PDA

View Full Version : ΑΛΛΑΓΗ ΚΙΝΗΤΗΡΑ



SUBMARINE
01/02/2011, 00:24
Καλησπερα.Ξερει καποιος να μου πει τι χρειαζεται και αν χρειαζεται να δηλωδη να δηλωθει στο υπουργειο η αλλαγη κινητηρα με εναν ιδιο(λογο καταστροφης του αρχηκου)σε μια μοτοσυκλετα?:confused:

lanzaman
02/02/2011, 13:29
εχεις καποιο χαρτι για την αγορα του κινητηρα??
αν εχεις πας στο υπουργειο με την αδεια σου και το χαρτι αυτο
και θα σου αλλαξουν τους αριθμους αφου πρωτα στειλουν(μηχανολογο μαλλον)
καποιον να το δει..
αν δεν εχεις καποια αποδειξη αγορας η καποιο χαρτι που να γραφει τα στοιχεια του καινουριου
μοτερ δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι..
παρ'ολα αυτα κανε ενα τηλ στο 210 6508000 στο υπουργειο μεταφορων να σου πουν σιγουρα

OldMan
02/02/2011, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από lanzaman
κανε ενα τηλ στο 210 6508000 στο υπουργειο μεταφορων να σου πουν σιγουρα
Και να ζητήσεις την κυρία Λίτσα ... :winka:

lanzaman
02/02/2011, 13:32
εδω σ'εχω :winka:

Έκδοση άδειας κυκλοφορίας επιβατικού αυτοκινήτου ή μοτοσικλέτας ιδιωτικής χρήσης λόγω αλλαγής κινητήρα (http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=340&id=&tid=340)

lanzaman
02/02/2011, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και να ζητήσεις την κυρία Λίτσα ... :winka:

καλο κομματι η κυρα Λιτσα??:D

Panoskl
02/02/2011, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUBMARINE
Καλησπερα.Ξερει καποιος να μου πει τι χρειαζεται και αν χρειαζεται να δηλωδη να δηλωθει στο υπουργειο η αλλαγη κινητηρα με εναν ιδιο(λογο καταστροφης του αρχηκου)σε μια μοτοσυκλετα?:confused:

Σημαντικό να διευκρινήσεις και αυτό εδώ...

"ΠΡΟΣΟΧΗ: Η τοποθέτηση κινητήρα του ιδίου τύπου με αυτόν που αναγράφεται στον αριθμό κυκλοφορίας δεν θεωρείται αλλαγή κινητήρα".

Από ότι έχω δει δεν γράφουν πια οι άδειες αύξοντα αριθμό κινητήρα αλλά μόνο τύπο κινητήρα.

dmf
02/02/2011, 13:46
.

lanzaman
02/02/2011, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panoskl
Σημαντικό να διευκρινήσεις και αυτό εδώ...

"ΠΡΟΣΟΧΗ: Η τοποθέτηση κινητήρα του ιδίου τύπου με αυτόν που αναγράφεται στον αριθμό κυκλοφορίας δεν θεωρείται αλλαγή κινητήρα".

Από ότι έχω δει δεν γράφουν πια οι άδειες αύξοντα αριθμό κινητήρα αλλά μόνο τύπο κινητήρα.

παιζει να ισχυει αυτο..

sniper
02/02/2011, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από lanzaman
παιζει να ισχυει αυτο..

Ισχύει.

OldMan
02/02/2011, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από lanzaman
καλο κομματι η κυρα Λιτσα??:D
Δεν γνωρίζω εκ του σύνεγγυς, αλλά από φωνή σκίζει ...:winka:

lanzaman
02/02/2011, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν γνωρίζω εκ του σύνεγγυς, αλλά από φωνή σκίζει ...:winka:

:lol:

τελος παντων..
εν ολιγεις δεν χρειαζεται να το δηλωσει ο ανθρωπΑς εφοσον ειναι ιδιος ο κινητηρας

takis-kk
02/02/2011, 15:40
ΠΡΟΣΟΧΗ: Η τοποθέτηση κινητήρα του ιδίου τύπου με αυτόν που αναγράφεται στον αριθμό κυκλοφορίας δεν θεωρείται αλλαγή κινητήρα


Ναι ισχύει !

Tigas
02/02/2011, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
ΠΡΟΣΟΧΗ: Η τοποθέτηση κινητήρα του ιδίου τύπου με αυτόν που αναγράφεται στον αριθμό κυκλοφορίας δεν θεωρείται αλλαγή κινητήρα


Ναι ισχύει !

και εγώ αυτό ξέρω και δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι

bocaros
02/02/2011, 20:40
δηλαδη ρε παλικαρια εγω που εχω μια πλαλια αφρικανα rd04 μπορω να βαλω ενα μοτερ χωρις χαρτια ατπο μια rd07a?

takis-kk
03/02/2011, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από bocaros
δηλαδη ρε παλικαρια εγω που εχω μια πλαλια αφρικανα rd04 μπορω να βαλω ενα μοτερ χωρις χαρτια ατπο μια rd07a?


Είπαμε .... Ιδίου τύπου, δηλ. ίδιος κινητήρας.
Αλλαξα πρόσφατα.. (εντος εγγύησης ευτυχώς).
Εξ άλλου στην άδεια κυκλοφορίας δεν αναφέρεται αρ. κινητήρα , παρα μόνο τύπος κινητήρα και οι προδιαγραφές του , καυσαέρια , θόρυβος κλπ.

Δεν γνωρίζω για παλιές αδειες , η δική μου είναι του 2006.

ego_o_idios
03/02/2011, 16:07
aftos pou sou poulai to moter prepi na sou dosi mia ipef8ini dilosi epikiromeni stin astinomia oti sou poulise to tade moter

an tin exis mazi sou me tin adia den sou leei kanis tipota (ektos ke an...)

an valis megaliterou kivismou moter afto apagorevete apo kapia kivika ke epano
diladi an exis 750cc mporis na valis mexri 900cc an iperis ta kivika pas gia kakourgima
klevis eforia parapioisi oximatos psevdi dilosi stin eforia ke kati ala kana dixiliaro prostimo ke kapia pini kaloutsiki apo dikastiria diladi dikigorous xartomani ke mpla mpla
den simferi

ana valis to idio moter pigene na sou alaksoun to koufari na valis ta dika sou noumera
na isixasis

an den exis lefta kikloforas me tin ipef8ini dilosi
i an 8es na mpleksis me eksoda gkise grafiokratia pigene na to dilosis