PDA

View Full Version : Ερώτηση προς γνωρίζοντες...



Gandalf dr685sm
01/02/2011, 19:34
είδα αυτό..

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=390199706919&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

απο όσο περιγράφει "παίζει" με την ECU και δίνει αντίστοιχα ενδυνάμωση σε κάποια φάσματα στροφών (φαντάζομαι και αντίστοιχα αποδυνάμωση σε κάποια άλλα στον ίδιο χρόνο).. κτλ .. κτλ..

Με δεδομένο οτι έχω ήδη Akrapovic πάνω , συν ενα Κ&Ν ανοιχτό φίλτρο σκεφτόμουν να το τοποθετήσω. Ο ενδοιασμός μου είναι τι μπορεί να φανερώσει μακροπρόθεσμα κάτι τέτοιο , με δεδομένο οτι δεν θα αλλάζω τις χάρτες ανά 50ΚΜ ... αλλά μόνο αν είναι εκδρομή / πόλη;

Έχει τοποθετήσει κανείς κάτι τέτοιο;.. έχει μια άλφα εμπειρία ή γνώση να μοιραστεί μαζί μου , πριν πάω και σκαλίσω και πάλι το ΧΤΧ;; (δεν θα με χάλαγαν τα 50hp που δείχνει στην δυναμομέτρηση)

kyko
01/02/2011, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
είδα αυτό..

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=390199706919&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

απο όσο περιγράφει "παίζει" με την ECU και δίνει αντίστοιχα ενδυνάμωση σε κάποια φάσματα στροφών (φαντάζομαι και αντίστοιχα αποδυνάμωση σε κάποια άλλα στον ίδιο χρόνο).. κτλ .. κτλ..

Με δεδομένο οτι έχω ήδη Akrapovic πάνω , συν ενα Κ&Ν ανοιχτό φίλτρο σκεφτόμουν να το τοποθετήσω. Ο ενδοιασμός μου είναι τι μπορεί να φανερώσει μακροπρόθεσμα κάτι τέτοιο , με δεδομένο οτι δεν θα αλλάζω τις χάρτες ανά 50ΚΜ ... αλλά μόνο αν είναι εκδρομή / πόλη;

Έχει τοποθετήσει κανείς κάτι τέτοιο;.. έχει μια άλφα εμπειρία ή γνώση να μοιραστεί μαζί μου , πριν πάω και σκαλίσω και πάλι το ΧΤΧ;; (δεν θα με χάλαγαν τα 50hp που δείχνει στην δυναμομέτρηση)

ειχε ποσταρει κατι αναλογο καποιος κ στο fazerclub....
η απαντηση απο καποιους που το κατεχουν στα τεχνικα ηταν
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
φιλε καλυτερα βαλτα βετζινες αυτα τα λεφτα.....σε ενα λεξικο διπλα στην λεξη ΜΟΥΦΑ θα βρεις ΚΑΙ αυτο το κ καλα "δινω αλογα/κανω οικονομια"

:wave2:

Gandalf dr685sm
01/02/2011, 19:40
Έχεις κάποιο link στο συγκεκριμένο θέμα;.. μου έχει κάνει και εμένα εντύπωση πως χωρίς να παίζεις με την μίξη καυσίμων να αποδίδει καλύτερα το μηχανάκι σου, απλά και μόνο με μια νέα χαρτογράφηση. Οχι τίποτα άλλο, αλλά τα 50 ευρώ περίπου μπορώ να τα δώσω για κάτι άλλο (συν κάποια χρήματα ακόμα)... π.χ. ποδιά προστασίας κινητήρα!!

kyko
01/02/2011, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Έχεις κάποιο link στο συγκεκριμένο θέμα;.. μου έχει κάνει και εμένα εντύπωση πως χωρίς να παίζεις με την μίξη καυσίμων να αποδίδει καλύτερα το μηχανάκι σου, απλά και μόνο με μια νέα χαρτογράφηση. Οχι τίποτα άλλο, αλλά τα 50 ευρώ περίπου μπορώ να τα δώσω για κάτι άλλο (συν κάποια χρήματα ακόμα)... π.χ. ποδιά προστασίας κινητήρα!!

δεν το βρισκω δυστυχως το link....αλλα αφου το λες κ συ οτι σου φαινεται περιεργο κτλ.....
αστο να παει στο καλο....μια μουφα ειναι....βαλε την ποδια που λες.....ειναι πολυυυυυ πιο αποδοτικη απο αυτο το μαϊμουλι.......:wave2:

DrBig
01/02/2011, 20:09
Δεν αλλαζει κανενα χαρτη. Ειναι απλα μια ομικη αντισταση που παρεμβαλεται μεταξυ αισθητηρα θερμοκρασιας και τσιπ. Το τσιτσιμπιρικι αυτο το μονο που κανει ειναι να κοροιδευει το τσιπ οτι ο αερας ειναι ψυχροτερος απ'οτι ειναι πραγματικα και συνεπως κανει το μιγμα λιγο πιο πλουσιο. Πολυ πιθανο και να δουλευει. Ενα αναλογο τσιτσιμπλονι (οχι της ιδιας εταιριας και ισως πιο σοφιστικε) για τα F800GS εχει εξαιρετικες κριτικες στο advrider.

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=637186

Gandalf dr685sm
01/02/2011, 20:16
τώρα με μπέρδεψες.. διαβάζω στο link που έβαλες πως δεν ξέρουν πως λειτουργεί σε ζεστό κλίμα (Ελλάδα ας πούμε)... αλλά και το τι μπορεί να προκαλέσει σε καταλύτη!!

Θα συνεχίσω να διαβάζω απο εκεί μπας και βγάλω καμιά άκρη.

DrBig
01/02/2011, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
τώρα με μπέρδεψες.. διαβάζω στο link που έβαλες πως δεν ξέρουν πως λειτουργεί σε ζεστό κλίμα (Ελλάδα ας πούμε)... αλλά και το τι μπορεί να προκαλέσει σε καταλύτη!!

Θα συνεχίσω να διαβάζω απο εκεί μπας και βγάλω καμιά άκρη.

Αν οι ακραπες σου εχουν καταλυτη, ασ'το καλλιτερα. Αν οχι (και εχεις και φιλτρο) τοτε δωσε τα $ για σωστη δουλεια, δηλαδη P.C.

Αλλιως, καντο μονο σου.
http://www.xt660.com/site/node/53

Gandalf dr685sm
01/02/2011, 20:28
Μόνος μου;... χαχαχαχα... απο ΧΤΧ θα γίνει Χ-μηχανάκι (πρώην μηχανάκι δηλαδή)!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Θα ρίξω μια ματιά και για power commander, ευχαριστώ φίλε!

DrBig
01/02/2011, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Μόνος μου;... χαχαχαχα... απο ΧΤΧ θα γίνει Χ-μηχανάκι (πρώην μηχανάκι δηλαδή)!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Θα ρίξω μια ματιά και για power commander, ευχαριστώ φίλε!

Οποιοσδηποτε φιλος σου με κολλητηρι το κανει σε μιση ωρα.
Αξιζει το κοπο πριν τα σκασεις χοντρα για PC και χαρτη.

:wave2:

Badger
01/02/2011, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
είδα αυτό..

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=390199706919&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

απο όσο περιγράφει "παίζει" με την ECU και δίνει αντίστοιχα ενδυνάμωση σε κάποια φάσματα στροφών (φαντάζομαι και αντίστοιχα αποδυνάμωση σε κάποια άλλα στον ίδιο χρόνο).. κτλ .. κτλ..

Με δεδομένο οτι έχω ήδη Akrapovic πάνω , συν ενα Κ&Ν ανοιχτό φίλτρο σκεφτόμουν να το τοποθετήσω. Ο ενδοιασμός μου είναι τι μπορεί να φανερώσει μακροπρόθεσμα κάτι τέτοιο , με δεδομένο οτι δεν θα αλλάζω τις χάρτες ανά 50ΚΜ ... αλλά μόνο αν είναι εκδρομή / πόλη;

Έχει τοποθετήσει κανείς κάτι τέτοιο;.. έχει μια άλφα εμπειρία ή γνώση να μοιραστεί μαζί μου , πριν πάω και σκαλίσω και πάλι το ΧΤΧ;; (δεν θα με χάλαγαν τα 50hp που δείχνει στην δυναμομέτρηση)

Το έχω αγοράσει εδω και 2 βδομάδες για το FZ6 και ακόμα να βρω χρόνο το περάσω. Αν το κάνω αυτο το ΣΚ θα κάνω ένα ριβιού.



Nikos

Gandalf dr685sm
01/02/2011, 22:14
αφού το πήρες φιλαράκι.. αν δεν σου κάνει κόπο να γράψεις τι και πως βελτιώνει , θα σου ήμουν υπόχρεος.. ευχαριστώ προκαταβολικά.