PDA

View Full Version : Βουλωμενη εξατμιση σε 2χρονο - σωζεται???



MG
01/02/2011, 20:34
Ρε σαϊνια για πειτε μου πριν παω να δωσω λεφτα για καινουρια και μιας και δεν περισευουν...

Εχω ενα 2χρονο για ωρα αναγκης το οποιο τον τελευταιο καιρο αρχιζε να μην ανεβαζει προθυμα και δειχνει να εχει πεσει η ισχυς του. Το πηγα στο συνεργειο και μου ειπε οτι εχω βουλωμενη εξατμιση.

Τωρα τι κανουμε? υπαρχει τροπος να την σωσω? ή πρεπει οπωσδηποτε να παω για καινουρια???

:beer: :beer: :beer: :beer:

GABBER
01/02/2011, 21:12
Oτι και να κανεις , μην σε παρουν χαμπαρι απο ΣΚΑΙ μερια :lol: :lol: :lol:

vaska
01/02/2011, 21:46
Εμείς οι παλιοί τις κόβαμε και τις καίγαμε να φύγουν οι λαδίλες. Μετά ξανακολάγαμε και όλα οκ. Από τότε που βγήκαν τα απορρυπαντικά λάδια για δίχρονα σταμάτησε να εμφανίζεται το φαινόμενο "μπουκωμένη εξάτμιση" τόσο συχνά και με απλό κάψιμο καθάριζες σχετικά εύκολα. Τώρα για να λες ότι νιώθεις να έχει χάσει ισχύ, μόνο εγώ πρέπει να λείπω από εκεί μέσα, οπότε το σκίσιμο δεν το γλυτώνεις.

:beer: :beer:

nihristo
01/02/2011, 21:54
αν θέλεις βγάλε και την εξάτμιση και δες στην θυρίδα εξαγωγής άμα έχει μαζευτεί πολύ βρωμιά. Καθάρισε την και ξαναβάλε την εξάτμιση. Αυτό με το κάψιμο ισχύει που λέει ο κύριος Vaska καθότι μεγαλύτερος τα πρόλαβε αυτά :)

airpanos
01/02/2011, 21:59
κοψιμο στη μεση με τροχο,τριψιμο-καθαρισμα με συρματοβουρτσα,και κολλημα με αργκον.

MG
01/02/2011, 22:02
ευχαριστω μαγκες για τις συμβουλες!

θα τη βγαλω αυριο να δω τι παιζει. θα καθαρισω ο,τι μπορω, θα παρω και κανενα καμινετο να την καψω και βλεπουμε.



:beer: :beer: :beer: :beer:

vaska
01/02/2011, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
αν θέλεις βγάλε και την εξάτμιση και δες στην θυρίδα εξαγωγής άμα έχει μαζευτεί πολύ βρωμιά. Καθάρισε την και ξαναβάλε την εξάτμιση. Αυτό με το κάψιμο ισχύει που λέει ο κύριος Vaska καθότι μεγαλύτερος τα πρόλαβε αυτά :)

Είδατε κοπρίτες τι λέει ο άνθρωπος???? Κύριος vaska, όχι παπαριές vaskoulini μου κλπ. Ακούτε κύριε Θωμά ????? Που παραγνωριστήκαμε και απόκτησες θάρητα.

bulmont
01/02/2011, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Είδατε κοπρίτες τι λέει ο άνθρωπος???? Κύριος vaska, όχι παπαριές vaskoulini μου κλπ. Ακούτε κύριε Θωμά ????? Που παραγνωριστήκαμε και απόκτησες θάρητα. Ρε καμένε γιά καμένε, πως περιμένεις να σε προσφωνήση ο άνθρωπος;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Σέβεται την ηλικία σου και τα άσπρα σου μαλλιά............ :a024: :a024: :a024: :a024: :a024:

GABBER
02/02/2011, 07:38
Επειδή μάλλον δεν με πιάσατε , αυτήν την διαδικασία εννοούσα (κάψιμο) όταν έλεγα για τον ΣΚΑΙ :smilea:

Κύριε , κύριε...Το είπα πρώτος !!!

Θυμάμαι όταν είχα ¨μπουρλοτιάσει " την γυριστή του NRG , πάνω στον Υμηττό, εβγαλε τετοιο ντουμανι που είχε έρθει Πυροσβεστικό( νταξ ήταν και "λίγο" Ιούλιος :smokin: )

Εχετλαίος
02/02/2011, 08:06
Συγνώμη γισ το spam αλλά...υπάρχει και τσόντα και δη Ελληνική της δεκαετίας του '90 με τίτλο "Με βουλωμένη εξάτμιση"
Συγνώμη αλλά το μυαλό πρωί-πρωί δεν...
:wacko:

bulmont
02/02/2011, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Συγνώμη γισ το spam αλλά...υπάρχει και τσόντα και δη Ελληνική της δεκαετίας του '90 με τίτλο "Με βουλωμένη εξάτμιση"
Συγνώμη αλλά το μυαλό πρωί-πρωί δεν...
:wacko: ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΤΟ.GR. Mαθαίνεις τα πάντα όλα........

lanzaman
02/02/2011, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Εμείς οι παλιοί τις κόβαμε και τις καίγαμε να φύγουν οι λαδίλες. Μετά ξανακολάγαμε και όλα οκ. Από τότε που βγήκαν τα απορρυπαντικά λάδια για δίχρονα σταμάτησε να εμφανίζεται το φαινόμενο "μπουκωμένη εξάτμιση" τόσο συχνά και με απλό κάψιμο καθάριζες σχετικά εύκολα. Τώρα για να λες ότι νιώθεις να έχει χάσει ισχύ, μόνο εγώ πρέπει να λείπω από εκεί μέσα, οπότε το σκίσιμο δεν το γλυτώνεις.

:beer: :beer:

καλα ας την πεταξει αρχικα στο μπαρμπεκιου να ξεκαπνισει
και μετα αν δεν δει βελτιωση την κοβει κιολας..

εγω την κρεμαγα απο καπου, πεταγα μεσα λιγη βενζινη, την κουναγα καλα
να παει παντου και μετα την αναβα με το καμινετο.. οταν εσβεινε η φωτια μεσα την εκαιγα με
το καμινετο εξωτερικα χτυποντας ελαφρα με ενα αντικειμενο για να πεσουν τα κομματια τα καμμενα..

vaska
02/02/2011, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από lanzaman
καλα ας την πεταξει αρχικα στο μπαρμπεκιου να ξεκαπνισει
και μετα αν δεν δει βελτιωση την κοβει κιολας..

εγω την κρεμαγα απο καπου, πεταγα μεσα λιγη βενζινη, την κουναγα καλα
να παει παντου και μετα την αναβα με το καμινετο.. οταν εσβεινε η φωτια μεσα την εκαιγα με
το καμινετο εξωτερικα χτυποντας ελαφρα με ενα αντικειμενο για να πεσουν τα κομματια τα καμμενα..

Έχει τα διαφράγματα και δεν καθαρίζει καλά έτσι, μετά από λίγο καιρό θα στουμπώσει ξανά. Αφού είναι τόσο πολύ βουλωμένη το καλύτερο είναι κόψιμο καθάρισμα και κόλλημα. Μετά από αυτό μπορεί περιοδικά να την καίει με τον τρόπο που είπες.

:wave2: :wave2:

lanzaman
02/02/2011, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Έχει τα διαφράγματα και δεν καθαρίζει καλά έτσι, μετά από λίγο καιρό θα στουμπώσει ξανά. Αφού είναι τόσο πολύ βουλωμένη το καλύτερο είναι κόψιμο καθάρισμα και κόλλημα. Μετά από αυτό μπορεί περιοδικά να την καίει με τον τρόπο που είπες.

:wave2: :wave2:

παιζεται κι αυτο.. γιατι αλλα εχουν διαφραγματα αλλα δεν εχουν.. δε μας ειπε και τι μηχανακι ειναι..
παντως το καλυτερο ειναι το κοψιμο.. αλλα αν ειχε τα εργαλεια να το κανει θα ηξερε και τι να κανει..
απο εκει συμπερανα οτι δεν ξερει απο αυτα και θα πρεπει να τα σκασει σε μαστορα να την ξεκαπνισει.. γι'αυτο και ανεφερα να κανει πρωτα το "ψησιμο" :wave2:
:beer:

MG
02/02/2011, 08:59
ναι η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω τη διαδικασια και πρωτη φορα θα την κανω.

θα δοκιμασω με λιγο βενζινη μεσα και αναμα και βλεπουμε. :burn baby burn:

Μετα αν δε γινει τιποτε, θα προσπαθησω να την κοψω...

προς το παρον την εβγαλα πανω απο το μηχανακι. Με μια πρωτη ματια η σωληνα φαινεται οκ.
Το τελικο ομως θα πρεπει να εχει παπαδες-μητροπολιτες κι εξαπτεριγα μεσα, οποτε εκει επικεντρωνεται ολη η δουλεια

vaska
02/02/2011, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG
ναι η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω τη διαδικασια και πρωτη φορα θα την κανω.

θα δοκιμασω με λιγο βενζινη μεσα και αναμα και βλεπουμε. :burn baby burn:

Μετα αν δε γινει τιποτε, θα προσπαθησω να την κοψω...

προς το παρον την εβγαλα πανω απο το μηχανακι. Με μια πρωτη ματια η σωληνα φαινεται οκ.
Το τελικο ομως θα πρεπει να εχει παπαδες-μητροπολιτες κι εξαπτεριγα μεσα, οποτε εκει επικεντρωνεται ολη η δουλεια


Μη βάλεις βενζίνη κάνει μπούμ, βάλε καλύτερα πετρέλαιο. Άστο να καίει αρκετή ώρα και να γυρίζεις την εξάτμιση ανά διαστήματα.

MG
02/02/2011, 09:07
Να σαι καλα φιλε Βασκα! Σέυχαριστω :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

lanzaman
02/02/2011, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG
ναι η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω τη διαδικασια και πρωτη φορα θα την κανω.

θα δοκιμασω με λιγο βενζινη μεσα και αναμα και βλεπουμε. :burn baby burn:

Μετα αν δε γινει τιποτε, θα προσπαθησω να την κοψω...

προς το παρον την εβγαλα πανω απο το μηχανακι. Με μια πρωτη ματια η σωληνα φαινεται οκ.
Το τελικο ομως θα πρεπει να εχει παπαδες-μητροπολιτες κι εξαπτεριγα μεσα, οποτε εκει επικεντρωνεται ολη η δουλεια

οντως καλυτερα να βαλεις πετρελαιο που λεει ο βασκα..
εγω εβαζα βενζινη παντως..
αν εχει καταλυτη μην κανεις καμια βλακεια και καψεις το τελικο..
δεν μας ειπες τελικα περι τινος μηχανακιου προκειται.

edit:γενικα τα τελικα δεν τα καιμε στα διχρονα γιατι καιμε και τον πετροβαμβακα/υαλοβαμβακα
που εχουν μεσα. καλυτερα ανοιξε το, αλλαξε το υλικο του και καθαρισε την φλογερα(διατρητο σωληνα).

MG
02/02/2011, 09:13
Αν εχει καταλυτη δεν ξερω αλλα δε νομιζω. Ειναι ενα παλιο piaggio του 94 μοντελο 50 κυβικα.

HelenKoR
02/02/2011, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από lanzaman
edit:γενικα τα τελικα δεν τα καιμε στα διχρονα γιατι καιμε και τον πετροβαμβακα/υαλοβαμβακα
που εχουν μεσα. καλυτερα ανοιξε το, αλλαξε το υλικο του και καθαρισε την φλογερα(διατρητο σωληνα).

κατι τετοιο κανουν και στο δικο μου. (συχνα πυκνα :bigcry: )

αν μενεις Αθηνα στειλε πμ να σου πω περισσοτερα :wave2:

reinmeister
02/02/2011, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από HelenKoR
κατι τετοιο κανουν και στο δικο μου. (συχνα πυκνα :bigcry: )

αν μενεις Αθηνα στειλε πμ να σου πω περισσοτερα :wave2:

νατα...:p

lanzaman
02/02/2011, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από HelenKoR
κατι τετοιο κανουν και στο δικο μου. (συχνα πυκνα :bigcry: )

αν μενεις Αθηνα στειλε πμ να σου πω περισσοτερα :wave2:

εγω να σου στειλω πμ??:confused:

MG
02/02/2011, 09:35
Αθηνα μενω οποτε πες μου

HelenKoR
02/02/2011, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
νατα...:p

σους εσυ! :p

vaska
02/02/2011, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από lanzaman
οντως καλυτερα να βαλεις πετρελαιο που λεει ο βασκα..
εγω εβαζα βενζινη παντως..
αν εχει καταλυτη μην κανεις καμια βλακεια και καψεις το τελικο..
δεν μας ειπες τελικα περι τινος μηχανακιου προκειται.

edit:γενικα τα τελικα δεν τα καιμε στα διχρονα γιατι καιμε και τον πετροβαμβακα/υαλοβαμβακα
που εχουν μεσα. καλυτερα ανοιξε το, αλλαξε το υλικο του και καθαρισε την φλογερα(διατρητο σωληνα).


Άμα έχει μπουκώσει, ο πετροβάμβακας θα είναι "σούπα".
:bigcry: :bigcry: :bigcry:

lebrand
04/09/2016, 03:27
Κόψιμο τέρμα πίσω στη ραφή στο "καπάκι", εξαγωγή του καταλύτη-σερπαντίνα, κόλλημα μιας σιδερένιας γωνίας συστολής ύδρευσης, κόλλημα το "καπάκι", τρόχισμα, βάψιμο και είσαι έτοιμος.

sugariasgeorge
04/09/2016, 04:02
χαρη να σε ρωτησω κατι....
μηπως εισαι αρχαιολογος ???

THEOD
04/09/2016, 13:05
Δεν είναι απαραίτητο το κόψιμο. Άμα έχεις κανένα παλιό βαρέλι ή μεγάλη ψησταριά άναψε φωτιά με μπόλικα κάρβουνα σαν να ψήνεις αρνί και αστην μέσα κάμποση ώρα - το ιδανικό θα ήταν να πυρώσει και να γίνει όλη κόκκινη. Δεν θα μείνει τπτ μέσα. Την βγάζεις, την αφήνεις να κρυώσει, την κουνάς να πέσουν τα όποια στερεά υπολείμματα, την περνάς και ένα χέρι σπρέι χρώμα και είσαι έτοιμος. Έτσι κάναμε τα παλιά (πολύ παλιά) χρόνια. Πρόσεχε μόνο στο που θα βάλεις την φωτιά γιατί το ντουμάνι θα είναι απίστευτο στην αρχή

Kostasyamaha
06/03/2021, 20:56
Καλησπερα φιλε, ειμαι και εγω στην ιδια κατασταση με βουλωμενη εξατμιση και αφραγκος. Οτι και να κανεις ειναι τσαμπα κοπος την εχω καψει 2 φορες δεν θα γινει τιποτα. Καλυτερα να παρεις μια καινουρια.

thunder ace
06/03/2021, 21:49
Real story: yz 125 κάπου το 81.
Δεν πήγαινε μια.
Το πήγα σε ένα φαναρτζηδικο στην γειτονιά μου που ήξερα ότι ο μάστορας γουστάρει μηχανάκια
Την βγάζει ,χωρίζει το τελικό και πλακώνει την εξάτμιση με το οξυγόνο.
Μέχρι πού κοκκίνισε όλη.
Την χτύπησε ελαφρά και έβγαιναν κομμάτια από κάρβουνο.
Την βάλαμε επανω και το yz σηκωνόταν με έκτη.

STF
06/03/2021, 22:13
Καλησπερα φιλε, ειμαι και εγω στην ιδια κατασταση με βουλωμενη εξατμιση και αφραγκος. Οτι και να κανεις ειναι τσαμπα κοπος την εχω καψει 2 φορες δεν θα γινει τιποτα. Καλυτερα να παρεις μια καινουρια.

Από τότε... ίσως να έχει πάρει και καινούρια μηχανή...

Viking
06/03/2021, 22:31
Νομίζω πρέπει να είναι πια δεκατριάχρονο..:facepalm:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/03/2021, 03:43
Τι κανετε μορεεεε....

Kostasyamaha
07/03/2021, 13:43
Ααα καλα δεν ειχα δει απο ποτε ηταν