PDA

View Full Version : stabilizater



ela ela
05/08/2005, 20:32
Hi zetes!
Διαβαζα το link για το μπροστινο...... κουνηματα και τετοια,λογο στραβων ελαστικων αλλοι λεγανε για ρουλεμαν αλλοι για ντιζες τα μηχανακια ειναι καινουργια για τετοιες βλαβες και πιστευω οτι ειναι σχετικα πολυ νωρις...αναλογα ομως και με τη χρηση που τα κανει ο καθενας μας αλλα και παλι ειναι νωρις!
Και μενα μου κουναει το τιμονι και εχω αναρωτηθει πολλες φορες το γιατι....πηρα τις απαντησεις μου απο εσας.Σωστα και δεκτα οι μετατροπες για τα μπροστινα και τα πισω για βελτιωση της αναρτησεως μας!
Αλλα μηπως για τα κουνηματα θα επρεπε να κοιταξουμε κατι και απο σταμπιλιζατερ,το εχω ακουσει απο πολλους να το λενε,εσεις τι λετε???
Λιγο ακριβο μεν αλλα πιστευω οτι θα κανει δουλεια και θα μας λειψουνε τα κουνηματα του μπροστινου γενικως!
Εσεις τι λετε??
περιμενω τις γνωμε σας!!:wave2: :wave2:

gmakris
05/08/2005, 20:52
Θα σε βοηθησει - καλομαθημενος απο το δικο μου (SS με σταμπιλιζατερ) μολις καβαλησα το Z του Μιλτου μου φανηκε πολυ "αερατο" σε βαθμο που δεν το ενοιωθα τοσο ασφαλες.

εαν ειχα Z θα ηταν απο τις πρωτες μου μετατροπες.......

ela ela
05/08/2005, 21:01
Και εγω αυτο αισθανομαι ωρες ωρες φιλε gmakris, οτι σε καποια φαση το τιμονι μου ψαρευει στα ανοιχτα.
Εχω ακουσει οτι τα σταμπιλιζατερ σου δινουν σταθεροτητα μεσα στη στροφη αλλα και στο δρομο γενικως ειναι ποιο ασφαλη η οδηγηση απο τα παιξιματα του τιμονιου, γενικως αυτα εξαλειφοντε....Πειτε και αλλες γνωμες οσοι το εχουνε φορεσει γενικως.....:wave2: :wave2:

sporky
05/08/2005, 23:24
κάποιοι άσχετοι λένε οτι το steering dumper είναι η χαρά του κουλού, εγώ λέω οτι με την τοποθέτηση σου κερδίζεις σε ασφάλεια, εμπιστοσύνη και αίσθηση
έχω φορέσει Ohlins στο 954, απίστευτο

cheers sporky

idi
05/08/2005, 23:35
Για μενα προτεραιότητα είναι οι αναρτησεις

Μετα μπορει να μη θελεις καν σταμπιλιζατερ

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
06/08/2005, 00:00
ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΕΚΑΤΟ ΚΙΛΑ , ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΗ . ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΠΑΝΤΑ . ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΣΕ ΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΚΟΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΣΤΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ ......ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΠΑΜΠΑ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΣΕ ΣΤΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΑΣ ????

idi
06/08/2005, 01:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΕΚΑΤΟ ΚΙΛΑ , ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΗ . ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΠΑΝΤΑ . ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΣΕ ΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΚΟΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΣΤΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ ......ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΠΑΜΠΑ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΣΕ ΣΤΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΑΣ ????

Σχεδον ολες οι εταιρίες που ασχολουνται με το θεμα βγαζουν ειδικα κιτ για τα Ζ και αυτό γιατι δυνατο μοτερ + κοφτερή γεωμετρία + κατατιμονα + πυροβολημένοι αναβατες (συνήθως) = πολύ κοντα στο tankslaping….


21246

idi
06/08/2005, 01:44
αυτο το "μπαμπα" κοψ'το! :lol:


21247

idi
06/08/2005, 01:46
:a013:


21248

idi
06/08/2005, 01:49
Παιζουν και πατεντες αμφιβόλου αισθητικής αλλα κυριως...παθητικής ασφάλειας


21249

bonepeeler
06/08/2005, 01:57
Καλά ρε,αυτό το κίτρινο πότε βγήκε;

modeerf
06/08/2005, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
Hi zetes!
Διαβαζα το link για το μπροστινο...... κουνηματα και τετοια,λογο στραβων ελαστικων αλλοι λεγανε για ρουλεμαν αλλοι για ντιζες τα μηχανακια ειναι καινουργια για τετοιες βλαβες και πιστευω οτι ειναι σχετικα πολυ νωρις...αναλογα ομως και με τη χρηση που τα κανει ο καθενας μας αλλα και παλι ειναι νωρις!


Καλημέρα...

Κουνήματα απο στραβο εμπρός ελαστικό (διαπιστωμένο) ειχα εγώ...καποιον απο εδω πέρα μέσα που είχε προβλημα κουνηματος απο ρουλεμαν ή ντίζες (???????) εγω προσωπικά δεν έχω βρεί...οπότε μην τα ριχνουμε ολα στο ιδιο τσουβάλι....



Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela

Και μενα μου κουναει το τιμονι και εχω αναρωτηθει πολλες φορες το γιατι....πηρα τις απαντησεις μου απο εσας.

Επειδή θεωρώ οτι καθε ένας απο εμάς είναι ειδική περίπτωση...εσένα λοιπόν που σου κουνάει??? Ευθείες με πολλά??? Με λίγα??? Στην εξοδο των στροφών??? Με πολλά??? Με λίγα??? Στις βιαιες επιταγχύνσεις???



Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela

Αλλα μηπως για τα κουνηματα θα επρεπε να κοιταξουμε κατι και απο σταμπιλιζατερ,το εχω ακουσει απο πολλους να το λενε,εσεις τι λετε???
Λιγο ακριβο μεν αλλα πιστευω οτι θα κανει δουλεια και θα μας λειψουνε τα κουνηματα του μπροστινου γενικως!
Εσεις τι λετε??
περιμενω τις γνωμε σας!!:wave2: :wave2:

Γνώμη μου είναι να χτυπάς το πρόβλημα στην ριζα του...οπότε ας διαπιστώσει ο καθένας ΑΝ του κουνάει, ΠΟΥ του κουνάει και ας προσπαθήσει πρώτα να βρεί το ΓΙΑΤΙ....

Και αν ΔΕΝ είναι κάποιο στραβό ελαστικό και αν ΔΕΝ είναι τα ρουλεμαν λαιμού-τροχου τότε ας ασχοληθεί με την σωστή ρυθμιση των αναρτήσεων (ή κάποιο upgrade που σίγουρα χρειάζεται)...

...και την σωστή ρύθμιση του δεξιου του χεριου (throttle control) και γενικά της οδήγησης του (οχι κρέμασμα/τραβηγμα/πίεση στο τιμόνι κλπ κλπ)...

Προσωπικά νομίζω οτι το 750 τουλάχιστον δεν χρειάζεται σταμπιλιζατέρ...οσο και ακραία και να το έχω οδηγήσει δεν ειχα πουθενά υποψία tank slapping...ακομα και στις βιαιες επιταγχυνσεις με 1η απλά ελαφραίνει το μπροστινο* (ή σηκώνεται) χωρις να τρομαζει κάτι...το ίδιο και σε σαμαράκια*...(αντιθέτως προσφατα είχα μια εμπειρία παρολίγον-highsiding αλλά για αυτό πρωτα απο όλα φταιω ΕΓΩ για το δεξί μου χέρι, μετά παλι ΕΓΩ για τις ρυθμίσεις που είχα κάνει στην πίσω ανάρτηση οι οποίες στην προκειμένη περίπτωση δεν δουλεψαν και τέλος η ίδια η πίσω ανάρτηση που δεν μου επιτρεπει να την ρυθμίσω ΑΚΡΙΒΩΣ οπως θέλω)

Anyway, οπως είπα είναι προσωπική μου αποψη...

*ναι ταλαντώνεται το τιμόνι αλλά η ταλάντωση αποσβαίνεται μονη της και δεν περνάει σε όλη την μοτο...

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
06/08/2005, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
αυτο το "μπαμπα" κοψ'το! :lol:

ΚΑΛΑ ΟΚ ....ΞΑΔΕΡΦΕ ΙΣΩΣ ?????

idi
06/08/2005, 12:18
εχει δικιο ο freedom το πυροβολημένοι αναβατες επρεπε να το τονισω... το μηχανακι ειναι μια χαρα... η λαθος τεχνικη οδηγει στο τανκσλαπινγκ :a19:

ela ela
06/08/2005, 13:32
Φιλε modeerf εγω δεν ειπα ατι απο εδω μεσα ειχε καποιος προβλημα στο παιξιμο του τιμονιου που οφειλοτανε απο τις ντιζες,δεν το εχω διαβασει κιολας.....
Εμενα το τιμονι μου μπορει να παιξει μερικες φορες στις μεγαλες ταχυτητες και σημειωτεων με τον πολυ αερα στην εθνικη και καμια στις στροφες με ανωμαλιες του δρομου....
Νομιζω λοιπον οτι ενα σταμπιλιζατερ θα ητανε η καλυτερη λυση για το παιξιμο του τιμινιου και εξαλυψη αυτου!!
Οσο για το μπροστινο και πισω σεταρισμα ειναι κατι πολυ διαφορετικο για το καθενα απο εμας(βαρος,τροπος οδηγησεης κ.λ.π)Αρα ο κοινος παρονομαστης ιεναι το κουνημα που νομιζω διωρθονεται πολυ ικανοποιητικα με ενα σταμπιλιζατερ!!!
Να σταμπιλαρει:smilea: :smilea: :wave2:

modeerf
06/08/2005, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela

Εμενα το τιμονι μου μπορει να παιξει μερικες φορες στις μεγαλες ταχυτητες και σημειωτεων με τον πολυ αερα στην εθνικη και καμια στις στροφες με ανωμαλιες του δρομου....


BINGO!!!

Στις μεγάλες ταχυτητες λοιπόν (200+ ας πουμε) σε χτυπάει αλυπητα ο αέρας...απο κάπου πρεπει να κρατηθείς, σωστά??? Ε, μπορεί να μην το έχεις καταλάβει και στην προσπάθεια σου να ΚΡΑΤΗΘΕΙΣ επάνω στην μοτο να κρατιέσαι ΚΑΙ απο το τιμόνι...αυτό σημαίνει οτι εσύ προκαλείς τις ταλαντώσεις στο μπροστινο ή τις ενισχύεις...βγές παγανιά και προσπάθησε να κρατιεσαι επάνω στην μοτο ΜΟΝΟ σφιγγοντας τα γονατα σου στο τεπόζιτο και τα μαρσιπιέ, μόλις ακουμπώντας το τιμόνι...επίσης αν είσαι και σκυμμένος ακόμα καλύτερα...γιατί οταν τρώς ριπές αέρα απο τον κορμό σου πηγαίνουν οι ταλαντώσεις στην μοτο...δοκιμασε το με πολύ χαλαρά χερια, δοκιμασε το και με το να τα σφίγγεις...θα δείς αμέσως την διαφορά...

Το κουνημα στις στροφές με σαμαράκι μεσα στην στροφή μου φαινεται απολυτα φυσιολογικό...το θέμα απο εκεί και πέρα είναι αν εξελισεται το κουνημα σε κάτι πιο επικίνδυνο ή αν αποσβαίνεται μόνο του (και εδώ βοηθάει να μην σφιγγεις το τιμόνι)...

Το μπροστινό και πίσω σετάρισμα των αναρτήσεων μπορεί να είναι προσωπική υποθεση για τον καθένα οπως πολύ σωστά ανέφερες αλλά μια μοτοσυκλέτα με λαθος σετάρισμα ή λάθος ελατήρια για μενα κοκ, για σένα ή για τον άλλον μπορουν να προκαλέσουν (να κάνουν πιο φανερά/επώδυνα) αρκετά προβληματάκια σχετικά με την οδική συμπεριφορά...

Αν λοιπόν εσύ θεωρείς οτι η λύση στο πρόβλημα σου είναι το σταμπιλιζατέρ εγώ είμαι μαζί σου...αγορασε ένα, βαλτο και πραγματικά θα χαρώ πολύ να μάθω απο πρώτο χέρι τι συμπεριφορά έχει ένα Ζ750 με αυτό...
:)

Μην υποτιμάς πάντως τον ρόλο των αναρτήσεων και τον σωστών ρυθμίσεων τους (που φυσικά ειναι ανάλογα τον αναβάτη/βαρος/δρομοι που κινειται/οδηγικό στυλ κοκ)...αν υποθετικά είχες μια ανάρτηση που θα μπορουσε να αποσβέσει εκείνο το σαμαράκι στην στροφή που σε τάραξε, δεν θα σκεφτόσουν αυτή την στιγμή το σταμπιλιζατέρ...οχι τουλάχιστον για αυτόν τον λόγο... ;)

ΥΓ: εγώ πάλι σαν "κοινό παρονομαστή" εχω το γεγονός οτι το τιμόνι του Ζ750 (δεν ξέρω για του 1000 δεν το έχω οδηγήσει ποτέ) ειναι πολύ "γρήγορο" ή για να το περιγραψω λιγο καλύτερα, δεν είναι καθόλου βαρύ όπως ένός ss...εκει καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ το πως ενιωσε ο gmakris...οπως ακριβως έτσι ενιωσε και φίλος μου με ss οταν καβάλησε το δικό μου...ανασφάλεια για αυτόν τον λόγο...υποθέτω οτι είναι θέμα συνηθειας...

ΥΓ2: προσωπικά δεν εχω να σου προτείνω κάποια λύση εκτός απο να μην σφίγγεις τα χέρια στο τιμόνι (ΑΝ το κάνεις) και αυτό επειδή προσωπικά το έχω δεί στην πράξη...δεν θεωρώ τον εαυτό μου γνώστη του αντικειμένου...επικοδομητική συζήτηση κάνουμε, οκ??? Οι αποφάσεις είναι δικιές σου... :)

modeerf
06/08/2005, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
πυροβολημένοι αναβατες επρεπε να το τονισω...

Ελα βρε, με φώναξες???

:wave2:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
06/08/2005, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
BINGO!!!

ΥΓ: εγώ πάλι σαν "κοινό παρονομαστή" εχω το γεγονός οτι το τιμόνι του Ζ750 (δεν ξέρω για του 1000 δεν το έχω οδηγήσει ποτέ) ειναι πολύ "γρήγορο" ή για να το περιγραψω λιγο καλύτερα, δεν είναι καθόλου βαρύ όπως ένός ss...εκει καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ το πως ενιωσε ο gmakris...οπως ακριβως έτσι ενιωσε και φίλος μου με ss οταν καβάλησε το δικό μου...ανασφάλεια για αυτόν τον λόγο...υποθέτω οτι είναι θέμα συνηθειας...
:)
ΕΞΑΛΛΟΥ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ STREETFIGHTER ΚΑΙ ΟΧΙ STREET ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ... ΚΟΦΤΕΡΟ ... ΕΛΑΦΡΥ .... ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ ΑΠΟ ΕΝΑ SS , ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ... ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΣΤΑ ΠΟΛΛΑ ΧΛΜ..

ela ela
07/08/2005, 12:08
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
[B]BINGO!!!

Στις μεγάλες ταχυτητες λοιπόν (200+ ας πουμε) σε χτυπάει αλυπητα ο αέρας...απο κάπου πρεπει να κρατηθείς, σωστά??? Ε, μπορεί να μην το έχεις καταλάβει και στην προσπάθεια σου να ΚΡΑΤΗΘΕΙΣ επάνω στην μοτο να κρατιέσαι ΚΑΙ απο το τιμόνι...αυτό σημαίνει οτι εσύ προκαλείς τις ταλαντώσεις στο μπροστινο ή τις ενισχύεις...βγές παγανιά και προσπάθησε να κρατιεσαι επάνω στην μοτο ΜΟΝΟ σφιγγοντας τα γονατα σου στο τεπόζιτο και τα μαρσιπιέ, μόλις ακουμπώντας το τιμόνι...επίσης αν είσαι και σκυμμένος ακόμα καλύτερα...γιατί οταν τρώς ριπές αέρα απο τον κορμό σου πηγαίνουν οι ταλαντώσεις στην μοτο...δοκιμασε το με πολύ χαλαρά χερια, δοκιμασε το και με το να τα σφίγγεις...θα δείς αμέσως την διαφορά...

Το κουνημα στις στροφές με σαμαράκι μεσα στην στροφή μου φαινεται απολυτα φυσιολογικό...το θέμα απο εκεί και πέρα είναι αν εξελισεται το κουνημα σε κάτι πιο επικίνδυνο ή αν αποσβαίνεται μόνο του (και εδώ βοηθάει να μην σφιγγεις το τιμόνι)...

Το μπροστινό και πίσω σετάρισμα των αναρτήσεων μπορεί να είναι προσωπική υποθεση για τον καθένα οπως πολύ σωστά ανέφερες αλλά μια μοτοσυκλέτα με λαθος σετάρισμα ή λάθος ελατήρια για μενα κοκ, για σένα ή για τον άλλον μπορουν να προκαλέσουν (να κάνουν πιο φανερά/επώδυνα) αρκετά προβληματάκια σχετικά με την οδική συμπεριφορά...

Αν λοιπόν εσύ θεωρείς οτι η λύση στο πρόβλημα σου είναι το σταμπιλιζατέρ εγώ είμαι μαζί σου...αγορασε ένα, βαλτο και πραγματικά θα χαρώ πολύ να μάθω απο πρώτο χέρι τι συμπεριφορά έχει ένα Ζ750 με αυτό...
:)

Μην υποτιμάς πάντως τον ρόλο των αναρτήσεων και τον σωστών ρυθμίσεων τους (που φυσικά ειναι ανάλογα τον αναβάτη/βαρος/δρομοι που κινειται/οδηγικό στυλ κοκ)...αν υποθετικά είχες μια ανάρτηση που θα μπορουσε να αποσβέσει εκείνο το σαμαράκι στην στροφή που σε τάραξε, δεν θα σκεφτόσουν αυτή την στιγμή το σταμπιλιζατέρ...οχι τουλάχιστον για αυτόν τον λόγο... ;)

ΥΓ: εγώ πάλι σαν "κοινό παρονομαστή" εχω το γεγονός οτι το τιμόνι του Ζ750 (δεν ξέρω για του 1000 δεν το έχω οδηγήσει ποτέ) ειναι πολύ "γρήγορο" ή για να το περιγραψω λιγο καλύτερα, δεν είναι καθόλου βαρύ όπως ένός ss...εκει καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ το πως ενιωσε ο gmakris...οπως ακριβως έτσι ενιωσε και φίλος μου με ss οταν καβάλησε το δικό μου...ανασφάλεια για αυτόν τον λόγο...υποθέτω οτι είναι θέμα συνηθειας...

ΥΓ2: προσωπικά δεν εχω να σου προτείνω κάποια λύση εκτός απο να μην σφίγγεις τα χέρια στο τιμόνι (ΑΝ το κάνεις) και αυτό επειδή προσωπικά το έχω δεί στην πράξη...δεν θεωρώ τον εαυτό μου γνώστη του αντικειμένου...επικοδομητική συζήτηση κάνουμε, οκ??? Οι αποφάσεις είναι δικιές σου... Φιλε modeerf χαιρομαι που τα λεμε και ευλπιστω να τα πουμε απο κοντα καποια στιγμη για καφε και βολτα!!!!!
Αν δεις καποιον στην εθνικη(Αθηνων-Κορινθου) σκυμενο σαν σαυρα πανω σε ενα z να χτυπαει 200αρες αυτος θα ειμαι εγω!!!!!Ο κολος μου ειναι τερμα πισω το κεφαλι μου κοιταει κοντερ τα γονατα μου σφιγουνε το τεποζιτο,για να κρατιεμαι καπως.......
Γιαυτο εχω παραγγειλη και τη ζελατινα givi,πηρα τα φωτα σου απο εσενα και νομιζω οτι θα κανει δουλεια!!!!Οσο για τις αναρτησεις στο αμαξι μου τις εχω αλλαξει 3 φορες για να πετυχω αυτο που θελω.....φαντασου ποσο συνυδητοποιημενος ειμαι με το θεμα αυτο,απλα στο z δεν εχω βρει την ευκαιρια να ασχοληθω και να το ψαξω βαθυτερα το θεμα αλλα θα το κανω και αυτο με το καιρο του!!!!!!!!Ως τοτε πρεπει να κανονισουμε μια βολτοκαφεσυναντηση να τα πουμε και απο κοντα!!!!!!!!!!!!!!!:wave2:

ela ela
07/08/2005, 12:11
Αν δεις καποιον στην εθνικη(Αθηνων-Κορινθου) σκυμενο σαν σαυρα πανω σε ενα z να χτυπαει 200αρες αυτος θα ειμαι εγω!!!!!Ο κολος μου ειναι τερμα πισω το κεφαλι μου κοιταει κοντερ τα γονατα μου σφιγουνε το τεποζιτο,για να κρατιεμαι καπως.......
Γιαυτο εχω παραγγειλη και τη ζελατινα givi,πηρα τα φωτα σου απο εσενα και νομιζω οτι θα κανει δουλεια!!!!Οσο για τις αναρτησεις στο αμαξι μου τις εχω αλλαξει 3 φορες για να πετυχω αυτο που θελω.....φαντασου ποσο συνυδητοποιημενος ειμαι με το θεμα αυτο,απλα στο z δεν εχω βρει την ευκαιρια να ασχοληθω και να το ψαξω βαθυτερα το θεμα αλλα θα το κανω και αυτο με το καιρο του!!!!!!!!Ως τοτε πρεπει να κανονισουμε μια βολτοκαφεσυναντηση να τα πουμε και απο κοντα!!!!!!!!!!!!!!!


__________________

paokpatra
07/08/2005, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
Αν δεις καποιον στην εθνικη(Αθηνων-Κορινθου) σκυμενο σαν σαυρα πανω σε ενα z να χτυπαει 200αρες αυτος θα ειμαι εγω!!!!!Ο κολος μου ειναι τερμα πισω το κεφαλι μου κοιταει κοντερ τα γονατα μου σφιγουνε το τεποζιτο,για να κρατιεμαι καπως.......
Γιαυτο εχω παραγγειλη και τη ζελατινα givi,πηρα τα φωτα σου απο εσενα και νομιζω οτι θα κανει δουλεια!!!!Οσο για τις αναρτησεις στο αμαξι μου τις εχω αλλαξει 3 φορες για να πετυχω αυτο που θελω.....φαντασου ποσο συνυδητοποιημενος ειμαι με το θεμα αυτο,απλα στο z δεν εχω βρει την ευκαιρια να ασχοληθω και να το ψαξω βαθυτερα το θεμα αλλα θα το κανω και αυτο με το καιρο του!!!!!!!!Ως τοτε πρεπει να κανονισουμε μια βολτοκαφεσυναντηση να τα πουμε και απο κοντα!!!!!!!!!!!!!!!


__________________ ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΤΗΣGIVI ΤΟ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΘΕΜΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ ΑΝ ΘΕΣ ΣΤΗΝ ΔΙΝΩ ΣΤΟ 1/3 ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ ΤΗΣ (ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΗ) ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΠΑΤΡΑ
Υ.Γ:ΑΝ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΚΑΠΟΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗΣ BARRACUDA

ela ela
08/08/2005, 01:01
Απο λουτρακι ειμαι συναντιομαστε δεν υπαρχει θεμα....και θα τρυπησεις το μασκακι??αμαρτια δεν ειναι???
Απο αερα κανει τιποτα?γιατι της givi ειναι καλη απο οτι λεει ο modeerf!Και της barracuda ωραια ειναι ομως δεν αντιλεγω....:winka:

modeerf
08/08/2005, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
Απο λουτρακι ειμαι συναντιομαστε δεν υπαρχει θεμα....και θα τρυπησεις το μασκακι??αμαρτια δεν ειναι???
Απο αερα κανει τιποτα?γιατι της givi ειναι καλη απο οτι λεει ο modeerf!Και της barracuda ωραια ειναι ομως δεν αντιλεγω....:winka:

Να σε πώ κάτι...

Αν έχεις χρόνο ξαναδιάβασε το Givi Windscreen για Z750 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=4602&highlight=givi) και θυμίσου οτι είναι υποκειμενικές αποψεις...

Κατα την γνώμη μου μπορείς να πάρεις οποιαδήποτε ΨΗΛΗ ζελατίνα για να κάνεις την δουλεια σου, οπότε αν σου αρέσει κάποια άλλη (ΨΗΛΗ, το ξαναλέω) go for it, δεν είναι ανάγκη να είναι η givi...οι κλασσικές ζελατίνες που βάζουν πολλοι στο 750 για να μοιαζει στο 1000 δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα απο άποψη προστασίας παράείναι κοντές...

Αν γουστάρεις την Baracuda και αν είναι ψηλή, χτύπα την...

ela ela
08/08/2005, 14:33
Εσυ που εχεις δει τη givi απο κοντα και την εχες δοκιμασει κιολας για την barracuda τη γνωμη εχεις πως τη βλεπεις σα ζελατινα......καλη φαινεται;Εχει ιδιο υψος με τη givi;Σιγουρα δεν θα εβαζα καμια απο αυτες που ανεφερες,που ειναι κοντες και κανουν να μοιαζουν με το 1000.
Η γνωμη σου αν ξερεις σεβαστη:wave2:

paokpatra
08/08/2005, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
Απο λουτρακι ειμαι συναντιομαστε δεν υπαρχει θεμα....και θα τρυπησεις το μασκακι??αμαρτια δεν ειναι???
Απο αερα κανει τιποτα?γιατι της givi ειναι καλη απο οτι λεει ο modeerf!Και της barracuda ωραια ειναι ομως δεν αντιλεγω....:winka:

AN THN ΘΕΣ ΑΚΟΜΑ ΣΟΥ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ Π.Μ

modeerf
08/08/2005, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
Εσυ που εχεις δει τη givi απο κοντα και την εχες δοκιμασει κιολας για την barracuda τη γνωμη εχεις πως τη βλεπεις σα ζελατινα......καλη φαινεται;Εχει ιδιο υψος με τη givi;Σιγουρα δεν θα εβαζα καμια απο αυτες που ανεφερες,που ειναι κοντες και κανουν να μοιαζουν με το 1000.
Η γνωμη σου αν ξερεις σεβαστη:wave2:

Επειδή δεν έχω προσωπική εμπειρία από άλλες ζελατίνες Ζ750 (μονο απο δευτερο χέρι απο φίλους με τις κλασσικές κοντες MRA και τις κοντές Ermax) και ουτε μπορώ να "κρίνω" με το μάτι (και δεν νομίζω οτι υπάρχει και κάποιος που μπορεί) θα σου πώ τι μπορουμε να κάνουμε...

Οποτε το αποφασίσεις, πάμε μαζί στο μαγαζί που έχει την Barracuda ζελατίνα..την "δοκιμάζεις" στο δικό σου, βλέπουμε με το μάτι το ύψος της, "συγκρίνουμε" με το ύψος και το πλάτος της givi και παίρνεις την απόφαση σου...

Ή σου μετράω το μήκος της δικιάς μου αλλά πρέπει να βρούμε ένα σημείο αναφοράς...π.χ. απο εκεί που τελειώνει η μάσκα του Ζ750 μέχρι το χείλος της ζελατίνας (πανω μέρος, εκεί που τελειώνει)...οπότε πας μόνος σου στο μαγαζί, την "δοκιμάζεις" στο δικό σου, βγαζεις μέτρο και υπολογίζεις και αποφασίζεις μόνος σου...

ela ela
08/08/2005, 14:59
ok modeerf,ευχαριστω για τον κοπο που θα κανεις και την εξυπηρετηση,σου στελνω Π.Μ:D :D :wave2: