PDA

View Full Version : Accesoir BMW 1150 gs



MAG/FMX
31/01/2011, 15:17
Γεια, μια βοηθεiα αμα μπορειτε , ο ξαδερφος μου εχει ενα BMW 1150 gs. Θελει να βαλει 1] τελικο acrapovits 2] μπρος πισω ohlins 3} προβολακια xenon hella...... Εσεις εχετε υποψην σας κατι καλητερο η που παιζουν φθηνοτερα?

Lupo
19/05/2011, 19:40
Να ξεκινήσει από το 2.
Μεταφόρφωση πραγματικά.

:beer: :wave2:

DrBig
19/05/2011, 20:19
Με τελικο μονο καμια διαφορα, βλεπε 'πεταμενα λεφτα'. Το τελικο μαλιστα μπορεις και να το βγαλεις τελειως (αν υπαρχει ο καταλυτης) και να το αντικαταστησεις με μικρου μηκους και καταλληλου σχηματος σωληνα.

Με Υ + τελικο + bbpower chip + ΚΝ γινονται ωραια πραγματα. +10 αλογα, - μερικες εκατονταδες ευρω και τεραστια διαφορα στην ευστροφια και fun factor του κινητηρα, χωρις διαφορα στην καταναλωση.

Αν ισχυς και ευστροφια κινητηρα δεν ενδιαφερουν, τοτε αναρτηση πισω ειναι το πρωτο πραγμα που εχει νοημα να κανεις για να βελτιωσεις τη μηχανη. Οι καλες επιλογες ειναι WP, Wilbers, Ohlins, Penske, Bitubo, Hyperpro.

Μια αλλη μετατροπη που περναει απαρατηρητη (ειναι και θεμα γουστου) ειναι η αλλαγη της σελας (με τα παρελκομενα) με αυτην του ADV. Πολυ πιο ανετη για τον οδηγο (πολυ λιγοτερο ανετη για τον συνεπιβατη) και σε βαζει σε πολυ πιο επιθετικη θεση οδηγησης.

Lupo
19/05/2011, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig

Με Υ + τελικο + bbpower chip + ΚΝ γινονται ωραια πραγματα. +10 αλογα, - μερικες εκατονταδες ευρω και τεραστια διαφορα στην ευστροφια και fun factor του κινητηρα, χωρις διαφορα στην καταναλωση.



Χμμμ......
Ενδιαφέρον.

Άρα με
K&N , EPRON chip και Leo Vince ήδη είμαι σε σωστό δρόμο , ε?


(Αν και θα επιμείνω ότι , πρώτα απ'όλα , τις Ohlins. Είδα τρελή διαφορά στο στήσιμο)
(Όταν βρήκα φυσικά την σωστή ρύθμιση επιτέλους!!)

DrBig
19/05/2011, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Χμμμ......
Ενδιαφέρον.

Άρα με
K&N , EPRON chip και Leo Vince ήδη είμαι σε σωστό δρόμο , ε?


(Αν και θα επιμείνω ότι , πρώτα απ'όλα , τις Ohlins. Είδα τρελή διαφορά στο στήσιμο)
(Όταν βρήκα φυσικά την σωστή ρύθμιση επιτέλους!!)

βαλε και τα snorkel απο φιλτροκουτι σε σωματα ψεκασμου απο το R1150RΤ/R1100S. Κανουν μεγαλη διαφορα στα ψηλα αλλα χανεις λιγο απο χαμηλα. Τι EPROM εχεις? Εχεις καταλυτη η Υ?

Lupo
19/05/2011, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
βαλε και τα snorkel απο φιλτροκουτι σε σωματα ψεκασμου απο το R1150RΤ/R1100S. Κανουν μεγαλη διαφορα στα ψηλα αλλα χανεις λιγο απο χαμηλα. Τι EPROM εχεις? Εχεις καταλυτη η Υ?

Καλή ερώτηση για το chip. Το αγόρασα με αυτό, όταν ο προηγούμενος άλλαξε την Remus και το χρειάστηκε. Ώρα να το ψάξω.
Απ'όσο το ένιωσα πάντως, πρέπει να είναι και ρυθμισμένο να δίνει ψηλά, άρα αν χάσω κι άλλο χαμηλά , ίσως να μην είναι καλό.
Εκτός αν πετύχω κανέναν καλό , που να ξέρει να παίξει με τις ρυθμίσεις του chip, αλλά δεν θέλω να πειράξω κάτι γιατί μου έπεσαν κουτί οι ρυθμίσεις.

Καταλύτη έχω. Με Υ θα έβλεπα διαφορά, ε?

DrBig
19/05/2011, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Καλή ερώτηση για το chip. Το αγόρασα με αυτό, όταν ο προηγούμενος άλλαξε την Remus και το χρειάστηκε. Ώρα να το ψάξω.
Απ'όσο το ένιωσα πάντως, πρέπει να είναι και ρυθμισμένο να δίνει ψηλά, άρα αν χάσω κι άλλο χαμηλά , ίσως να μην είναι καλό.
Εκτός αν πετύχω κανέναν καλό , που να ξέρει να παίξει με τις ρυθμίσεις του chip, αλλά δεν θέλω να πειράξω κάτι γιατί μου έπεσαν κουτί οι ρυθμίσεις.

Καταλύτη έχω. Με Υ θα έβλεπα διαφορά, ε?


To Y κανει την διαφορα ;)
Με καταλυτη δεν χρειαζεται καν τσιπ, ακομα κι αν βγαλεις τελειως την εξατμιση.
Αν μπεις στο site της bbpower θα δεις τα διαφορετικα jumper settings στο κουτι των ασφαλειων αναλογα με το τι εχει πανω η μηχανη. Αυτα πρεπει να ισχυουν ανεξαρτητως τσιπ, αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος.

Lupo
20/05/2011, 05:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
To Y κανει την διαφορα ;)
Με καταλυτη δεν χρειαζεται καν τσιπ, ακομα κι αν βγαλεις τελειως την εξατμιση.
Αν μπεις στο site της bbpower θα δεις τα διαφορετικα jumper settings στο κουτι των ασφαλειων αναλογα με το τι εχει πανω η μηχανη. Αυτα πρεπει να ισχυουν ανεξαρτητως τσιπ, αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος.
Προκαλείς!!!:D

Το Υ θα μου κάνει την διαφορά, ψηλά?
Γραμμικότητα? Χαμηλά?
Ή εξαρτάται από τα settings του chip?


:beer: :beer: :wave2:
Ευχαριστώ!:beer:

DrBig
20/05/2011, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Προκαλείς!!!:D

Το Υ θα μου κάνει την διαφορά, ψηλά?
Γραμμικότητα? Χαμηλά?
Ή εξαρτάται από τα settings του chip?


:beer: :beer: :wave2:
Ευχαριστώ!:beer:


Θα σου πω την δικη μου εμπειρια, οπως πανω κατω τα θυμαμαι γιατι περασαν χρονια.
0) μαμα....ο γνωστος σαλιγκαρος ο ροπωδης.
1) εβαλα remus revolution ανοικτο τελικο (εξαιρετικο) αλλα καμια διαφορα πλην του πιο μπασου ηχου.
2) Τοποθετησα Υ. Η μηχανη δεν πηγαινε μια. Χειροτερα απο το (0). Ηταν προφανες οτι χρειαζοταν τσιπ.
3) Εβαλα το καλλιτερο τσιπ που κυκλοφορει για τα 1150, το bbpower (μετα απο πολυ ψαξιμο) και αμεσως ειδα φως (jumper stage 2). Το μποξερ ξυπνησε. Ακομα το μαμα φιλτρο. Οι τρυπα στις 5000-5500 εκλεισε και η ο κινητηρας ανεβαζε πολυ πιο γρηγορα και γραμμικα.
4) ΚΝ φιλτρο, εισαγωγες απο 1150RT (κοντυτερες και φαρδυτερες) και ανοιγμα του φιλτροκουτιου με συμμετρικη απο την ηδη υπαρχουσα σχισμη, στην δεξια πλευρα και jumper stage 3. Εκει και μονο εκει χαθηκαν ελαχιστα χαμηλα κατω απο 3000 το οποιο ομως ηταν εμφανες μονο με δευτερο ατομο και αποσκευες σε πολυ ανηφορικο και κλειστο στροφιλικι. Κατα τ'αλλα η μηχανη πεταγε σε σχεση με την αρχικη της κατασταση. Μεγαλη ευστροφια, απιστευτη γραμμικοτητα και πολυ ισχυς ειδικα απο τις 6000 και πανω. Με 1η εκανε σουζα στο γκαζι, σε καλη ασφαλτο και με καλο λαστιχο. Σε ευθειες με 6η εβλεπα 225 κοντερισια με τις βαλιτσες.

Γενικα, τα 1150 ειναι απιστευτα φιμωμενα στην εισαγωγη και την εξαγωγη, και οσον αφορα την ισχυ και οσον αφορα την δυναμικη αποκριση.
Το εν λογω τσιπ νομιζω οτι αλλαζει εκτος απο το καυσιμο και την αναφλεξη.

Οποιος εχει 1150 και βαριεται τον κινητηρα, του συστηνω ανεπιφυλακτα τις παραπανω αλλαγες. Εκτος απο την 15κιλη διαιτα, θα δει διαφορες που δε θα τις πιστευει στη λειτουργια του κινητηρα.

Και μια λεπτομερεια. Μεγαλο μερος του χαμενου χαμηλου (το οποιο δεν ειναι και τιποτα το φοβερο) ανακταται λειτουργοντας στο stage 2 πραγμα που μπορει να γινει με ενα απλο διακοπτακι.

Αυτα.

Lupo
20/05/2011, 21:45
:eyepop:

Ευχαριστώ για την ανάλυση.

Ίσως να πρέπει να ακολουθήσω τις κινήσεις που περιέγραψες.


Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την περιγραφή, δόκτωρα.:winka:


:beer: :beer: :wave2: