PDA

View Full Version : SW Motech βάσεις βαλιτσών



MikeG
01/02/2011, 22:01
Επειδή ψήνομαι να αγοράσω βάσεις, οι αναφερόμενες, με ψήνουν λόγω του γεγονότος ότι προσαρμόζεις αντάπτορες και έτσι κουμπώνουν αρκετές διαφορετικού τύπου βαλίτσες.
Έχω ήδη ένα σετ πλαστικές Hepco & στο μέλλον θα αγοράσω και ένα σετ μεταλλικές, άλλης εταιρείας. Έτσι οι βάσεις τις Motech βολεύουν.
Πάμε στην ερώτηση.

Έχει κανείς κάποια αρνητική εμπειρία από αυτά? Κατά πόσο είναι ασφαλείς αυτές οι βίδες μισής στροφής που έχουν, μη φύγει καμιά βαλίτσα στο δρόμο, ιδιαίτερα σε χωμάτινη διαδρομή.

Τι λέτε?


:wave2:


p.s Σκέφτομαι την αντικατάσταση αυτών των βιδών με άλλες με αυτασφαλιζόμενα παξιμάδια

Αμφίσημος
01/02/2011, 22:17
Τις πέρασα στο XTZ το καλοκαίρι με ανάλογες επιφυλάξεις. Σχετικά εύκολα τις προσάρμοσα και απο τότε δεν τις ξαναέβγαλα να σου πω την αλήθεια.
Αντάπτορες και βαλίτσες δεν έβαλα μιας χρησιμοποιώ σαμάρια και δένω πάνω τους ότι μπορείς να φανταστείς (τρίποδα κτλ) οπότε δεν είμαι και ο καταλληλότερος να σου μιλήσει αλλά τα παξιμάδια μισής στροφής δείχνουν παραδόξως αρκετά στιβαρά μιας και στο τέλειωμα του κουμπώματος ανεβαίνουν ενα 'σκαλοπατάκι΄και ασφαλίζουν ικανοποιητικά.
Μέχρι τώρα ότι τσαμπουκά κι αν του εχω δώσει δεν έχουν ξεσφίξει εκατοστό αλλά όπως είπα δεν τις δούλεψα ποτέ με μεταλλικές full μπαγκάζι.
Με άλλα λόγια αξίζει το ρίσκο πιστεύω.

MikeG
02/02/2011, 13:02
Κανείς άλλος...?

Cpt. Haddock
02/02/2011, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Κανείς άλλος...?

Βασεις με βίδες μισης στροφής (σαν της μοτεκ) έχω στον τιγρη της χεπκο μπεκερ. Σε ότι ταξιδι έκανα (ειδικα στο μεγαλο το καλοκαιρινο), με βαρυφορτωμένες βαλιτσες, δεν κουνηθηκαν, ουτε χαλαρωσαν.

Τωρα, σε χωματινη διαδρομη, εναν ελεγχο τον θες, αλλα και παλι εχει 6 βιδες, δυσκολο να χαλαρωσουν και οι εξι, ασε που και παλι δε βγαινει με τη μια απο την τρυπα

Εικαζω οτι και της μοτεκ θα ειναι αναλογης ποιότητας/χαρακτηριστικών

giovani64
02/02/2011, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Κανείς άλλος...?
τις εχω και γω σε YAMAHA DIVERSION XJ6 και εχω βαλει και την σχαρα για πισω βαλιτσα. εχω παρει τις πλαινες βαλιτσες της GIVI 41. τα κουμπωματα που αναφερεις δεν παρουσιασαν κανενα προβλημα με πολυ πολυ φορτιο. μονο ενα ψιλοπροβλημα με κατι κωνικες ροδελες της πισω σχαρας. οι πλαινες ειναι βραχος.

dimitris_a
14/04/2011, 18:38
Τις έχω κι εγώ στο tenere μου μαζί με τις μεταλικές βαλίτσες TRAX
Δεν είχα πρόβλημα. Και μάλιστα όταν εφτασα στο ξενοδοχείο επειδή ήταν στενά και υπήρχε μια προεξοχή στον τοίχο σκάλωσε η μια βαλίτσα χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα. Κι εγώ είχα ένα φόβο για το πόσο στοιβαρές θα είναι, αλλά παραδόξως αυτό το δοντάκι που έχει για να κλειδώνει η βίδα φαίνεται να είναι αρκετό.

MikeG
15/04/2011, 14:36
Οι βάσεις μόλις κούμπωσαν πάνω στο 800 και δείχνουν αρκετά στιβαρές. Τώρα μένει να δοκιμαστούν σε πραγματικές συνθήκες :D

road spirit
15/04/2011, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Οι βάσεις μόλις κούμπωσαν πάνω στο 800 και δείχνουν αρκετά στιβαρές. Τώρα μένει να δοκιμαστούν σε πραγματικές συνθήκες :D αμόλα το σε μια κατηφόρα και δες

(τράβα βίντεο ε? όχι μισές δουλειές) :cool:

kles
17/04/2011, 18:31
Κι εγώ τις έβαλα τις προάλλες σε ένα 1150 gs και δεν νομίζω οτι είναι πρόβλημα.
Βέβαια εγώ, έβγαλα την μία βίδα μισής στροφής και έβαλα βίδα κανονική με παξιμάδι, σε περίπτωση που σκεφτεί κανείς να τις ξεβιδώσε και να τις πάρει απο πάνω.
Το έχει σκεφτεί κανείς αυτό, ή μόνο εγώ είμαι καχύποπτος ?

giovani64
18/04/2011, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kles
Κι εγώ τις έβαλα τις προάλλες σε ένα 1150 gs και δεν νομίζω οτι είναι πρόβλημα.
Βέβαια εγώ, έβγαλα την μία βίδα μισής στροφής και έβαλα βίδα κανονική με παξιμάδι, σε περίπτωση που σκεφτεί κανείς να τις ξεβιδώσε και να τις πάρει απο πάνω.
Το έχει σκεφτεί κανείς αυτό, ή μόνο εγώ είμαι καχύποπτος ?

το εχω σκεφετι και γω φιλε μου και γιαυτο πηρα αυτες τις κλειδαριες που κλειδωνουν τις βασεις πανω στην μηχανη

http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=6328