουζι να βαλω ψυχρο μου ειχει πει ο μαστορας!
το εχω ακομα και ειναι παντα μαχιμο!!!!!!!

miscelano
29/01/2011, 07:13
οταν σπουδαζα στην σικελια στα μηχανακια που ειχα ηταν κ ενα xt600 benetton....το μηχανακη εκαιγε πολυ λαδι...ειχα συμπληρωσει κοντα στο λιτρο γυρω στης 10 ιουνιου κ ειχε μεσολαβησει ενα ταξιδακη μεχρι αρχες ιουλιου που ειχαμε ξεκινησει μια ωραια πρωια να παμε για μπανιο με φιλους....με το που βγηκα autostrada κ παιρνω το χαρτακι απο τα διοδια, ακουω τον κινητηρα να δουλευει αλλιως...λεω λαδι θα ειναι κ να σταματησω στο πρωτο autogril ν αγορασω να βαλω....ελα ομως που δεν εφτασα ποτε...ενω πηγαινα με καμια 80 χλω με 5η κανει ενα μπαμ κ μπλοκαρει ο πισω τροχος...μλκς χεστηκα πανω μου.....πως το κρατησα ενας θεος ξερει....

stavrogin
29/01/2011, 08:36
1998-9, ενα bros honda 650 , με 6 χρονια σκισηματος στα χερια μου, κατεβαινα την Συγγρου με 140 αριστερη λουρίδα με το κορίτσι που δεν είχε και μαρσπιεδες να πατησει τα ποδαράκια του, γιατι το εργαλειο ειχε μετατροπες, ξαφνικα μπλοκάρει ο πισω τροχος και φερνει σβουρες αριστερα δεξια κι εγω ψαχνω να καταλαβω τι έγινε. Μουρχεται η θεια φωτιση, πατάω συμπλέκτη. κυλάει κι οπως οπως σταματησα τερμα αριστερα. Κι ομως πηρε μπροστα με πηγε για ποτό, με γυρισε σπίτι κι έπειτα ψόφησε. Κι έπειτα έγινε 700 με wiseko πιστόνια κι εστρωσε άλλα αυτο είναι μια άλλη ιστορία.:lol:

lspiros
29/01/2011, 08:41
YAMAHA DT 200R,σχεδον καινουργιο εν πορεια μπλοκαρει ο πισω τροχος.κολημα κινητηρα.μπουζι σωστο,τσιμουχα στροφαλου ενταξει,αντλια λαδιου δουλευε κανονικα.σε yamaha center που επισκευαστηκε μου ειπαν οτι αυτη η παρτιδα ερχοταν κλειστη,η yamala αφαιρουσε τον κωνο απο την εξατμιση αλλα δεν ρυθμιζε την τρομπα να δινει παραπανω λαδι:wave2:

DrBig
29/01/2011, 08:46
Εκανα ο,τι μπορουσα για να σπασω ενα dr750. Μεχρι που ξεχασα και τα λαδια να κοιταξω για 3000κμ και στην αλλαγη εβγαλα 250ml. To γ@μημενο πηγαινε ακομα....

alex14
29/01/2011, 13:42
Bandit 400 V μεταχειρισμενο απο Ιαπωνια με μονο 14.000 χλμ στο κοντερ :rolleyes: χτυπησε μπιελα ενω πηγαινα με 60-70 χλμ/ω
Ο μαντρας μου ειχε δωσει και 6 μηνες εγγυηση την οποια ποτε δεν τηρησε :mad:

Gi_4ce
29/01/2011, 16:41
Τα Nexus 500 ειχαν θεμα με τον πείρο του πιστονιού...

Ενω εχω αλλαξει ήδη μια φορά πείρο (και εχω βαλει τον ενισχυμενο που δινανε) εχω κατεβάσει πεντε δέκατα την κεφαλή, εχω γυαλίσει θυρίδες, έχω βαλει μεγαλύτερο μπεκ, rapid bike, εξατμιση και άλλα αψυχολόγητα....

Ενα ωραίο καλοκαιράκι λοιπόν, με 42 βαθμους, γυρναω απο Πήλιο με χαλαρά 300 κιλά (αναβάτες και πραγματα) φορτωμα και κοντά στον κόφτη του (170 συνεχεια).
Ανηφοριζοτνας τερμα γκαζι για Υλίκη, κόβει ο πείρος.

Ήταν καλό πάντρεμα...

:rotflmao:

Allst@rf
29/01/2011, 16:52
άντε παιδιά,εμείς οι ευρωπαίοι θα χαλάσουμε το όνομα που έχουμε στη πιάτσα...


:lol:

για ένα κούτελο ζούμε ,μια υπόληψη στη κενωνια...