PDA

View Full Version : colori



vasdekiss
09/02/2004, 18:03
Kalhspera se olo ton lao tou forum. 8elw na sas rwthsw gia ta proionta ths colori kai sygkekrimena gia pantelonia kai mpoufan. An mporeite na mou peite gnwmes, an aksizoun ta lefta tous ktl ktl. Ka8oti kontoxontros den mporw na brw pantelonaki pou na mou mpainei kai anakalypsa pws mporw na paraggeilw sthn colori pantelonaki akribws sta metra mou. Me thn eykairia tou panteloniou lew na parw kai kainourio mpoufanaki kai vrhka sthn colori kati nostima. Aksizei omws na skasw 200 eyrwpoula gia mpoufanaki colori? Ayta, perimenw gnwmes kai symboules. thanks, ta leme paides

milaber
09/02/2004, 18:38
Και εγώ colori πήρα αδερφε και έμεινα απολύτως ικανοποιημένος!
Έχω το assos (όνομα και αυτό) και το πήρα 200 ευρά (220 έκανε κανονικά) και ήταν από τα φθηνότερα.
Από άποψη κρύου δεν έχω καταλάβει χριστό και χωρίς να ντύνομαι σαν κρεμύδι. Απλά με μια μπλουζίτσα από μέσα και είναι όλα εντάξει!
Από άποψη βροχής δεν έχει περάσει σταγόνα εώς τώρα μέσα και όταν βρέχεται το κρεμάω και στεγν'ωνει σε ελάχιστο χρόνο.
Από άποψη προστασίας έσκασα μια φορά με τον αγκώνα και δεν κατάλαβα τίποτα!
Λίγο δυσκολεύτηακ στην αρχή που ήμουν σαν τον ρομποκοπ πριν "σπάσουν" λίγο τα σκληρά πλαστικά και πάρει την φόρμα του σώμματος μου, αλλά και αυτό μόνο για 3-4 μέρες.
Γενικά το θεωρώ πολύ στυλάτο μπουφάν και αφού το βλέπω να το φοράει τόσος κόσμος έιπα θα είναι καλό, και ως τώρα έπεσα μέσα!
Για παντελόνια συγγνώμη αλλά δεν γνωρίζω!

stefanos
09/02/2004, 18:42
λοιπόν συνήθως φόραγα δερμάτινα.
Εδώ και δυό χρονάκια φοράω ένα μπουφανάκι colori καμιά 200αρα τοχα πάρει.
Απο αντοχή το χω 2 χρόνια και είναι το 2ο δέρμα μου, δεν έχει τίποτα.
Ειναι condura porotess ύφασμα με αφαιρούμενη επένδυση ,και αφαιρούμενα πλαστικά σε αγκόνες και όμους, σχετικά αδιάβροχο,
μια χαρά.
Εχω αρπάξει και καμιά δυό ψιλές και δούλεψε μια χαρά.
Η μεγάλη διαφορά με το δέρμα είναι το βάρος και η τιμή.

Το παντελονάκι πόσο σου παν?

parji
09/02/2004, 20:41
Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη Colori. Εχω το Inox και δε καταλαβαίνει τίποτε από κρύο και βροχές, ειδικά στη πόλη που μένω (’ρτα) βρέχει πολύ συχνά σε πληροφορώ. Εξάλλου σε ένα ατύχημα που είχα πέρυσι, τα προστατευτικά του σε ώμους - αγκώνες λειτούργησαν άψογα και σώθηκαν τα χεράκια μου από περαιτέρω επεμβάσεις.
Η εταιρεία έχει ανέβει πολύ σε desing και έχει βγάλει πολύ όμορφα κομμάτια. Οι τιμές της είναι πολύ χαμηλές σχετικά με άλλες εταιρείες του είδους οι οποίες δε νομίζω να προσφέρουν και πολλά περισσότερα, εκτός της φίρμας, μιας και εγώ είμαι και αγοραστής δερμάτινου μπουφάν της Spidi.
Τώρα όσον αφορά το παντελόνι της Colori, έχω ένα απλό cordura, το οποίο το πήρα στην εξευτελιστική τιμή των 110 ευρώ όταν τα αντίστοιχα των "μεγάλων" εταιρειών ήταν σε διπλάσιες και τριπλάσιες τιμές. Το μόνο του πρόβλημα είναι ότι σε πολύ βροχή και για μεγάλο συνεχόμενο χρονικό διάστημα (Αθήνα - ’ρτα) νιώθεις στα πόδια σου όταν το βγάλεις μια υγρασία. Βέβαια σε τέτοιες συνθήκες, μιας και το έχω ψάξει, κανένα παντελόνι, εκτός τα αδιάβροχα, δε μπορούν να σε κρατήσουν εντελών στεγνό.
Αυτό πάντως που μου έκανε τρομερή εντύπωση, ήταν όταν πέρυσι μετά το ατύχημα, έστειλα το μπουφάν στο εργοστάσιο της Colori για να το επισκευάσουν, δε μου πήραν μια δραχμή, γιατί έτσι είναι η πολιτική της εταιρείας, από ότι μου είπαν οι υπάλληλοι που μίλησα μαζί τους! Μου έφτιαξαν εντελώς δωρεάν τα μανίκια που είχαν ψιλοσκιστεί, καθώς και τους ώμους. Δε πιστεύω ότι κάποια άλλη εταιρεία θα έκανε κάτι τέτοιο και μάλιστα αφιλοκερδώς!
Τελειώνοντας θέλω να υπενθυμίσω ότι η Colori έχει τη παγκόσμια πατέντα σε μπουφάν με αερόσακο.

Θάνος
09/02/2004, 23:19
Έχοντας πάρει Cordura μπουφάν της Clover, τσιγκουνεύτηκα στο παντελόνι και πήρα ένα σκέτο Cordura χωρίς επένδυση της Colori στην τιμή των 30.000 δραχμών. Αδιάβροχο και αντιανεμικό σύμφωνα με τις προδιαγραφές του...

Ξεκινάω ταξίδι και με πιάνει βροχή. Σε λίγα λεπτά το νερό έφτασε μέχρι το βρακί μου. Η βροχή τελικά συνεχίστηκε για 4 ώρες καταλήγοντας σε νεροποντή. Ωστόσο από το μπουφάν δεν πέρασε σταγόνα. Τελικά μόλις επέστρεψα πήρα και παντελόνι Clover που το πλήρωσα τριπλάσια τιμή...

Τι πιστεύω; σύμπτωση δεν ήταν. Μπορεί τα Colori τελικά να έχουν και καλύτερα προϊόντα αλλά ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Αν σε ενδιαφέρει κάτι καλό, κοίτα την τιμή και με σε ξεγελάσει κάτι επειδή μπορεί να είναι φθηνό.

sef
10/02/2004, 00:03
Εγώ το δικό μου μπουφάν δεν το πολυφοράω γιατι σε μια χαλαρή βροχουλα έγινα σαν υποψήφια καλλιστίων miss βρεγμένο μπλουζάκι:D

vasdekiss
10/02/2004, 06:39
Eyxaristw poly paides alla me mperdepsate. Sigoura oti dineis pairneis, alla an skeftw oti me plastiko mpoufan orina ebgala ena poly broxero xeimwna xwris na parei stagona kai genika me 100eyrwpoula ebgale ena xrono mexri pou arxise na dialyetai ,fantazomai pws mia cordura 8a mou bgalei kana dyo xronakia. Ayto pou me anhsyxei einai to nero. Oi misoi lete oti mpazei kai oi alloi misoi oti den mpazei, fantazomai oti prepei na parw ta riska mou. Eyxaristw para poly, ta leme.

stefanos
10/02/2004, 08:04
κανένα μπουφαν και κανένα παντελόνι condura δεν είναι αδιαβροχο και ουτε θα γίνουν ποτέ, όλα μπάζουν απο κάπου.
΄Και δεν μπορεί να κυκλοφορείς στη βροχή και να βασίζεσαι στο μπουφάν, θέλει αδιάβροχο.
Το θέμα είναι να σε κρατάει ζεστό και να μην διαλύσεις στην πτώση, καθημερινά πράγματα.Τώρα βέβαια δεν είναι μπουφάν για πίστα αλλά τα λεφτά του τα βγάζει.

afrotwin
10/02/2004, 10:36
ego pedia 8a po afto to arxeo rito oti o kaliteros anaptiras tou kosmou sinodevete panta apo ena kouti spirta,gia afto exo panta ena adiavroxo set mpoufan panteloni 8ermokolimeno pou agorasa me 42 euro ke otan to forao den pernai stagona ke as forao oti 8elo apo mesa to mpoufan tis colori i to dermatino tou papou mou

ke i vroxi 8eli adiavroxo plastikoura 8ermokilimeni giati opos ke na to kanoume an exi rafes 8a mpazi ke den ine oreo na kikloforas me mpoufan pou miazi san sakos taksidiou na imaste ke ligo kompsi

Θάνος
10/02/2004, 13:13
Εγώ πάντως λέγοντας Cordura εννοώ τον τύπο του μπουφάν, δηλαδή όχι δερμάτινο. Τώρα όταν λέει 100% αδιάβροχο προφανώς έχει κάποια μεμβράνη από μέσα.

Το Cordura μπουφάν μου είναι τόσο ζεστό και αδιάβροχο που δεν χρειάζεται κανένα πλαστικό από πάνω, εγγυημένο και δοκιμασμένο σε πολλές ώρες βροχής!

hornet
10/02/2004, 13:32
Παιδια μονο με μεμβρανη goretex αλλα ακριβα πραγματα γιατι παιζουν και οι παραμετροι αντοχης στον χρονο περα απο την αδιαβροχοτητα.Αλλιως παιξε με δερματα και παρε φορμα αδιαβροχη για απο πανω εγγυημενη κατασταση.

afrotwin
10/02/2004, 14:18
ne re pedia ala otan gia ena kalo mpoufan 8es 500 me 700 gia panteloni kami 300aria ke vale mpotes gantiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
voi8iaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
ta leftakia mou

pk
10/02/2004, 15:22
εγω εχω το cosmos.200 ευρω 1,5 χρονια και χωρις παραπονο!! εδω και 6 χρονια εχω tank bag colori. δεν εχει παθει τιποτα... εναν ολοκληρο χειμωνα το ειχα πανω στο καλοριφερ. Φυσικα τα δοντακια ξεραθηκαν και επεσαν (σαν του παππου) το πηγα στην βουλιαγμενης και μου ζητησανε χιλια συγχωμη. μου δωσανε αλλο tank bag για να μην περιμενω(!!!) και δωρο μια ακομα βαση με δεστρες...

Ε λοιπον εγω δεν μπορω να πω τιποτα κακο

milaber
10/02/2004, 20:01
Αυτό για την δωρεάν διόρθωση ότι και να πάθει πρέπει να ισχύει. Μου το τόνισαν και εμένα μόλις το πήρα! Σε λίγο καιρό θα το παώ γιατί μου κάηκε το φερμουάρ από καλοριφέρ.

ΙΠΠΕΑΣ
16/09/2005, 06:18
Ξέρετε το τηλέφωνο ή τη διεύθυνση τους ή το website τους;

Επίσης κάτι άλλο. Οι τιμές αλλάζουν πολύ από μαγαζία και από την colori στη Βουλιαγμένης ; Θέλω να πάρω ένα νέο γιατί το παλιό μου είναι μεγάλο και δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερα να πάω Βουλιαγμένης ή να το πάρω από συνοικιακό.

toyota
16/09/2005, 09:18
http://www.coloriposto.gr

ΙΠΠΕΑΣ
16/09/2005, 10:28
Ευχαριστώ όλους σας για τις πληροφορίες. Παρακαλώ θα ήθελα ένα ταχύρυθμο σεμηνάριο.

Πάντα για colori μιλάμε ....

Ποιά από τα μοντέλα της εταιρίας είναι 100% αδιάβροχα. Είχα πάρει ένα μαύρο-μπεζ το 2002, δεν θυμάμαι ποιο μοντέλο ήταν αλλά απ ότι είχα καταλάβει ήταν ήμιαδιάβροχο. Έχω μάθει ότι το μοντέλο IMMIA έχει ένα ειδικό υλικό που αφήνει να γίνει αναπνοή του δέρματος αλλά δεν αφήνει το νερό να μπει μέσα ... με κάποιο "μαγικό τρόπο".

Ισχύει το τελευταίο ;

Αν ισχύει θα ήθελα να μου πείτε, το διαθέτει μόνο το μοντέλο IMMIA ή και άλλα μοντέλα και ποιά είναι αυτά ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

toyota
16/09/2005, 10:33
Αν ψάξεις λίγο στο site της colori θα τα βρεις.

ΙΠΠΕΑΣ
17/09/2005, 04:13
Λοιπόν έχω καταλήξει σε

1) http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=9

και


2)
http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=517


Μπορείτε να μου πείτε αφού το 1ο έχει περισσότερα σήματα (που συμβολίζουν τις προδιαγραφές του) είναι πιο φτηνό από το 2ο που έχει λιγότερα σηματάκια ;

πατήστε στο

Δείτε περισσότερα για αυτό το προϊόν »

για να καταλάβετε τι εννοώ

oulas
17/09/2005, 11:03
Ιππεα, αν πατησης click στην καθε προδιαγραφη σου εξηγει πολυ καλα την κανει η καθε μια. Αλλα πρεπει να ξερεις καλα Αγγλικα

ΙΠΠΕΑΣ
17/09/2005, 13:18
Λοιπόν το αγόρασα. 192 Ευρωπουλάκια σε προσφορά. Ήταν μετά βίας τα χρήματα που μπορούσα να διαθέσω για καινούργιο μπουφάν.

Πήρα το μοντέλο colori Assos. Είχα το ίδιο και παλιότερα αλλά ήταν μεγαλύτερο απ ότι έπρεπε και μου δίπλωνε στη κοιλιά με αποτέλεσμα να με ενοχλεί στην οδήγηση. Εκτός αυτού είχα δοκιμάσει τις δυνατότητες του συγκεκριμένου τύπου μπουφάν μετά από δύο πτώσεις που είχα στο παρελθόν.

Ωραία και τα νεώτερα μοντέλα αλλά τα βέλκρο και μερικά εφετζίδικα κομάτια που είχαν πάνω τους δεν μου πολυαρέσουν.

Επίσης το θέμα ήταν και οικονομικό καθώς το συγκεκριμένο ήταν διαθέσιμο σε λίγα χρώματα και λίγα μεγέθη. Έχει πάψει να παράγεται από την Colori και δεν θα ξαναβγει. Αυτό δηλαδή που θα ήθελα να σας πω είναι ότι αν πάει κάποιος να ξέρει ότι το Assos δεν είναι διαθέσιμο σε όλα τα χρώματα και μεγέθη και στο μέλλον δεν θα υπάρχει.

Το πήρα σε μαύρο-μπεζ. Αυτό που έψαχνα ήταν γκρι-μαυρο αλλά δεν βρήκα στο νούμερο μου.

Τεσπα, το σκεπτικό μου ήταν να διαθέσω όσο το δυνατόν λιγότερα καθώς έσκασα 146 για Sidi μπότες και άλλα 45 για αδιάβροχο οπότε καταλαβαίνετε ότι έμεινα ταπί και ψύχραιμος :cry: :cry: :wave2:

lord_dimos76
19/09/2005, 21:27
ΦΙΛΕ,ΕΝΑΣ ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ COLORI ΚΟΡΝΤΟΥΡΑ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΛΟΓΩ ΥΨΟΥΣ(2,00 Μ!)ΝΑ ΒΡΕΙ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ!ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΜΕ ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΡΥΑ,ΔΕ ΜΑΣΑΝ ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ!!ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΙΜΗΣ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ,ΟΠΟΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ.ΕΞΑΛΛΟΥ,ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ DIANESE,:a12: