PDA

View Full Version : Τρακαρα..... Σε αυτη την περιπτωση ομως τι γινεται???



trelos_paros
01/02/2011, 23:47
Προς ολους οσους μπορουν να με βοηθησουν για το τι πρεπει να κανω...

Πριν λιγες μερες ειχα ενα ατυχημα με τη μηχανη μου στο κεντρο της Αθηνας. Εχω πεσει ξανα και ξανα αλλα πρωτη φορα ενεπλακησε και αλλο οχημα στο ατυχημα....
Ο τυπος με αυτοκινητο με χτυπησε σωριαστικα στην ασφαλτο και εφυγε. Ενας τυπος με ενα μηχανακι τον σταματησε 2 φαναρια πιο κατω και δικαιολογηθηκε οτι αφου με ειδε να σηκωνομαι επι τοπου τοτε υπεθεσε οτι δεν εχω τιποτα και εφυγε.
Φωναξα την τροχαια, την ασφαλεια μου, πηρα το τηλεφωνο του παλικαριου με το μηχανακι που τον σταματησε, και γενικα πιστευω πως εγιναν ολα οπως επρεπε.
Μεχρι και τωρα που σας γραφω ο τυπος δεν εχει παει στην ασφαλεια του να κανει την δηλωση, εγω εχω βρει τον ασφαλιστη του μεσω των κεντρικων της ασφαλειας του, του ειπα για το περιστατικο, ξερει τον τυπο και ειπε οτι θα τον ενημερωσει αλλα ακομα περιμενω.
Εν τω μεταξυ τον παιρνω τηλεφωνο και δειχνει οτι ειναι κλειστο...

Κοντευει ενας μηνας απο τοτε και αρχιζω να ανησυχω γιατι οι ζημιες στη μηχανη ειναι καλες και το λιγοτερο που δεν θελω ειναι να τα πληρωσω εγω....


Παρακαλω βοηθηστε την κατασταση με συμβουλες και γνωμες.....

relis
01/02/2011, 23:51
Δικηγορος και μονο δικηγορος

daz
01/02/2011, 23:55
Μήπως έπρεπε να του έχεις κάνει είδη μήνυση για εγκατάλειψη? :confused:

Δικηγόρο φίλε.

chr1s_86
01/02/2011, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelos_paros
.
Ο τυπος με αυτοκινητο με χτυπησε σωριαστικα στην ασφαλτο και εφυγε. Ενας τυπος με ενα μηχανακι τον σταματησε 2 φαναρια πιο κατω και δικαιολογηθηκε οτι αφου με ειδε να σηκωνομαι επι τοπου τοτε υπεθεσε οτι δεν εχω τιποτα και εφυγε.

:a37: :a37: :a37: :a37:

dmf
02/02/2011, 00:09
αφου σηκωθηκες υπεθεσε οτι ησουν καλα και εφυγε;;;;
και οι ζημιες; Ή υπεθεσε οτι και αυτες θα φτιαχτουν μονες τους;; :confused:
Η τροχαια τί σου ειπε; Πηγε σε αυτον στα 2 φαναρια παρακατω;;

nikolas1709
02/02/2011, 00:54
σε καμια περιπτωση δε περιμενεισ ενα μηνα να σου κανει ο αλλοσ δηλωση πασ στην ασφαλιστικη σου και επειδη πληρωνεισ λογικα νομικη προστασια τουσ πασ ολα τα χαρτια απο την τροχαια τηλεφωνο του μαρτυρα για αναλαμβανουν αυτοι και να δεις πωσ ξαφνικα θα παει να σου κανει δηλωση

και παντα να ξερεισ πρεπει να ενημερωνεσε απο δικηγορο πως πρεπει να κινηθεισ σε τετοιεσ περιπτωσεισ

jpag
02/02/2011, 00:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Μήπως έπρεπε να του έχεις κάνει είδη μήνυση για εγκατάλειψη? :confused:

Δικηγόρο φίλε.

σκισηηηηηημοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

Voyager
02/02/2011, 01:10
Η τροχαία δεν ήρθε στο σημείο; Απο την τροχαία τι ενημέρωση έχεις σχετικά με το συμβάν.. Φαντάζομαι πως για την εγκατάληψη και μόνο θα έπρεπε να κινηθεί η τροχαία αυτεπάγγελτα εναντίον του..
Όπως και να έχει πάντως.. ένας μήνας είναι πολύς καιρός..

Gandalf dr685sm
02/02/2011, 09:30
ΔΙΚΗΓΟΡΟ.. για μήνυση , αγωγή, καταγγελία για εγκατάλειψη τροχαίου (ποινικό αδίκημα). Τι στο καλό σκεφτόσουν και δεν το έχεις κάνει ήδη; Αν σε εγκατέλειψε και δεν νοιάστηκε στο ατύχημα, περιμένεις να φιλοτιμηθεί τώρα να πάει να σου κάνει δήλωση;... τόσο αφέλεια πια;

ΣΚΙΣΤΟΝ!!!

TROOPER
02/02/2011, 10:21
ρε ανθρωπε μου....

trelos_paros
02/02/2011, 13:47
Σημερα το πρωι μιλησα με το δικηγορο μου και πηγα και του εκανα μηνυση. Του εστειλα και ενα sms λεγοντας του τα καθεκαστα και τις κινησεις μου. Στο καπακι με πηρε τηλεφωνο να μου πει οτι θα παει στον ασφαλιστη του να κανει δηλωση και να παρω πισω την μηνυση.
Του ειπα οτι αν δεν ερθει η ασφαλεια του να κανει πραγματογνωμοσυνη και μεχρι να φτιαχτουν οι ζημιες η μηνυση θα υπαρχει και θα παμε και δικαστικως για το οτι με παρατησε και εφυγε.
Το θεμα ειναι το εξης: Εγω λεω οτι φταιει αυτος και αυτος το αντιστοιχο. Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις και πως επιλυονται του θεματος οι ασφαλειες???
Αυτα τα νεα μεχρι τωρα. Υπαρχει περιθωριο 2 μηνων για να κανεις μυνηση απο τη μερα του ατυχηματος οποτε ειμαι μεσα στα περιθωρια.
Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και τις προτροπες....

dmf
02/02/2011, 13:51
με μαρτυρες φυσικα στο δικαστηριο (εφοσον δεν παραδεχτει τιποτα)
Κρατισες στοιχεια μαρτυρων;;;

(Η ασφαλεια του ΔΕΝ προκειται να σε πληρωσει αν αυτος λεει οτι δεν φταιει. Πρεπει να πας δικαστικως.
Ακομα και ΟΤΑΝ παραδεχεται πως φταιει, η ασφαλεια του κανει ο,τι ειναι δυνατον για να πληρωσει οσο γινεται λιγοτερο. Σου λεει συνυπαιτιοτητα και αλλα τετοια.)

georgio
02/02/2011, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelos_paros
[...]Στο καπακι με πηρε τηλεφωνο να μου πει οτι θα παει στον ασφαλιστη του να κανει δηλωση και να παρω πισω την μηνυση.[...]


Ρε πως σφίγγουν οι κώλοι... :evil:

Όπως και να έχει, γνώμη μου είναι και θετική δήλωση να κάνει, και να σου φτιάξουν τις ζημιές, τη μήνυση μην την πάρεις πίσω, γιατί αύριο που θα χτυπήσει εμένα και θα την κάνει πάλι δεν θα είμαι τόσο τυχερός ώστε να υπάρχει μηχανάκι να τον ακολουθήσει και να του πάρει την πινακίδα... και στην καλύτερη θα έχω μερικά κατοστάρικα ζημιά στη χειρότερη θα μου έχει σπάσει τίποτα.


Υ.Γ.: Λέει ότι δεν φταίει; Τότε γιατί έφυγε; Τόσο large;
Υ.Γ.2: επίσης γνώμη μου, κόψε την κουβέντα μαζί του, δεν έχει νόημα αφού πάει πλέον μέσω δικηγόρου και σφαλιστικών, μόνο τα νεύρα θα σου σπάνε.

lanzaman
02/02/2011, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Ρε πως σφίγγουν οι κώλοι... :evil:

Όπως και να έχει, γνώμη μου είναι και θετική δήλωση να κάνει, και να σου φτιάξουν τις ζημιές, τη μήνυση μην την πάρεις πίσω, γιατί αύριο που θα χτυπήσει εμένα και θα την κάνει πάλι δεν θα είμαι τόσο τυχερός ώστε να υπάρχει μηχανάκι να τον ακολουθήσει και να του πάρει την πινακίδα... και στην καλύτερη θα έχω μερικά κατοστάρικα ζημιά στη χειρότερη θα μου έχει σπάσει τίποτα.


Υ.Γ.: Λέει ότι δεν φταίει; Τότε γιατί έφυγε; Τόσο large;
Υ.Γ.2: επίσης γνώμη μου, κόψε την κουβέντα μαζί του, δεν έχει νόημα αφού πάει πλέον μέσω δικηγόρου και σφαλιστικών, μόνο τα νεύρα θα σου σπάνε.

συμφωνω κι επαυξανω!!!
οσο για το τι λεει αυτος, μην ανυσηχεις και οι ασφαλιστικες δεν ειναι ηλιθιες..
αν εχεις χαρτι τροχαιας για το συμβαν δε σε νοιαζει τιποτα..

tzo_L
02/02/2011, 15:03
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

παρτου κ τα σοβρακα ρεεεεε.........

Gandalf dr685sm
02/02/2011, 15:33
Ότι χαρτιά έχεις απο το ατύχημα , δώστα στον δικηγόρο σου και μην κάνεις καμία κίνηση (όπως ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ να μην αποσύρεις την μήνυση) χωρίς να τον συμβουλευτείς. Αυτός θα είναι και ο μόνος που θα μπορεί να σε κατατοπίσει σωστά τώρα.

kalogeros
02/02/2011, 15:39
Φίλε trelos_paros δεν μας είπες όμως πώς έγινε το ατύχημα. Πετάχτηκε από stop, παραβίαση κόκκινου σηματοδότη ή κάτι άλλο;

Άποψη μου, όπως προείπε ο georgio, είναι να μην αποσύρεις τη μήνυση ποτέ. Τουλάχιστον για την εγκατάληψη, ειδικά εφόσον έχεις και μάρτυρα. Ίσως έτσι να βάλει μυαλό και να γλιτώσει ο επόμενος. Και πού ξέρεις, μπορεί να βγάλεις και εσύ 2-3 χιλιαρικάκια. Εάν πήγες στο νοσοκομείο μετά το ατύχημα, έστω και για μια απλή ζαλάδα, κράτα τα χαρτιά γιατί θα χρειαστούν στο δικαστήριο.

project.breeze
02/02/2011, 15:39
Και πολύ τον άφησες,τί 1 μήνα;Κατευθείαν στον δικηγόρο και φρόντισε να είναι κάνενα γατόνι δικηγόρος να τον ξεσκίσει,αρκετά με τους #%@#%@ :evil:

daz
02/02/2011, 16:18
Κόψε επαφές μαζί του γιατί δεν ξέρεις πως θα εξελιχθούν τα πράγματα και σε καμία περίπτωση δεν θέλεις να σε κατηγορήσει για εκβιασμό. Και για καφέ να βγείτε (για να τα συζητήσετε) και να σας δουν "μάρτυρες" μπορεί μετά να λέει ιστορίες για αγρίους.

CIRUS
02/02/2011, 16:29
ΜΗΝ κανεις τη μαλακία να μιλάς μαζί του. Αφού σε εγκατέλειψε άστον στην αβεβαιότητα και μη σηκώνεις καν το τηλ να δεις για πότε θα παραδεχτεί ότι αυτός φταίει και θα σε παρακαλάει να αποσύρεις την μύνηση.


ΜΗΝ την αποσύρεις, άσε τον δικηγόρο σου να τον σκίσει και μην ανυσηχείς καθόλου


εκείνος θα ανυσυχεί πολύ περισσότερο από εσένα, να είσαι σίγουρος


ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ και έχεις και ΜΑΡΤΥΡΕΣ είσαι καλά άνθρωπε μου και κάθεσαι και μιλάς και μαζί του???

άσε που είναι και σίγουρα τα φράγκα της αποζημίωσης

TROOPER
03/02/2011, 09:49
δεν μιλας μαζι του (παρεπεμψε τον στον δικηγορο σου) ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΠΟΣΥΡΕΙΣ ΤΗ ΜΥΝΗΣΗ !!!!!

ΠΟΤΕ!!!!!

Monsttr
03/02/2011, 10:05
Είχα πάθει ακριβώς το ίδιο πριν αρκετό καιρό.Στην δική μου περίπτωση έδωσα τον αριθμό του στην τροχαία που ήρθε επιτόπου και ενήργησαν αυτοί για'μένα.Τον βρήκαν και τον ενημέρωσαν ότι αν δεν κάνει δήλωση μπορώ να του κάνω μήνυση με μάρτυρα που ήδη είχα.Οπότε και έκανε.Αν και μόνο αν φτιάξεις τη μηχανή τότε μπορείς να σκεφτείς το ενδεχόμενο να αποσύρεις την μήνυση.Μέχρι τότε άσε τον δικηγόρο να κάνει όλες τις κινήσεις!

Xrider
03/02/2011, 12:03
Σε αναλογο περιστατικο που μου εκατσε πριν πολλα χρονια ο τυπος ηταν ατυχος γιατι προλαβα και ειδα πινακιδες ειχα μονο ενα μαρτυρα που εκεινη την ωρα παρκαρε το αυτοκινητο και ειδε ολη την σκηνη και προσφερθηκε να ερθει για μαρτυρας μου εδωσε τηλ. κλπ
Πηγα στην τροχαια στην Ομονοια εδωσα τα νουμερα ις πινακιδας,χρωμα αυτοκινητου,μαρκα.
Βρηκαν τινος ηταν και για να μην τα πολυλογο το αυτοκινητο το ειχε παρει ο υιος αυτου που το ειχε και ηταν ανηλικος.
Μονο και μονο που σκεφτηκα τι γινεται σην περιπτωση που τον πηγαινα σε δικαστηριο σκεφτηκα οτι το "χεσιμο" απο ον φοβο που θα εφαγε ηταν αρκετο,εγω δεν ειχα χτυπησει (τυχη) μονο η μηχανη ειχε ισοπεδωθει αφου περασε απο πανω της.
Σε αυη την περιπτωση τα βρηκα με την μανα του που και αυτη ειχε κλασει μεντες σε περιπτωση που το μαθαινε ο πατερας του μικρου...ετσι τα κανονισαμε και μεσω της ασφαλειας της μου πληρωσε τις ζημιες της μηχανης.
Σε περιπτωση που ΔΕΝ ηταν πιτσιρικας αλλα ενηλικος ΘΑ ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΣΚΙΣΕΙ ΤΗΝ ...ΛΑΡΑ.
Γιαυτο ΣΚΙΣΤΟΝ τον Κ%+!λη!!!!

sergiosm
03/02/2011, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Ότι χαρτιά έχεις απο το ατύχημα , δώστα στον δικηγόρο σου και μην κάνεις καμία κίνηση (όπως ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ να μην αποσύρεις την μήνυση) χωρίς να τον συμβουλευτείς. Αυτός θα είναι και ο μόνος που θα μπορεί να σε κατατοπίσει σωστά τώρα.


Η μήνυση για εγκατάλειψη ΔΕΝ ανακαλείται (αν έκανε αυτή)

Σε κάθε περίπτωση θα ζητήσεις ό,τι παραπάνω μπορείς και υπομονή όλα θα γίνουν

:wave2:

magda30
03/02/2011, 22:33
Ζήτα από το δικηγόρο σου να ασκήσει αγωγή (ενώ θα περιμένεις την εκδίκαση της ποινικής, αφού έκανες και μήνυση- ή καλύτερα έγκληση, όπως πιο σωστά λέγεται) για υλικές ζημιές και για ηθική ικανοποίηση, ειδικά αν τραυματίστηκες έστω και ελαφρά. Οι αγωγές αυτές προσδιορίζονται μέσα στο χρόνο έτσι αν ο δικηγόρος σου την επιδώσει στην ασφαλιστική σύντομα, πολύ πιθανό να έρθει σε συμβιβασμό και να μην χρειαστεί καν το δικαστήριο. Απλά τόνισέ του να πιέσει και για ηθική βλάβη ή τυχόν τραυματισμό σου στην αγωγή. Ειδικά αν ασχολείται με αυτοκίνητα θα καταλάβει αμέσως και θα αποζημιωθείς πλήρως.

devil's animal
03/02/2011, 22:55
+ σε οτι ειπαν οι αλλοι.
βαλε τον δικηγορο και κρατα το τηλ του παιδιου με το μηχανακι που τον βρηκε και σου ειπε την πινακιδα του.
μηνυση-αγωγη-δικαστηριο-φτιαξιμο μηχανης-εξτρα λεφτακια για ηθικη βλαβη.:winka: