PDA

View Full Version : Πάει το Greekz :(



PortisHead
04/02/2011, 09:25
http://www.hellenicpolice.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=4997&Itemid=759&lang=

WebD
04/02/2011, 09:30
χμμμ έχει αρχίσει να σφίγγει ο κλοιός.... για να δούμε ποιος έχει σειρά.

borbos
04/02/2011, 09:31
με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναμπεί...είναι σαν τα μανιτάρια...με την πρώτη βροχή βγαίνουν...και τώρα βρέχει....:wave2: :wave2: :wave2:

ΜΟΖΑΡΤ
04/02/2011, 10:08
ε ναι ειναι η κυκλοφορια της τσοντας σημερα

webassasin
04/02/2011, 10:14
και πως εκλεισε μετα απο τοσο καιρο?
δεν το ειχαν δει δλδ οτι παραβιαζε τους νομους τους?
τωρα το θυμηθηκαν?
αυτο ειναι κατι χρονια εκει.
gamato.me και thegamato.com πηραν τον ιδιο δρομο προσφατα, ειδικα το 2ο δεν εκλεισε μηνα λειτουργιας.

PortisHead
04/02/2011, 10:31
Κατα την αποψη μου , καλα κάναν , και καλα θα κανουν με ολα αυτα τα sites.
Δε λεω , εχω κατεβασει και γω καποιες ταινιες απο το διαδικτυο , αλλα αν δεν θελουμε ολα αυτα να μην μας γυρισουν bumerang θα πρεπει να σταματησει η παραβιαση των πνευματικων δικαιωματων.

WebD
04/02/2011, 10:36
κι επίσης οι συγκεκριμένοι έβγαλαν πολλά ? διανέμοντας παράνομο υλικό.... αργά ή γρήγορα θα τους έπιαναν.

sniper
04/02/2011, 10:46
Για να δούμε λοιπόν ποιοι θα γίνουν υπέρμαχοι της παρανομίας....

Καλά έκαναν και το έκλεισαν! Οι τύποι μοίραζαν αντί αντιτίμου τα πάντα. Α και φυσικά αυτοί που πλήρωναν για να τα πάρουν είναι λιγο κλεπταποδόχοι... Το ότι δεν αγοράζανε ρολόι απο τύπο στο πάρκινγκ του σουπερ μάρκετ αλλά μέσω υπολογιστή δεν αλλάζει το γεγονός.

Κρίμα είναι να δουλευει κάποιος και να μοιράζεται η δουλειά του από κάποιους επιτήδειους που τα κονομάνε κι αυτός που έχει βάλει τη ζωή του και τα λεφτά του να κοιτάει απ' έξω.

PortisHead
04/02/2011, 10:54
Λεφτα πως βγαζαν ?
Οι ταινιες διατιθοντουσαν free

:confused:

WebD
04/02/2011, 10:58
Πέρα από τις διαφημίσεις είχαν και VIP section και ξέρω αρκετά άτομα που τα έσκαγαν για να μπουν...

sniper
04/02/2011, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Λεφτα πως βγαζαν ?
Οι ταινιες διατιθοντουσαν free

:confused:

Από το παραπάνω λινκ:


...και πλήθος έγγραφων αποδείξεων από χρηματικά ποσά που εισέπρατταν, από διαφημίσεις στις ιστοσελίδες και από συνδρομές μελών, συνολικού ύψους 230.000 ευρώ.

noble
04/02/2011, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Κρίμα είναι να δουλευει κάποιος και να μοιράζεται η δουλειά του από κάποιους επιτήδειους που τα κονομάνε κι αυτός που έχει βάλει τη ζωή του και τα λεφτά του να κοιτάει απ' έξω. [/B]


Πόσο δίκιο έχεις.
Φωτιά λοιπόν στους εκδότες και στις δισκογραφικές παρακαλώωωω :winka:
Μεγάλη κουβέντα που φυσικά βαριέμαι να κάνω :lol: :wave2:

faraway
04/02/2011, 11:06
Δηλαδή αυτοί που μοιράζουν δωρεάν λογισμικό , ταινίες , μουσική ....κτλ είναι κλέφτες ενώ ο Τόλης που χρωστάει 5.500.000 και θα πληρώσει μόνο 5.500 χιλιάδες βάση της απόφασης του δικαστηρίου είναι θύμα των κλεφτών που κατεβάζουν τα τραγούδια του .

Η η αμοιβή τη αντζελίνα ψωλή των 10.000.000 για κάθε ταινία ανταποκρίνεται στη πραγματική αξία του υποκριτικού της ταλέντου , και είναι και αυτή θύμα άμα κατεβάσω ταινία παράνομα για δω τα βυζι@ της σε κάνα πλάνο .

:cry:

webassasin
04/02/2011, 11:10
Ωχ! Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση του Google Chrome με τη διεύθυνση www.greek-tracker.com
μη με αναγκασετε να δω τηλεοραση,δε λεει .

makis206
04/02/2011, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
Δηλαδή αυτοί που μοιράζουν δωρεάν λογισμικό , ταινίες , μουσική ....κτλ είναι κλέφτες ενώ ο Τόλης που χρωστάει 5.500.000 και θα πληρώσει μόνο 5.500 χιλιάδες βάση της απόφασης του δικαστηρίου είναι θύμα των κλεφτών που κατεβάζουν τα τραγούδια του .
Η η αμοιβή τη αντζελίνα ψωλή των 10.000.000 για κάθε ταινία ανταποκρίνεται στη πραγματική αξία του υποκριτικού της ταλέντου , και είναι και αυτή θύμα άμα κατεβάσω ταινία παράνομα για δω τα βυζι@ της σε κάνα πλάνο .
:cry:

Όλοι ΜΕΣΑΑΑΑΑΑ!!!:evil:


:lol:

yes-u
04/02/2011, 11:11
Προσωπικά θα ήμουν διατεθιμένος να πληρώσω για να κρατώ κάποιος ψυχαγωγημένους, αλλά αν με παρακαλάνε??...

WebD
04/02/2011, 11:16
όταν διανέμεις ταινίες και μουσική υποτίθεται ότι το κάνεις από άποψη.... όταν όμως βγάζεις ένα σκασμό λεφτά από αυτό, τότε δεν είναι άποψη αλλά κλοπή!!

και δεν διαφέρεις σε τίποτα από τον Βοσκόπουλο και λοιπούς....

sniper
04/02/2011, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
Δηλαδή αυτοί που μοιράζουν δωρεάν λογισμικό , ταινίες , μουσική ....κτλ είναι κλέφτες ενώ ο Τόλης που χρωστάει 5.500.000 και θα πληρώσει μόνο 5.500 χιλιάδες βάση της απόφασης του δικαστηρίου είναι θύμα των κλεφτών που κατεβάζουν τα τραγούδια του .

Η η αμοιβή τη αντζελίνα ψωλή των 10.000.000 για κάθε ταινία ανταποκρίνεται στη πραγματική αξία του υποκριτικού της ταλέντου , και είναι και αυτή θύμα άμα κατεβάσω ταινία παράνομα για δω τα βυζι@ της σε κάνα πλάνο .

:cry:

Ναι κλέφτες είναι.

Κι ο Βοσκόπουλος κλέφτης είναι του δικού μας χρήματος (εφόσον δεν πληρωνε τους φόρους που όλοι οι υπόλοιποι πληρώνουμε).

Τώρα αν η Τζολί και δεν ξέρω γω ποιος άλλος έχει συμβόλαιο να πάρει Χ εκατομμύρια, εσένα τι σε ενδιαφέρει δλδ; Επειδή εσύ δεν τα παίρνεις; Μην πας να τους δεις, μην αγοράσεις τη μουσική τους κλπ αλλά μην κάνεις και τον τζαμπα μάγκα παίρνοντας "δωρεάν" το έργο τους.

Joyrider
04/02/2011, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
Πόσο δίκιο έχεις.
Φωτιά λοιπόν στους εκδότες και στις δισκογραφικές παρακαλώωωω :winka:
Μεγάλη κουβέντα που φυσικά βαριέμαι να κάνω :lol: :wave2:

Πες το μ' ένα τραγούδι :wacko:

http://www.youtube.com/watch?v=gk-g14xzntw

sniper
04/02/2011, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
Πόσο δίκιο έχεις.
Φωτιά λοιπόν στους εκδότες και στις δισκογραφικές παρακαλώωωω :winka:
Μεγάλη κουβέντα που φυσικά βαριέμαι να κάνω :lol: :wave2:

Αν μιλας για την περίπτωση Καζαντζίδη ΟΚ :lol:

Αλλά δεν είναι παιδάκια όσοι πανε κι υπογράφουν συμβόλαια με τους παραπάνω :winka:

faraway
04/02/2011, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
παίρνοντας "δωρεάν" το έργο τους.

To ποιο ??:confused:

noble
04/02/2011, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αν μιλας για την περίπτωση Καζαντζίδη ΟΚ :lol:

Αλλά δεν είναι παιδάκια όσοι πανε κι υπογράφουν συμβόλαια με τους παραπάνω :winka:

Μόνο υπογράφοντας συμβόλαια με ολα εκείνα τα καλόπαιδα,μπορούν κάποιοι να κάνουν γνωστό το οτιδήποτε δικό τους και να υπάρχουν στο χώρο που διάλεξαν να πορευτούν.Δεν ξέρω τώρα τι γίνεται με το myspace... Και το greek idol :lol:

Τώρα αν είμαστε όλοι κλέφτες και αυτοί οι τρομεροί τύποι ενδιαφέρονται για το έργο του καλλιτέχνη,που του ανήκει φυσικά και θέλουν να του αποδώσουν τα χαμένα,πάω πάσο.
:beer:
Είναι άλλη μια μεγάλη κουβέντα για τα πνευματικά δικαιώματα που μόνο προσχηματικά τα χρησιμοποιούν και φυσικά οχι οι καλλιτέχνες που κανένας λόγος δεν τους πέφτει.Ή τελως πάντων κανένα λόγο δεν τους δίνουν.



υ.γ.Εγώ αναρωτιέμαι γιατί ο Φοίβος και λοιποί δεν πληρώνουν για να τους ακούμε και γίνεται το αντίθετο :lol:

faraway
04/02/2011, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
μην κάνεις και τον τζαμπα μάγκα

Να σου απαντήσω και σε αυτή τη φράση , μιας και το θεωρώ προσβολή προς το πρόσωπο μου , πως τζάμπα μάγκες είναι κάτι τύποι πίσω από το πληκτρολόγιο με θεικό σύνδρομο :winka: ......και όχι εγώ .

TROOPER
04/02/2011, 11:48
breath in-breath out

και χαλαρωνουμε....:smokin:

faraway
04/02/2011, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
breath in-breath out

και χαλαρωνουμε....:smokin:

Οκ !!:D

makis206
04/02/2011, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
Να σου απαντήσω και σε αυτή τη φράση , μιας και το θεωρώ προσβολή προς το πρόσωπο μου

Λέει απλούστατα ότι δεν είναι καλύτερο το να κλέβεις τη δουλειά του κάθε -νομίμως- ακριβοπληρωμένου με οποιοδήποτε τρόπο και να το παίζεις και κάποιος επειδή έχεις την εξυπνάδα και τα κότσια να το κάνεις.. (γενικά μιλάει, όχι για σένα προσωπικά)

Κι ο γιόγκα-μαν από πάνω είπε κάτι με ουσία..:lol:

sniper
04/02/2011, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
Να σου απαντήσω και σε αυτή τη φράση , μιας και το θεωρώ προσβολή προς το πρόσωπο μου , πως τζάμπα μάγκες είναι κάτι τύποι πίσω από το πληκτρολόγιο με θεικό σύνδρομο :winka: ......και όχι εγώ .

Αφενός δεν χαρακτήρισα εσένα προσωπικά τζάμπα μάγκα αλλά αναφερόμουν γενικά σε όσους κατεβάζουν με τέτοιο τρόπο ταινίες, τραγουδια, βιβλία κλπ. Απλά έκανα quote εσένα αφού πρώτος μίλησες απ' αυτών που έγραψες.

Τζαμπα μάγκες δεν ειναι οι τύποι πισω απο το πληκτρολόγιο με το θεϊκό σύνδρομο γιατί αυτοί εμφανίζονται πυκνά συχνά στις συναντήσεις του μοτο. Αν ήταν τζαμπα μάγκες το στέλνανε όλο το θρεντ στον αγύριστο και δεν τρέχει κάστανο, κάτι που δεν έγινε.

TROOPER
04/02/2011, 11:57
να προβουμε σε μια εκτονωση σιγα-σιγα λεω εγω...

kalgeorge
04/02/2011, 11:57
κακώς έκλεισαν.....
ολα αυτα που προσφερουν ταινίες, μουσικα cds κλπ κλπ πρεπει να είναι ανοικτά και να προσφέρουν στον λαό ;)

sniper
04/02/2011, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
να προβουμε σε μια εκτονωση σιγα-σιγα λεω εγω...


που την είδες την ένταση; :winka:

Ζεύκας
04/02/2011, 11:59
Νίκο υποθέτω πως όλα τα mp3 του hard disk σου τα έχεις αγοράσει από itunes έτσι?

και μη μου πεις ότι τα πέρασες από τη δισκοθήκη σου, γιατί η αντιγραφή απαγορεύεται...

TROOPER
04/02/2011, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
που την είδες την ένταση; :winka:

για να μη δω :smokin:

WebD
04/02/2011, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Νίκο υποθέτω πως όλα τα mp3 του hard disk σου τα έχεις αγοράσει από itunes έτσι?

και μη μου πεις ότι τα πέρασες από τη δισκοθήκη σου, γιατί η αντιγραφή απαγορεύεται...

Άσχετο... αλλά ένα αντίγραφο ασφαλείας το επιτρέπει ο νόμος εφόσον έχεις το γνήσιο.


Βέβαια δεν θύμαμαι που έχω βάλει τα γνήσια γαμώτο :p

PortisHead
04/02/2011, 12:01
Το θεμα ειναι οτι δεν μπορουμε να γινομαστε εμεις κριτες του "υλικού" και της αξιας του αναλογα με το αν μας αρεσει ή οχι.
Ειναι κλοπή του κόπου και της δουλειάς κάποιων αλλων

Βεβαια , καπου ειχα διαβασει , οτι το ποσοστο ζημιας για το Hollywood απο την παρανομη διακινηση ταινιων στο internet οσον αφορα την Ελλαδα , ηταν κατω απο το 1% :lol:

Οσο για το "τσαμπα μαγκας" κα ιτην παρουσια σου Sniper στις συναντησεις του moto , δεν μετρανε.
Εκει εχεις πλατες τους φίλους σου.
Να παρεις το ινδικο μαχαιρι και να ερθεις τετ-α-τετ :lol: :lol: :lol:

sniper
04/02/2011, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Νίκο υποθέτω πως όλα τα mp3 του hard disk σου τα έχεις αγοράσει από itunes έτσι?

και μη μου πεις ότι τα πέρασες από τη δισκοθήκη σου, γιατί η αντιγραφή απαγορεύεται...

Δεν απαγορεύεται η αντιγραφή αν δεν το διανείμεις :D

sniper
04/02/2011, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
....

Οσο για το "τσαμπα μαγκας" κα ιτην παρουσια σου Sniper στις συναντησεις του moto , δεν μετρανε.
Εκει εχεις πλατες τους φίλους σου.
Να παρεις το ινδικο μαχαιρι και να ερθεις τετ-α-τετ :lol: :lol: :lol:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

power hornet
04/02/2011, 12:03
κριμα κακος εκλεισαν.
εγω υπερ του να υπαρχουν τσαμπα στο ιντερνετ,εχω γλυτωσει πολλα λεφτα απο σινεμαδες που αποδειχθηκε η ταινια ηταν καραπατατα.
οσο για τα εσοδα που ειπαν αρκετοι κανεις δεν σε υποχρεωνει να γινεις vip.

faraway
04/02/2011, 12:03
Δεν είναι μόνο οι ταινίες ...μη κολλάμε εκεί .

Είναι λογισμικό ( windows , office...κτλ) , μουσική ....κτλ

Για δείτε λίγο τα pc σας πόσα προγράμματα έχετε original ??:uplate:

power hornet
04/02/2011, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
Δεν είναι μόνο οι ταινίες ...μη κολλάμε εκεί .

Είναι λογισμικό ( windows , office...κτλ) , μουσική ....κτλ

Για δείτε λίγο τα pc σας πόσα προγράμματα έχετε original ??:uplate: ναι σωστος ειναι και αυτα.εγω απλα ειπα για ταινιες λογου που εχω γλυτωσει λεφτα.

kalgeorge
04/02/2011, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead


Ειναι κλοπή του κόπου και της δουλειάς κάποιων αλλων




:look: :look:

faraway
04/02/2011, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
ναι σωστος ειναι και αυτα.εγω απλα ειπα για ταινιες λογου που εχω γλυτωσει λεφτα.

Που να δεις με τα windows που τρέχαν όλοι να βάλουν vista κάποτε και μετά έψαχναν να κοπιάρουν xp πάλι για να κάνουν τη δουλειά τους .

Ζεύκας
04/02/2011, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν απαγορεύεται η αντιγραφή αν δεν το διανείμεις :D

όλα τα τσιντι γράφουν ότι απαγορεύεται η αντιγραφή,ενοικίαση και δημοσία αναπαραγωγή χωρίς άδεια.

δεν γράφει πουθενά αυτό ποθ ισχυρίζεσαι

timotas
04/02/2011, 12:15
Η αντιγραφη αλλα με την εννοια αντιγραφο ασφαλειας δν απαγορευεται..

τα μαγνητικα μεσα ( δισκοι ,cd, κλπ) χαλανε τα ψηφιακα οχι...

faraway
04/02/2011, 12:20
Και υπάρχει και άλλη διάσταση πέραν των ταινιών , λογισμικού ...κτλ

Πόσοι μα πόσοι ( αν όχι όλοι ) κατεβάζουν φανατικά ξένες σειρές που δεν πάιζουν στη χώρα μας και μάλλον δε θα παίξουν και ποτέ .
:smilea:

power hornet
04/02/2011, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
Και υπάρχει και άλλη διάσταση πέραν των ταινιών , λογισμικού ...κτλ

Πόσοι μα πόσοι ( αν όχι όλοι ) κατεβάζουν φανατικά ξένες σειρές που δεν πάιζουν στη χώρα μας και μάλλον δε θα παίξουν και ποτέ .
:smilea: battlestar galactica the cape,persons uknown,caprica,star gate antlantis και παει λεγοντας.

vangelis 64
04/02/2011, 12:28
Και το Blue WhiteGT είχε κλείσει αλλά ξανάνοιξε.Υπάρχει και το ελληνάδικο,το γκρικ σταρς...δεν ξεμένουμε.:lol:
Ούτε το GT Net βλέπω να μένει γιά πολύ κάτω.:wacko:

faraway
04/02/2011, 12:30
Και demonoid άθικτο χρόνια τώρα .

webassasin
04/02/2011, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Και το Blue WhiteGT είχε κλείσει αλλά ξανάνοιξε.Υπάρχει και το ελληνάδικο,το γκρικ σταρς...δεν ξεμένουμε.:lol:
Ούτε το GT Net βλέπω να μένει γιά πολύ κάτω.:wacko:
βλεπω και το teamofgreekz κατω ομως.
και οπως προειπα,κλεισαν και τα 2 γαματο που υπηρχαν.

Xrider
04/02/2011, 12:34
Βασικα τα τορεντ ΔΕΝ εχουν στον σερβερ τους ταινιες,τραγουδια,φωο,τσοντες,λογισμικα κλπ.
Αυτοι φιλοξενουν ΛΙΝΚ-συνδεσμους- μεταξι συνδεδεμενων υπολογιστων...δηλ. σου λεει απο ΠΟΥ θα κατεβασεις αυτο που θελεις ΔΕΝ το εχει το καθε γαματο.γρ σε σκληρο δισκο να το μοιραζει.

Η πηρατεια πανως σκοτωνει τις παραγωγες -κυριως ταινιες-
βλ.Το Βαθυα στο Παρισι -Deep in Paris-

vangelis 64
04/02/2011, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
βλεπω και το teamofgreekz κατω ομως.
Έχουν και τα δύο τον ίδιο ιδιοκτήτη:wave2:

imitrelos
04/02/2011, 12:36
Υπάρχει ένα κενό νόμου το ότι τα bytes απο τήν μία δέν είναι υλικό

αλλά το αποτέλεσμα τής ακουλουθίας τους μπορεί να είναι (το αποτέλεσμα απο ψηφιακή σε αναλογικη μορφή να έχει δικαιόματα)

είναι πολύ μπερδεμένα τα πράγματα και τρελά μπορείς να ακουσεις αλλά μόνος σου εφόσον έχεις το κανονικό αλλά όχι να το διανέμεις ή να το προβάλεις σε κοινό

up to open-source & GNU licence

"H ελληνική γλώσσα είναι η κατάληλη για να περιγράψει τήν διαφορά ελεύθερου και δωρεάν με το τσάμπα " Richard stalmann

DrEvil
04/02/2011, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
Δεν είναι μόνο οι ταινίες ...μη κολλάμε εκεί .

Είναι λογισμικό ( windows , office...κτλ) , μουσική ....κτλ

Για δείτε λίγο τα pc σας πόσα προγράμματα έχετε original ??:uplate:

Όλα όσα έχω είναι νόμιμα... (αχμ.... εκτός της μουσικής)

Σας προτρέπω να ανακαλύψετε τον κόσμο του λίνουξ;)

webassasin
04/02/2011, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Έχουν και τα δύο τον ίδιο ιδιοκτήτη:wave2:
το γνωριζω,αλλα δεν ειναι ιδιος σερβερ.
κατι παιχτηκε μαλλον για να ειναι ολα κατω.

nikos_abel
04/02/2011, 12:38
Δε θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί θέλει πολύ ψάξιμο και βαριέμαι.

Πάντως στην Ισπανία δικαστής αθώωσε ένα γαμάτο τους με αιτιολογία ότι
αν απαγορεύεται η διακίνηση υλικού μέσω p2p δικτύων, είναι σα να απαγορεύεται
να αφήσω το cd μου σε ένα φίλο μου να το ακούσει, ή ακόμα
και να το αφήσω έξω από τη πόρτα μου για να το πάρει όποιος θέλει.
Το σκεπτικό του είναι ότι, αν αρχίσουν τέτοιες καταδίκες, τότε που θα φτάσουν;

Να πηγαίνω στο δικαστήριο επειδή ο άλλος είχε το στερεοφωνικό του δυνατά
στο σπίτι του και άκουγα παρανόμως τη λαίδη Γκάγκα;

Ήμαρτον, γιατί προς τα κει οδεύουμε μάγκες.

Τώρα για τις αντιγραφές κλπ είναι technicalities για να έχουμε να λένε.

Επίσης, σε έρευνα (στη Σουηδία αν θυμάμαι καλά), αποδείχθηκε ότι οι πωλήσεις αυξάνονταν
διότι με τη χρήση των p2p οι πελάτες έκαναν δειγματισμό και αγόραζαν, καθώς
είχαν πρόσβαση σε πολύ μεγαλύτερη ποικιλίας μουσικής με αυτά.

Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι μερικοί απλόαντερς στα γαμάτα και σε άλλα, ανεβάζουν ότι να΄ναι
χωρίς καμμία αισθητική, όπως τα για μένα σιχαμένα τραβηγμένα με κάμερα από το σινεμά,
λες και υπάρχει κανας διαγωνισμός ποιος θα τα δει πρώτος.

Α. Και το καλό το πράγμα να το στηρίζουμε και να το αγοράζουμε μέσω νετ,
που παίζουν και φυσιολογικές τιμές.

PortisHead
04/02/2011, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel


Α. Και το καλό το πράγμα να το στηρίζουμε και να το αγοράζουμε μέσω νετ,
που παίζουν και φυσιολογικές τιμές.

Σωστα.
Πλεον στις περισσοτερες δισκογραφικες , με 1-3 ευρω κατεβαζεις νομιμοτατα οποιο κομματι θελεις.

Φανταζομαι πως αν με 5 ευρω σου πουλαγαν μια ταινια (θεωρώντας οτι το εισιτηριο στο σινεμα εχει 10) θα περιοριζοταν κατα πολυ η πειρατεια.

konsttanttinos
04/02/2011, 12:45
Καποιοι εδω μεσα που δεν ξερουν τι τους γινεται, καλυτερα να μασανε παρα να μιλανε.
Κατεβαζω απο τα προαναφερθεντα links εδω και αρκετο καιρο χωρις να πληρωσω ευρω.
Καποιος αναφερε το VIP pass.
Αν καποιοι τσιμπανε το δολωμα και πληρωνουν για να ανεβασουν το ratio τους και να εχουν καποιες παροχες, οι οποιες ουτως ή αλλως δινονται μετα απο 2-3 μερες στο ευρυ κοινο, προβλημα τους.
Ξαφνικα καποιοι εγιναν φορολογικα συνειδητοποιημενοι?:rotflmao:
Μηπως για την ''κριση'' φταινε τα τορενταδικα?
Τι αλλο θ'ακουσουμε..

faraway
04/02/2011, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Σωστα.
Πλεον στις περισσοτερες δισκογραφικες , με 1-3 ευρω κατεβαζεις νομιμοτατα οποιο κομματι θελεις.



Αυτό συμβαίνει λόγο της εξάπλωσης των torrent , γιατί αν δεν υπήρχαν αυτά, θα πούλαγαν τα cd 30 και 40 ? όπως και στο πρόσφατο παρελθόν .

Ας ρίξουν και άλλο τις τιμές τους για να πάρουμε original .....πχ 0,30 ? για ένα κομμάτι original τα έδινα .

nikos_abel
04/02/2011, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
Αυτό συμβαίνει λόγο της εξάπλωσης των torrent , γιατί αν δεν υπήρχαν αυτά, θα πούλαγαν τα cd 30 και 40 ? όπως και στο πρόσφατο παρελθόν .

Ας ρίξουν και άλλο τις τιμές τους για να πάρουμε original .....πχ 0,30 ? για ένα κομμάτι original τα έδινα .

Στο applestore βρίσκεις και τέτοια....

(με τσιτώνετε να κάνω διαφήμιση, με τσιτώνετε...)

sniper
04/02/2011, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Σωστα.
Πλεον στις περισσοτερες δισκογραφικες , με 1-3 ευρω κατεβαζεις νομιμοτατα οποιο κομματι θελεις.

Φανταζομαι πως αν με 5 ευρω σου πουλαγαν μια ταινια (θεωρώντας οτι το εισιτηριο στο σινεμα εχει 10) θα περιοριζοταν κατα πολυ η πειρατεια.

Για την Ελλάδα συζητάμε τώρα με τον συνειδητοποιημένο καταναλωτή.... :rolleyes:

faraway
04/02/2011, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Στο applestore βρίσκεις και τέτοια....

(με τσιτώνετε να κάνω διαφήμιση, με τσιτώνετε...)

τα καλά θέλουμε με 0,30 όχι τα τριτο κλασατα :sick:

nikos_abel
04/02/2011, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
τα καλά θέλουμε με 0,30 όχι τα τριτο κλασατα :sick:

Μην είσαι π(λ)εονέκτης!!!!!!!

Να ακού και κανά πιο παλιό.

faraway
04/02/2011, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Μην είσαι π(λ)εονέκτης!!!!!!!

Να ακού και κανά πιο παλιό.

όκι , όκι .....θέλω lady gaga σε πρώτη μετάδοση με 0,30 και κουπόνι για έκπτωση από το supermarket της γειτονιάς ....:lol:

konsttanttinos
04/02/2011, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Μην είσαι π(λ)εονέκτης!!!!!!!

Να ακού και κανά πιο παλιό.

Καθε καινουριο τραγουδι μπαινει πλεον στoν σωληνα.
Το κατεβαζεις σε καλη αναλυση και υστερα μετετρεψε το σε οτι σε βολευει.:winka:

Cpt. Haddock
04/02/2011, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
"H ελληνική γλώσσα είναι η κατάληλη για να περιγράψει τήν διαφορά ελεύθερου και δωρεάν με το τσάμπα " Richard stalmann

Κορυφαίο αποφθεγμα, ειδικα εαν σκεφτείς οτι η λέξη ειναι τουρκικη :lol: :rotflmao: :lol:

ermiss
04/02/2011, 13:09
O Σειρινάκης το έκλεισε λέμε...

Να προλάβει τις ζημιές σήμερα...:cool:

kalgeorge
04/02/2011, 13:11
re min agxwneste....
psaxte sto net...kapou tha vroume na ta katevasoume tzaba
siga min pame na ta plirwnoume
:wave2:

webassasin
04/02/2011, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
O Σειρινάκης το έκλεισε λέμε...

Να προλάβει τις ζημιές σήμερα...:cool:
για τα greektracker kai teamofgreekz λες?
κατι ακουσα για τζουλια

nightstalker
04/02/2011, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κορυφαίο αποφθεγμα, ειδικα εαν σκεφτείς οτι η λέξη ειναι τουρκικη :lol: :rotflmao: :lol:

εγώ ξέρω άλλη εκδοχή για το από που προέρχεται το ''τσάμπα''
και δεν είναι τούρκικο...

nikos_abel
04/02/2011, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
όκι , όκι .....θέλω lady gaga σε πρώτη μετάδοση με 0,30 και κουπόνι για έκπτωση από το supermarket της γειτονιάς ....:lol:

Σού' χω ένα διακόσα Ριάνα με δώρο ένα ούλτρεξ να τ' αφήσω;

:rotflmao: :rotflmao:

perastikos
04/02/2011, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
O Σειρινάκης το έκλεισε λέμε...

Να προλάβει τις ζημιές σήμερα...:cool:

Εγώ πάντως το κατέβασα ήδη το "Τζούλια 2" :blush:
Θα αργήσουν να το πάρουν χαμπάρι ότι ένα θα κλείνουν 10 θα ανοίγουν στη συνέχεια!

Πάντως να ξεκαθαρίσω ότι το συγκεκριμένο μαγαζί (greekz, GreekTracker) δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ονομάζουμε filesharing, επομένως ελάχιστα λυπήθηκα για την πάρτυ τους.

Επίσης αξίζει να σημειωθεί ότι αυτοί που συνελήφθησαν είναι moderators (οι του moto.gr δεν έχετε λόγω ανησυχίας :lol:) και όχι ο owner ο οποίος είναι κάτοικος Γερμανίας και επαγγέλλεται δικηγόρος :winka:

Ελπίζω οι mods να μην ήταν τίποτα χαϊβάνια αλλά να είχαν μερίδιο στα κέρδη ώστε και το ρίσκο να είχε νόημα αλλά και να έχουν χρήματα για μία καλή νομική εκπροσώπηση :)

webassasin
04/02/2011, 13:30
τελικα κλεισαν εντελως?
η προσωρινα?

perastikos
04/02/2011, 13:36
Κανείς δεν μπορεί να πει 100%... Ο χρόνος θα δείξει

webassasin
04/02/2011, 13:40
http://minotavrs.blogspot.com/2011/02/thegreekz.html

DAYMAN
04/02/2011, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Καποιοι εδω μεσα που δεν ξερουν τι τους γινεται, καλυτερα να μασανε παρα να μιλανε.
Κατεβαζω απο τα προαναφερθεντα links εδω και αρκετο καιρο χωρις να πληρωσω ευρω.
Καποιος αναφερε το VIP pass.
Αν καποιοι τσιμπανε το δολωμα και πληρωνουν για να ανεβασουν το ratio τους και να εχουν καποιες παροχες, οι οποιες ουτως ή αλλως δινονται μετα απο 2-3 μερες στο ευρυ κοινο, προβλημα τους.
Ξαφνικα καποιοι εγιναν φορολογικα συνειδητοποιημενοι?:rotflmao:
Μηπως για την ''κριση'' φταινε τα τορενταδικα?
Τι αλλο θ'ακουσουμε..

Μα αυτο πείραξε ναι.Απο εδω και περα εκτος απο τα τορενταδικα θα φταίνε ολα οσα ανακαλύψουν οτι φοροδιαφεύγουν.Το πληρωμένο ratio δεν ηταν ζεστο χρήμα στην τσεπη του ιδιοκτήτη;:smilea:

nickald
04/02/2011, 14:01
Το μονο που θα καταφερουν ειναι να κανουν το κατεβασμα δυσκολοτερο

Δεν πεθανε το P2P οταν εκλεισαν mininova, gamato.info piratebay (τοσες φορες πανω κατω) και θα πεθανει τωρα?

Το χειροτερο που μπορει να γινει ειναι να κλεισουν οι τρακερς και να γινεται ανταλλαγη χρηστη με χρηστη.

Τροποι θα βρεθουν

imitrelos
04/02/2011, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κορυφαίο αποφθεγμα, ειδικα εαν σκεφτείς οτι η λέξη ειναι τουρκικη :lol: :rotflmao: :lol:

To είπε σε ομιλία του στήν αθήνα πρίν κάτι χρόνια και απλά ήθελε να δείξη τήν διαφορά ελευθερού και τσάμπα , ελεύθερο δέν σημαινει και δωρεάν απλά π.χ 1 τραγούδι δώσε στόν δημιουργό ότι θές και ότι πιστεύεις και μετά κάνε ότι θές .απλά επιβράβευσε τήν προσπάθεια του

Απλα και δίκαια τα πράγματα και στο λογισμικό το ίδιο και χειρότερα γίνεται π.χ η Μιcroβλακεία όντος έχει το πιο ολοκληρωμένο λειτουργικο αλλά άσε μου τόν κώδικα ελεύθερο να παίξω και στο πληρώνο , και τα διάφορα λειτουργικά λινυξ έχουν πληρωμένες εκδώσεις με άπειρες λειτουργίες παραπάνω λειτουργίες αλλά πληρώνεις και κάτι απλά μετα το κάνεις ότι γουστάρεις

:beer: :beer: :beer: :beer:

nikos_abel
04/02/2011, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel


Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι μερικοί απλόαντερς στα γαμάτα και σε άλλα, ανεβάζουν ότι να΄ναι
χωρίς καμμία αισθητική, όπως τα για μένα σιχαμένα τραβηγμένα με κάμερα από το σινεμά,
λες και υπάρχει κανας διαγωνισμός ποιος θα τα δει πρώτος.



(Τελικά, μόνο με τον εαυτό μου συννενοούμαι)

Σας κάνω παράθεση ενός εσωτερικού μυνήματος που στηρίζει τα λεγόμενά μου νωρίτερα.

"Καλησπέρα σε όλους.

Για ακόμη μια φορά και μετά από ένα χρόνο, η ιστορία επαναλαμβάνεται.Γνωστά site από εχθές έκλεισαν και γίνανε συλλήψεις για ακόμη μια φορά. Έχουμε προβληματιστεί αρκετά για ακόμη μια φορά για το τι στάση θα πρέπει να κρατήσουμε. Το να αναλύσουμε τους λόγους που πάλι έγινε επιχείρηση σκούπα είναι ανώφελο μια που για "εκείνους" βράζουμε όλοι στο ίδιο καζάνι. Δεν αποφασίσαμε ακόμη για το τι ακριβώς θα πράξουμε, για το αν θα συνεχίσουμε η όχι να λειτουργούμε, μα μέσα στις επόμενες μέρες θα έχουμε κατασταλάξει (δυο με τρεις το πολύ).Αυτό που κατακρίνουμε εμείς από τους "συναδέλφους" κατά καιρούς, είναι πως δεν κρατήσανε κάποιους κανόνες ώστε να υπάρχει χαμηλό προφίλ και όχι προκλητικό.Τώρα είναι αργά και το νερό μπήκε στο αυλάκι και γυρισμός δεν υπάρχει δυστυχώς.

Μέχρι νεοτέρας λοιπόν, οτιδήποτε που έχει να κάνει με ταινία, είτε ξένη είτε ελληνική, αν δεν έχουν περάσει 12 μήνες από την πρώτη προβολή, απαγορεύουμε να ανεβεί στο -λογοκρισία- .Το ίδιο ισχύει για ξένη η ελληνική μουσική αν δεν περάσουν 6 μήνες από την ημέρα πρώτης κυκλοφορίας.

Τα μέτρα αυτά προφανώς να δυσαρεστήσουν κάποιους μα είναι αναπόφευκτα, όταν ακόμη δεν ξέρουμε αν θα συνεχίσουμε να λειτουργούμε.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση και την συνεργασία σας"

Ευνόητο που δεν γράφω τη πηγή φαντάζομαι...

nikos_abel
08/02/2011, 15:42
Α ρε Τζούλια, μας έκαψες...

dmf
08/02/2011, 15:46
το greekz ανοιξε και παλι, αλλα πλεον ειναι αδειο

lotinia
08/02/2011, 18:26
Μήπως ρε παιδιά θυμάτε κανείς τι password έβαζε στα rars η TeamHD,έχω κάποια και δεν μπορώ να τα ανοίξω.Κάπως teamHD@TheGreekz.com κάτι τέτοιο ήταν.

webassasin
08/02/2011, 18:32
αμα περισευει κανα invite στειλτε κ απο δω..

schumifer
08/02/2011, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από lotinia
Μήπως ρε παιδιά θυμάτε κανείς τι password έβαζε στα rars η TeamHD,έχω κάποια και δεν μπορώ να τα ανοίξω.Κάπως teamHD@TheGreekz.com κάτι τέτοιο ήταν.



teamHD

lotinia
08/02/2011, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
teamHD

Χρησιμοπιούσαν και άλλο ένα σαν αυτό που πόσταρα,αυτό το θυμόμουν.Tnx πάντως.

webassasin
09/02/2011, 19:44
to greekz που ανοιξε εχει τιποτα μεσα?

Xrated
09/02/2011, 20:24
http://www.youtube.com/watch?v=aCkX0KcNwrI
Δυσκολα διαφωνεις.

webassasin
09/02/2011, 20:41
ειμαι στο μαγαζι,δε μπορω να το ακουσω.
τι σκυλι ειναι αυτο ομως..
τι λεει πανω κατω?

Xrated
09/02/2011, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
ειμαι στο μαγαζι,δε μπορω να το ακουσω.
τι σκυλι ειναι αυτο ομως..
τι λεει πανω κατω?
χααχαχχαχα Joss stone ρε μεγαλη φωνη.Piracy is great λεει με λιγα λογια