PDA

View Full Version : 950 Super Enduro, made by KTM, improved by Bigoulas



Σελίδες : [1] 2

DrBig
01/02/2011, 14:15
Μετα απο παρακληση σιελοροουντων κατοχων της αθραυστου γερμανικης ελικος, βαζω φωτο απο τo προβληματικο μου γκομενακι...


222727

DrBig
01/02/2011, 14:18
Το μουτρο ειναι απο την εταιρια raiddesigns και ζυγιζει με την βαση στηριξης 3 κιλα.


222728

OldMan
01/02/2011, 14:18
Είσαι πρόστυχος ...!!!

p@nos
01/02/2011, 14:20
θελουμε και τη φατσουλα της κυριας :lol: :lol: :lol:

DrBig
01/02/2011, 14:20
...


222729

DrBig
01/02/2011, 14:26
φοραει καλσον 19/17 για το χειμωνα, πισω ζαντα DID easy tubeless 5αρα και μπρος excel 2.5 σαμπρελατη. Επομενη μετατροπη εξατμιση 2 σε 1 για περισσοτερη ροπη χαμηλα και λιγα λιγοτερα αλογα ψηλα.

DrBig
01/02/2011, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Είσαι πρόστυχος ...!!!

ευχαριστω!

DrBig
01/02/2011, 14:59
Προβληματα σο φαρ, κανενα, αλλα ειναι νωρις ακομα :p (13,000κμ)

Παρατηρησεις.
-Λαδακι καιει καπου 100ml στα 1000κμ (βαζω ημισυνθετικο και το αλλαζω καθε 3,000)
-Καταναλωση απο 5λτ/100κμ μεχρι 10λτ/100κμ αναλογως τα εμποδια μπροστα.
-Ευαισθητη σε ρυθμισεις αναρτησεων, αλλα την εχω βρει πλεον την ακρη και αντιλαμβανομαι τι θελει να μου πει.
-Με 19/17 στριβει γαματα, με μαμα τροχους και scorpion λαστιχα απλα δεν οδηγειται (απο εμενα) στο ελληνικο βρεγμενο. Θελει γερα νευρα.
-Με μαμα τροχους ειναι πανυψηλη. Στο 1.85 (χωρις τακουνια) οι φτερνες δεν πατανε. Με 19/17 πατανε. Σκεφτομαι και στο χωματινο σετ να βαλω 17αρα πισω γιατι και δεν παω σφαιρα στο χωμα και εχω και μια μικρη ανασφαλεια λογω υψους. Η μαμα πισω ζαντα ειναι 18/2.5 και παραειναι στενη για να βαλει τη δυναμη κατω στο δρομο. Στην Βουλιαγμενης σπινιαρει με τεταρτη στα γκαζια.
-Στα καρμπυρατερ εχουν ανεβει οι βελονες ενα κλικ και λιγο εξω οι βιδες αερα. Οι ακραπες με ταπες το καλοκαιρι δουλευουν καλα αλλα το χειμωνα στα ψηλα ειναι φτωχο το μιγμα. Θα μπει το 2σε1 και μετα καυσαναλυση με μονη ακραπα και ταπα.
-ψαχνω και για λυση παραπανω καυσιμου. Στο εμποριο παιζει 30λιτρο αλλα πανακριβο τεποζιτο, τεποζιτο πισω στη θεση της αριστερης εξατμισης και συντομα θα παιξουν διπλα τεποζιτα πισω, ραλυ σταιλ.

Γενικα την προτεινω ανεπιφυλακτα, αλλα θελει λιγα φραγκακια για τη φερετε σα μετρα σας, αν δε σας κανει οπως ειναι. Ειναι παντως βαση για κατι μοναδικα πολυχρηστικο.

reinmeister
01/02/2011, 15:08
:beer: :beer: :beer:

GIXXERAKIAS
01/02/2011, 15:09
Επειδης εν το κατεχω το θεμα με τα Σουηδικα μωρα,αυτο ειναι το 950 sm με μασκα παρομοια με του adventure?:look:

SVX
01/02/2011, 15:11
άτσΑ ! :beer:

Julius
01/02/2011, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Μετα απο παρακληση σιελοροουντων κατοχων της αθραυστου γερμανικης ελικος, βαζω φωτο απο τo προβληματικο μου γκομενακι...


poooo mas G@@mises



:a03: :a03:

Cpt. Haddock
01/02/2011, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Επειδης εν το κατεχω το θεμα με τα Σουηδικα μωρα

Οντως δεν το κατέχεις :lol:

byron
01/02/2011, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Επειδης εν το κατεχω το θεμα με τα Σουηδικα μωρα,αυτο ειναι το 950 sm με μασκα παρομοια με του adventure?:look:

Μου φαίνεται οτι εν οψη καλοκαιριού ονειρευεσαι Σουηδικά μωρά. :lol:

Doc τούμπανος ο κατεμας :winka:

DrBig
01/02/2011, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Επειδης εν το κατεχω το θεμα με τα Σουηδικα μωρα,αυτο ειναι το 950 sm με μασκα παρομοια με του adventure?:look:

Οχι, ειναι το 950SER (super enduro) με μασκα αφτερ-μαρκετ. Οπου super enduro σκεψου κατι σαν 950SMR με χωματινες αναρτησεις και τη σελα στο Θεο.

MikeG
01/02/2011, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Επειδης εν το κατεχω το θεμα με τα Σουηδικα μωρα,αυτο ειναι το 950 sm με μασκα παρομοια με του adventure?:look:


Έτονε που ξανοίγεις είναι Αυστριακό. Μη μπλέκεις τα μπούθια σου.





Bigoula, θα το δω από κοντά λέμε :D



Keep on..
:beer: :beer: :beer:






p.s Thanks for the thread

Elesun
01/02/2011, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Επειδης εν το κατεχω το θεμα με τα Σουηδικα μωρα,αυτο ειναι το 950 sm με μασκα παρομοια με του adventure?:look:

1. Είναι αυστριακά
2. Είναι το 950 Super enduro με άλλη μάσκα (στυλ adventure) και με μικρότερους σε διάσταση τροχούς.
:wave2:

road spirit
01/02/2011, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Παρατηρησεις.
-...
-...
-...
-Με μαμα τροχους ειναι πανυψηλη. Στο 1.85 (χωρις τακουνια) οι φτερνες δεν πατανε. Με 19/17 πατανε. .........και εχω και μια μικρη ανασφαλεια λογω υψους. ...

εμ, είσαι και τάπας πανάθεμα σε :smokin:

:beer:

GIXXERAKIAS
01/02/2011, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Οντως δεν το κατέχεις :lol:
Αη χε ρε.:o

Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Μου φαίνεται οτι εν οψη καλοκαιριού ονειρευεσαι Σουηδικά μωρά. :lol:

Doc τούμπανος ο κατεμας :winka:
Πως με καταλαβαινεις Βυρωνα... :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Έτονε που ξανοίγεις είναι Αυστριακό. Μη μπλέκεις τα μπούθια σου.


Bigoula, θα το δω από κοντά λέμε :D


Keep on..
:beer:


p.s Thanks for the thread



Αρχικά δημιουργήθηκε από Elesun
1. Είναι αυστριακά
2. Είναι το 950 Super enduro με άλλη μάσκα (στυλ adventure) και με μικρότερους σε διάσταση τροχούς.
:wave2:

Καλα ρε παιδια μην βαρατε,ειπα να δω αν ξερετε εσεις τι καταγωγης ηντουνε...ψαρωτικο ητονε το ερωτημα.:D

:look:

Παντως κουκλα οτι και να ειναι.:winka: :beer:

Ζεύκας
01/02/2011, 15:20
μουνάρα

emix24
01/02/2011, 15:21
Εχω παρει και γω τον 2-1 λαιμο και θα παω τον αλλο μηνα στον Παπαγιαννη να μου φτιαξει μια racetech εξατμιση. Μου ειπε οτι το κοστος ειναι 180-200ευρω. Καλη τιμη πιστευω και απ οτι ακουω στην πιατσα οι εξατμισεις αυτες ειναι μια χαρα.

Και γω για το αριστερο εξτρα τεποζιτο των 9λιτρων σκεφτομαι να βαλω μετα.
Το safari tank αν και ειναι ακριβο πιστευω οτι με τις ολες μετατροπες (2-1 λαιμο, εξατμιση μονη, αριστερο τεποζιτο) ερχεται στα ιδια χρηματα. Και ειναι και 33 λιτρα.
Δεν ειναι ασχημη μετατροπη και δεν ειναι και πολυ ασχημο στο ματι.

Vstrommer71
01/02/2011, 15:21
Καλα ρε μην βαρατε τον ανθρωπο!
Τα μηχανακια ειναι πανευρωπαϊκης(και ολιγον...Ιαπωνικης) παραγωγης
Συναρμολογηση-μοτερ Αυστρια
Ψεκασμος(στα ψεκαστα) Κeihin(Ιαπωνια),στα καρμπυρατερατα Mikuni(ομοιως) νομιζω
Αναρτησεις WP Ολλανδια
Πλαστικα συνηθως Accerbis(Ιταλια) και κατι μυστηριοι αυστριακοι φτιαχνουν τσι χουφτες
Κεντρικος διακοπτης Zadi Ιταλικος,το μονο πραγματικα μαπα πανω στο μηχανακι:rotflmao:
Φρενα Galfer(Αγγλια νομιζω),δαγκανες Brembo(Ιταλια)
Ζαντες DID(Ιαπωνια) στα πιο πολλα
Τιμονια Renthal(Αγγλια) στα πιο πολλα
Καθρεφτες κατι Αυστριακοι τους οποιους δεν τους θελει το μηχανακι μου και τους διωχνει απο την ραχη του!

Aμα αυτο το λετε Αυστριακο εγω παω πασο:lol:

DrBig
01/02/2011, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Εχω παρει και γω τον 2-1 λαιμο και θα παω τον αλλο μηνα στον Παπαγιαννη να μου φτιαξει μια racetech εξατμιση. Μου ειπε οτι το κοστος ειναι 180-200ευρω. Καλη τιμη πιστευω και απ οτι ακουω στην πιατσα οι εξατμισεις αυτες ειναι μια χαρα.

Και γω για το αριστερο εξτρα τεποζιτο των 9λιτρων σκεφτομαι να βαλω μετα.
Το safari tank αν και ειναι ακριβο πιστευω οτι με τις ολες μετατροπες (2-1 λαιμο, εξατμιση μονη, αριστερο τεποζιτο) ερχεται στα ιδια χρηματα. Και ειναι και 33 λιτρα.
Δεν ειναι ασχημη μετατροπη και δεν ειναι και πολυ ασχημο στο ματι.

Τι εντυπωσεις εχεις απο το 2-1? Αν σε ενδιαφερει, μολις το παρω και εγω θα μου περισεψει μια ακραποβιτς (με την ταπα της).

Το 2-1 το θελω οχι τοσο για το εξτρα τεποζιτο, αλλα για την εξτρα ροπη.

PERIPETEIAS
01/02/2011, 15:26
:beer:

QSpec
01/02/2011, 15:40
Θενκς για το θρεντ. Κούκλα. Φτου.

:beer: :beer: :beer: :beer:

Allst@rf
01/02/2011, 16:03
Big έχεις π.μ.


:wave2:

camen
01/02/2011, 16:16
Koυκλα Μεγαλε:winka: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

dukeandthecity
01/02/2011, 16:16
καλό είναι μωρε, αλλα όχι και gs:D

devil's animal
01/02/2011, 16:22
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
ομορφο Αγη...
:wave2:

DrBig
01/02/2011, 16:31
Να'στε καλα ρε παιδες :beer:

Το ειχα ερωτευτει πριν ακομα κυκλοφορησει και μολις περυσι αξιοθηκα να το παρω. Ο rein θα φριξει, αλλα 85 αλογα ροδα και 150κμ/ω ταξιδι ειναι τελικα αρκετα :blush:

Tpap
01/02/2011, 16:33
Συγχαρητήρια, γιατρέ μου. Ξουράει το αργαλείο. :a18:



:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


εδιτ:

Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ο rein θα φριξει, αλλα 85 αλογα ροδα και 150κμ/ω ταξιδι ειναι τελικα αρκετα :blush:

ναί...αν δεν περισσεύουν, δεν φτάνουν. ;)

alexxxcbr
01/02/2011, 16:44
Πολυ καλο φιλε Doctor.Μεταμορφωθηκε.....




:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

emix24
01/02/2011, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Τι εντυπωσεις εχεις απο το 2-1? Αν σε ενδιαφερει, μολις το παρω και εγω θα μου περισεψει μια ακραποβιτς (με την ταπα της).

Το 2-1 το θελω οχι τοσο για το εξτρα τεποζιτο, αλλα για την εξτρα ροπη.

Δεν το εχω βαλει ακομα. Πρεπει να παρω εξατμιση πρωτα.Και γω να σου πω την αληθεια για την εξτρα ροπη πιο πολυ ενδιαφερομαι, αλλα και η αυτονομια ειναι ενα σοβαρο θεμα σ αυτην την μηχανη.

Ποτε εχεις σκοπο να παρεις τον λαιμο;
Θα μ ενδιεφερε να σου αγορασω την μια εξατμιση οταν ερθει η ωρα, αρκει να μην ειναι πολυ μακρια εκεινη η ωρα!

Παντως θα σου πω κατι που μου ειπε ο Χελιωτης.
Οτι αυτες οι ακραποβιτς ειναι φτιαγμενες για να δουλευουν διπλες. Για να εχουν καλη αποδοση οταν δουλευουν μονες με τον 2-1 λαιμο θα πρεπει ν ανοιχτει η μια και ν αλλαχθει κατι μεσα της. Δεν θυμαμαι ακριβως τι, αλλα αυτο μου ειπε. Και τον Χελιωτη νομιζω οτι ολοι τον εμπιστευομαστε, ε;

Παντως μ ενδιαφερει να σου παρω την μια εξατμιση. Ειδοποιησε με οταν εισαι ετοιμος.

DrBig
01/02/2011, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Δεν το εχω βαλει ακομα. Πρεπει να παρω εξατμιση πρωτα.Και γω να σου πω την αληθεια για την εξτρα ροπη πιο πολυ ενδιαφερομαι, αλλα και η αυτονομια ειναι ενα σοβαρο θεμα σ αυτην την μηχανη.

Ποτε εχεις σκοπο να παρεις τον λαιμο;
Θα μ ενδιεφερε να σου αγορασω την μια εξατμιση οταν ερθει η ωρα, αρκει να μην ειναι πολυ μακρια εκεινη η ωρα!

Παντως θα σου πω κατι που μου ειπε ο Χελιωτης.
Οτι αυτες οι ακραποβιτς ειναι φτιαγμενες για να δουλευουν διπλες. Για να εχουν καλη αποδοση οταν δουλευουν μονες με τον 2-1 λαιμο θα πρεπει ν ανοιχτει η μια και ν αλλαχθει κατι μεσα της. Δεν θυμαμαι ακριβως τι, αλλα αυτο μου ειπε. Και τον Χελιωτη νομιζω οτι ολοι τον εμπιστευομαστε, ε;

Παντως μ ενδιαφερει να σου παρω την μια εξατμιση. Ειδοποιησε με οταν εισαι ετοιμος.

Μπορει και να εχει δικιο ο Χελιωτης. Παντως οπως εχω διαβασει, οποιαδηποτε ρυθμιση που δουλευει με δεδομενες διπλες εξατμισεις δουλευει και με την ιδια μονη (αναφορικα με το AFR).
Μπορεις να το δουλεψεις και με την μαμα μονή αν θες. Πολλοι το κανουν και αξιζει να το δοκιμασεις.

Περιμενω καινουργια παρτιδα 2-1 απο τη raiddesigns (100 ευρω περιπου παει) οποτε εξαρταται απο αυτους. Θα στειλω μαιλ παντως να δω ποτε τις περιμενουν. Σκεφτομαι να οργανωσω και κανενα group buy αν υπαρχει ενδιαφερον οπως και για το H2W jetting kit. Θα σου πω το γρηγοροτερο δυνατο.

VALES
01/02/2011, 17:19
Πολύ ωραίο Δόκτορα.

:beer: :beer: :beer: :beer:

BLACKGAS
01/02/2011, 20:40
Καλό φαίνεται. Σκέφτομαι πλέον σοβαρά να πάρω ένα στο μικρό μου γιό για να παίζει στην παραλία μαζί με τα άλλα κουβαδάκια που ήδη έχει! Μια διευκρίνηση μόνο: τις βοηθητικές πρέπει να τις αγοράσεις aftermarket ή τις δίνει η αντιπροσωπεία?:wave2:




















ΥΓ Όμορφο είναι Mr! :beer:

DrBig
01/02/2011, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Καλό φαίνεται. Σκέφτομαι πλέον σοβαρά να πάρω ένα στο μικρό μου γιό για να παίζει στην παραλία μαζί με τα άλλα κουβαδάκια που ήδη έχει! Μια διευκρίνηση μόνο: τις βοηθητικές πρέπει να τις αγοράσεις aftermarket ή τις δίνει η αντιπροσωπεία?:wave2:

ΥΓ Όμορφο είναι Mr! :beer:

Θα προτεινα να ξεκινησει απο αυτο, πιο σταθερο και γραμμικο στην αποδοση, χωρις να τρομαζει η συντηρηση του :D


222753

KaTaNaS
01/02/2011, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig

-ψαχνω και για λυση παραπανω καυσιμου. Στο εμποριο παιζει 30λιτρο αλλα πανακριβο τεποζιτο, τεποζιτο πισω στη θεση της αριστερης εξατμισης και συντομα θα παιξουν διπλα τεποζιτα πισω, ραλυ σταιλ.

Γενικα την προτεινω ανεπιφυλακτα, αλλα θελει λιγα φραγκακια για τη φερετε σα μετρα σας, αν δε σας κανει οπως ειναι. Ειναι παντως βαση για κατι μοναδικα πολυχρηστικο.


Πράγματι πολυχρηστικό μηχανακι ... απο ταξιδακι στο εξωτερικο μεχρι και καθε απομακρυσμενη παραλία ή κορυφή βουνού!

Κυκλοφόρησαν πράγματι λίγα, το καλό ειναι πως οι περισσοτεροι δεν ηταν τοσο συνειδητοποιημενοι σαν εσενα 'Αγη και μαλλον στα επομενα χρονακια θα παίξει πολύ ενδιαφερουσα τιμη μεταχειρο... :D

πάντως ειναι το μηχανακι που ίσως και να κατασκευαστηκε με τα δικα μου προτυπα! :a54:

παει παντού , είναι ψηλό, και δεν εχει μαμα φερινγκ που σημαινει πως σε ταξιδια θα διαλεξεις επαρχιακο δικτυο και η κοντρα του αερα θα αφυπνιζει το σπασιμο του δεξιου καρπού!:lol:

Το φερινγκάκι που έχεις βάλει δουλευει; Εννοω δουλευει σωστα; Νοίωθεις πως σε προστατευει ; πρεπει να τραβηχτεις πιο μπροστα ή να σκυβεις για να μην νοιωθεις στροβυλισμους; Ειναι ορθα μελετημενο δηλαδη;
Το τανκ ποση χωρητικοτητα έχει τωρα; Αυτονομία; (καλα αυτη την βγαζω κι εγω βαση μια μεσης καταναλωσης των 7 λιτρων στα 100 χλμ)
Για ρεζερβα παιζει λυχνία ή διακοπές και ρουμπινέτο;

:wave2:

Acacius
01/02/2011, 22:07
Ουραίος.... γουστάρω όταν κάποιος φέρνει το μηχανάκι στα μέτρα του και δεν κοιτάει μόδες κλπ.

Προσωπικά θα μου άρεσε ένα βαψιματάκι για να ταιριάξει η μάσκα με το υπόλοιπο, αλλά αυτό μπορεί να γίνει οπτεδήποτε και είναι καθαρά αισθητικό οπότε κατ' εμέ δευτερέυον.

DrBig
01/02/2011, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS

Το φερινγκάκι που έχεις βάλει δουλευει; Εννοω δουλευει σωστα; Νοίωθεις πως σε προστατευει ; πρεπει να τραβηχτεις πιο μπροστα ή να σκυβεις για να μην νοιωθεις στροβυλισμους; Ειναι ορθα μελετημενο δηλαδη;
Το τανκ ποση χωρητικοτητα έχει τωρα; Αυτονομία; (καλα αυτη την βγαζω κι εγω βαση μια μεσης καταναλωσης των 7 λιτρων στα 100 χλμ)
Για ρεζερβα παιζει λυχνία ή διακοπές και ρουμπινέτο;

:wave2:

Αλο Σταυρο,

Πριν βαλω το ραλυ φαιρινγκ, ειχα το μασκακι του 690 πανω στη μαμα μουρη. Μεχρι 130 κοντερισια ηταν οκ αρκει να μην ειχε δυνατο αντιθετο ανεμο. Τωρα μπορεις να πας στο κοφτη για οσο θες. Η καλυψη ειναι πολυ καλη. Αερας απο λαιμο και πανω, αλλα εχει και καποιους στροβιλισμους αναλογα την ταχυτητα (οχι κατι το φοβερο). Προς το παρον δεν εχω κανει κατι γι αυτο γιατι δεν εχω παει κανενα ταξιδι απο τοτε που το εβαλα. Ειναι κατι που διορθωνεται ευκολα παντως αρκει να ασχοληθεις (μπορεις να βγαλεις τη ζελατινα του προβολεα ωστε να υπαρχει ρευμα αερα πισω απο τον ανεμοθωρακα, η να βαλεις ενα χειλος στο πανω του μερος). Με λιγο σκυψιμο δεν καταλαβαινεις τιποτα και ως εχει. Παντως οπως καταλαβαινεις το φερινγκ ειναι φτιαγμενο για να πηγαινεις ορθιος

Το ρεζερβουαρ εχει 14.5 λιτρα και αναβει λαμπακι στα 4-4.5 (δεν εχει ρουμπινετο, ευτυχως!). Σε ηρεμο ταξιδι με 100-120 και γραναζωμα 16/45 στους μαμα τροχους εχω δει 180κμ μεχρι το λαμπακι. Οποτε γενικα εχεις μια 200αρα σε 'νορμαλ' χρηση πριν στεγνωσει.

Το μονο πραγμα στη λειτουργια της μηχανης που δεν μου αρεσει ειναι το οτι τα πηρουνια εχουν σκληρη γρηγορη συμπιεση (βελτιωνεται με το 19αρη τροχο) οποτε θα παει για ρεβαλβινγκ καποια στιγμη.

Ενα πλεονεκτημα εκτος του βαρους σε σχεση με τα ADV ειναι η ευκολια με την οποια κανεις σερβις. Καμια σχεση. Μεχρι και το δοχειο λαδιου εχει τζαμακι. Μειονεκτημα το υψος (διορθωνεται ευκολα) και η πολυ γρηγορη γεωμετρια που την κανει πιο νευρικη (και αυτο διορθωνεται).

KaTaNaS
01/02/2011, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
...ειναι το οτι τα πηρουνια εχουν σκληρη γρηγορη συμπιεση ...


η γρηγορη συμπίεση ειναι συνηθως οταν η βαλβιδα της αποσβεσης συμπιεσης ειναι ξεβιδωτη (πολλα κλίκ αριστεροστροφα στο κατω μερος του πηρουνιου) και τοτε θα μπορουσε να πει κανεις πως η συμπιεση ειναι μαλακη δηλαδη γρηγορη. σκληρη ειναι οταν ειναι αργη...

DrBig
01/02/2011, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
η γρηγορη συμπίεση ειναι συνηθως οταν η βαλβιδα της αποσβεσης συμπιεσης ειναι ξεβιδωτη (πολλα κλίκ αριστεροστροφα στο κατω μερος του πηρουνιου) και τοτε θα μπορουσε να πει κανεις πως η συμπιεση ειναι μαλακη δηλαδη γρηγορη. σκληρη ειναι οταν ειναι αργη...

τα κλικ στο κατω μερος του πηρουνιου, αφορουν την αποσβεση της αργης συμπιεσης (αντισταση σε δυναμη που συμπιεζει αργα το πηρουνι), η αποσβεση γληγορης συμπιεσης δεν ρυθμιζεται (σε αντιθεση με το αμορτισερ). Μαλλον μπλεχτηκαμε με τις λεξεις!

Στα ξενα ειναι slow και fast compression dampening adjustments. Οπου τα slow και fast πανε στο compression και οχι στο dampening.

filipp0s
02/02/2011, 06:09
Κ@υλ@ ειναι dr! :beer: :beer: :beer: :sun:

PalLoukiLuke
02/02/2011, 08:46
You are something else!
Αγη μαρεσει! και το σκεπτικο σου και η μοντα!!

sapila racing
02/02/2011, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Μετα απο παρακληση σιελοροουντων κατοχων της αθραυστου γερμανικης ελικος, βαζω φωτο απο τo προβληματικο μου γκομενακι...

Τούμπανο είναι και του φαίνεται. :beer:
Μπράβο σου που ασχολήθηκες και το έφτιαξες στα μέτρα σου, νομιζω οτι εκτός απο το οτι έχεις πλέον ενα μηχανάκι φτιαγμένο για σένα, εχεις και την ικανοποίηση οτι εσύ το έφτιαξες.

:wave2:

reinmeister
02/02/2011, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig


Το ειχα ερωτευτει πριν ακομα κυκλοφορησει και μολις περυσι αξιοθηκα να το παρω. Ο rein θα φριξει, αλλα 85 αλογα ροδα και 150κμ/ω ταξιδι ειναι τελικα αρκετα :blush:

δεν φριττει ο rein μην φοβασαι...:p μια χαρα ειναι τα αλογα του για την χρηση που του κανεις...

οχι δεν εχει δικιο ο χελιωτης αναφορικα με την εξατμιση...αν ξερατε με τι r&d σχεδιαζονται οι εξατμισεις θα σας σηκωνοταν η τριχα καγκελο...:lol:

στην θεση σου,απλως θα φροντιχα να ναι τουλαχιστον 50cm το μηκος και 50-55mm η διαμετρος της φλογερας...α...και straight οχι κωνικο οπως συνηθιζει η ακραπα σε πολλα τελικα της...:wave2:

LOUKILOUK
02/02/2011, 10:25
Όμορφο και μοναδικό...:beer: :wave2:

spyro
02/02/2011, 10:58
πολύ όμορφο αλλά θα το προτιμούσα με τα μαμα ζαντο-λάστιχα ώστε να είναι και λειτουργικό

:wave2:


222786

spyro
02/02/2011, 11:04
:wave2:


222787

DrBig
02/02/2011, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
δεν φριττει ο rein μην φοβασαι...:p μια χαρα ειναι τα αλογα του για την χρηση που του κανεις...

οχι δεν εχει δικιο ο χελιωτης αναφορικα με την εξατμιση...αν ξερατε με τι r&d σχεδιαζονται οι εξατμισεις θα σας σηκωνοταν η τριχα καγκελο...:lol:

στην θεση σου,απλως θα φροντιχα να ναι τουλαχιστον 50cm το μηκος και 50-55mm η διαμετρος της φλογερας...α...και straight οχι κωνικο οπως συνηθιζει η ακραπα σε πολλα τελικα της...:wave2:


Χαιρομαι :D

Εχω ενα παραπεταμενο μαμισιο τελικο απο CBR954 και λεω να το βαλω σε 2-1.
Good idea or bad idea?
Η σωληνα μετα το merge collector θα ειναι μεγαλυτερης διαμετρου. Ποση σημασια εχει το μηκος της?


:wave2:

DrBig
02/02/2011, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
πολύ όμορφο αλλά θα το προτιμούσα με τα μαμα ζαντο-λάστιχα ώστε να είναι και λειτουργικό

:wave2:

Υπαρχουν και τα μαμα, αλλα πιστεψε με, στην χειμωνιατικη αθηνα δεν ειναι διολου λειτουργικα (ειδικα το πισω), εκτος αν σου αρεσει το πατιναζ :)

spyro
02/02/2011, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Υπαρχουν και τα μαμα, αλλα πιστεψε με, στην χειμωνιατικη αθηνα δεν ειναι διολου λειτουργικα (ειδικα το πισω), εκτος αν σου αρεσει το πατιναζ :)

δέν εχεις άδικο αλλά φοβάμαι οτι τελικά έβγαλες τη λέξη "enduro" απο το "super enduro" :p

πιθανών να είχες καλύτερα αποτελέσματα αν μόνταρες το αγαπημένο μου 950 SM




Τέσπα, το δικό σου παραμένει και SUPER και όμορφο ναουμ

:smokin:

OldMan
02/02/2011, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Το μονο πραγμα στη λειτουργια της μηχανης που δεν μου αρεσει ειναι το οτι τα πηρουνια εχουν σκληρη γρηγορη συμπιεση
Ρε Μπίγκο...

Το μηχανάκι προορίζεται για να βροντάει πάνω στα βράχια (το ποιος θα το κάνει είναι άλλη παράγραφος) :winka:

reinmeister
02/02/2011, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Χαιρομαι :D

Εχω ενα παραπεταμενο μαμισιο τελικο απο CBR954 και λεω να το βαλω σε 2-1.
Good idea or bad idea?
Η σωληνα μετα το merge collector θα ειναι μεγαλυτερης διαμετρου. Ποση σημασια εχει το μηκος της?


:wave2:

πολλα τα διαφραγματα ρε συ αγη...εγω μιλουσα για ελευθερο...βεβαια δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις...ο κανονας παντως λεει οτι μεγαλυτερο μηκος σωληνα και μεγαλη διαμετρος ξεφουσκωνουν τα χαμηλομεσαια και δινουν ψηλα...πολυ χοντρικα βεβαια και μεχρι καποιο οριο...

panos1050
27/05/2011, 03:09
μπραβο για το μερακι σου ρε φιλε,
ωραιο το εργαλειο
γιατι δεν εβαλες 17" μπρος πισω ?

taisteal
27/05/2011, 03:29
ΠΑ-ΝΕ-ΜΟ-ΡΦΟ!!!:a8: :a8: :a8: :a19:

DrBig
27/05/2011, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
μπραβο για το μερακι σου ρε φιλε,
ωραιο το εργαλειο
γιατι δεν εβαλες 17" μπρος πισω ?

Η 17αρα μπρος κανει το SE πιο νευρικο κι απο βαμπιρ λιγο πριν την ανατολη...

emix24
27/05/2011, 08:25
DrBig για αυτονομια βενζινης, βρηκαι λυση που ειναι φτιαγμενη για μοτοσυκλετες.

Υπαρχει βεβαια και η λυση απο praktiker με κανιστρα βενζινης αλλα δεν εχουν τον μηχανισμο για ασφαλιση.

Σου βαζω και δυο φωτογραφιες.


227362

emix24
27/05/2011, 08:26
Εδω φαινεται στερεωμενο πανω σε bmw. Αλλα αμα εχεις αλουμινενια βαση μπαινει και στο δικο σου.


227363

DrBig
27/05/2011, 08:35
αυτα πρεπει να ειναι τα rotorpax η καπως ετσι?
Το θεμα νομιζω ειναι να εχεις δοχειο που να συνδεεται με το κεντρικο ωστε να μη χρειαζεται να σταματας και να αδειαζεις.

emix24
27/05/2011, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
αυτα πρεπει να ειναι τα rotorpax η καπως ετσι?
Το θεμα νομιζω ειναι να εχεις δοχειο που να συνδεεται με το κεντρικο ωστε να μη χρειαζεται να σταματας και να αδειαζεις.

Αυτο ειναι το kolpin. Το φερνει και η makan.
Κοστιζει 96ευρω. Κανιστρο και μηχανισμος στηριξης.

Το ξερω οτι το καλυτερο ειναι να συνδεεται με την παροχη, αλλα οτι σχετικο εχω βρει κοστιζει παρα πολυ.

Την αλλη κυριακη θα ειμαι Βαρδουσια,Γκιωνα,Οιτη και θα το δοκιμασω (αν μου το εχουν φερει δηλαδη μεχρι τοτε).

Για την ωρα ειναι μια καλη λυση και η πιο φθηνη (εκτος απ αυτη του praktiker).

DrBig
27/05/2011, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Αυτο ειναι το kolpin. Το φερνει και η makan.
Κοστιζει 96ευρω. Κανιστρο και μηχανισμος στηριξης.

Το ξερω οτι το καλυτερο ειναι να συνδεεται με την παροχη, αλλα οτι σχετικο εχω βρει κοστιζει παρα πολυ.

Την αλλη κυριακη θα ειμαι Βαρδουσια,Γκιωνα,Οιτη και θα το δοκιμασω (αν μου το εχουν φερει δηλαδη μεχρι τοτε).

Για την ωρα ειναι μια καλη λυση και η πιο φθηνη (εκτος απ αυτη του praktiker).

Αν εχεις 2-1 και πλαινα πισω καγκελα, τοτε μπορεις να στηριξεις στο αριστερο απο την μεσα μερια και καθετα ενα τεποζιτο της acerbis που τοποθετειται στα πηρουνια MX. To 5λιτρο κοστιζει 65 ευρω και εχει και βρυσακι. Δεν το εχω κανει ακομα γιατι δεν εχω φτιαξει το 2-1.
Αλλιως νομιζω η πιο φτηνη λυση ειναι μπιτονακια στις πλαινες τσαντες.

Μια προταση, βαλε το H2W κιτ στα καρμπυρατερ, δουλευει αψογα!

DrBig
27/05/2011, 09:03
http://www.justgastanks.com/store/index.php?main_page=product_info&cPath=360_362&products_id=350

emix24
27/05/2011, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αν εχεις 2-1 και πλαινα πισω καγκελα, τοτε μπορεις να στηριξεις στο αριστερο απο την μεσα μερια και καθετα ενα τεποζιτο της acerbis που τοποθετειται στα πηρουνια MX. To 5λιτρο κοστιζει 65 ευρω και εχει και βρυσακι. Δεν το εχω κανει ακομα γιατι δεν εχω φτιαξει το 2-1.
Αλλιως νομιζω η πιο φτηνη λυση ειναι μπιτονακια στις πλαινες τσαντες.

Μια προταση, βαλε το H2W κιτ στα καρμπυρατερ, δουλευει αψογα!

Ωραιες συμβουλες. Σ ευχαριστω.

Εγω παντως δεν εχω εξατμιση ακομα για να βαλω το 2-1. Βεβαια ειπες οτι μπορω να το κανω με τις μαμησιες, αλλα να σου πω την αληθεια φοβαμαι λιγο να χρησιμοποιησω την μια εξατμιση. Δεν ξερω τι επιπτωσεις εχει στο μηχανακι.

Καγκελα θα εχω σε λιγες μερες αυτα που μπαινουν τα σαμαρια της ΚΤΜ. Του Supermoto δηλαδη.

Κι αυτο που λες και αυτο που πηρα τελικα μπορουν να μπουνε καθετα στα καγκελα.
Αλλα δισταζω ν αφησω την μηχανη με μια μαμησια εξατμιση.

Θα πρεπει να ρωτησω κανενα μηχανικο καλυτερα.

DrBig
27/05/2011, 09:05
υπαρχει και αυτο:
http://www.justgastanks.com/store/index.php?main_page=product_info&cPath=360_362&products_id=351

DrBig
27/05/2011, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Ωραιες συμβουλες. Σ ευχαριστω.

Εγω παντως δεν εχω εξατμιση ακομα για να βαλω το 2-1. Βεβαια ειπες οτι μπορω να το κανω με τις μαμησιες, αλλα να σου πω την αληθεια φοβαμαι λιγο να χρησιμοποιησω την μια εξατμιση. Δεν ξερω τι επιπτωσεις εχει στο μηχανακι.

Καγκελα θα εχω σε λιγες μερες αυτα που μπαινουν τα σαμαρια της ΚΤΜ. Του Supermoto δηλαδη.

Κι αυτο που λες και αυτο που πηρα τελικα μπορουν να μπουνε καθετα στα καγκελα.
Αλλα δισταζω ν αφησω την μηχανη με μια μαμησια εξατμιση.

Θα πρεπει να ρωτησω κανενα μηχανικο καλυτερα.

Ωραια, εσυ εχεις 2-1 αλλα οχι εξατμιση, εγω εχω εξατμιση αλλα οχι 2-1 :dizzy:

Σιγουρα η μια μαμισια θα ζεσταινεται υπερβολικα και δεν ειναι οτι καλλιτερο, αλλα οτι θα δουλευει, θα δουλευει. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να βρεις μια μαμισια δευτερο χερι, να την ανοιξεις και να την ξεκοιλιασεις.

emix24
27/05/2011, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ωραια, εσυ εχεις 2-1 αλλα οχι εξατμιση, εγω εχω εξατμιση αλλα οχι 2-1 :dizzy:

Σιγουρα η μια μαμισια θα ζεσταινεται υπερβολικα και δεν ειναι οτι καλλιτερο, αλλα οτι θα δουλευει, θα δουλευει. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να βρεις μια μαμισια δευτερο χερι, να την ανοιξεις και να την ξεκοιλιασεις.

Δεν μου δινεις την εξατμιση λεω γω καλυτερα να τελειωνουμε;


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Μου ετυχε μια περιπτωση απο ενα παιδι που πουλαγε το Super Enduro του να παρω δυο ακραποβιτς και να του δωσω τις μαμησιες, αλλα δεν το εκανα. Να σου πω την αληθεια, θελω να εχω και τις μαμησιες στην αποθηκη μου, ωστε αν γινει τιποτα με τα ΚΤΕΟ να μην εχω προβλημα.

Γι αυτο, θα κανω λιγο υπομονη να μαζεψω 200ευρω και να παω στον Παπαγιαννη να μου φτιαξει μια αλουμινιου Racetech να τελειωνω.

DrBig
27/05/2011, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Δεν μου δινεις την εξατμιση λεω γω καλυτερα να τελειωνουμε;


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Μου ετυχε μια περιπτωση απο ενα παιδι που πουλαγε το Super Enduro του να παρω δυο ακραποβιτς και να του δωσω τις μαμησιες, αλλα δεν το εκανα. Να σου πω την αληθεια, θελω να εχω και τις μαμησιες στην αποθηκη μου, ωστε αν γινει τιποτα με τα ΚΤΕΟ να μην εχω προβλημα.



Και καλα κανεις, αλλα ειμαι σιγουρος οτι ολο και καποιος θα βρεθει (εμου συμπεριλαμβανομενου) να σου δωσει δυο μαμισιες για τη μερα του κτεου.

Παντως πολυ το ζοριζεις με το θεμα εξατμιση. Βρες μια οποιαδηποτε απο μεγαλο μηχανακι και φτιαξε μια πατουρα. Ιδανικα απο κανα τουονο/μιλλε πρωτης γενιας που ειχε μονη. Εγω του προοριζω απο cbr954

manhunter
27/05/2011, 09:32
Kούκλα Και Τούμπανο


:beer: :beer: :beer: :beer:

emix24
27/05/2011, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Και καλα κανεις, αλλα ειμαι σιγουρος οτι ολο και καποιος θα βρεθει (εμου συμπεριλαμβανομενου) να σου δωσει δυο μαμισιες για τη μερα του κτεου.

Παντως πολυ το ζοριζεις με το θεμα εξατμιση. Βρες μια οποιαδηποτε απο μεγαλο μηχανακι και φτιαξε μια πατουρα. Ιδανικα απο κανα τουονο/μιλλε πρωτης γενιας που ειχε μονη. Εγω του προοριζω απο cbr954

Οχι δεν το ζοριζω. Θελω απλα να εχω και τις μαμησιες. Και επειδη εχω καποιες αλλες υποχρεωσεις αυτη την περιοδο που προηγουνται της εξατμισης (ειμαι και παντρεμενος με παιδια βλεπεις), προτιμω να περιμενω λιγο.

DrBig
27/05/2011, 09:52
tommy dakar και manhunter, ευχαριστω :)

panos1050
27/05/2011, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Η 17αρα μπρος κανει το SE πιο νευρικο κι απο βαμπιρ λιγο πριν την ανατολη...


το ιδιο θα γινει και στο adventure,γιατι το σκεφτομουν?

DrBig
27/05/2011, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
το ιδιο θα γινει και στο adventure,γιατι το σκεφτομουν?

λιγοτερο, αλλα παλι εχει θεματακι, αναλογα το ποιος περιγραφει την εμπειρια του.
Απο 21/18 σε 19/17 υπαρχει τεραστια διαφορα στο δρομο, και φανταζομαι αλλη τοση πηγαινοντας απο 19 μπροστα σε 17.

Εγω προσωπικα θα εβαζα αν ειχα ADV, 18/3.5 μπροστα και 17/5.0 πισω για ασφαλτινα ζαντολαστιχα. Εχε ομως υπο'οψιν οτι απο ελλαδα υπαρχει θεμα να βρεις κεντρα.

Αν παλι θες να εχεις ενα μονο ζευγαρι τροχων, τοτε με 19/2.5 και 17/4.25 εχεις επιλογη και πολυ καλων ασφαλτινων αλλα και αξιοπρεπων χωματινων ελαστικων.

Και κατι αλλο, καποιοι εχουν δοκιμασει να αλλαξουν μονο το μπρος σε 19/2.5 με πολυ καλα αποτελεσματα (αλλα θελει λιγο παραπανω ψαξιμο σε ρυθμισεις αναρτησεων)

panos1050
27/05/2011, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig

Αν παλι θες να εχεις ενα μονο ζευγαρι τροχων, τοτε με 19/2.5 και 17/4.25 εχεις επιλογη και πολυ καλων ασφαλτινων αλλα και αξιοπρεπων χωματινων ελαστικων.



εσυ αυτα εχεις?

DrBig
27/05/2011, 14:58
εγω εχω 19/2.5 - 17/5.0
και τα μαμα 21/1.85 - 18/2.5

emix24
31/05/2011, 18:59
Σημερα τοποθετησα την εξατμιση τελικα.

Μια Racetech απο τον Παπαγιαννη.

Απο εμφανιση μια χαρα δειχνει και απο ηχο αρκετα απαλο και κανονικο. Με σιγαστηρα βεβαια, γιατι χωρις αυτον θα εχουμε δραματα!!!

Μερικες φωτογραφιες.


227705

emix24
31/05/2011, 18:59
Αλλη μια


227706

emix24
31/05/2011, 19:00
Και μια απο πισω:


227707

el-Gatto
31/05/2011, 21:50
Πολυ ωραιά φαινεται φιλε μου ,και ποιοτικοτατη επισης.
Μηπως θα μπορουσες να μας πεις ,και τιμούλα που την εβαλες?
Αν?/ νομιζεις οτι δεν πρεπει ,θα σε παρακαλεσω να μου στειλεις ενα πμ.
Καλο-μπουμπούνιστες!!! :beer:

mikros boudas
31/05/2011, 22:21
ωραιο το κανες Dr!
καλοταξιδο
:beer: :beer: :D

DrBig
31/05/2011, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Και μια απο πισω:


Εγραψε ο Π! Πολυ ωραιο φαινεται.

Ανυπομονω να μου πεις πως σου φαινεται το 2-1 σε αποδοση οπως και τι ρυθμισεις εχεις στα καρμπυρατερ. Ακομα αν εισαι Αθηνα πολυ θα ηθελα να ανταλλαξουμε καποια στιγμη για μια συντομη βολτα να δω το 2-1 και να δεις το H2W kit που θεωρω οτι απογειωνει τη μηχανη σαν αποδοση σε σχεση με στοκ.

Και μια συμβουλη απο το advrider. Το 2-1 με σιγαστηρα αναπτυσει μεγαλες πιεσεις στο τελικο και εχουν υπαρξει αρκετες περιπτωσεις ξεκ@λιασμενων τελικων μετ απο παρατεταμενη χρηση με ανοιχτο γκαζι. Οταν δεν εισαι εντος των τοιχων καλο θα ηταν οσο μπορεις (και δεν ενοχλει) να τον βγαζεις για να αποφυγεις το παραπανω.

:beer:

DrBig
31/05/2011, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
ωραιο το κανες Dr!
καλοταξιδο
:beer: :beer: :D

μερσι μικρε Βουδα :)

emix24
01/06/2011, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από El-Presidente
Πολυ ωραιά φαινεται φιλε μου ,και ποιοτικοτατη επισης.
Μηπως θα μπορουσες να μας πεις ,και τιμούλα που την εβαλες?
Αν?/ νομιζεις οτι δεν πρεπει ,θα σε παρακαλεσω να μου στειλεις ενα πμ.
Καλο-μπουμπούνιστες!!! :beer:


Δεν εχω προλαβει να δω καποιες ουσιαστικες διαφορες.

Η εξατμιση κοστιζει 200ευρω. Ειναι αλουμινιου οπως ειπα με καρμπον τελειωμα.

Εχω ακουσει οτι με διαφορα "πειραγματα" η μηχανη απογειωνεται.
Να σας πω την αληθεια, δεν θελω να της κανω πολλα ξεκοιλιασματα. Ισως μετα να εχω αλλα θεματα.
Επισης αν ειναι να ειμαι ακομα πιο συχνα στο βενζιναδικο μετα απ αυτα τα πειραγματα, καλυτερα να το αφησω και να χαιρομαι απλα την εμφανιση και τον ηχο.

Θα ρωτησω τον Χελιωτη γι αυτα τα πραγματα και θα σας πω.

Dr.Big θα σου στειλω με pm το τηλεφωνο μου και οποτε θες συναντιομαστε να το δεις το μηχανακι. Σιγουρα εισαι πολυ πιο εμπειρος απο μενα και μπορει να καταλαβεις τις διαφορες και να με συμβουλεψεις και μενα αναλογα.

emix24
01/06/2011, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig

Και μια συμβουλη απο το advrider. Το 2-1 με σιγαστηρα αναπτυσει μεγαλες πιεσεις στο τελικο και εχουν υπαρξει αρκετες περιπτωσεις ξεκ@λιασμενων τελικων μετ απο παρατεταμενη χρηση με ανοιχτο γκαζι. Οταν δεν εισαι εντος των τοιχων καλο θα ηταν οσο μπορεις (και δεν ενοχλει) να τον βγαζεις για να αποφυγεις το παραπανω.

:beer:


Αυτο που εγραψες με προβληματισε ηδη. Θα ρωτησω βεβαια και μηχανικους και τον Παπαγιαννη γι αυτο. Παντως για ταξιδια σε ασφαλτο με συνεχες γκαζι ανοιχτο θα κοιταξω να βγαζω την ταπα. Να δω αλλωστε και πως ειναι.

πυξιδας990
02/06/2011, 21:19
ρε μαγκες τελικα ειναι καλυτερα μονη η διπλη εξατμιση.στο adventure 990 θα γινοταν η δουλεια,γιατι εχουμε και τους αισθητηρες Λ.

DrBig
03/06/2011, 02:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Δεν εχω προλαβει να δω καποιες ουσιαστικες διαφορες.

Η εξατμιση κοστιζει 200ευρω. Ειναι αλουμινιου οπως ειπα με καρμπον τελειωμα.

Εχω ακουσει οτι με διαφορα "πειραγματα" η μηχανη απογειωνεται.
Να σας πω την αληθεια, δεν θελω να της κανω πολλα ξεκοιλιασματα. Ισως μετα να εχω αλλα θεματα.
Επισης αν ειναι να ειμαι ακομα πιο συχνα στο βενζιναδικο μετα απ αυτα τα πειραγματα, καλυτερα να το αφησω και να χαιρομαι απλα την εμφανιση και τον ηχο.

Θα ρωτησω τον Χελιωτη γι αυτα τα πραγματα και θα σας πω.

Dr.Big θα σου στειλω με pm το τηλεφωνο μου και οποτε θες συναντιομαστε να το δεις το μηχανακι. Σιγουρα εισαι πολυ πιο εμπειρος απο μενα και μπορει να καταλαβεις τις διαφορες και να με συμβουλεψεις και μενα αναλογα.

Πολυ ευχαριστως.

Τα απανταχου 950 δεν ειναι εχουν σωστα ρυθμισμενο μιγμα, ψηλα ειναι φτωχα και χαμηλα εχουν τρυπα. Το H2W κιτ χρησιμοποιει προσθετο φιλτρο αερα αντι snorkel εισοδου, μικροτερα κυριως ζιγκλερ και μεγαλυτερα ζιγκλερ αερα (η πως αλλιως τα λενε). Το αποτελεσμα ειναι μεγαλυτερη ροπη σχεδον παντου, απολύτα γραμμικη ισχυς και χαμηλοτερη καταναλωση. Ειδικα στη πολη εισαι συνηθως με μια ταχυτητα πανω και εχω δει βελτιωση στη καταναλωση μπεριπου 10-20%. Σε ταξιδι η διαφορα στη καταναλωση φαινεται μετα τα 130. Το μονο που αισθανεσαι οτι χανεις, ειναι μερος απο την κλωτσια ψηλα, αλλα μαλλον ειναι ψευδαισθηση λογω γραμμικοτητας.

DrBig
03/06/2011, 03:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από πυξιδας990
ρε μαγκες τελικα ειναι καλυτερα μονη η διπλη εξατμιση.στο adventure 990 θα γινοταν η δουλεια,γιατι εχουμε και τους αισθητηρες Λ.

Οι λ ειναι στους λαιμους η στο ενδιαμεσο τμημα? Νομιζω στους λαιμους, οποτε δεν αλλαζει κατι.

πυξιδας990
04/06/2011, 12:39
θεωρω παντως οτι στα ψηλοφτερα δηλ.sm950,super enduro κτλ ταιριαζει καλυτερα αισθητικα

daculas
04/06/2011, 15:55
Μια προταση, βαλε το H2W κιτ στα καρμπυρατερ, δουλευει αψογα! [/B]
Aπό που το πήρες φίλε, μπορείς να πεις?

DrBig
04/06/2011, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από daculas
Aπό που το πήρες φίλε, μπορείς να πεις?

βεβαιως, απο εδω:

http://www.advmachines.com/category_s/3.htm

PalLoukiLuke
04/06/2011, 17:40
γεια σου ρε Αγη με το κατσικι!!!!!!!!!!!
πολυ μαχιμο!! φανατικος advrider!!!
τους τροχους σου ζαχαρωνω αλλα ο woodys μου εστειλε invoice 1700 dolars και κωλοσα...:rolleyes:
ειδωμεν!!!
ride safe dude!!!!
:beer:

Vstrommer71
04/06/2011, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από PalLoukiLuke
γεια σου ρε Αγη με το κατσικι!!!!!!!!!!!
πολυ μαχιμο!! φανατικος advrider!!!
τους τροχους σου ζαχαρωνω αλλα ο woodys μου εστειλε invoice 1700 dolars και κωλοσα...:rolleyes:
ειδωμεν!!!
ride safe dude!!!!
:beer:
Tι θα ελεγες για κατι πιο προσιτο? (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=116883)
Sorry για το σπαμ αλλα το ειδα τωρα

DrBig
04/06/2011, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Tι θα ελεγες για κατι πιο προσιτο? (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=116883)
Sorry για το σπαμ αλλα το ειδα τωρα

Δυστυχως Vstrommer71 δεν ταιριαζουν στα 950/990.

Για την ακριβεια, το μπροστινο μπαινει σε super enduro γιατι εχει μονο δισκο και παρομοιο κεντρο, αλλα το πισω εχει τελειως διαφορετικο κεντρο απο τα μεγαλα.

DrBig
04/06/2011, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από PalLoukiLuke
γεια σου ρε Αγη με το κατσικι!!!!!!!!!!!
πολυ μαχιμο!! φανατικος advrider!!!
τους τροχους σου ζαχαρωνω αλλα ο woodys μου εστειλε invoice 1700 dolars και κωλοσα...:rolleyes:
ειδωμεν!!!
ride safe dude!!!!
:beer:

Αν ειχα τις δικες σου ζαντες δε θα το εκανα, Παλουκι. Το πισω του SE σε φαρδος 2.5 ειναι απλα αχρηστο στους χειμωνιατικους βρεγμενους ελληνικους δρομους. Spin-city που λενε.
Εσυ εχεις επιλογη μια χαρα ασφαλτινων ελαστικων. Αν θες να αλλαξεις κατι στο θεμα ροδες, που να χανει ελαχιστα σε ασφαλτο και να κερδιζει πολυ σε χωμα, θα προτεινα να βαλεις πισω ενα καλο στεφανι 18/3.5 το οποιο παιρνει και 140 και 150 ελαστικα και ισως ενα excel μπροστα ειτε 2.15 ειτε 1.85 αναλογα το που θες να παιζει καλλιτερα, ασφαλτο η χωμα. Αν το ξανακανα απο την αρχη, μαλλον το μονο που θα αλλαζα ειναι το πισω σε 18/3.5 tubeless.

:wave2:

panos1050
20/06/2011, 16:13
drbig για πες μετα απο τοσες μερες τι εχεις να πεις απο την αμπειρια σου με την raceteck
αξιζει τον κοπο και το χρημα ??

daz
21/06/2011, 01:00
A καλά!

Εγώ τώρα το είδα. :cry:

Βάλε τις φωνές ρε big, επιτρέπετε να μην κεράσω μπύρες σε ένα τέτοιο θρεντ?

Καλά χλμ με το εργαλείο σου. :wave2:


Και μπύρες φυσικά. :beer: :beer: :beer:

DrBig
21/06/2011, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
drbig για πες μετα απο τοσες μερες τι εχεις να πεις απο την αμπειρια σου με την raceteck
αξιζει τον κοπο και το χρημα ??

Πανο, ο emix24 εχει τις racetek, οχι εγω!

DrBig
21/06/2011, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
A καλά!

Εγώ τώρα το είδα. :cry:

Βάλε τις φωνές ρε big, επιτρέπετε να μην κεράσω μπύρες σε ένα τέτοιο θρεντ?

Καλά χλμ με το εργαλείο σου. :wave2:


Και μπύρες φυσικά. :beer: :beer: :beer:

Να'σαι καλα Daz, τσακο μια κι απο μενα! :beer:

panos1050
21/06/2011, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Πανο, ο emix24 εχει τις racetek, οχι εγω!

τωρα το ειδα,εχεις δικιο :confused: :confused:

panos1050
21/07/2011, 18:13
drbig η εταιρια raiddesigns που εχεις παρει το μουτρο σου
μηπως ξερεις αν εχει και κατι τετοιο για το adventure μου??


231917