PDA

View Full Version : Πρόβλημα με αδιάβροχο παντελόνι



krino4
28/01/2011, 14:10
Καλησπέρα παιδιά,
αυτή τη στιγμή είμαι σε μια απελπιστική κατάσταση ( :) ) με ένα θέμα που με βασανίζει εδώ και κάτι χρόνια.

Κάθε 3 μήνες αναγκάζομαι να αγοράζω καινούργιο αδιάβροχο παντελόνι επειδή οι ραφές του παντελονιού στον καβάλο χαλαρώνουν με αποτέλεσμα να μπάζω νερό και όταν φτάνω στη δουλεία να είμαι σαν κατουρημένος :rotflmao:

Η συνολική απόσταση που διανύω καθημερινά είναι 80χλμ οπότε καταλαβαίνετε ότι τρώω πολύ βροχή. Συνολικά τα παντελόνια μετά τις 10 χρήσεις πάνε για πέταμα (το τελευταίο πήγε στις 6). Με τόσα λεφτά που έχω δώσει σε πλαστικούρες θα είχα αγοράσει ένα ΜΑΜΑΤΟ παντελόνι μηχανής.

Ξέρω πολύ καλά ότι δεν κάνει να τα βάζουμε στο καλοριφέρ ούτε να τα αφήνουμε στον ήλιο καθώς και τον σωστό τρόπο που πρέπει να ανέβω στη μηχανή για να μην πιέσω τις ραφές του σημείου.

Τι θέλω τώρα από εσάς;
να μου προτείνετε το προαναφερθες ΜΑΜΑΤΟ παντελόνι, το οποίο θα αντέξει 10+ χρόνια και θα παραμείνει αδιάβροχο. Δεν με νοιάζει αν θα είναι ζεστό αν θα είναι κρύο αν θα είναι όμορφο αν θα έχει τσέπες αν αν αν... μόνο να παραμείνει αδιάβροχο.
Να πάω σε textile ή leather?
Παρακαλώ να απαντήσουνε μόνο άτομα που έχουν προσωπική εμπειρία με το θέμα.

Ευχαριστώ

ziggΥ
28/01/2011, 14:13
χρειάζεται να είναι απαραίτητα μηχανής?
http://eu.thenorthface.com/tnf-eu-en/men/trousers-shorts/men-s-point-five-pant.html?colour=592 :wave2:

Cpt. Haddock
28/01/2011, 14:14
Τα δερματινα δεν ειναι αδιαβροχα :wave2:

MikeG
28/01/2011, 14:15
Road, για πες για το Alpinestars :D

PortisHead
28/01/2011, 14:18
Μου θυμιζεις εμενα πριν καποια χρονια , που καθε 3 και λιγο αγοραζα φτηνιαρικα αδιαβροχα απο μοναστηρακι και ζουσαν 1 χρονο το πολυ.

Σκαστα μια φορα για ενα καλο , επωνυμο , αδιαβροχο παντελονι και θα ξενοιαξεις.

Εγω πηρα ενα της Uvex , μόνο αδιαβροχο , ουτε προστασιες ουτε τπτ , 55-60 ευρω.
Αμα προσεχεις και πως καθεσαι για να μην τεντωνουν οι ραφες , εισαι OK.
Το εχω 4 χρονια τωρα , 50-60 χλμ τη μερα και ουτε καν νοτίζει.


:wave2:

ermiss
28/01/2011, 14:26
Μήπως να πάρει κανά νούμερο μεγαλύτερο? Για να σκίζει στον καβάλο, πάει να πει ότι δέχεται μεγάλες πιέσεις εκεί. Και σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται να τα αλλάζεις κάθε μήνα.

Με 10 ευρώ στο πράκτικερ, βγάζεις ένα χρόνο άνετα.

road spirit
28/01/2011, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Road, για πες για το Alpinestars :D δε χρειάζεται να πάει τοσο ακριβά ...


krino4, τι ποιότητας (αλλιώς, τι τιμής) είναι τα αδιάβροχα που τους σκίζεις τα ράμματα ?



(τι γελάτε ρε, κυριολεκτικό δεν είναι? :lol: )

bentouza
28/01/2011, 14:33
1) θες αδιαβροχο για πανω απο το παντελονι;
αν ναι ολες οι εταιρειες εξοπλισμου βγαζουν τουλαχιστον ενα καλο σετ αδιαβροχων

2) θες αδιαβροχο παντελονι προστασιας;
αν ναι τοτε εχεις παρα πολλες επιλογες κυριως σε υφασμα αλλα σιγα σιγα εχουν αρχισει και δερματινα με μεμβρανη αδιαβροχοποιησης.

ουσιαστικα απο την τιμη περιοριζεσαι.

επισης τιποτα δεν αντεχει 10 χρονια με καθημερινη χρηση ΟΣΟ και να το προσεχεις.
γενικα στις ενωσεις θα μπασεις η σε καποιο σημειο που το υφασμα τσακιζει συχνα.
στα οερισσοτερα σοβαρα αδιαβροχα πια οι ενωσεις ειναι θερμοκολλημενες οποτε δεν μπαζουν και αντεχουν
οχι ομως για 10 χρονια.

αποφασισε τι θες και θα βρουμε πραμα

krino4
28/01/2011, 14:49
Παιδιά ειλικρινά δεν με πειράζει να σκάσω και 200 ευρώ για να ησυχάσω. Φυσικά άμα υπάρχουν πιο φθηνές και καλές λύσεις θα τις προτιμήσω.
Προφανώς τα χιλιόμετρα σε συνδυασμό με τη σέλα μου και τον τρόπο που κάθομαι καταστρέφουν τις ραφές. Παίρνω πάντα αδιάβροχα παντελόνια του 20άρικου σε μεγαλύτερο νούμερο για να μην πιέζονται οι ραφές, από γνωστά καταστήματα που τους εξηγώ την κατάσταση και πάντα με διαβεβαιώνουν ότι αυτό που μου δίνουν θα αντέξει.
Σκέφτομαι ειδικά για το τελευταίο που άντεξε 6 φορές να πάω και να της το βάλω...ξέρετε που.

ziggΥ
28/01/2011, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από krino4

Σκέφτομαι ειδικά για το τελευταίο που άντεξε 6 φορές να πάω και να της το βάλω...ξέρετε που.
που? :look:

GIXXERAKIAS
28/01/2011, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza


στα οερισσοτερα σοβαρα αδιαβροχα πια οι ενωσεις ειναι θερμοκολλημενες οποτε δεν μπαζουν και αντεχουν
οχι ομως για 10 χρονια.

αποφασισε τι θες και θα βρουμε πραμα

Sidi panteloni adiavroxo gia pano apo to tzin kratise 2 mines kai xalase h adiavroxopoiisi ston kavalo opos toy filou pou postare.Moy to allakse stin eggisi 1 xronoy alal meta apo 2 mines epeidi me thimotan den to allakse deyteri fora.:evil:

Genika exo to idio akrivos thema....ta pairno kai megalytero noumero,t sikono prin anevo sto skoyter kai pali oso kai na prosexo se kana mina (to poli dyo) theloyn allagi epeidi xalaei i adiavroxopoiisi kai olo to panteloni einai kainoyrgio....kathe mina exei kainoyrgio adiavroxo o pateras moy gia tin doyleia toy.:lol: :lol: Mexri kai apo praktirer,monastiraki opou poulane tetoia ta exo dokimasei.Kathe 5-6 fores pairnei ton poulo.

To panteloni den me voleyei gia ton aplo logo oti thelo na mpainei vgainei eykola.Basika epeidi kano me to skoyuter oli mera doyleia anebokatebaino arketes fores kai isos na einai kai ayto mia epivarinsi gia to adiavroxo:winka:

PortisHead
28/01/2011, 15:04
Ε τοτε μονο μια λύση υπαρχει ........

300% αδιαβροχο


222497

road spirit
28/01/2011, 15:05
βρε παλίκαροι, αν θυμάστε/ αν έχετε προσέξει/ αν γνωρίζετε .... τα ξεπαρθενιασμένα αδιάβροχα σας, είχαν μονή ή διπλή θερμοκολημένη ραφή στο επίμαχο σημείο?

γιατί έχει διαφορά (νομίζω) ...

GIXXERAKIAS
28/01/2011, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
βρε παλίκαροι, αν θυμάστε/ αν έχετε προσέξει/ αν γνωρίζετε .... τα ξεπαρθενιασμένα αδιάβροχα σας, είχαν μονή ή διπλή θερμοκολημένη ραφή στο επίμαχο σημείο?

γιατί έχει διαφορά (νομίζω) ... Nomizo dipli exei Gianno kai tha to koitakso otan pao spiti na sou po sigoura.:D

ermiss
28/01/2011, 15:10
fap before riding... :cool:

krino4
28/01/2011, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ε τοτε μονο μια λύση υπαρχει ........

300% αδιαβροχο

έχεις link για άμεση αγορά? :lol:

Vstrommer71
28/01/2011, 15:14
Στο θεμα του ρουχου παντος καιρου καλως η κακως η λυση ειναι μια:Goretex
Ακριβη αλλα αποτελεσματικη λυση
Στα περιπου 300? κυκλοφορουν αντιστοιχα παντελονια
Αλλιως η λυση ειναι ενα καλυτερης ποιοτητας αδιαβροχο παντελονι overpant
Γενικα παντως τα απλα αδιαβροχα εχουν ενα θεμα μπαζοντας απο κατω απο τον καβαλο(ειδικα για μας τους large σωματικα λεβεντες)

Vstrommer71
28/01/2011, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ε τοτε μονο μια λύση υπαρχει ........

300% αδιαβροχο
Αλλα αν λιιιιιγο τσιμπησει η θερμοκρασια
100% αδιαβροχο απ'οξω,μουσκεμα απο μεσα!:rotflmao:

bentouza
28/01/2011, 15:46
αν δεν πειραζει να το φορας ολη μερα ή αν μπορεις να αλλαζεις με κατι αλλο στη δουλεια εφοσον ενοχλει κοιτας σε κανονικο παντελονι προστασιας τυπου goretex.

αρχιζουν απο χαμηλα και φτανουν στο θεο οι τιμες.

http://www.revit.eu/en/#/products/FPT038

τσεκαρε να δεις για τι περιπου μιλαω να μου πεις αν σου κανει

αυτο μεσα απο το κυριως παντελονι που προστατευει απο πεσιμο εχει ενα δευτερο το οποιο ειναι μια μεμβρανη η οποια ειναι αδιαβροχη και αφηνει τον ιδρωτα να φευγει.

υπαρχει και με τη μεμβρανη αυτη πακεταρισμενη με το υφασμα του παντελονιου.

road spirit
29/01/2011, 13:17
+1 και απο μένα σε εξοπλισμό με μεμβράνη goretex, είναι πολύ απλά ότι καλύτερο υπάρχει και με διαφορά ... αλλά είναι ακριβά. Σε παντελόνι έχω το alpinestars jet-road gtx... το καλοκαίρι στο ταξίδι στο νορντκαπ, με ολους τους τόνους βροχής που φάγαμε, δε φόρεσα ποτέ το έξτρα αδιάβροχο παντελόνι που είχα μαζί μου. E, γύρω απο τη μέση, καβάλο, μηροί, γάμπες, τα πόδια μου ήταν πάντα στεγνά... ούτε σταγόνα.

Και όταν επιστρέψαμε 15αύγουστο ελλάδα, απο τους 5-6 βαθμούς της νορβηγίας στους 40+, έκανα το Πάτρα -Αθήνα, έφτασα σπίτι και άλλαξα, στα πόδια είχα ιδρώσει ελάχιστα.... Goretex rulez!!

νομίζω όμως πως ότι και αν πάρεις, αν το φοράς επι καθημερινής βάσης αργά ή γρήγορα θα τα φτύσει ...

bentouza
30/01/2011, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit

νομίζω όμως πως ότι και αν πάρεις, αν το φοράς επι καθημερινής βάσης αργά ή γρήγορα θα τα φτύσει ...

αναγκαστικα..
επισης δεν χρειαζεται να πληρωνουμε πια το goretex αναγκαστικα. οι υπολοιπες μεμβρανες εχουν φτασει σε παρα πολυ καλα επιπεδα-ενω αν παμε σε πολυ ειδικο εξοπλισμο (βουνο-σκι κτλ) θα βρουμε μεμβρανες με τραγικα καλυτερες ιδιοτητες

ψαξτε για δυο νουμερα αναφορας των μεμβρανων.
το ενα μιλαει για αδιαβροχοποιηση και ειναι χ mm. το αλλα μιλαει για την ικανοτητα μεταδοσης του ιδρωτα προς τα εξω σε x gr/mm^2/24hr. Οσο μεγαλυτερα και τα δυο τοσο το καλυτερο.

επισης να ξαναπω οτι για να δουλεψουν σωστα αυτες οι μεμβρανες πρεπει να αποφευγουμε να φοραμε βαμβακερα ρουχα απο μεσα. τουλαχιστον οχι οταν εχει πολυ βροχη-κρυο ή ξερουμε οτι θα ιδρωσουμε εστω και λιγο.

το βαμβακερο αποροφαει ολη την υγρασια και γινεται αγωγος της θερμοτητας του σωματος μας προς τα εξω σε αντιθεση με τα στεγνα ρουχα τα οποια με τον εγκλωβισμενο αερα στην πλεξη τους δρουν ως μονωτες.

με 2 λογια παρτε κανα ζευγαρι ισοθερμικα (base leyers ορθοτερα)

daz
30/01/2011, 12:46
Μήπως το λάθος που κάνεις είναι το μεγαλύτερο νούμερο? Όταν το παντελόνι είναι μεγαλύτερο ο κάβαλος είναι πιο χαμηλά με αποτέλεσμα να πιέζεται περισσότερο όταν ανεβαίνεις, κατεβαίνεις απ' την μηχανή.

Έχω αυτό (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=2045) και δεν μου έχει πάθει τίποτα. Το έχω μαζί μου όποτε φοράω τζιν ή όταν δεν έχω την θερμική επένδυση στην κορντούρα μου (θερμική και αδιάβροχη είναι μαζί). Δεν το χρησιμοποιώ συχνά αλλά μετά από 3 περίπου χρόνια έχει χρησιμοποιηθεί αρκετά. Την προηγούμενη εβδομάδα το έβρεχα επί 70χλμ και δεν έμπασε (δεν το περίμενα). Εσωτερικά δεν είναι μόνο πλαστικό αλλά είναι δικτυωτό (δεν ξέρω γιατί).

Υπάρχουν και πολύ καλύτερα φυσικά από γκόρντεξ.

Αν πάρεις κορντούρα πρόσεξε η αδιάβροχη επένδυση να μην είναι μαζί με την θερμική για τις καλοκαιρινές μπόρες και για να μπορείς να την αφαιρείς όταν δεν βρέχει ώστε να μην καταπονείται. Πρόσεξε επίσης, να φτάνει αρκετά χαμηλά ώστε να μην ανεβαίνει πάνω από την μπότα όταν κάθεσαι. Αν είσαι ψηλός επέλεξε κάτι σε long για να μην έχεις θέμα.

Να ξέρεις πάντως πως όσο καλό και ακριβό να είναι το παντελόνι που θα πάρεις αν το χρησιμοποιείς κάθε μέρα στα σημεία που η αδιάβροχη επένδυση (όποια και αν είναι αυτή) τσακίζει, κάποια στιγμή θα μπάσει. Στο λέω για να μην δώσεις άδικα λεφτά.