PDA

View Full Version : Παραλίγο μακαρίτης...



tzarot
01/02/2011, 14:10
Επιστρέφω χθες βράδυ (γύρω στις 8μμ) απο την δουλειά μου, απο Μιχαλακοπούλου με το ποδήλατο για Άγιο Στέφανο. Η διαδρομή η ιεραποστολική μέσω Κηφισίας -> Κηφισιά -> Ν.Ερυθραία -> Εκάλη -> Δροσιά -> Αγ.Στέφανος

Εξοπλισμός πλήρης. Κράνος, φώτα πίσω και μπρος, (πολύ δυνατά), κίτρινο ανακλαστικό γιλέκο 3M, περιβραχιόνια, καθρέφτες. Τα πάντα. Μιλάμε φαίνομαι απο 300 χλμ σαν εξωγήινος blink...blink...blink...

Λίγο πριν την Κατεχάκη κοντά στο Πλάζα, Τρόλευ τον βλέπω στους καθρέφτες μου με πλησιάζει απο πίσω γρήγορα στα περίπου 30 μέτρα. Εγώ βρίσκομαι δεξιά και ποδηλατώ γρήγορα με περίπου 25χλμ/h. Μπροστά μου στα 15 μέτρα πλησιάζω σε Ταξί που έχει σταματήσει για αποβίβαση.

Ανοίγομαι αριστερά και προσπερνάω το ατματημένο ταξί. Την στιγμή αυτή που έχω φτάσει το ταξί (καλύπτοντας τα περίπου 15μ) το τρόλευ έχει καλύψει τα περίπου 30 και έχει φτάσει πίσω μου στο μέτρο.

Όπου το ΑΡΧΙΔΙ πατάει κόρνα και μου τη λέει χειρονομώντας του στυλ αντέ απο δω ρε μαλακισμένο που είσαι και στο δρόμο περνώντας με παράλληλα ξυστά.

Τα δέοντα και απο πλευράς μου και τον κηνυγάω όπου τον φτάνω ατα φανάρια στο Shell της Κατεχάκη. Του κάνω νόημα να ανοίξει και του λέω:

-- "Συγνώμη που υπαρχω στο δρόμο φίλε..." (ειρωνικά)
και τι μου λέει
-- "Εγώ φίλε έχω 30 τόνους. Την άλλη φορά που θα σε πατήσουν κανόνισε να κάνεις το μάγκα" και συνέχισε του στυλ "...δεν έχεις δικαίωμα να είσαι στο δρόμο σε λεωφοριολωρίδα κλπ"!!!

Φυσικά τον στόλισα και φυσικά καλεσα την αστυνομία. Το ΑΡΧΙΔΙ την έκανε, φεύγοντας με επικίνδυνο ελιγμό προσπαθώντας να με χτυπήσει, παρόλο που του είπα να μην διανοηθεί να το κουνήσει.

Φυσικά το πλήρωμα του περιπολικού που ήρθε 34 λεπτά και 3 τηλεφωνήματαστο 100 αργότερα, δεν μπορούσε να κάνει τίποτε παρά να καταγράψουν το περιστατικό στο βιβλίο συμβάντων και να μου πουν πως έχω 3 μήνες δικαίωμα να κάνω μήνυση κλπ. Πιασ' το αυγό και κούρευτο.

Το ΑΡΧΙΔΙ έμαθα ότι λέγεται ΒΛΑΧΟΣ και το Τρόλευ που οδηγούσε αρ.9018 πάρκαρε στο τέρμα του Ν. Ψυχικού λίγο αργότερα 1,5 χλμ πιο μακρυά απο το σημείο του συμβάντος...

blackbusa
01/02/2011, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Επιστρέφω χθες βράδυ (γύρω στις 8μμ) απο την δουλειά μου, απο Μιχαλακοπούλου με το ποδήλατο για Άγιο Στέφανο. Η διαδρομή η ιεραποστολική μέσω Κηφισίας -> Κηφισιά -> Ν.Ερυθραία -> Εκάλη -> Δροσιά -> Αγ.Στέφανος

Εξοπλισμός πλήρης. Κράνος, φώτα πίσω και μπρος, (πολύ δυνατά), κίτρινο ανακλαστικό γιλέκο 3M, περιβραχιόνια, καθρέφτες. Τα πάντα. Μιλάμε φαίνομαι απο 300 χλμ σαν εξωγήινος blink...blink...blink...

Λίγο πριν την Κατεχάκη κοντά στο Πλάζα, Τρόλευ τον βλέπω στους καθρέφτες μου με πλησιάζει απο πίσω γρήγορα στα περίπου 30 μέτρα. Εγώ βρίσκομαι δεξιά και ποδηλατώ γρήγορα με περίπου 25χλμ/h. Μπροστά μου στα 15 μέτρα πλησιάζω σε Ταξί που έχει σταματήσει για αποβίβαση.

Ανοίγομαι αριστερά και προσπερνάω το ατματημένο ταξί. Την στιγμή αυτή που έχω φτάσει το ταξί (καλύπτοντας τα περίπου 15μ) το τρόλευ έχει καλύψει τα περίπου 30 και έχει φτάσει πίσω μου στο μέτρο.

Όπου το ΑΡΧΙΔΙ πατάει κόρνα και μου τη λέει χειρονομώντας του στυλ αντέ απο δω ρε μαλακισμένο που είσαι και στο δρόμο περνώντας με παράλληλα ξυστά.

Τα δέοντα και απο πλευράς μου και τον κηνυγάω όπου τον φτάνω ατα φανάρια στο Shell της Κατεχάκη. Του κάνω νόημα να ανοίξει και του λέω:

-- "Συγνώμη που υπαρχω στο δρόμο φίλε..." (ειρωνικά)
και τι μου λέει
-- "Εγώ φίλε έχω 30 τόνους. Την άλλη φορά που θα σε πατήσουν κανόνισε να κάνεις το μάγκα" και συνέχισε του στυλ "...δεν έχεις δικαίωμα να είσαι στο δρόμο σε λεωφοριολωρίδα κλπ"!!!

Φυσικά τον στόλισα και φυσικά καλεσα την αστυνομία. Το ΑΡΧΙΔΙ την έκανε, φεύγοντας με επικίνδυνο ελιγμό προσπαθώντας να με χτυπήσει, παρόλο που του είπα να μην διανοηθεί να το κουνήσει.

Φυσικά το πλήρωμα του περιπολικού που ήρθε 34 λεπτά και 3 τηλεφωνήματαστο 100 αργότερα, δεν μπορούσε να κάνει τίποτε παρά να καταγράψουν το περιστατικό στο βιβλίο συμβάντων και να μου πουν πως έχω 3 μήνες δικαίωμα να κάνω μήνυση κλπ. Πιασ' το αυγό και κούρευτο.

Το ΑΡΧΙΔΙ έμαθα ότι λέγεται ΒΛΑΧΟΣ και το Τρόλευ που οδηγούσε αρ.9018 πάρκαρε στο τέρμα του Ν. Ψυχικού λίγο αργότερα 1,5 χλμ πιο μακρυά απο το σημείο του συμβάντος...

σημα με το χερι εκανες για τον ελιγμο που εκανες???

ktmakis
01/02/2011, 14:34
Ονομα και πράμμα ρε φίλε ο οδηγός !!

Εδώ δεν σεβόμαστε κανένα ρε φίλε. Ασυδοσία και ατιμωρησία.
Πάλι καλά να λές.

tzarot
01/02/2011, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
σημα με το χερι εκανες για τον ελιγμο που εκανες???
Αν εννοείς ότι θα έπρεπε να του είχα ρήξει μια μούτζα ή ένα κωλοδάχτυλο απο πριν, όχι δυστυχώς και πολύ λύπάμαι για αυτό...

Απο δω και πέρα αυτό θα κάνω. Προληπτικά

blackbusa
01/02/2011, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot


Κύριοι "συνάδελφοι", όσοι πραγματικά είστε, αλλά και όσοι ακόμα νομίζετε ότι είστε. Οι δρόμοι δεν έχουν το όνομά σας. Ανήκουν σε όλους και είναι για να οδηγάμε όχι να χαζεύουμε. Δεν μπορείτε να πάτε γρήγορα? Κανένα πρόβλημα καθήστε δεξιά και απολαύστε το. Αν δεν μπορείτε να το κάνετε και επιμένετε να πηγαίνετε με 2 κλείνοντας όσους θέλουν να τρέξουν τότε θα ακούτε τα μπιπ-μπίπ μου...


δεν σου εκανε μπιπ μπιπ ο βλαχος ε???


Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot


Δεν έχω αυτοκίνητο και δεν θα πάρω. Οδηγώ μοτοσυκλέτες 30+ χρόνια πια και σίγουρα θα Οδηγώ για πολλά ακόμα. Οδηγώ προβλέποντας. Οδηγώ γρήγορα και επιθετικά. Δεν οδηγώ όμως εγωιστικά. Μπορεί να πηγαίνω γρήγορα, άλλά κάποιος θέλει να πάει γρηγορότερα. Μόλις τον δω στον καθρέφτη αμέσως ανοίγω χώρο να περάσει.



μαλλον μπερδεψες το ποδηλατο με το μηχανακι...

και κατι τελευταιο...και τα ποδηλατα υπαγονται στον ΚΟΚ...και αν σε χτυπαγε μαλλον τα αρχιδια του θα επερνες...

:wave2:

g.kounoupis
01/02/2011, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
δεν σου εκανε μπιπ μπιπ ο βλαχος ε???



μαλλον μπερδεψες το ποδηλατο με το μηχανακι...

και κατι τελευταιο...και τα ποδηλατα υπαγονται στον ΚΟΚ...και αν σε χτυπαγε μαλλον τα αρχιδια του θα επερνες...

:wave2:


Αν θυμάσαι τι έλεγε ο κοκ τουλάχιστον την δεκαετία του ενενήντα το ποδήλατο έχει προτεραιότητα και πρέπει να κρατάς μεγαλύτερη απόσταση από ότι στα υπόλοιπα οχήματα

lspiros
01/02/2011, 15:11
φιλε μου την περιοχη που ζεις την ξερω απ εξω και ανακατωτα και οφειλω να ομολογησω οτι ειναι παρακινδυνευμενο αυτο που κανεις καθε μερα.απο την αλλη χαρα στο κουραγιο σου και μακαρι να το καναμε περισσοτεροι συμβαλοντας θετικα στην υγεια μας και στο κυκλοφοριακο.
τωρα απο τη θεση του οδηγου,εχει και αυτος τα δικια του.οδηγαει ενα οχημα τεραστιου ογκου που η κινητικη του ενεργεια αλλαζει δυσκολα και επηρεαζει αμεσα πολλους(επιβατες).βεβαια ακομα και αν δεν εκανες σινιαλο με το χερι σου με τον τροπο που σου μιλησε εχασε το δικιο του.(αν και πρωτος εσυ ειρωνευτηκες).
η κινηση με ποδηλατο ειναι σε νηπιακο σταδιο στη χωρα μας,απουσια προδιαγραφων(ποδηλατολωριδες,σημανση,παιδεια),μεχρι να αλλαξουν αυτοι οι παραγοντες καλυτερα να αποφευγουμε τοσο μεγαλες διαδρομες.αν ειχες χασει σημερα τη ζωη σου,τι σημασια θα ειχε ποιος ειχε δικιο?

blackbusa
01/02/2011, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.kounoupis
Αν θυμάσαι τι έλεγε ο κοκ τουλάχιστον την δεκαετία του ενενήντα το ποδήλατο έχει προτεραιότητα και πρέπει να κρατάς μεγαλύτερη απόσταση από ότι στα υπόλοιπα οχήματα σωστα και εγω μαζι σου...αμ και οχι βασικα με την προτερεοτητα οσο με την αποσταση που πρεπει να εχεις...αλλα αν διαβασα καλα...ελιγμο εκανε το ποδηλατο...χωρις να κανει και σινιαλο...και βεβαια και στην Κηφησιας...σε λεωφοριοδρομο οπου δεν γνωριζω αν επιτρεπετε η κυκλοφορια τους (αυτο ειναι το τελευταιο)...
:wave2:

stavrogin
01/02/2011, 15:22
ισως επρεπε να ειχες καταλαβει το χωρο αριστερα για τον ελιγμο σου ,νωρίτερα για να μην δωσεις ευκαιρία στο τρολευ να σε στριμωξει. Να εισαι μπροστα του στο κεντρο. δε σε πατάει.
Περα απο την κακη συμπεριφορα του οδηγου ,Οι τονοι ειναι αρκετοι και το οχημα του δεν εχει αμεσες αντιδρασεις. Επειτα ειναι στο δρομο αρκετες ωρες την ημέρα σε ένα χαος μεσα κι εξω απο το τρολει κι καποιοι ανθρωποι δεν εχουν τα νευρα να το διαχειριστουν.

αφου εισαι στο δρομο να διεκδικεις ζωτικο χωρο οχι τα 70 εκατοστα που πιανει το ποδηλατο διπλα στο χαντακι

Vstrommer71
01/02/2011, 15:33
Kαλως ή κακως μαγκες,οτι λεει ο ΚΟΚ
Αν εισαι νομιμος θα πρεπει να σε σεβονται,οπως κι εσυ τους αλλους οδηγους
Εχω δει και ποδηλατα να κανουν γιγαντιες παπαριες περνωντας ξυστα απο αυτοκινητα,εχω δει και ''επαγγελματιες'' οδηγους ΜΜΜ να εχουν παρει το κινητο αγκαλια και να πηγαινουν οτι να'ναι εχοντας γραμμενα τα παντα στ'@@ τους..

tzarot
01/02/2011, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
δεν σου εκανε μπιπ μπιπ ο βλαχος ε???

μαλλον μπερδεψες το ποδηλατο με το μηχανακι...

και κατι τελευταιο...και τα ποδηλατα υπαγονται στον ΚΟΚ...και αν σε χτυπαγε μαλλον τα αρχιδια του θα επερνες...

:wave2:

1ον: Μου αρεσει που με διαβάζεις.

2ον:
Δεν αντιφάσκω κάπου. Ήμουν δεξιά και είχα κάθε δικαίωμα να είμαι δεξιά. Επίσης πήγαινα ήδη πολύ γρήγορα, αν αναλογιστείς ότι μπροστά υπήρχαν ουρές χιλιομέτρων που πήγαιναν με 10-15 μέχρι και την Κηφισιά. Άλλωστε μπορστά το Ταξί ήταν σταματημένο. Προσπέραση έγινε (σχεδόν νομότυπα - με την εξαίρεση του χεριού) και το ΑΡΧΙΔΙ όφειλε να τηρεί αποστάσεις. Άρα δεν τον μπλόκαρα ή δεν νόμιζα ότι ο δρόμος ήταν δικός μου. Πίστεψέ με λοιπόν ότι το ΑΡΧΙΔΙ είτε είχα βγάλει χέρι είτε όχι το ίδιο θα έκανε γιατι έχει 30 τόνους σκατά στο κεφάλι του...

3ον:
Και πάλι δεν βλέπω την αντίφαση. Δεν μπέδρεψα τίποτα φίλε μου. Είμαι δίτροχος και θα παραμείνω. Χώρο κάνεις όταν δεν κάνεις προσπέραση φιλαράκο μου ή μόλις την ολοκληρώσεις όχι πάνω σε αυτή και εγώ την στιγμή εκείνη, αφού με διαβάζεις, έκανα προσπέραση στο σταματημένο ταξί όπως γράφω.
Όσο για τον κώδικα που αναφέρεις, για πες μου πιο είναι το βαρύ το χέρι που δεν έβγαλα ή η απόσταση ασφαλείας που δεν τήρησε το ΑΡΧΙΔΙ και ο εν συνεχεία επικίνδυνος ελιγμός σε απόσταση αναπνοής απο τον ποδηλάτη???

jp79
01/02/2011, 16:00
Έστω οτι το ποδήλατο ήταν αυτοκίνητο. Και το λεωφορίο ήταν μηχανή. Εσείς είστε 30 μέτρα απο το εμπόδιο και πάτε με 50Km το αυτοκίνητο είναι δεξιά και πάει με 25. Το αυτοκίνητο βλέπει το ταξί μπροστά του στα 15 μέτρα κάνει τον ελιγμό και μπαίνει στην αριστερή λωρίδα μπροστά απο την μηχανή. Ο μηχανόβιος θα έβριζε? (25 KM διαφορά σε ταχύτητα σημαίνει 7m το δευτερόλεπτο)

georgio
01/02/2011, 16:01
Όταν ξεκίνησες την προσπέραση αυτός ήταν πίσω σου και έκανε και αυτός προσπέραση αλλά επειδή πήγαινε πιο γρήγορα σε έφτασε ή ήταν πίσω αριστερά σου και του βγήκες μπροστά;

Γιατί στη μεν πρώτη περίπτωση φταίει (δεν μπορείς να πας γρηγορότερα από τον μπροστινό σου, ούτε να τον πάρεις από κάτω) ενώ στη δεύτερη το κουβεντιάζουμε κατά πόσον βγήκες μπροστά του και τον έκοψες ή ήσουν σωστός και αυτός έκανε τη μ@λ@κία.


Υ.Γ.: όταν οδηγάμε και ο μπροστά δεξιά μας έχει πιο μπροστά του σταματημένο πρέπει να σκεφτούμε ότι μάλλον θα έρθει στη λωρίδα μας, και υπολογίζοντας ταχύτητες και αποστάσεις πρέπει να δούμε αν προλαβαίνει να βγει μπροστά μας ή όχι και ανάλογα να πράξουμε. Υπάρχει και η πιθανότητα να χρειαστεί να σηκώσουμε το πόδι από το γκάζι ώστε να κόψουμε λίγο για να μην φτάσουμε στον πόντο. Αυτά για τον οδηγό του τρόλευ, που όπως και να έχουν τα πράγματα έπρεπε να το χειριστεί καλύτερα, και ακόμα και αν εσύ του βγήκες και τον έκοψες έπρεπε να σου κορνάρει και να σου παίξει φώτα πριν βγεις.

Για το δεν μπορεί να φρενάρει απότομα κλπ λόγω επιβατών είναι αστείο, γιατί συνήθως γκάζι φρένο πάνε και αν είσαι όρθιος είσαι λες και σε μαμάει ο από πίσω...

koxili600
01/02/2011, 16:34
Kαλως ή κακως μαγκες,οτι λεει ο ΚΟΚ

δυστυχως ετσι ειναι

stavrogin
01/02/2011, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από jp79
Έστω οτι το ποδήλατο ήταν αυτοκίνητο. Και το λεωφορίο ήταν μηχανή. Εσείς είστε 30 μέτρα απο το εμπόδιο και πάτε με 50Km το αυτοκίνητο είναι δεξιά και πάει με 25. Το αυτοκίνητο βλέπει το ταξί μπροστά του στα 15 μέτρα κάνει τον ελιγμό και μπαίνει στην αριστερή λωρίδα μπροστά απο την μηχανή. Ο μηχανόβιος θα έβριζε? (25 KM διαφορά σε ταχύτητα σημαίνει 7m το δευτερόλεπτο)

Φυσικα.

+1000

vangelis 64
01/02/2011, 17:06
Βλάχος ε;Και δε μού λες...το μικρό του είναι αυτό που γράφεις με κεφαλαία; :lol:

KAGOURO
01/02/2011, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
φιλε μου την περιοχη που ζεις την ξερω απ εξω και ανακατωτα και οφειλω να ομολογησω οτι ειναι παρακινδυνευμενο αυτο που κανεις καθε μερα.απο την αλλη χαρα στο κουραγιο σου και μακαρι να το καναμε περισσοτεροι συμβαλοντας θετικα στην υγεια μας και στο κυκλοφοριακο.
τωρα απο τη θεση του οδηγου,εχει και αυτος τα δικια του.οδηγαει ενα οχημα τεραστιου ογκου που η κινητικη του ενεργεια αλλαζει δυσκολα και επηρεαζει αμεσα πολλους(επιβατες).βεβαια ακομα και αν δεν εκανες σινιαλο με το χερι σου με τον τροπο που σου μιλησε εχασε το δικιο του.(αν και πρωτος εσυ ειρωνευτηκες).
η κινηση με ποδηλατο ειναι σε νηπιακο σταδιο στη χωρα μας,απουσια προδιαγραφων(ποδηλατολωριδες,σημανση,παιδεια),μεχρι να αλλαξουν αυτοι οι παραγοντες καλυτερα να αποφευγουμε τοσο μεγαλες διαδρομες.αν ειχες χασει σημερα τη ζωη σου,τι σημασια θα ειχε ποιος ειχε δικιο?

Έτσι ακριβώς είναι.......:beer:

Gandalf dr685sm
01/02/2011, 17:30
Συνοψίζουμε;

Είσαι σε δρόμο δύο λωρίδων κυκλοφορίας και κινείσαι στην δεξιά λωρίδα. Μπροστά σου ακινητοποιείται όχημα (καλώς ή κακώς) και εσύ κάνεις αλλαγή λωρίδας χωρίς να προειδοποιήσεις επερχόμενα οχήματα...όπου ήδη

1) Έχεις δεί οτι έρχεται τρόλευ...
2) Δεν έχεις δεί αν έρχεται μηχανή ή όχημα καθώς άνετα μπορεί να πεταχτεί όπως και εσύ μπροστά απο το τρόλευ και να πατήσει γκάζι προσπαθώντας να το αποφύγει.

Ποιά είναι η συμπεριφορά που θα σε γλύτωνε απο όλα τα παραπάνω;

Να πατήσεις το γαμ... νο το φρένο. Σου έκοψε την φόρα το ΤΑΧΙ; Εφόσον οδηγείς μηχανή θα ξέρεις οτι μερικές φορές έιναι προτιμότερο να σταματήσεις για λίγο ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑ και να γλυτώσεις το όποιο ατύχημα. Και μην μου πείς πως δεν είχε χώρο/χρόνο καθώς με 20-25ΚΜ/h το σταματάς και με τα πόδια...(ποδήλατο έχω καβαλήσει και ξέρω τι σημαίνει αυτό που λέω). Απλά σου έκοψε την φόρα και προτίμησες να ρισκάρεις αλλάζοντας λωρίδα χωρίς προειδοποίηση ... και σου φταίει ο οδηγός του Τρόλευ.

Που και αυτός με την σειρά του χρειάζεται και τρόπους αλλά και διαπαιδαγώγηση ώς οδηγός (όπως αρκετοί -- οχι όλοι --- στα τιμόνια των βαρέων οχημάτων στην Αθήνα).

Για μένα και οι δύο είστε το χαρακτηριστικό δείγμα του τι γίνεται κάθε μέσα στην Αθήνα.

BLiTzER
01/02/2011, 18:03
Μικρή παρέμβαση, αλλά όσο έκανε ελιγμό για προσπέραση ο ποδηλάτης, άλλο τόσο έκανε και ο τρολλευτζής (εκτός αν εμβόλισε το ταξί, αλλά δεν έχω τέτοια στοιχεία). Και εφόσον και οι 2 την έκαναν με τον ίδιο παράνομο (ή νόμιμο) τρόπο, δεν έχει κανένα δίκιο ο τελευταίος. Ειδικά από τη στιγμή που 1. ΔΕΝ ήταν ακριβώς δίπλα του τη στιγμή του ελιγμού του πρώτου και 2. ΗΞΕΡΕ ότι θα συμβεί (εφόσον η λωρίδα ήταν φραγμένη). Εκτός αν έχασα κάτι.

Το ότι άλλαξε λωρίδα (ο τζάροτ) χωρίς να κοιτάξει πίσω/πλάι του δεν το δέχομαι, γιατί θα το έκανε μόνο αν είχε τάσεις αυτοκτονίας. Αν όντως συνέβη όμως, είμαι με τον γκάνταλφ.

Hellspawn
01/02/2011, 18:41
Νομίζω ότι πιο λογικά μίλησε ο μάγος...γνώμη μου πάντα και χωρίς να είμαι μπροστά στο συμβάν!

Το σημαντικό ήταν ότι δεν υπήρξε ατύχημα κι ας καθόμαστε εδώ να λέμε όσες ώρες θέλετε κι ας μη συμφωνήσουμε πουθενά....Αφού εσύ είσαι καλά και δεν έγινε η στραβή...γιατί αν γινόταν η στραβή, ό,τι και να λές για εξοπλισμό τρόλεϊ θα σε χτύπαγε, όχι κουνούπι!Στο συρτάρι με τις εμπειρίες λοιπόν και προσοχή!:beer: :beer:

blackbusa
01/02/2011, 19:19
...

blackbusa
01/02/2011, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
1ον: Μου αρεσει που με διαβάζεις.

2ον:
Δεν αντιφάσκω κάπου. Ήμουν δεξιά και είχα κάθε δικαίωμα να είμαι δεξιά. Επίσης πήγαινα ήδη πολύ γρήγορα, αν αναλογιστείς ότι μπροστά υπήρχαν ουρές χιλιομέτρων που πήγαιναν με 10-15 μέχρι και την Κηφισιά. Άλλωστε μπορστά το Ταξί ήταν σταματημένο. Προσπέραση έγινε (σχεδόν νομότυπα - με την εξαίρεση του χεριού) και το ΑΡΧΙΔΙ όφειλε να τηρεί αποστάσεις. Άρα δεν τον μπλόκαρα ή δεν νόμιζα ότι ο δρόμος ήταν δικός μου. Πίστεψέ με λοιπόν ότι το ΑΡΧΙΔΙ είτε είχα βγάλει χέρι είτε όχι το ίδιο θα έκανε γιατι έχει 30 τόνους σκατά στο κεφάλι του...

3ον:
Και πάλι δεν βλέπω την αντίφαση. Δεν μπέδρεψα τίποτα φίλε μου. Είμαι δίτροχος και θα παραμείνω. Χώρο κάνεις όταν δεν κάνεις προσπέραση φιλαράκο μου ή μόλις την ολοκληρώσεις όχι πάνω σε αυτή και εγώ την στιγμή εκείνη, αφού με διαβάζεις, έκανα προσπέραση στο σταματημένο ταξί όπως γράφω.
Όσο για τον κώδικα που αναφέρεις, για πες μου πιο είναι το βαρύ το χέρι που δεν έβγαλα ή η απόσταση ασφαλείας που δεν τήρησε το ΑΡΧΙΔΙ και ο εν συνεχεία επικίνδυνος ελιγμός σε απόσταση αναπνοής απο τον ποδηλάτη???

για το 2ον...απο οσο ξερω προσπεραση γινετε ΜΟΝΟ στην αριστερη λωριδα....ας το αφησουμε αυτο...στην αλλαγη λωριδας εισαι υποχρεωμενος να χρησημοποιησεις φλας (αν δεν δουλευουν πρεπει να εχεις σε οριζοντια θεση τον βραχιονα)και αν ο αλλος θελησει σε αφηνει να εισελθεις σε αυτην...αλλωστε εχουμε ξαναπει το φλας ειναι προειδοποιηση και οχι υποχρεωση....
απο τα γραφομενα σου παλι καταλαβαινουμε οτι το τρολλευ ειναι κιολλας στην λωριδα που θες εσυ να εισελθεις αρα εχει προτερεοτητα και δεν χρειαζετε να τηρησει καμμια αποσταση...εσυ μπαινεις αποτομα μπροστα του....

για το 3ον...προβλεψη με επιθετικη οδηγηση δεν κολλανε...οπως και οτι δεν γινετε να οδηγας επιθετικα χωρις να εισαι εγωιστης...τα μονα κοινα ποδηλατου με μηχανη ειναι οτι εχουν 2 ροδες...αντε και φρενα...
για τον ΚΟΚ σου εγραψα τι υσχιει αρα δεν χρειαζετε να απαντησω....

απορω με το μυαλο σου...σοβαρα...βλεπεις ενα θηριο να σε πλησιαζει και αντι να πατησεις φρενο πας και κανεις τσαμπουκα...οχι στον οδηγο...στο οτι βαζεις την μαγκια σου πανω απο την σωματικη σου ακαιρεοτητα...εδω ξερουμε οτι δεν υπαρχουν πρασινα και στοπ υπερ μας και εσυ πας ετσι στην Κηφησιας???ημαρτον...φανταζομαι αν παραβιασει καποιος κανα στοπ εσυ δεν πατας φρενο...αλλωστε εχεις τον ΚΟΚ μαζι σου...

αυτα απο εμενα....και +1299 στον Μαγο...

BLiTzER
01/02/2011, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
για το 2ον...απο οσο ξερω προσπεραση γινετε ΜΟΝΟ στην αριστερη λωριδα

Εμ.. όχι δεν ισχύει αυτό. Απλά γίνεται μόνο από αριστερά.

blackbusa
01/02/2011, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Εμ.. όχι δεν ισχύει αυτό. Απλά γίνεται μόνο από αριστερά. αυτη ειναι οντως σωστο...βασικα ειναι αναλογα τον δρομο...και την πορεια του μπροστινου...εγω αναφερομουνα για την Κηφησιας που εχει 3 λωριδες(μαζι με την λεωφοριολωριδα) και για το συγκεκριμενο περιστατικο...

:beer:

BLiTzER
01/02/2011, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
αυτη ειναι οντως σωστο...βασικα ειναι αναλογα τον δρομο...και την πορεια του μπροστινου...εγω αναφερομουνα για την Κηφησιας που εχει 3 λωριδες(μαζι με την λεωφοριολωριδα) και για το συγκεκριμενο περιστατικο...

:beer:

Βασικά, επειδή η Κηφισίας δεν είναι αυτοκινητόδρομος και η κίνηση γίνεται σε στοίχους, η αλλαγή λωρίδας δε θεωρείται καν προσπέραση :P

Και οι 2 ήταν στην ίδια λωρίδα. Και οι 2 άλλαξαν λωρίδα. ΑΛΛΑ ο ποδηλάτης προπορευόταν. Εγώ δίνω άδικο στον ποδηλάτη ΜΟΝΟ αν έκανε τον ελιγμό ΧΩΡΙΣ να ελέγξει. Κατά τ'άλλα, ακόμα κι αν ο νόμος έδινε 75% υπαιτιότητα στον ποδηλάτη, ο τρολλευτζής είναι μαλάκας. Τους ζούμε καθημερινά στους δρόμους και γνωρίζουμε. Ήξερε τι θα συμβεί 30 μέτρα μπροστά του, θα μπορούσε να αφήσει ελαφρά το γκάζι για 2 δευτερόλεπτα.

BLACKGAS
01/02/2011, 20:22
Ρε παίδες θα ξεχάσουμε αυτά που ξέρουμε: Το κουτί σου προσφέρει παθητική+ενεργητική ασφάλεια. Η μηχανή πολλές φορές μας έχει σώσει επειδή μπόρεσε και "ανοιξε" γρήγορα αλλά από παθητική ασφάλεια, μηδέν-κουλούρι. Το ποδήλατο που δεν σου προσφέρει τίποτε εφόσον το γουστάρεις και το κυκλοφορείς, δεν θα οδηγείς όσο πιο αμυντικά γίνεται? Προσωπικά όχι μόνο κότα λυράτη θα είμουνα, μέχρι και αυγουλάκια θα κλώσαγα!:wave2:

bentouza
01/02/2011, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Βασικά, επειδή η Κηφισίας δεν είναι αυτοκινητόδρομος και η κίνηση γίνεται σε στοίχους, η αλλαγή λωρίδας δε θεωρείται καν προσπέραση :P

Και οι 2 ήταν στην ίδια λωρίδα. Και οι 2 άλλαξαν λωρίδα. ΑΛΛΑ ο ποδηλάτης προπορευόταν. Εγώ δίνω άδικο στον ποδηλάτη ΜΟΝΟ αν έκανε τον ελιγμό ΧΩΡΙΣ να ελέγξει. Κατά τ'άλλα, ακόμα κι αν ο νόμος έδινε 75% υπαιτιότητα στον ποδηλάτη, ο τρολλευτζής είναι μαλάκας. Τους ζούμε καθημερινά στους δρόμους και γνωρίζουμε. Ήξερε τι θα συμβεί 30 μέτρα μπροστά του, θα μπορούσε να αφήσει ελαφρά το γκάζι για 2 δευτερόλεπτα.

κ εγω αυτο καταλαβα απο την περιγραφη.
κ εφοσον ειναι σωστο προφανως το τρολευ εγραψε στα παπαρια του το ποδηλατο επειδη μπορουσε..

δεν καταλαβα γιατι επρεπε να σταματησει το ποδηλατο. εμποδιο μπροστα. προσπερναει ο πρωτος και μετα ο δευτερος.
με τις ταχυτητες που ειχαν το τρολευ βγηκε απο τη λωριδα ενω το ποδηλατο ηταν κοντα στο ταξι και προσπερασε το ποδηλατο χωρις να κοψει ποτε και πουθενα οπως και το ποδηλατο επειδη κανεις δεν ερχοταν απο πισω. επειδη το τρολευ ειχε μεγαλυτερη ταχυτητα προσπερασε ξυστα το ποδηλατο γραφοντας το στα τετοια του.αν ηταν φορτηγο δεν θα το εκανε.

tzarot
01/02/2011, 23:28
Για όσους απλά γράφουν χωρίς να διαβάζουν...

Το τρόλευ ήταν στην δική μου λωρίδα στα 30 μέτρα πίσω μου πλησιάζοντας με ταχύτητα και όχι σε άλλη λωρίδα αριστερότερα της δικής μου.

Δεν βγήκα σε άλλη λωρίδα απο την δική μου απλά τοποθετήθηκα οριακά αριστερά στην δική μου περνώντας το ταξί. Και προφανώς έλεγξα το γράφω άλλωστε. Βλέπω τον ηλίθιο να έρχεται αλλά δεν υποπτεύομαι ότι θα περάσει τόσο ξυστά και κατ' αρχήν ούτε καν ότι θα τολμήσει να περάσει...

Το τρόλευ έκανε προσπέραση βγαίνοντας στην αμέσως απο την δική μου αριστερή λωρίδα και φτάνοντας στο σημείο της προσπέρασης σχεδόν με "έξυσε"

Πόσο πιο απλά να το γράψω...


222774

mparmpanik
02/02/2011, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot


Πόσο πιο απλά να το γράψω...


το πιο απλο που μπορεις να γραψεις ειναι : "ευτυχως που δεν ειμαι μακαριτης"

εγω θα πω οτι εχεις δικιο κι οτι ο οδηγος του λεωφορειου ειναι παπαρας.
ποσο θα σε βοηθουσε το δικιο σου αν σε επαιρνε απο κατω?
θα πονουσαν λιγοτερο τα σπασμενα κοκκαλα?
ποσο καλοφαγωτα θα ηταν τα φραγκα της αποζημιωσης που θα επαιρνες αν σε καθηλωνε για παντα σε ενα αναπηρικο καροτσακι?

εχεις δεν εχεις δικιο, εχεις δεν εχεις προτεραιοτητα
η μεγαλητερη παπαρια που εκανες ειναι οτι αφησες τον εαυτο σου να εκτεθει σε κινδυνο.

απαιτωντας την προτεραιοτητα που ειχες εκεινη την στιγμη εβαλες το κεφαλι σου στον τρουβα
γιατι απλα δεν ηξερες την κατασταση του οδηγου που οδηγουσε το τρολει.
μπορει να ειχε πιει κανα ποτηρακι παραπανω, μπορει να ειχε χωρισει με την γυναικα του
μπορει να χαλβαδιαζε με το γκομενακι που ηταν διπλα του μπορει να εστελνε μηνυμα απο το κινητο, χιλια μπορει.
και χρειαζεται ενα "μπορει" για να σε στειλει αδιαβαστο.

θα μου πεις τωρα οτι αυτο που περιγραφω ειναι μια ζουγκλα, αλλα δεν νομιζω οτι καποιος σωφρων νομιζει οτι οδηγει δα και στον παραδεισο..

και νομιζω οτι εκεινο που θα πρεπει να εχεις στο μυαλο σου οταν καβαλας
ειναι πως οι μισοι που ειναι στα νεκροταφεια, ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ.

benny
02/02/2011, 02:01
δεν ξερω τι λεει ο κωδικας στην ελλαδα, ξερω ομως οτι στην ευρωπη που εχω ζησει με ποδηλατο ,β.ιταλια βελγιο ολλανδια , στα κομματια οπου αναγκαστικα το ποδηλατο χρησιμοποιει τον κοινο δρομο μαζι με τα υπολοιπα οχηματα , το ποδηλατο φαινεται να εχει απολυτη προτεραιοτητα (και λεω φαινεται γιατι επισης δεν εχω ιδεα τι λεει ο κωδικας ωστοσο ευκολα καταλαβαινεις οτι ο ποδηλατης ειναι ο αρχηγος του δρομου). απ την αλλη σε δρομο τυπου κηφισιας δεν υπηρχε περιπτωση να μην εχουν ποδηλατοδρομο . μ αυτο θελω να πω οτι δεν φτανει μονο ο κωδικας . χρειαζονται και οι προδιαγραφες για να γινει η ζωη των οδηγων ευκολοτερη και η χρηση του ποδηλατου εφικτη.

επειδη εισαι στην ελλαδα και μαλλον κατι εχεις καταλαβει λαθος αν θες να χρησιμοποιεις ποδηλατο καντο με δικη σου ευθυνη και μη ζητας τα ρεστα απο πουθενα. ειδικα διαδρομες τοσο επικινδυνες καλυτερα ξεχνα τες. εγω σου λεω οτι παντα θα εχεις δικιο και θα τα κανεις ολα νομιμα , τι σημασια εχει?



επισης καλα θα κανεις να λαβεις σοβαρα υποψην σου αυτο


Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa


για το 3ον...προβλεψη με επιθετικη οδηγηση δεν κολλανε...


γιατι κι εγω νομιζω οτι αντιφασκεις.



τωρα αν συνεχισεις να κυκλοφορεις με ποδηλατο ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!

Toumpas
02/02/2011, 05:30
Η πικρή αλήθεια είναι οτι αν το μηχανάκι εντός Αθήνας είναι 100% επικύνδυνο, το ποδήλατο είναι 300%. Έχοντας αυτό στο νου, απο εκεί και πέρα πέρνεις το ρίσκο σου. Μη ζητάς ρέστα από τον κάθε καθυστερημένο, "βλάχο", "τσολιά" κτλπ, γιατί η Αθήνα πια είναι ΓΕΜΑΤΗ από δαύτους.

950dim
02/02/2011, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Για όσους απλά γράφουν χωρίς να διαβάζουν...

Το τρόλευ ήταν στην δική μου λωρίδα στα 30 μέτρα πίσω μου πλησιάζοντας με ταχύτητα και όχι σε άλλη λωρίδα αριστερότερα της δικής μου.

Δεν βγήκα σε άλλη λωρίδα απο την δική μου απλά τοποθετήθηκα οριακά αριστερά στην δική μου περνώντας το ταξί. Και προφανώς έλεγξα το γράφω άλλωστε. Βλέπω τον ηλίθιο να έρχεται αλλά δεν υποπτεύομαι ότι θα περάσει τόσο ξυστά και κατ' αρχήν ούτε καν ότι θα τολμήσει να περάσει...

Το τρόλευ έκανε προσπέραση βγαίνοντας στην αμέσως απο την δική μου αριστερή λωρίδα και φτάνοντας στο σημείο της προσπέρασης σχεδόν με "έξυσε"

Πόσο πιο απλά να το γράψω...
Δεν αρκει το σχεδιαγραμμα φιλε...θα χρειαστουμε και το τοπογραφικο της περιοχης,οπως επισης και ενα κοντινο απ΄το google maps να βεβαιωθουμε πως ακριβως εγινε το περιστατικο!!!!
Αυτο που αναφερθηκε πριν...γι΄αυτο επικρατει αυτο το χαος στους δρομους,ο καθενας νομιζει πως προηγειται παντου και πως εχει παντα δικιο...
Ειμαι σιγουρος πως αν οδηγουσες το τρολευ ο τιτλος θα ηταν ¨παραλιγο δολοφονος¨ και θα μας ελεγες τωρα πως παραλιγο να σκοτωσεις ενα τυπο με ποδηλατο που σου πεταχτηκε μπροστα σα να ηθελε να αυτοκτονησει...κανω λαθος;;;

950dim
02/02/2011, 09:13
¨Κύριοι "συνάδελφοι", όσοι πραγματικά είστε, αλλά και όσοι ακόμα νομίζετε ότι είστε. Οι δρόμοι δεν έχουν το όνομά σας. Ανήκουν σε όλους και είναι για να οδηγάμε όχι να χαζεύουμε. Δεν μπορείτε να πάτε γρήγορα? Κανένα πρόβλημα καθήστε δεξιά και απολαύστε το. Αν δεν μπορείτε να το κάνετε και επιμένετε να πηγαίνετε με 2 κλείνοντας όσους θέλουν να τρέξουν τότε θα ακούτε τα μπιπ-μπίπ μου...¨

Απο αυτες και μονο τις δηλωσεις δεν επρεπε να υπαρχει καν το θρεντ σου...
Δεν εισαι και ο Χειμωνετος φανταζομαι...επρεπε να κατσεις δεξια πισω απ΄το ταξι ¨και να το απολαυσεις¨οπως δηλωνεις...
Αν ημουν ο οδηγος του τρολευ θα τις ειχες φαει...

TROOPER
02/02/2011, 09:37
τι ψαχνουμε να βρουμε...?

blackbusa
02/02/2011, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
τι ψαχνουμε να βρουμε...?

συρμα.....η Λολα....σκορπιστε μαγκες....



























:lol: :lol: :lol:

arkastt
02/02/2011, 09:40
tzarot ,
Μην ψάχνεις να βρεις το δίκιο σου με άτομα που δεν χρησιμοποιούν ποδήλατο , είναι σαν να ζητάς την θέση σου σε ένα τριθέσιο καναπέ που κάθονται δυο χοντροί.
Το ποδήλατο είναι το καλύτερο μέσο μεταφοράς , για πολλούς και μάλιστα απλούς λόγους ώστε να το καταλάβουν και οι μ_λ_κ_ς (βλέπε οδηγό τρόλεϊ) .
Ο Μ_λ_κ_ς οδηγός τρόλεϊ το ίδιο κάνει παντού , στην σειρά προτεραιότητας , στο φανάρι , στο σπίτι , στην γειτονιά , στην δουλειά , στην οικογένεια κ.λ.π.
Μην ασχολείσαι ……
Έχεις απόλυτο δίκιο , έχεις προτεραιότητα και με 5 khm/hr να πήγαινες , έπρεπε να περιμένει , είναι από πίσω σου.

Μην δίνεις εξηγήσεις , δεν χρειάζεται , βγαίνουν και μιλάνε κάθε καρυδιάς καρύδι.

Μακάρι όλοι να χρησιμοποιούν το ποδήλατο σαν μέσο μεταφοράς.

Μην το σταματήσεις .

Οι δρόμοι ανήκουν στα οχήματα με τροχούς και οι κανόνες ασφαλείας αφορούν όλους όσους κινούνται .

TROOPER
02/02/2011, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από arkastt
....

Οι δρόμοι ανήκουν στα οχήματα με τροχούς και οι κανόνες ασφαλείας αφορούν όλους όσους κινούνται .

:eyepop:

τετοια γουσταρω να βλεπω!!!!

Volo
02/02/2011, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
¨Κύριοι "συνάδελφοι", όσοι πραγματικά είστε, αλλά και όσοι ακόμα νομίζετε ότι είστε. Οι δρόμοι δεν έχουν το όνομά σας. Ανήκουν σε όλους και είναι για να οδηγάμε όχι να χαζεύουμε. Δεν μπορείτε να πάτε γρήγορα? Κανένα πρόβλημα καθήστε δεξιά και απολαύστε το. Αν δεν μπορείτε να το κάνετε και επιμένετε να πηγαίνετε με 2 κλείνοντας όσους θέλουν να τρέξουν τότε θα ακούτε τα μπιπ-μπίπ μου...¨


Που ζεις ρε φίλε ξέρεις; "Καθήστε δεξιά και απολαύστε το" :rotflmao: :rotflmao:
Μακάρι να ήταν έτσι όμως δεν είναι. Γιατί και εγώ πηγαίνω στη δεξιά για να μπορώ
να οδηγήσω ήρεμα και σιγά αλλά δεν έχει γίνει ποτέ γιατί πάντα υπάρχουν
μαλάκες που κολλάνε από πίσω και αρχίζουν τα μπιπ μπιπ.

950dim
02/02/2011, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Που ζεις ρε φίλε ξέρεις; "Καθήστε δεξιά και απολαύστε το" :rotflmao: :rotflmao:
Μακάρι να ήταν έτσι όμως δεν είναι. Γιατί και εγώ πηγαίνω στη δεξιά για να μπορώ
να οδηγήσω ήρεμα και σιγά αλλά δεν έχει γίνει ποτέ γιατί πάντα υπάρχουν
μαλάκες που κολλάνε από πίσω και αρχίζουν τα μπιπ μπιπ.

Bιαστηκες Βολο...δεν ειναι δικα μου γραφομενα αυτα,γι΄αυτο ειναι μεσα σε εισαγωγικα...
ειναι γραφομενα του ανησυχου μοτοσυκλετιστη/ποδηλατη,ο οποιος ενω τοτε τον ενοχλουσαν οι αργοι οδηγοι,τωρα παραπονιεται πως πηγε να τον πατησει το τρολευ ενω πηγαινε με 20 στο λεωφορειοδρομο...:wave2:

tzarot
02/02/2011, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
¨Κύριοι "συνάδελφοι", όσοι πραγματικά είστε, αλλά και όσοι ακόμα νομίζετε ότι είστε. Οι δρόμοι δεν έχουν το όνομά σας. Ανήκουν σε όλους και είναι για να οδηγάμε όχι να χαζεύουμε. Δεν μπορείτε να πάτε γρήγορα? Κανένα πρόβλημα καθήστε δεξιά και απολαύστε το. Αν δεν μπορείτε να το κάνετε και επιμένετε να πηγαίνετε με 2 κλείνοντας όσους θέλουν να τρέξουν τότε θα ακούτε τα μπιπ-μπίπ μου...¨

Απο αυτες και μονο τις δηλωσεις δεν επρεπε να υπαρχει καν το θρεντ σου...
Δεν εισαι και ο Χειμωνετος φανταζομαι...επρεπε να κατσεις δεξια πισω απ΄το ταξι ¨και να το απολαυσεις¨οπως δηλωνεις...
Αν ημουν ο οδηγος του τρολευ θα τις ειχες φαει...

Προφανώς και δεν γνωρίζεις (κοκ) αλλά και δεν διαβάζεις επίσης (post).

- Πήγαινα όπως προβλέπει και μου δίνει κάθε δικαίωμα ο κώδικας, στην λεοφωριολωρίδα με (25 γράφω με 20 κατάλαβες δεν έχει όμως σημασία). Ο κώδικας επίσης πουθενά δεν ορίζει ότι ως προπορευόμενος ποδηλάτης επειδή κινούμαι με μικρότερη ταχύτητα απο αυτή του τρόλευ οφείλω να σταματήσω.!!! Αν είναι δυνατόν. Ακούς τι λές???
Το τρόλευ αντιθέτω όφειλε α μην πλησιάσει σε απόσταση μικρότερη των 7 μέτρων απο εμένα (βλ. κοκ περι τήρησης αποστασεων απο προπορευόμενο όχημα.)

- Επίσης τα γραφόμενα στο παλαιότερο posτt μου αναφέροντα στα ΖΩΑ που κρατούν αριστερές λωρίδες κοινούμενοι αργά επειδή γουστάρουν να χρησιμοποιούν τον διάδρομο μεταξύ των αυτοκινήτων ως χώρο κουβέντας και διαλογισμού, και όχι αυτούς που πολιτισμένα κοινούνται αργά δεξιά. Σ' αυτούς δεν μπορώ να πω τίποτα και δικίωμά τους. Αυτό γράφω άλλωστε στο post μου. Όταν κινήσαι δεξιά φίλε μου δεν ενοχλείς και ουδόλως οφείλεις να σταματήσεις ή να κάνεις στην άκρη.

- Όσο για τον οδηγό του τρόλευ ευτυχώς για κείνον που δεν ήσουν εσύ. Κρίμα και είσαι και μοτοσυκλετιστής. Ή μήπως οδηγάς και τρόλευ?

Specialized
02/02/2011, 13:28
Φίλε συν-ποδηλάτη σε νοιώθω πλήρως!

Πριν ένα περίπου χρόνο ταξιτζής ΧΤΥΠΗΣΕ ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ 2 παιδιά με ποδήλατα γιατί θεώρησε ότι του κλείναμε το δρόμο περιμένοντας το κόκκινο φανάρι! Είμασταν 7 και καλέσαμε την αστυνομία. Η συμπεριφορά του ταρίφα ίδια με του δικού σου. Στο τέλος οι αστυνομικοί είπανε στους (ελαφρά ευτυχώς) τραυματίες κάντε μήνυση αλλά επειδή θα σας κάνει και αυτός, θα μείνετε στη μπουρού το βράδυ!!!!! Την επόμενη φορά μάλλον θα σαπίσουμε στο ξύλο το επόμενο ΑΡ$^%ΔΙ που θα συμπεριφερθεί ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΑ εναντίον μας! Είναι η μόνη λύση, ούτε οι αστυνομικοί που δεν ξέρουν το νόμο (ήρθαν με σειρά εμφάνισης: δημοτική αστυνομία, μοτοσυκλετιστής, περιπολικό, ανακριτικό και δεν ήξεραν τι να κάνουν!!!!!). Όπου σε παίρνει δηλαδή (αν είσαι ζωντανός)! Κατά τα άλλα πρόσεχε όσο μπορείς.

Δυστυχώς πολλοί δεν μπορούν να καταλάβουν ότι όταν κινείσαι με όχημα στο δρόμο δεξιά, έχεις κάποια δικαιώματα και κάποιες δυνατότητες. Δεν πάνε όλοι με 200. Το κάρο θα πάει με 5, το ποδήλατο με 20 κτλ. Τα ίδια συμβαίνουν και με τις μηχανές, θεωρεί ο κάθε μαλάκουρας το δρόμο δικό του και απαιτεί να εξαφανιστείς! Τις προάλλες στη Βουλιαγμένης πήγαινα στη δεξιά λωρίδα με περίπου 80 και κόλλησε πίσω μου Land Cruiser (ο άνθρωπος της περιπέτειας!!!!) και μου άναβε φώτα, χτύπαγε κόρνα. Να σημειώσω ότι στα 20 μέτρα μπροστά είχε παντού αυτοκίνητα σε κίνηση! Σταμάτησα στο φανάρι και είδα μέσα ένα ανθρωπάκι 1,40, ντράπηκα και να του μιλήσω για να μη του δημιουργήσω περισσότερο κόμπλεξ από αυτό που έχει.

Volo
02/02/2011, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Bιαστηκες Βολο...δεν ειναι δικα μου γραφομενα αυτα,γι΄αυτο ειναι μεσα σε εισαγωγικα...
ειναι γραφομενα του ανησυχου μοτοσυκλετιστη/ποδηλατη,ο οποιος ενω τοτε τον ενοχλουσαν οι αργοι οδηγοι,τωρα παραπονιεται πως πηγε να τον πατησει το τρολευ ενω πηγαινε με 20 στο λεωφορειοδρομο...:wave2:

Sorry ρε dim δεν ήταν προσωπικό :beer:
Πάντως όσοι έχουν τέτοια άποψη να προσέχουν :eyepop:
Όταν είσαι δεξιά στην Ελλάδα δεν σημαίνει τίποτα. Αν πηγαίνεις
αργά τη γάμησες φίλε. Τι ΚΟΚ και μαλακίες εγώ λέω αυτά που βλέπω
ΚΑΘΕ μέρα και συμβαίνουν. Το αν θα βρεις το δίκιο σου μετά είναι
άλλη ιστορία το θέμα είναι να μην χτυπήσουμε. Δηλαδή αμυντική
οδήγηση κυρίως αμα έχεις μαλάκες βιαστικούς από πίσω σου και ας είσαι
δεξιά.

Specialized
02/02/2011, 14:09
Δηλαδή αμυντική
οδήγηση κυρίως αμα έχεις μαλάκες βιαστικούς από πίσω σου και ας είσαι
δεξιά. [/B][/QUOTE]


Για να καταλάβουμε: αν σου έρθει ο Land Cruiser και σε ισοπεδώσει θα πεις ε καλά να πάθω????

TROOPER
03/02/2011, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Προφανώς και δεν γνωρίζεις (κοκ) αλλά και δεν διαβάζεις επίσης (post).

- Πήγαινα όπως προβλέπει και μου δίνει κάθε δικαίωμα ο κώδικας...

μπορουμε να εχουμε μια παραθεση για τα ποδηλατα απο τον κοκ?

Gandalf dr685sm
03/02/2011, 09:44
νόμος 3542 3/6/2007


Οι αποκλειστικές λωρίδες χωρίζονται από τις υπόλοιπες λωρίδες κυκλοφορίας του δρόμου με μία συνεχή γραμμή, με μεγαλύτερο πάχος από ότι οι συνηθισμένες γραμμές διαχωρισμού κυκλοφορίας. Πολλές φορές, κυρίως στην περίπτωση των ποδηλατοδρόμων, οι λωρίδες αυτές είναι κατασκευασμένες από διαφορετικό υλικό και έχουν άλλο χρώμα (π.χ. κόκκινο, πορτοκαλί, πράσινο). Επίσης στην ποδηλατολωρίδα υπάρχουν βέλη κατεύθυνσης, που υποδεικνύουν στους ποδηλάτες προς ποια κατεύθυνση μπορούν να κινηθούν αλλά και ειδικό σήμα του ποδηλάτου, για να ξεχωρίζει ο ποδηλατόδρομος από τον υπόλοιπο δρόμο (Σχ17).

Η κίνηση των μηχανοκίνητων οχημάτων στην ποδηλατολωρίδα δεν επιτρέπεται. Το ίδιο συμβαίνει και για τους πεζούς, οι οποίοι πρέπει να γνωρίζουν ότι ο ποδηλατόδρομος είναι δρόμος κυκλοφορίας ποδηλάτων (δηλαδή των ποδηλάτων) και πρέπει να τον διασχίζουν μόνο από σημεία όπου υπάρχει διάβαση.

Όταν κινούμαστε με ποδήλατο είμαστε υποχρεωμένοι να κινούμαστε στην ποδηλατολωρίδα, όταν αυτή υπάρχει. Όταν δεν υπάρχει ποδηλατολωρίδα πρέπει να κινούμαστε ταυτόχρονα με τα υπόλοιπα οχήματα, στο πλάι του δρόμου, γεγονός που σημαίνει ότι πρέπει να συμμετέχουμε κανονικά στην κυκλοφορία. Αυτό επιτρέπεται μόνο σε ενήλικες.

Δεν επιτρέπεται η κίνηση ποδηλάτων και άλλων Ι.Χ. πλήν των μοτοσυκλετών στους λεωφορειόδρομους. Το σκεπτικό της απόφασης αυτής έχει να κάνει πως η μηχανή δεν εμποδίζει την κίνηση των ΜΜΕ λόγω ταχύτητας και ευελιξίας. Υπάρχουν δεκάδες μηνύματα σε ποδηλατικά forums για προτάσεις που έχουν κάνει έτσι ώστε να αλλάξει ο ΚΟΚ και να προταθεί να γίνεται χρήση και απο τα ποδήλατα στην συγκεκριμένη λωρίδα. ( http://www.podilates.gr/?q=node/12807 )

Μάλιστα αν παρατήρησετε σε κάθε αρχή λεωφορειολωρίδας υπάρχει ειδική σήμανση πλέον που δείχνει οτι επιτρέπεται η είσοδος σε μηχανές/μοτοποδήλατα και φυσικά σε λεωφορεία.. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΝΣΗ ΓΙΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ.
http://www.agelioforos.gr/files/FOTO_ENTYPON/2010/10/06/2010100600328-preview.jpg

Κακώς κάκιστα θα πω, αλλά η ουσία είναι πως το ποδήλατο είναι εξόριστο απο την λεωφορειολωρίδα όπως και τα υπόλοιπα οχήματα πλήν των μηχανών. Που και αυτές σε κάποιες λωρίδες λεωφορείων είναι εξόριστες (αντίθετης ροής).

Το ζητούμενο όμως δεν είναι αν ο τάδε ή ο δείνα είναι παράνομος. Το ποδήλατο το θέλουμε μέσα στην πόλη και μακάρι να υπήρχαν δρόμοι για αυτά που ν αμπορούσαμε όλοι να κυκλοφορούμε. Όμως μέχρι τότε καλό θα είναι να έχουμε υπόψη μας οτι με το ποδήλατο στην Αθήνα της κίνησης και του εκνευρισμού, καλό ειναι να κοιτάμε πρώτα αμυντικά στη οδήγηση και μετά να διαμαρτυρόμαστε. Όπως είπα και πριν.. σταμάτησε μπροστά όχημα απο το ποδήλατο και ο tzarot επέλεξε να κάνει ελιγμο αποφυγής αντι να φρενάρει! Έφταιγε ή οχι.. αυτός η ο οδηγός του τρόλεϋ ... σε μια σύγκρουση τους, μάλλον o φίλτατος Trooper θα είχε να κόβει και να ράβει ύστερα τον ποδηλάτη!!

Όσον αφορά τα σχόλια , εσείς δεν γνωρίζετε απο ποδήλατα , είναι τουλάχιστον αστεία, καθώς το 90% των αναβατών μηχανής, γνωρίζουν ποδήλατο, ξέρουν τις αδυναμίες και τα πλεονεκτήματα τους. Προσωπικά είχα πριν 3,5 χρόνια περίπου ενα IDEAL (θα θυμούνται κάποιοι) αλλά μόλις είδα οτι το ιδανικότερο μέρος για να κάνεις ποδήλατο στην Ελλάδα είναι οι ερημιές που έτσι και αλλίώς θα πάω εκδρομή με την μηχανή... το παράτησα.

Αυτά... και ευτυχώς φίλε που είσαι καλά σήμερα και μπορούμε να κάνουμε αυτόν τον αντίλογο. Παρόλα αυτά , όπως είπα... αμυντική οδήγηση!

VANDA
03/02/2011, 09:47
Τι ακριβώς είναι το "πλάι του δρόμου"; :confused:

ggs
03/02/2011, 09:49
Απορώ γιατί δεν έχετε καταλάβει ακόμη ότι όποιος θέλει να κυκλοφορεί με ποδήλατο θα πρέπει να αλλάξει πόλη ή χώρα , αλλιώς θα πρέπει να πηγαίνει βόλτα μαζί με τον ΓΑΠ…

Gandalf dr685sm
03/02/2011, 09:50
ggs... με τον ΓΑΠ δεν πηγαίνεις φίλε γιατί μπορεί να θελήσει να σου φτιάξει την αλυσιδα σου , εν κινήση...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

reinmeister
03/02/2011, 10:03
ανεξαρτητα της ολης φασης θα σου πω ενα πραγμα μονο...οδηγω θεωρωντας, οτι δεν εχω πουθενα προτεραιοτητα...ουτε καν στα πρασινα...

TROOPER
03/02/2011, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
νόμος 3542 3/6/2007
.....

αρα ο φιλος τζαροτ δεν πηγαινε οπως προβλεπει και του δινει καθε δικαιωμα ο κοκ.

οκ ευχαριστω.καλυφθηκα.

:wave2:

georgio
03/02/2011, 11:15
Δηλαδή για να ήταν νόμιμος έπρεπε να μην βρίσκεται στον λεωφορειόδρομο αλλά να έχει βγει στη μεσαία στην Κηφησίας; Έστω και στη δεξιά μεριά της μεσαίας;

Θα έβγαινε ποτέ κανένας στη μεσαία της Κηφησίας με ποδήλατο; :confused:


Υ.Γ.: έστω και να ήταν στη μεσαία, στα ίδια θα καταλήγαμε γιατί αυτός θα βρισκόταν ήδη στο σημείο που βρέθηκε και το λεωφορείο θα ανοιγόταν για να προσπεράσει το ταξί.

blackbusa
03/02/2011, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Δηλαδή για να ήταν νόμιμος έπρεπε να μην βρίσκεται στον λεωφορειόδρομο αλλά να έχει βγει στη μεσαία στην Κηφησίας; Έστω και στη δεξιά μεριά της μεσαίας;

Θα έβγαινε ποτέ κανένας στη μεσαία της Κηφησίας με ποδήλατο; :confused:


Υ.Γ.: έστω και να ήταν στη μεσαία, στα ίδια θα καταλήγαμε γιατί αυτός θα βρισκόταν ήδη στο σημείο που βρέθηκε και το λεωφορείο θα ανοιγόταν για να προσπεράσει το ταξί.

δυστυχως στην ελλαδα δεν υπαρχει καμμια υποδομη για τα ποδηλατα...εστω στην μπουρδελΑθηνα...αρα οταν αποφασισεις να κινηθεις με αυτα πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος...εδω δεν προσεχουν τα μηχανακια θα προσεχουν τα ποδηλατα???μαλακια εκανε ο Τζαροτ που εξαρχης εβαλε το εγω/μαγκια του πανω απο την σωματικη ακαιρεοτητα του...τελος απο εμενα...:wave2:

Gandalf dr685sm
03/02/2011, 11:52
georgio... δεν είναι όλοι οι νόμοι λογικοί για αυτό και εμείς ώς μοτοσυκλετιστές άλλωστε μπορούμε ακόμα και κάνουμε διήθηση.

Όμως όπως είπα.. δεν είναι αυτο΄το θέμα μας. Αλλά τελικά το οτι κάποιες στιγμές πρέπει να είμαστε υπέρ του δέοντος αμυντικοί στους μπουρδελόδρομους που κινούμαστε για να μην έχουμε προβλήματα υγείας μετά.

Gandalf dr685sm
03/02/2011, 11:56
α.. Πάνο.. έλα να δείς υποδομές στην Εκάλη φίλε για ποδήλατα (κανονικοί δρόμοι όπως Ολλανδία-Γερμανία-Ελβετία) πάνω στα πεζοδρόμια με διαγραμμίσεις και χρωματισμούς (οδός Ρόδων π.χ.) για να μην κυκλοφορεί κανείς (σιγά μην παρατήσουν τα jeep-merc εκεί).

Κόστισε κατα τα λεγόμενα των ΜΜΕ , 1 μύριο ευρώ....

Γελάω ακόμα και που το σκέφτομαι. Απο πέρισυ τον έχουν φτιάξει και δεν έχω δεί , ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟ , ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ... και περνάω συχνά απο εκεί είτε με το Ι.Χ. , είτε με το υπηρεσιακό το καλοκαίρι για περιπολία... τι να λέμε τώρα;

Volo
03/02/2011, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Specialized
Δηλαδή αμυντική
οδήγηση κυρίως αμα έχεις μαλάκες βιαστικούς από πίσω σου και ας είσαι
δεξιά.


Για να καταλάβουμε: αν σου έρθει ο Land Cruiser και σε ισοπεδώσει θα πεις ε καλά να πάθω???? [/B][/QUOTE]

Αυτό κατάλαβες? Εγώ αμα δω τρελάρα από πίσω μου κάνω στην άκρη αν μπορώ.
Θα προσπαθήσω να μην κάτσω μπροστά του. Εκείνη τη στιγμή δεν σκέφτομαι ότι
καλύπτομαι από τον κοκ, το τομάρι μου θέλω να σώσω. Δώσε τόπο στην οργή.
Αφού είναι μουνόπανα και δεν τους νοιάζει αμα σε ρίξουν κάτω.

DAYMAN
03/02/2011, 12:05
Αν ηταν νόμιμος ο ποδηλάτης (που ηταν) νομίζετε οτι ο Mr ΔΕΚΟ θα τον σεβόταν ή θα έλεγε παλι εχω 30 τόνους;Αλλα αυτες οι διαφορές πρέπει κατα την γνώμη μου αν υπάρχουν οι προϋποθέσεις να λύνονται επι τοπου με άλλους νόμους ειδικά με τέτοια ανθρωπάρια.

Specialized
03/02/2011, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Για να καταλάβουμε: αν σου έρθει ο Land Cruiser και σε ισοπεδώσει θα πεις ε καλά να πάθω????

Αυτό κατάλαβες? Εγώ αμα δω τρελάρα από πίσω μου κάνω στην άκρη αν μπορώ.
Θα προσπαθήσω να μην κάτσω μπροστά του. Εκείνη τη στιγμή δεν σκέφτομαι ότι
καλύπτομαι από τον κοκ, το τομάρι μου θέλω να σώσω. Δώσε τόπο στην οργή.
Αφού είναι μουνόπανα και δεν τους νοιάζει αμα σε ρίξουν κάτω. [/B][/QUOTE]


Ο ποδηλάτης δεν μπορεί να ελιχθεί, δεν μπορεί να επιταχύνει, δεν μπορεί εύκολα να δει τον τρελάρα πίσω του, δεν μπορεί να εξαφανιστεί από το δρόμο. Οφείλει αυτός που έρχεται από πίσω να κρατήσει την προβλεπόμενη απόσταση & ταχύτητα και να τον περάσει με ασφάλεια από την αριστερή λωρίδα χωρίς να τον πλησιάσει. Ο ποδηλάτης οργίστηκε γιατί τον πέρασε ξυστά. Δεν έκανε πριν κάτι το εκνευριστικό. Η συμπεριφορά του οδηγού τρόλευ είναι εγκληματική, δεν περνάς όπου και όποτε γουστάρεις με τους "30 τόννους". Μόνο ο αέρας του μπορεί να το ρίξει κάτω.

Ρε παιδιά απλά πράγματα είναι, αυτό που κάνουν στα ποδήλατα, το κάνουν και στις μηχανές. Ο κάθε οδηγός θεωρεί ότι του ανήκει ο δρόμος και ότι ισχύει το δίκιο του μεγαλύτερου σε όγκο.

Μια που αναφερθήκατε σε θέματα νομιμότητας, θα ήθελα να πω ότι αν χτυπήσεις ποδηλάτη και αποδειχθεί ότι "βιαζόσουνα" (όχι εσύ φίλε, γενικά το λέω), θα σε τρέχουν όπως και στην περίπτωση του πεζού.

TROOPER
03/02/2011, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Specialized
...... Οφείλει αυτός που έρχεται από πίσω να κρατήσει την προβλεπόμενη απόσταση & ταχύτητα και να τον περάσει με ασφάλεια από την αριστερή λωρίδα χωρίς να τον πλησιάσει. Ο ποδηλάτης οργίστηκε γιατί τον πέρασε ξυστά....

ωραια.να μην προσπερνουσε το ποδηλατο, το ταξι.και με 25 χλμ εχοντας μπροστα σου ενα ταξι και πισω σου ενα τρολευ προσπερνας μονο αν εχεις τη δυνατοτητα.αλλοιως φρεναρεις.αν κανεις να προσπερασεις η θα σε παρει απο κατω το διερχομενο τρολει η θα σε ''ξυρισει'' γιατι θα προσπερνας στην ιδια λωριδα με το ταξι (που ειναι και αυτο λαθος).

για μενα την ευθυνη την εχει ο ποδηλατης στην προκειμενη περιπτωση.

σορυ.:wave2:

blackbusa
03/02/2011, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
α.. Πάνο.. έλα να δείς υποδομές στην Εκάλη φίλε για ποδήλατα (κανονικοί δρόμοι όπως Ολλανδία-Γερμανία-Ελβετία) πάνω στα πεζοδρόμια με διαγραμμίσεις και χρωματισμούς (οδός Ρόδων π.χ.) για να μην κυκλοφορεί κανείς (σιγά μην παρατήσουν τα jeep-merc εκεί).

Κόστισε κατα τα λεγόμενα των ΜΜΕ , 1 μύριο ευρώ....

Γελάω ακόμα και που το σκέφτομαι. Απο πέρισυ τον έχουν φτιάξει και δεν έχω δεί , ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟ , ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ... και περνάω συχνά απο εκεί είτε με το Ι.Χ. , είτε με το υπηρεσιακό το καλοκαίρι για περιπολία... τι να λέμε τώρα;

ρε μαγε...οταν λεμε Αθηνα εννοουμε κεντρο και πυκνο αστικο κυκλο...εδω δεν εχουμε χωρο να περπατησουμε στα πεζοδρομια....θα εχουμε και ποδηλατοδρομους???πριν λιγες μερες βρεθηκα στην Πειραιως λιγο πριν την ΕΟ με τα ποδια για μια δουλεια...μην σου πω σε ποσα σημεια αναγκαστικα να κατεβω οδοστρωμα...γαματα με μεγαλα γραμματα λεμε...τεσπα...ο καθενας οριζει οπως θελει την ζωη του και την ακαιρεοτητα του....:wave2:

Specialized
03/02/2011, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ωραια.να μην προσπερνουσε το ποδηλατο, το ταξι.και με 25 χλμ εχοντας μπροστα σου ενα ταξι και πισω σου ενα τρολευ προσπερνας μονο αν εχεις τη δυνατοτητα.αλλοιως φρεναρεις.αν κανεις να προσπερασεις η θα σε παρει απο κατω το διερχομενο τρολει η θα σε ''ξυρισει'' γιατι θα προσπερνας στην ιδια λωριδα με το ταξι (που ειναι και αυτο λαθος).

για μενα την ευθυνη την εχει ο ποδηλατης στην προκειμενη περιπτωση.

σορυ.:wave2:

Το ταξί είχε σταματήσει στα δεξιά. Ο ποδηλάτης ήταν προπορευόμενος (σε σχέση με το τρόλευ) και πέρασε κανονικά τον ταρίφα. Το τρόλευ σφήνωσε τον ποδηλάτη. Ο ποδηλάτης εκνευρίστηκε (δικαίως) μετά.

Δεν έχω θέμα αντιδικίας μαζί σου, απλώς είναι πολύ προφανές ότι όταν κινείται ένας άνθρωπος, πρέπει να το σεβόμαστε. Θα καθυστερήσουμε και λίγο, θα κινηθούμε και λίγο αργά, θα περιμένουμε την κατάλληλη στιγμή, στον κατάλληλο χώρο. Πολλές φορές βλέπω ποδηλάτες, πεζούς να κάνουν μαλακίες. Κόβω ταχύτητα, τους δίνω προτεραιότητα. Είναι εύθραυστοι, τι να κάνουμε; Εγώ θα χάσω 5-10 δευτερόλεπτα και αυτοί θα συνεχίσουν να ζουν.

tzarot
03/02/2011, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αρα ο φιλος τζαροτ δεν πηγαινε οπως προβλεπει και του δινει καθε δικαιωμα ο κοκ.

οκ ευχαριστω.καλυφθηκα.

:wave2:

Για μια ακόμα φορά προς όλους τους "καλυμένους" και μη "επαΐοντες" του forum ... (Gandalf, Trooper κλπ)

Κατ' αρχήν:
Μπορείτε να κατεβάσετε το νόμο που αναφέρετε [3542 3/6/2007] εδώ http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/50a_07.1239609318625.pdf

...αλλά και τον KOK http://www.4troxoi.gr/files/Media/Pdf/KOK.pdf

Αυτοί είναι οι ισχύοντες νόμοι του κράτους. Και όχι το τι γράφει ο κάθε καθηγητής ...

Διαβάστε προσεκτικά λοιπόν και σας προκαλώ να βρείτε αυτά που αναφέρετε ειδικά τα όσα ο φίλος Gandal με περισσή σπουδή αναφέρει:
"Δεν επιτρέπεται η κίνηση ποδηλάτων και άλλων Ι.Χ. πλήν των μοτοσυκλετών στους λεωφορειόδρομους"

Αν βρείτε κάτι το ξανασυζητάμε...

Α, και για να σας βοηθήσω να ξεκινήσετε απο κάπου ...άρθρο 16 και μετά συνεχίζετε μονάχοι σας. (μη σας τα δώσω και όλα απο την αρχή. Έτσι?)

Αν δεν διαβάσατε τα κείμενα αυτά πριν το παίξετε νομικοί, και απλά πιστεύετε και αναπαράγετε τυφλά ότι διαβάζετε σε διάφορα forum τόσο το χειτότερο για σας...

Μάλλον "ακάλυπτοι" μου φαίνεστε...

TROOPER
03/02/2011, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Για μια ακόμα φορά προς όλους τους "καλυμένους" και μη "επαΐοντες" του forum ... (Gandalf, Trooper κλπ)

Κατ' αρχήν:
Μπορείτε να κατεβάσετε το νόμο που αναφέρετε [3542 3/6/2007] εδώ http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/50a_07.1239609318625.pdf

...αλλά και τον KOK http://www.4troxoi.gr/files/Media/Pdf/KOK.pdf

Αυτοί είναι οι ισχύοντες νόμοι του κράτους. Και όχι το τι γράφει ο κάθε καθηγητής ...

Διαβάστε προσεκτικά λοιπόν και σας προκαλώ να βρείτε αυτά που αναφέρετε ειδικά τα όσα ο φίλος Gandal με περισσή σπουδή αναφέρει:
"Δεν επιτρέπεται η κίνηση ποδηλάτων και άλλων Ι.Χ. πλήν των μοτοσυκλετών στους λεωφορειόδρομους"

Αν βρείτε κάτι το ξανασυζητάμε...

Α, και για να σας βοηθήσω να ξεκινήσετε απο κάπου ...άρθρο 16 και μετά συνεχίζετε μονάχοι σας. (μη σας τα δώσω και όλα απο την αρχή. Έτσι?)

Αν δεν διαβάσατε τα κείμενα αυτά πριν το παίξετε νομικοί, και απλά πιστεύετε και αναπαράγετε τυφλά ότι διαβάζετε σε διάφορα forum τόσο το χειτότερο για σας...

Μάλλον "ακάλυπτοι" μου φαίνεστε...

1.δεν ειμαι νομικος
2.δεν τα ξερω ολα
3.ξερω τι ξερω.
4.καλυμενος ειμαι
5.στις σελιδες 1321 και 1322 του 3542 (το πρωτο λινκ που παρεθεσες), στο αρθρο 18 αναφερει:''τα ανώτατα επιτρεπόμενα όρια ταχύτητας, για τις διάφορες κατηγορίες
αυτοκινήτων οχημάτων και των συνδυασμών αυτών.''

προσωπικα δε βλεπω να αναφερει κατι για ποδηλατα,οπως δεν αναφερει τιποτα για αεροπλανα,ουφο,τραινα.συμπεραινω λοιπον οτι τα παραπανω οχηματα που ανεφερα ΜΑΛΛΟΝ δεν εχουν θεση εκει.

στην ιδια λογικη λοιπον η σημανση οταν διερχεσαι σε λεωφορειολωριδα δειχνει οτι εντος αυτης μπορουνε να κινουντε μοτοποδηλατα,μοτοσυκλετες και λεωφορεια.το γεγονος οτι δεν δειχνει με κοκκινο χ τα ποδηλατα,τα αεροπλανα,τα ουφο και τα τραινα δεν σημαινει οτι επιτρεπονται κιολας :winka:

δεν ειναι κακο να κανουμε λαθη αρκει να μαθαινουμε απο αυτα.αν ειμαι εγω λαθος δεν εχω προβλημα να το παραδεχτω οπως εχω αποδειξει και στο παρελθον εδω μεσα.

ενας καλυμενος,ακαλυπτος :a12: .συμμασια (το αντιθετο της πλημασιας) εχει οτι δεν εγινες σπλας.:wave2:

tzarot
03/02/2011, 14:30
...στις σελιδες 1321 και 1322 του 3542 (το πρωτο λινκ που παρεθεσες), στο αρθρο 18 αναφερει:''τα ανώτατα επιτρεπόμενα όρια ταχύτητας, για τις διάφορες κατηγορίες
αυτοκινήτων οχημάτων και των συνδυασμών αυτών.''


Μα αγαπητέ Trooper έχεις δίκιο, το γράφει πεντακάθαρα :
ΕΚΤΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΙΜΕΝΩΝ ΠΕΡΙΟΧΩΝ


222898

TROOPER
03/02/2011, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Μα αγαπητέ Trooper έχεις δίκιο, το γράφει πεντακάθαρα :
ΕΚΤΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΙΜΕΝΩΝ ΠΕΡΙΟΧΩΝ

εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ!

τωρα μηπως μπορεις να μου δειξεις οπως εκανες παραπανω σε ποιους κανονες-νομους εντασονται τα ποδηλατα?

tzarot
03/02/2011, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ!

τωρα μηπως μπορεις να μου δειξεις οπως εκανες παραπανω σε ποιους κανονες-νομους εντασονται τα ποδηλατα?

Ωραία. Χαίρομαι που το λύσαμε και αυτό.

Όπως σου είπα και πριν, και κάνε τον κόπο να το διαβάσεις αυτή τη φορά, άρθρο 16.

Επίσης ανοιξε το 2 link και κάνε search "ποδηλ". Δεν θα βρεις πολλά, οπότε δεν θα σου πάρει πάνω απο 15 λεπτά συνολικό διάβασμα.
Φώτα, Πέδηση, Θέση στο δρόμο. Λίγο πολύ αυτά ορίζονται για τα ποδήλατα. Κατά τα αλλα ο ΚΟΚ είναι σαφής και απλός: Τα ποδήλατα έχουν ΚΑΘΕ δικαιώμα να κινούνται κανονικά όπως και τα άλλα οχήματα. Πάντα εντός προδιαγραφών φώτα, ανακλαστήρες κράνη κλπ κλπ.

Μάλιστα αν θες και insider tip, οι κατα καιρόύς διατάξεις όπως αυτή που αναφέρεται ο "Καθηγητής" είναι στην ουσία ακυρωμένες με μεταγενέστερες υπουργικές αποφάσεις, ερμηνίες γ.γ και υπηρεσιών, αποφάσεις ανεξάρτητων αρχών κλπ...

Ωστόσο φίλε μου υπεράνω όλων το Σύνταγμα (στο οποίο οι Έλληνες πολίτες επιτρέπεται να κυκλοφορούν ΕΛΕΥΘΕΡΑ....) και υπεράνω αυτού η ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ.

Και η κοινή λογική λέει πως ο ΜΑΛΑΚΑΣ που κόντεψε να πέσει πάνω μου ενώ με εβλεπε 30 μέτρα πριν, ηταν ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΑΛΑΚΑΣ σέ κάθε σύστημα συντεταγμένων.

Επίσης η ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ λέει πως η ηλίθια λογική της ΑΜΥΝΤΙΚΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ, του στύλ σταματάω και κάνω την πάπια, εχει σκοτώσει πολύ περισσότερους απο τη λογική οδηγάω σβέλτα και επιθετικά διεκδικόντας τον ζωτικό χώρο του οχήματός μου με 6 αισθήσεις τεντωμένες στο 110%...

Άλλωστε η καλύτερη αμυνα είναι η επίθεση. Οι ΑΛΗΘΙΝΟΙ οδηγοί ξέρουν και συμφωνούν.

Xrated
03/02/2011, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Επίσης η ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ λέει πως η ηλίθια λογική της ΑΜΥΝΤΙΚΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ, του στύλ σταματάω και κάνω την πάπια, εχει σκοτώσει πολύ περισσότερους απο τη λογική οδηγάω σβέλτα και επιθετικά διεκδικόντας τον ζωτικό χώρο του οχήματός μου με 6 αισθήσεις τεντωμένες στο 110%...

Άλλωστε η καλύτερη αμυνα είναι η επίθεση. Οι ΑΛΗΘΙΝΟΙ οδηγοί ξέρουν και συμφωνούν.
Στον δρομο αυτη η λογικη ειναι απλα καταστροφικη.Μπορω να σου φερω παραδειγματα αλλα αν το σκεφτεις προσεκτικα θα δεις οτι ειναι προφανες.

TROOPER
03/02/2011, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Ωραία. Χαίρομαι που το λύσαμε και αυτό.

Όπως σου είπα και πριν, και κάνε τον κόπο να το διαβάσεις αυτή τη φορά, άρθρο 16.

Επίσης ανοιξε το 2 link και κάνε search "ποδηλ". Δεν θα βρεις πολλά, οπότε δεν θα σου πάρει πάνω απο 15 λεπτά συνολικό διάβασμα.
Φώτα, Πέδηση, Θέση στο δρόμο. Λίγο πολύ αυτά ορίζονται για τα ποδήλατα. Κατά τα αλλα ο ΚΟΚ είναι σαφής και απλός: Τα ποδήλατα έχουν ΚΑΘΕ δικαιώμα να κινούνται κανονικά όπως και τα άλλα οχήματα. Πάντα εντός προδιαγραφών φώτα, ανακλαστήρες κράνη κλπ κλπ.

Μάλιστα αν θες και insider tip, οι κατα καιρόύς διατάξεις όπως αυτή που αναφέρεται ο "Καθηγητής" είναι στην ουσία ακυρωμένες με μεταγενέστερες υπουργικές αποφάσεις, ερμηνίες γ.γ και υπηρεσιών, αποφάσεις ανεξάρτητων αρχών κλπ...

Ωστόσο φίλε μου υπεράνω όλων το Σύνταγμα (στο οποίο οι Έλληνες πολίτες επιτρέπεται να κυκλοφορούν ΕΛΕΥΘΕΡΑ....) και υπεράνω αυτού η ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ.

Και η κοινή λογική λέει πως ο ΜΑΛΑΚΑΣ που κόντεψε να πέσει πάνω μου ενώ με εβλεπε 30 μέτρα πριν, ηταν ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΑΛΑΚΑΣ σέ κάθε σύστημα συντεταγμένων.

Επίσης η ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ λέει πως η ηλίθια λογική της ΑΜΥΝΤΙΚΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ, του στύλ σταματάω και κάνω την πάπια, εχει σκοτώσει πολύ περισσότερους απο τη λογική οδηγάω σβέλτα και επιθετικά διεκδικόντας τον ζωτικό χώρο του οχήματός μου με 6 αισθήσεις τεντωμένες στο 110%...

Άλλωστε η καλύτερη αμυνα είναι η επίθεση. Οι ΑΛΗΘΙΝΟΙ οδηγοί ξέρουν και συμφωνούν.

ρε αγορινα..το αρθρο 16 το διαβασα και πριν.τι πρεπει να καταλαβω απο αυτο?:
Άρθρο 16
Η παράγραφος 4 του άρθρου 18 αντικαθίσταται ως
εξής:
«4. Αυτός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου
αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο ογδόντα
(80,00) ευρώ.»

παμε παρακατω...οι κανονες για τα ποδηλατα ειναι οντως ελαχιστοι γιατι θεωρουνε δεδομενο (μαλακια αλλα τι να κανουμε) οτι τα ποδηλατα κινουντε σε ποδηλατοδρομους.κατα τα αλλα τα ποδηλατα εχουνε ΣΑΦΩΣ δικαιωμα να κινουνται αρκει να πληρουντε οι προυποθεσεις πραγμα που ισχυει και για τα αλλα οχηματα.

στην επομενη παραγραφο σου...ειναι το χαρακτηριστικο μας μαλλον.μπερδευουμε το ελευθερα με το ασυδωτα...

επιμενεις οτι φταιει ο οδηγος του τρολει...εχω γραψει πιο πισω ενα ποστακι που σε τοποθετει σε λαθος σημειο τη στιγμη που σε ''ξυριζει'' ισως δεν το ειδες.τελος παντων.

τελος συμφωνω σε αυτα που λες περι αμυντικης και επιθετικης οδηγησης αλλα δεν ξερω αν και κατα ποσο μπορεις να επιλεξεις ποτε να κινηθεις ''επιθετικα'' και ποτε ''αμυντικα''.απο το παραδειγμα σου παντως που προσπαθεις να πεισεις οτι κινηθηκες ''επιθετικα'' εχοντας 20χλμ/ωρα και φουλ εκτεθειμενος πανω σε ποδηλατο απεναντι σε τρολει...με συγχωρεις αλλα μου δινεται το δικαιωμα να αμφισβητω τη κριση σου.νο χαρντ φιλινγκς.

tzarot
03/02/2011, 16:10
Τελικά ΔΕΝ διαβάζεις αυτά που γράφω.

Άρθρο 16 του ΚΟΚ. To γράφω καθαρά:

"...Επίσης ανοιξε το 2 link και κάνε search "ποδηλ". Δεν θα βρεις πολλά, οπότε δεν θα σου πάρει πάνω απο 15 λεπτά συνολικό διάβασμα...."


Άρθρo 16
Θέση επί της oδoύ
1. Στo oδικό δίκτυo της Χώρας ισχύει η δεξιά κατεύθυνση κυκλoφoρίας.
O oδηγός κάθε oχήματoς υπoχρεoύται, τηρoυμένων των διατάξεων των
άρθρων 12 παράγραφος 1 και 17 παράγραφος 6 τoυ παρόντoς Kώδικα, να
oδηγεί τo όχημά τoυ πλησίoν τoυ δεξιoύ άκρoυ τoυ oδoστρώματoς και αν
ακόμη oλόκληρo τo oδόστρωμα είναι ελεύθερo.
2. O oδηγός, με εξαίρεση την περίπτωση απoλύτoυ ανάγκης, υπoχρεoύται
Κεφάλαιο Γ΄. Κανόνες οδικής συμπεριφοράς
57
να κινείται απoκλειστικά στις καθoρισμένες, για την κατηγoρία τoυ oχήματός
τoυ ειδικές oδoύς, oδoστρώματα και λωρίδες κυκλoφoρίας όπoυ υφίστανται
τέτoιες. Aν δεν έχει oριστεί λωρίδα κυκλoφoρίας ή ειδική oδός γι’ αυτoύς, oι
μεν oδηγoί φoρτηγών, λεωφoρείων και βραδυκίνητων και βραδυπoρoύντων
γενικά oδικών oχημάτων υπoχρεoύνται, τηρoυμένων των διατάξεων τoυ
άρθρoυ 17 παράγραφος 6 τoυ Kώδικα αυτoύ, να oδηγoύν αυτά στη δεξιά λω-
ρίδα κυκλoφoρίας στις oδoύς oι oπoίες έχoυν δύo τoυλάχιστoν λωρίδες κατά
κατεύθυνση, oι δε oδηγoί μoτoπoδηλάτων, πoδηλάτων και μη μηχανoκίνητων
oχημάτων, καθώς και οι οδηγοί ζώων, υπoχρεoύνται να κινoύνται κατά μήκoς
oποιoυδήπoτε πρoς την κατεύθυνση της κυκλoφoρίας βατoύ ερείσματoς της
oδoύ, εφόσoν υπάρχει, και δεν πρoκαλείται δυσχέρεια στoυς χρησιμoπoιoύντες
αυτό, άλλως πλησίoν τoυ άκρoυ δεξιoύ τoυ oδoστρώματoς.
3. Τηρουμένων των διατάξεων της παραγράφου 1, σε oδoστρώματα πoυ
είναι χωρισμένα σε δύo ή περισσότερες λωρίδες κυκλoφoρίας, κατά κατεύ-
θυνση με κατά μήκoς διαγραμμίσεις, oι oδηγoί oχημάτων υπoχρεoύνται να
oδηγoύν αυτά μέσα στα όρια μιας λωρίδας και κατά τo δυνατόν στo μέσo
αυτής.
4. O oδηγός δεν επιτρέπεται να κυκλoφoρεί σε oδόστρωμα πoυ πρooρίζεται
για την αντίθετη πρoς την κατεύθυνσή τoυ κυκλoφoρία, καθώς και σε πλα-
τείες, πεζόδρoμoυς, πεζoδρόμια, νησίδες ασφαλείας και διαχωριστικές νη-
σίδες ή ειδικά ερείσματα, τα oπoία πρooρίζoνται για την κυκλoφoρία των
πεζών, εκτός από περιπτώσεις απoλύτoυ ανάγκης ή όταν ειδικές ρυθμίσεις τo
επιτρέπoυν.
5. Σε oδoστρώματα διπλής κατεύθυνσης, τα oπoία έχoυν τέσσερις ή πε-
ρισσότερες λωρίδες κυκλoφoρίας, o oδηγός δεν επιτρέπεται να καταλαμβάνει
τις λωρίδες κυκλoφoρίας πoυ πρooρίζoνται για την κίνηση πρoς την αντίθετη
κατεύθυνση.
6. Σε oδoστρώματα διπλής κατεύθυνσης, τα oπoία έχoυν τρεις λωρίδες
κυκλoφoρίας, o oδηγός δεν επιτρέπεται να καταλαμβάνει την ακραία λωρίδα
κυκλoφoρίας της αντίθετης κατεύθυνσης.
7. Σε μoνόδρoμoυς (oδoύς μoναδικής κατεύθυνσης), oι oπoίoι έχoυν ειδι-
κά σημανθεί, o oδηγός δεν επιτρέπεται να oδηγεί αντίθετα με την κατεύθυνση
τoυ μoνόδρoμoυ.
8. Αυτός που παραβαίνει τις διατάξεις των μεν παραγράφων 1 έως και 3
του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο ογδόντα (80,00) ευρώ,
των δε παραγράφων 4 έως και 7 με διοικητικό πρόστιμο διακοσίων (200,00)
ευρώ.

tzarot
03/02/2011, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Στον δρομο αυτη η λογικη ειναι απλα καταστροφικη.Μπορω να σου φερω παραδειγματα αλλα αν το σκεφτεις προσεκτικα θα δεις οτι ειναι προφανες.

Φίλε μου είσαι απίστευτα και εγκληματικά λάθος. Πόσα χιλιόμετρα κάνεις το χρόνο?
Προσωπικά κάνω πάνω απο 30.000 συνολικά με τη μοτοσυκλέτα μου και ποδήλατο μου κάθε χρόνο. Όταν τα φτάσεις δώσε μου συμβουλές.

Στα 30 χρόνια που οδηγάω δίτροχα, (μάλλον πολύ πριν γεννηθείς εσύ) οδηγάω πάντα επιθετικά (προσοχή επιθετικά δεν σημαίνει ηλίθια) και πάντα με ασφάλεια.

Η οδήγηση ούτως ή άλλως ενέχει κινδύνους. Η επιθετική οδήγηση τους μειώνει όσο αυτό είναι δυνατόν. Η αμυντική - παθητική (οδήγηση σαν αυτή που παρουσιάστηκε απο μερικούς σε αυτό το post του στυλ φρενάρουμε και περιμένουμε!!!) απλά τους πολλαπλασιάζει.

Over and Out...

TROOPER
03/02/2011, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot

2. ............. oι δε oδηγoί μoτoπoδηλάτων, πoδηλάτων και μη μηχανoκίνητων
oχημάτων, καθώς και οι οδηγοί ζώων, υπoχρεoύνται να κινoύνται κατά μήκoς
oποιoυδήπoτε πρoς την κατεύθυνση της κυκλoφoρίας βατoύ ερείσματoς της
oδoύ, εφόσoν υπάρχει, και δεν πρoκαλείται δυσχέρεια στoυς χρησιμoπoιoύντες
αυτό, αν υπηρχε και δεν ησουνα εκει εισαι λαθος άλλως πλησίoν τoυ άκρoυ δεξιoύ τoυ oδoστρώματoς.που ουτε εκει ησουν γιατι ησουν πλησιον του ακρου δεξιου ταξι
3. Τηρουμένων των διατάξεων της παραγράφου 1, σε oδoστρώματα πoυ
είναι χωρισμένα σε δύo ή περισσότερες λωρίδες κυκλoφoρίας, κατά κατεύ-
θυνση με κατά μήκoς διαγραμμίσεις, oι oδηγoί oχημάτων υπoχρεoύνται να
oδηγoύν αυτά μέσα στα όρια μιας λωρίδας και κατά τo δυνατόν στo μέσo
αυτής.οπου εσυ βρισκεσαι στη λωριδα αλουνου (ταξι) και αυτο ενω τον προσπερνας!!!με αποτελεσμα να εισαι οσο πιο αριστερα γινεται στην τερμα δεξια λωριδα και προσπερνας ενα σταματημενο ταξι ενω η διπλα λωριδα χρησιμοποιειται νομιμα απο αλλο οχημα


τωρα συνενοηθηκαμε?

TROOPER
03/02/2011, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
...

Η οδήγηση ούτως ή άλλως ενέχει κινδύνους. Η επιθετική οδήγηση τους μειώνει όσο αυτό είναι δυνατόν. Η αμυντική - παθητική (οδήγηση σαν αυτή που παρουσιάστηκε απο μερικούς σε αυτό το post του στυλ φρενάρουμε και περιμένουμε!!!) απλά τους πολλαπλασιάζει.

Over and Out...

ευχομαι ποτε να μην εισαι ατυχος αλλα οταν εχω ενα τρολει που βγηκε αριστερα να προσπερασει ενα ταξι στη δεξια λωριδα και εσυ με ποδηλατο αντι να σταματησεις πισω απο το ταξι βγηκες και εσυ αριστερα (απο το ταξι) ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΕΜΕΙΝΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΛΩΡΙΔΑ ΤΟΥ ΤΑΞΙ δινοντας και χωρο στο τρολει και ωντας παρατυπος (αφου δεν εχεις δικαιωμα να μπεις στη λωριδα που χρησιμοποιει αλλο οχημα) και αυτο το ονομαζεις επιθετικη οδηγηση......................

τα λογια ειναι περιτα.

οβερ και αουτ και απο μενα.

:wave2:

tzarot
03/02/2011, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
τωρα συνενοηθηκαμε?
Όχι. Γιατί όπως καταλαβαίνω για μια ακόμα φορά δεν διαβάζεις αυτά που σου γράφω.

Αλλά συμπεραίνω ότι δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα να σου απαντήσω για ακόμα μια φορά.

Οπότε over and out οριστικά. Έχω πολύ καλύτερα πράγματα να κάνω απο το να αναλύω τον ΚΟΚ...

Volo
03/02/2011, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Η οδήγηση ούτως ή άλλως ενέχει κινδύνους. Η επιθετική οδήγηση τους μειώνει όσο αυτό είναι δυνατόν. Η αμυντική - παθητική (οδήγηση σαν αυτή που παρουσιάστηκε απο μερικούς σε αυτό το post του στυλ φρενάρουμε και περιμένουμε!!!) απλά τους πολλαπλασιάζει.

Over and Out...

Εγώ έχω την εντύπωση πως αν είχες φρενάρει δεν θα γεμίζαμε 5 σελίδες εδώ πέρα.
Γιατί δεν θα σε είχε ξύσει το λεοφωρείο. Συνέχισε εσύ επιθετικά, 30 χρόνια
κάτι ξέρεις.:wave2:

Xrated
03/02/2011, 16:52
Εγω δεν θελω να μεινω στο περιστατικο αλλα να σχολιασω τη σταση σου στο δρομο γενικοτερα.Η επιθετικη οδηγηση πρακτικα εχει βαση αναλογα που την ασκεις.Πχ αν την ασκεις σε μια μανα με το χιλιαριακι της ναι δεν θα υπαρξει προβλημα σιγουρα.Αν παρολαυτα πεσεις σε καποιον που κουβαλαει τα ιδια μυαλα,ποιος θα υπερτερησει?Ο ποιο επιθετικος υποθετω.Που σημαινει οτι κατευθειαν μια απλη κινηση στο δρομο μπορει να γινει απο κινηση αλλαγης λωριδας η οτιδηποτε σε τελειως εγωιστικη και ανταγωνιστικη πραξη για το ποιος θα επικρατησει.Η αποψη μου ειναι προσαρμογη αναλογα τον οδηγο που εχεις απεναντι σου.

BLiTzER
03/02/2011, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Εγώ έχω την εντύπωση πως αν είχες φρενάρει δεν θα γεμίζαμε 5 σελίδες εδώ πέρα.


Επίσης δε θα γεμίζαμε 5 σελίδες αν όλοι καθόμασταν σπίτια μας.

tzarot
03/02/2011, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Επίσης δε θα γεμίζαμε 5 σελίδες αν όλοι καθόμασταν σπίτια μας.

Μπράβο +100000000000

tzarot
03/02/2011, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Εγω δεν θελω να μεινω στο περιστατικο αλλα να σχολιασω τη σταση σου στο δρομο γενικοτερα.Η επιθετικη οδηγηση πρακτικα εχει βαση αναλογα που την ασκεις.Πχ αν την ασκεις σε μια μανα με το χιλιαριακι της ναι δεν θα υπαρξει προβλημα σιγουρα.Αν παρολαυτα πεσεις σε καποιον που κουβαλαει τα ιδια μυαλα,ποιος θα υπερτερησει?Ο ποιο επιθετικος υποθετω.Που σημαινει οτι κατευθειαν μια απλη κινηση στο δρομο μπορει να γινει απο κινηση αλλαγης λωριδας η οτιδηποτε σε τελειως εγωιστικη και ανταγωνιστικη πραξη για το ποιος θα επικρατησει.Η αποψη μου ειναι προσαρμογη αναλογα τον οδηγο που εχεις απεναντι σου.

Που τα συμπεραίνεις όλα αυτά τα βαθυστόχαστα ρε φίλε. Ποιος σου είπε ότι η επιθετική οδήγηση εξασκεί πίεση σε μαμάδες με χιλιάρια ή σε random βλαμένους adrenaline junkies??? Μην μπλέκεις την ΣΩΣΤΗ οδηγηση με την οδήγηση του Κάγκουρα.

H επιθετική και σβέλτη οδήγηση αλλάζει τη λωρίδα όταν ο άλλος δεν προλαβαίνει καν να το αξιολογήσει ως ανταγωνιστίκή ενέργεια, ενώ αντίθετα η "αμυντική-παθητική" οδήγηση είναι αυτή που κλείνει ραντεβού με τα κόμπλεξ του κάθε καθυστερημένου.

950dim
04/02/2011, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
H επιθετική και σβέλτη οδήγηση ...

Επιθετικη και σβελτη οδηγηση μεσα στη Κηφισιας με...ποδηλατο;;;;και πισω σου να΄χεις τρολευ;;;
Μαλλον εγωιστικη οδηγηση εννοεις...
Ποσο δυσκολο ειναι να σκεφτεις πως εισαι ο πιο ευαλωτος ασχετα αν εχεις προτεραιοτητα η οχι...

latris mixanis
04/02/2011, 08:47
Μερικά ερωτήματα..

Όλοι εμείς που κινούμαστε με τις μηχανές, δεν έχουμε κάνει ποτέ την κίνηση που έκανε ο συνάδελφος, δηλ. να προσπεράσουμε από τα αριστερά και να περάσουμε αρκετά κοντά από το εμπόδιο? Δεν έχει τύχει στους περισσότερους ενώ κάνουμε προσπέραση νομότυπα να μας περάσει ο πίσω μας (προσπέραση, πάνω στην προσπέραση) θέτοντας σε κίνδυνο αυτόν κι εμάς? Επίσης μην μου πείτε ότι δεν έχει τύχει να κάνετε προσπέραση ή αλλαγή λωρίδας χωρίς να προειδοποιήσετε (έπρεπε να γίνει γρήγορα πχ για αποφυγή εμποδίου) ?
Εμένα προσωπικά μου έχει τύχει ουκ ολίγες φορές, είτε είμαι με τετράτροχο είτε με δίτροχο.

Καλό θα ήταν να βάζουμε τον εαυτό μας στην θέση του άλλου για να καταλάβουμε...

Επίσης πρέπει να καταλάβουμε όλοι μας ότι τα ποδήλατα υπάρχουν στην ζωή μας είτε τα χρησιμοποιούμε είτε όχι.
Ο ΚΟΚ δεν ισχύει μόνο όταν μας συμφέρει προσωπικά :winka:

Φιλικά :wave2:

Gandalf dr685sm
04/02/2011, 08:59
tzarot...

Για να μαθαίνεις να κοιτάς τις λεπτομέρειες στους νόμους.. απο το χωρίο νόμου που ο ίδιος έβαλες...




υπoχρεoύνται να κινoύνται κατά μήκoς
oποιoυδήπoτε πρoς την κατεύθυνση της κυκλoφoρίας βατoύ ερείσματoς της
oδoύ, εφόσoν υπάρχει, και δεν πρoκαλείται δυσχέρεια στoυς χρησιμoπoιoύντες
αυτό, άλλως πλησίoν τoυ άκρoυ δεξιoύ τoυ oδoστρώματoς.


Στις λεωφορειολωρίδες επίσης υπάρχει σχετικό και ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΡΘΡΟ του ΚΟΚ που αναφέρει πως ΚΑΝΕΝΑ ΟΧΗΜΑ δεν κυκλοφορεί σε αυτές πλήν των λεωφορείων!!! Με ειδική διάταξη προστέθηκε το "ελευθέρας" για μοτοποδήλατα (και μόνον αυτά) βάση του σκεπτικού ευελιξίας, ταχύτητας και όγκου αυτών!!!

Έβαλα επίσης φωτό με ΣΗΜΑΝΣΗ για το ποιός επιτρέπεται να μπεί σε αυτές τις λωρίδες. Στην σήμανση όπως πολύ σωστά είπε ο Trooper , αναφέρονται εκείνοι που επιτρέπονται και οχι εκείνοι που δεν επιτρέπονται να μπούν (θα ήθελε board/panel ανά πινακίδα για κάτι τέτοιο).

Και σε αυτο το σημείο το ξαναλέω μπας και το καταλάβεις... Είτε είσαι νόμιμος είτε παράνομος (όπως είμαστε και σαν αναβάτες μηχανών εν διήθηση) το θέμα μας δεν είναι αυτό!! (έτσι και αλλιώς ούτε κλήση θα φάς , αλλά και νόμιμος να είσαι ασφάλεια οχήματος δεν έχεις για να είσαι καλυμένος! )...

Το θέμα μας είναι οτι μεταφέρεις μια νοοτροπία οδήγησης οχήματος σε ενα άλλο. Επιθετική(σβέλτη σωστή κίνηση) μπορείς να έχεις με την μηχανή καθώς σε βοηθάει το μεγάλο πλεονέκτημα της ενεργητικής ασφάλειας που διαθέτει λόγω της απόκρισης γκαζιού και γενικά του μηχανολογικού συνόλου της.. με το ποδήλατο που την βασίζεις;... στην ορθοπεταλιά; Σου ξαναλέω και πάλι οτι ποδήλατο είχα για αρκετό διάστημα και επειδή είδα οτι είδα όσον αφορά την κίνηση με αυτό στην πόλη, το πούλησα. Δεν είμαι αδαής.. ξέρω τι ευκολίες έχει, λόγω του σαφώς μικρότερου όγκους αλλά και κόστος συντήρης, περιβάλλον κοκ...

όμως πραγματικά δεν κατανοώ πως μεταφέρεις τον όρο επιθετική οδήγηση με το ποδήλατο που ουσιαστικά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ/ΠΑΘΗΤΙΚΗ ασφάλεια (οχι τουλάχιστον σε σύγκριση με άλλα οχήματα στον δρόμο). Όταν είσαι στην Κηφησίας ειδικά που ανά κομμάτια δρόμου έχει όριο τα 80Km/h καθιστώντας τον δρόμο 'ταχείας κυκλοφορίας εντός αστικού ιστού' , πως ακριβώς θεωρείς οτι μπορείς να έχεις "επιθετική τακτική" με ενα όχημα που είναι πιο αργό απο τα υπόλοιπα και ενώ κινούνται όλα, (δεν υπάρχει μποτιλιάρισμα).

Όσον αφορά το περιστατικό.. την γνώμη μου την ειπα... ανεξαρτήτως νόμων , και οι δύο έχετε λάθος... Εσύ γιατί ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΛΩΡΙΔΑ έχεις όχημα που σταματάει και δεν φρενάρεις, αλλά κάνεις προσπέραση χωρίς σινιάλο (απο όσο περιγράφεις πάντα).. και ο επερχόμενος γιατί δεν φρενάρει αλλά βασίζεται στον όγκο του για να κάνει οτι κάνει και πέραν τούτου, έχει την κλασσική Νεο-Ελληνική οδηγική νοοτροπία.

Α.. και ενα τελευταίο που το έχουμε πεί δεκάδες φορές απο εδώ... το οτι οδηγάς 30 χρόνια δεν σημαίνει και οτι οδηγάς σωστά!!! Αυτό μπορείς να το ρωτήσεις σε όλες τις σχολές ασφαλούς οδήγησης για να στο μεταφέρουν.

Αυτά απο μένα και να είσαι πάντα καλά και όρθιος για να "τσακωνόμαστε" απο εδώ!!!

TROOPER
04/02/2011, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Μερικά ερωτήματα..

...

μερικες απαντησεις...

ναι ολοι εχουμε κανει μαλακιες.δεν υποστηριζουμε ομως οτι ειναι και σωστο!και δευτερον εχω βαρεθει τη λογικη:''δλδ εσυ εισαι τελειος?''.οχι δεν ειμαι.και?τα λαθη σου να μη σου τα πω για να τα διορθωσεις?η να τα συζητησουμε ρε αδερφε!και αν δε βγει ακρη...καλη καρδια.δε θα βαλω και τη σκουπα μου αναποδα να κλαιει.

:wave2:

latris mixanis
04/02/2011, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
μερικες απαντησεις...

ναι ολοι εχουμε κανει μαλακιες.δεν υποστηριζουμε ομως οτι ειναι και σωστο!και δευτερον εχω βαρεθει τη λογικη:''δλδ εσυ εισαι τελειος?''.οχι δεν ειμαι.και?τα λαθη σου να μη σου τα πω για να τα διορθωσεις?η να τα συζητησουμε ρε αδερφε!και αν δε βγει ακρη...καλη καρδια.δε θα βαλω και τη σκουπα μου αναποδα να κλαιει.

:wave2:
Γιώργο απ' τα γραφόμενα των περισσοτέρων μόνο αυτό που γράφεις δεν καταλαβαίνω...
Ουδείς τέλειος αλλά να μην συμπεριφερόμαστε ως τέλειοι
Βεβαίως να τα πούμε και φυσικά σε μια συζήτηση δεν είναι δυνατόν να συμφωνούμε όλοι.

Σαφώς καλή καρδιά ...αα εγώ της έστειλα μήνυμα να πάει στην γωνία της να κλάψει:p

Τώρα όσο αφορά το περιστατικό θεωρώ ότι και οι 2 έχουν μερίδιο ευθύνης και για μένα μεγαλύτερο έχει ο οδηγός του λεωφορείου γιατί ξέχασε ότι μέσα σε αυτό το ρημάδι κουβαλάει κόσμο πάνω απ' όλα και φέρθηκε εντελώς ανεύθυνα.

Απ' την άλλη ο συνάδελφος δεν προειδοποίησε για επερχόμενη αλλαγή διεύθυνσης όπως θα έπρεπε (φάουλ), αλλά εφόσον αποφάσισε να μην σταματήσει και βγήκε απ' τα αριστερά πριν του λεωφορείου θα έπρεπε να δείξει τη δέουσα προσοχή.

Τεσπά :wave2:

TROOPER
04/02/2011, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
...
Ουδείς τέλειος αλλά να μην συμπεριφερόμαστε ως τέλειοι ...


ουτε ως αλαζονες.

αντε καλημερες...:wave2:

blackbusa
04/02/2011, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis



Τώρα όσο αφορά το περιστατικό θεωρώ ότι και οι 2 έχουν μερίδιο ευθύνης

το θεμα ειναι ποιος θα ποναγε ομως...και με πολλες πιθανοτητες να εχει και αδικο...:wave2:

latris mixanis
04/02/2011, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
το θεμα ειναι ποιος θα ποναγε ομως...και με πολλες πιθανοτητες να εχει και αδικο...:wave2:

Πάνο να σου πω λίγο τι με προβληματίζει σε αυτό το thread περισσότερο?

Αν έγραφε ότι εκινείτο με το μηχανάκι στην δεξιά λωρία μπλα μπλα... αν του λέγαμε ότι είναι φάουλ και ότι φταίει!.

TROOPER
04/02/2011, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Πάνο να σου πω λίγο τι με προβληματίζει σε αυτό το thread περισσότερο?

Αν έγραφε ότι εκινείτο με το μηχανάκι στην δεξιά λωρία μπλα μπλα... αν του λέγαμε ότι είναι φάουλ και ότι φταίει!.

δεν διαβαζεις πολυ το φορουμ ετσι ??:lol: :lol: :lol:

Εχετλαίος
04/02/2011, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ουτε ως αλαζονες.

αντε καλημερες...:wave2:

Χαιρετάς το thread αυτό από την προηγούμενη σελίδα.
:lol:

blackbusa
04/02/2011, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Πάνο να σου πω λίγο τι με προβληματίζει σε αυτό το thread περισσότερο?

Αν έγραφε ότι εκινείτο με το μηχανάκι στην δεξιά λωρία μπλα μπλα... αν του λέγαμε ότι είναι φάουλ και ότι φταίει!.

εμενα με προβληματιζει να μην βρεθω ποτε μπροστα του και μας μαζευουνε παρεα...και το λεω σοβαρα...μαλακιες και λαθη εχουμε κανει/κανουμε/και θα κανουμε ολοι...οπως βεβαια και θα κανουν και οι υπολοιποι τρυγυρω μας...το θεμα ξαναλεω ειναι πιος θα πονεσει στο τελος...

θεωρω μεγαλη ........ (συμπληρωστε οτι θελετε) να εχεις μπροστα σου οχημα σταματημενο...να ερχετε πισω σου αλλο ΜΕΓΑΛΟ οχημα με ιδια η και περισσοτερη ταχυτητα απο εσενα...να εισαι εσυ με ενα οχημα που δεν σου παρεχει την απαραιτητη δυνατοτητα για γρηγορο ελιγμο....ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...και σαν αξιολογηση να σου λεει ο εγκεφαλος σου...στα παπαρια μου...θα παω γιατι εχω προτεραιοτητα...γιατι οδηγαω ετσι...και γιατι εκεινη την στιγμη πιστευω (και ισως να εχω και δικιο) οτι ο ΚΟΚ ειναι μαζι μου...:alien:

φανταζομαι και εσυ οταν θα ξεκινας με το νεο:) μηχανακι σου/μου :lol: απο πρασινο και περναει ο αλλος με κοκκινο...σε μια μεγαλη διασταυρωση...δεν θα πατησεις φρενο γιατι ο κοκ ειναι μαζι σου...σωστα???η οταν θα παμε καμμια βολτα και βγουμε ΕΟ και εισαι στην μεσσαια λωριδα και θελεις να κανει προσπεραση δεν θα σε νοιαζει που στην αριστερη θα ερχονται suv με ταχυτητα...???η οταν θα εισαι σε λεωφοριολωριδα και θα σταματαει ταριφας μπροστα...σου θα βλεπεις οτι ερχετε αυτοκινητο/μηχανη/νταλικα...και ενω θα μπορεσεις να πατησεις φρενο...θα βγεις κανονικα και δεν σε νοιαζει ο πισω...???

ξαναλεω ...ολα μαλακιες ειναι...το θεμα ειναι πιος ποναει στο τελος...και οχι απαραιτητα ποιος εχει δικιο...:wave2:

latris mixanis
04/02/2011, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
εμενα με προβληματιζει να μην βρεθω ποτε μπροστα του και μας μαζευουνε παρεα...και το λεω σοβαρα...μαλακιες και λαθη εχουμε κανει/κανουμε/και θα κανουμε ολοι...οπως βεβαια και θα κανουν και οι υπολοιποι τρυγυρω μας...το θεμα ξαναλεω ειναι πιος θα πονεσει στο τελος...

θεωρω μεγαλη ........ (συμπληρωστε οτι θελετε) να εχεις μπροστα σου οχημα σταματημενο...να ερχετε πισω σου αλλο ΜΕΓΑΛΟ οχημα με ιδια η και περισσοτερη ταχυτητα απο εσενα...να εισαι εσυ με ενα οχημα που δεν σου παρεχει την απαραιτητη δυνατοτητα για γρηγορο ελιγμο....ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...και σαν αξιολογηση να σου λεει ο εγκεφαλος σου...στα παπαρια μου...θα παω γιατι εχω προτεραιοτητα...γιατι οδηγαω ετσι...και γιατι εκεινη την στιγμη πιστευω (και ισως να εχω και δικιο) οτι ο ΚΟΚ ειναι μαζι μου...:alien:

φανταζομαι και εσυ οταν θα ξεκινας με το νεο:) μηχανακι σου/μου :lol: απο πρασινο και περναει ο αλλος με κοκκινο...σε μια μεγαλη διασταυρωση...δεν θα πατησεις φρενο γιατι ο κοκ ειναι μαζι σου...σωστα???η οταν θα παμε καμμια βολτα και βγουμε ΕΟ και εισαι στην μεσσαια λωριδα και θελεις να κανει προσπεραση δεν θα σε νοιαζει που στην αριστερη θα ερχονται suv με ταχυτητα...???η οταν θα εισαι σε λεωφοριολωριδα και θα σταματαει ταριφας μπροστα...σου θα βλεπεις οτι ερχετε αυτοκινητο/μηχανη/νταλικα...και ενω θα μπορεσεις να πατησεις φρενο...θα βγεις κανονικα και δεν σε νοιαζει ο πισω...???

ξαναλεω ...ολα μαλακιες ειναι...το θεμα ειναι πιος ποναει στο τελος...και οχι απαραιτητα ποιος εχει δικιο...:wave2:

Πάνο με το μηχανάκι μου/σου :lol: :lol: δεν ξέρω αν θα βγω τελικά ποτέ Ε.Ο. για την ώρα δεν το βλέπω ούτε σε απλό αστικό δρόμο και δεν ξέρω αν θα το δω :sick: :lol: :lol:

:o Δεν ξέρω δεν απαντώ

latris mixanis
04/02/2011, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
δεν διαβαζεις πολυ το φορουμ ετσι ??:lol: :lol: :lol:

Θα έπρεπε? :winka:

:beer: :beer: :wave2: :beer: :beer:

Hellspawn
04/02/2011, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
εμενα με προβληματιζει να μην βρεθω ποτε μπροστα του και μας μαζευουνε παρεα...και το λεω σοβαρα...μαλακιες και λαθη εχουμε κανει/κανουμε/και θα κανουμε ολοι...οπως βεβαια και θα κανουν και οι υπολοιποι τρυγυρω μας...το θεμα ξαναλεω ειναι πιος θα πονεσει στο τελος...

θεωρω μεγαλη ........ (συμπληρωστε οτι θελετε) να εχεις μπροστα σου οχημα σταματημενο...να ερχετε πισω σου αλλο ΜΕΓΑΛΟ οχημα με ιδια η και περισσοτερη ταχυτητα απο εσενα...να εισαι εσυ με ενα οχημα που δεν σου παρεχει την απαραιτητη δυνατοτητα για γρηγορο ελιγμο....ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...και σαν αξιολογηση να σου λεει ο εγκεφαλος σου...στα παπαρια μου...θα παω γιατι εχω προτεραιοτητα...γιατι οδηγαω ετσι...και γιατι εκεινη την στιγμη πιστευω (και ισως να εχω και δικιο) οτι ο ΚΟΚ ειναι μαζι μου...:alien:

φανταζομαι και εσυ οταν θα ξεκινας με το νεο:) μηχανακι σου/μου :lol: απο πρασινο και περναει ο αλλος με κοκκινο...σε μια μεγαλη διασταυρωση...δεν θα πατησεις φρενο γιατι ο κοκ ειναι μαζι σου...σωστα???η οταν θα παμε καμμια βολτα και βγουμε ΕΟ και εισαι στην μεσσαια λωριδα και θελεις να κανει προσπεραση δεν θα σε νοιαζει που στην αριστερη θα ερχονται suv με ταχυτητα...???η οταν θα εισαι σε λεωφοριολωριδα και θα σταματαει ταριφας μπροστα...σου θα βλεπεις οτι ερχετε αυτοκινητο/μηχανη/νταλικα...και ενω θα μπορεσεις να πατησεις φρενο...θα βγεις κανονικα και δεν σε νοιαζει ο πισω...???

ξαναλεω ...ολα μαλακιες ειναι...το θεμα ειναι πιος ποναει στο τελος...και οχι απαραιτητα ποιος εχει δικιο...:wave2:




+όσα!

the who
04/02/2011, 12:06
Οταν οδηγαμε (οτι οχημα κι αν ειναι αυτο,εκτος ισως απο ερπυστριοφορα),οδηγαμε με το δογμα οτι οι υπολοιποι οδηγοι ειναι ηλιθιοι και συνεπως απροβλεπτοι.Το θεμα ειναι να πας απο το σημειο Α στο σημειο Β ακεραιος.Ολα τα αλλα ειναι φιλοσοφιες.
Καλημερες.:wave2:

blackbusa
04/02/2011, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Οταν οδηγαμε (οτι οχημα κι αν ειναι αυτο,εκτος ισως απο ερπυστριοφορα),οδηγαμε με το δογμα οτι οι υπολοιποι οδηγοι ειναι ηλιθιοι και συνεπως απροβλεπτοι.Το θεμα ειναι να πας απο το σημειο Α στο σημειο Β ακεραιος.Ολα τα αλλα ειναι φιλοσοφιες.
Καλημερες.:wave2:

ξεμαστουρωσες εσυ ρε???εσπασες τιποτα η δεν σε αφησανε???:lol: :lol: :lol:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

the who
04/02/2011, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ξεμαστουρωσες εσυ ρε???εσπασες τιποτα η δεν σε αφησανε???:lol: :lol: :lol:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Ρε Πανο δεν μπορω να ακουω χαζομαρες.Επιθετικη οδηγηση με ποδηλατο?:alien: :alien:
Δλδ οταν οδηγαμε μηχανη τι πρεπει να κανουμε?Να περναμε πανω απο τους αλλους και μετα να ψαχνουμε για τους νομους?Εδω πλεον κοβουμε στο πρασινο μην πεταχτει κανας σουρωμενακιας με κοκκινο,οχι με ποδηλατο σε λεωφορο.

blackbusa
04/02/2011, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ρε Πανο δεν μπορω να ακουω χαζομαρες.Επιθετικη οδηγηση με ποδηλατο?:alien: :alien:
Δλδ οταν οδηγαμε μηχανη τι πρεπει να κανουμε?Να περναμε πανω απο τους αλλους και μετα να ψαχνουμε για τους νομους?Εδω πλεον κοβουμε στο πρασινο μην πεταχτει κανας σουρωμενακιας με κοκκινο,οχι με ποδηλατο σε λεωφορο.

εχμμμμμμμμμμ...τα ιδια λεμε...το σχολιο μου ηταν για τον Μπαοκ...:blush:

Tpap
04/02/2011, 13:46
Και μιά κουβέντα από μένα, φίλε Τζαρότ.

Σαφέστατα, δεν θα ήθελα να αναπνέουν στον σβέρκο μου 30 τόνοι σίδερο διαχειριζόμενοι από μυαλό μεγέθους καρυδιού.

Και θα έκανα ότι μπορούσα να μην συμβεί αυτό.

Ποιός φταίει ή δεν φταίει δεν θα με απασχολούσε. Νομίζω ότι δεν είναι καν ουσιώδες.

Καλή συνέχεια στους δρόμους φίλε. Για μένα πάντα έχετε προτερεότητα οι ποδηλάτες.

Σας βλέπω κ σας χαίρομαι. :wave2:


:beer: :beer: :beer:

nihristo
04/02/2011, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Και μιά κουβέντα από μένα, φίλε Τζαρότ.

Για μένα πάντα έχετε προτερεότητα οι ποδηλάτες.

Σας βλέπω κ σας χαίρομαι. :wave2:


:beer: :beer: :beer:

Να φανταστώ επειδή δεν καίνε βενζίνη και περισσεύει για το V8;;; :rotflmao:

Με ποδήλατο με έχει τρακάρει μηχανάκι πάνω σε πεζοδρόμιο, γιατί ήθελε να πάει πρώτος στο φανάρι.

Προτεραιότητα VS Aκεραιότητα ; Τίθεται θέμα; (όπως λέει και ο Ιαβέρης)

Tpap
04/02/2011, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
Να φανταστώ επειδή δεν καίνε βενζίνη και περισσεύει για το V8;;; :rotflmao:

:rotflmao: :beer:

webassasin
08/02/2011, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Προφανώς και δεν γνωρίζεις (κοκ) αλλά και δεν διαβάζεις επίσης (post).

- Πήγαινα όπως προβλέπει και μου δίνει κάθε δικαίωμα ο κώδικας, στην λεοφωριολωρίδα με (25 γράφω με 20 κατάλαβες δεν έχει όμως σημασία). Ο κώδικας επίσης πουθενά δεν ορίζει ότι ως προπορευόμενος ποδηλάτης επειδή κινούμαι με μικρότερη ταχύτητα απο αυτή του τρόλευ οφείλω να σταματήσω.!!! Αν είναι δυνατόν. Ακούς τι λές???
Το τρόλευ αντιθέτω όφειλε α μην πλησιάσει σε απόσταση μικρότερη των 7 μέτρων απο εμένα (βλ. κοκ περι τήρησης αποστασεων απο προπορευόμενο όχημα.)

- Επίσης τα γραφόμενα στο παλαιότερο posτt μου αναφέροντα στα ΖΩΑ που κρατούν αριστερές λωρίδες κοινούμενοι αργά επειδή γουστάρουν να χρησιμοποιούν τον διάδρομο μεταξύ των αυτοκινήτων ως χώρο κουβέντας και διαλογισμού, και όχι αυτούς που πολιτισμένα κοινούνται αργά δεξιά. Σ' αυτούς δεν μπορώ να πω τίποτα και δικίωμά τους. Αυτό γράφω άλλωστε στο post μου. Όταν κινήσαι δεξιά φίλε μου δεν ενοχλείς και ουδόλως οφείλεις να σταματήσεις ή να κάνεις στην άκρη.

- Όσο για τον οδηγό του τρόλευ ευτυχώς για κείνον που δεν ήσουν εσύ. Κρίμα και είσαι και μοτοσυκλετιστής. Ή μήπως οδηγάς και τρόλευ?
βαριεμαι να βρω πιο καταλληλο ποστ σου για να σχολιασω.
μπορει,μπορει λεω να εχεις δικιο ( αν και εχω αμφιβολιες ) αλλα καλυτερα να οδηγεις μονο αυτοκινητο με το μυαλο που εχεις.
Τουλαχιστον ετσι δε θα μπεις κατω απο τις ροδες του επομενου τρολευ που τολμησε να προσπερασει παρανομα.
Γερα με τσαμπουκα φιλε!