PDA

View Full Version : αγορά μηχανής με γραμμάτια..



WithoutImperium
25/01/2011, 11:42
Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω αν υπάρχει καποιος τροπος αγορασ μηχανησ και αποπληρωμησ τησ με δοσεισ χωρισ την παρεμβολη τησ τραπεζασ,εστω και αν αυτοσ ο τροποσ ειναι με τοκουσ...οι γονεις μου διατηθενται να δωσουν μεχρι 4 χιλιαδες ευρω αλλα οταν προσπαθησαμε να αγορασουμε μια μεταχειρησμενη απο μια μαντρα με δοσεις υπηρξε ενα προβλημα με την τραπεζα...γι αυτο θελω να μαθω αν μπορω με καποιο τροπο να αγορασω μηχανη με δοσεις χωρις την παρεμβολη τησ τραπεζασ....

thanks in advance :p

Hell_Rider
25/01/2011, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από WithoutImperium
Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω αν υπάρχει καποιος τροπος αγορασ μηχανησ και αποπληρωμησ τησ με δοσεισ χωρισ την παρεμβολη τησ τραπεζασ,εστω και αν αυτοσ ο τροποσ ειναι με τοκουσ...οι γονεις μου διατηθενται να δωσουν μεχρι 4 χιλιαδες ευρω αλλα οταν προσπαθησαμε να αγορασουμε μια μεταχειρησμενη απο μια μαντρα με δοσεις υπηρξε ενα προβλημα με την τραπεζα...γι αυτο θελω να μαθω αν μπορω με καποιο τροπο να αγορασω μηχανη με δοσεις χωρις την παρεμβολη τησ τραπεζασ....

thanks in advance :p


Παλια εκαναν Γραμματια...δηλ ο αγοραστης με τον ιδιωτη η την μαντρα κλπ...και δεν εμπλεκες με τραπεζες...τωρα ομως πρεπει να τα εχουν κοψει αυτα....κανε μια ερωτηση σε αυτον που θελεις να παρεις το μηχανακι..αν μπορει να σου κανει γραμματια γιατι δεν θελεις να μπλεξεις με τραπεζα.

πιστευω να τα λεω σωστα..αν οχι ας με διορθωσει καποιος !
:wave2:

WithoutImperium
25/01/2011, 11:52
okay ^^
θα ρωτησω....

John Steed
25/01/2011, 12:11
Γραμμάτια είναι ο μόνος τρόπος χωρίς την εμπλοκή της τράπεζας....

Πολύ λίγοι το κάνουν πλέον...

Σκέψου και το ενδεχόμενο των επιταγών ή συναλλαγματικών (αν τις δεχτεί κανείς....)

Cpt. Haddock
25/01/2011, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από WithoutImperium
Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω αν υπάρχει καποιος τροπος αγορασ μηχανησ και αποπληρωμησ τησ με δοσεισ χωρισ την παρεμβολη τησ τραπεζασ,εστω και αν αυτοσ ο τροποσ ειναι με τοκουσ...οι γονεις μου διατηθενται να δωσουν μεχρι 4 χιλιαδες ευρω αλλα οταν προσπαθησαμε να αγορασουμε μια μεταχειρησμενη απο μια μαντρα με δοσεις υπηρξε ενα προβλημα με την τραπεζα...γι αυτο θελω να μαθω αν μπορω με καποιο τροπο να αγορασω μηχανη με δοσεις χωρις την παρεμβολη τησ τραπεζασ....

thanks in advance :p

Με το μπαρδον κιόλας.

Πόσο κοστίζει η μεταχειρισμένη ωστε να μη σου φτανουν τα 4 χιλιαρικα;

TROOPER
25/01/2011, 12:18
ς

:wave2:

WithoutImperium
25/01/2011, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Γραμμάτια είναι ο μόνος τρόπος χωρίς την εμπλοκή της τράπεζας....

Πολύ λίγοι το κάνουν πλέον...

Σκέψου και το ενδεχόμενο των επιταγών ή συναλλαγματικών (αν τις δεχτεί κανείς....)


δλδ υπάρχουν ακόμα μάντρες που δέχονται γραμμάτια? μπορείτε ρε παιδια να μου βρείτε κάποιο link? θα σας είμαι αιωνίος υπόχρεος :smilea:

Sapadak
25/01/2011, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από WithoutImperium
δλδ υπάρχουν ακόμα μάντρες που δέχονται γραμμάτια? μπορείτε ρε παιδια να μου βρείτε κάποιο link? θα σας είμαι αιωνίος υπόχρεος :smilea:

Βρες το μοτο που γουσταρς σε μαντρα και ρωτα εκειπερα αν σου κανει καποιες ευκολιες με γραμματια.
Εφοσον εχεις και χρημα στο χερι (4000 ?) αν ειναι για λιγο ακομα μπορεί να στο κανει μιας και η αγορα εχει στεγνωσει

faraway
25/01/2011, 22:48
Νομίζω πως στις μέρες μας που οι κάνουλες έκλεισαν από τις τράπεζες οι έμποροι το συζητάνε όλο και πιο πολύ το θέμα γραμμάτιο .

Ρώτα τους , δεν έχεις να χάσεις τίποτα .:wave2:

WithoutImperium
26/01/2011, 14:17
eleos paidia,sas xilioeuxaristw.... pragmatika me voh8hsate

sakisam
26/01/2011, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από WithoutImperium
Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω αν υπάρχει καποιος τροπος αγορασ μηχανησ και αποπληρωμησ τησ με δοσεισ χωρισ την παρεμβολη τησ τραπεζασ,εστω και αν αυτοσ ο τροποσ ειναι με τοκουσ...οι γονεις μου διατηθενται να δωσουν μεχρι 4 χιλιαδες ευρω αλλα οταν προσπαθησαμε να αγορασουμε μια μεταχειρησμενη απο μια μαντρα με δοσεις υπηρξε ενα προβλημα με την τραπεζα...γι αυτο θελω να μαθω αν μπορω με καποιο τροπο να αγορασω μηχανη με δοσεις χωρις την παρεμβολη τησ τραπεζασ....

thanks in advance :p


ακ να σ πω!οι ψαγμενοι εμποροι στο δινουν με ιδιωτικο συμφωνητικο και αποδειξη για τα 4 χιλιαρικα.αλλα σου κανουν παρακρατηση κυριοτητας μεχρι την αποπληρωμη!!

ετσι ο εμπορας εξασφαλιζεται απεναντι σου για τα λεφτα και εσυ εχεις επικυρωμενο συμφωνητικο σε κεπ και αποδειξη οτι εσκασες 4 χιλιαρικα και αναφερει επεισης το υπολοιπο αποπληρωμης ωστε να ερθει η πληρης κυριοτητα σε σενα!!!!

zolotas
26/01/2011, 20:16
κοροιδο ειναι ο εμπορας να κανει γραμματια?? για να τρωει πιστολιες?? η να κυνηγαει τις δοσεις παρακαλωντας??

WithoutImperium
27/01/2011, 22:59
εεε...ρε παιδια σας παρακαλω μηπως μπορειτε να μου καποιο link απο εναν τετοιον εμπορο κοντα στα ιωαννινα και γυρω περιοχες...?

Cpt. Haddock
27/01/2011, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από WithoutImperium
εεε...ρε παιδια σας παρακαλω μηπως μπορειτε να μου καποιο link απο εναν τετοιον εμπορο κοντα στα ιωαννινα και γυρω περιοχες...?

Μπες στο θρεντ "Ηπειρώτικο κλιμάκιο" και δικτυώσου εκει με τους άλλους παγουραδ.... εεεε τους συμπατριώτες ήθελα να πω :lol: :p

WithoutImperium
27/01/2011, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μπες στο θρεντ "Ηπειρώτικο κλιμάκιο" και δικτυώσου εκει με τους άλλους παγουραδ.... εεεε τους συμπατριώτες ήθελα να πω :lol: :p
hahahahaha ok :lol:

WithoutImperium
31/01/2011, 12:27
γεια σας θα ήθελα να μου πείτε εάν γνωρίζετε κάποιον έμπορο που να κάνει γραμμάτια εξ ολοκλήρου για την αγόρα μηχανής...η έστω με την καταβολή μικρής προκαταβολής(όχι 50% που ζητάνε)....με κάποιο ιδιωτικό συμφωνιτικό και παρακράτηση κυριότητας έως ότου αποπλήρωμης...γιατί όπως ξέρετε η δανειόδοτηση έχει κλείσει τώρα πια και δεν δύναμαι να εγκρίνω δάνειο λόγω του ότι υπάρχει και άλλο ένα που τρέχει...αν γίνεται να μου βρείτε καποιο link από τον εμπορο αυτον ακομα καλίτερα...

(Ιωάννινα και γύρω πόλεις... καλύτερα αλλα και εκτός αυτών των ορίων δεν πειράζει..)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

georgio
31/01/2011, 12:49
Ετοιμαζόμουν να σου γράψω ότι είχε ανοίξει ένα ίδιο θέμα την περασμένη εβδομάδα, αλλά μετά είδα ότι εσύ το είχες ανοίξει!

Ρε φίλε, με όλο το θάρρος, αλλά αφού από ότι καταλαβαίνω δεν έχεις την άνεση να πάρεις το συγκεκριμένο μηχανάκι, γιατί δεν κοιτάς για κάτι άλλο; Δεν χρειάζεται να φτάσεις μέχρι το λαιμό για να πάρεις ένα μηχανάκι.
Κι εγώ το Monster ήθελα αλλά δεν είχα τα λεφτά και πήρα το Bros που είναι μηχανάκι του '90, αλλά με καλύπτει πλήρως και γουστάρω κιόλας. Εντάξει ίσως να φαινόμουν πιο γαμάτος στις φωτογραφίες στο fb με τα δέρματα πάνω σε ένα Ducati, αλλά τι να κάνουμε; Μαζεύουμε λεφτά και το παίρνουμε το Ducati στο μέλλον. :D

Ψάξου και για άλλα μηχανάκι που θα είναι πιο κοντά στο budget σου, ώστε να σου μείνουν και λεφτά για κράνος, μπουφάν, γάντια γιατί έχει και κρύο τώρα και δεν είναι ωραίο να το σκέφεσαι να τεντώσεις τα δάχτυλα σου για να πατήσεις τον συμπλέκτη και να λες δε μαμιέται πάμε όλο με τρίτη.
Λόγω κρίσης έχουν πέσει οι τιμές σε αρκετά μοντέλα. Δυστυχώς το V-Strom που είδα ότι θες είναι το best seller της κατηγορίας και δεν χαμπαριάζει.

Φιλικά! :beer:

WithoutImperium
31/01/2011, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Ετοιμαζόμουν να σου γράψω ότι είχε ανοίξει ένα ίδιο θέμα την περασμένη εβδομάδα, αλλά μετά είδα ότι εσύ το είχες ανοίξει!

Ρε φίλε, με όλο το θάρρος, αλλά αφού από ότι καταλαβαίνω δεν έχεις την άνεση να πάρεις το συγκεκριμένο μηχανάκι, γιατί δεν κοιτάς για κάτι άλλο; Δεν χρειάζεται να φτάσεις μέχρι το λαιμό για να πάρεις ένα μηχανάκι.
Κι εγώ το Monster ήθελα αλλά δεν είχα τα λεφτά και πήρα το Bros που είναι μηχανάκι του '90, αλλά με καλύπτει πλήρως και γουστάρω κιόλας. Εντάξει ίσως να φαινόμουν πιο γαμάτος στις φωτογραφίες στο fb με τα δέρματα πάνω σε ένα Ducati, αλλά τι να κάνουμε; Μαζεύουμε λεφτά και το παίρνουμε το Ducati στο μέλλον. :D

Ψάξου και για άλλα μηχανάκι που θα είναι πιο κοντά στο budget σου, ώστε να σου μείνουν και λεφτά για κράνος, μπουφάν, γάντια γιατί έχει και κρύο τώρα και δεν είναι ωραίο να το σκέφεσαι να τεντώσεις τα δάχτυλα σου για να πατήσεις τον συμπλέκτη και να λες δε μαμιέται πάμε όλο με τρίτη.
Λόγω κρίσης έχουν πέσει οι τιμές σε αρκετά μοντέλα. Δυστυχώς το V-Strom που είδα ότι θες είναι το best seller της κατηγορίας και δεν χαμπαριάζει.

Φιλικά! :beer: δεν είναι το μπατζετ μου χαμήλο άπλα δεν εχώ την δυνατότητα να βγάλω δάνειο...18χρονών είμαι οι γονείς μου θα μου την αγοράσουν :o το θέμα είναι οτι έχει κλείσει η δανειοδότηση.....

Cpt. Haddock
31/01/2011, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από WithoutImperium
δεν είναι το μπατζετ μου χαμήλο άπλα δεν εχώ την δυνατότητα να βγάλω δάνειο...18χρονών είμαι οι γονείς μου θα μου την αγοράσουν :o το θέμα είναι οτι έχει κλείσει η δανειοδότηση.....

Ειναι χαμηλό γιατι δεν εχεις τα λεφτα και γιατι δε μπορεις να παρεις δανειο

Κανε οτι σου είπε ο αποπανω :wave2: :beer: :wave2:

(στα 18 υπαρχουν και περιορισμοι στο διπλωμα ετσι κι αλλιως...)

georgio
31/01/2011, 13:10
Ναι ρε συ, αλλά για να θες δάνειο σημαίνει ότι τώρα δεν έχεις τα λεφτά που χρειάζονται για να την πάρεις (εσύ, οι γονείς σου, οποισδήποτε). Αλλιώς δεν θα το συζητάγαμε!

Επίσης, με το μικρό δίπλωμα που έχεις τώρα, κανονικά δεν μπορείς να οδηγήσεις το V-strom. Το νωρίτερο στα 20 σου μπορείς, και αυτό αν έχεις βγάλει το δίπλωμα αμέσως αφότου έκλεισες τα 18. Και μπορεί εκεί επειδή είστε μικρή κοινωνία σε μπλόκο να στη χαρίσουν, αλλά αν γίνει το παραμικρό θα μπλέξεις.

asphyx
31/01/2011, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Ναι ρε συ, αλλά για να θες δάνειο σημαίνει ότι τώρα δεν έχεις τα λεφτά που χρειάζονται για να την πάρεις (εσύ, οι γονείς σου, οποισδήποτε). Αλλιώς δεν θα το συζητάγαμε!

Επίσης, με το μικρό δίπλωμα που έχεις τώρα, κανονικά δεν μπορείς να οδηγήσεις το V-strom. Το νωρίτερο στα 20 σου μπορείς, και αυτό αν έχεις βγάλει το δίπλωμα αμέσως αφότου έκλεισες τα 18. Και μπορεί εκεί επειδή είστε μικρή κοινωνία σε μπλόκο να στη χαρίσουν, αλλά αν γίνει το παραμικρό θα μπλέξεις.

:confused:
στα 21 δεν πας για το ανεξάρτητο??
οι γονείς σου το ξέρουν οτι δεν μπορείς βάση νόμου να οδηγείς αυτές τις μηχανές??


Πάντως άμα μου κάτσει ποτέ να με χτυπήσει μηχανάκι φτου φτου σκόρδα πόσο θα θελα να ταν ένας απο όλους που κυκλοφορούν χωρίς διπλώματα!!:smokin:

georgio
31/01/2011, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από asphyx
:confused:
στα 21 δεν πας για το ανεξάρτητο??
οι γονείς σου το ξέρουν οτι δεν μπορείς βάση νόμου να οδηγείς αυτές τις μηχανές??

Ή δύο χρόνια αφότου πάρεις το μικρό. Σου αναγνωρίζει δηλαδή την εμπειρία που απέκτησες αυτά τα δύο χρόνια. Οπότε αν το πάρεις με το που κλείσεις τα 18, στα 20 σου πας και σου το "αναβαθμίζουν" στο μεγάλο, χωρίς εξετάσεις κλπ, ίσως να έχει κάποιο παράβολο μόνο, δεν ξέρω.

asphyx
31/01/2011, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Ή δύο χρόνια αφότου πάρεις το μικρό. Σου αναγνωρίζει δηλαδή την εμπειρία που απέκτησες αυτά τα δύο χρόνια. Οπότε αν το πάρεις με το που κλείσεις τα 18, στα 20 σου πας και σου το "αναβαθμίζουν" στο μεγάλο, χωρίς εξετάσεις κλπ, ίσως να έχει κάποιο παράβολο μόνο, δεν ξέρω.

Νομίζω οτι πρέπει να χεις κλείσει τα 21 για μεγάλο αλλα οτι και να λέμε το θέμα είναι τα γραμμάτια :beer:

Cpt. Haddock
31/01/2011, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από asphyx
Νομίζω οτι πρέπει να χεις κλείσει τα 21 για μεγάλο αλλα οτι και να λέμε το θέμα είναι τα γραμμάτια :beer:

Οχι, το θεμα ειναι τα γραμματια για ενα μηχανάκι που δεν εχει δικαίωμα να οδηγήσει

georgio
31/01/2011, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από asphyx
Νομίζω οτι πρέπει να χεις κλείσει τα 21 για μεγάλο αλλα οτι και να λέμε το θέμα είναι τα γραμμάτια :beer:

http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=362&id=&tid=362

Στο "Διαδικασία" η τέταρτη βούλα.


Εγώ αρχικά πίστευα ότι το θέμα είναι τα λεφτά που δεν έχουμε για το μηχανάκι που θέλουμε, και η διαφωνία μου ήταν να μην έχει από τόσο μικρή ηλικία ένα βάρος στην πλάτη του.

Πλέον αλλάξαν τα δεδομένα και έχει δίκιο ο Cpt. Haddock.

asphyx
31/01/2011, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Οχι, το θεμα ειναι τα γραμματια για ενα μηχανάκι που δεν εχει δικαίωμα να οδηγήσει

Για μένα για σένα και για άλλους, για το παλικάρι που άνοιξε το θέμα όχι, απλά ενδιαφέρεται να βρει τα euro και πιθανότατα αυτό θα κάνει μέχρι
να ρθει η ώρα (κάτι που απεύχομαι) να γράψει κάτι σαν αυτό http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=113129
:beer:

WithoutImperium
01/02/2011, 09:33
ΠΑΙΔΕΣ ΤΟ ΓΑΜΗΣΑΤΕ ΤΟ TOPIC :cool:

Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ειναι χαμηλό γιατι δεν εχεις τα λεφτα και γιατι δε μπορεις να παρεις δανειο

Κανε οτι σου είπε ο αποπανω :wave2: :beer: :wave2:

(στα 18 υπαρχουν και περιορισμοι στο διπλωμα ετσι κι αλλιως...)

μα ξαναλεω δεν ειναι οτι ειναι χαμηλο το μπατζετ μου,η μητερα μου ειανι δημοσιος υπαληλος φιλολογος και ο πατερασ μου εχει δικια του βιοτεχνια ξυλου,απλα η δανειοδοτηση εχει κλεισει.προσπαθησαμε να βγαλουμε καταναλωτικο με 40.000 φορολογικη δηλωση και με ενα ακομη τρεχον δανειο και δεν μας δοθηκε!!!



Αρχικά δημιουργήθηκε από asphyx
:confused:
στα 21 δεν πας για το ανεξάρτητο??
οι γονείς σου το ξέρουν οτι δεν μπορείς βάση νόμου να οδηγείς αυτές τις μηχανές??


Πάντως άμα μου κάτσει ποτέ να με χτυπήσει μηχανάκι φτου φτου σκόρδα πόσο θα θελα να ταν ένας απο όλους που κυκλοφορούν χωρίς διπλώματα!!:smokin:

Οι γονείς μου με αφησαν να παρω,το θεμα δεν ειναι το διπλωμα το θεμα ειναι να μην συμβει τιποτα...αν ειμαι προσεχτικος οδηγος και συμβει ατυχημα , στο οποιο θα φταιει ο αλλος, και ειμαι πανω απο 18 το μονο που συμβαινει ειναι οτι δεν με καλυπτει η ασφαλεια για να φτιαξω το δικο μου μηχανακι.αν φταιει ο αλλος δεν πληρωνω τιποτα απο την τσεπη μου γι αυτον εστω και χωρις διπλωμα,με το απλο που μπορω να βγαλω στα 18...συναιβει στον κολητο μου πριν 4 μηνες το μονο που επαθε ήτανε να του γαμηθεί η ninja και να μην μπορει να την πληρωσει



τέσπα,back στο topic...ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ?

manhunter
01/02/2011, 09:46
Eχεις και γαμώ τις νοοτροπίες, και βρήκες και το μέρος να την εκφράσεις...
Πήγαινε και κάνε μια γύρα σε όλη την Αθήνα και ρώτησε.

Μετά , πράγμα που το απεύχομαι, μπες και γράψε στα στραβά και ανάποδα

Και μετά κατηγόρησε την κοινωνία....
Και το κωλοκράτος...


Σύνελθε ρε....
Αν δεν σε καλύπτει ο νόμος, και σκοτώσεις κανένα, πήγαινε στον κολλητό σου μετά και ζήτα τα ρέστα...

:a56:

WithoutImperium
01/02/2011, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Eχεις και γαμώ τις νοοτροπίες, και βρήκες και το μέρος να την εκφράσεις...
Πήγαινε και κάνε μια γύρα σε όλη την Αθήνα και ρώτησε.

Μετά , πράγμα που το απεύχομαι, μπες και γράψε στα στραβά και ανάποδα

Και μετά κατηγόρησε την κοινωνία....
Και το κωλοκράτος...


Σύνελθε ρε....
Αν δεν σε καλύπτει ο νόμος, και σκοτώσεις κανένα, πήγαινε στον κολλητό σου μετά και ζήτα τα ρέστα...

:a56: εαν σκοτωσω κανεναν το τελευταιο πραγμα που θα σκεφτομαι θα ειναι αυτο.\



παντως οφειλω να ομολογησω πολυ "εξυπνακισμος" υπαρχει εδω μεσα..

manhunter
01/02/2011, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από WithoutImperium
εαν σκοτωσω κανεναν το τελευταιο πραγμα που θα σκεφτομαι θα ειναι αυτο.\



παντως οφειλω να ομολογησω πολυ "εξυπνακισμος" υπαρχει εδω μεσα..



Ναι...χμμμμ...δεν έχουμε τι να κάνουμε, και το παίζουμε έξυπνοι σε έναν νέο αναβάτη.
Κάνε οτι κατεβάσει η κούτρα σου, μονο μην πάρεις κανέναν στο λαιμό σου...
Γιατι αν δεν σε καλύπτει η ασφάλεια...θα πληρώσεις απο την τσέπη σου..
Αν δεν έχεις πρόβλημα με αυτη την επιλογή, προχώρησε...ίσως να χρειαστει να δώσεις και την βιοτεχνία, επειδή θέλεις να πάρεις μεγαλύτερο μηχανάκι...

Κάνε μια γύρα στα μαγαζιά και ρώτησε.
Δύσκολο να βρεις κατι τέτοιο στην εποχή μας...

ΥΓ : Πάρε hayabusa..





:rolleyes:

Gandalf dr685sm
01/02/2011, 10:04
Πόσοι απο εδώ είχαν πει οτι δεν θα κάνουν ατύχημα , δεν φταίνε κοκ... Υπόψη οτι αν μπείς σε ατύχημα και τραυματιστεί άνθρωπος, γίνεται δικαστήριο αυταπάγγελτα, αποκαλύπτεται οτι δεν είχες δίπλωμα και τρέχεις μια ζωή μετά. Το "θύμα" σε ξεβρακώνει κανονικά καθώς η ασφάλεια της μηχανής σου θα πληρώσει μεν, αλλά στρέφεται νομικά εναντίον σου (οχι κατά των γονιών σου.. εισαι ενήλικος στα 18) και σε σκίζει πατόκορφα...

Κάνε υπομονή 1-2 χρονάκια , ευκαιρία είναι να μαζέψεις και κανά φράγκο για να πάρεις και την μηχανή που θες.

Cpt. Haddock
01/02/2011, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από WithoutImperium
παντως οφειλω να ομολογησω πολυ "εξυπνακισμος" υπαρχει εδω μεσα..

Δε φταίει κανένας, αλλα εμεις που σου λέμε πώς έχουν τα πράγματα και τι συνέπειες μπορει να υπαρξουν απο την αγορά που ετοιμαζεσαι να κανεις.

Ολοι προσεκτικοι οδηγοι είμαστε, τα τροχαια τα κάνουν παντα άλλοι. Ειδικα εσυ με την πολυετη εμπειρία δεν εχεις να φοβασαι τιποτα

Στο καλό και καλη τυχη

(18 χρονων και να ξεκινας με γραμματια τη ζωή σου ρε πστμ...)


Αντε γεια :wave2:


(παγουράδες... :smokin: )

WithoutImperium
01/02/2011, 10:32
5 χιλιαδες ευρω να τα μαζεψεις σε εναν μηνα δεν ειναι και οτι το πιο ευκολο γι αυτο μου ειπε ο πατερας μου να του βρω ενα μαγαζι που να κανει γραμματια και θα την παρω... τελοσ παντων ρε παιδια ειρωνευεστε συνεχως τι θελετε να σας πω?
συμβουλες δεν ειναι αυτο που κανετε παντωσ πατε να αποδειξετε σε ποιον? σε μενα, πως ειστε μαστερ στο θεμα.πφφ

manhunter
01/02/2011, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από WithoutImperium
5 χιλιαδες ευρω να τα μαζεψεις σε εναν μηνα δεν ειναι και οτι το πιο ευκολο γι αυτο μου ειπε ο πατερας μου να του βρω ενα μαγαζι που να κανει γραμματια και θα την παρω... τελοσ παντων ρε παιδια ειρωνευεστε συνεχως τι θελετε να σας πω?
συμβουλες δεν ειναι αυτο που κανετε παντωσ πατε να αποδειξετε σε ποιον? σε μενα, πως ειστε μαστερ στο θεμα.πφφ



Δεν ειρωνευομαστε. (Που το ειδες δεν ξερω)
Δεν ειμαστε master στο θέμα. (Απο που προκύπτει, πάλι δεν ξέρω)

Μαγαζί τέτοιο, δεν ξέρουμε.
Αν ηξερε καποιος θα σου έγραφε.
Τράβα ρώτα σε όλη την Αθήνα.

Το πρόβλημα ειναι, οτι δεν προβληματίζεσαι καθόλου απο αυτά που γράφουμε.
Απο την άλλη, δεν ειμαστε γονείς σου, ούτε σαμαρίτες.

Κάνε search για αντιπροσωπείες-εμπόρους στον γκούγκλη, και άρχισε τα τηλέφωνα.
Κοίτα και για hayabusa, τα σκοτώνουν...





:dizzy:

Cpt. Haddock
01/02/2011, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από WithoutImperium
5 χιλιαδες ευρω να τα μαζεψεις σε εναν μηνα δεν ειναι και οτι το πιο ευκολο γι αυτο μου ειπε ο πατερας μου να του βρω ενα μαγαζι που να κανει γραμματια και θα την παρω... τελοσ παντων ρε παιδια ειρωνευεστε συνεχως τι θελετε να σας πω?
συμβουλες δεν ειναι αυτο που κανετε παντωσ πατε να αποδειξετε σε ποιον? σε μενα, πως ειστε μαστερ στο θεμα.πφφ

Ειρωνία ειναι να σου λέμε οτι θα εισαι ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ?
Το αν δε σ' αρεσει αυτο που ακους ειναι αλλο θεμα, αλλα ειναι αληθες...

Τεσπα, κανε οτι νομιζεις, αρκετά είπαμε

McGyver
01/02/2011, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
(παγουράδες... :smokin: )

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

WithoutImperium
01/02/2011, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ειρωνία ειναι να σου λέμε οτι θα εισαι ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ?
Το αν δε σ' αρεσει αυτο που ακους ειναι αλλο θεμα, αλλα ειναι αληθες...

Τεσπα, κανε οτι νομιζεις, αρκετά είπαμε


Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter


Πάρε hayabusa..

:rolleyes:


Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Eχεις και γαμώ τις νοοτροπίες, και βρήκες και το μέρος να την εκφράσεις...

Σύνελθε ρε....

:a56:

κ.α. βαριεμαι να διαβασω για να τα βρω...ρε τελος παντων και ας ειμαι παρανομος και ευχαριστω για τις συμβουλες σας αλλα ρε παιδια αλλο ρωτησα :smilea:

Cpt. Haddock
01/02/2011, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από WithoutImperium
[...]ρε τελος παντων και ας ειμαι παρανομος [...]

Ναι, δε γ@μεις :rolleyes:

Στο άλλο σου απαντησαμε, καλά ξεμπερδέματα :wave2:

Στη μανα σου το 'πες οτι θα εισαι παρανομος; :lol: :bawl: :lol:

WithoutImperium
01/02/2011, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ναι, δε γ@μεις :rolleyes:

Στο άλλο σου απαντησαμε, καλά ξεμπερδέματα :wave2:

Στη μανα σου το 'πες οτι θα εισαι παρανομος; :lol: :bawl: :lol:

hahahaha,sto peripou btw epitrepontai ta greeklish gt vlepw pollous pou grafoun

Gandalf dr685sm
01/02/2011, 10:56
Θες απάντηση στο ερώτημα σου;.. ούτε αυτή θα σου αρέσει;

Έχω κάποιες καλές σχέσεις με ανθρώπους στον χώρο του Ι.Χ. Η ερώτηση μου λοιπόν είχε να κάνει με το αν η αγορά θα γύριζε πάλι στην εποχή των γραμματίων... Η απάντηση ήταν 110% αρνητική.

Οι λόγοι που δεν το κάνουν είναι οτι δεν τους διασφαλίζει κανείς οτι θα εισπράξουν τα χρήματα τους. Η παρακράτηση κυριότητας δεν λέει τίποτα καθώς θα είναι μτχ το όχημα, άρα ήδη θα έχουν χάσει απο την αρχή ενα 20-30% της αξίας με το που γυρνάει το κλειδί στην μίζα. Τα γραμμάτια αν δεν πληρωθούν πρέπει να να "διαμαρτυρήσουν" με κατάθεση στην τράπεζα και μετά να γίνει δικαστήριο, άρα τρέξιμο απίστευτο για τους ίδιους.

Οπότε προτιμούν διά τραπέζης .. που έτσι δεν θα έχουν τον βραχνά του οφειλέτη τους και θα πάρουν και το χρήμα μαζεμένο. Έστω και μείον κάποια προμήθεια.

Απο εκεί και πέρα αν βρείς κάποιο μαγαζί εσύ.. τι να σου πω;...

α.. και όσον αφορά το παράνομο.. απλά έχε υπόψη σου πως απο την στιγμή που θα έχεις πιαστεί άνευ διπλώματος ικανού για τον κυβισμό της μηχανής μετά το δικαστήριο ορίζεται και χρονική περίοδος (2 -5 χρόνια νομίζω) που δεν θα μπορείς να βγάλεις δίπλωμα και να θέλεις... απλά πληροφοριακά.

Και δεν σε ειρωνεύεται κανείς... αλλά επειδή κυκλοφορούμε όλοι στους ίδιους δρόμους, νομίζω οτι αν ψάξεις στο Moto.gr θα βρείς αρκετές φορές ατυχήματα με οδηγούς άνευ ικανής άδειας οδήγησης που χτύπησαν παιδιά εδώ... που οδηγεί σε μεγάλη ευαισθησία επί του θέματος. Όσον αφορά στο τι θα έκανα εγώ και νομίζω ο οποιοσδήποτε έπεφτε σε περίπτωση οδηγού χωρίς δίπλωμα που θα με χτύπαγε;... μια φράση μόνο και ας σου ακουστεί περίεργα... θα τον έσκιζα για μια ζωή δικαστικά! Πολύ απλά γιατί εις γνώσιν του βγαίνει ανασφάλιστος στον δρόμο και όποιον πάρει ο χάρος.

Cpt. Haddock
01/02/2011, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από WithoutImperium
btw epitrepontai ta greeklish

Οχι

WithoutImperium
01/02/2011, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Θες απάντηση στο ερώτημα σου;.. ούτε αυτή θα σου αρέσει;

Έχω κάποιες καλές σχέσεις με ανθρώπους στον χώρο του Ι.Χ. Η ερώτηση μου λοιπόν είχε να κάνει με το αν η αγορά θα γύριζε πάλι στην εποχή των γραμματίων... Η απάντηση ήταν 110% αρνητική.

Οι λόγοι που δεν το κάνουν είναι οτι δεν τους διασφαλίζει κανείς οτι θα εισπράξουν τα χρήματα τους. Η παρακράτηση κυριότητας δεν λέει τίποτα καθώς θα είναι μτχ το όχημα, άρα ήδη θα έχουν χάσει απο την αρχή ενα 20-30% της αξίας με το που γυρνάει το κλειδί στην μίζα. Τα γραμμάτια αν δεν πληρωθούν πρέπει να να "διαμαρτυρήσουν" με κατάθεση στην τράπεζα και μετά να γίνει δικαστήριο, άρα τρέξιμο απίστευτο για τους ίδιους.

Οπότε προτιμούν διά τραπέζης .. που έτσι δεν θα έχουν τον βραχνά του οφειλέτη τους και θα πάρουν και το χρήμα μαζεμένο. Έστω και μείον κάποια προμήθεια.

Απο εκεί και πέρα αν βρείς κάποιο μαγαζί εσύ.. τι να σου πω;...

α.. και όσον αφορά το παράνομο.. απλά έχε υπόψη σου πως απο την στιγμή που θα έχεις πιαστεί άνευ διπλώματος ικανού για τον κυβισμό της μηχανής μετά το δικαστήριο ορίζεται και χρονική περίοδος (2 -5 χρόνια νομίζω) που δεν θα μπορείς να βγάλεις δίπλωμα και να θέλεις... απλά πληροφοριακά.

Και δεν σε ειρωνεύεται κανείς... αλλά επειδή κυκλοφορούμε όλοι στους ίδιους δρόμους, νομίζω οτι αν ψάξεις στο Moto.gr θα βρείς αρκετές φορές ατυχήματα με οδηγούς άνευ ικανής άδειας οδήγησης που χτύπησαν παιδιά εδώ... που οδηγεί σε μεγάλη ευαισθησία επί του θέματος. Όσον αφορά στο τι θα έκανα εγώ και νομίζω ο οποιοσδήποτε έπεφτε σε περίπτωση οδηγού χωρίς δίπλωμα που θα με χτύπαγε;... μια φράση μόνο και ας σου ακουστεί περίεργα... θα τον έσκιζα για μια ζωή δικαστικά! Πολύ απλά γιατί εις γνώσιν του βγαίνει ανασφάλιστος στον δρόμο και όποιον πάρει ο χάρος.

κοιτα μαγαζιά εχω βρει που να θέλουν γραμματια αλλα ειτε καποια ειναι με καταβολη 50% προκαταβολης και ειναι και καποια αλλα χωρις προκαταβολη αλλα ειναι στην Αθηνα...γενικα γιατι η αγορα εχει στερεψει δεχονται τωρα πια μεχρι και επιταγες...αλλα οσο αναφορα τα γραμματια εχεις λαθος,αν καθυστερησεις να το πληρωσεις σου περνει μεχρι και τα σωβρακα αμα θελει ουτε διακανονισμο δεν μπορεις να κανεισ που λεει ο λογος

sniper
01/02/2011, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από WithoutImperium
εαν σκοτωσω κανεναν το τελευταιο πραγμα που θα σκεφτομαι θα ειναι αυτο.\



παντως οφειλω να ομολογησω πολυ "εξυπνακισμος" υπαρχει εδω μεσα..


Έχεις ένα δίκιο....


Γιατί αν βγεις στο δρόμο με μηχανάκι που οδηγείς παράνομα ή μη και σκοτώσεις κάποιον, αν πέσεις σε κανέναν άλλο εξυπνάκια συγγενή του που δεν καταλαβαίνει από το χιουμοράκι σου και τον εξυπνακισμό εδώ μέσα, η αυτοκτονία θα είναι η μόνη σου επιλογή.

Κρίμα θα είναι να υποφέρεις μια ζωή....

Τα παραπάνω πολύ σοβαρά, χωρίς ειρωνεία ή ίχνος εξυπνάδας.

WithoutImperium
01/02/2011, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Έχεις ένα δίκιο....


Γιατί αν βγεις στο δρόμο με μηχανάκι που οδηγείς παράνομα ή μη και σκοτώσεις κάποιον, αν πέσεις σε κανέναν άλλο εξυπνάκια συγγενή του που δεν καταλαβαίνει από το χιουμοράκι σου και τον εξυπνακισμό εδώ μέσα, η αυτοκτονία θα είναι η μόνη σου επιλογή.

Κρίμα θα είναι να υποφέρεις μια ζωή....

Τα παραπάνω πολύ σοβαρά, χωρίς ειρωνεία ή ίχνος εξυπνάδας.

Πφφ τι να σου πω ρε φιλε..τι να σου πω..εγω εννοω πως αν σκοτώσω καποιον το τελευταιο πραγμα που θα εχω για να σκεφτω θα ειναι το αν ημουνα παρανομος η αν εφταιγα , κλπ
θα εχω σκοτωσει ανθρωπο!!!ελεος,θα με φανε οι τυψεις εννοουσα

και αν θες να μου την πεις να διαβαζεις ολη την συζητηση πρωτα εδω εγω ενα ποστ εκανα και πεσατε να με φατε

liakaros
01/02/2011, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από WithoutImperium

ελεος,θα με φανε οι τυψεις εννοουσα



Ο απο πανω σου εννοει οτι μπορει να μην προλαβουν να σε φανε οι τυψεις βασικα...

PortisHead
01/02/2011, 11:25
Αλλος ενας "νεοέλληνας" στους δρόμους. :(

Ρε τι απογοητευση ειναι αυτη ?
Ουτε σε 10.000 χρονια δεν θα αλλαξουμε.

Βλαχοδήμαρχοι και αγροteenager για παντα.

:( :( :(

Cpt. Haddock
01/02/2011, 11:28
Αυτοι οι ανθρωποι ψηφιζουν κι όλας... :look:

Gandalf dr685sm
01/02/2011, 11:29
αλλα οσο αναφορα τα γραμματια εχεις λαθος,αν καθυστερησεις να το πληρωσεις σου περνει μεχρι και τα σωβρακα αμα θελει ουτε διακανονισμο δεν μπορεις να κανεισ που λεει ο λογος

Έχεις το κλασσικό χαρακτηριστικό της ηλικίας.. "τα ξέρω όλα"... το είχαμε όλοι (μερικοί το έχουμε ακόμα :D )... οπότε δεν το παρεξηγώ. Απλα΄για να γνωρίζεις λοιπόν ...

Δεν μπορουν να κάνουν τίποτα. Τα γραμμάτια είναι σαν ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ σας. Για να μπορεί να σου πάρει το οτιδήποτε πρέπει να υπάρξει δικαστική απόφαση. Άρα πολύ τρέξιμο....

Σκέψου οτι ακόμη και η τράπεζα όταν χρωστάς, πρώτα προχωρά σε καταγγελία σύμβασης, μετά επικοινωνεί το νομικό της τμήμα μαζί σου και μετά αν δεν γίνει κάποια κίνηση πληρωμής, σου κάνει κατάσχεση. Και μιλάμε για την τράπεζα με ομάδες δικηγόρων απο πίσω με συμβόλαιο νομικά κατοχυρωμένο... οχι για ιδιώτη που θα κάνει απλά ενα συμφωνητικό μαζί σου και χωρίς παρουσία συμβολαιογράφου!!!

sniper
01/02/2011, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αυτοι οι ανθρωποι ψηφιζουν κι όλας... :look:

Τυχαίο; Δεν νομίζω!

THEOD
01/02/2011, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από WithoutImperium
εγω εννοω πως αν σκοτώσω καποιον το τελευταιο πραγμα που θα εχω για να σκεφτω θα ειναι το αν ημουνα παρανομος η αν εφταιγα , κλπ
θα εχω σκοτωσει ανθρωπο!!!ελεος,θα με φανε οι τυψεις εννοουσα



Δεν ξέρω αν το ξέρεις, αλλά πίστεψέ με οι "τύψεις" είναι πολύ εντονότερες όταν συνοδεύονται από μια εξαψήφια αποζημίωση που θα πρέπει να πληρώνεις για όλη σου την ζωή... :smokin:

sniper
01/02/2011, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Δεν ξέρω αν το ξέρεις, αλλά πίστεψέ με οι "τύψεις" είναι πολύ εντονότερες όταν συνοδεύονται από μια εξαψήφια αποζημίωση που θα πρέπει να πληρώνεις για όλη σου την ζωή... :smokin:

Ε μετά θα ανοίξει ένα άλλο θρεντ : "Διακανονισμός για αποπληρωμή αποζημίωσης 600.000? με γραμμάτια"

PortisHead
01/02/2011, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ε μετά θα ανοίξει ένα άλλο θρεντ : "Διακανονισμός για αποπληρωμή αποζημίωσης 600.000? με γραμμάτια"

:lol: :lol: :lol:

ERRIKA
01/02/2011, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από WithoutImperium
γεια σας θα ήθελα να μου πείτε εάν γνωρίζετε κάποιον έμπορο που να κάνει γραμμάτια εξ ολοκλήρου για την αγόρα μηχανής...η έστω με την καταβολή μικρής προκαταβολής(όχι 50% που ζητάνε)....με κάποιο ιδιωτικό συμφωνιτικό και παρακράτηση κυριότητας έως ότου αποπλήρωμης...γιατί όπως ξέρετε η δανειόδοτηση έχει κλείσει τώρα πια και δεν δύναμαι να εγκρίνω δάνειο λόγω του ότι υπάρχει και άλλο ένα που τρέχει...αν γίνεται να μου βρείτε καποιο link από τον εμπορο αυτον ακομα καλίτερα...

(Ιωάννινα και γύρω πόλεις... καλύτερα αλλα και εκτός αυτών των ορίων δεν πειράζει..)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Σα δε ντρέπεστε εξυπνάκηδες όλοι σας το αποπαίρνετε το παιδί και δεν του απαντάτε.
Άκου λοιπόν παιδί μου, η απάντηση στο ερώτημά σου είναι: ΟΧΙ

Και εμείς όλοι συμπληρώνουμε: Ευτυχώς (ΚΑΙ για σένα).
:sick:

manhunter
01/02/2011, 11:58
Aυτές τις μαλακίες απαντάτε όλοι εδώ, και μετά θα τρέχει να ψάχνει σε άλλα φόρουμ, και χάνουμε τηλεθέαση...


:lol: :lol: :lol: :lol:

ERRIKA
01/02/2011, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Aυτές τις μαλακίες απαντάτες όλοι εδώ, και μετά θα τρέχει να ψάχνει σε άλλα φόρουμ, και χάνουμε τηλεθέαση...


:lol: :lol: :lol: :lol:

Ωχ! Αυτό ΔΕΝ το σκέφτηκα.... :blush:

Πάμε λοιπόν ξανά πάλι:

Άκου λοιπόν παιδί μου: Η απάντηση στο ερώτημά σου βασικά είναι αρνητική, η ελπίδα όμως πεθαίνει τελευταία. Γι αυτό εμείς πάντα θα έχουμε τα μάτια και τα αυτιά μας ανοιχτά ώστε σε τυχόν περίπτωση που ανακαλύψουμε έμπορο που θέλει να πουλήσει σε 18χρονο μηχανάκι με γραμμάτια χωρίς (ή με ελάχιστη προκαταβολή) να σε ενημερώσουμε Άμεσα.
Ας είμαστε λοιπόν σε επαφή, τσέκαρε τακτικά το παρόν ποστ και τα π.μ. σου και δεν ξέρεις ποτέ....

Καλύτερα τώρα???

georgio
01/02/2011, 12:10
Κοίτα λες ότι πέσαμε να σε φάμε και άλλο ρώτησες κλπ.

Καταρχήν σκόψου ότι αυτά που ακούς εδώ μέσα ίσως να είναι οι πιο αντικειμενικές απόψεις που θα ακούσεις. Ούτε σε ξέρουμε, ούτε φίλοι ήμαστε να σκεφτούμε μήπως παρεξηγηθείς με αυτά που θα σου πούμε, και δεν έχει και κανένας κανένα λόγο να σου "την πει". Σου απαντάμε βάσει των πέντε πραγμάτων που έγραψες.

Εσύ ρωτάς αν, πως και από που μπορείς να πάρει μηχανή με γραμμάτια. Στην αρχή σου λέω ότι είναι λάθος να φεσωθείς από τόσο μικρός για ένα μηχανάκι και στην πορεία προκύπτει ότι δεν έχεις δίπλωμα για αυτό το μηχανάκι (αλήθεια το μικρό τουλάχιστον το έχεις; από άλλα μηχανάκια τι εμπειρία έχεις;).

Αυτό (δεν έχεις δίπλωμα) δεν αρέσει στους περισσότερους εδώ για διάφορους λόγους:
κάποιοι έχουν χτυπήσει εξαιτίας ατόμων που δεν είχαν δίπλωμα, ή δεν θα έπρεπε να έχουν -το πήραν επειδή λάδωσαν- κλπ
σε άλλους δεν αρέσει να βγαίνει αυτή η εικόνα του "μοτοσυκλετιστή" προς τα έξω, δηλαδή της παρανομίας
άλλοι δε γουστάρουν επειδή απλά είσαι παράνομος και δεν είναι σωστό
κοκ

τραβηγμένο παράδειγμα: με ρωτάς πως να φτιάξεις νιτρογλυκερίνη, εγώ επειδή ξέρω χημεία αρχίζω και σου λέω, σε κάποια φάση σε ρωτάω τι θα την κάνεις και μου απαντάς ότι θέλεις να βάλεις βόμβα σε μια τράπεζα. Ε, μετά εγώ θα σταματήσω να σου λέω και θα σε αρχίσω στο ότι δεν είναι σωστό να βάζεις βόμβες σε τράπεζες.

Στο δια ταύτα: είναι παράνομο και λάθος να οδηγάς χωρίς δίπλωμα. Αυτός που τον έφτιαξε τον νόμο κάτι θα έχει σκεφτεί. Δεν γίνετε όποιος θέλει και νομίζει ότι "το έχει" να παίρνει ένα μηχανάκι, να βγαίνει στο δρόμο και ό,τι βρέξει ας κατεβάσει.
Πάρε ένα 250 που σε καλύπτει το μικρό δίπλωμα, κάνε τις βολτίτσες σου, κάνε 'τες οικονομικά (ένα 250 είναι ΠΟΛΥ οικονομικότερο σε βενζίνη από οποιοδήποτε 650) δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου να μάθει περισσότερα πράγματα και σε δύο χρονάκια, που θα έχεις μαζέψει στο μεταξύ και τα λεφτά, τσιμπάς το V-Strom. :winka:

Υ.Γ.: οι περισσότεροι που τώρα έχουν τα rr και busa κλπ όταν τους ρωτήσεις πως ήταν παλιά που είχαν το 50άρι, το παπί του πατέρα τους, εκείνο το εντουράκι που είχαν πάρει χρέπι, σου λένε ότι γαμώ ήταν θυμάμαι τι είχαμε κάνει τότε κλπ. Η ουσία είναι στη βόλτα που θα πας και σε καμιά μ@λ@κία που θα γίνει, και όχι στη μοτοσυκλέτα που θα σε πάει.

asphyx
01/02/2011, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio


τραβηγμένο παράδειγμα: με ρωτάς πως να φτιάξεις νιτρογλυκερίνη, εγώ επειδή ξέρω χημεία αρχίζω και σου λέω, σε κάποια φάση σε ρωτάω τι θα την κάνεις και μου απαντάς ότι θέλεις να βάλεις βόμβα σε μια τράπεζα. Ε, μετά εγώ θα σταματήσω να σου λέω και θα σε αρχίσω στο ότι δεν είναι σωστό να βάζεις βόμβες σε τράπεζες.



WHYYYYYYYYYYYYYYYYYY???????:uplate: :uplate: :uplate: :uplate: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Πες τι ξέρεις!?

georgio
01/02/2011, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από asphyx
WHYYYYYYYYYYYYYYYYYY???????:uplate: :uplate: :uplate: :uplate: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Πες τι ξέρεις!?

Είναι πολύ πιθανό να σου σκάσει στα χέρια ενώ αναμιγνύεις τα υλικά για να τη φτιάξεις και πρέπει να βάλεις κάτι για αδρανοποίηση. Επίσης είναι και εξαιρετικά επικίνδυνη. Αν ήμασταν στη Νεμπράσκα back to 1830 θα ήταν και μαμώ τις λύσεις αλλά σήμερα η επιστήμη έχει προοδεύσει! :p :lol:

McGyver
01/02/2011, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από asphyx
WHYYYYYYYYYYYYYYYYYY???????:uplate: :uplate: :uplate: :uplate: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Πες τι ξέρεις!?

Ηλία τρέχα να κρυφτείς ρε μ@λέα, θα σΕ βάλουνε μπόμπα...

georgio
01/02/2011, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Ηλία τρέχα να κρυφτείς ρε μ@λέα, θα σΕ βάλουνε μπόμπα...

Μοτοσυκλετιστική αλληλεγγύη για να εγκριθεί το δάνειο του παιδιού για το στρώμα!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stavrouliasp
01/02/2011, 12:32
Κάνε καμία σοβαρή μελέτη βιωσιμότητας πριν ξεκινήσεις. Έτσι για αλλαγή βρε παιδί μου...

sniper
01/02/2011, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrouliasp
Κάνε καμία σοβαρή μελέτη βιωσιμότητας πριν ξεκινήσεις. Έτσι για αλλαγή βρε παιδί μου...

Λάθος φρεντ....

ΒΑΣΙΛΗΣ1
01/02/2011, 12:35
Καλημέρα και από μένα.

Βλέπω το κράξιμο που σου γίνεται εδώ και θέλω να σε ρωτήσω

Σκέφτηκες να κατεβάσεις τα κριτήριά σου ώστε να είσαι νόμιμος
με την Α1?
Αν το δεις ψύχραιμα μπορείς μέχρι και 400 ή 500 κυβικά να οδηγήσεις.

Ποιά μοντέλα είναι αυτά μπορούν πολλοί από δω μέσα να σου πουν.

Και πίστεψέ με δεν είναι καθόλου αργά μηχανάκια

Φιλικά

asphyx
01/02/2011, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΒΑΣΙΛΗΣ1
Καλημέρα και από μένα.

Βλέπω το κράξιμο που σου γίνεται εδώ και θέλω να σε ρωτήσω

Σκέφτηκες να κατεβάσεις τα κριτήριά σου ώστε να είσαι νόμιμος
με την Α1?
Αν το δεις ψύχραιμα μπορείς μέχρι και 400 ή 500 κυβικά να οδηγήσεις.

Ποιά μοντέλα είναι αυτά μπορούν πολλοί από δω μέσα να σου πουν.

Και πίστεψέ με δεν είναι καθόλου αργά μηχανάκια

Φιλικά

Δεν είναι κράξιμο φίλε μου!!
Απλά όταν και άμα του κάτσει κάποια στραβή...?
Και αν φταιει 100% για κάτι που μπορεί να συμβεί ποιος "μου" λέει "εμένα" οτι αν υπάρχει θύμα δεν θα το αφήσει και θα την κάνει επιλέγοντας πάλι έναν ανεύθυνο δρόμο??
Και δεν τη λέει πιστεύω κανένας στο παιδί αλλά στην λογική που κουβαλάει!!!
Πρέπει να καταλάβουμε οτι όταν έχουμε όχημα σε δημόσιο δρόμο είναι σαν να έχουμε ένα όπλο στα χέρια μας!
Ολοι θέλουμε κατι καλύτερο γρηγορότερο αλλα μπορούμε παντα να το κουμαντάρουμε??

ΒΑΣΙΛΗΣ1
01/02/2011, 12:56
Και διά ταύτα?

Μήπως να αγόραζε, λέω τώρα, ένα bros 400 ?

Θάναι και νόμιμος, δεν θα βάλει και γραμμάτια.

Φιλικά πάντα

Cpt. Haddock
01/02/2011, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
[...]Ε, μετά εγώ θα σταματήσω να σου λέω και θα σε αρχίσω στο ότι δεν είναι σωστό να βάζεις βόμβες σε τράπεζες.[...]

Ξέρω πολλους που θα διαφωνήσουν μαζί σου :wacko:

georgio
01/02/2011, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ξέρω πολλους που θα διαφωνήσουν μαζί σου :wacko:

Έχει πολλούς της αστυνομίας το φόρουμ τελευταία και προσέχω τι γράφω! :p


Το Bros 400 που λέει ο ΒΑΣΙΛΗΣ1 είναι το best value for money και το άνω όριο σου με το μικρό δίπλωμα.
Το βρίσκεις με ένα χιλιάρικο, τα κάνει όλα και συμφέρει, είναι σκυλί και δε θα σου ζητήσει τίποτα εκτός από βενζίνη, γκάζι έχει αρκετό για αρχή, οικονομία επίσης καλή αν το πηγαίνεις χαλαρά. Υπάρχει μια μικρή διαφωνία για το αν είναι οριακά εντός ή εκτός της μικρής κατηγορίας εξαιτίας μη σαφήνειας του νόμου, αλλά είναι τόσο μικρή λεπτομέρεια που και στο δικαστήριο να φτάσει δε νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να σε κατηγορήσουν αφού ο ίδιος ο νόμος δεν είναι καλώς ορισμένος.

SVX
01/02/2011, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΒΑΣΙΛΗΣ1
Και διά ταύτα?

Μήπως να αγόραζε, λέω τώρα, ένα bros 400 ?

Θάναι και νόμιμος, δεν θα βάλει και γραμμάτια.

Φιλικά πάντα



ΔΕν θα δωσει καθολου προκαταβολη λεει ... η σχεδον καθολου



Υ.Γ. WithoutImperium σημαινει αρση παρσακρατησης? :wacko:

manhunter
01/02/2011, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΔΕν θα δωσει καθολου προκαταβολη λεει ... η σχεδον καθολου



Υ.Γ. WithoutImperium σημαινει αρση παρσακρατησης? :wacko:





πνίγηκα ρε μλκ...
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

schumifer
01/02/2011, 13:35
Χωρίς την κατάλληλη άδεια οδήγησης για τα 650 θα μπορέσει να βγάλει ασφάλεια?

Cpt. Haddock
01/02/2011, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
Χωρίς την κατάλληλη άδεια οδήγησης για τα 650 θα μπορέσει να βγάλει ασφάλεια?

Εχει ξανασυζητηθει 100 φορές αυτο το θεμα ρε παιδες, μη λεμε τα ίδια

blackbusa
01/02/2011, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
Χωρίς την κατάλληλη άδεια οδήγησης για τα 650 θα μπορέσει να βγάλει ασφάλεια?

με προλαβες...:beer:

κανας ασφαλιστης να μας απαντησει???:wave2:

edit...cpt δεν θυμαμαι τετοιο θεμα...για πε τι γινετε δηλαδη...

Cpt. Haddock
01/02/2011, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
edit...cpt δεν θυμαμαι τετοιο θεμα

:a018:

georgio
01/02/2011, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΔΕν θα δωσει καθολου προκαταβολη λεει ... η σχεδον καθολου



Υ.Γ. WithoutImperium σημαινει αρση παρσακρατησης? :wacko:

Προκαταβολή 50% για τα 4500+ ευρώ. Ούτε τα σκάρτα 1000 για το Bros δεν θα έχει; Έλεος για αγορά μηχανής μιλάμε όχι bmx...

Τότε το θέμα μας θα γίνει δεν έχω μια και θέλω μηχανή, και έρχεται και δένει και η βόμβα στην τράπεζα! :lol:

schumifer
01/02/2011, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:a018:

Μάλλον τα 34.000+ μηνύματα ουσίας σε έχουν κουράσει για να επαναλάβεις κάτι χρήσιμο (θα σου έγραφα δώσε λινκ αλλά ξέρω ότι είναι αντικειμενικά πιο κουραστικό).
Οπότε μπορείς να απαντήσεις και σε εμένα με κάποιο emoticon γιατί δεν ξέρω.
Κάτσε μαύρε μπουσαίε να ρωτήσω ασφαλίστρια

Cpt. Haddock
01/02/2011, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
(θα σου έγραφα δώσε λινκ αλλά ξέρω ότι είναι αντικειμενικά πιο κουραστικό).

Θα σου απαντούσα, "ψαξε"

:wave2:

Υ.γ. Παμε και μια βόλτα απο τις "μοτογενικες"

SVX
01/02/2011, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Προκαταβολή 50% για τα 4500+ ευρώ. Ούτε τα σκάρτα 1000 για το Bros δεν θα έχει; Έλεος για αγορά μηχανής μιλάμε όχι bmx...






Αρχικά δημιουργήθηκε από WithoutImperium
γεια σας θα ήθελα να μου πείτε εάν γνωρίζετε κάποιον έμπορο που να κάνει γραμμάτια εξ ολοκλήρου για την αγόρα μηχανής...η έστω με την καταβολή μικρής προκαταβολής(όχι 50% που ζητάνε) ....με κάποιο ιδιωτικό συμφωνιτικό και παρακράτηση κυριότητας έως ότου αποπλήρωμης...

:D

manhunter
01/02/2011, 14:03
Σας το είπα εγώ.
Το σκιάξαμε το παλικάρι, και πήγε σε άλλο πάνελ...
Φτού...
Άντε πάλι να βάλω παγίδες σε site με μοτοερωτήσεις για να έρχονται εδώ...


:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

schumifer
01/02/2011, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Θα σου απαντούσα, "ψαξε"


Όταν στο φόρουμ του moto η λογική έχει επιτρέψει την αναλογία ποστ/ spam(emoticons only-off topic) να είναι αρκετά χαμηλότερη από τη μονάδα, δεν έχει νόημα να ψάξω. Η άναρχη λειτουργία του το καθιστά πολύ fun αλλά πολύ λίγο χρηστικό Μη με παρεξηγείς , το γουστάρω το φόρουμ γιατί πού και πού βρίσκω χρήσιμα πράγματα,αλλά δεν παλεύεται όταν άλλα λέει ο τίτλος και άλλα το 90% των ποστ. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία στα μηχανολογικά φόρα, αλλά στα τεχνολογικά που εγώ συχνάζω και ποστάρω με τη δική σου συχνότητα, ένα emoticon-ποστ κάνεις, στο δεύτερο έχεις φάει κάρτα, ομοίως και στο off topic. Για αυτό και όταν ψάξεις βρίσκεις ένα θέμα με 2 σελίδες που μπορείς να το διαβάζεις από την αρχή. Πάμπολα θέματά σας έχουν 10δες σελίδες και ελάχιστη ουσία. Είναι αποκαρδιωτικό όταν θες να ψάξεις για πληροφορίες.
Οπότε καταλήγεις στο γούγλη ο οποίος και μου απάντησε, σε αντίθεση με την ασφαλίστρια:mad:
.........................
/////////////////////////////
................................

Γουάου, κοίτα πόσα έγραψα. Και όλα off topic.:rotflmao:
Οπότε καταλήγουμε ότι δεν έχει δικαίωμα οδηγός χωρίς το κατάλληλο δίπλωμα να έχει ασφάλεια για το όχημα. Περιμένω ακόμη τον πονηρό τρόπο (που ίσως να υπάρχει)
Αλλιώς ο φίλος μας θα τη βγάλει στο όνομα του πατέρα του???

PortisHead
01/02/2011, 14:10
Η ουσια των μηνυματων στο moto.gr ειναι κρυμμενη μεσα στα πολυσελιδα posts.
Αυτο δεν γινετε φυσικα τυχαια , αλλα για λόγους αντικατασκοπειας απο αλλα φορουμ moto.

:D

Joyrider
01/02/2011, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
δεν παλεύεται όταν άλλα λέει ο τίτλος και άλλα το 90% των ποστ.

και

Πάμπολα θέματά σας έχουν 10δες σελίδες και ελάχιστη ουσία. Είναι αποκαρδιωτικό όταν θες να ψάξεις για πληροφορίες.


Πόσο δίκιο έχεις. :a013:

Αλλά από την άλλη δεν γίνεται να συζητιέται συνέχεια το ίδιο θέμα.

Τουλάχιστον μπορεί κάποιος να βοηθάει δίνοτας το αντίστοιχο λινκ του θρεντ που θυμάται.(εγώ τουλάχιστον το έχω κάνει αρκετές φορές).

:beer:

schumifer
01/02/2011, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Η ουσια των μηνυματων στο moto.gr ειναι κρυμμενη μεσα στα πολυσελιδα posts.
Αυτο δεν γινετε φυσικα τυχαια , αλλα για λόγους αντικατασκοπειας απο αλλα φορουμ moto.

:D

ΛΟΛ

Λοιπόν είχα και ασφαλιστικά νέα.
ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.
Τον κατάλληλο ασφαλιστή να βρει κανείς κι ακόμη και χωρίς δίπλωμα βγαίνει κανονική ασφάλεια. βέβαια ελπίζω να μη τη χρειαστεί γιατί όλο και κάποιος θα το καταλάβει)

liakaros
01/02/2011, 14:23
Ρε παιδια...η ασφαλεια δεν βγαινει για τον οδηγο...για το οχημα βγαινει...

Και γω να θελω να βγαλω μια ασφαλεια για ενα αεροπλανο(λεμε τωρα) δεν θα μου πει καμια εταιρεια δεν σου βγαζω...αλλα οταν σκοτωσω κανεναν με το αεροπλανο και εγω που ημουν ο πιλοτος δεν εχω διπλωμα,η ασφαλεια θα μου πει παρε τα @@ μου τωρα.

Ε,το ιδιο και με τα μηχανακια-αυτοκινητα

THEOD
01/02/2011, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
ΛΟΛ

Λοιπόν είχα και ασφαλιστικά νέα.
ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.
Τον κατάλληλο ασφαλιστή να βρει κανείς κι ακόμη και χωρίς δίπλωμα βγαίνει κανονική ασφάλεια. βέβαια ελπίζω να μη τη χρειαστεί γιατί όλο και κάποιος θα το καταλάβει)

Ασφάλεια θα βγεί γιατί βγαίνει στο όχημα, αλλά κάπου στους όρους θα γράφει ότι για να καλύψει τυχόν ατύχημα θα πρέπει ο οδηγός να διαθέτει αδεια οδήγησης, να μην είναι κάτω από 21 ή να μην έχει δίπλωμα μικρό διάστημα χωρίς αυτά να έχουν δηλωθεί κατά την σύναψη του συμβολαίου, κλπ

Δηλαδή, τυπικά θα το ασφαλίσουν (για να μην χάσουν το συμβόλαιο οι ασφαλιστικές) αλλά αν συμβεί η στραβή θα πατήσουν στους όρους και δεν θα καλύψουν τίποτα...

WithoutImperium
02/02/2011, 00:17
Παιδία σας ΧΙΛΙΟΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!!!

ΘΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΝΤΟΥΚΟΥ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΧΑΡΗ ΣΕ ΕΣΑΣ ΕΔΕΞΣΑ ΤΑ REPLY ΣΑΣ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ,ΕΞΗΓΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΠΕΙΣΑ...


Υ.Γ.
ελεοσ ρε παιδια τι σπαμμερσ ειστε? καλα ποσα μέλη εχει το forum?

John Steed
03/02/2011, 18:28
1. Καλορίζικη, αν και δεν μας είπες ποια θες να αγοράσεις :beer: :beer:



2. Ποιά παρανομία?? :confused:




3.

Υ.Γ. ελεος ρε παιδια τι σπαμμερς ειστε? καλα ποσα μέλη εχει το forum?


Μάκηηη!


Εσένα λέει.... :alien:

georgio
03/02/2011, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
1. Καλορίζικη, αν και δεν μας είπες ποια θες να αγοράσεις :beer: :beer:



2. Ποιά παρανομία?? :confused:




3.



Μάκηηη!


Εσένα λέει.... :alien:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=115674

1. Το στρώμα
2. είναι 18
3. επειδή δεν του απαντούσαμε σχετικά με τα γραμμάτια και του λέγαμε ότι είναι παράνομος με το μεγάλο και να κοιτάξει για κάτι μικρότερο.

Φίλε άμα βρήκες τα λεφτά καλοφάγωτα!

Για αυτό που λες ότι έπεισες τους γονείς σου ότι δεν είναι και πολύ παράνομο να οδηγάς δύο χρόνια χωρίς δίπλωμα...

μήπως να σε στέλναμε με τον Παπακωνσταντίνου να διαπραγματευτείς με το ΔΝΤ, που ξέρεις, μπορεί και να τους πείσεις ότι δεν τους χρωστάμε εμείς αλλά αυτοί μας χρωστάνε που τους κατεβάσαμε από τα δέντρα και τους δώσαμε αλφάβητο, φιλοσοφία, γεωμετρία, που σταματήσαμε τους Πέρσες κλπ.

gianhs8
03/02/2011, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio

έπεισες τους γονείς σου ότι δεν είναι και πολύ παράνομο να οδηγάς δύο χρόνια χωρίς δίπλωμα...

μήπως να σε στέλναμε με τον Παπακωνσταντίνου να διαπραγματευτείς με το ΔΝΤ, που ξέρεις, μπορεί και να τους πείσεις ότι δεν τους χρωστάμε εμείς αλλά αυτοί μας χρωστάνε που τους κατεβάσαμε από τα δέντρα και τους δώσαμε αλφάβητο, φιλοσοφία, γεωμετρία, που σταματήσαμε τους Πέρσες κλπ.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gianhs8
03/02/2011, 23:14
kαλα ολα αυτα αλλα ωταν τον σταματησει η τροχαια τι θα τους πει?