PDA

View Full Version : κιβωτιο ταχητητων 5η προς 6η



stavrogin
05/08/2005, 14:07
Γεια χαρα,
Τις τελευτεες 7μερες στρωνω το μαυρο μου Ζ750S,
Το κιβωτιο εγινε λιγο σκληρο μετα τα
300χιλιομετρα,παρολο που προσπαθω να ειμαι τρυφερος μαζι του.Τωρα εχω γραψει 820χιλιομετρα.

Αυτο ομως που με ανυσηχει περισσοτερο ειναι η αλλαγη απο 5η σε 6η που 4-5 φορες δεν εχει γινει η αλλαγη ,και "πεφτει αναμεσα",με αποτελεσμα ενα ανατριχιαστικο θορυβο,και στιγμιαιο ανεβασμα των στροφων στις 5500-6500,λογω του οτι το χερι υποσυνιδιτα τσιμπαει το γκαζι.

Οσο κι αν προσπαθω δεν εχω αποφυγει να ξανακανω το λαθος οταν κατι στο δρομο μου αποσπα την προσοχη.Το ποδι πρεπει να επιμηνει να πιεσει για να ακουσει την ταχυτητα να κουμπωνει.

Το brosaki που ειχα για 11 χρονια δεν ειχε ποτε κατι τετοιο,και ενα cbr1000 του 88' το εκανε στην αλλαγη 2ας-3η,αλλα πολυ σπανιοτερα.

Καμοια ιδεα?

idi
05/08/2005, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin

Τις τελευτεες 7μερες στρωνω το μαυρο μου Ζ750S....

νομιζω η απαντηση βρησκεται στη παρπανω φραση

αν και 2 - 3 φορες τον 1+ χρονο που εχω το Ζ μου εχω χασει αλλαγη απο 5 σε 6 (μπηκε νεκρα) αλλα νομιζω οτι ειναι λογο του οτι πηγενα χαλαρα και ξες... βαριομουνα να κανω τη κινηση ολοκληρη...:D στις αλλαγες σε αλλες σχεσεις δεν εχει γινει ποτε αρρα απο 5 σε 6 ειναι "κακομαθημενη" :smokin:

stavrogin
05/08/2005, 14:44
Μαλλον δεν ειμαι χαλαρος τυπος.Τις γεμιζω ολες τις ταχυτητες μεχρι τις επιτρεπομενες στροφες,μεχρι και την 6η ,λες και εχω κανενα χτ.

Παθαινουν τιποτα οι δισκοι?φθιρονται?να ανυσηχισω?

modeerf
05/08/2005, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Μαλλον δεν ειμαι χαλαρος τυπος.Τις γεμιζω ολες τις ταχυτητες μεχρι τις επιτρεπομενες στροφες,μεχρι και την 6η ,λες και εχω κανενα χτ.

Παθαινουν τιποτα οι δισκοι?φθιρονται?να ανυσηχισω?

Μην τρελλαινεσαι αδερφέ...

Ειναι νωρίς ακόμα και πρεπει να στρωθεί ΚΑΙ το κιβώτιο...επίσης μεγάλη αλλαγή θα δείς ΚΑΙ οταν θα κάνεις το πρώτο σερβις και θα αλλάξεις λαδάκια...

Απλά δώστου λίγο χρόνο...

cbf600sa
05/08/2005, 17:03
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΟΧΟΣ Ζ750S ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ 2000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ,ΒΕΒΑΙΑ ΤΩΡΑ ΕΧΩ 5000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ,ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΦΤΑΙΓΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΑ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΣΤΙΝ 5-6 ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ 4-5.ΑΡΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ,ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΜΕ ΛΙΓΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

stavrogin
05/08/2005, 17:51
ok thanks παιδια
αντε 780km και σημερα
και μετα βουρ στο πατσα

dbandit
05/08/2005, 18:34
Kαλως τον!:beer: :beer: :beer:

Και εγω το 750s εχω. Οπως αναφεραν και οι φιλτατοι παραπανω μη μασας δεν ειναι τπτ. , ολα θελουν το στρωσιμο τους, υπομονη μονο. Παντως το εργαλειο ανοιγει
σιγα-σιγα και θα δεις διαφορα!
Καλοταξιδο!!
:smokin:


:beer: :beer: :beer: :wave2:

vakou
05/08/2005, 23:10
Σαν κάτοχος κι εγω sσου λέω ότι δυστυχώς είναι από τα προβλήματα του πρώτου καιρού που πρέπει να συνηθίσεις!
Αν & δεν μπορώ να βρω εξήγηση γιατί σε όλους το κάνει μόνο στην αλλαγή 5ης 6ης η αληθεια είναι ότι με τον καιρό στρώνει.

AFTER
06/08/2005, 00:12
Μου το κανει και εμενα καμια φορα οταν βαριεμαι να κανω ολη την κινηση(μου το εκανε σημερα συμπτωματικα)
Μην ανυσηχεις παντως,ολα τα σειριακα κιβωτια μπορουν να βρουν νεκρες απο σχεση σε σχεση!

Απλως αν μπορεις κοψε ταχυτητα και βαλε πεμπτη!

stavrogin
06/08/2005, 20:14
Nα κοψω ταχυτητα?
Δεν μπορω.Δυστηχως πρεπει να πηγαινω τσιτα:rolleyes:

AFTER
06/08/2005, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Nα κοψω ταχυτητα?
Δεν μπορω.Δυστηχως πρεπει να πηγαινω τσιτα:rolleyes:

Οκ δεν πειραζει,απλως πιστευω να μην σου δημιουργησει ψυχολογικο προβλημα το ΚΛΑΝΚ που θα ακουσεις οταν πιασει το γραναζι!!!

:lol: :rotflmao:

Lazio
08/08/2005, 11:05
Εμενα απο 5η σε 6η μπαινει λουκουμι. Εκει που με δυσκολεψε στην αρχη ηταν κατεβασματα 2η 1η.

Τωρα ομως εστρωσε και ξερω να το δουλευω πιο σωστα. ;) ;)

Μετα τα λαδακια που θα αλλαξω θα ειναι τρελα :a54: :a54:

GTZ750
08/08/2005, 11:40
ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 15000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ!!!!
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΛΑ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΕΙΣ ΛΙΓΟ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ ΘΟΡΥΒΟ!!!!:D :D

ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ?????

ΤΑ KAWASAKI ΔΕΝ ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΑ!!!!:look: :look: :look:
ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΕΜΕΘΑ!!!!ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ!!!:wave2: :wave2: :wave2: