PDA

View Full Version : Ανταλλαγη με σμαρτ?????



Xrated
09/02/2011, 14:52
Στο car.gr βλεπω συχνα τυπους που ανταλασσουν μεγαλες μηχανες με σμαρτ.Εχω ακουσει και συζητηση live που τυπος ηταν αναμεσα να παρει σμαρτ η μπουσα.Οκ μπορω να δεχτω οτι καποιος θελει την οικονομια της μηχανης με την ανεση του αυτοκινητου.Αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως το μικροβιο της ταχυτητας εχοντας την πιο γρηγορη μηχανη μετατρεπεται σε μικροβιο της βραδυτητας(?) αγοραζοντας το πιο αργο αμαξι.Ισως το μικροβιο δεν υπηρξε ποτε,και η μηχανη ηταν απλα μηχανη καφε.Καποιος παθων ισως μου λυσει την απορια.

o teos
09/02/2011, 15:04
τα πραματα απλα...δυσκολοι καιροι για μηχανες η μια εκδοχη..δηλαδη λαστιχα 300 ευρα στην καλη σερβις ενα 150 στην καλη παλι κρανη μπουφαν γαντια και ενα μπουσα καιει παραπανω απο σμαρτ πιστεψε με..τα σμαρτ απλα εχουν μιδαμινο κοστος συντηρησης απο μια μηχανη μεγαλου κιβισμου...:o

απ την αλλη ναι ηταν καφετεριακιας τον ζαλισε η γκομενα για αυτοκινητακι και αφου ξεκ@βλωσε θελει τουτου....:p αυταααα πιστευω εγω...βεβαια υπαρχει και ενα μικρο ποσοστο που μπορει να ειχε καποιο ατυχημα η να τρομαξε η να την πηρε και απλα αλαξε γνωμη....αγνωστε οι βουλαι των καταναλοτων...:rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
10/02/2011, 04:28
απλο.δεν μπορουν να ξεχωρισουν τη διαφορα αναμεσα σε ενα σειτσεντο 1000 κ.εκ και σε ενα 1000αρι μηχανακι.σου λεει ''1000 και το ενα 1000 και το αλλο.σιγα τη διαφορα!'' :winka:

manhunter
10/02/2011, 04:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
απλο.δεν μπορουν να ξεχωρισουν τη διαφορα αναμεσα σε ενα σειτσεντο 1000 κ.εκ και σε ενα 1000αρι μηχανακι.σου λεει ''1000 και το ενα 1000 και το αλλο.σιγα τη διαφορα!'' :winka:



:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

Sapadak
10/02/2011, 04:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
απλο.δεν μπορουν να ξεχωρισουν τη διαφορα αναμεσα σε ενα σειτσεντο 1000 κ.εκ και σε ενα 1000αρι μηχανακι.σου λεει ''1000 και το ενα 1000 και το αλλο.σιγα τη διαφορα!'' :winka:

Αν το σεϊτσεντο ειναι το σπορτινγκ?
Θα απογοητευουν?

Gandalf dr685sm
10/02/2011, 04:36
οι περισσότεροι το δίνουν λόγω κόστους συντήρησης... Κακά τα ψέματα μια 1000αρα μηχανή έχει κόστος συντήρησης όσο και ενα 1600αρι αυτοκίνητο σε θέμα αναλώσιμων και συνεργείων. Το smart απο την άλλη , πέρα απο τα όποια προβλήματα έχει σαν 4τροχο (ρωτήστε να σας πουν ... μέχρι και κατέβασμα κινητήρα κάνουν) είναι φτηνό σε συντήρηση συγκριτικά... και όπως ειπώθηκε και πριν, όλα τα θηλυκά τραβάνε μάγκωμα με αυτό (μόνο αυτές ξέρουν το γιατί!! )

TROOPER
10/02/2011, 05:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Αν το σεϊτσεντο ειναι το σπορτινγκ?
Θα απογοητευουν?

πας καλα ρε λευτερη?

TROOPER
10/02/2011, 05:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
... Κακά τα ψέματα μια 1000αρα μηχανή έχει κόστος συντήρησης όσο και ενα 1600αρι αυτοκίνητο σε θέμα αναλώσιμων και συνεργείων...

:nono:

Gandalf dr685sm
10/02/2011, 05:54
Επιλέγω λοιπόν το Golf Tsi που έχει 122 αλογάκια περίπου ώς μοντέρνο αυτοκίνητο και για να είναι λίγο sport όπως και η 1000αρα σε μηχανή.

16αρια ελαστικά για Golf Tsi (που είναι και 1400cc )===> 400 ευρώ.. αντίστοιχα για μηχανές 1000ccm ,380 περίπου και καταναλώνονται πολύ πιο γρήγορα.

service ===> περίπου 400-450 ευρώ για το παραπάνω όχημα ανά 20.000ΚΜ περίπου... αντίστοιχα για 1000αρι το μεγάλο service απο όσο έχω διαβάσει εδώ μέσα είναι κανά 300-350αρι στο μισό διάστημα-10000ΚΜ (χωρίς φρένα κτλ και στα δύο οχήματα, μόνο φίλτρα, λάδια, μπουζί)

αλυσίδα-τακάκια κτλ... είναι κανά 300αρι και αυτά ανά 10-15.000 η αλυσίδα , τακάκια εξαρτάται απο τον αναβάτη και τον τρόπο οδήγησης.

Στο Golf έχει μόνο τακάκια (δεν παίζει αλυσίδα) ... είναι περίπου κανά 200αρι-250αρι μπρος πίσω!!

Τα μόνα που είναι φτηνότερα, είναι η ασφάλεια και τα τέλη κυκλοφορίας σε σύγκριση των δύο οχημάτων και αυτο΄λόγω κυβισμού....όσο για βενζίνη.. ναι... εκεί έχει τεράστια διαφορά υπέρ της μηχανής όσο και να την ζορίζεις... διότι αν το πατήσεις το γκαζάκι στο παραπάνω Golf... κάνει την ρουφήχτρα!!!

hidefnick
10/02/2011, 05:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
απλο.δεν μπορουν να ξεχωρισουν τη διαφορα αναμεσα σε ενα σειτσεντο 1000 κ.εκ και σε ενα 1000αρι μηχανακι.σου λεει ''1000 και το ενα 1000 και το αλλο.σιγα τη διαφορα!'' :winka:

BUSA=1300 SMART=700.... (seicento=900/1100/1200/1400)

ΑΑΑΑΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ????? Ακόμα και HardCore bikers δεν ξεχωρίσουν τη διαφορά :p :D

mikros boudas
10/02/2011, 05:59
το θεμα με το σμαρτ ειναι πως ειναι αμαξι No class,ειτε το εχεις βαλει σε δοσεις και βγαινεις ισα ισα ειτε το πηρες μετρητα και εχεις απο πισω καραβια,το αμαξι δε το δειχνει.
οποιοδηποτε αλλο αμαξι λεει "πηρα πολο γιατι δεν ειχα λεφτα να παρω γκολφ",για παραδειγμα.
οπως πανω κατω και οι μηχανες,το μπουσα ειναι ενα ειτε το πηρες με δοσεις σε 6 χρονια ειτε μετρητα.
γι αυτοι οι τυπαδες που παιρνουν μηχανη για καφε,παιρνουν σμαρτ η κανουν τραμπα μηχανη με σμαρτ,δε τους νοιαζει το οχημα αλλα η κατηγορια No class και η κατηγορια τιμης
σκεψου πως στα 13 χιλιαρικα(χοντρικα) που παιζουν αυτα τα 2 καινουργια,δε παιρνεις αλλο οχημα με "κυρος για την καφετερεια":beer:

SS 9/1/1900
10/02/2011, 06:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Στο car.gr βλεπω συχνα τυπους που ανταλασσουν μεγαλες μηχανες με σμαρτ.Εχω ακουσει και συζητηση live που τυπος ηταν αναμεσα να παρει σμαρτ η μπουσα.Οκ μπορω να δεχτω οτι καποιος θελει την οικονομια της μηχανης με την ανεση του αυτοκινητου.Αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως το μικροβιο της ταχυτητας εχοντας την πιο γρηγορη μηχανη μετατρεπεται σε μικροβιο της βραδυτητας(?) αγοραζοντας το πιο αργο αμαξι.Ισως το μικροβιο δεν υπηρξε ποτε,και η μηχανη ηταν απλα μηχανη καφε.Καποιος παθων ισως μου λυσει την απορια.
μην το βλέπεις μονόπλευρα...
αν κάποιος αυτήν την περίοδο θέλει να πουλήσει ακριβό ss μηχανάκι κατά 99% θα το παντρευτεί γιατί κανείς δεν θα δώσει cash να το αγοράσει και τα μαγαζιά κάνουν μόνο ανταλλαγές και δεν αγοράζουν με μετρητό, ειδικά τόσο ακριβά μηχανάκια.
μπορεί λοιπόν ο άλλος να βρεί τον πιτσιρικά που να είναι στις κ@υλες του και θέλει μηχανή (ενώ ήδη έχει smart γιατί δεν ήξερε να οδηγεί με ταχύτητες :lol: ) και να δώσει το smartάκι + μια χρηματική διαφορά.
ε, μετά το smart πουλιέται πολύ πιο εύκολα απο ένα busa πχ... ;)

TROOPER
10/02/2011, 06:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
BUSA=1300 SMART=700.... (seicento=900/1100/1200/1400)

ΑΑΑΑΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ????? Ακόμα και HardCore bikers δεν ξεχωρίσουν τη διαφορά :p :D

ααααααραααααα οι μπαικερς δεν ξερουν ουτε απο κυβισμο κουτιων :winka:

jimmy10
10/02/2011, 06:44
το sei ηταν ή 900 ή 1100

αααααραααα οι bikers ξερουν και απο κυβισμο και απο καλο λαδι...

TROOPER
10/02/2011, 06:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmy10
το sei ηταν ή 900 ή 1100

αααααραααα οι bikers ξερουν και απο κυβισμο και απο καλο λαδι...

μονο αν εχουν και αμαξι και ιταλικο μπουρδελο στο γκαραζ!:lol:

Lioulios
10/02/2011, 06:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
το θεμα με το σμαρτ ειναι πως ειναι αμαξι No class,ειτε το εχεις βαλει σε δοσεις και βγαινεις ισα ισα ειτε το πηρες μετρητα και εχεις απο πισω καραβια,το αμαξι δε το δειχνει.
οποιοδηποτε αλλο αμαξι λεει "πηρα πολο γιατι δεν ειχα λεφτα να παρω γκολφ",για παραδειγμα.
οπως πανω κατω και οι μηχανες,το μπουσα ειναι ενα ειτε το πηρες με δοσεις σε 6 χρονια ειτε μετρητα.
γι αυτοι οι τυπαδες που παιρνουν μηχανη για καφε,παιρνουν σμαρτ η κανουν τραμπα μηχανη με σμαρτ,δε τους νοιαζει το οχημα αλλα η κατηγορια No class και η κατηγορια τιμης
σκεψου πως στα 13 χιλιαρικα(χοντρικα) που παιζουν αυτα τα 2 καινουργια,δε παιρνεις αλλο οχημα με "κυρος για την καφετερεια":beer:

Πόσο δίκιο έχεις !!

...Και όχι μόνο για την καφετέρια . Είναι θέμα γενικού πρεστίζ ...Δεν έχουμε να φάμε ,αλλά το κινητό μπαίνει ίντερνετ κλπ κλπ .

Xrated
10/02/2011, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
το θεμα με το σμαρτ ειναι πως ειναι αμαξι No class,ειτε το εχεις βαλει σε δοσεις και βγαινεις ισα ισα ειτε το πηρες μετρητα και εχεις απο πισω καραβια,το αμαξι δε το δειχνει.
οποιοδηποτε αλλο αμαξι λεει "πηρα πολο γιατι δεν ειχα λεφτα να παρω γκολφ",για παραδειγμα.
οπως πανω κατω και οι μηχανες,το μπουσα ειναι ενα ειτε το πηρες με δοσεις σε 6 χρονια ειτε μετρητα.
γι αυτοι οι τυπαδες που παιρνουν μηχανη για καφε,παιρνουν σμαρτ η κανουν τραμπα μηχανη με σμαρτ,δε τους νοιαζει το οχημα αλλα η κατηγορια No class και η κατηγορια τιμης
σκεψου πως στα 13 χιλιαρικα(χοντρικα) που παιζουν αυτα τα 2 καινουργια,δε παιρνεις αλλο οχημα με "κυρος για την καφετερεια":beer:
Το πιο πιθανο σεναριο οντως.Αυτο ομως μην πτωει αυτους εδω μεσα που πηραν σμαρτ απο μπουσα,πειτε το!

kawasaki ZX-12
10/02/2011, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Στο car.gr βλεπω συχνα τυπους που ανταλασσουν μεγαλες μηχανες με σμαρτ.Εχω ακουσει και συζητηση live που τυπος ηταν αναμεσα να παρει σμαρτ η μπουσα.Οκ μπορω να δεχτω οτι καποιος θελει την οικονομια της μηχανης με την ανεση του αυτοκινητου.Αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως το μικροβιο της ταχυτητας εχοντας την πιο γρηγορη μηχανη μετατρεπεται σε μικροβιο της βραδυτητας(?) αγοραζοντας το πιο αργο αμαξι.Ισως το μικροβιο δεν υπηρξε ποτε,και η μηχανη ηταν απλα μηχανη καφε.Καποιος παθων ισως μου λυσει την απορια.


να απαντησω εγω στο ερωτημα σου μιας και το εχω κανει αυτο που περιγραφεις !!!!!!

βεβαια ειχα τους λογους μου!!!!!

και παμε απο την αρχη ειχα zx12 το κοστος συντηρησης-βενζινης ηταν πολυ μεγαλο το ειχα για την πληρη μετακινηση μου απο καθε κυριακη επιδαυρο αρτεμισιο ως καθε μερα στην δουλεια για καφε με βροχη και ηλιο και να πω πως μεχρι να το δωσω δεν ηξερα να οδηγαω αυτοκινητο δεν ειχα διπλωμα καν!!!!!!!!!!!!!!!!!

λοιπον μενει η γυναικα μου εγκυος μου αποφασιζω μετα απο πολλη σκεψη και κανα δυο παρατριχα τουμπες εχοντας και στο μυαλο μου το παιδι που ερχται λεω θα το δωσω και τι θα παρω?ας παρω κατι μικρο πολυ μικρο να βρισκω να παρκαρω παντου και παντα να μην εχειο κοστος συντηρησης και να εινξαι οικονομικο!!!!!

καπως ετσι παει σιγουρα υπαρχουν και παρα πολλοι που αγοραζουν τα λαθος μηχανακια και μετα ψαχνουν να τα δωσουν σε μενα δεν συνεβει αυτο ηξερα τι επερνα και το γουσταρα μακαρι να το ειχα ακομα μακαρι να ειχα την πολυτελεια να το συντηρησω !!!!!!

να πω και πως αμαξι η γυναικα μου ειχε και με βολευε γι αυτο δεν πηγαινα να βγαλω κιολας διπλωμα αλλα η εγκυμοσυνη μας αλλαξε τα σχεδια!!!!!

kawasaki ZX-12
10/02/2011, 11:16
Α!!!!!!μηχανη ξανααγορασα δεν το παρατησα το αθλημα απλα το ειδα πιο πρακτικα και πηρα 1 χτ 600 για να κινουμαι τι καλες μερες και για να κανω τις δουλειες μου απλα το πηρα 1 χρονο μετα απο την γεννηση του γιου μου που μου ειχε φυγει το πολυ αγχος!!!!!

Xrated
10/02/2011, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από kawasaki ZX-12
Α!!!!!!μηχανη ξανααγορασα δεν το παρατησα το αθλημα απλα το ειδα πιο πρακτικα και πηρα 1 χτ 600 για να κινουμαι τι καλες μερες και για να κανω τις δουλειες μου απλα το πηρα 1 χρονο μετα απο την γεννηση του γιου μου που μου ειχε φυγει το πολυ αγχος!!!!!
Αυτο ετοιμαζομουν να σε ρωτησω.Με καλυψες.

kawasaki ZX-12
10/02/2011, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Αυτο ετοιμαζομουν να σε ρωτησω.Με καλυψες.


χαχαχχααχαχαχα
αλλαξα πολλα απο τοτε μετα πηρα ενα νεξους μετα μπας και κατσω ησυχα δεν μου αρεσε μετα ενα ttr παλι δεν μου αρεσε μετα κατεληξα σε παπακι απλα και πρακτικα να κανω τις δουλειες μου γιατι με απολυσανε και δεν μπορουσα να συντηρησω κατι αλλο!!!!!

Xrated
10/02/2011, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από kawasaki ZX-12
χαχαχχααχαχαχα
αλλαξα πολλα απο τοτε μετα πηρα ενα νεξους μετα μπας και κατσω ησυχα δεν μου αρεσε μετα ενα ttr παλι δεν μου αρεσε μετα κατεληξα σε παπακι απλα και πρακτικα να κανω τις δουλειες μου γιατι με απολυσανε και δεν μπορουσα να συντηρησω κατι αλλο!!!!!
Μην πας σε ποδηλατο προσεξε γιατι θα επιβεβαιωσεις τη θεωρια μου οτι χανεται το μικροβιο του μοτοσυκλετιστη.Ετσι οπως το πας προσεχε!
Αστειυομαι ετσι...καταλαβαινω οτι αλλαζουν και οι προτεραιοτητες με την οικογενεια κλπ.

typhoon
10/02/2011, 11:29
--> kawasaki ZX-12


φιλαράκι προφανως εσυ αποτελλείς την εξαίρεση. Οι περισσότεροι απο μας πιστεύω ότι θα κάναμε το ίδιο στη θέση σου (επικείμενο παιδί και το μονο μεταφορικο μηχανή μεγάλου κυβισμου..) με τον ένα η τον άλλον τρόπο.

Εγώ πιστευω ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση μ όσα διάβασα παραπάνω. Αφενός για λόγους καφετεριας, αφετέρου γιατι όπως πολύ σωστά είπε κάποιος το σμάρτ (και γενικά το μικρο αμάξι) πουλιέται πολυ ευκολότερα (άρα άμεσα μετρητά!) απ ότι μια μεγάλη μηχανή.

Ειδικά το σμάρτ το κοιτάνε απο πιτσιρικάδες,έως αρκετά μεγαλύτερες ηληκιες (καθότι η καγιεν τσιμπαει λίγο τα καυσιμα...) και πιάνει και το γυναικείο ταργκετ γκρουπ μεγάλου ηληκιακού φάσματος κι εδώ (απο κλάμπινγκ και παρκάρισμα στη μητροπολεως να πάμε για ψωνια στην ερμου ώς σουπερ μαρκετ)

Ενω μια χιλιάρα ss απευθήνεται σε πολύ συγκεκριμένα άτομα

ermis1975
11/07/2011, 11:26
Για εμένα μια τέτοια ανταλλαγή συμβαίνει γιατί κάποις δεν είναι "μηχανόβιος"! Παίρνει μηχανή, κάνει το κέφι του ή διευκολύνεται στις μετακινήσεις του, μετά κουράζεται...θέλει κάτι που να μη βρέχεται, αλλάζει προσανατολισμό και παίρνει smart που είναι μικρό και δε καίει πολυ.
Επίσης κάνει οικογένεια... θέλει περισσότερη ασφάλεια, βαριέται τους 2 τροχους.

cityfly
11/07/2011, 15:10
είναι πολύ απλό
με αυτό το κουβαδάκι με ρόδες που θέλει να λέγεται και έξυπνο :p
μπορείς να έχεις το ίδιο αίσθημα έκρηξης αδρεναλίνης με οποιοδήποτε σούπερ σπορ
αρκεί να μπεις σε μια στροφή που με ένα οποιοδήποτε νορμάλ αμάξι θα έμπαινες με 50 με κάνα ... 40αρι το αίσθημα του τρόμου και του τώρα θα κάνει διπλό άξελ και τριπλό λουπ ταυτόχρονα είναι δεδομένο :p

panos1050
11/07/2011, 15:40
http://www.youtube.com/watch?v=3Xdks-j3yt0

και αμα ειναι κανα τετοιο γκολφακι

κιαυτο 1300 κυβικακια ειναι μωρε

Εχετλαίος
11/07/2011, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
είναι πολύ απλό
με αυτό το κουβαδάκι με ρόδες που θέλει να λέγεται και έξυπνο :p
μπορείς να έχεις το ίδιο αίσθημα έκρηξης αδρεναλίνης με οποιοδήποτε σούπερ σπορ
αρκεί να μπεις σε μια στροφή που με ένα οποιοδήποτε νορμάλ αμάξι θα έμπαινες με 50 με κάνα ... 40αρι το αίσθημα του τρόμου και του τώρα θα κάνει διπλό άξελ και τριπλό λουπ ταυτόχρονα είναι δεδομένο :p


Νutshell
http://www.youtube.com/watch?v=ju6t-yyoU8s

panavour
11/07/2011, 23:56
AN θες και ΣΜΑΡΤ και HAYABUSA παρε αυτο.

http://www.youtube.com/watch?v=CdJ84nho3_k&feature=related