PDA

View Full Version : ψεκαστο brosακι!!



GiannisBlessed
27/01/2011, 21:02
εκανα μια αναζητηση στο καρ και επεσα πανω του...τι λετε?
καποιος που να ξερει...
το μοτερ αυτο οπως το κοβω εχει τις ιδιες κασες με το τρανσαλπ αρα μπαινει στο μπρος...
τωρα για να παρει μπρος στο μπρος τι αλλο πρεπει να γινει?
πολυ ωραια θα ηταν ενα ψεκαστο μπροσακι...:D
ποιος ψηνεται να κανει την αρχη?


222429

nihristo
27/01/2011, 21:33
θα μου άρεσε ένα ψεκαστό transalp του 2006 αλλά για να γίνει αυτό χρειάζεσαι αρκετά μπικικίνια

αυτό το χεις δει φαντάζομαι http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=70580&highlight=tenere

Acacius
27/01/2011, 22:22
Δε θα πρέπει να είναι πολύ δύσκολο, αφού ό,τι τοποθετηθεί θα είναι ήδη ταιριασμένο από το εργοστάσιο. Ο κινητήρας αποτελεί εξέλιξη αυτού που ήδη φοράει το bros οπότε χωροταξικά δε νομίζω να χρειαστούν πολλές μετατροπές, απλά δεν ξέρω ποια και πόσα κομμάτια του transalp θα χρειαστεί να μεταμοσχευθούν τελικά για να δουλέψει όλο εύκολα.

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι κάποιος θα πρέπει να είναι β(λ)αμμένος brosάκιας για να δώσει τόσα λεφτά, μόνο ο κινητήρας έχει 1500 στην αγγελία, χωρίς τα ηλεκτρικά. Η ιδέα πάντως μου αρέσει, το είχα σκεφτεί κι εχώ αν γίνεται κι ας μην έχω καν bros.

georgio
27/01/2011, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Δε θα πρέπει να είναι πολύ δύσκολο, αφού ό,τι τοποθετηθεί θα είναι ήδη ταιριασμένο από το εργοστάσιο. Ο κινητήρας αποτελεί εξέλιξη αυτού που ήδη φοράει το bros οπότε χωροταξικά δε νομίζω να χρειαστούν πολλές μετατροπές, απλά δεν ξέρω ποια και πόσα κομμάτια του transalp θα χρειαστεί να μεταμοσχευθούν τελικά για να δουλέψει όλο εύκολα.

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι κάποιος θα πρέπει να είναι β(λ)αμμένος brosάκιας για να δώσει τόσα λεφτά, μόνο ο κινητήρας έχει 1500 στην αγγελία, χωρίς τα ηλεκτρικά. Η ιδέα πάντως μου αρέσει, το είχα σκεφτεί κι εχώ αν γίνεται κι ας μην έχω καν bros.


Ναι, ο β(λ)αμμένος που λες είναι ο blest! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Γιάννη αντλία νερού έχει επάνω ή όχι, γιατί δεν τη βλέπω, έχει το πατσαβούρι; Και αν όχι γιατί;
Επίσης οι σωλήνες από τις εξόδους των κυλίνδρων βγαίνουν αλλιώς αλλά μικρό το πρόβλημα. Και η έξοδος του πίσω κυλίνρδου μου φαίνεται λίγο περίεργη αλλά μάλλον ιδέα μου είναι δε νομίζω να έχει αλλάξει.

Αλλά θες και τα σώματα ψεκασμού και την ηλεκτρονική/εγκέφαλο. Κάτι άλλο δεν νομίζω, ο ανορθωτής λογικά θα κάνει.

Λείπει και εδώ η τρίτη βάση όπως και στον προηγούμενο του transalp αλλά από όσο ξέρουμε δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.

nihristo
27/01/2011, 23:06
αισθητήρα γωνίας στροφάλου και ποντεσιόμετρο ;

GiannisBlessed
28/01/2011, 01:09
λογικα ολα τα πραγματα μπορουν να παρθουν απο το τρανσΛαπ...:smilea:
νομιζω ειναι παιχνιδακι η μετατροπη...
παντως το εχει γ@μισει η χοντα...
σε λιγο καιρο θα βαλουμε στις βασεις του μπρος μοτερ απο υβριδικο που θα βγαλει...χαχαχ:lol:
αν ειχα τα λ7 και βαμμενος και σοβαντισμενος και βερνικι εχω περαστει...(βλαμμενος δεν ειμαι!:mad: η χοντα ειναι που δεν λεει να αλλαξει μοτερ..!:p )

dimr1
28/01/2011, 01:13
Γιάννη, φαντάζομαι για σένα, δεν υπάρχει κάτι που δεν μπορεί να κάνει ένα bros!!!

GiannisBlessed
28/01/2011, 01:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
Γιάννη, φαντάζομαι για σένα, δεν υπάρχει κάτι που δεν μπορεί να κάνει ένα bros!!!

υπαρχει υπαρχει...........


















































να καιει οσο το παπι μου!!:lol:

chr1s_86
28/01/2011, 02:33
:a8: :a8: :a8: :a8: :a8:

GiannisBlessed
28/01/2011, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
:a8: :a8: :a8: :a8: :a8:

ελα...σε βλεπω...εχεις ψηθει...:D
περα απο την πλακα...
για οσους δεν ξερουν το μπρος εχει κατι που ισως δεν το εχει καμια αλλη μηχανη(εκτος απο τα παπακια)
ειναι η μοναδικη μηχανη που μπορεις να την μετατρεψεις απο μοντελο του 88 σε συγχρονη μοτοσυκλετα με αποκλειστικα χοντα "αναβαθμισεις"...
το αναποδο μπροστινο απο τα cbr μπαινει κουτι χωρις καμια μετατροπη και αναβαθμιζει το μπροστινο συστημα αιωνες!
πισω μπορει να αλλαχτει η αναρτηση με μια συγχρονη και να επιτευχθουν τα μεγιστα..(εδω μονο δεν ξερω αν μπορει να μπει απο καποιο αλλα μοντελο)
το μοτερ απο οτι φαινεται μπορει και αυτο να μπει στο πλαισιο χωρις μετατροπες και να εξελιξει και την μηχανη σε ψεκαστη τετραβαλβιδη.

αντε να φτιαξει και ενα υποπλαισιο αλουμινιου με μια αλλη ουρα.(αν δεν υπαρχει κατι ηδη που ταιριαζει και δεν το εχουμε μοιριστει!:lol: )
στοιχημα οτι αν ψαξει κανεις παιζει να βρει και πολλα αλλα πραγματα απο καινουριες μηχανες που να μπορουν να εκσυγχρονισουν αλλα τμημματα οπως την πλεξουδα τα οργανα κτλ.(μιλαω για χοντα πραγματα και οχι αφτερμαρκετ γιατι υπαρχουν ηδη τετοια)

:wave2:

Acacius
28/01/2011, 16:18
Δεν είναι ο μόνος που έχει ψηθεί.... Με το bros έφαγα κόλλημα τότε, όταν είχε πρωτοέρθει μεταχειρισμένο από Ιαπωνία. Μετά ήρθαν και κάτι "κίτρινοι πυρετοί" στο περιοδικό Μοτό και έδεσε το γλυκό. Πάντα ήθελα να αποκτήσω ένα (650άρι), αλλά ποτέ δεν έτυχε, αφού ακόμα και τη μία φορά που είχαμε συμφωνήσει με κάποιον, την ίδια μέρα μου έτυχε κάτι και αναγκάστηκα εγώ να υπαναχωρήσω (και να φανώ και μ@λάκας).

Ίσως η ιδέα ήταν μπροστά για την εποχή της και δεν έτυχε μεγάλης αποδοχής αλλά δεν είναι τυχαίο ότι το bros έχει ακόμα και τώρα φανατικό κοινό. Η Honda είχε τη δυνατότητα να κρατήσει τη μοτοσυκλέτα ζωντανή με αναβαθμίσεις για δέκα-δέκαπέντε χρόνια χωρίς μεγάλο κόστος, αντί αυτού την έπνιξε και συνέχισε να βγάζει το Deauville και τώρα τελευταία το DN01 :cry: . Θα μου πεις και το παρεμεφερούς φιλοσοφίας, νεότερο SV650 δεν πούλησε σπουδαία τελικά οπότε.....

GiannisBlessed
28/01/2011, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Δεν είναι ο μόνος που έχει ψηθεί.... Με το bros έφαγα κόλλημα τότε, όταν είχε πρωτοέρθει μεταχειρισμένο από Ιαπωνία. Μετά ήρθαν και κάτι "κίτρινοι πυρετοί" στο περιοδικό Μοτό και έδεσε το γλυκό. Πάντα ήθελα να αποκτήσω ένα (650άρι), αλλά ποτέ δεν έτυχε, αφού ακόμα και τη μία φορά που είχαμε συμφωνήσει με κάποιον, την ίδια μέρα μου έτυχε κάτι και αναγκάστηκα εγώ να υπαναχωρήσω (και να φανώ και μ@λάκας).

Ίσως η ιδέα ήταν μπροστά για την εποχή της και δεν έτυχε μεγάλης αποδοχής αλλά δεν είναι τυχαίο ότι το bros έχει ακόμα και τώρα φανατικό κοινό. Η Honda είχε τη δυνατότητα να κρατήσει τη μοτοσυκλέτα ζωντανή με αναβαθμίσεις για δέκα-δέκαπέντε χρόνια χωρίς μεγάλο κόστος, αντί αυτού την έπνιξε και συνέχισε να βγάζει το Deauville και τώρα τελευταία το DN01 :cry: . Θα μου πεις και το παρεμεφερούς φιλοσοφίας, νεότερο SV650 δεν πούλησε σπουδαία τελικά οπότε.....

οποιος αποφασισει να το κανει παντως να ξερει οτι απο μενα εχει την πληρη στηριξη μου!!:)
λογικα χρειαζεται:
1)μοτερ
2)εξατμισεις γιατι αλλαζει η γωνια στον μπροστα κυλινδρο και στα + οτι θα εχει την υποδοχη του αισθητηρα λ
3)πλεξουδα-εγκεφαλο
4)σωματα ψεκασμου


δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο.(αν υπαρχει κατι ακομα ας πει καποιος που να ξερει.αυτος ο λογος του θρεντ)

εμενα η ανακατασκευη του μοτερ μου πηγε στα 1000ε.
αν βρεθει μοτερ με 1000 μπορει λογικα με 500 ακομα να γινει η δουλεια και να ειναι το καλυτερο προχο μπρος στον κοσμο!!:sun:

chr1s_86
28/01/2011, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
ελα...σε βλεπω...εχεις ψηθει...:D


Έχω ψηθεί από τότε που βγήκε το 700άρι το Transalp...

ΑΛΛΑ θέλει ??? η ιστορία αυτή για να γίνει...


+1000 στα υπόλοιπα που έγραψες, ιδανικά για μένα θα παίρναμε ότι έχει και δεν έχει το Transalp , ηλεκτρονικά, immobilizer τα πάντα. Και τα όργανά του δεν θα ήταν και άσχημα πίσω από ένα μασκάκι (θα δούλευαν και άμεσα χωρίς ψάξιμο...)

:)

GiannisBlessed
28/01/2011, 16:55
χωρις να ξερω χριστο απο αυτα τα συστηματα,ισως ενας αγραφος εγκεφαλος να εβγαινε φτηνοτερα?
κατι ακομα που μου ηρθε ειναι οτι θα πρεπει να βρεθει και μια αντλια...

McGyver
28/01/2011, 17:00
Και πώς θα το κυκλοφορήσετε νόμιμα το TranBros;

nihristo
28/01/2011, 17:01
ο άγραφος εγκέφαλος θέλει χαρτογράφηση όμως...κάτι που θα βγει στο τέλος ακριβότερα από ότι ο μαμά εγκέφαλος

gixxerpap
28/01/2011, 17:02
μπορεί κάποιος να πεί με σιγουριά, ότι το 700αρι transalp ταιριάζει στο bros?

McGyver
28/01/2011, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
μπορεί κάποιος να πεί με σιγουριά, ότι το 700αρι transalp ταιριάζει στο bros?

Εσύ μακριά από το σπίτι μου, ναι;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

reinmeister
28/01/2011, 17:05
ναι...το θεμα ομως ειναι οτι θελεις κομπλε πλεξουδα μαζι με εγκεφαλο και καπως πρεπει να στριμωχτουν ολα αυτα στο μπρος...

οτι γινεται ειναι 100% σιγουρο...θεμα κοστους και ωρων ειναι...

McGyver
28/01/2011, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ναι...το θεμα ομως ειναι οτι θελεις κομπλε πλεξουδα μαζι με εγκεφαλο και καπως πρεπει να στριμωχτουν ολα αυτα στο μπρος...

οτι γινεται ειναι 100% σιγουρο...θεμα κοστους και ωρων ειναι...

Το σχόλιο προς το gixxerpap ισχύει και για 'σένα, ναι;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

reinmeister
28/01/2011, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Το σχόλιο προς το gixxerpap ισχύει και για 'σένα, ναι;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:lol: :lol: :bawl: :bawl:

dimr1
28/01/2011, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
μπορεί κάποιος να πεί με σιγουριά, ότι το 700αρι transalp ταιριάζει στο bros?

Τι θα κάνετε ρε παιδιά? Θα κατέβετε σε αγώνες dragster?:a014:

GiannisBlessed
28/01/2011, 17:18
λογικα μπορεις να τον δηλωσεις κανονικα...:confused:
εδω αλλοι τουρμπο βαζουν..χαχα
ο κινητηρας μπαινει 90%
οριστε μια φωτο για να συγκρινει καποιος τις θεσεις των βασεων


222505

reinmeister
28/01/2011, 17:21
οι βασεις δεν ειναι προβλημα μικρε...και διαφορα να χουν τροποποιουνται...

το βασικο θεμα ειναι χωροταξικο (μιλαω για τα περιφερειακα) και κοστος...

παντως γαμω τις φαεις θα ταν...:D

p@nos
28/01/2011, 17:27
ωπα ρε παιδια...

το προβλημα ειναι δηλαδη που θα μπει ο εγκεφαλος για να καταλαβω δλδ

:a13: :a13: :a13:

GiannisBlessed
28/01/2011, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οι βασεις δεν ειναι προβλημα μικρε...και διαφορα να χουν τροποποιουνται...

το βασικο θεμα ειναι χωροταξικο (μιλαω για τα περιφερειακα) και κοστος...

παντως γαμω τις φαεις θα ταν...:D

χωρος υπαρχει.
αν ξεφορτοθεις το μαμα φιλτρο μενει χωρος...
ισως αν φτιαχτει κατι σαν τραπεζακι πλατφορμα που θα ειναι πανω απο τα σωματα και τα φιλτρα και να μπουν ολα εκει πανω...
η αλλη ιδεα ειναι να γινει μετατροπη του 6βαλβιδου μοτερ σε ψεκαστο.λογικα τα σωματα μπαινουν.gixxerpap ψησου λεμεεε:wave2: :a2:

GiannisBlessed
28/01/2011, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ωπα ρε παιδια...

το προβλημα ειναι δηλαδη που θα μπει ο εγκεφαλος για να καταλαβω δλδ

:a13: :a13: :a13:

ΝΑΙ!!:D

το μονο που μενει ειναι να βρεθει κανα τρανσλαπ σμπαραλια και να το δινει λιγα λ7

p@nos
28/01/2011, 17:31
πετα εντελως το φιλτροκουτι...
:smokin: :smokin: :smokin:


και βαλε 2 βεντουρια :a01: :a01: :a01:




και σου μενει και χωρος μετα...

reinmeister
28/01/2011, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
χωρος υπαρχει.
αν ξεφορτοθεις το μαμα φιλτρο μενει χωρος...
ισως αν φτιαχτει κατι σαν τραπεζακι πλατφορμα που θα ειναι πανω απο τα σωματα και τα φιλτρα και να μπουν ολα εκει πανω...
η αλλη ιδεα ειναι να γινει μετατροπη του 6βαλβιδου μοτερ σε ψεκαστο.λογικα τα σωματα μπαινουν.gixxerpap ψησου λεμεεε:wave2: :a2:

δεν συμφερει αυτο...θες αισθητηρα εκκεντροφορου αισθητηρα στροφαλου,πιθανον και βολαν...πιο φθηνα θα στοιχισει να παρεις ενα 700αρι κομπλε και να πουλησεις τα δικα σου...

nihristo
28/01/2011, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
ΝΑΙ!!:D

το μονο που μενει ειναι να βρεθει κανα τρανσλαπ σμπαραλια και να το δινει λιγα λ7

πιό πάνω ενδιαφέρθηκε ένας φίλος να δώσει τον κινητήρα για δοκιμή :smokin:

p@nos
28/01/2011, 17:35
ρε παιδια ποσος ειναι ο εγκεφαλος περιπου και ψαχνετε να μη χωραει???ειναι πολυ μεγαλος?

δεν εχω δει μπροσ αλλα μπορει να μπει οπου να ναι...και στο θεμα της πλεξουδας που ειπε ο ρειν το καλυτερο θα ηταν μια φτιαχτη η τροποποιηση της πλεξουδας του τρανς...

GiannisBlessed
28/01/2011, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε παιδια ποσος ειναι ο εγκεφαλος περιπου και ψαχνετε να μη χωραει???ειναι πολυ μεγαλος?

δεν εχω δει μπροσ αλλα μπορει να μπει οπου να ναι...και στο θεμα της πλεξουδας που ειπε ο ρειν το καλυτερο θα ηταν μια φτιαχτη η τροποποιηση της πλεξουδας του τρανς...

ασε...εγκεφαλαρα λεμε...
δεν μπαινει με τπτ...:lol:
για την πλεξουδα...
λεω εγω...
δεν μπορει να μεινει του μπρος κανονικα(να αφαιρεθει οτι δεν θα χρειαζεται...)
και να γινει μια παραλληλη για τον κινητηρα?:confused:
δλδ φωτα φλας κορνες κτλ μια πλεξουδα και μοτερ αισθητηρες εγκεφαλοι κτλ κτλ αλλη.

p@nos
28/01/2011, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
ασε...εγκεφαλαρα λεμε...
δεν μπαινει με τπτ...:lol:
για την πλεξουδα...
λεω εγω...
δεν μπορει να μεινει του μπρος κανονικα(να αφαιρεθει οτι δεν θα χρειαζεται...)
και να γινει μια παραλληλη για τον κινητηρα?:confused:
δλδ φωτα φλας κορνες κτλ μια πλεξουδα και μοτερ αισθητηρες εγκεφαλοι κτλ κτλ αλλη.



καλα δεν ηξερα πως εχει τοστιερα για εγκεφαλο το 700:lol: :lol: :lol:

τωρα με την πλεξουδα οπως ειπα, μπορεις να φτιαξεις αλλη απο την αρχη να τελειωνει το θεμα και να τα εχεις ολα στα μετρα σου...

παντως αν εινα να γινει προτζεκτ το μπρος, κανε το μονοσελο, με κοκοβιο πισω και στο χωρο εκει βαλε τον εγκεφαλο:D

nihristo
28/01/2011, 17:47
άλλη πλεξούδα από την αρχή είναι λίγο μανίκι


Εγώ θα τροποποιούσα αυτή του 700.

ホンダトランザルプブロス

gixxerpap
28/01/2011, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ναι...το θεμα ομως ειναι οτι θελεις κομπλε πλεξουδα μαζι με εγκεφαλο και καπως πρεπει να στριμωχτουν ολα αυτα στο μπρος...

οτι γινεται ειναι 100% σιγουρο...θεμα κοστους και ωρων ειναι...

θέμα κόστους δεν τίθεται, αφού θα το φτιάξεις εσυ, φφφανταστικέ μου φίλε γαμάουα μηχανικάρα!
θέμα ωρών πάλι δεν τίθεται για τους ίδιους λόγους:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

reinmeister
28/01/2011, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
θέμα κόστους δεν τίθεται, αφού θα το φτιάξεις εσυ, φφφανταστικέ μου φίλε γαμάουα μηχανικάρα!
θέμα ωρών πάλι δεν τίθεται για τους ίδιους λόγους:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ομορφα...αντε να κανω δευτερα χριστουγεννα...:lol: :lol:

gixxerpap
28/01/2011, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ομορφα...αντε να κανω δευτερα χριστουγεννα...:lol: :lol:

τι δεν κατάλαβε σωστά?:look: :confused:

GiannisBlessed
28/01/2011, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
τι δεν κατάλαβε σωστά?:look: :confused:

βοηθαω και εγω!
φτανει να μου φερει τα πραγματα ο αγιος μπιλις!

georgio
28/01/2011, 20:27
@rein: στον κινητήρα του transalp λείπει η μια από τις τρεις βάσεις μοτέρ που έχει ο κινητήρας του Bros. Έχει την μπροστά και την πίσω χαμηλά αλλά λείπει η δεύτερη πίσω που βρίσκεται πίσω από τη μίζα, φαίνεται στις φωτογραφίες.

Πιστεύεις δεν θα υπάρχει πρόβλημα; Ένας γνωστός έχει βάλει κινητήρα από transalp (το 650, που επίσης λείπει η τρίτη βάση) χωρίς πρόβλημα λέει. Εγώ διατηρώ ενδοιασμούς, κυρίως γιατί δεν νομίζω ότι μπορούμε να προβλέψουμε κάπως τι συνέπειες έχει αυτό και πόσο θα επηρεάσουν.

hidefnick
28/01/2011, 20:32
Αντε και μπαίνει. Γιατί να μπει όμως? :confused: :confused: :confused:

sapila racing
28/01/2011, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Αντε και μπαίνει. Γιατί να μπει όμως? :confused: :confused: :confused:

Eλα μου ντε?
Με το κόστος για να μπεί ψεκασμός, γίνεται υπερ τούμπανο με καρμπυρατέρ και μένουν αλλα τόσα για άλλα πράγματα. :winka:

georgio
28/01/2011, 20:38
Ναι αλλά 650 βρίσκεις δύσκολα πια, οπότε παίρνεις ένα 400 τσάμπα και του βάζεις το μοτέρ το 700. Το 400άρι μοτέρ δεν μπορείς να το κάνεις 650, και δεν έχει και νόημα να το βελτιώσεις από τη στιγμή που υπάρχουν τα 650-700. :winka:

sapila racing
28/01/2011, 20:52
Αν δεν βρίσκεις 650 πλέον, εγώ θα κοίταζα για μοτέρ Africa 750.
Το ΤΑ700 είναι πολύ ηλεκτρικό και ψόφιο σε αίσθηση, καμμία σχέση με την αγριάδα που είχε πχ το Africa650 που είχα κάνει βόλτες παλιά.
Bros 650 δεν έχω οδηγήσει, αλλά φαντάζομαι σε γκάζι σαν το Africa650 θα είναι περίπου.

Το μόνο που θα προσφέρει ο ψεκασμός είναι οικονομία, κι αυτό βέβαια δεν είναι αμελητέο, αλλά το κόστος είναι μεγάλο συγκριτικά, και τέτοιο κόστος δικαιολογείται αν πρόκειτα να το κάνεις γιαι την γκ@@λα, οχι για οικονομία. :winka:

McGyver
28/01/2011, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
πιό πάνω ενδιαφέρθηκε ένας φίλος να δώσει τον κινητήρα για δοκιμή :smokin:

:look:

Δεν αφήνουμε τις μαλακίες λέω 'γώ;

:lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το ΤΑ700 είναι πολύ ηλεκτρικό και ψόφιο σε αίσθηση

:a38:

Αντουάν πες του πως σκοτώνει το 'ργαλείο γιατί άμα το πω εγώ θα γελάσουν και τα χαλίκια (οι πέτρες έχουν γίνει ήδη γαρμπίλι)...

p@nos
28/01/2011, 21:45
παντως το 700αρι με καρμπουρατορια μια χαρα θα δουλευε αμα δε θελετε να μπλεξετε με εγκεφαλους κλπ κλπ κλπ...

Acacius
28/01/2011, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Αντε και μπαίνει. Γιατί να μπει όμως?
α) Γιατί κάποιος πρέπει να το κάνει

β) Γιατί πολλοί πετάνε τη σκούφια τους να το κάνουν

γ) Για να έχεις ένα ακόμα λόγο να γκρινιάζεις στην καφετέρια ότι η Χόντα μ@λακίζεται (άσχετο τι πουλάει).



Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Ναι αλλά 650 βρίσκεις δύσκολα πια, οπότε παίρνεις ένα 400 τσάμπα και του βάζεις το μοτέρ το 700. Το 400άρι μοτέρ δεν μπορείς να το κάνεις 650, και δεν έχει και νόημα να το βελτιώσεις από τη στιγμή που υπάρχουν τα 650-700. :winka: <ημι-off topic>
Αυτό από νομικής πλευράς είναι ΟΚ, ή θα είναι στην ουσία παράνομος ο ιδιοκτήτης, οπότε άμα γίνει καμιά στραβή η ασφάλειά του μπορεί να κάνει την πάπια του Πεκίνου; Γιατί από 647 σε 680 είναι αμελητέα αύξηση κυβισμού, αλλά από 398 είναι 70% πάνω.

Εκτός κι αν μπορεί να ισχυριστεί ότι η ίδια ουσιαστικά μοτοσυκλέτα φορούσε και τον 650άρη οπότε είναι εγκεκριμένη από το εργοστάσιο για τέτοια μεγέθη (και ψάξε τον υπάλληλο που θα σου υπογράψει....)

Από περιέργεια ρωτάω γιατί είχα ψάξει για τους νόμους περί βελτίωσης/αλλαγής κινητήρων παλιότερα και απ'όσο θυμάμαι ήταν αρκετά περιοριστικοί.

georgio
28/01/2011, 22:12
Εννοείται ότι αγοράζεις κανονικά τον κινητήρα με χαρτιά και το δηλώνεις. Άμα κάποιος θέλει να τον βάλει έτσι είναι δικό του θέμα.

Από πλευράς νομικών περιορισμών δεν ξέρω τι ισχύει. Σχετικά με την αύξηση που λες δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα, τα πλαίσια είναι ολόιδια, μόνο οι αριθμοί πλαισίου αλλάζουν (NC25... για το 400, RC31... για το 650), και ο λόγος είναι ότι το μηχανάκι αρχικά φτιάχτηκε για 650 και μετά για λόγους νομοθεσίας -δεν ξέρω ακριβώς τι- του έβαλαν και 400αρι κινητήρα για να πουλήσει.

@ sapila racing: δεν ξέρω τι αίσθηση σου δίνει το 700άρι, το Bros το 650 μια χαρά είναι από αγριάδα. Αλλά η σκέψη φαντάζομαι είναι να βάλεις επάνω έναν πιο σύγχρονο κινητήρα (4-βάλβιδο, ο προηγούμενος είναι 3-βάλβιδος) και με τον ψεκασμό μπορείς να το κάνεις τούμπανο καλύτερα και ευκολότερα, ίσως και οικονομικότερα -από άποψη κατανάλωσης.
Προφανώς την μετατροπή δεν την κάνεις για την οικονομία αλλά την γκ@@λ@ αλλά καλό θα είναι το τούμπανο σου να μην καίει τον πάτο του όταν σέρνεσαι. :winka:

McGyver
28/01/2011, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Από πλευράς νομικών περιορισμών δεν ξέρω τι ισχύει.

http://www.kep.gov.gr/portal/page/portal/kep/FullStory?sid=1953

georgio
28/01/2011, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
http://www.kep.gov.gr/portal/page/portal/kep/FullStory?sid=1953

Καλά εμένα δε με αφορά, το 650 έχω (και όχι τα 1500 για το νέο κινητήρα)! :p

Όταν λέει όμως ιδίου τύπου τι να εννοεί; Ιδίου τύπου είναι και αυτός που θα μπει, προφανώς δε θα βάζαμε μοτέρ από CBR στο Bros! (ένας τρελός έχει βάλει στο πλαίσιο του Bros μοτέρ από... TDM :eyepop: αλλά ξεφεύγουμε από το θέμα)

sapila racing
28/01/2011, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
@ sapila racing: δεν ξέρω τι αίσθηση σου δίνει το 700άρι, το Bros το 650 μια χαρά είναι από αγριάδα. Αλλά η σκέψη φαντάζομαι είναι να βάλεις επάνω έναν πιο σύγχρονο κινητήρα (4-βάλβιδο, ο προηγούμενος είναι 3-βάλβιδος) και με τον ψεκασμό μπορείς να το κάνεις τούμπανο καλύτερα και ευκολότερα, ίσως και οικονομικότερα -από άποψη κατανάλωσης.
Προφανώς την μετατροπή δεν την κάνεις για την οικονομία αλλά την γκ@@λ@ αλλά καλό θα είναι το τούμπανο σου να μην καίει τον πάτο του όταν σέρνεσαι. :winka:

Καλά όλα αυτα αλλά κάνε μια βόλτα με ενα ΤΑ700 και θα δείς.

sorry ΜcGyver αλλά το 650 ηταν πολύ πιο άγριο.
Κανει κι εσύ ενα τέτοιο βόλτα και θα δείς κι εσύ! :rotflmao:

:wave2:

p@nos
28/01/2011, 22:45
αγριο το 650???


δηλαδη πως πηγαινει το 700?


:lol: :lol: :lol:

R0t0ras
28/01/2011, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Καλά εμένα δε με αφορά, το 650 έχω (και όχι τα 1500 για το νέο κινητήρα)! :p

Όταν λέει όμως ιδίου τύπου τι να εννοεί; Ιδίου τύπου είναι και αυτός που θα μπει, προφανώς δε θα βάζαμε μοτέρ από CBR στο Bros! (ένας τρελός έχει βάλει στο πλαίσιο του Bros μοτέρ από... TDM :eyepop: αλλά ξεφεύγουμε από το θέμα)

Και RSV έχει μπεί...
Με πολλή καλή θέληση..

ΕΝΤΙΤ! :D

Δεν έχω,λόγο φορμάτ..Είναι ,μέλος στο http://www.hawkgtforum.com/forum/ ο συγκεκριμένος..
O giannisblest θα το έχει δει λογικά.

georgio
28/01/2011, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από R0t0ras
Και RSV έχει μπεί...
Με πολλή καλή θέληση..

Αν έχεις φωτο για βάλε. Αν όχι εδώ για να μην το χαλάσουμε, στο θέμα που υπάρχει για Bros στο Μοντέλα->Honda.

sapila racing
28/01/2011, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
αγριο το 650???


δηλαδη πως πηγαινει το 700?


:lol: :lol: :lol:

Απ ότι βλέπω τώρα στα specs, τελικά ίδια πάνε. Το 700 είναι λίγο πιο δυαντό, αλλά εχει πολλά κιλά πάνω.
Τότε το Αfrica 650 ήταν γρήγορο και πολύ καλό γενικά, πέρασαν και 20 χρόνια βέβαια και η μνήμη είναι όπως λένε κι οι Αγγλοι μεσα από rose tinted γυαλιά. :D

p@nos
28/01/2011, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Απ ότι βλέπω τώρα στα specs, τελικά ίδια πάνε. Το 700 είναι λίγο πιο δυαντό, αλλά εχει πολλά κιλά πάνω.
Τότε το Αfrica 650 ήταν γρήγορο και πολύ καλό γενικά, πέρασαν και 20 χρόνια βέβαια και η μνήμη είναι όπως λένε κι οι Αγγλοι μεσα από rose tinted γυαλιά. :D



παντως κοντρα τρανς 650, τρανς 700...



κανονικη τιτανομαχια

:bawl: :lol: :rotflmao: :lol: :bawl:

sapila racing
28/01/2011, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
παντως κοντρα τρανς 650, τρανς 700...



κανονικη τιτανομαχια

:bawl: :lol: :rotflmao: :lol: :bawl:

Το Africa 650 όμως δεν έχει σχέση με Transalp, ήταν πολύ καλό για την εποχή του, κι ηταν και γρήγορο, 30 κιλά κάτω απο το σημερινό ΤΑ700 ήταν. :winka:

Τα Transalp γενικώς παραείναι ήσυχα. :D

p@nos
28/01/2011, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το Africa 650 όμως δεν έχει σχέση με Transalp, ήταν πολύ καλό για την εποχή του, κι ηταν και γρήγορο, 30 κιλά κάτω απο το σημερινό ΤΑ700 ήταν. :winka:




βεβαιως δεν αντιλεγω για το παλιο :winka: :p

GiannisBlessed
29/01/2011, 04:08
καλη ιδεα προς το παρων πιστευω ειναι αυτη του να μπει πανω με καρμπυρατερ και να εχουμε οφελος τις 4ρις βαλβιδες και την παραπανω αναπνοη.
και μετα γινεται και μετατροπη σε ψεκαστο...:smilea:

αυτο που λες ροτορα νομιζω ειναι μια ιδεα αλλα δεν εχει υλοποιηθει..
απλα κοιτουσε οτι χαζο-χωραει ο κινητηρας του RSV.
το πλαισιο του μπρος εχει αντεξει μεχρι και 90-100 αλογα ως τωρα.
το rsv πιστευω θα το κοψει στα 3!!:eyepop:

ως τωρα στο μπρος εχει μπει μοτερ απο xt h xr η κατι τετοιο,απο KTM,απο καποιο μεγαλο διχρονο,απο TDM 850,μοτερ ηλεκτρικο.δεν μου ερχεται κατι αλλο...
εχω φωτο για τους δυσπιστους...:D

R0t0ras
29/01/2011, 10:31
Είχα την εντύπωση ότι Είχα διαβάσει ότι το τελείωσε..μπορει και να μην θυμάμαι Καλά..αλλα τα υπόλοιπα έχουν 100%!ειδικά το ηλεκτρικό με είχε εντυπωσιάσει!

reinmeister
29/01/2011, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
@rein: στον κινητήρα του transalp λείπει η μια από τις τρεις βάσεις μοτέρ που έχει ο κινητήρας του Bros. Έχει την μπροστά και την πίσω χαμηλά αλλά λείπει η δεύτερη πίσω που βρίσκεται πίσω από τη μίζα, φαίνεται στις φωτογραφίες.

Πιστεύεις δεν θα υπάρχει πρόβλημα; Ένας γνωστός έχει βάλει κινητήρα από transalp (το 650, που επίσης λείπει η τρίτη βάση) χωρίς πρόβλημα λέει. Εγώ διατηρώ ενδοιασμούς, κυρίως γιατί δεν νομίζω ότι μπορούμε να προβλέψουμε κάπως τι συνέπειες έχει αυτό και πόσο θα επηρεάσουν.

δεν εχει αναγκη...αλλα αν σε καιει το θεμα φτιαχνεις τριτη βαση...πανευκολο ειναι...

απο κει και περα μονο με την προσθηκη του μοτερ θα σαι 10 πανω απο τα 45 του bros...καλη φαση οπως και να χει...