PDA

View Full Version : νομικα - μεταφορικες



motomaniac
31/01/2011, 11:40
απορια περι νομικων, τα πραγματ εχουν ως εξης: μηχανη φορτωθηκε απο χωριου της κορινθου σε φορτοταξι. εσταλη, κακως (και πιθανων εσκεμμενα) με αλλη εταιρια απο αυτην που ειχαμε συμφωνησει χωρις να ενημερωθω εν τω μεταξυ. η μηχανη εχει φτασει θεσσαλονικη και το κοστος μεταφορας ειναι πολλαπλασιο απο το προυπολογισμενο κι ακομα δεν την εχω παραλαβει (βεροια). αποστολεας στην φορτωτικη-τιμολογιο ειναι ο οδηγος του φορτοταξι που την πηρε απο το χωριο της κορινθου. ουτε εγω ουτε κι ο μεχρι στιγμης (ακομα) ιδιοκτητης φαινεται στα τιμολογια. ο οδηγος φορτοταξι νομιζω οτι εχει κανει και την μεταφορα κορινθο αθηνα χωρις να εχει κοψει τιμολογιο, δηλαδη μαυρα. το θεμα μου ειναι οτι για να ερ8ει βεροια θελει +αλλα τοσα ευρω και παει λεγοντας. δεν μπορω να τους κυνηγησω για παρανομη παρακρατηση??? ουτε εγω-αγοραστης ουτε ο ιδιοκτητης πωλητης εχουμε ενημερωθει για τις κινησεις αυτες. (πολυ μαφιοζικα μου την εκαναν..) αν αρνηθω να παραλαβω τι γινεται?

κοστος αρχικο προυπολογισμενο: 350ε αγορα + 40ε φορτοταξι μεχρι αθηνα + 40ε αθηνα βεροια με βεροιωτικη μεταφορικη φιλου. = 430ε

μεχρι τωρα κοστος: 350ε αγορα + 40ε φορτοταξι μεχρι αθηνα +74,30ε αθηνα-θεσσαλονικη + γυρω στα 20-25ε θεσσαλονικη βεροια= περιπου 480ε

διαφορα 50ε σε μια μηχανη που αγοραζω 350ε κι ειναι και γαμησιατικα με τον τσαμπουκα. αμα θες τη μηχανη φερε τα λεφτα ειπε ο τυπος στην θεσσαλονικη!!! λες κι ειναι απαγωγη...
κι αν εγω δεν τα εχω? μενει ο αλλος χωρις μηχανη?? ποιος θα τα πληρωσει? ποιος σε βαλε να με την φερεις? αυτα..
δεν ξερω αν βγαζετε νοημα ειμαι και μες τα νευρα και δεν ξερω αν τα γραφω με σειρα.. ευχαριστω

ERRIKA
31/01/2011, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
δεν ξερω αν βγαζετε νοημα ειμαι και μες τα νευρα και δεν ξερω αν τα γραφω με σειρα..


:wave2:

Δεν μας λες όλα τα απαραίτητα, ας μαντέψουμε λοιπόν: Το φορτοταξί ήταν επιλογής του πωλητή ή δικής σου? (Απ'όσα λες, αυτός φαίνεται να είναι η αρχή του κακού).
Εάν μεν ήταν του πωλητή, ταπεινή μου γνώμη να ενημερώσεις τον πωλητή σχετικά με την όλη εξέλιξη της μεταφοράς και να ΜΗΝ παραλάβεις τη μηχανή εάν πρέπει να δώσεις περισσότερα χρήματα από αυτά που είχατε συμφωνήσει.
Εάν ήταν δικής σου επιλογής, πες το μας (για να μη γράφουμε τσάμπα....).
Α, και χαλάρωσε. Αφού δεν έχεις πληρώσει τίποτα, δε χρειάζεται να είσαι μες στα νεύρα. :lol:

Ichigo
31/01/2011, 12:11
Τα καλά του λόμπυ των φορτηγατζήδων :rolleyes:
Πέρα από αυτό να υποθέσω ότι ο παραλήπτης είσαι εσύ; Δύσκολα τα πράγματα και καλό θα ήταν να το δεις με κάποιον "της πιάτσας" που ξερει τα κόλπα αν έχεις κάποιον, ή με δικηγόρο σαν έσχατη λύση

motomaniac
31/01/2011, 12:19
ναι εγω ειμαι συμπαθης και γλυκουλης ενιοτε.. χαχαχα
το φορτοταξι δυστυχως ηταν δικης μου επιλογης, οχι οτι τον ηξερα κιολας.. μεσω ιντερνετ βρηκα τηλ κι εκλεισα συμφωνια η οποια ομως δεν τηρηθηκε κι ουτε ενημερωθηκα για την εξελιξη της παρα μονο το σαββατο το πρωι οπου ηταν κλειστα τα γραφεια των μεταφορικων και δεν μπορεσα και να ακυρωσω την μεταφορα ωστε να γινει οπως θελω εγω..
χαλλλαρωσα τωρα.. θα παω και για φραπε... χαχαχχαχαχα απλα ημουν μες τα νευρα με το νταηλικι του προισταμενου στην σαλλλλονικη: αμα θες τη μηχανη φερε τα λεφτα.. (αλλιως?? θα αρχισεις να της κοβεις δατυλα ρε σκληρε???:lol: :lol: )
ναι δεν εχω πληρωσει. αλλα σεβομαι και το παιδι που συνενεσε στο να ρθει η μηχανη του στα τυφλα απο την κορινθο βεροια χωρις να εχει παρει δραχμη (μ'αρεσει να την αναφερω την δραχμουλα μας.. :blush: )

τωρα????:D

motomaniac
31/01/2011, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Τα καλά του λόμπυ των φορτηγατζήδων Πέρα από αυτό να υποθέσω ότι ο παραλήπτης είσαι εσύ; Δύσκολα τα πράγματα και καλό θα ήταν να το δεις με κάποιον "της πιάτσας" που ξερει τα κόλπα αν έχεις κάποιον, ή με δικηγόρο σαν έσχατη λύση

μιλησα ηδη με εναν οδηγο και λεει πανε δωσε τα λεφτα δεν μπορεις να κανεις αλλιως γιατι εχει κοψει τιμολοφιο κι ειναι νομιμα τα λεφτα που ζηταει..
ναι αλλα εγω δεν του ζητησα την παροχη υπηρεσιων του..
εγινε εν αγνοια μου και του πωλητη επισης...:rolleyes:

ERRIKA
31/01/2011, 12:27
Δική σου επιλογή, ε? :rolleyes:
Εδώ όπως καταλαβαίνεις περιπλέκονται τα πράγματα, διότι ο πωλητής δε φταίει σε τπτ να μην πάρει τα χρήματά του. Η συνέχεια με pm.

motomaniac
31/01/2011, 12:28
ευχαριστω!!!

Cpt. Haddock
31/01/2011, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
μιλησα ηδη με εναν οδηγο και λεει πανε δωσε

σαλονικιός ο οδηγός, ε; :evil: :lol:

Stergios69
31/01/2011, 12:31
Κοίτα πατριωτάκη... σε δικηγόρο αν πας, για ένα εξώδικο της πλάκας με επιδόσεις κλπ, θα δώσεις πάνω από 100 ευρώ (παθών)...
Πες τους να σου κάνουν κανα σκόντο, πλήρωσε τα και άλλη φορά ρίξτους μαύρο και φρόντισε να μάθει όσο πιο πολύς κόσμος γίνεται τις λαμογιές τους ώστε να μην την πατήσουν...

bulmont 1
31/01/2011, 13:19
Πάντως εισαι τυχερός (μεσα στην ατυχία σου) που απεργούν οι δικηγόροι σημερα και είχες άμεση εξυπηρέτηση!!!!!!!!!!!!!!!!:lol: :lol: :lol: :lol:

motomaniac
31/01/2011, 23:18
ο οδηγος βεροιωτης. και οικογενειακος φιλος. σκατα.. εχω μπερδευτει πολυ. αυριο θα μιλησω παλι να δω που θα πανε τα λεφτα ΑΝ τα στειλω. (εκτος των μεταφορικων, για την αντικαταβολη μιλαω..)

δυστυχως θα τους πληρωσω. κι αλλος (πωλητης ) δεν φταει σε κατι..

η εταιρια λεγεται αμεγιεπ η καπως ετσι με εδρα σαλονικη κι αθηνα
κι ο φορτοταξιτζης μιχαλης με εδρα το βελο.. αυτα ξερω.
ΑΚΥΡΟΙ κι οι δυο και μηδεν επαγγελματισμο..

ευχαριστω την ευρυδικη για τις συμβουλες της και ναι ειμαι τυχερος που δεν δουλευε κι ειχε χρονο να μου απαντησει.. :D

θα σας ενημερωσω για την συνεχεια..

Cpt. Haddock
31/01/2011, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
η εταιρια λεγεται αμεγιεπ η καπως ετσι με εδρα σαλονικη κι αθηνα
κι ο φορτοταξιτζης μιχαλης με εδρα το βελο.. αυτα ξερω.

Ειναι λιιιιιγο ελλειπεις οι πληροφορίες :lol: :bigcry: :lol:

motomaniac
03/02/2011, 14:18
το θεμα εληξε. το μηχανακι το παρελαβα ο ιδιος προσωπικα απο την θεσσαλονικη με δικο μου αυτοκινητο. τελικα ειχε κοπει μονο φορτωτικη και πληρωσα τα 74+40 και τελιωσα. τα λεφτα του πωλητη θα μπουν αυριο το ρςι σε λογαριασμο τραπεζης να τα παραλαβει. και τον ευχαριστω για την εμπιστοσυνη του. η ταλαιπωρια των ηλιθιων ελαβε τελος.. κι εδω αρχιζει η απολαυση του μαστορεματος...
να'στε ολοι καλα.. καλα χιλιομετρα..

ERRIKA
03/02/2011, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
το θεμα εληξε. το μηχανακι το παρελαβα ο ιδιος προσωπικα απο την θεσσαλονικη με δικο μου αυτοκινητο. τελικα ειχε κοπει μονο φορτωτικη και πληρωσα τα 74+40 και τελιωσα. τα λεφτα του πωλητη θα μπουν αυριο το ρςι σε λογαριασμο τραπεζης να τα παραλαβει. και τον ευχαριστω για την εμπιστοσυνη του. η ταλαιπωρια των ηλιθιων ελαβε τελος.. κι εδω αρχιζει η απολαυση του μαστορεματος...
να'στε ολοι καλα.. καλα χιλιομετρα..

:wave2: (ε μα!)