PDA

View Full Version : Διαφορές YUASA TTZ kai YTZ?



m/m990
01/02/2011, 17:53
το μεσημεράκι και μετα από μια βδομάδα ακινησίας η καλη μου ξεμεινε απο μπαταρία!πριν ενάμιση χρονο ειχα βάλει την ΤΤΖ..ειναι φυσιολογικος ο χρονος που αντεξε;Eπισησ τι διαφορα εχει με την ΥΤΖ εκτοσ απο το χρηματικο?(ΤΤΖ 98 ευρω και ΥΤΖ 115)

THEOD
01/02/2011, 18:02
Ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=115370&perpage=15&pagenumber=2

Αν φοράς ytz14s μπορεί να σε ενδιαφέρει... :wave2:

m/m990
01/02/2011, 18:10
THANX MAN!

billk
01/02/2011, 19:09
την ίδια απορία είχα και εγώ πριν ένα χρόνο, όταν έψαχνα για μπαταρία σχετικά με την διαφορά ytz και ttz. Πάντως τότε θυμάμαι ενδεικτικά πως και οι δύο είχαν σίγουρα ίδιες διαστάσεις και χαρακτηριστικά τα ίδια 12 Volt 8,6Ah 190EN. (μιλάω για την yuasa ytz - ttz10bs που παίρνει το μηχανακι μου κτμ 690sm)
Είχα δοκιμάσει και μία Κινέζικη η οποία με τα πρώτα κρύα τα έφτυσε, μιας και το χειμώνα δεν πολυκουνάω το μηχανάκι. Εδώ και ένα χρόνο έχω την ttz και μέχρι στιγμής δεν έχει δείξει σημάδια κόπωσης.

m/m990
01/02/2011, 23:36
σε ολα αυτα που ειπες ιδιεσ ειναι!!εγω για 990 adventure την θελω..το θεμα ειναι εκτος απο την τιμη σε τι αλλο διαφερουν...

okourkoulos
03/02/2011, 15:54
Πόσο καιρό την είχες?
Δεν είναι λογικό μέσα σε μια βδομάδα να τα φτύνει.
Πρόσφατα άλλαξα μπαταρία (τη τρίτη μέσα σε δυόμιση χρόνια).
2 φορές έβαζα της εταιρίας (ΥUASA YTZ-14S).
Φέτος και πριν από ένα μήνα πήρα από μαγαζί και είχε μια μικρή διαφορά, έγραφε: "Made in Japan".
Mετά από πολύ ψάξιμο και ελέγχους, βρήκα ότι το μηχανάκι δεν έχει κανένα πρόβλημα, αλλά οι μπαταρίες μας (τύπου GEL) έχουν ευαισθησία στο κρύο.
Μετράς με βολτόμετρο στο ρελαντί 14V. Στις 2500 στροφές αν δείχνει κάτω από 13,5 έχεις πρόβλημα στον ανορθωτή.
Ψάξε και λίγο εδώ μέσα, έχει κι άλλα threads πάνω στις μπαταρίες για Adventure.

okourkoulos
03/02/2011, 16:00
Δε ξέρω για τη ΤΤΖ-10S (δεν είναι Gel)
Αν είναι σωστές οι διαστάσεις ΟΚ.
Οι πόλοι είναι ανάποδα από τη ΥΤΖ-14S. Δεν είναι φοβερό πρόβλημα.
Αν είδα καλά, έχει λιγότερα Ampere, οπότε άκυρο!

m/m990
03/02/2011, 18:28
λοιπον αγορασα σημερα μια ΥΤΖ14S MADE IN JAPAN για να λυσω το προβλημα μου..ανορθωτη ειχα αλλαξει στην εγγυηση..αφου αφησα την μπαταρια προχθες στον φορτιστη για κανενα 12ωρο εχθεσ την εβαλα πανω και ολα κομπλε!πηρε κανονικα ...πηγα μια βολτα μεχρι τον μηχανικο για να τσεκαρουμε τον ανορθωτη και δεν ειχε κανενα προβλημα...αφου μετρησαμε την μπαταρια μου,μασ εδινε 10.4 σβηστο και μου ειπε οτι ειναι στα τελευταια τησ..τεσπα...εκανα τισ δουλειτσεσ μου με το μηχανακι εχθεσ και το απογευματακι που εφτασα σπιτι το κουκουλωσα και το αφησα...σημερα το πρωι πηγα να κανω ενα τσεκ μιασ και δεν ηταν καιροσ για μηχανη...πηρε κανονικα μπροσ παλι χωρισ κανενα προβλημα....επειδη δεν θελω να ρισκαρω και πολλα τσακωσα το μεσημερι μια καινουργια μπαταρια και ενα φορτιστη για να εχω το κεφαλι μου ησυχο...αυτο που μου ειπε το παλικαρι σχετικα με την ΤΤΖ 14S MF ΚΑΙ YTZ 14S MF ειναι οτι η μια ειναι απο ινδονησια και η αλλη japan...θα κανω ενα τσεκ παλι αυριο την παλια και θα δω...την καινουργια δεν την βαζω ακομα πανω

m/m990
03/02/2011, 18:31
επισησ μου ειπε οτι οι gel μπαταριεσ θελουν προσοχη και συντηρηση για να σε βγαλουν....φορτιση αμα εχεισ σκοπο να ακινητοποιησεισ το μηχανακι διοτι αμα πεσουν αρκετα δεν εχουν καμια ελπιδα μετα...

okourkoulos
03/02/2011, 19:36
Η ιστορία με τις ΤΤΖ είναι ότι δεν είναι Gel οπότε υπάρχει (έτσι λένε) περίπτωση να στάξουν! επειδή η θέση της στη μηχανλη είναι κεκλιμμένη!
Αν θες βρες και διάβασε το manual της YUASA και θα δεις ότι λέει για φόρτιση/συντήρηση κάθε 1-2 μήνες, ανάλογα με το αν τη κινείς ή τη θερμοκρασία.
Σημειωτέον, δε ότι έχουν πρόβλημα και με τις μεγάλες θερμοκρασίες (λένε κάτι τύποι στις ερήμους), αλλά όχι στην Ελλάδα, μιας και δεν ανεβάζει (ακόμα) τόσο μεγάλες.
Άλλωστε, όλες οι μπαταρίες έχουν θέμα με τη θερμοκρασία ψηλή ή χαμηλή, απλά όχι τόσο όσο οι Gel που υποτίθεται κρατάνε τα στοιχεία τους ανέπαφαστις αλλεπάλληλες εκφορτίσεις.
Εδώ που τα λέμε, όλες από ανακυκλωμένο μόλυβδο είναι. Οι μπαταρίες στο παρελθόν κράταγαν πολύ περισσότερο. Σημαντικό είναι πως οι μηχανές τώρα έχουν αυξημένες καταναλώσεις με όλα τα ηλεκτρονικά τους και δεν έχουν χώρο ή περιθώριο βάρους για να βάλουν μεγαλύτερες.
Δες τι φοράνε τα BMW μ'όλα τα μπιμπλίκια και θα καταλάβεις! Εκεί να δεις πρόβλημα!
Απλά αυτοί βάζουν μια Odyssey με παραπάνω Ah και ξενοιάζουν.

billk
03/02/2011, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από okourkoulos
Δε ξέρω για τη ΤΤΖ-10S (δεν είναι Gel)
Αν είναι σωστές οι διαστάσεις ΟΚ.
Οι πόλοι είναι ανάποδα από τη ΥΤΖ-14S. Δεν είναι φοβερό πρόβλημα.
Αν είδα καλά, έχει λιγότερα Ampere, οπότε άκυρο!

Μισό λεπτό να διευκρινήσω, γιατί πρέπει να μπερδευτήκαμε.
Το παλικάρι ανέφερε περι διαφοράς ytz και ttz. Η δικιά του μηχανή παίρνει την 14 bs, και εγώ έδωσα το παράδειγμα για την 10 bs, που παίρνει η δικιά μου. Και οι δύο κάναμε λόγο περί διαφοράς ytz και ttz.

To μόνο σίγουρο είναι πως και η ytz και η ttz είναι ίδιου τύπου gel και οι δύο.Πάντα μιλαω για αυτές που έχουν και το λογότυπο MF(Maintenance Free).
Στο site της yuasa αναφέρει όλες τις MF, ότι είναι τεχνολογίας AGM.
εδώ (http://www.yuasabatteries.com/batteries.php)

Τελικά m/m 900 ίσως να έχεις δίκιο. Ίσως είναι αυτή η διαφορά, η μία από Ινδονησία και η άλλη από Ιαπωνία. Αύριο θα την δω και εγώ και θα σου πω.

Πάντως με λίγο ψάξιμο, γίνεται και ΕΔΩ (http://www.mdsbattery.co.uk/shop/productprofile.asp?ProductGroupID=2048) αναφορά για την ttz. Το βάζω ακριβώς με copy paste

Yuasa have recently introduced their new TTZ range of batteries as an alternative to the ultra-high performance Yuasa YTZ batteries which are fitted as original equipment to many of today's top-of-the-range motorcycles.

The TTZ batteries are made using the same proven technology as Yuasa's regular YT/YTX series of maintenance-free batteries and they provide a cost-effective alternative to the YTZ battery, balancing performance and longevity for users where the reliability of the Yuasa brand is still a priority.
Άρα λέγοντας πως είναι ακριβώς ίδια τεχνολογία, απλά με χαμηλότερο κόστος, λογικά είναι αυτό που λες, πως αλλάζει μόνο το made in.
Αν τελικά αυτό επηρεάζει την απόδοση της μπαταρίας ή την μακροζωία της φαντάζομαι μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε.

dimitrioskosmas
03/02/2011, 20:23
οι ttz είναι yuasa taiwan και τα υγρα (ηλεκτρολύτες) στα δίνει ξεχωριστά τα οποία πρέπει να τα βάλει ηλεκτρολόγος με αρχική φόρτιση. το καλό είναι ότι η διάρκεια ζωής της αρχίζει από τη στιγμή που μπούν οι ηλεκτρολύτες και όχι από το εργοστάσιο.

οι ytz είναι yuasa japan προφορτισμένες από το εργοστάσιο καλύτερης ποιότητας

διαφορά στη τιμή

ytz10s 125
ttz10s 65

τιμές από περκο στη μιχαλακόπουλου

billk
03/02/2011, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrioskosmas
οι ttz είναι yuasa taiwan και τα υγρα (ηλεκτρολύτες) στα δίνει ξεχωριστά τα οποία πρέπει να τα βάλει ηλεκτρολόγος με αρχική φόρτιση. το καλό είναι ότι η διάρκεια ζωής της αρχίζει από τη στιγμή που μπούν οι ηλεκτρολύτες και όχι από το εργοστάσιο.

οι ytz είναι yuasa japan προφορτισμένες από το εργοστάσιο καλύτερης ποιότητας

διαφορά στη τιμή

ytz10s 125
ttz10s 65

τιμές από περκο στη μιχαλακόπουλου

Και αυτό το διάβασα, αλλά βλέποντας πολλά sites που πουλούσαν yuasa ytz, σου έλεγαν πως συμπεριλαμβάνεται και ένα acid pack για την αρχική φόρτιση, γιαυτό και το απέκλεισα και αυτό.Μπορεί όμως να ισχύει.

Τώρα φίλε μου που έβαλες και τιμές, ψάχνοντας ξανά το θέμα από το προηγούμενο χειμώνα, είδα πως ενώ πριν από ένα χρόνο ακόμα και ebay έβρισκα την ytz 125-140 ευρώ και την ttz 110 ευρώ περίπου, τώρα η τιμή τουλάχιστον της ttz έχει πέσει κατά πολύ.Όπως φαίνεται και από τα 65 ευρώ που αναφέρει ο φίλος. Πάντως για τόσο μεγάλη διαφορά με κλειστά μάτια θα έπαιρνα την δεύτερη.


Και για να τελειώσω, έχω μια απορία.Ας υποθέσουμε πως ισχύει αυτό, τότε αν δεν ξέρουμε πόσο καιρό είναι αποθηκευμένη μια ytz, δεν θα είναι καλύτερο να πάρουμε μια ttz αφού η ζωή της ξεκινάει αφού βάλουμε τα υγρά και γίνει η πρώτη φόρτιση; Λέω εγώ τώρα..

m/m990
03/02/2011, 23:29
παλικαρια σημερα πηρα ΥΤΖ14S 115euross και η ΤΤΖ14S eixe 95 ευρω.
σε γνωστη ιταλικη σελιδα με αξεσουαρ παντωσ τισ προτεινει και τισ www.carpimoto.com..τι να πω παντωσ δεν ξερω..οταν το πηρα το μηχανακι ηταν 1 χρονου και 4 μηνων...σε δυο βδομαδεσ αλλαξα μπαταρια ΤΤΖ και ανορθωτη...18 μηνεσ μετα ,σημερα δηλαδη μπαταρια,θα δουμε τωρα με ΥΤΖ...
κατι αλλο τωρα.αν βαλεισ πανω τα προβολακια τησ touratech τι γινετε με το ρευμα?δινει κανονικα το μηχανακι η πρεπει να αλλαχτει κατι?

gefr
04/02/2011, 10:21
Είναι μέ τεχνολογία AGM (Asborbent Glass Mat) που της επιτρέπει να λειτουργεί σε κλήση.

OldMan
04/02/2011, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
της επιτρέπει να λειτουργεί σε κλήση.
Οπότε, πριν παραλάβεις την κλήση από τον μπάτσο, μιζάρεις και την κοπανάς ... :winka:

m/m990
04/02/2011, 12:50
Ωραίος!!!!!:rotflmao:

okourkoulos
09/02/2011, 07:32
Το πιο σημαντικό αν θες να διαλέξεις μπαταρία άλλη απ'την εργοστασιακή, αν όλα ΟΚ με διαστάσεις και πολικότητα, είναι τα αμπερώρια (Αh).

THEOD
09/02/2011, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από okourkoulos
Το πιο σημαντικό αν θες να διαλέξεις μπαταρία άλλη απ'την εργοστασιακή, αν όλα ΟΚ με διαστάσεις και πολικότητα, είναι τα αμπερώρια (Αh).

Και το CCA....