PDA

View Full Version : Help Me (ιδιως Αθηναιοι)



SvsGreek
07/08/2005, 20:16
Παιδες θελω να μαθω πως θα παω απο σταθμο λαρισης στην Ραφηνα?

Ειμαι απο Σαλονικα κ δεν εχω κανει αυτην την ιδαδρομη ξανα! Ενω κατεβαινω καμια φορα τον χρονο Αθηνα δεν γνωριζω πως να παω Ραφηνα απο σταθμο Λαρισης.

Ο λογος που ρωταω ειναι επειδη κατεβαινω Αθηνα 13/8 Σαββατο κ ωρα 5¨30 το πρωι, κ θελω να προλαβω το πλοιο απο Ραφηνα που φευγει στις 07¨40. Δηλαδη μετα απο 2 ωρες.

Τι λετε, προλαβαινω? Πως να παω Ραφηνα?Κοστος ταξι? Μετρο παιζει εκει?

AFTER
07/08/2005, 20:35
Δυστυχως ο μονος τροπος ειναι ταξι!

Εκτος αν θες να μπεις στο μετρο και να πας σε καποιο σταθμο καπου πιο κοντα στην Ραφηνα,αλλα δεν συμφερει!

Καλο ταξιδι Σαλονικιε

:wave2:

n1k3man
07/08/2005, 20:43
ρε after δεν παιζουν και αστικα κτελ απο αλεξανδρας για ραφηνα?

Μήτσος1
07/08/2005, 23:36
Κατά τη γνώμη μου, ο πιο γρήγορος τρόπος συνδυάζει και τα 2 (μετρό και ταξί)

Δηλαδή μετρό μέχρι Κατεχάκη, και μετά ταρίφα για Ραφήνα μέσω Αττικής οδού. Αλλα επειδή φαντάζομαι ο φίλος θα έχει και βαλίτσες μαζί του, θα πρότεινα να πάρει ταρίφα κατ'ευθείαν από το Στ. Λαρίσσης, για να μη τα κουβαλάει όλα αυτά μέσα στο μετρό. Ειδικά αν λάβουμε υπ'όψιν οτι πρέπει να αλλάξει και στο Σύνταγμα, τότε σχεδόν επιβάλλεται.

Ύστερα επειδή η Αθήνα είναι σχεδόν άδεια από αυτοκίνητα, μάλλον τελικά ο ταρίφας είναι η πιο γρήγορη λύση.

955i
08/08/2005, 00:55
ταξι απο σταθμο Λαρισης ειναι πακετο να παρει γιατι ειναι τα λαμογια εκει και θα του ζαλισουμε τους ορχεις, υια εμενα καλυτερα το μετρο μεχρι Κατεχακη και απο εκει θα βρει ταξι ευκολα. Προσοχη ομως ολη η διαδρομη ειναι με μονη ταριφα γιατι η Ραφηνα ειναι εντος ζωνης, κανα 10ευρω την βλεπω την διαδρομη και χρονος κανα 20λεπτο:beer:

FestoNero
08/08/2005, 02:45
Ακουστε..
ΕΓΩ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ.
θα πας στο μετρο που ειναι απ'εξω απο το σταθμο λαρισης,
κ θα πας στο σταθμο του ηλεκτρικου ΒΙΚΤΟΡΙΑ (θα χρειαστει να αλλαξεις γραμμη, απο τη κοκκινη στη πρασινη)

απο τη βικτορια, θα ρωτησεις που ειναι τα κτελ για ραφηνα,
ειναι 5 λεπτα δρομος αν το πας κουτσο.
πας στο κτελ που παει ραφηνα, μπαινεις μεσα, καθεσαι, πληρωνεις 2 ευουρα.
(εναλλακτικα, παιρνεις μετρο εξω απο το σταθμο λαρισης,
αλλαζεις στο συνταγμα απο τη κοκκινη στη μπλε γραμμη κ κατεβαινεις στην εθνικη αμυνα.
εκει περιμενεις το κτελ που θα λεει ΡΑΦΗΝΑ,
μπαινεις κ πληρωνεις παλι 2 ευουρα.
πιο ευκολο, αλλα αποκλειεται να βρεις να κατσεις κ θα σε καταραστει ο οδηγος που τον βαζεις να σταματησει στη μεσογειων για να βαλει βαλιτσες..)
(αμα περιμενατε να βαλω κ τονους ειστε γελασμενοι..)
κατι αλλο, τα κτελ περνανε καθε 1 ωρα ΝΟΜΙΖΩ
Καλές Διακοπές!
ΕΝΤΙΤ: τωρα που το ξανασκεφτομαι, παρε ταξι. δυσκολα θα προλαβεις μεσα σε 2 ωρες.

stokos
08/08/2005, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από SvsGreek
Ο λογος που ρωταω ειναι επειδη κατεβαινω Αθηνα 13/8 Σαββατο κ ωρα 5¨30 το πρωι, κ θελω να προλαβω το πλοιο απο Ραφηνα που φευγει στις 07¨40. Δηλαδη μετα απο 2 ωρες.

Τι λετε, προλαβαινω? Πως να παω Ραφηνα?Κοστος ταξι? Μετρο παιζει εκει?
Θα σε πήγαινα εγώ ρε σκουλήκι, αλλά φεύγω διακοπές στην Χαλκιδική την προηγούμενη.
Πάρε ταξί. Στις 5.30 το πρωί, πάιζει να αργήσουν λίγο και τα πρωινά δορμολόγια του Ηλεκτρικού, οπότε μην το ρισκάρεις. Δε ξέρω κόστος αλλά δεν βλέπω και άλλη επιλογή.

SvsGreek
08/08/2005, 17:57
Eyxaristo paides gia oles tis apanthseis!!

Το κτελ που παει ραφηνα ξεκιναει απο πεδιο του αρεως αποτι με ειπαν στο τηλεφωνο.

Φευγει στις 5¨30, 5¨45, 6¨00, 6¨15 κ κανει λεει μια ωρα.
Ελπιζω τετοια ωρα κ μερα να κανει λιγοτερο.

Επομενος με συμφερει απο σταθμο λαρισης να παω πεδιο αρεως κ απο κει το κτελ.

Το θεμα ειναι πως παω πεδιο αρεως απο λαρισης?

Παιζει βεβαια να παρω κτελ απο σαλονικα που αφηνει απευθειας πεδιο κ ετσι no problem.

Τι λετε?

adam_tsouk
08/08/2005, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από SvsGreek
Eyxaristo paides gia oles tis apanthseis!!

Το κτελ που παει ραφηνα ξεκιναει απο πεδιο του αρεως αποτι με ειπαν στο τηλεφωνο.

Φευγει στις 5¨30, 5¨45, 6¨00, 6¨15 κ κανει λεει μια ωρα.
Ελπιζω τετοια ωρα κ μερα να κανει λιγοτερο.

Επομενος με συμφερει απο σταθμο λαρισης να παω πεδιο αρεως κ απο κει το κτελ.

Το θεμα ειναι πως παω πεδιο αρεως απο λαρισης?

Παιζει βεβαια να παρω κτελ απο σαλονικα που αφηνει απευθειας πεδιο κ ετσι no problem.

Τι λετε?


Από Λαρίσης (αν γίνουμε και λίγο υπερβολικοί) πας ακόμα και με τα πόδια (για τα δικά μου δεδομένα - αδύνατον:lol: )

Αν έχεις πολλά μπαγκάζια κοίτα μήπως σε βολέψει το κτελ που λες ότι σε αφήνει κατευθείαν στο Πεδίο του Άρεως. Αλλιώς τρένο. Είναι κοντά ο σταθμός, μια ευθεία για τα κτελ.

:wave2:

skous
09/08/2005, 23:57
loipon

min pas me treno

pare to KTEL ATTIKIS http://www.ktelattikis.gr/ pou feygei apo ton yperastiko sta8mo 8esalonikis kai se paei katey8eian sto pedio tou areos.

ekei katevaineis kai perneis to ktel pou paei gia rafina.

8a prolaveis SIGOURA kai ean rotiseis paizei kiolas na min plirwseis tin diadromi gia a8ina-rafina

SvsGreek
10/08/2005, 15:47
ηταν αυτη εως κ χθες.

Αλλα τελικα θα καεβω Παρασκευη βραδυ με εναν φιλο με το αμαξι του. Μια χαρα μου εκατσε.

Ευχαριστω παιδες!