PDA

View Full Version : ΔΝΤ, ΤΡΟΙΚΑ και λοιπές δυνάμεις ΙΙ



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

sniper
01/02/2011, 10:56
Η συνέχεια εδώ από εκεί (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1971693#post1971693)

iosif
01/02/2011, 11:07
Οι εξεγέρσεις στην Τυνησία και την Αίγυπτο δεν άφησαν ασυγκίνητους τους Έλληνες και δεν είναι λίγοι αυτοί που πιστεύουν πως η ώρα της ελληνικής εξέγερσης πλησιάζει. Είναι, όμως, έτσι τα πράγματα;



Οι Τυνήσιοι και οι Αιγύπτιοι έχουν το δικαίωμα και τη δυνατότητα να εξεγερθούν επειδή δεν χρωστάνε – ή, τέλος πάντων, χρωστάνε αλλά δεν έχουν υπαχθεί στο ΔΝΤ. Εμείς θα πρέπει πρώτα να ξεπληρώσουμε τα χρέη και –αφού τα ξεπληρώσουμε- θα έχουμε το δικαίωμα να εξεγερθούμε. Πότε θα συμβεί αυτό; Το υπολογίζω γύρω στο 2250.

Δεν έχει καμία σημασία που η ελληνική κυβέρνηση δεν μας έχει πει ακόμα τι χρωστάμε, σε ποιον και για ποιο λόγο. Ούτε έχει καμία σημασία που τα χρήματα τα έφαγαν οι πολιτικοί παρέα με τους ψηφοφόρους-πελάτες τους, τους μεγαλοεπιχειρηματίες, τους εφοπλιστές, τους μεγαλοεκδότες, τους καναλάρχες και άλλους εθνικούς ευεργέτες. Η εξέγερση θα γίνει, αφού πρώτα πληρώσουμε τα χρέη του Κώστα, του Γιώργου, του Άκη, του Φώτη, του Βαρδή, του Σωκράτη, του Ανδρέα και των υπόλοιπων ευπατρίδηδων. Αυτό είναι το σωστό.

Αν η Αίγυπτος ήταν στο ΔΝΤ, οι Αιγύπτιοι θα κάθονταν φρόνιμοι και θα έτρωγαν στη μάπα τον Μουμπάρακ και την παρέα του για άλλα τριάντα χρόνια. Θα ξεπλήρωναν τα χρέη του Μουμπάρακ και των φίλων του, και μετά θα εξεγείρονταν. Πρώτα ξεχρεώνουμε τα φέσια που μας έβαλαν οι πολιτικές και επιχειρηματικές ελίτ –καταστρέφοντας τις ζωές μας - και μετά επαναστατούμε εναντίον τους.

Ίσως φαίνεται περίεργο, αλλά αυτή είναι η άποψη που προσπαθεί να περάσει η πολιτική και επιχειρηματική χούντα με τα παπαγαλάκια της: «καθίστε φρόνιμα μέχρι να ξεχρεώσετε εσείς τα λεφτά που φάγαμε εμείς». Και –για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να αντιληφθώ- τα καταφέρνουν περίφημα μέχρι στιγμής.

Πολλοί Έλληνες βλέπουν τα παιδιά τους να αναγκάζονται να φύγουν από τη χώρα για να βρουν μια δουλειά στο εξωτερικό και –αντί να πάρουν ανάποδες- το θεωρούν απόλυτα φυσιολογικό. Δηλαδή, φεύγουν οι νέοι άνθρωποι που μπορούν –και πρέπει- να αλλάξουν τη χώρα και παραμένουν όλοι αυτοί που την ξέσκισαν.

Ένας –άλλοτε- περήφανος λαός μοιάζει υπνωτισμένος και προσκυνημένος. Κακά τα ψέματα, η Ελλάδα είναι σήμερα ο Άγιος Παντελεήμονας της Ευρώπης. Μόνο που οι μετανάστες –σε αυτήν την περίπτωση- είμαστε εμείς. Μετανάστες στην ίδια μας τη χώρα.

Ενώ είμαστε -και ζούμε- στον Άγιο Παντελεήμονα της Ευρώπης, γύρω μας υπάρχουν χιλιάδες μετανάστες από άλλες χώρες. Τους μισούμε γιατί ξέρουμε καλά–άλλο που κάνουμε πως δεν το γνωρίζουμε- πως δεν θέλουν να μείνουν στον Άγιο Παντελεήμονα της Ευρώπης. Κανείς τους δεν θέλει να μείνει. Το όνειρό τους είναι να φύγουν από τον Άγιο Παντελήμονα και να πάνε στη Γαλλία, τη Γερμανία, τη Δανία. Αλλά ξέμειναν κι αυτοί στον Άγιο Παντελεήμονα, όπως κι εμείς.

Το μάτι μας παίζει προς την Αίγυπτο και την Τυνησία. Τους θαυμάζουμε – ελάτε, παραδεχτείτε το. «Κοίτα, αυτοί ξεσηκώθηκαν. Εμείς;». Εμείς θα ξεσπάσουμε στους μετανάστες και τους πρόσφυγες από άλλες χώρες που ζουν ανάμεσά μας. Θέλει θάρρος και τόλμη να τα βάλεις με την εξουσία που σε ξεσκίζει, αλλά είναι εύκολο να βρίσεις, να εξευτελίσεις και να πλακώσεις στο ξύλο έναν Αφγανό πρόσφυγα που δεν έχει στον ήλιο μοίρα. Κάν' το λοιπόν. Αν είναι να αισθανθείς καλύτερα, κάν' το. Να θυμάσαι, όμως, πως αυτό ακριβώς είναι το σύνδρομο του ραγιά: δουλοπρέπεια προς τον ισχυρό και νταηλίκι στον αδύναμο. Αυτό είναι και το σύνδρομο του μπάτσου.

Μια φίλη μου από την Αλεξάνδρεια το έθεσε πολύ σωστά (αν και με καθόλου πολιτικά ορθό τρόπο): «Ως και οι αραπάδες ξύπνησαν. Μόνο εμείς κοιμόμαστε ακόμα όρθιοι».


http://pitsirikos.net/2011/02/%ce%b7-%ce%b5%ce%bb%ce%bb%ce%ac%ce%b4%ce%b1-%ce%b5%ce%af%ce%bd%ce%b1%ce%b9-%ce%bf-%ce%ac%ce%b3%ce%b9%ce%bf%cf%82-%cf%80%ce%b1%ce%bd%cf%84%ce%b5%ce%bb%ce%b5%ce%ae%ce%bc%ce%bf%ce%bd%ce%b1%cf%82-%cf%84/#more-8386

stavrogin
01/02/2011, 11:41
Μην συνγκρινεις ανομοια πραγματα, αλλο πεινα στη αιγυπτο (100ευρο/μηνα) κι άλλο πεινα στην ελλάδα (700ευρω/μηνα, οι περισσοτεροι με σπιτι κι αυτοκινητο). Άλλο δημοκρατια στην αιγιπτο (ενα κομμα ,ενας προεδρος αιωνιος) αλλο στην ελλαδα ( 2 κομματα εναλασωμενες κυβερνησεις αχρηστων)
Αλλο μορφωτικο επιπεδο, ο πεινασμενος κι αναλφαβητος θελει μονο το φυτιλι για να εκραγει, αλλα το φυτιλι το βάζει αλλος

mats8282
01/02/2011, 11:57
Με 650,000 άνεργους επίσημα στον ΟΑΕΔ,πόσους ακόμα στην απ'έξω,τέτοια ακρίβεια κλπ κλπ δεν θα εκπλαγώ αν τελικά αποδειχτεί πως είμαστε πιο κοντά στην Αίγυπτο απ'όσο νομίζαμε...

byron
01/02/2011, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
http://pitsirikos.net/2011/02/%ce%b7-%ce%b5%ce%bb%ce%bb%ce%ac%ce%b4%ce%b1-%ce%b5%ce%af%ce%bd%ce%b1%ce%b9-%ce%bf-%ce%ac%ce%b3%ce%b9%ce%bf%cf%82-%cf%80%ce%b1%ce%bd%cf%84%ce%b5%ce%bb%ce%b5%ce%ae%ce%bc%ce%bf%ce%bd%ce%b1%cf%82-%cf%84/#more-8386


Οι μαλακίες που πετάει ο πιτσιρίκος είναι απύθμενες πραγματικά...:dizzy:

Cpt. Haddock
01/02/2011, 12:31
O κ. Δ. Ρέππας (στο σκίτσο) προωθεί ως γνωστόν την αναδιοργάνωση των συγκοινωνιώνκαι ασφαλώς και της ΕΘΕΛ. Ισως στο πλαίσιο της αναδιοργάνωσης εδώ και λίγο καιρό η ΕΘΕΛ απέκτησε ακόμη 12 εργαζομένους που μετατάχθηκαν από την πρώην Ολυμπιακή. Ανάμεσα σε αυτούς και η επικεφαλής του Εργατικού Κέντρου Αθηνών (και υποψήφια ευρωβουλευτής του ΠαΣοΚ το 2009) κυρία Σταυρούλα Σαλουφάκου. Ετσι, ενισχυμένοι και με την κυρία Σαλουφάκου, οι εργαζόμενοι στην ΕΘΕΛ συνεχίζουν τον «ανένδοτο».

Στην κυβέρνηση υποστηρίζουν ότι η κατάσταση έχει ξεπεράσει κάθε όριο και ότι οι εργαζόμενοι στα μέσα μαζικής μεταφοράς έχουν έλθει σε σύγκρουση με την κοινωνία. Μάλιστα κυβερνητικός έλεγε- με μια δόση υπερβολής ομολογουμένως...- ότι οι εργαζόμενοι στα μέσα μεταφοράς αρχίζουν να μοιάζουν σαν κάποιους γιαπωνέζους στρατιώτες που εγκλωβισμένοι σε νησιά του Ειρηνικού έμαθαν ότι τελείωσε ο Β΄ Παγκόσμιος Πόλεμος το... 1968. Εν τω μεταξύ άλλοι 37 εργαζόμενοι της πρώην Ολυμπιακής στάθηκαν πιο τυχεροί από εκείνους που πήραν «μεταγραφή» για την ΕΘΕΛ αφού μετατάχθηκαν σε θέσεις-φιλέτα στη Γενική Γραμματεία Εμπορίου και Καταναλωτή. Το σχετικό κονδύλι υπέγραψε ο κ. Μ. Χρυσοχοΐδης και ανέρχεται σε 1.312.000 ευρώ ετησίως.



Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=58&artid=381697&dt=01/02/2011#ixzz1ChpiOYmu

:sick:

stavrogin
01/02/2011, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Με 650,000 άνεργους επίσημα στον ΟΑΕΔ,πόσους ακόμα στην απ'έξω,τέτοια ακρίβεια κλπ κλπ δεν θα εκπλαγώ αν τελικά αποδειχτεί πως είμαστε πιο κοντά στην Αίγυπτο απ'όσο νομίζαμε...


Για τραβατε ζησετε λιγο κατω και τα λεμε. Οσο και να ζοριζομαστε (κι εγω χρωστω τα κερατα μου) ακομα τρωμε μπριζολες και μπροκολα και πινουμε μπυριτσες στο pulp και μιλαμε απο το pc . Οτι και να αποδειχτει, τα γεγονοτα της καθημερινοτητας μας μιλουνε.

Δεν ειναι ζητημα φτωχιας οσο ειναι ζητημα εκσυνχρονισμου της φτωχιας. Δεν πειναμε, αφεθηκαμε να πιεστουμε γιναμε ερμαια μιας οικονομιας που τη μια μας λεει ξοδευτε την αλλη μας λεει σφιχτε το ζωναρι. οποιου του αρεσει να ζει με τον τροπο που προσταζει καθε φορα η κοινωνία θα φοβαται και θα υποφερει. Οσοι εχουν δικο τους τροπο ουτε που ιδρωσαν.

sniper
01/02/2011, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Για τραβατε ζησετε λιγο κατω και τα λεμε. Οσο και να ζοριζομαστε (κι εγω χρωστω τα κερατα μου) ακομα τρωμε μπριζολες και μπροκολα και πινουμε μπυριτσες στο pulp και μιλαμε απο το pc . Οτι και να αποδειχτει, τα γεγονοτα της καθημερινοτητας μας μιλουνε.

Δεν ειναι ζητημα φτωχιας οσο ειναι ζητημα εκσυνχρονισμου της φτωχιας. Δεν πειναμε, αφεθηκαμε να πιεστουμε γιναμε ερμαια μιας οικονομιας που τη μια μας λεει ξοδευτε την αλλη μας λεει σφιχτε το ζωναρι. οποιου του αρεσει να ζει με τον τροπο που προσταζει καθε φορα η κοινωνία θα φοβαται και θα υποφερει. Οσοι εχουν δικο τους τροπο ουτε που ιδρωσαν.

+954

Όσοι δεν εχετε πάει Κάιρο ή Αλεξανδρια (κυρίως Κάιρο όμως), δεν έχετε ιδέα τις συνθήκες διαβίωσης...

Σε πιάνει το στομάχι και η καρδιά σου με όσα βλέπεις... (είδα το 2000)

blackrose
01/02/2011, 16:39
quote:Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εχεις δικιο...

ειναι το ιδιο να κλεβει ο μεγαλοεπιχριρηματιας,ο τραπεζιτης και ο μεγαλοφειλετης και το ιδιο ενας μεσος ανθρωπος των 800 ευρω για να φτασει το χιλιαρικο μπας και επιβιωσει.τι ωραια δικαιοσυνη!!!

και επειδη ειναι πολυ προβλεψιμο το τι θα επακολουθησει...''γιατι ψηφιζετε τα λαμογια που στηριζουν τετοιες τακτικες???''

η απαντηση ειναι:1) δεν τους ψηφισα ποτε και
2)ολοι οσοι διατεινονται να ειμαστε ψυχραιμοι και να μην τα κανουμε ολα πουτανα,δε μας λενε οι θεσμοι τους οποιους υπερασπιζονται τι κανουν?δικαιοσυνες,αστυνομιες,διωξεις οικονομικου εγκληματος,δημοσιαγραφοι κλπ κλπ.

οποτε στη σαπια λογικη στην οποια ειμαι αναγκασμενος να κολυμπησω η θα φερθω αναλογα για να επιβιωσω η θα ειμαι ο ΜΑΛΑΚΑΣ της παρεας ΣΑΣ.κατοπιν ωριμου σκεψης σας ενημερωνω οτι εχω μαλλον εντονο το ενστικτο της αυτοσυντηρησης.

υ.γ.οτι και να γραψετε δεν θα απαντησω


+1000......................................:wave2:




Υ.Γμαγε αν δεν σε εχει καλυψει ο trooper, ριξε μια ματια σε αυτο το κειμενο και αν και παλι δεν το καταλαβεις δεν τρεχει και τιποτα..., κρατα μονο το υστερογραφο του κειμενου.



Μέτρα και σταθμά, του Νίκου Κουνενή


"Ειρήνη στις καλύβες, φωτιά στα παλάτια!" Γκεόργκ Μπύχνερ (θεατρικός συγγραφέας, 1813 - 1836)

Όταν το κεφάλι ενός διακεκριμένου πρώην υπουργού ματώνει από τους προπηλακισμούς οργισμένων διαδηλωτών, πρόκειται για κτηνώδη επίθεση κατά της δημοκρατίας. Όταν εκατοντάδες κεφάλια διαδηλωτών ανοίγουν κατά συρροήν και εξακολούθησιν από τα γκλομπς των μανιασμένων λεγεωναρίων της ΕΛΑΣ, πρόκειται για παράπλευρη συνέπεια, στην προοπτική αποφασιστικής υπεράσπισης της νομιμότητας.

Όταν οι σωτήρες της χώρας τη δανείζουν με τοκογλυφικά επιτόκια, πρόκειται για αλτρουιστική βοήθεια φίλων προς φίλους. Όταν οι διασωζόμενοι διαμαρτύρονται για την απαίτηση των κρατούντων να πληρώσουν αυτοί το μάρμαρο, πρόκειται για εγωκεντρική αχαριστία.

Όταν οι μικτές αποδοχές των εργαζομένων και συνταξιούχων υπερβαίνουν τον κατώτατο μισθό των 740 ευρώ, πρόκειται για δημοσιονομική και επιχειρηματική σπατάλη, καταστροφική για την χρεοφόρο οικονομία της χώρας. Όταν ο διοικητής της Τραπέζης της Ελλάδος και οι υπουργοί και βουλευτές αμοίβονται ετησίως με εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ, συν μια γενναία σύνταξη στο άψε σβήσε, πρόκειται για λελογισμένες και απολύτως αναγκαίες αμοιβές, αντίστοιχες της τεράστιας θεσμικής συνεισφοράς των ανωτέρω ταγών.

Όταν χρωστούν οι τραπεζίτες, οι κυβερνήσεις τις διασώζουν με χρηματικές παροχές δεκάδων δισεκατομμυρίων. Όταν χρωστούν οι κυβερνήσεις, οι εργαζόμενοι και οι συνταξιούχοι οφείλουν να πράξουν αναλόγως προς αυτές.

Όταν οι πληβείοι έχουν χρέη κάποιων χιλιάδων, οφείλουν να τα αποπληρώσουν επί ποινή απωλείας των περιουσιακών τους στοιχείων. Όταν οι πατρίκιοι έχουν χρέη κάποιων εκατομμυρίων, αυτά ρυθμίζονται (διεκ)περαιωτικώς ή και διαγράφονται ολοσχερώς με αποφάσεις της βουλής.

Όταν μιλούν οι επιτηρητές, οι υπουργοί και οι μεγαλοδημοσιογράφοι, εκφράζουν το αυτονόητο των δύσκολων καιρών. Όταν μιλούν οι εργαζόμενοι, οι συνταξιούχοι οι άνεργοι και οι νέοι, εκφράζουν τον συμφεροντολογισμό και την αναισθησία τους απέναντι στα πρωτοφανή δεινά της εθνικής οικονομίας.

Όταν οι πληβείοι διαμαρτύρονται πως αδυνατούν να επιβιώσουν χωρίς αποδοχές, οι πατρίκιοι τους υπενθυμίζουν πως όλοι μαζί – πατρίκιοι και πληβείοι- συμμετείχαν στο μεγάλο φαγοπότι των τελευταίων δεκαετιών, πράγμα ασφαλώς αδιαμφισβήτητο: οι πατρίκιοι μετείχαν ως συμποσιαζόμενοι και οι πληβείοι ως σκύλοι, καταναλωτές των εναπομεινόντων ινών, λιπών και οστών.

Όταν οι φοιτητές συνωστίζονται στα αμφιθέατρα και τους άλλους χώρους που καλύπτονται από το άσυλο, αποφασίζοντας να αντισταθούν στην κατάργηση της δημόσιας εκπαίδευσης, πρόκειται για ανεύθυνα κωλόπαιδα που αντιμάχονται την ανάγκη μιας σύγχρονης κι αναβαθμισμένης εκπαίδευσης. Όταν το άσυλο καταπατείται βιαίως από τα τάγματα εφόδου του Προστάτη του Πολίτη, πρώην προέδρου της ΕΦΕΕ (και αδιάλλακτου, τότε, υπερασπιστή του ασύλου), πρόκειται για πράξη υπεράσπισης των θεσμών της δημοκρατίας.

Υ. Γ. Στους καιρούς της κρίσης, οι πατρίκιοι απαιτούν: Θυσιαστείτε για να σωθούμε! Και οι πληβείοι απαντούν: Καμία ειρήνη, χωρίς δικαιοσύνη!

Από sxoliastesxwrissynora.wordpress.com.

Cpt. Haddock
01/02/2011, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackrose
[...] Όταν το άσυλο καταπατείται βιαίως από τα τάγματα εφόδου του Προστάτη του Πολίτη, πρώην προέδρου της ΕΦΕΕ (και αδιάλλακτου, τότε, υπερασπιστή του ασύλου), πρόκειται για πράξη υπεράσπισης των θεσμών της δημοκρατίας.[...]

Πότε έγινε αυτο; :confused:

Ξέρεις κατι ρε συ Blackrose?

Ωραια κειμενα, πιασαρικα, βαζουν και κουότς απο συγγραφεις, αλλα επι της ουσίας, λένε κατι περαν του εντυπωσιασμου;

Βοηθάνε καθόλου; :sick:

Πέρα απο το κάλεσμα στα οδοφράγματα, εχουν κατι αλλο να προτεινουν;

Ξέρεις, όλοι αυτοι που σε διάφορα sites φωναζουν "εξεγερθείτε, αντισταθείτε, καψτε" κλπ κλπ, μου θυμιζουν τους γερους μουλάδες που στέλνουν πιτσιρίκια εμποτισμένα απο το φανατισμό να τιναχτουν μαζί με "απιστους" και μετα οι ίδιοι εξυμνουν τις θυσίες τους.... :sick:

Boxer
01/02/2011, 17:19
Ολη η λογικη του μνημονιου βασιζεται σε ενα πολυ απλο σημειο.

**** Στην προσφορα του χρηματος στην οικονομια! ****

Στην ελληνικη οικονομια μεσω των αυξημενων δημοσιων δαπανων ακολουθηθηκε μια πολιτικη ποσοστικης χαλαρωσης της προσφορας χρηματος.

Ισχυρο νομισμα? Ναι.
Μεγαλη αγοραστικη δυναμη? Ναι.
Ευκολο χρημα (χαμηλα επιτοκια, ευκολος δανεισμος απο τις αγορες χρηματος)? Ναι.
Ισχυρη και αυξημενη η εσωτερικη ζητηση? Ναι.
Αυξηση των τιμων? Ναι.
Αυξηση των μισθων? Ναι.
Διαθεσιμοτητα χρηματος στην αγορα αγαθων? Ναι.
Υψηλα ποσοστα κερδους? Ναι.
Ταση της οικονομιας για στροφη απο την παραγωγη στην διανομη αγαθων? Ναι.
Υποβαθμιση της ανταγωνιστηκοτητας της ελληνικης οικονομιας? Ναι.
Διαχρονικα και διαρκως αυξημενα εμπορικα ελλειματα? Ναι.

Και στο δια ταυτα : Μια μη-παραγωγικη οικονομια που βασιζεται στις υπηρεσιες και στην καταναλωση. Αποτελεσμα? Ειτε ενας φαυλος κυκλος πληθωρισμου ενος υποτιμημενου ελληνικου νομισματος είτε χρεη μέσω ενος κοινου ευρωπαικου νομισματος.

Ειτε με το ενα, ειτε με το αλλο νομισμα ησουν χρεωκοπημενος. Σαν αυτον που του λενε "θα σε σκοτωσουμε, πες μας αν προτιμας με μαχαιρι ή πιστόλι".

Και συνεχιζω. Αν η επιχειρηση στο μικροοικονομικο επιπεδο εχει υψηλο ποσοστο κερδους, τοτε αυτοματα θα στραφει προς τις υπηρεσιες. Δηλαδη αν κατι το αγοραζω δυο Ευρω (απο την πιο ανταγωνιστικη αγορα της Γερμανιας, ή της Τουρκιας, ή της Κινας) και μπορω να το πουλησω ευκολα ακομη και δεκαπεντε Ευρω -επειδη η ζητηση αγαθων παραμενει υψηλη λογω της μεγαλης προσφορας χρηματος- τοτε θα σταματησω την παραγωγη. Θα γινω εισαγωγεας και διανομεας. Επειδη προσεξτε εχω πολυ υψηλοτερο ποσοστο κερδους. Εχω κινητρο για κατι τετοιο, πολυ χειροπιαστο, το ποσοστο κερδους που ειναι απο τα πιο βασικα κριτηρια για την δραστηριοποιηση μια οικονομικης μοναδας.

Και αν για παραδειγμα εχω μια μικρη βιοτεχνια που εχω κερδη 1000? τον μηνα και μου ερθει μια πολυεθνικη και μου δωσει 3000? τον μηνα για ενοικιο (επειδη η οικονομια ειναι σε τεχνητη αναπτυξη απο την ισχυρη εσωτερικη ζητηση που προκαλει η αυξημενη προσφορα χρηματος) τοτε ναι, θα προτιμησω να καθομαι σπιτι μου να ξυπναω το μεσημερι και να εισπρατω τρεις φορες περισσοτερο απο οτι αμα ξυπνουσα στις εξι το πρωι.

Ποιος ωφεληθηκε ομως τα μεγιστα απο αυτην την κατασταση ;Ολοι , αλλοι λιγο , αλλοι ομως πολυ...ο μεσος εργαζομενος ειδε λιγο τον μισθο του να ανεβαινει και να μπορει να ζει λιγο καλυτερα , αλλα οχι και τοσο πολυ καθως ταυτοχρονα με την αυξηση του μισθου ανεβαιναν και οι τιμες...τα χαμηλοτακα στεγαστικα δανεια δεν προλαβε να τα χαρει γιατι τα πληρωσε στην φουσκα των ακινητων...ταυτοχρονα εχεις την κυρια Μπουτικατζου της κηφησιάς που εισαγει και πουλαει αρμανι και ευνοηθηκε απο αυτην την αυξημενη εσωτερικη ζητηση και αυξηση της προσφορας του χρηματος , να λεει ευθαρσως στον ΓΑΠ οτι αυτη δεν εχει καμμια σχεση με το δημοσιο και να το εννοει...ευνοηθηκαν οι επιχειρηματιες και ελευθεροι επαγγελματιες οι οποιοι ειδαν το ποσοστο κερδους τους να αυξανεται ευκολα....και ολα αυτα τα χρηματα που κονομησαν ευκολα καποιοι ηταν βεβαια τα δανεικα....και τωρα επιχειρειται μια εσωτερικη υποτιμηση μεσα στο κοινο νομισμα η οποια δεν εχει καθολου το ιδιο αποτελεσμα με μια κανονικη υποτιμηση , καθως οσοι τα κονομησανε τα τελευταια χρονια δεν χρειαζεται καν να τα βγαλουν εξω....το βαρος καλουνται να πληρωσουν παλι οι ασθενεστεροι ποικοιλοτροπως...

Gandalf dr685sm
01/02/2011, 17:38
είπαμε.. δεν την παλεύετε καθόλου. Η Υποκρισία στο φουλ είναι το χαρακτηριστικό σας.

ΕΓΩ είμαι τίμιος (παρόλα αυτά δεν παίρνω αποδείξεις.. γιατί να πληρώσω τα λαμόγια; )
ΕΓΩ είμαι φτωχός και έχω το δικαίωμα να κλέψω γιατί κλέβουν και οι άλλοι ( δικαιολογία του παραλόγου)
ΕΓΩ δεν είμαι μέτοχος των όσων γινόντουσαν γιατί δεν πήρα τόσα όσα και οι άλλοι (... δλδ αν είχατε πάρει θα ήσσσταν ανάμεσα σε αυτούς που δεν έχουν δικαίωμα να μιλάνε; )
ΕΓΩ είμαι διαμαρτυρόμενος και θέλω να φύγουν όλοι που κατέστρεψαν τον τόπο

Και δικαιώς το ζητάμε όλοι... όμως με την παραπάνω νοοτροπία του "αποφεύγω να πληρώνω φόρους διότι οι άλλοι κλέβουν και είναι πιο πλούσιοι απο μένα) συντηρείται ενας φαύλος κύκλος και μια νοοτροπία που μας έφερε σε αυτό το σημείο. Διότι είναι ενδεικτικό οτι γκρινάζεται οχι γιατί δεν είναι νόμιμοι οι άλλοι , αλλά γιατί πέφτει κυνήγι σε εσάς που παίρνετε λιγότερα απο οτι οι άλλοι.

Μάλιστα.. είπαμε .. ωραία λογική και να την χαίρεστε. Έτσι όμως δεν αλλάζει τίποτα και φυσικά και οι 300 να φύγουν σήμερα... άλλοι 300.000 με την ίδια παραπάνω λογική ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ θα πάρουν την θέση τους.

Περαστικά.

blackrose
01/02/2011, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πότε έγινε αυτο; :confused:

Ξέρεις κατι ρε συ Blackrose?

Ωραια κειμενα, πιασαρικα, βαζουν και κουότς απο συγγραφεις, αλλα επι της ουσίας, λένε κατι περαν του εντυπωσιασμου;

Βοηθάνε καθόλου; :sick:

Πέρα απο το κάλεσμα στα οδοφράγματα, εχουν κατι αλλο να προτεινουν;

Ξέρεις, όλοι αυτοι που σε διάφορα sites φωναζουν "εξεγερθείτε, αντισταθείτε, καψτε" κλπ κλπ, μου θυμιζουν τους γερους μουλάδες που στέλνουν πιτσιρίκια εμποτισμένα απο το φανατισμό να τιναχτουν μαζί με "απιστους" και μετα οι ίδιοι εξυμνουν τις θυσίες τους.... :sick:






Νομιζω οτι τον προειδοποιουν και του θυμιζουν ποιος ητανε το 78-80 "ο αγωνιστης του ασυλου"με περιεργο τροπο και υπερβολικο ισως..αλλα θα δειξει στην πορεια το συγκεκριμενο.

η ουσια ομως καπ ειναι στο Υ.Γ του κειμενου.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πέρα απο το κάλεσμα στα οδοφράγματα, εχουν κατι αλλο να προτεινουν;[/B]

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=114206&highlight=%E5%F1%E9%EA




:wave2:

mats8282
01/02/2011, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Για τραβατε ζησετε λιγο κατω και τα λεμε. Οσο και να ζοριζομαστε (κι εγω χρωστω τα κερατα μου) ακομα τρωμε μπριζολες και μπροκολα και πινουμε μπυριτσες στο pulp και μιλαμε απο το pc . Οτι και να αποδειχτει, τα γεγονοτα της καθημερινοτητας μας μιλουνε.

Δεν ειναι ζητημα φτωχιας οσο ειναι ζητημα εκσυνχρονισμου της φτωχιας. Δεν πειναμε, αφεθηκαμε να πιεστουμε γιναμε ερμαια μιας οικονομιας που τη μια μας λεει ξοδευτε την αλλη μας λεει σφιχτε το ζωναρι. οποιου του αρεσει να ζει με τον τροπο που προσταζει καθε φορα η κοινωνία θα φοβαται και θα υποφερει. Οσοι εχουν δικο τους τροπο ουτε που ιδρωσαν.



Πρόσεξε λίγο την διατύπωσή μου,δεν είπα γίναμε Αίγυπτος,είπα ότι μάλλον είμαστε πιο κοντά από όσο πιστεύουμε...

Σίγουρα η πλειοψηφία δεν πεινάει κυριολεκτικά..Υπάρχουν όμως πάρα πολλοί,για τα δεδομένα τα δικά μας και όχι της Αιγύπτου,που πλέον αντιμετωπίζουν σοβαρό εως σοβαρότατο πρόβλημα..

stavrogin
01/02/2011, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Πρόσεξε λίγο την διατύπωσή μου,δεν είπα γίναμε Αίγυπτος,είπα ότι μάλλον είμαστε πιο κοντά από όσο πιστεύουμε...

Σίγουρα η πλειοψηφία δεν πεινάει κυριολεκτικά..Υπάρχουν όμως πάρα πολλοί,για τα δεδομένα τα δικά μας και όχι της Αιγύπτου,που πλέον αντιμετωπίζουν σοβαρό εως σοβαρότατο πρόβλημα..

Γνωστο και σεβαστό .

Cpt. Haddock
01/02/2011, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackrose
Νομιζω οτι τον προειδοποιουν και του θυμιζουν ποιος ητανε το 78-80 "ο αγωνιστης του ασυλου"με περιεργο τροπο και υπερβολικο ισως..αλλα θα δειξει στην πορεια το συγκεκριμενο.

Αλλο να προειδοποιείς και άλλο να λες με στόμφο "το άσυλο καταπατείται βιαίως απο τα τάγματα εφόδου"
Το δευτερο ειναι απλά για εντυπωσιασμο. Σκεψου να σου πω εγω "πως τολμάς και μου καις τη μηχανη" και μετα να πω "το ειπα για να σε προειδοποιήσω"


Υπόψιν οτι η γνωμη μου για τον Παπουτση εμπιπτει σ' αυτο που ειχα αναφέρει σε άλλο θρεντ περι καταραμενης γενιας του πολυτεχνείου, ανθρώπων χωρις να αξιζουν εξαργυρωσαν αγώνες ή "αγώνες" και τώρα το απολαμβάνουν

Και ειναι πολλοι γαμώτο...

Τεσπα


Αρχικά δημιουργήθηκε από blackrose
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=114206&highlight=%E5%F1%E9%EA:wave2:

Ωραιο κειμενο και σωστό αλλα ειναι άλλο.

:wave2: :beer:

alres
01/02/2011, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αλλο να προειδοποιείς και άλλο να λες με στόμφο "το άσυλο καταπατείται βιαίως απο τα τάγματα εφόδου"
Το δευτερο ειναι απλά για εντυπωσιασμο. Σκεψου να σου πω εγω "πως τολμάς και μου καις τη μηχανη" και μετα να πω "το ειπα για να σε προειδοποιήσω"


Υπόψιν οτι η γνωμη μου για τον Παπουτση εμπιπτει σ' αυτο που ειχα αναφέρει σε άλλο θρεντ περι καταραμενης γενιας του πολυτεχνείου, ανθρώπων χωρις να αξιζουν εξαργυρωσαν αγώνες ή "αγώνες" και τώρα το απολαμβάνουν

Και ειναι πολλοι γαμώτο...

Τεσπα



Ωραιο κειμενο και σωστό αλλα ειναι άλλο.

:wave2: :beer:

Πέραν των βίαιων εκκενώσεων , υπάρχουν και άλλες καταπατήσεις. Που γίνονται στη ζούλα, στα κρυφά.

Οι απλές είναι τα πάρτυ και ο,τι τα συνοδεύει, από τις επίσημες καθεστωτικές φοιτητικές παρατάξεις. Από τα φράγκα που βγάζουν (από το άσυλο), τα high tech drugs που σπρώχνουν τα στελέχη που έχουν κονέ με τη νύχτα, τους μπράβους που σκάνε και πουλάνε μούρη (και ενίοτε ρίχνουν και ψιλές σε "περίεργους". Όλο αυτό, τα παρακλάδια και οι συνέπειές του δεν εμπίπτει στην κατηγορία προσβολή του ασύλου. Μάλιστα.

Ένα άλλο θεματάκι που καίει τους παρηκούντες την φοιτητική Ιερουσαλήμ είναι τα προγραμματάκια, οι έρευνες, τα συνέδρια, οι χορηγίες, οι εκδόσεις και οι πληρωμές ερευνών από αγνώστου προελεύσεως κεφάλαια.

Κάτι είχα πει και παλιότερα. Από τα πιο τζιζ όμως είναι ότι τα λεφτά που πληρώνω εγώ ο μαλάκας, πάνε σε ερευνούλες για το πως θα αποφευχθούν κατασταλτικά καταστάσεις Αιγύπτου (σχηματικά το λέμε) και τα συναφή ζητήματα και όχι σε τίποτα ρομαντικές έρευνες για το κοινό καλό..Εδώ δε γαμιέται το άσυλο πατόκορφα; Εδώ δεν είναι προσβολή της δημοκρατίας; Εδώ δεν υπάρχει χοντρότατο ηθικό και πολιτικό ζήτημα; Εδώ δεν υπάρχει το "που πάνε τα λεφτά μας ρε";;;;

Αν σε όλα αυτά βάλεις λοιπόν το νεαρό των 17-25 που εκτοξεύει πέτρες νομίζοντας ότι είναι προστατευμένος από 4 τοίχους, το σλόγκαν είναι : ρε ζώο οι μπάτσοι είναι πίσω σου και όχι μπροστά σου.

Το άσυλο υπάρχει μόνο για τις άνωθι κατηγορίες ευσεβώς προσώπων και όχι για τίποτα άλλες φιγούρες, πιο λούμπεν ας πούμε.

Xrider
01/02/2011, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
είπαμε.. δεν την παλεύετε καθόλου. Η Υποκρισία στο φουλ είναι το χαρακτηριστικό σας.

ΕΓΩ είμαι τίμιος (παρόλα αυτά δεν παίρνω αποδείξεις.. γιατί να πληρώσω τα λαμόγια; )
ΕΓΩ είμαι φτωχός και έχω το δικαίωμα να κλέψω γιατί κλέβουν και οι άλλοι ( δικαιολογία του παραλόγου)
ΕΓΩ δεν είμαι μέτοχος των όσων γινόντουσαν γιατί δεν πήρα τόσα όσα και οι άλλοι (... δλδ αν είχατε πάρει θα ήσσσταν ανάμεσα σε αυτούς που δεν έχουν δικαίωμα να μιλάνε; )
ΕΓΩ είμαι διαμαρτυρόμενος και θέλω να φύγουν όλοι που κατέστρεψαν τον τόπο

Και δικαιώς το ζητάμε όλοι... όμως με την παραπάνω νοοτροπία του "αποφεύγω να πληρώνω φόρους διότι οι άλλοι κλέβουν και είναι πιο πλούσιοι απο μένα) συντηρείται ενας φαύλος κύκλος και μια νοοτροπία που μας έφερε σε αυτό το σημείο. Διότι είναι ενδεικτικό οτι γκρινάζεται οχι γιατί δεν είναι νόμιμοι οι άλλοι , αλλά γιατί πέφτει κυνήγι σε εσάς που παίρνετε λιγότερα απο οτι οι άλλοι.

Μάλιστα.. είπαμε .. ωραία λογική και να την χαίρεστε. Έτσι όμως δεν αλλάζει τίποτα και φυσικά και οι 300 να φύγουν σήμερα... άλλοι 300.000 με την ίδια παραπάνω λογική ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ θα πάρουν την θέση τους.

Περαστικά.

:a18:

jimmis5
02/02/2011, 08:22
Ενταξει το επιβεβαιωσε και ο αρχηγος ΔΝΤ ειμαστε αλλη μια χαμενη γενια,μεσα στην ανεργια και την εξαθλισωση.Τι εγινε αριστερος ειναι ετουτος...




Στρος-Καν: Προειδοποίηση για τις επιπτώσεις της ανεργίας και των αυξανόμενων τιμών
Αστάθεια, προστατευτισμός και κοινωνικές συγκρούσεις

Η ανεργία κυμαίνεται στο 9,4% στις ΗΠΑ και η Ευρώπη αγωνίζεται να δημιουργήσει νέες θέσεις εργασίας, με τον επικεφαλής του ΔΝΤ να μιλά για το ενδεχόμενο μιας «χαμένης γενεάς» νέων, που είναι καταδικασμένη από την ανεργία και τις κοινωνικές συνθήκες που συνεχώς επιδεινώνονται.


Διαβαστε τα υπολοιπα εδω
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1929359

Zid
02/02/2011, 08:35
http://www.youtube.com/watch?v=mLEbs-59eP8&feature=player_embedded#

Cpt. Haddock
02/02/2011, 08:39
Συμβαινουν και αλλου :lol:


Βρετανία
Εκστρατεία για να μην ιδιωτικοποιηθεί το δάσος του Σέργουντ του θρυλικού Ρομπέν
Τετάρτη 2 Φεβρουαρίου 2011 [ 07:30 ]

Το μπρούτζινο άγαλμα του Ρομπέν "σημαδεύει" με τόξο τους σημερινούς επισκέπτες στο δάσος του Σέργουντ, τμήμα του οποίου η κυβέρνηση Κάμερον επιθυμεί να πωλήσει σε ιδιώτες

Εκατό διάσημοι Βρετανοί από όλο το φάσμα της πολιτικής, ακαδημαϊκής, καλλιτεχνικής και θρησκευτικής ζωής ενώνουν τις φωνές τους με σκοπό τη σωτηρία ορισμένων αγγλικών δασών, τα οποία ετοιμάζεται να εκποιήσει η κυβέρνηση του Ντέιβιντ Κάμερον προκειμένου να μειώσει το εθνικό χρέος. Ανάμεσα στα υποψήφια για ιδιωτικοποίηση δάση είναι και το δάσος του Σέργουντ, όπου υποτίθεται ότι έζησε ο θρυλικός Ρομπέν των Δασών στα τέλη του 12ου Αιώνα μ.Χ, «κλέβοντας από τους πλούσιους, βοηθώντας τους φτωχούς και περιμένοντας την επιστροφή του βασιλιά Ριχάρδου του Λεοντόκαρδου».

Στην εκστρατεία «Σώστε τα δάση της Αγγλίας» ( «Save England’s Forests» ) συμμετέχουν η τραγουδίστρια Ανι Λένοξ, η ηθοποιός Τζούντι Ντεντς, η σχεδιάστρια μόδας Βίβιαν Ουέστγουντ, η ποιήτρια Κάρολ Αν Ντάφι, ο αστρονόμος Μάρτιν Ρις και ο αρχιεπίσκοπος του Κάντερμπερι Ρόουαν Γουίλιαμς.

Το δάσος του Σέργουντ βρίσκεται στο Νοτινχαμσίρ*, και ανήκει στο περίπου 50% των δασών της Βρετανίας τα οποία διαχειρίζεται το Δημόσιο. Από τα δύο εκατομμύρια στρέμματα δημόσιων δασικών εκτάσεων, σύμφωνα με τα σχέδια του κ. Κάμερον, τα μισά μπορούν να πουληθούν σε επενδυτές, που ενδιαφέρονται να δημιουργήσουν οικισμούς για διακοπές με πάρκα, μονάδες ελαφρής υλοτομίας, αλλά και γήπεδα γκολφ. Πριν προχωρήσει στην πώλησή τους αναμένεται να αλλάξει και ο νόμος που προστατεύει μέχρι σήμερα «αρχαία δάση» όπως το δασός Σέργουντ του Ρομπέν των Δασών, προκειμένου οι νέοι ιδιοκτήτες τους να μπορούν να κόβουν τα δέντρα, υπό προϋποθέσεις. Το πέρασμα των δασών στο ιδιωτικό κεφάλαιο αναμένεται να έχει ολοκληρωθεί έως το 2020 αλλά, σύμφωνα με πηγές της εφημερίδας «Ντέιλι Τέλεγκραφ», το ένα τρίτο της γης που εκποιείται θα αλλάξει ιδιοκτησία από το 2011 έως το 2015.



Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artId=381868&dt=01/02/2011#ixzz1CmjeDI6A

*:a018:

mats8282
02/02/2011, 09:24
Να ρε πολιτισμός!!!Είναι πολύ μπροστά οι τύπο!!!

Έτσι όπως πάνε τα πράγματα,στον καπιταλιστικό κόσμο,το κράτος θα έχει μόνο τις εφορίες,το στρατό και την αστυνομία...Ούτε ο αέρας δεν θα είναι δημόσιος...Ανάσα και χρέωση..


:yuck: :yuck:

TROOPER
02/02/2011, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
είπαμε..

αντιπαρερχομενος τον χαρακτηρισμο σου το μονο που εχω να πω ειναι ''στου κουφου τη πορτα παρ τη πορτα και φυγε''.

αυτα και καλημερα.

konsttanttinos
02/02/2011, 11:05
«Η Γερμανία είναι ένας μυώδης άνδρας που δουλεύει και η Ελλάδα μια χοντρή κυρία που καπνίζει και πίνει ούζο». Με αυτήν την παραβολή Γερμανός καθηγητής έκανε οικονομική ανάλυση, γνωρίζοντας προφανώς ότι στο ολιγομελές μεταπτυχιακό φοιτούσε κι ένας Ελληνας. Για καχυποψία, ειρωνεία, ακόμα και φαινόμενα κοινωνικού αποκλεισμού κάνουν λόγο όλο και περισσότεροι ομογενείς, καθώς οι διαστάσεις που πήρε η ελληνική κρίση έχουν επηρεάσει την καθημερινότητά τους.

Αποκορύφωμα των διακρίσεων υπήρξε η καταγγελία φοιτητών της Γερμανίας σχετικά με εταιρεία κινητής τηλεφωνίας, η οποία από τις αρχές του 2011 απορρίπτει τις αιτήσεις για σύνδεση συμβολαίου σε όποιον έχει... ελληνικό επίθετο. «“Από πού είστε;” με ρώτησε ο υπάλληλος», περιγράφει ο 27χρονος Eλληνας φοιτητής στο Βερολίνο. «” Μην κάνετε αίτηση, τους τελευταίους δέκα Eλληνες αιτούντες τους απορρίψαμε”, μου απάντησε κουνώντας με νόημα το κεφάλι». Oντως η αίτησή του απορρίφθηκε. Τελικώς, για να αποκτήσει την πολυπόθητη σύνδεση έκανε αίτηση για χάρη του συμφοιτητής του από άλλη χώρα, η οποία έγινε αμέσως δεκτή. «Δεν φαίνεται, πάντως, να τους ενοχλεί το γεγονός ότι ο λογαριασμός τηλεφώνου στο όνομα του φίλου μου εξοφλείται από τον δικό μου λογαριασμό τραπέζης», επισημαίνει ο ίδιος. Το ίδιο περιστατικό επαναλήφθηκε και σε μικρότερη φοιτητούπολη. «Απορρίφθηκε και η δική μου αίτηση και όταν ρώτησα τον υπάλληλο “γιατί;” με ειρωνεύθηκε», καταγγέλλει 25χρονος φοιτητής. Σύμφωνα με πληροφορίες, «μπλόκο» παλαιότερα είχε μπει σε αιτήσεις Πολωνών, Ρουμάνων και Βουλγάρων κατόπιν διαπίστωσης ότι εκμεταλλεύονταν τις νέες συνδέσεις τηλεφώνων για να προμηθεύονται ακριβές συσκευές και μετά μετακόμιζαν εκτός Γερμανίας. Ωστόσο, ο αποκλεισμός των Ελλήνων δεν στηρίζεται σε κάποιο γεγονός, αλλά στην εικασία-βεβαιότητα (!) ότι η χώρα θα χρεοκοπήσει. Η επίσημη, πάντως, απάντηση της εταιρείας είναι ότι η έγκριση ή μη μιας αίτησης προκύπτει αυτόματα από ένα λογισμικό που συνυπολογίζει κάποιες συντεταγμένες, όπως ηλικία, λογαριασμό τραπέζης κ. ά. Απίστευτο, όμως την επιστολή υπογράφει αρμόδια υπάλληλος με ελληνικό επίθετο!

Οι γλυκόπικρες, ωστόσο, ιστορίες που αναδεικνύουν το δημιουργηθέν κοινωνικό «στίγμα» δεν έχουν τέλος. «Οι συνάδελφοι μού έλεγαν χαριτολογώντας “κάνε περισσότερες εφημερίες, ώστε να ξεπληρώσεις το χρέος της χώρας σου”», αναφέρει ειδικευόμενος γιατρός στη Βόρεια Γερμανία. «Οι παλιοί μου φίλοι στο Μόναχο μου μιλούσαν για συνταξιούχους ταχυδρόμους με σύνταξη 3.000 ευρώ», περιγράφει η Β. Κ. Το χειρότερο δε, είναι «ότι δεν ήθελαν καν να ακούσουν τη δική μου άποψη». «Τι θα μπορούσαμε να κάνουμε με τα λεφτά που δανείζουμε στην Ελλάδα» ήταν το θέμα ενός talk show, ενώ τον περασμένο Μάιο το σατιρικό περιοδικό «Titanic» διεξήγαγε δρώμενο στον πεζόδρομο της Φρανκφούρτης, όπου οι συντάκτες του περιοδικού έκαναν «έρανο» για τους φαληρισμένους Ελληνες καταγράφοντας την κατακραυγή των διερχομένων...


Aπο'δω http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_02/02/2011_431013

LsKostas
02/02/2011, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
http://www.youtube.com/watch?v=mLEbs-59eP8&feature=player_embedded#

Πολυ ωραιος ο κ.Μαζαρακης :beer:

konsttanttinos
02/02/2011, 12:16
Για να μην ξεχναμε την ουσια.

http://www.youtube.com/watch?v=KTDAqup4pBo&feature=related

''Όλοι οι πουλημένοι, Είστε καταραμένοι, Απ την δική μας τη γενιά..''

the who
02/02/2011, 12:22
Κλεψτε μαγκες ελευθερα.Οι μαλακες ειναι εδω για να πληρωνουν.Το μαυρο χρημα του Τσουκατου που πηγε (κατα τον ιδιο παντα) στο ταμειο του μπατσοκ ξεπλυθηκε?Να ανοιξω κι εγω ενα κομμα αυριο.Πρεπει να κανω εναρξη?

http://www.youtube.com/watch?v=bYz23FpKjN0&feature=related Για να μην ξεχνιομαστε.

thou-vou
02/02/2011, 13:55
ετσι επειδή βαρέθηκα στη δουλειά και με έχουν πειράξει οι nonalcool μπύρες από χθες
είπα να πω κι εγώ τι μαλακία μου να γουστάρει κι ο καπετάνιος... :blush:
Κατα την ταπεινή μου γνώμη (κουβέντα να γίνεται) το "οι κλέφτες που μας φέραν μέχρι εδω" είναι τρελό κολπάκι. Το χω ξαναγράψει αλλα μου αρέσει οπότε επαναλαμβάνω·
Το ότι οι λαμογιές διαφόρων καθαρμάτων "μας έφεραν μεχρι εδώ" υπονοεί ότι ο καπιταλισμός σαν σχέση (μας έχει χέσει) δεν βασίζεται στην ΚΛΟΠΗ (των εργοδοτών απέναντι στους εργάτες με την ευγγενική συμπαράσταση του κάθε κράτους). Μαλακίες. Απλά η περίοδο "ευημερίας" των δυιτικών πάταγε πάνω στη λεηλασία εργατών της ασίας, αφρικής, λατινικής αμερικής, πρώην ανατολικού blog (χοχο) κλπ. Το παραμύθι (για τέταρτη φορά τα τελευταία 150 χρόνια τέλειωσε. Τώρα εκείνοι που πέθαιναν στη δουλειά "περισσέυουν" δηλαδή θα τους φάνε λάχανο και οι υπολοιποι θα πάρουμε την υπέροχη θεσούλα τους. Ποιος φταίει? Εμείς οι μαλάκες (όσοι πουλάμε την εργασία μας για ενα μισθό λίγο πάνω από το κόστος αναπαραγωγή μας) δημόσιοι ή ιδιωτικοί αλλα πάντως ΕΡΓΑΤΕΣ, κοιμόμασταν με τα τσαρούχια. Και τώρα ψάχνουμε τους φταίχτες. Τα ίδια καθάρματα του ελληνικού κράτους ήταν κυβερνήτες και στο πάρτυ του χρηματιστηρίου και στους ολυμπιακούς (οχι πειραιώς) και όταν ψωνίζαμε με δανεικά χλευάζοντας τους "πτωχούς και ρυπαρούς λαούς που πεινάνε και δεν έχουν ένα κάμπριο βρε αδερφέ. Κοιτάγαμε ο καθένας το κωλή του και πως θα γίνουμε μούρες.
Και τώρα καθόμαστε σα μαλάκες να υπερασπιζόμαστε τη ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ όταν η ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ έχει μετατοπιστεί προς τα δεξιά εις βάρος μας. Δηλαδή κάθε αγώνας (ακόμα και φλώρικος ακόμα και ψιθυρηστός) είναι πλέον παράνομος και καταχρηστικός. Οι δημόσιοι φταίνε για το χρέος και οι του ιδιωτικού για την ανταγωνιστικότητα. Έχουμε βγε;και χρεωμένοι δηλαδής. Και από την άλλη γεμίζει ο τόπος ελεγκτες κάθε είδους. tre bien.
Και το "εμας" δεν υπονοεί το "έλληνες" αλλά το εργάτες. Το εμάς δεν υπονοεί το μπάτσοι και απεργοί αγκαλιασμένοι αλλά το όποτε κάνω απεργία και διεκδικώ τα στοιχειώδει ο μπάτσος δεν θα είναι μαζί μου αλλά απέναντι. Τα λέω για να μξην έχουμε παρεξηγήσεις.
Οταν είναι νομιμο το να μην με πληρώνει το αφεντικό για δυο μήνες, το να με αποζημειώνει για ψίχουμα μετά από ενα δέκα είκοσι χρόνια δουλειάς, να αυξάνωνται τα είδη πρώτης ανάγκης και μόλις πάω να διαμαρτυρυθώ, χωρίς όπλα, χωρίς πέτρες καν, τί είμαι? Αργόσχολος, εχθρός της νομιμότητας κλπ, κλπ. Επειδή λοιπόν νομιμότητα είναι το σκάστε και δουλεύετε ή σκάστε και ψοφήστε (αν όχι ακομα σύντομα κοντά σας) όποιος υπερασπίζεται τη νομιμότητα ας το έχει υπόψιν. Αλλά και όσοι δεν, τύποι σαν κι εμένα το φλώρο δηλαδής, θα πρέπει να φτιάξουν από την αρχή κώδικες ηθικής και αξιών που έχουν χρόνια τώρα εκφυλιστεί. Κι αυτό θέλει δουλειά και τσαμπουκά και θά χει και κόστος. Κι έχουμε ήδη αργήσει.
Οπότε είναι άτοπο να μιλάμε από διαφορετικές θέσεις δήθεν για να συμφωνήσουμε. Ας υποθεί ρητά·
Έχουμε εμφύιο που δεν ξεκίνησε "από τα κάτω" αλλά απο τα πάνω (κοινωνικά και ταξικά). Τώρα αν ντρέπεστε ή θεωρείτε ξύλινο το "ταξικά" ζόρι σας. Εγκο εργκάτη και τα συμφέροντα των εργκατών είναι και δικά μου. Οπότε νόμος είναι το δίκιο του εργκάτη και γαμώ το ΚΚΕ και την ελληνική αριστεροδεξιά...
Φιλάκια και καλούς απογόνους.

alres
02/02/2011, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
ετσι επειδή βαρέθηκα στη δουλειά και με έχουν πειράξει οι nonalcool μπύρες από χθες
είπα να πω κι εγώ τι μαλακία μου να γουστάρει κι ο καπετάνιος... :blush:
Κατα την ταπεινή μου γνώμη (κουβέντα να γίνεται) το "οι κλέφτες που μας φέραν μέχρι εδω" είναι τρελό κολπάκι. Το χω ξαναγράψει αλλα μου αρέσει οπότε επαναλαμβάνω·
Το ότι οι λαμογιές διαφόρων καθαρμάτων "μας έφεραν μεχρι εδώ" υπονοεί ότι ο καπιταλισμός σαν σχέση (μας έχει χέσει) δεν βασίζεται στην ΚΛΟΠΗ (των εργοδοτών απέναντι στους εργάτες με την ευγγενική συμπαράσταση του κάθε κράτους). Μαλακίες. Απλά η περίοδο "ευημερίας" των δυιτικών πάταγε πάνω στη λεηλασία εργατών της ασίας, αφρικής, λατινικής αμερικής, πρώην ανατολικού blog (χοχο) κλπ. Το παραμύθι (για τέταρτη φορά τα τελευταία 150 χρόνια τέλειωσε. Τώρα εκείνοι που πέθαιναν στη δουλειά "περισσέυουν" δηλαδή θα τους φάνε λάχανο και οι υπολοιποι θα πάρουμε την υπέροχη θεσούλα τους. Ποιος φταίει? Εμείς οι μαλάκες (όσοι πουλάμε την εργασία μας για ενα μισθό λίγο πάνω από το κόστος αναπαραγωγή μας) δημόσιοι ή ιδιωτικοί αλλα πάντως ΕΡΓΑΤΕΣ, κοιμόμασταν με τα τσαρούχια. Και τώρα ψάχνουμε τους φταίχτες. Τα ίδια καθάρματα του ελληνικού κράτους ήταν κυβερνήτες και στο πάρτυ του χρηματιστηρίου και στους ολυμπιακούς (οχι πειραιώς) και όταν ψωνίζαμε με δανεικά χλευάζοντας τους "πτωχούς και ρυπαρούς λαούς που πεινάνε και δεν έχουν ένα κάμπριο βρε αδερφέ. Κοιτάγαμε ο καθένας το κωλή του και πως θα γίνουμε μούρες.
Και τώρα καθόμαστε σα μαλάκες να υπερασπιζόμαστε τη ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ όταν η ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ έχει μετατοπιστεί προς τα δεξιά εις βάρος μας. Δηλαδή κάθε αγώνας (ακόμα και φλώρικος ακόμα και ψιθυρηστός) είναι πλέον παράνομος και καταχρηστικός. Οι δημόσιοι φταίνε για το χρέος και οι του ιδιωτικού για την ανταγωνιστικότητα. Έχουμε βγε;και χρεωμένοι δηλαδής. Και από την άλλη γεμίζει ο τόπος ελεγκτες κάθε είδους. tre bien.
Και το "εμας" δεν υπονοεί το "έλληνες" αλλά το εργάτες. Το εμάς δεν υπονοεί το μπάτσοι και απεργοί αγκαλιασμένοι αλλά το όποτε κάνω απεργία και διεκδικώ τα στοιχειώδει ο μπάτσος δεν θα είναι μαζί μου αλλά απέναντι. Τα λέω για να μξην έχουμε παρεξηγήσεις.
Οταν είναι νομιμο το να μην με πληρώνει το αφεντικό για δυο μήνες, το να με αποζημειώνει για ψίχουμα μετά από ενα δέκα είκοσι χρόνια δουλειάς, να αυξάνωνται τα είδη πρώτης ανάγκης και μόλις πάω να διαμαρτυρυθώ, χωρίς όπλα, χωρίς πέτρες καν, τί είμαι? Αργόσχολος, εχθρός της νομιμότητας κλπ, κλπ. Επειδή λοιπόν νομιμότητα είναι το σκάστε και δουλεύετε ή σκάστε και ψοφήστε (αν όχι ακομα σύντομα κοντά σας) όποιος υπερασπίζεται τη νομιμότητα ας το έχει υπόψιν. Αλλά και όσοι δεν, τύποι σαν κι εμένα το φλώρο δηλαδής, θα πρέπει να φτιάξουν από την αρχή κώδικες ηθικής και αξιών που έχουν χρόνια τώρα εκφυλιστεί. Κι αυτό θέλει δουλειά και τσαμπουκά και θά χει και κόστος. Κι έχουμε ήδη αργήσει.
Οπότε είναι άτοπο να μιλάμε από διαφορετικές θέσεις δήθεν για να συμφωνήσουμε. Ας υποθεί ρητά·
Έχουμε εμφύιο που δεν ξεκίνησε "από τα κάτω" αλλά απο τα πάνω (κοινωνικά και ταξικά). Τώρα αν ντρέπεστε ή θεωρείτε ξύλινο το "ταξικά" ζόρι σας. Εγκο εργκάτη και τα συμφέροντα των εργκατών είναι και δικά μου. Οπότε νόμος είναι το δίκιο του εργκάτη και γαμώ το ΚΚΕ και την ελληνική αριστεροδεξιά...
Φιλάκια και καλούς απογόνους.

Αν η μισή συνείδηση αυτού του κειμένου, ήταν λαϊκώς κατακτημένη,
η ζωή θα ήταν αλλιώς

sprint
02/02/2011, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
ετσι επειδή βαρέθηκα στη δουλειά και με έχουν πειράξει οι nonalcool μπύρες από χθες
είπα να πω κι εγώ τι μαλακία μου να γουστάρει κι ο καπετάνιος... :blush:
Κατα την ταπεινή μου γνώμη (κουβέντα να γίνεται) το "οι κλέφτες που μας φέραν μέχρι εδω" είναι τρελό κολπάκι. Το χω ξαναγράψει αλλα μου αρέσει οπότε επαναλαμβάνω·
Το ότι οι λαμογιές διαφόρων καθαρμάτων "μας έφεραν μεχρι εδώ" υπονοεί ότι ο καπιταλισμός σαν σχέση (μας έχει χέσει) δεν βασίζεται στην ΚΛΟΠΗ (των εργοδοτών απέναντι στους εργάτες με την ευγγενική συμπαράσταση του κάθε κράτους). Μαλακίες. Απλά η περίοδο "ευημερίας" των δυιτικών πάταγε πάνω στη λεηλασία εργατών της ασίας, αφρικής, λατινικής αμερικής, πρώην ανατολικού blog (χοχο) κλπ. Το παραμύθι (για τέταρτη φορά τα τελευταία 150 χρόνια τέλειωσε. Τώρα εκείνοι που πέθαιναν στη δουλειά "περισσέυουν" δηλαδή θα τους φάνε λάχανο και οι υπολοιποι θα πάρουμε την υπέροχη θεσούλα τους. Ποιος φταίει? Εμείς οι μαλάκες (όσοι πουλάμε την εργασία μας για ενα μισθό λίγο πάνω από το κόστος αναπαραγωγή μας) δημόσιοι ή ιδιωτικοί αλλα πάντως ΕΡΓΑΤΕΣ, κοιμόμασταν με τα τσαρούχια. Και τώρα ψάχνουμε τους φταίχτες. Τα ίδια καθάρματα του ελληνικού κράτους ήταν κυβερνήτες και στο πάρτυ του χρηματιστηρίου και στους ολυμπιακούς (οχι πειραιώς) και όταν ψωνίζαμε με δανεικά χλευάζοντας τους "πτωχούς και ρυπαρούς λαούς που πεινάνε και δεν έχουν ένα κάμπριο βρε αδερφέ. Κοιτάγαμε ο καθένας το κωλή του και πως θα γίνουμε μούρες.
Και τώρα καθόμαστε σα μαλάκες να υπερασπιζόμαστε τη ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ όταν η ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ έχει μετατοπιστεί προς τα δεξιά εις βάρος μας. Δηλαδή κάθε αγώνας (ακόμα και φλώρικος ακόμα και ψιθυρηστός) είναι πλέον παράνομος και καταχρηστικός. Οι δημόσιοι φταίνε για το χρέος και οι του ιδιωτικού για την ανταγωνιστικότητα. Έχουμε βγε;και χρεωμένοι δηλαδής. Και από την άλλη γεμίζει ο τόπος ελεγκτες κάθε είδους. tre bien.
Και το "εμας" δεν υπονοεί το "έλληνες" αλλά το εργάτες. Το εμάς δεν υπονοεί το μπάτσοι και απεργοί αγκαλιασμένοι αλλά το όποτε κάνω απεργία και διεκδικώ τα στοιχειώδει ο μπάτσος δεν θα είναι μαζί μου αλλά απέναντι. Τα λέω για να μξην έχουμε παρεξηγήσεις.
Οταν είναι νομιμο το να μην με πληρώνει το αφεντικό για δυο μήνες, το να με αποζημειώνει για ψίχουμα μετά από ενα δέκα είκοσι χρόνια δουλειάς, να αυξάνωνται τα είδη πρώτης ανάγκης και μόλις πάω να διαμαρτυρυθώ, χωρίς όπλα, χωρίς πέτρες καν, τί είμαι? Αργόσχολος, εχθρός της νομιμότητας κλπ, κλπ. Επειδή λοιπόν νομιμότητα είναι το σκάστε και δουλεύετε ή σκάστε και ψοφήστε (αν όχι ακομα σύντομα κοντά σας) όποιος υπερασπίζεται τη νομιμότητα ας το έχει υπόψιν. Αλλά και όσοι δεν, τύποι σαν κι εμένα το φλώρο δηλαδής, θα πρέπει να φτιάξουν από την αρχή κώδικες ηθικής και αξιών που έχουν χρόνια τώρα εκφυλιστεί. Κι αυτό θέλει δουλειά και τσαμπουκά και θά χει και κόστος. Κι έχουμε ήδη αργήσει.
Οπότε είναι άτοπο να μιλάμε από διαφορετικές θέσεις δήθεν για να συμφωνήσουμε. Ας υποθεί ρητά·
Έχουμε εμφύιο που δεν ξεκίνησε "από τα κάτω" αλλά απο τα πάνω (κοινωνικά και ταξικά). Τώρα αν ντρέπεστε ή θεωρείτε ξύλινο το "ταξικά" ζόρι σας. Εγκο εργκάτη και τα συμφέροντα των εργκατών είναι και δικά μου. Οπότε νόμος είναι το δίκιο του εργκάτη και γαμώ το ΚΚΕ και την ελληνική αριστεροδεξιά...
Φιλάκια και καλούς απογόνους.



Σε πάω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(Χωρίς να είμαι το πνεύμα του Χριστόδουλου)

Εχετλαίος
02/02/2011, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
ετσι επειδή βαρέθηκα στη δουλειά και με έχουν πειράξει οι nonalcool μπύρες από χθες
είπα να πω κι εγώ τι μαλακία μου να γουστάρει κι ο καπετάνιος... :blush:
Κατα την ταπεινή μου γνώμη (κουβέντα να γίνεται) το "οι κλέφτες που μας φέραν μέχρι εδω" είναι τρελό κολπάκι. Το χω ξαναγράψει αλλα μου αρέσει οπότε επαναλαμβάνω·
Το ότι οι λαμογιές διαφόρων καθαρμάτων "μας έφεραν μεχρι εδώ" υπονοεί ότι ο καπιταλισμός σαν σχέση (μας έχει χέσει) δεν βασίζεται στην ΚΛΟΠΗ (των εργοδοτών απέναντι στους εργάτες με την ευγγενική συμπαράσταση του κάθε κράτους). Μαλακίες. Απλά η περίοδο "ευημερίας" των δυιτικών πάταγε πάνω στη λεηλασία εργατών της ασίας, αφρικής, λατινικής αμερικής, πρώην ανατολικού blog (χοχο) κλπ. Το παραμύθι (για τέταρτη φορά τα τελευταία 150 χρόνια τέλειωσε. Τώρα εκείνοι που πέθαιναν στη δουλειά "περισσέυουν" δηλαδή θα τους φάνε λάχανο και οι υπολοιποι θα πάρουμε την υπέροχη θεσούλα τους. Ποιος φταίει? Εμείς οι μαλάκες (όσοι πουλάμε την εργασία μας για ενα μισθό λίγο πάνω από το κόστος αναπαραγωγή μας) δημόσιοι ή ιδιωτικοί αλλα πάντως ΕΡΓΑΤΕΣ, κοιμόμασταν με τα τσαρούχια. Και τώρα ψάχνουμε τους φταίχτες. Τα ίδια καθάρματα του ελληνικού κράτους ήταν κυβερνήτες και στο πάρτυ του χρηματιστηρίου και στους ολυμπιακούς (οχι πειραιώς) και όταν ψωνίζαμε με δανεικά χλευάζοντας τους "πτωχούς και ρυπαρούς λαούς που πεινάνε και δεν έχουν ένα κάμπριο βρε αδερφέ. Κοιτάγαμε ο καθένας το κωλή του και πως θα γίνουμε μούρες.
Και τώρα καθόμαστε σα μαλάκες να υπερασπιζόμαστε τη ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ όταν η ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ έχει μετατοπιστεί προς τα δεξιά εις βάρος μας. Δηλαδή κάθε αγώνας (ακόμα και φλώρικος ακόμα και ψιθυρηστός) είναι πλέον παράνομος και καταχρηστικός. Οι δημόσιοι φταίνε για το χρέος και οι του ιδιωτικού για την ανταγωνιστικότητα. Έχουμε βγε;και χρεωμένοι δηλαδής. Και από την άλλη γεμίζει ο τόπος ελεγκτες κάθε είδους. tre bien.
Και το "εμας" δεν υπονοεί το "έλληνες" αλλά το εργάτες. Το εμάς δεν υπονοεί το μπάτσοι και απεργοί αγκαλιασμένοι αλλά το όποτε κάνω απεργία και διεκδικώ τα στοιχειώδει ο μπάτσος δεν θα είναι μαζί μου αλλά απέναντι. Τα λέω για να μξην έχουμε παρεξηγήσεις.
Οταν είναι νομιμο το να μην με πληρώνει το αφεντικό για δυο μήνες, το να με αποζημειώνει για ψίχουμα μετά από ενα δέκα είκοσι χρόνια δουλειάς, να αυξάνωνται τα είδη πρώτης ανάγκης και μόλις πάω να διαμαρτυρυθώ, χωρίς όπλα, χωρίς πέτρες καν, τί είμαι? Αργόσχολος, εχθρός της νομιμότητας κλπ, κλπ. Επειδή λοιπόν νομιμότητα είναι το σκάστε και δουλεύετε ή σκάστε και ψοφήστε (αν όχι ακομα σύντομα κοντά σας) όποιος υπερασπίζεται τη νομιμότητα ας το έχει υπόψιν. Αλλά και όσοι δεν, τύποι σαν κι εμένα το φλώρο δηλαδής, θα πρέπει να φτιάξουν από την αρχή κώδικες ηθικής και αξιών που έχουν χρόνια τώρα εκφυλιστεί. Κι αυτό θέλει δουλειά και τσαμπουκά και θά χει και κόστος. Κι έχουμε ήδη αργήσει.
Οπότε είναι άτοπο να μιλάμε από διαφορετικές θέσεις δήθεν για να συμφωνήσουμε. Ας υποθεί ρητά·
Έχουμε εμφύιο που δεν ξεκίνησε "από τα κάτω" αλλά απο τα πάνω (κοινωνικά και ταξικά). Τώρα αν ντρέπεστε ή θεωρείτε ξύλινο το "ταξικά" ζόρι σας. Εγκο εργκάτη και τα συμφέροντα των εργκατών είναι και δικά μου. Οπότε νόμος είναι το δίκιο του εργκάτη και γαμώ το ΚΚΕ και την ελληνική αριστεροδεξιά...
Φιλάκια και καλούς απογόνους.

Καλέ μου άνθρωπε
:beer:

jimmis5
02/02/2011, 14:59
η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ αρχησε απο τον ΣΚΑΙ βεβαια

http://news247.gr/ellada/krotides_kai_synthhmata.766731.html

nikos_abel
02/02/2011, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
ετσι επειδή βαρέθηκα στη δουλειά και με έχουν πειράξει οι nonalcool μπύρες από χθες
είπα να πω κι εγώ τι μαλακία μου να γουστάρει κι ο καπετάνιος... :blush:


Οπότε νόμος είναι το δίκιο του εργκάτη και γαμώ το ΚΚΕ και την ελληνική αριστεροδεξιά...
Φιλάκια και καλούς απογόνους.

Βρε να δεις....

Αν τα έγραφες και λίγο πιο ευανάγνωστα...



















Βρε μια χαρά τα λες, γράψτα όπως θέλεις.

alres
02/02/2011, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ αρχησε απο τον ΣΚΑΙ βεβαια

http://news247.gr/ellada/krotides_kai_synthhmata.766731.html

αυτό το μπουρδέλο που λέγεται σκαι :yuck:

konsttanttinos
02/02/2011, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
.......Απλά η περίοδο "ευημερίας" των δυιτικών πάταγε πάνω στη λεηλασία εργατών της ασίας, αφρικής, λατινικής αμερικής, πρώην ανατολικού blog (χοχο) κλπ. Το παραμύθι (για τέταρτη φορά τα τελευταία 150 χρόνια τέλειωσε. Τώρα εκείνοι που πέθαιναν στη δουλειά "περισσέυουν" δηλαδή θα τους φάνε λάχανο και οι υπολοιποι θα πάρουμε την υπέροχη θεσούλα τους. Ποιος φταίει? Εμείς οι μαλάκες........

Δηλαδη η λεηλασια των εργατων φταιει για την αυξηση του ΦΠΑ?
Να υποθεσω οτι πιστευεις πως για την μειωση των μισθων και την περικοπη δωρων φταινε ''οι ελεγκτες καθε ειδους''? (χοχο)
Για τα 27 δις που χαρισε ο χοντρος στις τραπεζες?για τα 5 που χαριστηκε στην ακροπολις χρηματιστηριακη?
Μηπως ο ζαχοπουλος ηταν πολιτης του ανατολικου μπλοκ (χοχοχοχοχο)?
Ο μαγγινας ειχε αφρικανους στο αναψυκτηριο?
Τις φωτιες τις βαλανε κουβανοι ή ασιατες?
Παντως εγω κατεληξα οτι ''η Siemens και το Χρηματιστηριο'' ειναι ενα παραμυθακι που μας λενε απο μικρα παιδια ''τα τελευταια 150 χρονια'' μπας και καταλαβουμε οτι η υπερτιμολογηση ειναι ενα τερας που θελει το καλο μας αλλα δαγκωνει τα παιδακια που τρωνε ολο το φαγητο τους, οτι οι υπερσυνταγογραφησεις ειναι φαγητο για μαιμουδες, οτι τα Ταμεια ειναι ειναι σαν τις Εκκλησιες και οτι ο ΓΑΠ θελει το καλο μου.

Αν ακομη καποιοι πιστευουν στην παγκοσμια κριση, τοτε κλειστε το γαμωθρεντ να παμε για αντιδια.:sick:

LsKostas
02/02/2011, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
αυτό το μπουρδέλο που λέγεται σκαι :yuck:


κατι μου λεει οτι οι μεγαλοδημοσιογραφοι θα καλοπερασουν...


222820

Cpt. Haddock
03/02/2011, 14:27
Βρε βρε βρε.... :evil:


Τη διοίκηση του 902 TV καταγγέλλει για αδιαλλαξία η Ενωση Τεχνικών Ιδιωτικής Τηλεόρασης Αττικής, καθώς μετά τις έξι απολύσεις τεχνικών τον Δεκέμβριο προχώρησε σε άλλες τόσες προχθές.
Τις χαρακτηρίζει παράνομες και καταχρηστικές, ζητεί την άμεση ανάκλησή τους και τονίζει: «Δεν χωράει το μυαλό μας ότι στο όνομα της κρίσης ο συγκεκριμένος τηλεοπτικός σταθμός προβαίνει σε απολύσεις. Ενέργεια η οποία θα λέγαμε ότι είναι άστοχη και αναπάντεχη, την ώρα που οι εργαζόμενοι στην Ελλάδα δέχονται απανωτά πλήγματα από μια καθοδηγούμενη κυβέρνηση από το ΔΝΤ και το κεφάλαιο της χώρας».

http://www.enet.gr/?i=news.el.texnes&id=247325

sniper
03/02/2011, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Βρε βρε βρε.... :evil:



http://www.enet.gr/?i=news.el.texnes&id=247325


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αυτός είναι ο σταθμός της Αλεξάνδρας;

Cpt. Haddock
03/02/2011, 14:50
της Κυριας Αλεξανδρας, παρακαλω :smokin:

the who
03/02/2011, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
της Κυριας Αλεξανδρας, παρακαλω :smokin:

Aλεκα τη λενε μαστορια.:lol:
Να δεις πικρα που τραβαει ο προεδρος της ΕΤΙΤΑ.

doctor x
03/02/2011, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
ετσι επειδή βαρέθηκα στη δουλειά και με έχουν πειράξει οι nonalcool μπύρες από χθες
είπα να πω κι εγώ τι μαλακία μου να γουστάρει κι ο καπετάνιος... :blush:
Κατα την ταπεινή μου γνώμη (κουβέντα να γίνεται) το "οι κλέφτες που μας φέραν μέχρι εδω" είναι τρελό κολπάκι. Το χω ξαναγράψει αλλα μου αρέσει οπότε επαναλαμβάνω·
Το ότι οι λαμογιές διαφόρων καθαρμάτων "μας έφεραν μεχρι εδώ" υπονοεί ότι ο καπιταλισμός σαν σχέση (μας έχει χέσει) δεν βασίζεται στην ΚΛΟΠΗ (των εργοδοτών απέναντι στους εργάτες με την ευγγενική συμπαράσταση του κάθε κράτους). Μαλακίες. Απλά η περίοδο "ευημερίας" των δυιτικών πάταγε πάνω στη λεηλασία εργατών της ασίας, αφρικής, λατινικής αμερικής, πρώην ανατολικού blog (χοχο) κλπ. Το παραμύθι (για τέταρτη φορά τα τελευταία 150 χρόνια τέλειωσε. Τώρα εκείνοι που πέθαιναν στη δουλειά "περισσέυουν" δηλαδή θα τους φάνε λάχανο και οι υπολοιποι θα πάρουμε την υπέροχη θεσούλα τους. Ποιος φταίει? Εμείς οι μαλάκες (όσοι πουλάμε την εργασία μας για ενα μισθό λίγο πάνω από το κόστος αναπαραγωγή μας) δημόσιοι ή ιδιωτικοί αλλα πάντως ΕΡΓΑΤΕΣ, κοιμόμασταν με τα τσαρούχια. Και τώρα ψάχνουμε τους φταίχτες. Τα ίδια καθάρματα του ελληνικού κράτους ήταν κυβερνήτες και στο πάρτυ του χρηματιστηρίου και στους ολυμπιακούς (οχι πειραιώς) και όταν ψωνίζαμε με δανεικά χλευάζοντας τους "πτωχούς και ρυπαρούς λαούς που πεινάνε και δεν έχουν ένα κάμπριο βρε αδερφέ. Κοιτάγαμε ο καθένας το κωλή του και πως θα γίνουμε μούρες.
Και τώρα καθόμαστε σα μαλάκες να υπερασπιζόμαστε τη ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ όταν η ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ έχει μετατοπιστεί προς τα δεξιά εις βάρος μας. Δηλαδή κάθε αγώνας (ακόμα και φλώρικος ακόμα και ψιθυρηστός) είναι πλέον παράνομος και καταχρηστικός. Οι δημόσιοι φταίνε για το χρέος και οι του ιδιωτικού για την ανταγωνιστικότητα. Έχουμε βγε;και χρεωμένοι δηλαδής. Και από την άλλη γεμίζει ο τόπος ελεγκτες κάθε είδους. tre bien.
Και το "εμας" δεν υπονοεί το "έλληνες" αλλά το εργάτες. Το εμάς δεν υπονοεί το μπάτσοι και απεργοί αγκαλιασμένοι αλλά το όποτε κάνω απεργία και διεκδικώ τα στοιχειώδει ο μπάτσος δεν θα είναι μαζί μου αλλά απέναντι. Τα λέω για να μξην έχουμε παρεξηγήσεις.
Οταν είναι νομιμο το να μην με πληρώνει το αφεντικό για δυο μήνες, το να με αποζημειώνει για ψίχουμα μετά από ενα δέκα είκοσι χρόνια δουλειάς, να αυξάνωνται τα είδη πρώτης ανάγκης και μόλις πάω να διαμαρτυρυθώ, χωρίς όπλα, χωρίς πέτρες καν, τί είμαι? Αργόσχολος, εχθρός της νομιμότητας κλπ, κλπ. Επειδή λοιπόν νομιμότητα είναι το σκάστε και δουλεύετε ή σκάστε και ψοφήστε (αν όχι ακομα σύντομα κοντά σας) όποιος υπερασπίζεται τη νομιμότητα ας το έχει υπόψιν. Αλλά και όσοι δεν, τύποι σαν κι εμένα το φλώρο δηλαδής, θα πρέπει να φτιάξουν από την αρχή κώδικες ηθικής και αξιών που έχουν χρόνια τώρα εκφυλιστεί. Κι αυτό θέλει δουλειά και τσαμπουκά και θά χει και κόστος. Κι έχουμε ήδη αργήσει.
Οπότε είναι άτοπο να μιλάμε από διαφορετικές θέσεις δήθεν για να συμφωνήσουμε. Ας υποθεί ρητά·
Έχουμε εμφύιο που δεν ξεκίνησε "από τα κάτω" αλλά απο τα πάνω (κοινωνικά και ταξικά). Τώρα αν ντρέπεστε ή θεωρείτε ξύλινο το "ταξικά" ζόρι σας. Εγκο εργκάτη και τα συμφέροντα των εργκατών είναι και δικά μου. Οπότε νόμος είναι το δίκιο του εργκάτη και γαμώ το ΚΚΕ και την ελληνική αριστεροδεξιά...
Φιλάκια και καλούς απογόνους.

tres


o ...σπασαρχιδας!:bigcry:

Cpt. Haddock
03/02/2011, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από doctor x
tres

θελει και τόνο αλλα δε πειραζει :lol:

BELZEBOYLIS
03/02/2011, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Βρε βρε βρε.... :evil:



http://www.enet.gr/?i=news.el.texnes&id=247325


ντροπή σας κύριε !! Τέτοια προπαγάνδα δεν την περίμενα απο εσάς !! Είναι γνωστό οτι οι Κομμουνιστές είναι στρατιώτες του κόμματος !
Δεν απολύθηκαν , μετάθεση πήραν στον ΟΑΕΔ για να μπουκώσει το σύστημα και να ξεκινήσει η επανάσταση !!!!! :lol: :rotflmao: :lol: :wave2:

ermiss
03/02/2011, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
ντροπή σας κύριε !! Τέτοια προπαγάνδα δεν την περίμενα απο εσάς !! Είναι γνωστό οτι οι Κομμουνιστές είναι στρατιώτες του κόμματος !
Δεν απολύθηκαν , μετάθεση πήραν στον ΟΑΕΔ για να μπουκώσει το σύστημα και να ξεκινήσει η επανάσταση !!!!! :lol: :rotflmao: :lol: :wave2:

:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

ERRIKA
03/02/2011, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
ντροπή σας κύριε !! Τέτοια προπαγάνδα δεν την περίμενα απο εσάς !! Είναι γνωστό οτι οι Κομμουνιστές είναι στρατιώτες του κόμματος !
Δεν απολύθηκαν , μετάθεση πήραν στον ΟΑΕΔ για να μπουκώσει το σύστημα και να ξεκινήσει η επανάσταση !!!!! :lol: :rotflmao: :lol: :wave2:
tres (με accent grave παρακαλώ) :lol:

blackrose
03/02/2011, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
ντροπή σας κύριε !! Τέτοια προπαγάνδα δεν την περίμενα απο εσάς !! Είναι γνωστό οτι οι Κομμουνιστές είναι στρατιώτες του κόμματος !
Δεν απολύθηκαν , μετάθεση πήραν στον ΟΑΕΔ για να μπουκώσει το σύστημα και να ξεκινήσει η επανάσταση !!!!! :lol: :rotflmao: :lol: :wave2:


+1000...........................................:bawl:

blackrose
03/02/2011, 22:51
Ανοιχτή Επιστολή προς τον Έλληνα πρωθυπουργο – Open Letter to the Greek Prime Minister


Πρωθυπουργέ Γεώργιε Α. Παπανδρέου,

.

Είμαστε οι Anonymous. Μέσα σε χρονικό διάστημα μόλις δύο εβδομάδων, οι λαοί δύο χωρών της Μεσογείου ξεσηκώθηκαν ενάντια στα τυραννικά καθεστώτα που τις κυβερνούσαν. Ξεσηκώθηκαν ενάντια σε δυνάστες στυγνούς, αδίστακτους, που εξουσίαζαν τους λαούς τους με στέρηση των βασικότερων ελευθεριών που περιγράφονται στην Οικουμενική Διακήρυξη για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα – ρητορική ερώτηση: σας θυμίζει άραγε τίποτα ή μήπως εσείς και οι κοντυλοφόροι που σας υποστηρίζουν τη θεωρείτε κενό γράμμα και περιττή; – , με βασανιστήρια, προβοκάτορες, μυστικούς μπάτσους, χαφιέδες, φακέλωμα και δολοφονίες αντιφρονούντων, δίκες που προσβάλλουν κάθε έννοια δικονομίας, βάναυση καταστολή διαδηλώσεων κ.ο.κ. Σας θυμίζουν άραγε κάτι οι πρακτικές αυτών των “ηγετών”; Θα έπρεπε. Αν δεν σας θυμίζουν κάποιον, σας συνιστούμε να κοιταχτείτε στον καθρέπτη. Τις πρακτικές που εφαρμόζετε κι εσείς ενάντια στον ελληνικό λαό εφήρμοσαν κι αυτοί. Κι οι λαοί τελικά ξεσηκώθηκαν. Ο ένας από αυτούς τους “ηγέτες” ήδη έπεσε. Ο άλλος πασχίζει, με μισθοφόρους, τραμπούκους και παρακρατικούς δολοφόνους να κρατηθεί για λίγες ακόμα μέρες στην εξουσία.

Έχουν όμως κι ένα ακόμα κοινό μ’εσάς αυτοί οι “ηγέτες”: είναι μέλη της (εθνικο)Σοσιαλιστικής Διεθνούς. Της (εθνικο)Σοσιαλιστικής Διεθνούς που ανερυθρίαστα λέει πως προωθεί “προοδευτικές πολιτικές για ένα δικαιότερο κόσμο” (sic). Ο Ζιν Ελ Αμπιντίν Μπεν Αλί, έκπτωτος τύραννος της Τυνησίας, διαγράφηκε από την (εθνικο)Σοσιαλιστική Διεθνή μόνον όταν ξεσηκώθηκε εναντίον του ο λαός και τον έστειλε από εκεί που ήρθε. Τόσα χρόνια, η (εθνικο)Σοσιαλιστική Διεθνής δεν ήξερε. Δεν άκουγε. Κάνατε όλοι σας – και εσείς προσωπικά κύριε Παπανδρέου – τα στραβά μάτια. Ξέρατε όμως τι κουμάσι ήταν ο Μπεν Αλί. Το καθεστώς του Μπεν Αλί ήταν ένα φίμωτρο για κάθε ευσυνείδητο δημοσιογράφο (143η θέση μεταξύ 173 κρατών σε ό,τι αφορά την ελευθερία του Τύπου – κι εσείς προς τα εκεί πάτε με περισσή μεθοδικότητα). Ο Μπεν Αλί ήταν ένας μισότρελος δικτάτορας που γι’αυτόν η ανθρώπινη ζωή δεν είχε καμία απολύτως αξία. Το ξέρατε όλοι εσείς οι “εντιμότατοι” κύριοι της (εθνικο)Σοσιαλιστικής Διεθνούς. Αλλά για λόγους που όλοι γνωρίζουμε, και πιο καλά απ’όλους εσείς που είστε πρόεδρος της (εθνικο)Σοσιαλιστικής Διεθνούς, κάνατε τα στραβά μάτια.

Όπως ακριβώς κάνατε – και συνεχίζετε να κάνετε – τα στραβά μάτια και για τον άλλο “εντιμότατο” κύριο, τον Χόσνι Μουμπάρακ. Βλέπετε τον τρόπο με τον οποίο ενεργεί τώρα απέναντι στο τσουνάμι της λαϊκής οργής. Εσείς βέβαια δε φτάσατε ακόμα στο σημείο να δώσετε εντολή (όπως πολύ θα ήθελαν οι “σοβαροί σας συνομιλητές” και συγκυβερνώντες Γεώργιος Καρατζαφέρης και Άδωνης Γεωργιάδης) στα ΜΑΤ και στους μπάτσους να ανοίξουν πυρ και να εκτελέσουν διαδηλωτές – και μόνο το ότι ο ελληνικός λαός ξέρει ότι οι μπάτσοι σας είναι ένα τσούρμο ψυχάκηδες που δε διστάζουν στα καλά καθούμενα να δολοφονήσουν ένα 15χρονο παιδί είναι αρκετά ικανό φόβητρο προς το παρόν. Και δεν έχετε φτάσει ακόμα στο σημείο να κατεβάσετε τους διαδικτυακούς και τηλεπικοινωνιακούς διακόπτες. Άλλωστε, ξέρετε ότι η Vodafone θα σας βοηθήσει με “νόμιμες” συνακροάσεις σε βάρος χιλιάδων πολιτών. Κι αν τα βρείτε πολύ σκούρα, ε, δεν αμφιβάλλουμε ότι κι εσείς θα ακολουθήσετε τα χνάρια του Μουμπάρακ. Άλλωστε, φροντίσατε μέσω του Υπουργού Εξωτερικών να δώσετε το στίγμα σας: παριστάνετε τους φίλους της Δημοκρατίας, της νομιμότητας και της ειρήνης, αλλά τρέμετε στην ιδέα να πέσει και αυτός ο δικτάτορας.

Το ωραίο είναι ότι και αυτός ο παράφρονας τύραννος είναι μέλος του οργανισμού στον οποίο είστε πρόεδρος. Τόσα χρόνια κύριε Παπανδρέου, δε βλέπατε εσείς και οι υπόλοιποι στην (εθνικο)Σοσιαλιστική Διεθνή τι είναι ο Μουμπάρακ; Τώρα το ανακαλύψατε και πέσατε από τα σύννεφα; Ήταν άραγε τόσο μεγάλη έκπληξη για εσάς κύριε Παπανδρέου; Το γελοίον δε του πράγματος είναι ότι ακόμα αμφιταλαντεύεστε και διστάζετε να τον διαγράψετε από την (εθνικο)Σοσιαλιστική Διεθνή, παρ’όλο που βλέπετε τη φασιστική του νοοτροπία σε όλο της το μεγαλείο. Δε σας ψέγουμε όμως για το δισταγμό σας να διαγράψετε και αυτό το κάθαρμα. Σας ψέγουμε, εσάς προσωπικά και όλη σας την ομήγυρη, για το ότι ποτέ δε μιλήσατε και ποτέ δεν αποβάλατε αυτά τα δυο υποκείμενα.

Και δεν είναι μεμονωμένες περιπτώσεις αυτοί οι δυο δικτάτορες: έχουμε και τον υπερεθνικιστή Βενιαμίν Νετανιάχου, ο οποίος έχει κάθε βράδυ απανωτές ονειρώξεις με τη φαντασίωση ότι σφάζει όλους τους Παλαιστινίους και όλους τους επικριτές του ισραηλινού εθνικισμού· έναν φανατισμένο ρατσιστή πολεμοκάπηλο, πιστό στα “διδάγματα” του ψυχανώμαλου φασίστα Ραββίνου Μάρτιν Ντέιβιντ “Ραβ Μέιρ” Καχάνε (Rabbi Martin David “Rav Meir” Kahane). Δεν ξέρετε τι ήταν ο Καχάνε; Φανταστείτε να συνδυάζατε το νεοναζί τρομοκράτη Νικόλαο Μιχαλολιάκο (με τον οποίο χαριεντίζεται ο υποστηριζόμενος από εσάς νυν δήμαρχος Αθηναίων – να τον χαίρεστε) και τον παλαιάς κοπής παρακρατικό νεοναζί Κωνσταντίνο Α. Πλεύρη – αλλά σε εβραϊκή εκδοχή. Τέτοια μυαλά κουβαλάει ο Νετανιάχου κι εσείς συνεχίζετε να τον έχετε ως αξιότιμο μέλος και συνομιλητή στον οργανισμό του οποίου προεδρεύετε.

Είναι λοιπόν να απορείτε, κ. Παπανδρέου, που παραλλάξαμε έτσι το όνομα του πολιτικού φορέα στον οποίο ανήκει το κόμμα σας; Όταν ανέχεστε και υποστηρίζετε φασίστες και στυγνούς δικτάτορες, όταν κάνετε τα στραβά μάτια σε κατάφωρες παραβιάσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, όταν ΕΣΕΙΣ ο ίδιος – ναι κ. Παπανδρέου, για τη δική σας κυβέρνηση μιλάμε τώρα – παραβιάζετε κάθε έννοια ανθρώπινου δικαιώματος με τη βίαιη καταστολή κάθε αντίθετης φωνής, με τη χυδαία κατασυκοφάντηση κάθε αντίθετης άποψης, με την προπαγάνδιση του φασισμού, της ξενοφοβίας και του σκληρού ρατσισμού του Λά.Ο.Σ., με την άτυπη συνύπαρξή σας στην κυβέρνηση με τον κρυφοναζιστικό εσμό του προαναφερθέντος κόμματος, είναι να απορείτε που λέμε ότι ο πολιτικός φορέας στον οποίο ανήκει το κόμμα σας είναι εθνικοσοσιαλιστικός;

Σας ξεκαθαρίζουμε μια για πάντα και σας προειδοποιούμε ότι δεν πρόκειται να ανεχτούμε άλλες βιαιοπραγίες εκ μέρους μπάτσων ή παρακρατικών (και ειδικά μελών της “Χρυσής Αυγής”) εις βάρος οποιουδήποτε. Δεν πρόκειται να ανεχτούμε άλλη ρατσιστική ρητορική στα κανάλια και στις εφημερίδες. Μαζέψτε τους ΜΑΤατζήδες. Μαζέψτε τους μπάτσους. Μαζέψτε τους υπουργούς και τους βουλευτές σας. Μαζέψτε τους συγκυβερνώντες σας – δηλαδή τους κρυφοναζί (ενίοτε και φανεροναζί) του Λά.Ο.Σ. Μαζέψτε τους κρατικοδίαιτους-χαραμοφάηδες πολυθεσίτες “δημοσιογράφους” που έχετε για φερέφωνα. Αρκετά προκλητική είναι η ατιμωρησία που ο νυν Υπουργός Άμυνας Ευάγγελος Βενιζέλος θέσπισε για τη συντεχνία σας, τη συντεχνία των πολιτικών. Μην προκαλείτε άλλο, γιατί η Αίγυπτος είναι κοντά. Πιο κοντά απ’ό,τι νομίζετε. Κι αν εσείς ο “σοσιαλιστής” προτιμήσατε να μην πάρετε θέση ανάμεσα στο λαό της Αιγύπτου και στο δικτάτορα που έχετε για μέλος στην (εθνικο)Σοσιαλιστική Διεθνή, εμείς οι Anonymous έχουμε ήδη κάνει τις επιλογές μας κι έχουμε πάρει τις αποφάσεις μας. Εμείς είμαστε με τους πολίτες. Εσείς αποδείξατε ότι το λαό τον θεωρείτε εχθρό. Και μεταξύ εχθρών μπορεί να υπάρξει μονάχα πόλεμος.

Να προσέχετε μόνο τι ζητάτε, γιατί μπορεί αυτό ακριβώς να σας προσφερθεί. Κι αν εσείς κύριε Παπανδρέου έχετε στη διάθεσή σας “άνδρες” με χημικά όπλα των οποίων η χρήση κατά στρατιωτικού προσωπικού ή αμάχων αποτελεί έγκλημα πολέμου και με πυροβόλα όπλα και σφαίρες (μιλάμε για τους ΜΑΤατζήδες με τα δακρυγόνα τους και τους πιστολάδες μπάτσους σας), εμείς έχουμε κάτι ακόμα πιο επικίνδυνο: την ικανότητα να ενημερώσουμε όλη την υφήλιο για το ποιόν σας. Θα μάθει όλος ο κόσμος πόσο ίδιος είστε με τον Μουμπάρακ και τον Μπεν Αλί και τον Νετανιάχου. Θα μάθει όλη η υφήλιος για όλα τα σκάνδαλα που συγκαλύψατε και για το πώς μεθοδεύσατε το ξεπούλημα του λαού σας στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο. Θα μάθει όλη η υφήλιος για όλα τα σκάνδαλα των κυβερνήσεων στις οποίες συμμετείχατε και για όλες τις παρανομίες στις οποίες συναινέσατε με την ψήφο σας στη βουλή. Αφού επιλέξατε λοιπόν κ. Παπανδρέου το μονοπάτι του πολέμου ενάντια στο λαό σας, θα σας πολεμήσουμε και εμείς. Όπως πολεμήσαμε και τον Μπεν Αλί. Όπως πολεμάμε το φίλο σας το Μουμπάρακ. Την ίδια αντιμετώπιση θα έχετε κι εσείς από εμάς. Και την ίδια τύχη με αυτούς τους τυράννους θα έχετε κι εσείς και όλοι οι αυλικοί σας.

Σημαντική ενημέρωση: Πληροφορηθήκαμε ότι χθες, 2 Φεβρουαρίου 2011, αποφασίσατε τελικά να διώξετε από την (εθνικο)Σοσιαλιστική Διεθνή τον “κύριο” Μουμπάρακ και το φασιστικό του κόμμα. Λυπούμαστε πάρα πολύ, αλλά δεν πρόκειται να αναιρέσουμε ούτε λέξη από όσα έχουμε γράψει για εσάς και τον οργανισμό σας, γιατί γνωρίζατε τι άτομο είναι, γνωρίζατε εδώ και χρόνια πώς μεταχειρίζεται το λαό του. Χρειάστηκε να ξεσηκωθεί ο Αιγυπτιακός λαός για να αναθεωρήσετε τη στάση σας που υποδεχόσασταν τον τύραννο με ανοιχτές αγκάλες. Με άλλα λόγια, δράσατε πολύ αργά και η δράση σας είναι ανεπαρκής.

.

Είμαστε Λεγεών.

Δεν συγχωρούμε.

Δεν ξεχνάμε.

http://legiongraeca.wordpress.com/2011/02/03/open-letter-greek-prime-minister/

:smokin:

izzy
08/02/2011, 20:06
http://www.hellenicparliament.gr/

Ειχαν πολλη δουλεια και δεν το διαβασε κανεις ,αλλιως θα ειχαν δηλωσει οτι ειναι πολιτικη αποψη το να μην σχολιαζουν τετοιου ειδους επιστολες.

Και να τους καψουμε ,μακαρι αυτοι που θα προκυψουν να ειναι ανθρωποι και οχι πινοκιο με ξυλινη γλωσσα και μεγαλη μυτη.

Το πολιτικό σύστημα εδρεύει παντού στήνει παγίδες όπου υπάρχουν ιδέες,όταν αυτές είναι ελεύθερες τότε μιλάνε στην καρδιά μας ,και οταν τις ακούμε τοτε κανένα σύστημα δεν μπορεί να τις καταρρίψει.

TROOPER
09/02/2011, 03:27
το τριο καταρα του βατοπεδιου οριστικα απαλαχθηκε.

η διελευση απο τα διοδια χωρις να πληρωσεις θα ενταχθει στα ππαραπτωματα του κοκ.

και τα διπλασια χρηματα απο το χρεος υπαρχουν σε τραπεζικους λογαριασμους ελληνων σε τραπεζες της ελβετιας (τελικα ο τζεφρυ ειχε δικιο.λεφτα υπαρχουν)

παμε γερα ρε μπατσοκαρα!!!!!

SVX
09/02/2011, 03:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
παμε γερα ρε μπατσοκαρα!!!!!

οταν ο Berisha "κλειδωσε" τα λεφτα των πολιτων τους δειχναμε με το δαχτυλο γελωντας και λεγαμε:


"- ΚΟΙΤΑ τι παθαν ρε οι Αλβανοι...!"

εμας προφανως μας το φορεσαν με περισση μαεστρια γιατι δεν ειναι ερασιτεχνες


ο Ελληνας τρεφεται με παραμυθι και ψευτικες ελπιδες... περιμενει να σκασει μυτη ο μαρμαρωμενος βασιλιας πανω στο ασπρο ατι...

ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ να δω τι θα γινει το 2013 οταν σταματησουν ΟΛΕΣ οι επιδοτησεις - επιχορηγησεις (οχι μονο οι αγροτικες) ή οταν ανακοινωθει αρση μονινοτητας στο δημοσιο :wacko:

Cpt. Haddock
09/02/2011, 03:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
και τα διπλασια χρηματα απο το χρεος υπαρχουν σε τραπεζικους λογαριασμους ελληνων σε τραπεζες της ελβετιας (τελικα ο τζεφρυ ειχε δικιο.λεφτα υπαρχουν)

Διπλάσια μάλλον όχι, αλλα ειναι ενα τεραστιο ποσο (πανω απο 100 δις)

Ετοιμάζεται συμφωνια με την Ελβετία για την εκει φορολόγηση των ελληνικών καταθέσεων (κατι σαν το QI που κανει η αμερικάνικη IRS)




"Ελληνο-ελβετική συμφωνία για ανταλλαγή πληροφοριών σχετικά με φοροφυγάδες"
σχολιάστε και εσείς
ΑΘΗΝΑ 08/02/2011

Σε διαπραγματεύσεις με την Ελβετία θα προχωρήσει η ελληνική κυβέρνηση για ανταλλαγή πληροφοριών με στόχο την αντιμετώπιση των φοροφυγάδων, αναφέρει δημοσίευμα στην τελευταία έκδοση του περιοδικού Der Spiegel.

Σύμφωνα με το δημοσίευμα, στο περιθώριο του Παγκόσμιου Οικονομικού Φόρουμ στο Νταβός, ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου και η πρόεδρος της Ελβετικής Ομοσπονδίας Micheline Calmy-Rey, καθώς και οι υπουργοί Οικονομικών των δύο χωρών, συμφώνησαν να προχωρήσουν σε διαπραγματεύσεις, με σκοπό την ανταλλαγή φορολογικών πληροφοριών με στόχο Έλληνες φοροφυγάδες.

Το Σπίγκελ αναφέρεται σε εκτιμήσεις ότι "οι Έλληνες έχουν καταθέσει περίπου 600 δισ. ευρώ στην Ελβετία, δηλαδή σχεδόν τρεις φορές περισσότερα χρήματα απ' όσα στην ίδια τη χώρα τους".

Σύμφωνα με το Σπίγκελ, η ελληνική κυβέρνηση είναι πεπεισμένη ότι μεγάλο μέρος αυτών των χρημάτων δεν έχει δηλωθεί στην εφορία. Η επονομαζόμενη μεγάλη υπηρεσιακή βοήθεια για φορολογικές υποθέσεις, που υπάρχει και σε άλλα κράτη του ΟΑΣΕ, θα μπορούσε να τεθεί σε ισχύ μετά την κύρωση σχετικής συμφωνίας των δύο Κοινοβουλίων, το νωρίτερο στις αρχές του 2012.

«Οι φορολογικοί παραβάτες θα πρέπει τότε, μεταξύ άλλων, να περιμένουν ότι θα πληρώσουν εκ των υστέρων το φόρο του 10% για τα κέρδη από τους τόκους 10 ετών, καθώς και πρόστιμα», γράφει το Σπίγκελ.

http://www.nooz.gr/economy/ellino-elvetiki-sumfonia-gia-antallagi-pliroforion-sxetika-me-forofugades

Εχετλαίος
09/02/2011, 03:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ να δω τι θα γινει το 2013

Να και ο θείος από πέρα, ντράγκα-ντρούγκα τη μαχαίρα!
" Ίντα κάνεις μπρε τση θειάς σου και είν' τα πόδια τση στα αφθιά σου; "
" Πόνος θειέ μου τηνε πιάνει, και πλακώνω την να γιάνει "
" Ε, πλάκωνε τηνε παιδί μου απου να 'χεις το κ**λί μου "

:wave2:

Cpt. Haddock
09/02/2011, 03:50
Διάβαζα τη λιστα με τα επιδόματα που καταργούνται. Έιναι απίστευτο το τί υπήρχε
(αναμενω βεβαια να γίνει πράξη η καταργηση πρώτα γιατί...)

Τεσπα

Ποια επιδόματα καταργούνται:

Το επίδομα βιβλιοθήκης ( γιατροί, δικαστικοί και καθηγητές πανεπιστημίου) (!)
Το δικαίωμα ελέγχου αποθήκευσης καυσίμων
Το δικαίωμα βεβαίωσης εσόδων υπέρ τρίτων
Το δικαίωμα εκτέλεσης τελωνειακών εργασιών
Επίδομα γεωλόγων και γεωτεχνικών
Δικαίωμα εκτέλεσης χημικών εργασιών
Αποφοίτων σχολής δημόσιας διοίκησης
Προεδρίας Δημοκρατίας
Τεχνολογικής έρευνας
Νοσοκομειακής διατροφής
Έγκαιρης προσέλευσης (!)
Μεταφοράς φακέλου
Υπολογιστή (!!!!!!)
Ταχύτερης διεκπεραίωσης (!!!!)
Αποτελεσματικότερης διεκπεραίωσης
Εξομάλυνσης
Αντιστάθμισης διαχειριστικών λαθών
Προσωπικής διαφοράς (?????)
Ειδικής απασχόλησης
Ληξιαρχείου
Υπηρέτησης σε διαχειριστική αρχή
Διδακτικής προετοιμασίας
Συμμετοχής σε επιτροπή
Υπηρεσία αλλοδαπών
Κίνησης Υπαλλήλων
Ειδικών λογαριασμών
Σωφρονιστικών υπαλλήλων
Γ.Γ. Αθλητισμού (!!!!)
Υπαλλήλων Πολιτικής αεροπορίας
Ελεγκτών Πολιτικής αεροπορίας
Εξεταστών και βοηθών
Μηχανικών
Εξωδιδακτικής απασχόλησης
Διοικητικών Υπουργείου Παιδείας
Ειδικό επίδομα υπουργείου Εσωτερικών και Εξωτερικών


Σύμφωνα με την Ελευθεροτυπία, από τα 40 επιδόματα του Δημοσίου καταργούνται τα 36. Παραμένουν το οικογενειακό και το επίδομα θέσης. Το επίδομα ειδικών συνθηκών μετονομάζεται σε πριμ παραγωγικότητας και θα το παίρνουν ορισμένοι υπάλληλοι έπειτα από αξιολόγηση.

Πηγή: http://www.nooz.gr/greece/kargointai-36-epidomata-sto-dimosio

nikos_abel
09/02/2011, 04:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Διάβαζα τη λιστα με τα επιδόματα που καταργούνται. Έιναι απίστευτο το τί υπήρχε
(αναμενω βεβαια να γίνει πράξη η καταργηση πρώτα γιατί...)

.....

και θα το παίρνουν ορισμένοι υπάλληλοι έπειτα από αξιολόγηση.

Πηγή: http://www.nooz.gr/greece/kargointai-36-epidomata-sto-dimosio

Εντάξει, υπάρχουν μερικά με τραγικές ονομασίες. Όμως μην είμαστε και απόλυτοι.

Π.χ. ένα φιλαράκι που δουλεύει στα τρόλεϊ (οδηγός) μου εξηγούσε πως το
επίδομα κεραίας (ή κάπως έτσι) είναι αστείο όπως ονομάζεται, αλλά ουσιαστκά, ο
βασικός μισθός του είναι κάπου 350 ευρώ και με τέτοια επιδόματα φτάνει σε ένα αξιοπρεπές
ποσό.
Και ο ίδιος λέει ότι το λογικό είναι να καταργηθούν όλα αυτά και να γίνει ένας ενιαίος μισθός
που δε θα βασίζεται σε επιδόματα επί επιδομάτων, γιατί στο κάτω κάτω, στο τέλος θα μείνουν
με τους βασικούς της πείνας.

Το ζήτημα είναι ότι με τέτοιους αστεϊσμούς, κάποιοι βρίσκουν πάτημα και παίρνουν
διάφορα άσχετα επιδόματα προστιθέμενα στους βασικούς τους και είναι δύσκολο,
αν όχι αδύνατο να ελεγχθούν.

Για να δούμε.

Cpt. Haddock
09/02/2011, 04:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Εντάξει, υπάρχουν μερικά με τραγικές ονομασίες. Όμως μην είμαστε και απόλυτοι.

Π.χ. ένα φιλαράκι που δουλεύει στα τρόλεϊ (οδηγός) μου εξηγούσε πως το
επίδομα κεραίας (ή κάπως έτσι) είναι αστείο όπως ονομάζεται, αλλά ουσιαστκά, ο
βασικός μισθός του είναι κάπου 350 ευρώ και με τέτοια επιδόματα φτάνει σε ένα αξιοπρεπές
ποσό.
Και ο ίδιος λέει ότι το λογικό είναι να καταργηθούν όλα αυτά και να γίνει ένας ενιαίος μισθός
που δε θα βασίζεται σε επιδόματα επί επιδομάτων, γιατί στο κάτω κάτω, στο τέλος θα μείνουν
με τους βασικούς της πείνας.

Το ζήτημα είναι ότι με τέτοιους αστεϊσμούς, κάποιοι βρίσκουν πάτημα και παίρνουν
διάφορα άσχετα επιδόματα προστιθέμενα στους βασικούς τους και είναι δύσκολο,
αν όχι αδύνατο να ελεγχθούν.

Για να δούμε.

Δε με κατάλαβες. Ειναι άλλο να έχεις ενα μισθό 350 που γινεται 1000 με λογής επιδόματα (κεραίας), τα οποία παρεΜΠιπτόντως φορολογούνται αυτοτελώς και στα greek statistics δε δηλώνονταν καθώς καταγράφαμε μονο το βασικο μισθό και άλλο να έχεις εξ' αρχης μισθό 1000 και τέλος.

Τα αστεία επιδόματα ήταν ο τρόπος των συνδικαλιστών να πετυχαίνουν αυξησεις και των κυβερνήσεων να χαϊδεύουν τα αυτά των σφουγγοκωλάριών τους

nikos_abel
09/02/2011, 04:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δε με κατάλαβες. Ειναι άλλο να έχεις ενα μισθό 350 που γινεται 1000 με λογής επιδόματα (κεραίας), τα οποία παρεΜΠιπτόντως φορολογούνται αυτοτελώς και στα greek statistics δε δηλώνονταν καθώς καταγράφαμε μονο το βασικο μισθό και άλλο να έχεις εξ' αρχης μισθό 1000 και τέλος.

Τα αστεία επιδόματα ήταν ο τρόπος των συνδικαλιστών να πετυχαίνουν αυξησεις και των κυβερνήσεων να χαϊδεύουν τα αυτά των σφουγγοκωλάριών τους

Κατάλαβα, κατάλαβα, απλώς δίνω έμφαση στο γεγονός, γιατί υπάρχει (όχι από σένα έτσι; )
μια νοοτροπία ότι "οι Δημόσιοι και οι των ΔΕΚΟ που τρώνε με χρυσά κουτάλια" κλπ.

Το πρόβλημα έχει έρθει στα κεφάλια των μισών από τα κεφάλια των άλλων μισών.

'Ολοι όμως έχουμε πρόβλημα.

THEOD
09/02/2011, 04:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
αλλά ουσιαστκά, ο
βασικός μισθός του είναι κάπου 350 ευρώ και με τέτοια επιδόματα φτάνει σε ένα αξιοπρεπές
ποσό.


Μισθός 350 ευρώ σε αορίστου χρόνου υπάλληλο ΔΕΚΟ (και δη οδηγό...) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...

nikos_abel
09/02/2011, 04:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Μισθός 350 ευρώ σε αορίστου χρόνου υπάλληλο ΔΕΚΟ (και δη οδηγό...) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...

Καλά, μπορεί να είναι 500, μη κολάς τώρα.

Πάντως 2000 δεν είναι.

irinia
09/02/2011, 05:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
Οι εξεγέρσεις στην Τυνησία και την Αίγυπτο δεν άφησαν ασυγκίνητους τους Έλληνες και δεν είναι λίγοι αυτοί που πιστεύουν πως η ώρα της ελληνικής εξέγερσης πλησιάζει. Είναι, όμως, έτσι τα πράγματα;



Οι Τυνήσιοι και οι Αιγύπτιοι έχουν το δικαίωμα και τη δυνατότητα να εξεγερθούν επειδή δεν χρωστάνε – ή, τέλος πάντων, χρωστάνε αλλά δεν έχουν υπαχθεί στο ΔΝΤ. Εμείς θα πρέπει πρώτα να ξεπληρώσουμε τα χρέη και –αφού τα ξεπληρώσουμε- θα έχουμε το δικαίωμα να εξεγερθούμε. Πότε θα συμβεί αυτό; Το υπολογίζω γύρω στο 2250.

Δεν έχει καμία σημασία που η ελληνική κυβέρνηση δεν μας έχει πει ακόμα τι χρωστάμε, σε ποιον και για ποιο λόγο. Ούτε έχει καμία σημασία που τα χρήματα τα έφαγαν οι πολιτικοί παρέα με τους ψηφοφόρους-πελάτες τους, τους μεγαλοεπιχειρηματίες, τους εφοπλιστές, τους μεγαλοεκδότες, τους καναλάρχες και άλλους εθνικούς ευεργέτες. Η εξέγερση θα γίνει, αφού πρώτα πληρώσουμε τα χρέη του Κώστα, του Γιώργου, του Άκη, του Φώτη, του Βαρδή, του Σωκράτη, του Ανδρέα και των υπόλοιπων ευπατρίδηδων. Αυτό είναι το σωστό.

Αν η Αίγυπτος ήταν στο ΔΝΤ, οι Αιγύπτιοι θα κάθονταν φρόνιμοι και θα έτρωγαν στη μάπα τον Μουμπάρακ και την παρέα του για άλλα τριάντα χρόνια. Θα ξεπλήρωναν τα χρέη του Μουμπάρακ και των φίλων του, και μετά θα εξεγείρονταν. Πρώτα ξεχρεώνουμε τα φέσια που μας έβαλαν οι πολιτικές και επιχειρηματικές ελίτ –καταστρέφοντας τις ζωές μας - και μετά επαναστατούμε εναντίον τους.

Ίσως φαίνεται περίεργο, αλλά αυτή είναι η άποψη που προσπαθεί να περάσει η πολιτική και επιχειρηματική χούντα με τα παπαγαλάκια της: «καθίστε φρόνιμα μέχρι να ξεχρεώσετε εσείς τα λεφτά που φάγαμε εμείς». Και –για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να αντιληφθώ- τα καταφέρνουν περίφημα μέχρι στιγμής.

Πολλοί Έλληνες βλέπουν τα παιδιά τους να αναγκάζονται να φύγουν από τη χώρα για να βρουν μια δουλειά στο εξωτερικό και –αντί να πάρουν ανάποδες- το θεωρούν απόλυτα φυσιολογικό. Δηλαδή, φεύγουν οι νέοι άνθρωποι που μπορούν –και πρέπει- να αλλάξουν τη χώρα και παραμένουν όλοι αυτοί που την ξέσκισαν.

Ένας –άλλοτε- περήφανος λαός μοιάζει υπνωτισμένος και προσκυνημένος. Κακά τα ψέματα, η Ελλάδα είναι σήμερα ο Άγιος Παντελεήμονας της Ευρώπης. Μόνο που οι μετανάστες –σε αυτήν την περίπτωση- είμαστε εμείς. Μετανάστες στην ίδια μας τη χώρα.

Ενώ είμαστε -και ζούμε- στον Άγιο Παντελεήμονα της Ευρώπης, γύρω μας υπάρχουν χιλιάδες μετανάστες από άλλες χώρες. Τους μισούμε γιατί ξέρουμε καλά–άλλο που κάνουμε πως δεν το γνωρίζουμε- πως δεν θέλουν να μείνουν στον Άγιο Παντελεήμονα της Ευρώπης. Κανείς τους δεν θέλει να μείνει. Το όνειρό τους είναι να φύγουν από τον Άγιο Παντελήμονα και να πάνε στη Γαλλία, τη Γερμανία, τη Δανία. Αλλά ξέμειναν κι αυτοί στον Άγιο Παντελεήμονα, όπως κι εμείς.

Το μάτι μας παίζει προς την Αίγυπτο και την Τυνησία. Τους θαυμάζουμε – ελάτε, παραδεχτείτε το. «Κοίτα, αυτοί ξεσηκώθηκαν. Εμείς;». Εμείς θα ξεσπάσουμε στους μετανάστες και τους πρόσφυγες από άλλες χώρες που ζουν ανάμεσά μας. Θέλει θάρρος και τόλμη να τα βάλεις με την εξουσία που σε ξεσκίζει, αλλά είναι εύκολο να βρίσεις, να εξευτελίσεις και να πλακώσεις στο ξύλο έναν Αφγανό πρόσφυγα που δεν έχει στον ήλιο μοίρα. Κάν' το λοιπόν. Αν είναι να αισθανθείς καλύτερα, κάν' το. Να θυμάσαι, όμως, πως αυτό ακριβώς είναι το σύνδρομο του ραγιά: δουλοπρέπεια προς τον ισχυρό και νταηλίκι στον αδύναμο. Αυτό είναι και το σύνδρομο του μπάτσου.

Μια φίλη μου από την Αλεξάνδρεια το έθεσε πολύ σωστά (αν και με καθόλου πολιτικά ορθό τρόπο): «Ως και οι αραπάδες ξύπνησαν. Μόνο εμείς κοιμόμαστε ακόμα όρθιοι».


http://pitsirikos.net/2011/02/%ce%b7-%ce%b5%ce%bb%ce%bb%ce%ac%ce%b4%ce%b1-%ce%b5%ce%af%ce%bd%ce%b1%ce%b9-%ce%bf-%ce%ac%ce%b3%ce%b9%ce%bf%cf%82-%cf%80%ce%b1%ce%bd%cf%84%ce%b5%ce%bb%ce%b5%ce%ae%ce%bc%ce%bf%ce%bd%ce%b1%cf%82-%cf%84/#more-8386














ΦΙΛΕ ΜΟΥ.............ΛΕΣ ΠΙΚΡΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ




Μήν άναρωτιέσαι όμως γιατί...........ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΟΡΘΙΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ......!!!
Έπειδή είσαι άπό κείνη τήν όχθη πού είμαι καί γώ,ίσως δέν άντελήφθεις
τό πόσοι άπό μάς έφαγαν δυστυχώς τά κοκκαλάκια πού τούς πέταξαν
καί έχοντας χεσμένες καί βαριές τίς συνειδήσεις τους σήμερα,
άπλά συμβιβάζονται μέ τή ρήση τού χοντρού............
μάλλον δέν πήραμε πρέφα ότι κάποιοι ΒΟΥΛΩΝΑΝ ΣΤΟΜΑΤΑ........
Γιαυτό καί αύτή ή άθλια δουλική συμπεριφορά ένός ΑΛΛΟΤΕ περήφανου
λαού όπως μάς άποκάλεσες.....
Τά δανειάκια,τά τζιπάκια ,τά ταβερνάκια ,τά έξοχικά καί τά γούστα
ΙΣΩΣ είναι πιό πολλά άπ'όσα έσύ καί γώ έχουμε στό μυαλό μας.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΕΞΗΓΗΣΗ.....
Πρώτα ρίχνουν έναν λαό στί χλίδα,τήν καλοπέραση, τόν ύπερχρεώνουν
ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ..............καί μετά τόν σέρνουν άπό τή μύτη
τή στιγμή πού αύτός φοβάται ότι θά χάσει τήν καλοπέραση ......!!!
ΣΤΗΜΜΕΝΟ καλά τό κόλπο.
Άπέχουμε πολύ άπο τό νά μήν έχουμε νά χάσουμε τίποτε
όπως οί Άφρικάνοι......!!!!
Καί οί μέν παλιοί πού έμαθαν νά ζούν ΚΑΙ στή φτώχεια μεγάλωσαν πιά,
παίρνω παράδειγμα τόν έαυτό μου,
οί δέ ΝΕΟΙ...........είναι δέσμιοι άκόμα αύτών πού χάνουν τώρα μέ μεγάλη ταχύτητα...!!!
Όταν ή Έλληνική οίκογένεια αύτών πού έμαθαν νά ζούν καί μέ λίγα ,
πού έμαθε νά στηρίζει τά παιδιά της έκ παραδόσεως βογγήξει,
τότε ΙΣΩΣ ΞΥΠΝΗΣΕΙ Η ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ............
Όμως όσο βλέπω τά καφέ γεμάτα,τό μπαμπά δώσε άμάξι καί χαρτζηλίκι,
καί όσο βλέπω όλες οί χειρονακτικές έργασίες νά έπανδρώνονται άκόμα άπό
τούς άλλοδαπούς καί μείς νά περιμένουμε όλοι νά γίνουμε διευθυντές....??
Δυστυχώς ή εύτυχώς γιά μάς αύτοί πού πρεσσάρουν άνεξαρτήτως ΧΡΩΜΑΤΟΣ
τό παίζουν πολύ καλά τό παιχνίδι.
Ξέρουν τά όρια μας καί τόν τρόπο νά άντιδράσουν στό μπάμ...
Άλλά καί νά γίνει καί κάτι,δε βαριέσαι πάλι οί ίδιοι θά χτίσουν αύτά πού πιθανόν
θά γκρεμίσουμε έμείς γιά νά έκτονωθούμε.
Πάλι αύτοί κερδισμένοι θάναι......
Μία είναι ή λύση...............ΝΙΚΑΡΑΓΟΥΑ....!!! καί όποιος άντέξει.
Άλλά ή Έλλάδα δέ θά φτάσει ποτέ στό σημείο νά γίνει Νικαράγουα.........
ΟΠΟΤΕ....??







:wave2:

iosif
09/02/2011, 05:43
ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ Ο ΛΟΓΟΣ
ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΣΙΜΠΑΤΕ
Τα επιδοματα είναι ένα καροτο που κακως εφαγαν οι δημοσιοι υπαλληλοι πριν χρονια (μεσω συνδικαλιστων βεβαια)

Αντι για αυξησεις εδιναν επιδοματα τα οποια οντως μεχρι περσι (από το ’10 φορολογουνται κανονικα αρα είναι διπλα χαμενοι) φορολογουνταν αυτοτελως και μερικα καθολου. Αυτό όμως ειχε επιπτωση και στα δωρα και στα επιδοματα (πχ μισθος καθηγητη 1300 ευρω δωρο χριστουγεννων 850 οσος ο καθαρος μισθος του) επισης ετσι υπολογιζοταν και προς τα κατω η συνταξη.
Αν καταργηθει το επιδομα εξωδιδακτικης απασχολησης πχ ο μισθος ενός καθηγητη με 15 χρονια παει στα 1000 ευρω από 1300 περιπου σημερα.
Οσον αφορα το διαχειριστικων λαθων το παιρνουν οι ταμιες και είναι καπου 45 ευρω το μηνα, ενώ το επιδομα υπολογιστη το παιρνουν πολύ συγκεκριμενες κατηγοριες (πληροφορικαριοι που απασχολονται σε τμηματα πληροφορικης)
Φυσικα και πρεπει να καταργηθουν τα επιδοματα. Αλλα πρεπει οι μισθοι να αυξηθουν σοβαρ. Εκτος εάν νομιζετε ότι 750 ευρω βασικος μισθος είναι νορμαλ.

Και μην πεταχτει κανας πονηρος και πει για τα 592 ευρω του ιδιωτικου τομεα.
Οι εργαζομενοι μαχομαστε ολοι μαζι για την αυξηση των αποδοχων μας, την επιστροφη των κλεμμενων, την μεταστροφη τη κοινωνιας σε ανθρωπινη και την ηττα των εχθρων των ανθρωπων που κυβερνουν. Δεν αγωνιζομαστε για να μειωθουν τα εισοδηματα του διπλανου εργαζομενου (να ψοφησει η κατσικα του γειτονα) αλλα για να ανακατανειμουμε τον πλουτο υπερ ολων μας….

Υγ το πρωτοσελιδα της wall street journal που ελεγε «αν νομιζουν ότι θα ξεπληρωσουν το χρεος τους οι ελληνες παιρνουν ναρκωτικα» τα εγχωρια μμε το εκαναν γαργαρα….

the who
09/02/2011, 06:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Διάβαζα τη λιστα με τα επιδόματα που καταργούνται. Έιναι απίστευτο το τί υπήρχε
(αναμενω βεβαια να γίνει πράξη η καταργηση πρώτα γιατί...)

Τεσπα

Ποια επιδόματα καταργούνται:

Το επίδομα βιβλιοθήκης ( γιατροί, δικαστικοί και καθηγητές πανεπιστημίου) (!)
Το δικαίωμα ελέγχου αποθήκευσης καυσίμων
Το δικαίωμα βεβαίωσης εσόδων υπέρ τρίτων
Το δικαίωμα εκτέλεσης τελωνειακών εργασιών
Επίδομα γεωλόγων και γεωτεχνικών
Δικαίωμα εκτέλεσης χημικών εργασιών
Αποφοίτων σχολής δημόσιας διοίκησης
Προεδρίας Δημοκρατίας
Τεχνολογικής έρευνας
Νοσοκομειακής διατροφής
Έγκαιρης προσέλευσης (!)
Μεταφοράς φακέλου
Υπολογιστή (!!!!!!)
Ταχύτερης διεκπεραίωσης (!!!!)
Αποτελεσματικότερης διεκπεραίωσης
Εξομάλυνσης
Αντιστάθμισης διαχειριστικών λαθών
Προσωπικής διαφοράς (?????)
Ειδικής απασχόλησης
Ληξιαρχείου
Υπηρέτησης σε διαχειριστική αρχή
Διδακτικής προετοιμασίας
Συμμετοχής σε επιτροπή
Υπηρεσία αλλοδαπών
Κίνησης Υπαλλήλων
Ειδικών λογαριασμών
Σωφρονιστικών υπαλλήλων
Γ.Γ. Αθλητισμού (!!!!)
Υπαλλήλων Πολιτικής αεροπορίας
Ελεγκτών Πολιτικής αεροπορίας
Εξεταστών και βοηθών
Μηχανικών
Εξωδιδακτικής απασχόλησης
Διοικητικών Υπουργείου Παιδείας
Ειδικό επίδομα υπουργείου Εσωτερικών και Εξωτερικών


Σύμφωνα με την Ελευθεροτυπία, από τα 40 επιδόματα του Δημοσίου καταργούνται τα 36. Παραμένουν το οικογενειακό και το επίδομα θέσης. Το επίδομα ειδικών συνθηκών μετονομάζεται σε πριμ παραγωγικότητας και θα το παίρνουν ορισμένοι υπάλληλοι έπειτα από αξιολόγηση.

Πηγή: http://www.nooz.gr/greece/kargointai-36-epidomata-sto-dimosio

Ωρε πακετανιο στην ερτ παιρνουν επιδομα λογω μη καταβολης επιδοματων λεμεεεεεε.:bigcry: :bigcry:

iosif
09/02/2011, 06:51
και δεν ξερω εαν πηρατε χαμπαρι το προτοσελιδο των νεων προχθες που εξομοιωνε το κινημα κατα των διοδιων με τους καμενους που σπασαν τα θεατρο

the who
09/02/2011, 06:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
και δεν ξερω εαν πηρατε χαμπαρι το προτοσελιδο των νεων προχθες που εξομοιωνε το κινημα κατα των διοδιων με τους καμενους που σπασαν τα θεατρο

Aυτη ειναι η γραμμη της κυβερνησης και σαν πιστα σκυλια την ακολουθουν.Το ιδιο γινεται παντα,τι σε παραξενευει?

iosif
09/02/2011, 07:03
οτι επι ψυχαρη εχει χαθει οποιαδηποτε αξιοπρεπεια

irinia
09/02/2011, 07:05
ΜΟΛΙΣ ΘΕΩΡΗΣΑΝ ΟΤΙ.........ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΤΩΝ ΔΙΟΔΙΩΝ ΔΙΟΓΚΩΝΕΤΑΙ





Μέ διάφορες κοινωνικές προεκτάσεις..........
ΑΜΕΣΩΣ κινητοποιείται ό κρατικός μηχανισμός
γιά λογαριασμό τίνος....??
Νά προστατεύσει ποιόν...??
Καί νά προλάβει τί....??
ΠΟΙΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΥΒΕΡΝΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ....??




ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΗΛΙΘΙΟΥΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ



Άπορώ όμως ,μά τόσους πολλούς έχουν μπουκώσει....??
Καί κάθε 4 χρόνια παίρνει αύτό τό ντουέττο 80%...??





:confused:

iosif
09/02/2011, 07:15
ωπα

αειρνουν 80% του 70%
και στις τελευταιες δημοτικες εκλογες ΚΑΤΑΠΟΝΤΙΣΤΗΚΑΝ

ακομα και οι μπουταρης-καμινης ηταν ψηφος για να φυγουν οι αλλοι (κακλαμανη και παπα)
πραγμα που θα συνεβαινε και στην προηγουμενη τετραετια αν δεν κατεβαζε το πασοκ (και μονο που γραφω τη λεξη σιχαινομαι) κομματοσκυλα

ποιος το ειχε πει?
στην αρχη θα μας κοροιδεψουν μετα θα μας λοιδωρησουν
κατοπιν θα μας απειλησουν
στο τελος θα νικησουμε

alres
09/02/2011, 07:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Διάβαζα τη λιστα με τα επιδόματα που καταργούνται. Έιναι απίστευτο το τί υπήρχε
(αναμενω βεβαια να γίνει πράξη η καταργηση πρώτα γιατί...)

Τεσπα

Ποια επιδόματα καταργούνται:

Το επίδομα βιβλιοθήκης ( γιατροί, δικαστικοί και καθηγητές πανεπιστημίου) (!)
Το δικαίωμα ελέγχου αποθήκευσης καυσίμων
Το δικαίωμα βεβαίωσης εσόδων υπέρ τρίτων
Το δικαίωμα εκτέλεσης τελωνειακών εργασιών
Επίδομα γεωλόγων και γεωτεχνικών
Δικαίωμα εκτέλεσης χημικών εργασιών
Αποφοίτων σχολής δημόσιας διοίκησης
Προεδρίας Δημοκρατίας
Τεχνολογικής έρευνας
Νοσοκομειακής διατροφής
Έγκαιρης προσέλευσης (!)
Μεταφοράς φακέλου
Υπολογιστή (!!!!!!)
Ταχύτερης διεκπεραίωσης (!!!!)
Αποτελεσματικότερης διεκπεραίωσης
Εξομάλυνσης
Αντιστάθμισης διαχειριστικών λαθών
Προσωπικής διαφοράς (?????)
Ειδικής απασχόλησης
Ληξιαρχείου
Υπηρέτησης σε διαχειριστική αρχή
Διδακτικής προετοιμασίας
Συμμετοχής σε επιτροπή
Υπηρεσία αλλοδαπών
Κίνησης Υπαλλήλων
Ειδικών λογαριασμών
Σωφρονιστικών υπαλλήλων
Γ.Γ. Αθλητισμού (!!!!)
Υπαλλήλων Πολιτικής αεροπορίας
Ελεγκτών Πολιτικής αεροπορίας
Εξεταστών και βοηθών
Μηχανικών
Εξωδιδακτικής απασχόλησης
Διοικητικών Υπουργείου Παιδείας
Ειδικό επίδομα υπουργείου Εσωτερικών και Εξωτερικών


Σύμφωνα με την Ελευθεροτυπία, από τα 40 επιδόματα του Δημοσίου καταργούνται τα 36. Παραμένουν το οικογενειακό και το επίδομα θέσης. Το επίδομα ειδικών συνθηκών μετονομάζεται σε πριμ παραγωγικότητας και θα το παίρνουν ορισμένοι υπάλληλοι έπειτα από αξιολόγηση.

Πηγή: http://www.nooz.gr/greece/kargointai-36-epidomata-sto-dimosio

Κατ αρχάς ο χρόνος δημοσίευσης τέτοιων ειδήσεων, βρωμάει και ζέχνει και αυτό το έχουν καταλάβει και οι πέτρες.

Κάπως σωστά το λες αλλά θέλει διευκρίνηση: τα επιδόματα ήταν ο τρόπος να δίνει έμμεσες αυξήσεις η εκάστοτε κυβέρνηση, επιβεβαιώνοντας το ρόλο των (δικών τους) συνδικαλιστών και ο τρόπος να το βουλώνουν οι δημόσιοι υπάλληλοι.

Όταν λοιπόν τράβαγαν απεργίες και πολύ καλά έκαναν κατά τη γνώμη μου, αντί για αύξηση στο μισθό, ΄έπαιρναν επίδομα για στραβό ξύπνημα και αγοράς μανικιουρ. Το οποίο ήταν πουστιά από την πλευρά του κράτους εργοδότη και έλλειψη συνείδησης από την πλευρά των υπαλλήλων.

Γιατί το επίδομα είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από το μισθό, ως γνωστόν. Δεν είναι μισθός, αλλά είναι συμπλήρωμά του. Κάτι που όμως δεν το σκεφτόντουσαν οι τωρινοί 40 φεύγα καθότι έμπαινε ένα κατοσταρικάκι παραπάνω στο βιβλιάριο και αυτοί δεν σκεφτόντουσαν τι στο διάολο είναι αυτό, απλά μέτραγε ότι ήταν δικό τους.

Όπως βέβαια αποδεικνύει περίτρανα η ιστορία, ό,τι δεν έχει κατακτηθεί στ' αλήθεια, με πίεση, με αγώνα αδιαπραγμάτευτο, με θυσίες, με ... με... με.... , αλλά με δοσοληψίες των συνδικαλιστών under the table και με κλείσιμο του ματιού, μπορεί να παρθεί πίσω με μία και μόνο γαμημένη υπογραφή.

Το αυτό ισχύει και για άλλες ""κατακτήσεις"" της ελληνικής κοινωνίας που διαφύλατταν ένα βιοτικό επίπεδο ανεκτό ως πόλύ καλό, για κάποιες τάξεις.

Ξεκαθαρίζει σιγά σιγά το τοπίο

Cpt. Haddock
09/02/2011, 07:20
Γιατί επαναλαμβάνετε ότι εχω πει σε δυο γραμμες; :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
[...]Τα αστεία επιδόματα ήταν ο τρόπος των συνδικαλιστών να πετυχαίνουν αυξησεις και των κυβερνήσεων να χαϊδεύουν τα αυτά των σφουγγοκωλάριών τους

THEOD
09/02/2011, 07:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Καλά, μπορεί να είναι 500, μη κολάς τώρα.



Μπαααα...Από χιλιάρικο και πάνω... :rolleyes:

iosif
09/02/2011, 07:54
«Σφράγιδά» τέλους στην ποινική αξιολόγηση του σκανδάλου της Μονής Βατοπεδίου και την εµπλοκή τριών πρώην στελεχών της κυβέρνησης της Ν.Δ. βάζει και επισήµως το Δικαστικό Συµβούλιο.

Το υπ’ αριθµόν 1/8.2

.2011 βούλευµα του Δικαστικού Συµβουλίου µε το οποίο παύει οριστικά η ποινική δίωξη για απιστία εναντίον των Ευ. Μπασιάκου, Αλ. Κοντού και Π. Δούκα λόγω εξάλειψης του αξιοποίνου τωνπράξεων ή ακριβέστερα λόγω παραγραφής, διαβιβάστηκε χθες στον πρόεδρο της Βουλής. Το εν λόγω βούλευµα ασχολείται τυπικά µε την άρση της διαφωνίας µεταξύ της Βουλής – δεδοµένου ότι µε απόφασή της παραπέµφθηκε η υπόθεση στοΔικαστικόΣυµβούλιο για τη διενέργεια ανάκρισης – και του ανακριτή,ο οποίος αρνήθηκε να εκτελέσει την παραγγελία της Βουλής, λόγω εξάλειψης του αξιοποίνου των πράξεων.

Συμφωνά µε την πρόταση του αντεισαγγελέα του Αρείου Πάγου Μιλτ. Ανδριωτέλλη προς το Δικαστικό Συµβούλιο, «η ποινική δίωξη κατά των τριών πολιτικών προσώπων ασκήθηκεαπό τη Βουλή µετά το πέρας της δεύτερης τακτικής συνόδου της βουλευτικής περιόδου που άρχισε µετά την τέλεση των πράξεων ως µη έδει και δη ασκήθηκε κατάτη διάρκεια της δεύτερηςτακτικής συνόδου της µεθεποµένηςαπό τον φερόµενο χρόνο τελέσεως των πράξεων, βουλευτικής περιόδου».Κατά συνέπεια – καταλήγει ο κ. Ανδριωτέλλης – για τα εν λόγω πολιτικά πρόσωπαέχει εξαλειφθεί το αξιόποινο.

ΤΟΣΟ ο εισαγγελικός λειτουργός όσο και το Δικαστικό Συµβούλιο τονίζουν ότι χρόνος τέλεσης της πράξης θεωρείται οχρόνος κατά τον οποίο ενήργησε ο υπαίτιος, ανεξαρτήτως του χρόνου που επήλθε το αξιόποινο αποτέλεσµα. Οπως προκύπτει από το πόρισµα της Εξεταστικής Επιτροπής της Βουλής, οι πράξεις για τις οποίες παραπέµφθηκαν οι τρεις πρώην υπουργοί τελέστηκαν το διάστηµα 2004-2006. Από τον χρόνο αυτό, όπως αναφέρεται στο βούλευµα, παρήλθε η αποσβεστική προθεσµία των άρθρων 86 παρ. 3 του Συντάγµατος και 3 παρ. 2 του Ν. 3126/2003. Κατόπιν αυτών το Δικαστικό Συµβούλιο αίρει τη διαφωνία υπέρ της άποψης του ανακριτή και υπογράφει το οριστικό πέρας της διαδικασίας.

ta nea

LsKostas
09/02/2011, 10:41
Για να δούμε εδώ τι θα κόψουν


223132

iosif
10/02/2011, 03:34
Πρωθυπουργικό πατατράκ

Στο πλαίσιο του Νταβός, ο αρχισυντάκτης των «Financial Times», που συντόνιζε τη συζήτηση για την «Ευρώπη» (28.1), όπου συμμετείχαν οι Γ. Παπανδρέου, Nick Clegg, Jacob Wallenberg και Ζαν-Κλοντ Τρισέ, έκανε το λάθος να ρωτήσει τον Έλληνα πρωθυπουργό τα εξής:

«Ορισμένοι, όμως, θα μας ρωτήσουν: Γιατί τη στιγμή που ξαναγράφονται τα συμβόλαια, όπως π.χ. στον δημόσιο τομέα, που ο κόσμος χάνει τη δουλειά του και οι όροι των συνταξιοδοτικών συμβολαίων αλλάζουν, το συμβόλαιο αλλάζει, γιατί τελικά δεν θα αλλάξουν και οι όροι των συμβολαίων με εκείνους που αγοράζουν ομόλογα, ώστε να επωμιστούν μέρος της ζημιάς;».

Με άλλα λόγια, ο δημοσιογράφος ρώτησε: Αφού τα συμβόλαια με τον εργαζόμενο και τον συνταξιούχο αλλάζουν μονομερώς από την κυβέρνηση εις βάρος τους, γιατί δεν μπορεί να γίνει το ίδιο και με τα συμβόλαια των ομολογιούχων; Γιατί αυτοί δεν μπορούν να επωμιστούν μέρος της ζημιάς;

Ο κ. Παπανδρέου τα έχασε, άλλαξε χρώμα και ψέλλισε: «Το ερώτημά σας είναι θεωρητικό. Νομίζω ότι ο Ζαν-Κλοντ Τρισέ θα μπορούσε να σας απαντήσει». Δηλαδή, το αν θα πρέπει να φροντίσει η κυβέρνηση να πληρώσουν τουλάχιστον μέρος της ζημιάς και εκείνοι που είναι οι πιο έχοντες, οι πιο κερδισμένοι, από όλους τους έχοντες και κατέχοντες, είναι ερώτημα «θεωρητικό», που θα πρέπει να απαντήσει ο κ. Τρισέ, δηλαδή ο αρχιτραπεζίτης της ευρωζώνης.

«Σε αυτό τον επικοινωνιακό κόσμο, οι δηλώσεις που κάνουμε εμείς οι πολιτικοί είναι μερικές φορέςισχυρότερες απ' ό,τι χρειάζεται. Γι’ αυτό οι απαντήσεις που δίνουμε πρέπει να είναι εποικοδομητικές» πρόσθεσε με τέτοια αμηχανία ο κ. Παπανδρέου, που έκανε τον δημοσιογράφο να τον ειρωνευτεί: «Είναι φιλοσοφική η ερώτηση».

Τα χάχανα από το ακροατήριο προκάλεσαν ακόμη μεγαλύτερη αμηχανία στον πρωθυπουργό, ο οποίος, αντί να απαντήσει στην ερώτηση, έβαλε να παίξει η γνωστή κασέτα: «Καθόλου. Θα έλεγα, όμως, ότι έχουμε πάρει μια απόφαση, μια σαφή απόφαση, να ακολουθήσουμε έναν δρόμο. Μάλιστα, αυτή είναι μια απόφαση που έχει ήδη ληφθεί στην Ευρωπαϊκή Ένωση: η επιμήκυνση της αποπληρωμής του χρέους μας στο ΔΝΤ και την Ευρωπαϊκή Ένωση. Έγιναν συζητήσεις, επίσης, για τους όρους του δανείου. Βρίσκονται σε εξέλιξη».

Με άλλα λόγια, ο πρωθυπουργός και η κυβέρνησή του δεν χρειάζεται να προβληματίζονται για εναλλακτικές, απλώς ακολουθούν τον δρόμο που έχουν επιλέξει οι τραπεζίτες και η Ευρωπαϊκή Ένωση. Δεν έχει καμιά σημασία πού οδηγεί αυτός ο δρόμος ούτε αν υπάρχει άλλη εναλλακτική. Η κυβέρνηση έχει κάνει την επιλογή της. Πετά ο γάιδαρος, λέει η Ε.Ε. και οι τραπεζίτες. Πετά, απαντούν περιχαρείς ο πρωθυπουργός και η κυβέρνησή του. Κι αφού το λένε αυτοί, δεν έχει κανείς το δικαίωμα να το αμφισβητήσει. Ούτε η ίδια η πραγματικότητα. Αυτό σημαίνει «αξιοπιστία» στον διεστραμμένο κόσμο της σημερινής κυβερνητικής πρακτικής.

Προσωπικά αναρωτιέμαι: Πότε άλλοτε είχε η χώρα έναν τέτοιο πρωθυπουργό; Πότε άλλοτε υπήρχε τέτοια υποτέλεια και εθελοδουλία; Ο λόγος είναι απλός: Η σημερινή κυβέρνηση δεν διαπλέκεται απλώς με τα γνωστά επιχειρηματικά συμφέροντα, που νέμονται για δεκαετίες το κράτος, την οικονομία και την κοινωνία στην Ελλάδα. Δεν λειτουργεί απλώς ως εγγυητής των συμφερόντων των ισχυρών «εταίρων» μας.

Όχι. Με τη σημερινή κυβέρνηση, εγκαινιάζεται ένα νέο καθεστώς προς όφελος των πιο παρασιτικών καιληστρικών συμφερόντων της διεθνούς αγοράς, δηλαδή της τραπεζικής και χρηματιστικής ολιγαρχίας. Πρόκειται για συμφέροντα που δεν έχουν καμιά σχέση με την παραγωγή, αλλά ξέρουν να κερδίζουν υπέρογκα ποσά από τις χρεωστικές απαιτήσεις που συσσωρεύουν έναντι των οφειλετών τους, ιδιωτών και κρατών. Κι έτσι, με όπλο την τοκογλυφία, τις πολιτικές και οικονομικές εκδουλεύσεις έναντι δανείων, κερδίζουν αδρά, χωρίς τις επιβαρύνσεις και τα κόστη που συνδέονται με τις επενδύσεις στην παραγωγή.



Φαύλος κύκλος

Σήμερα, πολύ περισσότερο από ποτέ, οι τράπεζες και τα επενδυτικά κεφάλαια αποτελούν την κυρίαρχημορφή της παγκόσμιας οικονομίας, πολύ πιο ισχυρή και πολύτιμη από ό,τι τα ίδια τα κράτη. Είναι ηκινητήρια δύναμη πίσω από την «παγκοσμιοποίηση» και την επιβολή της «παγκόσμιας διακυβέρνησης». Το 2009 το ενεργητικό των τραπεζών ανήλθε σχεδόν στα 93 τρισ. δολ., όταν το παγκόσμιο ΑΕΠ έφτασε, σύμφωνα με το ΔΝΤ, στα 57,8 τρισ. δολ. Ειδικά στην Ε.Ε. και την ευρωζώνη, η κατάσταση είναι ακόμη εκρηκτική. Στην Ε.Ε. με ΑΕΠ το 2009 15,3 τρισ. δολ. το ενεργητικό των τραπεζών ανερχόταν σε 41,7 τρισ.δολ. Με άλλα λόγια, η οικονομική επιφάνεια των ευρωπαϊκών τραπεζών ήταν 2,7 φορές μεγαλύτερη από την οικονομική επιφάνεια των κρατών - μελών της Ε.Ε.

Έτσι, για να μπορέσει να υπάρξει ανάπτυξη σε μια οικονομία που βασίζεται σ’ αυτά τα τεράστια ενεργητικά των τραπεζών, θα πρέπει οι τράπεζες να συνεχίσουν να δανείζουν και έτσι να διογκώνουνακόμη περισσότερο τα ενεργητικά τους. Για να γίνει αυτό, θα πρέπει τα κράτη και οι ιδιώτες να συνεχίσουν να αναζητούν δάνεια, δηλαδή να χρεώνονται ακόμη περισσότερο. Πώς είναι αυτό δυνατό στη σημερινή κατάσταση έκρηξης ιδιωτικού και δημόσιου χρέους;

δ. καζακης, "ποντικι" 04.02.2011

jimmis5
14/04/2011, 07:53
Ετσι να μην ξεχνιομαστε 2 ομιλιες των πανεπιστημιακων δειτε της.

http://www.youtube.com/watch?v=D0bHuJi07eE&feature=player_embedded#at=175

http://www.youtube.com/watch?v=qMtsJ8LYvfc&feature=related

:sad:

zephyr1
15/04/2011, 11:27
Ερωτήσεις που (δεν) ζητούν απάντηση

Έχετε δανείσει 100 ευρώ σε έναν με μισθό 100 ευρώ και 500 ευρώ σε
κάποιον με μισθό 1000 ευρώ. Ο πρώτος σας χρωστάει το 100% του μισθού
του,
ενώ ο δεύτερος σας χρωστάει το 50% του μισθού του. Βάσει ποιας λογικής
θα κυνηγούσατε τον πρώτο που αδυνατεί να πληρώσει το χρέος του και θα
αφήνατε τον δεύτερο που ΜΠΟΡΕΙ να πληρώσει; Γιατί προσπαθείτε να
πάρετε τα 100 και όχι τα 500;

Αυτό ακριβώς είναι που συμβαίνει με το ΔΝΤ.
Είδα στο διαδίκτυο τον κατάλογο με τα χρέη όλων των χωρών της γης. Ενδεικτικά:
-Η Γερμανία με 5 τρις έλλειμμα έχει χρέος στο 155% του ΑΕΠ της.
-Η Γαλλία πάλι με 5 τρις έχει χρέος στο 188% του ΑΕΠ της.
-ΟΙ ΗΠΑ με 13 τρις έλλειμμα έχει χρέος στο 94% του ΑΕΠ της.
Οπότε είναι προφανές ότι δεν έχει τόση σημασία το μέγεθος του χρέους
όσο το ποσοστό του επί του ακαθαρίστου εθνικού προϊόντος.
Μετά από μερικές ματιές στον πίνακα προκύπτουν κάποιες απορίες:
Ερώτηση 1. Πως γίνεται και ενώ το Λουξεμβούργο, η Αγγλία, η Ελβετία,
το Βέλγιο, η Γαλλία, η Δανία και η Αυστρία έχουν ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ποσοστό
χρέους από εμάς, αυτοί να ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ σώσιμο, αλλά αντίθετα
έρχονται να σώσουν εμάς;
Ερώτηση 2. Πως γίνεται το Αφγανιστάν με περίπου μισόν αιώνα συνεχείς
πολέμους να έχει μόνο 23% του ΑΕΠ του χρέος, την στιγμή που ξέρουμε
ότι ένας πόλεμος μερικών ημερών μπορεί να " ξετινάξει" μία χώρα;
Ερώτηση 3. Πως γίνεται να χρωστάνε 29% το Κουβέιτ, 54% το Μπαχρέιν και
τα Αραβικά εμιράτα 56% την στιγμή που είναι παγκόσμιοι προμηθευτές
πετρελαίου;
Ερώτηση 4. Πως γίνεται στην Ελβετία με 271% χρέος, μία απλή
καθαρίστρια σε νοσοκομείο (περίπου το 2000) να πληρώνεται με 2000 ευρώ
μισθό;
Ερώτηση 5. Πως γίνεται η Νορβηγία με 143% χρέος να μην έχει πρόβλημα
και να μην χρειάζεται σώσιμο ή περικοπές;
Ερώτηση 6. Γιατί οι παγκόσμιοι δανειστές δεν ανησυχούν μήπως χάσουν τα
13, 5 τρις που χρωστάνε οι ΗΠΑ, τα 2 τρις που χρωστάει το
Λουξεμβούργο, τα 9 τρις που χρωστάει η Αγγλία (κλπ, κλπ) αλλά
ανησυχούν για τα 500 δις που χρωστάμε εμείς;
Ερώτηση 7. Πως γίνεται και ολόκληρος ο πληθυσμός της γης χρωστάει το
98% των χρημάτων του;
Ερώτηση 8. Ποιοι έχουν τόσα πολλά ώστε να «αντέχουν» να δανείσουν τόσο
πολύ χρήμα;
Ερώτηση 9. Πού τα βρήκαν τόσα χρήματα;
Ερώτηση 10. Γιατί τα χρήματά τους δεν συμμετέχουν στο ΑΕΠ της χώρας τους;

Τελικά μήπως τα στοιχεία αυτά δείχνουν ότι η παγκόσμια οικονομία δεν
είναι παρά μία τεράστια φούσκα, ενώ το χρήμα είναι ψεύτικο, τυπωμένο
στα άδυτα των πολυεθνικών τραπεζών μόνο και μόνο για να επιτευχθεί
ένας παγκόσμιος έλεγχος;
Ολόκληρος ο κατάλογος με τα χρέη παγκοσμίως βρίσκεται εδώ:


http://en.wikipedia.org/wiki/ List_of_countries_by_external_ debt

makis206
15/04/2011, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ερωτήσεις που (δεν) ζητούν απάντηση
Έχετε δανείσει 100 ευρώ σε έναν με μισθό 100 ευρώ...........
...................

Όλα γίνονται Πάνο, στην Ελλάδα ζούμε..:lol:

Cpt. Haddock
15/04/2011, 11:39
Εχει ξαναγράψει ο Baron/byron σε καποιο ποστ γιατι αυτη η λιστα δεν ειναι απολύτως ακριβής

zephyr1
15/04/2011, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Όλα γίνονται Πάνο, στην Ελλάδα ζούμε..:lol:

Δεν το βλεπω νομιζεις?

Βιντεο για αφυπνιση.

Αμερικανικο ονειρο part1 (http://www.youtube.com/watch?v=X5DYw1HZXH0)

Part2 (http://www.youtube.com/watch?v=O2OtMO13Iy4)

inside job (http://www.youtube.com/watch?v=cjDhNwPsKGg)

Πως η Αμερικα βαρεσε κανονι με 720 δις δολαρια ,τα μεγαλυτερα στελεχη της λιγο πριν το κανονι πηραν ως πριμ μια περιουσια και πως δημιουργησαν το Δντ για να βγαλουν τα σπασμενα απο αναπτυσομενες χωρες (βλ.Ελλαδα) που οφειλονται στην πλουτοκρατια του 1%.

spiridaus
15/04/2011, 11:50
Αυτή:

http://www.naftemporiki.gr/infographics/graph.asp?id=36356

?

iosif
15/04/2011, 12:09
κυκλοφορησε στα μερη μου, μου αρεσε και το βαζω: μεσα στην "ισοπεδωτική απλότητα " είναι to the point:





ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
Στην δικτατορία της Αιγύπτου, φημολογείται ότι ο Μουμπάρακ διαθέτει καταθέσεις στο εξωτερικό ύψους 70 δις. Δολλ., διπλάσιο ποσό από το εξωτερικό χρέος της χώρας. Στην Ελλάδα υπάρχουν 6.000 πολίτες που διαθέτουν 700 δις. Δολλ. καταθέσεις στην Ελβετία, ποσό υπερδιπλάσιο του εξωτερικού χρέους της χώρας.

Στη δικτατορία ένας στενός πυρήνας φίλων και συγγενών του δικτάτορα διοικούν τη χώρα μέσω υπουργείων. Στην κοινοβουλευτική δημοκρατία της Ελλάδας ένας πυρήνας συγγενών, φίλων και κομματόσκυλων διοικούν την χώρα μέσω κρατικά επιδοτούμενων μ.κ.ο., οργανισμών και ιδρυμάτων.

Στην δικτατορία οι πλούσιοι δεν πληρώνουν φόρους παρά συμμετέχουν στην κυβέρνηση. Στην Ελλάδα οι εφοπλιστές είναι ευεργέτες και απαλλάσσονται της φορολογίας. Το μερίδιο τους το πληρώνουν οι εργάτες και μισθωτοί που από τον Οκτώβριο θα πληρώνουν σε διπλάσια από την σημερινή τιμή το πετρέλαιο θέρμανσης.

Στις δικτατορίες δεν υπάρχει δικαιοσύνη. Στην Ελλάδα δύο 55χρονα αδέλφια άνεργα και με σοβαρά προβλήματα υγείας (τα αδέλφια Τσουβαλάκη) καταδικάστηκαν σε 5ετή φυλάκιση για κλοπή δύο λάπτοπ. Εκτίθηκε ο πρώτος χρόνος φυλάκισης και τους ζητήθηκε να εξαγοράσουν άλλον ένα χρόνο έναντι 10 ευρώ/ ημέρα. Πασίγνωστος λαικός αοιδός για φοροκλοπή 5 εκ. ευρώ καταδικάστηκε σε 5 χρόνια φυλάκιση εξαγοράσιμη με 5 ευρώ/ ημέρα. Ταυτόχρονα δεκάδες άνθρωποι (όπως ο Α. Σειρηνίδης) βρίσκονται στην φυλακή με μόνο αποδεικτικό στοιχείο την πολιτική τους πεποίθηση.

Στις δικτατορίες φυλακίζουν χωρίς στοιχεία και δίκη. Στην Ελλάδα πρώην υπουργός και παρ’ολίγον αρχηγός κόμματος και πρωθυπουργός αγοράζει το 2010 σπίτι αξίας 1 εκατ. Ευρώ με τραπεζικό δανεισμό. Το 2009 δεν είχε δηλώσει εισόδημα ενώ για το 2008 είχε δηλώσει 100 χιλιάδες ευρώ υπουργική σύνταξη. Ταυτόχρονα τα παιδιά του έχουν αξιοσημείωτες επενδύσεις σε ακίνητη περιουσία. Άλλος υπουργός μπαίνει στην επαγγελματική πολιτική με ενοικιαζόμενο γραφείο και είκοσι χρόνια μετά διαθέτει 55 ακίνητα και καμιά δεκαριά όφσορ εταιρείες! Αλλά ευτυχώς, στην Ελλάδα απαιτούνται αποδείξεις.

Στις δικτατορίες αποφασίζει κάποιος και διατάσει. Στην Ελλάδα γίνεται «δημόσια διαβούλευση» και τελικά γίνεται αυτό που είχε προαποφασιστεί από τις «επιτροπές».

Στις δικτατορίες όποιος αντιδρά είναι ταραξίας, πράκτορας κλπ. Στην Ελλάδα όποιος αντιδρά είναι βολεμένος συνδικαλιστής, διαπλεκόμενος, χούλιγκαν ή το νέο σύγχρονο στίγμα, «συριζαίος».

Στην δικτατορία γίνονται εκλογές βίας και νοθεία, συμμετέχουν οι μισοί από το εκλογικό σώμα και καμία προεκλογική δέσμευση προς τα θύματα που συμμετείχαν στις εκλογές δεν πραγματοποιείται. Στην κοινοβουλευτική δημοκρατία της Ελλάδας γίνονται εκλογές με συμμετοχή του 70%, το κόμμα του 28% του συνόλου των ψηφοφόρων λαμβάνει πλειοψηφία στην βουλή και κάνει ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που δεσμεύτηκε με το προεκλογικό του πρόγραμμα. Βία και νοθεία δεν χρειάζονται. Διαθέτουμε μέσα μαζικής ενημέρωσης.

Στις δικτατορίες κλείνουν σχολεία και ανοίγουν φυλακές. Δεν μπορούμε να βρούμε διαφορές με την κατάσταση στην ελληνική προεδρευόμενη κοινοβουλευτική δημοκρατία.

ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ

ΑΥΤΟΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ

ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

να προσθεσω κατι δικά μου. ο νεος επικεφαλης της ελλ. στατ υπηρεσιας προερχεται απο το δντ. ο νεος επικεφαλης του ο.διαχειρισης δημ. χρεους απο την goldman sacs. (θελουν να δωσουν στον ο.δ.δη.χ. την διαχειριση των ρευστων του κρατους και αυτος ειναι ενας απο τους λογους της απεργιας στο γενικο λογιστηριο του κρατους). ο γ.παπα/νου ηταν οικονομικος συμβουλος του σημιτη και αυτος που χειριστηκε την υποθεση των swap μεταξυ g.s. και ελληνικου δημοσιου. κατα τα αλλα η χωρα ειναι ανεξαρτητη.....

iosif
15/04/2011, 12:16
και τελικα το διλλημμα εχει τεθει:

prozac ή εξέγερση

the who
15/04/2011, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
και τελικα το διλλημμα εχει τεθει:

prozac ή εξέγερση

Εξεγερση για πιο φτηνα prozac

s_gogos
16/04/2011, 17:02
ΑΣ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ (http://www.youtube.com/watch?v=bw3oz6iuF4c)

byron
16/04/2011, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ερωτήσεις που (δεν) ζητούν απάντηση




Η απάντηση είναι η εξής. Αν ακόμα και μετά τα έχουν συμβεί στην Ελλάδα, εξακολουθούμε να πιστεύουμε οτι η χώρα μας είναι στο κέντρο μιας παγκόσμιας συνωμοσίας και ότι όσα λένε τα νούμερα είναι πλασματικά, είμαστε για τα πανηγύρια.

Πάνο δεν αναφέρομαι σε σένα που απλά πόσταρες κάτι που κυκλοφορεί στο net αρκετό καιρό. Όσοι τα ανεβάζουν στα blogs χωρίς να έχουν ιδέα τι σημαίνει δημόσιο και ιδιωτικό χρέος, εκτός από ηλίθιοι και ημιμαθείς είναι και επικίνδυνοι.


Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus
Αυτή:

http://www.naftemporiki.gr/infographics/graph.asp?id=36356

?

Αυτή η λίστα δεν έχει καμμία σχέση με την παραπάνω. Λάθος?

zephyr1
16/04/2011, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Η απάντηση είναι η εξής. Αν ακόμα και μετά τα έχουν συμβεί στην Ελλάδα, εξακολουθούμε να πιστεύουμε οτι η χώρα μας είναι στο κέντρο μιας παγκόσμιας συνωμοσίας και ότι όσα λένε τα νούμερα είναι πλασματικά, είμαστε για τα πανηγύρια.

Πάνο δεν αναφέρομαι σε σένα που απλά πόσταρες κάτι που κυκλοφορεί στο net αρκετό καιρό. Όσοι τα ανεβάζουν στα blogs χωρίς να έχουν ιδέα τι σημαίνει δημόσιο και ιδιωτικό χρέος, εκτός από ηλίθιοι και ημιμαθείς είναι και επικίνδυνοι.

Δλδ τι παιζεται?

Ο Γαπ ειναι στο σωστο δρομο μαζι με τους αμερικανους για να μας κανουν ανθρωπους?

Η τι πιστευεις τελος παντον οτι συμβαινει, αν θελεις πες με λιγα λογια.

spiridaus
16/04/2011, 18:49
Άλλο πράγμα ναι αλλά δεν είναι άσχετη ή λίστα.Αφού και εσύ για διάκριση δημόσιου - ιδιωτικού χρέους μιλάς.

Cpt. Haddock
16/04/2011, 18:51
Δεν καταλάβατε τί σας λέει ο Baron

byron
16/04/2011, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus
Άλλο πράγμα ναι αλλά δεν είναι άσχετη ή λίστα.Αφού και εσύ για διάκριση δημόσιου - ιδιωτικού χρέους μιλάς.

Η λίστα που έβαλες δείχνει το Λουξεμβούργο να έχει χρέος 20% και η λίστα του wikipedia 4.636%.

Και οι δύο οι λίστες είναι σωστές. Τι νομίζεις οτι δημιουργεί 4.616 % διαφορά?

byron
16/04/2011, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Δλδ τι παιζεται?

Ο Γαπ ειναι στο σωστο δρομο μαζι με τους αμερικανους για να μας κανουν ανθρωπους?

Η τι πιστευεις τελος παντον οτι συμβαινει, αν θελεις πες με λιγα λογια.

Πάνο πραγματικά δεν ξέρω τι θα συμβεί. Δεν πιστεύω σε αναδιάρθωση χρέους με την μορφή haircut, και δεν πιστεύω οτι θα βγούμε από το €. Επίσης πιστεύω ότι όποιοι υποστηρίζουν την επιστροφή στην δραχμή έχουν IQ τυρόπιτας.

jimmis5
19/04/2011, 15:03
Από τις αρχές του 2010 «εκκρεμεί» αίτημα της κυβέρνησης στην Ευρωπαϊκή Ένωση για αναδιάρθρωση του χρέους! Αυτό αποκαλύπτει με δήλωσή του στη γερμανική Die Welt μη κατονομαζόμενος υπουργός της κυβέρνησης, εκ των στενών συνεργατών του πρωθυπουργού, όπως αναφέρει η εφημερίδα, την ώρα που η κυβέρνηση πασχίζει να σταματήσει τη συζήτηση για το θέμα και ενώ πηγές του Βερολίνου δίνουν «ραντεβού» για την αναδιάρθρωση πριν το τέλος του καλοκαιριού!

http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2011-04-18-22-38-44-2011041835836/

AKIS BUSA
19/04/2011, 15:35
Αδελφια το ζητημα της "οικονομικης κρισης" ειναι τελειωμενο!! ετσι οπως τα κανανε με το ΔΝΤ
Δεν θα βγουμε απο το ΑΔΙΕΞΟΔΟ!!, αν δεν βγουμε απο το ΔΝΤ!!
Και τι θα γινει αν βγουμε??, ΤΙΠΟΤΑ!! χειροτερο απ"οτι ειμαστε ηδη!!

Ενα αλλο θεμα ομως πιο σημαντικο αυτην την στιγμη ειναι το θεμα ΑΟΖ (Αποκλειστικη Οικονομικη Ζωνη) που ετοιμαζει η Τουρκια στην Μεσογειο!!
Και η χωρα μας "κοιμαται" τον υπνο του Δικαιου!! (δεν ξερω κοιμαται, η κανει πως κοιμαται)

Δεν ξερω ποσοι απο εσας-εμας, εχουν δει και καταλαβει, τι γινεται τις τελευταιες ημερες με το Ισραηλ και την Τουρκια και βεβαια την Κυπρο.

Αυτο που βλεπω ειναι οτι αυτο το Προβλημα (ΑΟΖ), ειναι πολυ πιο σοβαρο!! απο την στημενη!! οικονομικη κριση!!
Και πιστευω οτι ετσι που το πανε σε βαθος χρονου (λιγοτερο των 2-3 χρονων) μην εχουμε καινουρια Ιμια!! (και ισως χειροτερα απο το 1996)

:beer: :beer:

Cpt. Haddock
19/04/2011, 16:14
Κατι "διαφορετικό"

Διαβαστε το προσεκτικά, οι πιο πολλοι ανηκετε σ' αυτούς που περιγραφει

http://www.capital.gr/Articles.asp?id=1174890


Για ποιον θυσιάζουν τη μεσαία τάξη;

Του Άγη Βερούτη

Η ραχοκοκαλιά της αστικής κοινωνίας μας είναι η μεσαία τάξη. Χωρίς αμφιβολία η μεσαία τάξη σήκωσε στους ώμους της τη μετάβαση από τη διαλυμένη οικονομία και κοινωνία που παρέδωσαν ο Δεύτερος Παγκόσμιος Πόλεμος, η Κατοχή και ο Εμφύλιος, στη μέχρι πρότινος αξιοπρεπή διαβίωση που αξίωνε ο Έλληνας μεσοαστός στην 24η μεγαλύτερη οικονομία παγκοσμίως, την Ελλάδα.

Η μεσαία τάξη είναι εκείνη που στερήθηκε για να σπουδάσει τα παιδιά της, που πληρώνει την παιδεία αλλά υποχρεώνεται να πληρώσει και φροντιστήρια, που δουλεύει 43 ώρες τη βδομάδα. Είναι εκείνη που η εργασία της ενεργοποιεί το μικρό και το μεσαίο κεφάλαιο να παράγει υπεραξία, ώστε να πληρώνει φόρους και εισφορές για να διατηρεί το Ελληνικό Δημόσιο. Είναι εκείνη που υλοποιεί την αλληλεγγύη των γενεών πληρώνοντας με τις εισφορές της πλουσιοπάροχες συντάξεις σε σημερινούς συνταξιούχους οι οποίοι όμως στη διάρκεια της εργάσιμης ζωής τους έβαλαν λιγότερες εισφορές από όσα εισέπραξαν ως σύνταξη στα προηγούμενα 2 χρόνια.

Επάνω στη μεσαία τάξη ασελγούν τα τελευταία 30 και πλέον χρόνια οι διεφθαρμένοι κρατικοί “λειτουργοί” όπως ονομάζουμε τους δημοσίους υπαλλήλους που εκβιάζουν τον πολίτη για να του παρέχουν τις υπηρεσίες που έχει ήδη πληρώσει με τους φόρους του. Η ασέλγεια περιλαμβάνει θεατρικά έργα όπως το “Φακελάκι ή ψοφάς σαν αδέσποτο σκυλί στο ράτζο”, “Λάδωμα για να μη σου κλείσω το ψωρομάγαζο με πρόστιμα που δεν θα μπορείς να πληρώσεις”, “Γρηγορόσημο γιατί αλλιώς σπίτι δε χτίζεις αυτή τη δεκαετία”, και αμέτρητα νταβατζηλίκια που νομοθετικά πλέον επιβάλλονται σε κάθε έκφανση της ζωής όπως εκατοντάδες φόροι υπέρ τρίτων, φόρος μεγάλης ακίνητης περιουσίας από τριάρι και πάνω, συντελεστές φορολόγησης που κάνουν τους ξένους να ανατριχιάζουν συγκριτικά με το τι παίρνει σε αντάλλαγμα για τους τεράστιους φόρους του ο Έλληνας μεσοαστός: μια μεγάλη μούντζα.

Ταυτόχρονα οι φόροι της μεσαίας τάξης αποτελούν λάφυρο για πλιατσικολόγηση από κάθε είδους απατεώνα υπουργό, κομματικό διορισμένο, ή δημοσιοϋπάλληλο, με αγορές και εξαγορές άχρηστων πανάκριβων προμηθειών από διαγνωστικά αντιδραστήρια στην τριπλάσια τιμή που τα ίδια πωλούνται στον πολιτισμένο κόσμο, ορθοπεδικά και εμφυτεύματα στη δεκαπλάσια τιμή, βαγόνια που δεν χωρούν στις ελληνικές σιδηροτροχιές, υποβρύχια στην διπλάσια τιμή για να χωράνε οι μίζες των υπουργών, ολόκληρα δίκτυα τηλεφωνίας που αγοράστηκαν με λεφτά των φορολογούμενων στην τετραπλάσια τιμή από γερμανικές εταιρίες που κάνουν κουμάντο στη χώρα μας από τη δεκαετία του ‘50.

Με τις εισφορές της μεσαίας τάξης πληρώνονται στρατιές ψευδοαναπήρων, σαν τις 40.000 που “ανακάλυψαν” τις προάλλες στην Κρήτη, που από την αρχή του έτους έχουν στοιχίσει 300.000.000 ευρώ, αλλά δεν μας λέει κανείς ότι θα τα πάρει πίσω. Τόσα όσα εισπράττουν στο ίδιο διάστημα από την αύξηση των φόρων της βενζίνης καπνού και των τροφίμων μέσω ΦΠΑ δηλαδή.

Με άλλα λόγια, εξαθλιώνουν και εξανδραποδίζουν συνειδητά τους Έλληνες μεσοαστούς, αντί να απαιτήσουν την επιστροφή των κλοπιμαίων από τους πάσης φύσεως συντρόφους τους απατεώνες υπουργούς ως ψευδοανάπηρους ως διεφθαρμένους γιατρούς, νομάρχες, πολεοδόμους, εφοριακούς που πιάνονται με τα μετρητά στο χέρι, και πάσης φύσεως άεργο δημόσιο υπάλληλο ως παραδικαστικό, και κάθε υπεράριθμο υπάλληλο της βουλής που πληρώνεται 16 μισθούς από τους φόρους της μεσαίας τάξης για να πηγαίνει στο γραφείο του εναλλάξ με το συνάδελφό του, που μοιράζονται το γραφείο διότι αν πάνε όλοι την ίδια μέρα δεν θα έχει αρκετές καρέκλες για να καθήσουν, ούτε αρκετούς υπολογιστές για να παίζουν Φέησμπουκ.

Στους φόρους της μεσαίας τάξης έγινε η λεηλασία των τελευταίων 36 ετών, κι όταν αυτοί δεν αρκούσαν για να κορεσθεί η απληστία των κυβερνώντων, τότε δανείστηκαν στο όνομά της δισεκατομμύρια για να πληρώσουν δρόμους στην εξαπλάσια τιμή της πραγματικής, για να διαφημίσουν με τεράστια κονδύλια τα κρατικά μονοπώλια στα Μέσα των υποστηρικτών τους, να πληρώνουν εκατοντάδες χιλιάδες “συμβασιούχους” για να κάνουν τη δουλειά που οι μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι δεν ένιωθαν τη διάθεση να κάνουν παρά το γεγονός ότι γι΄ αυτό πληρώνονταν.

Με την άκριτη παρορμητικότητα οι ίδιοι οι πολιτικοί που ενορχήστρωσαν την κλοπή των αποταμιεύσεων της μεσαίας τάξης μέσω του χωρίς δικλείδες προστασίας χρηματιστηριακού ολέθρου της προηγούμενης δεκαετίας, μας έβαλαν κομποριμονώντας σε ένα ανοχύρωτο νόμισμα πλαστογραφώντας την εικόνα της οικονομίας μας. Η παγκόσμια τραπεζική κρίση του 2008 μεταφέρθηκε στην ανοχύρωτη Ευρώπη με το γυάλινο νόμισμα, και μετά στην Ελλάδα με την αλυσοδεμένη από το κράτος και ασθμαίνουσα οικονομία. Τρεις κρίσεις στην τιμή της μιάς, (Παγκόσμια Τραπεζική, Θεσμική Ευρωπαϊκή, Ελληνοκρατικιστική) χτύπησαν την Ελλάδα ταυτόχρονα με 9 ρίχτερ.
Ποιός πληρώνει την κρίση; Μα φυσικά η μεσαία τάξη, ο συνήθης βλάκας.

Αντί να ακρωτηριάσουν τα σάπια πλοκάμια του τερατώδους κράτους πέρασαν σε φορολογική αφαίμαξη της μεσαίας τάξης. Αντί να φορολογήσουν τις πολυεθνικές επί των transfer prices έβγαλαν περαίωση. Αντί να φορολογήσουν την Εκκλησία στο βαθμό που της αναλογεί, βγαίνει ο πρωτοκαθήμενος σεβασμιότατος και παριστάνει ότι θέλει να “αξιοποιήσει” την εκκλησιαστική περιουσία για να βοηθήσει το Λαό. Αντί να πληρώσει φόρους δηλαδή η εκκλησία θέλει να δώσει ελεημοσύνη στα νεόπτωχα κορόιδα που σηκώνουν όλο το βάρος της τριπλής κρίσης, και που κάποιοι επιθυμούν να της ρίξουν το μέσο μισθό στα 300 ευρώ της Βουλγαρίας για παραδειγματισμό των λαών.

Πολιτικοί νάνοι ευρωπαϊκού βεληνεκούς συζητούν το “κούρεμα” του Ελληνικού χρέους, που θα μηδενίσει την αξία των τραπεζικών μετοχών που έχουν στα χέρια τους οι μεσοαστοί, επενδυμένα για τα γεράματά τους, και θα κρατικοποιήσει τις τράπεζες σε ένα βράδυ, για να πωληθούν βολικά την επομένη μέρα σε Ευρωπαϊκούς κολοσσούς για μισό κομμάτι ψωμί.

Την ίδια ώρα η μεσαία τάξη μετράει ένα εκατομμύριο ανέργους από την ύφεση που προκάλεσε η φοροαφαίμαξη. Αυτοί αθροίζουν σε 750 χιλιάδες μισθωτούς και καμιά 300αριά χιλιάδες μαγαζάτορες και επαγγελματίες που δεν δηλώνονται πουθενά ως άνεργοι (δεν υπάρχει πρόβλεψη βλέπεις). Θέλει τώρα η νομενκλατούρα να κόψει και το επίδομα ανεργίας από τους νεόπτωχους ώστε να συνεχίσει να πληρώνει μισθούς σε 40 κηπουρούς στον Ευαγγελισμό που δεν έχει κήπο, και συντάξεις σε 60.000 νεκρούς.

Η μεσαία τάξη θυσιάζεται ως Ιφιγένεια στο βωμό ενός αδήλωτου οικονομικού πολέμου. Η μεσαία τάξη θυσιάζεται για να “μη χαθεί ούτε μια θέση εργασίας στο Δημόσιο” όπως απείλησε ο κ. Πρωθυπουργός στην περυσινή ομιλία του στη ΔΕΘ.

Η μεσαία τάξη της Ελλάδος θυσιάζεται για να παραδειγματίσουν τους άλλους λαούς στην υποταγή οι πολιτικοί νάνοι του γαλλογερμανικού άξονα. Η Ελληνική μεσαία τάξη θυσιάζεται γιατί οι γραφειοκράτες του Ευρωπαϊκού νομισματικού συστήματος δεν είχαν προβλέψει τη δυνατότητα να τυπώνουν ευρώ για να κάνουν “Ποσοτική Χαλάρωση” και να διορθώνουν καταστάσεις παρόμοιες με την σημερινή κρίση χρέους στις “Γουρουνοχώρες”.

Αναρωτιέμαι αν οι θύτες της αναλογίστηκαν ότι η ελληνική μεσαία τάξη μπορεί να διαφωνήσει με την άδικη και ανήθικη θυσία της, και τελικά να πάρει την κατάσταση στα χέρια της.

* Ο Άγης Βερούτης είναι επιχειρηματίας, Σπούδασε Μηχανολόγος Μηχανικός στις ΗΠΑ όπου και εργάστηκε σχεδόν είκοσι χρόνια.


agissilaos@gmail.com


Πηγή:www.capital.gr

Cpt. Haddock
19/04/2011, 16:19
Συνέχεια

http://www.capital.gr/News.asp?id=1175198


ΓΕΝΟΠ: Golden boy συνδικαλιστές με εκτός έδρας "bonus" 65.000 ευρώ



Του Χάρη Φλουδόπουλου

Τα σκανδαλώδη συνδικαλιστικά προνόμια που απολαμβάνουν οι συνδικαλιστές της ΔΕΗ, αποκαλύπτει χθεσινό δημοσίευμα της τοπικής εφημερίδας της Κοζάνης Kozan.gr. Σύμφωνα λοιπόν με σχετικό έγγραφο τέσσερις μισθωτοί συνδικαλιστές από την περιοχή της Κοζάνης, που είναι μέλη στο Διοικητικό Συμβούλιο του ΤΑΥΤΕΚΩ, έλαβαν στη διετία 2008 - 10 ως αποζημίωση για τα εκτός έδρας συνολικό ποσό ύψους 365 χιλιάδων ευρώ. Θα πρέπει να τονιστεί ότι το συγκεκριμένο ποσό είναι η νόμιμη αποζημίωση που προβλέπεται με βάση τη συλλογική σύμβαση εργασίας που βρίσκεται σε ισχύ και αφορά τα εκτός έδρας των συγκεκριμένων μισθωτών, προκειμένου να λάβουν μέρος στις συνεδριάσεις του Δ.Σ. των ασφαλιστικών φορέων του ΤΑΥΤΕΚΩ και της διοικητικής επιτροπής του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ, όπου μετέχουν.

Αναλυτικά όπως προκύπτει από τη σχετική απόφαση για την πληρωμή των αποζημιώσεων εκτός έδρας, οι τέσσερις συνδικαλιστές έχουν λαμβάνειν έκαστος ποσά έως 139,9 χιλιάδες ευρώ, που αντιστοιχούν στις αποζημιώσεις τους για τη συμμετοχή στις συνεδριάσεις του Δ.Σ. του ΤΑΥΤΕΚΩ και ΙΚΑ ΕΤΑΜ. Για τους δύο από τους τέσσερις συνδικαλιστές, τα ποσά που καταβλήθηκαν αφορούν μόνο στις χρονιές 2009 και 2010, καθώς το 2008 δεν είχαν τοποθετηθεί ως μέλη των Δ.Σ. των ταμείων.

Ανάλογα πάντως με τις παρουσίες στα Δ.Σ. κάθε χρόνο, τα ποσά ποικίλλουν και ξεκινούν από τις 2 χιλιάδες ευρώ φτάνοντας μέχρι τις 64,4 χιλιάδες ευρώ που ήταν και η μεγαλύτερη ετήσια αποζημίωση για εκτός έδρας το 2009.

Στην τριετία το συνολικό «bonus» των συγκεκριμένων τεσσάρων μισθωτών από τα εκτός έδρας ήταν €58,9 χιλ., €72,2 χιλ., €103,2 χιλ. και €130,9 χιλ.

ΔΕΗ

Σύμφωνα με το έγγραφο που αποκαλύπτει το kozan.gr, η ΔΕΗ μπορεί να καταβάλλει αρχικά στους συνδικαλιστές τα χρήματα βάσει της σχετικής συλλογικής σύμβασης εργασίας, ωστόσο στη συνέχεια απευθύνεται στους ασφαλιστικούς φορείς, εν προκειμένω στο ΤΑΥΤΕΚΩ και το ΙΚΑ ΕΤΑΜ και ζητεί την είσπραξή τους. Δηλαδή το ποσό επιβαρύνει τελικά όχι τη ΔΕΗ αλλά τους δύο ασφαλιστικούς φορείς, οι οποίοι πληρώνουν για τα εκτός έδρας τεσσάρων μελών του Δ.Σ. τους ποσό 365 χιλιάδων ευρώ στην τριετία.



Πηγή:www.capital.gr

Φωτια και τσεκούρι λέμε στους συγχρονους κοτζαμπασηδες :mad:

spyro
19/04/2011, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Συνέχεια

http://www.capital.gr/News.asp?id=1175198



Φωτια και τσεκούρι λέμε στους συγχρονους κοτζαμπασηδες :mad:

Για μένα λίγα τους δώσανε. Ο Οποιοσδήποτε ιδιωτικός υπάλληλος που θα κατάφερνε να κατευνάσει τόσους χιλιάδες υπαλλήλους (σαν υπεύθυνος HR) και να συναινέσει σε οποιαδήποτε αντεργατική πολιτική της ΔΕΗ χωρίς να ανοίξει μύτη, περισσότερα θα έπαιρνε και χωρίς τα ίδια αποτελέσματα.

Θέλει κότσια κα ικανότητα να μπορέσεις να διαχειριστείς και να κοροϊδέψεις το εργατικό δυναμικό μιας εταιρίας και αυτό πληρώνεται ανάλογα.

Τα συγκεκριμένα ποσά είναι τίποτα μπροστά στα χρήματα που φύγανε σε μίζες, αμοιβές συμβούλων, αχρείαστες προσλήψεις, περίεργες συμφωνίες, παράνομες συμβάσεις κτλ κτλ. Για να μπορέσεις όλα αυτά να τα περάσεις οφείλεις να έχεις κάποιους μεγαλο εργατοπατέρες ελαφρώς χορτασμένους. ....

Και λίγα τους δώσανε λέω εγώ...


(και αν μου επιτρέπεις), είσαι και θύμα αν νομίζεις οτι αυτά είναι σοβαρά χρήματα όταν μιλάμε για Π/Υ και καταχριστικές πολιτικές στις πλάτες της Ενεργιακής πολιτικής μιάς χώρας.


:wave2:

AKIS BUSA
19/04/2011, 16:47
Δεν θα διαφωνησω (ουτε κανενας αλλος πιστευω) σε οτι γραφει ο Κος Βερουτης και Φλουδοπουλος
Το θεμα ομως ειναι οτι ειναι κουραστικο πλεον, να ειμαστε πισω απο ενα monitor και να στελνουμε ο ενας στον αλλον διαφορα αρθρα, η μελετες- αποκαλυψεις, διαφορων σπουδαιων και καταξιωμενων θα ελεγα ανθρωπων, απο ολους τους χωρους!!

Πρεπει επιτελους να κανουμε κατι!!
Διοτι οσο δεν κανουμε εμεις κατι!!,απλα κανουν κατι συνεχεια...........οι αλλοι!!

Και οπως ειχε πει και ο Γκαντι << τιποτα απ"οτι κανουμε στην Ζωη δεν ειναι σημαντικο, πρεπει
ομως να το κανουμε, διοτι θα το κανεις καποιος αλλος για εμας!!>>

jimmis5
26/04/2011, 11:18
Κοινωνικό φαινόμενο η «Χρεοκρατία»
ΓΡΑΦΕΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΑΣΤΙΚ

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11826&subid=2&pubid=62977039

:wave2:

SVX
26/04/2011, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Κοινωνικό φαινόμενο η «Χρεοκρατία»
ΓΡΑΦΕΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΑΣΤΙΚ

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11826&subid=2&pubid=62977039

:wave2:


ωραια η "εκπαιδευτικη" τηλεοραση ... αλλα ρε μαγκες... η μισες αληθειες ειναι χειροτερες απο το ψεμμα....


εμπιστευεστε καποιον με την "ιδιοτητα" του δημοσιογραφου? αυτη θα πουλουσαν την μανα τους και θα βαζαν φωτια στο σπιτι τους για λιγη δημοσιοτητα ....


και αυτος που τα ξερει ολα και τα γυρισε ντοκυμαντερ....ΠΩΣ τα ξερει ολα? ΧΩΡΙΣ να ειναι διαπλεκομενος???


Manipulation of the Masses....

jimmis5
26/04/2011, 11:34
Δεν εμπιστευομαι κανεναν...ακουω τους παντες συγκρινω διασταβρωνω και βγαζω ενα συμπερασμα,αυτος που τα εμαθε?προφανως εψαξε..Χωρις να ειναι διαπλεκομενος?Προφανως απο την στιγμη που πηγε να βγαλει το ντοκυμ.απολυθηκε.

Ποια ειναι η προταση σου ακριβως?
:confused: :confused:

konsttanttinos
26/04/2011, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ωραια η "εκπαιδευτικη" τηλεοραση ... αλλα ρε μαγκες... η μισες αληθειες ειναι χειροτερες απο το ψεμμα....


εμπιστευεστε καποιον με την "ιδιοτητα" του δημοσιογραφου? αυτη θα πουλουσαν την μανα τους και θα βαζαν φωτια στο σπιτι τους για λιγη δημοσιοτητα ....


και αυτος που τα ξερει ολα και τα γυρισε ντοκυμαντερ....ΠΩΣ τα ξερει ολα? ΧΩΡΙΣ να ειναι διαπλεκομενος???


Manipulation of the Masses....


Μητσε, το ειδες το συγκεκριμμενο ντοκυμαντερ?

sniper
26/04/2011, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Μητσε, το ειδες το συγκεκριμμενο ντοκυμαντερ?

Σε λένε και Μήτσο Λευτέρη; :lol:

Cpt. Haddock
26/04/2011, 12:42
H επιτυχία του συγκεκριμένου ντοκιμαντέρ οφείλεται στο οτι λέει αυτα που ο μέσος έλληνας θέλει να ακουσει:

α) Οτι φταίνε καποιοι άλλοι

β) Οτι μπορούμε και να μην πληρώσουμε αυτα που χρωστάμε (ειδικα αφου το λέει και ο αιώνιος έφηβος...)


Ετσι απλα και ωραία, χαϊδεύει τα αυτιά του λαού, ο οποίος ακομα θεωρεί οτι κατι θα γινει και τελικα δε θα χρειαστει να αλλαξουμε συνηθειες και τρόπο ζωης.

ΠαρεΜπιπτόντως, ο Βαρουφάκης αρνήθηκε να συμμετάσχει στο νοτκιμαντέρ και να προσυπογράψει όσα λεει. Ειδικα όταν μας ζητάει να ακολουθησουμε το παράδειγμα του Ισημερινου, της Αργεντινής ή της Ισλανδίας.

Γιατί;

Διαβαστε

http://kavvathas.wordpress.com/2011/04/23/debtocracy-γιατί-δεν-συνυπέγραψα/

:wave2: