PDA

View Full Version : Γιατί κολλάνε οι θερμοστάτες;



georgio
09/02/2011, 08:11
Δηλαδή, τι χαλάει; Ένα κυλινδράκι είναι που διαστέλλεται συναρτήσει της θερμοκρασίας και πιέζει μια πλάκα η οποία επαναφέρεται στη θέση της εξαιτίας ενός ελατηρίου.

Γιατί το κυλινδράκι ξαφνικά δεν ακολουθεί τις μεταβολές της θερμοκρασίας και μένει σταθερό σε ένα μήκος; Αφού η συστολή και η διαστολή εξαρτώνται από τις φυσικές ιδιότητες των υλικών.

Μεταβάλλεται η σύσταση του μετάλλου; :confused:

jimmis5
09/02/2011, 08:16
Κολαει το εμβολο απο τον πολυ καιρο,συνηθως κολαει ανοιχτος και γινεται κανονικα κυκλωμα.

THEOD
09/02/2011, 08:17
Απ 'ότι έχω δει σε χαλασμένους θερμοστάτες αυτοκινήτων συνήθως ή κόβεται το λάστιχο στεγανοποίησης ή από τα άλατα οξειδώνεται και μπλοκάρει η κίνηση του εμβόλου στον κύλινδρο...

georgio
09/02/2011, 08:19
Και δεν ζεσταίνεται ποτέ το μηχανάκι...

Άρα αν το παστουρώσω με WD-40, το βάλω σε βραστό νερό με Viakal κλπ θα στρώσει;

jimmis5
09/02/2011, 08:22
Παιζει και αυτο αλλα θα εχεις παντα το ανχος μην κολησει κλειστος.Το κοστος του ειναι πολυ μικρο για να μπεις σε αυτην την διαδικασια.Αν δεν παιζουν φραγκα απλα τον διαλυεις και κρατας το περιβλημα για να κανει εφαρμογη το καπακι και οταν εχεις βαζεις.

Γραφουν επανω στους ποσους βαθμους ανοιγουν:wave2:

OldMan
09/02/2011, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Και δεν ζεσταίνεται ποτέ το μηχανάκι...
Μια χαρά ζεστένεται αλλά αργεί λιγάκι ...:winka:

Βάλε τον θερμοστάτη σε βραστό νερό (υπολόγισε γύρω στους 75βC και δες αν θα ανοίξει ..

georgio
09/02/2011, 08:33
Ανοιχτός έχει μείνει. Δε με συμφέρει να τον διαλύσω γιατί μετά θα μείνει μεγαλύτερη διατομή ανοιχτή και θα αργεί ακόμα περισσότερο να ζεσταθεί.

OldMan όντως ζεσταίνεται αλλά αργεί αρκετά και αν έχεις να κάνεις μικρή διαδρομή σε κίνηση και μετά είσαι σε ανοιχτό δρόμο είναι θέμα.

OldMan
09/02/2011, 08:55
Ρίξτον τότε σε ζεστό νερό με Viakal αλλά μην τον αφήσεις πολύ ώρα γιατί το τσιμουχάκι θα γίνει σαν τα μούτρα μου ... :winka:

georgio
09/02/2011, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρίξτον τότε σε ζεστό νερό με Viakal αλλά μην τον αφήσεις πολύ ώρα γιατί το τσιμουχάκι θα γίνει σαν τα μούτρα μου ... :winka:

Έχει κάπου μέσα τσιμουχάκι αυτό;


223116

OldMan
09/02/2011, 09:02
Εμένα ρωτάς ..?? :look:

georgio
09/02/2011, 09:20
Εσύ δε μου 'πες για τσιμουχάκι; :p

Απλά όσο το βλέπω εγώ, ούτε τσιμουχάκι έχει κάπου, ούτε λόγος να υπάρχει τσιμουχάκι κάπου υπάρχει. Εκτός αν έχει κάποιο τσιμουχάκι μέσα στο έμβολο, αλλά και πάλι δε βλέπω το λόγο.

jimmis5
09/02/2011, 09:24
Τσιμουχα εχει στην εξωτερικη στεφανι μονο συνηθως για να στεγανοποιει με το καπακι του κολαρου.

georgio
09/02/2011, 09:34
Ok, άρα δεν έχει πουθενά ο θερμοστάτης τσιμούχα γιατί αυτή που λες, σε εμένα, είναι στο housing που τον κλείνει τελείως μέσα και πάνω σε αυτό πιάνουν οι σωληνώσεις.

thanx!

Gandalf dr685sm
09/02/2011, 09:37
Είχα παρόμοιο πρόβλημα με θερμοστάτη του Fiesta 78 που είχα τότε... κλασσικό πρόβλημα... το έβγαζα και το έβαζα σε ενα κατσαρολάκι με ζεστό νερό και ξύδι και δεν έμεναν καθόλου άλατα... μύριζε λίγο μετά, αλλά τουλάχιστον είχε μόνο το οξύ απο το ξύδι να αντιμετωπίσει...:D

georgio
09/02/2011, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Είχα παρόμοιο πρόβλημα με θερμοστάτη του Fiesta 78 που είχα τότε... κλασσικό πρόβλημα... το έβγαζα και το έβαζα σε ενα κατσαρολάκι με ζεστό νερό και ξύδι και δεν έμεναν καθόλου άλατα... μύριζε λίγο μετά, αλλά τουλάχιστον είχε μόνο το οξύ απο το ξύδι να αντιμετωπίσει...:D

Λες "το έβγαζα και το έβαζα σε ενα κατσαρολάκι...", το έκανες συχνά; Γιατί άμα είναι να το κάνω κάθε μήνα δεν είναι λύση. Ρωτάω για να ξέρω την αποτελεσματικότητα, δε στη λέω. :beer:

Tpap
09/02/2011, 10:17
Ναι έχει. Άν πατήσεις να κάτσει η ''τάπα'' που σπρώχνει το ελατήριο θα το δείς...