PDA

View Full Version : Aλλοσ Για Mugello?



ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
09/02/2004, 21:55
αν και ειναι νωρις ακομα εχω γραψει σημετοχες για το μουνζελο. ειχαμε παει περιση και τρελαθηκαμε. και απο την διαδρομη, αλλα και απο την φλορεντια, και για τους πορομενους με τον ναο την πιστα του μουνζελο. την ωρα που φεβγαμε ειπαμε ολοι οτι θα προσπαθησουμε να ειμαστε παρων. απο οτι ξερω τα παιδια του περιοδικου μοτο μαζευουν συμετοχες, για να μπορεσουν να πιασουν καλες τιμες στα εισιτιρια και τα ξενοδοχεια. οσοι δεν εχετε παει ιταλια, και προπαντως στην φλορεντια δεν θα καταλαβετε την ενοια των λογων μου. με το που στριψαμε απο φορλι για φλορεντια μια προταση μου ερχοταν συνεχεια στο μιαλο και στο στομα.<< τι ερχονται οι μαλακες οι ιταλοι στην ελλαδα να δουνε? φεβγουν απο το ονειρο για να ερθουν στον εφιαλτη? >> δεν χορτεναμε να βλεπουμε, καθε μετρο και ενα βημα στην πανδεσια των αισθισεων. απο τα καταπρασινα βουνα με τα χοριουδακια που τα βλεπουμε μονο σε παζλ. τα κτιρια που μονο με διμιουργιες μεγαλων ζωγραφων σηγκρινοντε. με δρομους που σου φωναζουν ΡΙΧΤΑ ΟΛΑ. οχι να πας ταπα αλλα και με της ζαντες να πας θα ξησης τα αυτια σου χωρις φοβο. αλλα και την στεναχορια οτι θα γιρισης στον εφιαλτη μετα. ειναι μια προκληση που αξηζη να την ζησετε. μεχρη τωρα ειμαστε περιπου 45 φιλοι που θα παμε μαζι και μαλων θα παμε με τα παιδια του μοτο μηπος θελετε να ερθετε μαζι μας? για σκευτειταιτο... αξηζη μεχρη την τελευτεα δεκαρα.

bikersonly
10/02/2004, 08:11
δεν μας λες και πόσες μέρες διαρκεί περίπου, την ημερομηνία και πόσα λεφτά περίπου απαιτούνται?
Αν και για μένα φέτος μάλλον χλωμό, ειδικά αν ανέβω Σέρρες τον Απρίλη.Αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

almalibera
10/02/2004, 09:26
...το ΜΟΤΟ (περιοδικό) το διοργάνωσε πέρυσι και σύμφωνα με τα ατομα που πήγαν περασαν ΤΕΛΕΙΑ!!! Αν κρίνω και απο τις φωτο μαλλον δίκιο είχαν.:D (οπου 1 φωτο =1000λέξεις φανταστείτε ποσο μεγαλη εκθεση θα γινοταν...;) )

Τα χρήματα και γενικα τις λεπτομεριες δεν τις θυμαμαι αλλα Μιχαλη, μη φοβου, ανακοινωσεις πέφτουν αρκετα νωρις για οποιον θελει να δηλωσει συμμετοχή....So stay tuned...;)

Capo_Di_Capi
10/02/2004, 10:31
Το θέμα είναι να ξέρουμε από τώρα για να κανονίσουμε τι περίπου θα χρειαστούμε. Επίσης το θέμα των ημερών είναι αρκετά σημαντικό μιας και υπάρχουν σκέψεις και για άλλα ταξίδια. Αρκετά πιο βόρεια και πολύ πιο απαιτητικά.

almalibera
10/02/2004, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Capo_Di_Capi
Το θέμα είναι να ξέρουμε από τώρα για να κανονίσουμε τι περίπου θα χρειαστούμε.

Αν θελεις να ξερεις απο τωρα δεν εχεις παρα να ανατρεξεις στο περσινο ΜΟΤΟ μηνος......(δεν θυμαμαι) και να κοιταξεις.:)
Εγω παντως το ξαναλεω: οι ανακοινωσεις πεφτουν αρκετα νωρις για οποιον θελει.


Επίσης το θέμα των ημερών είναι αρκετά σημαντικό μιας και υπάρχουν σκέψεις και για άλλα ταξίδια. Αρκετά πιο βόρεια και πολύ πιο απαιτητικά.

Κατα την γνωμη μου διαλλεγεις εξαρχής πού θελεις να πας. Αν πας Mugello τα ξεχνας τα αλλα ή αν θελεις να πας Βόρεια ξεχνας το Mugello.


Περισσότερες λεπτομερειες στο ΜΟΤΟ ή στον κ.Π.Πατακιά (Patman);)

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
10/02/2004, 20:17
λοιπων εχουμε και λεμε.
περιση δεν ειχαμε παει με το μοτο αλλα συναντηθηκαμε με τα παιδια εκει . το κοστος καραβι ανα ατομο σε καμπινα + μοτο με επιστροφη, ξενοδοχειο, και εισιτιρια πιστας ηταν με το μοτο 540 ευρω εμεις τα πληρωσαμε 680, και ο συνεπιβατης ηταν με το μοτο 480 εμας μας ηρθε 620, φετος βρηκαμε καλιτερες τιμες, αλλα το μοτο πιανει πιο καλες λογο πολλων συμετοχων. ειμαι σε επικοινονια με τον παναγιοτη (πατακιας) για να μαζευτουμε ολοι μαζι να παμε για να πιασουμε οσο το δυνατον καλυτερες τιμες. φεβγουμε πεμπτη μεσιμερι 2 η ωρα απο πατρα και φτανουμε παρασκευη μεσιμερι. το ταξιδη ειναι 22 ωρες αλλα δεν καταλαβενεις πως περνανε οι ωρες απο τον χαβαλε που γινετε. η ομορφια του ταξιδιου ειναι ο τσερτσελες που γινετε, που δεν σου κανει ορεξη να πας για υπνο. πατασκευη μεσιμερη φεβγουμε απο αγκονα που πιανει το καραβι, και ανεβενουμε αουτοστρατα μεχρι την διασταβροση για φορλη. απο εκει πιανουμε τον επαρχιακο δρομο για φλορεντια.και.............ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ.......στροφιλικη μεσα στα δεντρα που σκεπαζουν τον ηλιο. να πηγενης με 50-60 και να ξηνης τα αυτια σου κατω.(εμενα βρισκαν οι βαλιτσες κατω και ενος φιλου σκιστικαν τα σαμαρια). στην μεση του πουθενα να πεταγωντε χωριουδακια πεντακαθαρα σαν σε καρποσταλ και τα ελατα να μοσχοβολανε. ααααααχχχχχχχχ.........τελος παντων να μην τα θημαμε γιατι τρελενομε οταν βλεπω το που ζουμε. η πιστα εινα 30 χιλιομετρα εξω απο αυτο το πανοραμα που λεγετε φλορεντια. επιστροφη μπουχουχουουουουου. την δευτερα το πρωι γιατι το μεσιμερι φεβγη το καραβι για ελλαδα που ειμαστε τριτι μεσημερι.
ενα εχω να σας πω. εχω γυριση ολη την ελλαδα και το 80% των νησιων. δεν ειδα τετοια ομορφια πουθενα.....τι θελουν οι μαλακες οι ιταλοι και ερχοντε στην ελλαδα δεν καταλαβενω ρεεεεεεεε......

Θάνος
10/02/2004, 20:37
Πώς τα λες έτσι! μου'ρχεται να πάω αύριο κιόλας!

Πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση ακούγεται... για πες κι άλλα... ημερομηνίες; 3 με 8 Ιουνίου δηλαδή ή κάνω λάθος; με τις μηχανές εκεί τι γίνεται; είναι ασφαλείς;;; έχω κάκιστη εμπειρία από ιταλία στο θέμα της ασφάλειας.

Κράτα μας ενήμερους και πληροφορημένους!

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
10/02/2004, 21:15
εγω φιλε ακουγα πολλα...θα σας φανε της μοτο, θα σαν κλεψουν ..κλπ.... παραμυθια στην πθστα αφισαμε της μοτο σε αποσταση 2 χιλιομετρα σε ενα χοραφι πλιρωνοντας κατι λιγο για παρκιν. επανω ενας φιλος ειχε αφιση ενα μπουφαν τζιν για να προστατευση τα οργανα της μοτο απο τον ηλιοεκει ηταν το απογευμα απιραχτο. στην φλορεντια τα ξενοδοχεια εχουν παρκιν και την βαζης μεσα εκει που ηταν τα παιδια του μοτο πληρωναν 5 ευρω την βραδια για το παρκιν χ 3 βραδιες = 15 ευρω χεστικε η φοραδα στο αλονι. μεσα στην πολη εχει παρκιν αν και ειναι καλυτερα να κατεβης με το λεωφοριο η με ταξι ( το ταξι ακριβο) ο αγωνας ειναι 6 ιουνιου . τα εστιατορια σκιζουν κωλους τα μακαρονια με τυρι 19 ευρω με κιμα 13 ευρω. το νερο ειναι το μικρο μπουκαλι 1.50 ευρω. εμεις που μαθαμε τα κολπα βρηκαμε μακαροναδα τιγκα πιατο 3 ευρω και το νερο 0.50 λεπτα. και γενικα βρικαμε πολυ φτηνο μαγαζι. το κακο ηταν οτι το βρικα την τελευτεα βραδια που την αλλη μερα φεβγαμε. μολης ειδα της τιμες περνω τον παναγιοτη και του λεω ...παναγιοτη το και το φτινο φαγητο...που ειναι ρε πουστη αρκουδε και εγω εχωερθη τοσες φορε και δεν το εχω βρη?.. μολης τους ειπα που ειναι.... εχετε δη χοραφι που το φαγαν ακριδες? ετσι εμιαζε το εστιατοριο. μετα εκλησε δεν ειχε δειγμα απο φαγητο. και κατι αλλο.. οι ιταλοι ειναι ερωτευμενοι με τους ελληνες... ναι οπως το διαβασατε. ψαχναμε οταν πηγεναμε την προτη μερα στην φλορεντια να βπουμε το ξενοδοχειο μας και μας λεγαν θα κανετε δεξια, αριστερα,κλπ οταν ρωτουσαν απο που ειμαστε και τους λεγαμε γρεκο, μας λεγανε να τους ακολουθισουμε και μας πηγεναν εκει που θελαμε. στα μαγαζια με το που ακουγαν οτι ειμαστε ελληνες παρατουσαν τους αλλους τουριστες και ερχοντουσαν να μας εξηπηρετισουν και παντα με εγκαρδιοτητα και ευγενεια. ειχαμε παθη πλακα. στην πιστα κατι ιταλοι που ακουσαν οτι ειμαστε ελληνες μας κερνουσαν ναστρο αντζουρο παγωμενη (ειναι μπιρα που εχει και ο ροσι στην μοτο του). μιλουσαν για την χωρα μας και μελωνανε. (αντε δεν το ξαναλεω) γιωργος