PDA

View Full Version : Μηχανή σε μαγαζί για πούλημα



petten
27/01/2011, 16:58
Θα ήθελα μερικές πληροφορίες από οποιον γνωρίζει κάτι σχετικά.

Λοιπόν επειδή 7/2 την κάνω για λαμία ,φαντάρος, και επειδή δεν ξέρω αν θα έχει πουληθεί η μηχανή μού και για να μήν την πάω ζάκυνθο λέω να την αφήσω εδώ (Πάτρα) σε μαγαζί για πούλημα.

Πηήγα σε 2-3 μαγαζιά και ρώτησα και τα ψιλοκανονίσαμε για τα λεφτά κτλ κτλ...
απλά τους έκανα μια πολύ βασική ερώτηση:αν γίνει καμία στραβή και γίνει ληστεία στο μαγαζί και μου σηκώσουν τη μηχανή ή πιάσει φωτία το μαγαζί κτλ κτλ πώς θα είμαι εξασφαλισμενος οτι θα αποζημειωθώ?


ο ένας μου είπε οτι έχει ασφάλεια και οτι γράφεται στο βιβλίο εισερχομένων είναι ασφαλισμένο.
και άλλο ένα μου είπε οτι έχει γενική ασφάλεια για το μαγαζί...


Όποιος ξέρει κάτι πάνω σε αυτό το θέμα ας με βοηθήσει......γιατί δεν θέλω να αφήνω τίποτα στην τύχη......

ευχαριστώ!!

Daemon
27/01/2011, 18:40
Αν εχει ασφαλεια το μαγαζι δεν εχεις προβλημα. Απο'κει και περα δεν εχουν ολα τα μαγαζια ασφαλεια ασχετος τι λενε, και δευτερο μη περιμενεις να παρεις τα λεφτα σου σε 1 μηνα αν γινει κατι.. 2-3 χρονια καλα θα ειναι..

webassasin
28/01/2011, 03:33
Σκεφτεσαι να καψεις το μαγαζι ?

corleonne877
29/01/2011, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
Σκεφτεσαι να καψεις το μαγαζι ?

και να παρεις αποζημειωση???:lol:

idomeneas
29/01/2011, 09:10
αν η ασφάλεια έχει κάλυψη για τρίτους καλύπτεσε,
και πάλι σχετικό είναι γτ δεν ξέρεις για τι ποσό
και πόσα ξένα μηχανάκια έχει αυτός μέσα...
επίσης αν γίνει κλοπή πρέπει να έχει και κλοπής...
αν όχι θα πάρεις τον πούλο...

blackbusa
29/01/2011, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
Σκεφτεσαι να καψεις το μαγαζι ?

:rolleyes:

taskon
03/02/2011, 15:01
Για να καλυφθει η μηχανη σου πρεπει η ασφάλιση πυρος και συμπληρωματικων κινδυνων του μαγαζιου να καλύπτει και εμπορευματα ιδιοκτησιας τριτων για ενα επαρκες ποσο.. αυτο ειναι το πιο ευκολο σενάριο. Εναλλακτικα αλλα χλωμο η ασφαλιση αστικης ευθυνης του μαγαζιου να καλύπτει απαιτησεις για πραγματα που ειναι υπο τον ελεγχο εποπυεια και φροντιδα του ασφαλισμενου.

PortisHead
03/02/2011, 15:05
Οποτε τι ποιο απλα απο το να ζητήσεις απ΄ολους τους μαγαζατορες τα ασφαλιστήρια συμβολαια τους και να τα εξετάσεις ενδελεχώς ?

:D

izzy
08/02/2011, 17:53
Αν εχεις τέτοιου ειδους διλήμματα ,μην αφήνεις την μηχανή ,βρες κάποιον που να μπορεί να στο εξασφαλίσει γραπτά οτι είσαι καλυπτόμενος!