PDA

View Full Version : honda xr 650 dallara



MAKIS-RR
14/04/2011, 19:37
Γεια σας παιδια
Καλωσορισε πισω το φορουμ...σκεφτομαι να παρω ενα xr 650 dallara.ειμαι ενασ πανευτυχης κατοχος ενος cbr600rr 2008 εδω και 2,5 χρονια αλλα τον τελευταιο καιρο δεν βρισκω παρεα για κανα ταξιδακι και πραγματικα το λυπαμαι να το βλεπω να καθεται...επειδη μεσα στην πολη δεν την βγαζω με ΤΙΠΟΤΑ σκεφτομαι να παρω ενα σουπερμοτο (μιας και ολη η παρεα μου προς εκει οδευει).θελω να κανω ομορφες κοντινεσ διαδρομες (μεχρι 100 χλμ) με αρκετεσ κλειστες στροφες...να στριβω απολαυστικα και γρηγορα αλλα ΧΩΡΙΣ προβληματα (αξιοπιστιας).ΔΕΝ ΘΕΛΩ να χαλαει και εχω πολλους φιλους με τετοιου ειδους μονοκυλινδρα (οχι χρ) και τα χω παρει απο φοβο.γνωμες παρακαλω???ειναι ελαφρυ σε αισθηση?στριβει?εχει ακριβα ανταλλακτικα?χαλαει ευκολα (δεν το νομιζω αλλα...)??καιει πολυ??τι ανεστραμενα του ταιριαζουν?ειναι καλο το μαμα το μπροστινο(ετσι ακουγεται)??απο φρενα???ισχυει το βαρος 127 κιλα αδειο που δινει η εταιρια?.....
ευχαριστω

daz
14/04/2011, 19:52
Πάρε ktm!

smc, smr :sun:

biglebowski
15/04/2011, 11:03
Για την χρηση που περιγραφεις παρ'το με κλειστα ματια!Αρκει να βρεις κανα καλο (κ οσο το δυνατον 'μαμα') γιατι κυκλοφορουν πολλα καγκουροσκισμενα
Φοβερο μηχανακι αν σ'αρεσουν τα μεγαλα thumbers παλαιας κοπης,vintage εμφανιση,αναλογικη τεχνολογια κ 90's αλητεια,αισθενεσαι 10+ χρονια νεοτερος οταν το οδηγεις,απ'τα καλυτερα funbikes ever,δεν βγαζουν οι εταιρειες τετοια μηχανακια πια..:(
Το καλυτερο κομματι του ειναι φυσικα το μοτερ του, οντας αλεξισφαιρο (καθε 1500 χλμ λαδια), με τοννους ροπης στις χαμηλομεσαιες κ μετα το αλουμινενιο του πλαισιο.Το μπροστινο του αν κ συμβατικο ειναι πολυ καλο κ δεν υπαρχει λογος εκτος της εμφανισης να μπλεξει καποιος με αλλαγη.
Δεν θα ελεγα το ιδιο κ για το πισω αμορτισερ που χωρις να ειναι κακο χανει με την χρηση τις αποσβεσεις του κ ενα aftermarket δεν θα χαλουσε κανενα..
Εκει που ποναει ειναι τα φρενα του οπου κ καθε βελτιωση (σωληνακια-δισκοι-τρομπα) αξιζει ;)
Επισης θα πρεπει να ζησεις χωρις κεντρικο διακοπτη (προσθετεις ευκολα αν θες) κ χωρις μιζα.Ακομα κ τα τελευταια μοντελα που απεκτησαν μιζα,χαλαει πολυ συντομα αφου τοποθετηθηκε απο ιταλικα τζιμανια :cry:.Τα 126 κιλα ειναι ψεμα,υπολογισε 140..
Για τα KTM τωρα που προτεινε ο φιλος,ειναι καλες μοτοσυκλετες,πιο συγχρονες κ υψηλοτερων μαλλον επιδοσεων απ'το XR αλλα....
-τα μοτερ τους αν κ βγαζουν περισσοτερα αλογα,τα βγαζουν ψηλα,δεν εχουν καλες χαμηλομεσαιες κ χανεται η αισθηση που εγω τουλαχιστον αγαπαω στα μονοκυλινδρα
-ειναι ΚΤΜ,ειναι ακριβα κ σιγουρα χαλανε ευκολοτερα
-Το smr ειναι κακασχημο κ το smc που ειναι πανεμορφο (ειδικα σε καποιες εκδοσεις),εχει σελλα καθαροαιμου..
Αυτα απο μενα,καλη τυχη σε οτι διαλεξεις:)

DrBig
15/04/2011, 11:23
Συμφωνω με οσα ειπε ο απο πανω, αλλα συμφωνω και με τον παρα-πανω. Το XR ειναι πολυ καλο μηχανακι αλλα δεκαετιας πλεον. Η ροπη χαμηλα στα 690 ανακταται με εξατμιση και χαρτη. Το 690SM το βρισκεις με τα ιδια πανω κατω χρηματα με XR, εχει πολυ αραιοτερα σερβις και μπορεις να κανεις και ταξιδι αν κατσει.
Τα XR με μιζα παντως τα δινουν πανακριβα, και για δευτερο ατομο δεν το συζηταμε καν.

MAKIS-RR
15/04/2011, 13:35
ευχαριστω παιδια θα το σκεφτω...χαλια φρενα το honda????οχι ρε πουσ... μου.σε αισθηση κ οδηγηση λογω βαρουσ (πχ ευκινησια,επαναφορα σε στροφες κτλ) τι λεει???

reinmeister
15/04/2011, 14:39
αψογο ειναι το μηχανακι...αν δεν σε ζοριζει η μανιβελα παρτο με κλειστα ματια...

biglebowski
15/04/2011, 15:28
Δευτερο ατομο παιρνει ανετα (για τον πολεμικο χαρακτηρα του) ειδικα αν ειναι κοπελα και για διαδρομες εως 100 χλμ η διακοπες σε νησι.
Στριβει μια χαρα κ με το σωστο λαστιχο βρισκει προσφυση παντου στους ελληνικους κολοδρομους.Χανει λιγο στο πλασαρισμα στην εισοδο λογω βαρυ στροφαλου κ ελλειψει μονοδρομου (θελει εμπειρο αναβατη),κερδιζει στην εξοδο ειτε ντριφταροντας ατελειωτα σε γυαλισμενη ασφαλτο ειτε ξεκολλωντας χαλικια+σουζαροντας σε συνθηκες καλης προσφυσης (σε κλειστες κ αργες στροφες αυτα,ε...).
Δεν θα γραψει ταχυτερους γυρους στα πιστακια κ τα φρενα του ειναι οριακα αποδεκτα κ αξιζει η αναβαθμιση τους.
Κ σαν γνησιο XR συνοδευεται με φοβερο soundrack (ειδικα με μαμα εξατμιση)

devil's animal
15/04/2011, 15:49
αν δεν σε πειραζει η μανιβελα, ψαξου να βρεις μηπως σε συμφερει να παρεις κανονικο XR650R και να βαλεις τις 17'' ζαντες εσυ...
κατα τ'αλλα οτι σου ειπαν και οι αλλοι...
:beer: :beer: :beer:

p@nos
15/04/2011, 19:39
pare ena bergo 650 ta xaruzoun pleon kai ase to papori :D :D :D

MAKIS-RR
17/04/2011, 19:18
ωραια τα μπεργκ αλλα ζημιαρικα...και εδω θελω να κανω μια παρενθεση...σερβισ ισχυει οτι κανει καθε 1500 χλμ??1,7 λαδι και καθε ποτε θελει ελεγχο βαλβιδων (περιπου)????

MAKIS-RR
17/04/2011, 19:24
και κατι ακομα...το μοταρντ με το εντουρο διαφερουν σε αμορτισερ η σε ρυθμισεις μονο???εχουν καμια αλλη διαφορα???(εννοειται οτι δεν ρωταω για φρενα,ζαντες)

devil's animal
17/04/2011, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAKIS-RR
ωραια τα μπεργκ αλλα ζημιαρικα...και εδω θελω να κανω μια παρενθεση...σερβισ ισχυει οτι κανει καθε 1500 χλμ??1,7 λαδι και καθε ποτε θελει ελεγχο βαλβιδων (περιπου)????


εγω του αλλαζω λαδια καθε 1000 και φιλτρο καθε 2η αλλαγη λαδιων. περνει ακριβως 2 λιτρα.
βαλβιδες λεει το manual νομιζω καθε 2000χλμ αλλα και καθε 3000χλμ να γινουν δεν τρεχει κατι...
τουλαχιστον στο δικο μου δεν ειχε θεμα...
:wave2:

reinmeister
17/04/2011, 19:26
το μανιουαλ λεει καθε 1000,αλλα με δρομισια χρηση καθε 5 ειναι οκ...λαδια επισης λεει καθε 1000 αλλα και 2000 να τ'αφησεις με καλο λαδι εισαι οκ...

ανεκαθεν η χοντα εδινε αυτα τα διαστηματα σερβις στα αγωνιστικα της,οπως σ' ολη η σειρα xr ,αλλα η ιστορια εχει δειξει οτι ειναι υπερβολικα...

αν σ'αρεσει παρτο λεμε...δεν παιρνει χαμπαρι...

McTalas
17/04/2011, 19:51
sorry για το σπαμ, αλλα γιατι το πουλανε 5000??? και ποιος το αγοραζει 5000??? μηχανακι 10ετιας...:confused:

sapila racing
17/04/2011, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
sorry για το σπαμ, αλλα γιατι το πουλανε 5000??? και ποιος το αγοραζει 5000??? μηχανακι 10ετιας...:confused:

Τα 4000 τα παίρνει ο Νταλάρας. :lol: :rotflmao:

devil's animal
17/04/2011, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
sorry για το σπαμ, αλλα γιατι το πουλανε 5000??? και ποιος το αγοραζει 5000??? μηχανακι 10ετιας...:confused:

ναι, βασικα υπαρχει ενα θεμα με την τιμη...:rolleyes:

οταν εψαχνα εγω για το δικο μου, εβρισκα κατι υπερβολικα 6000€ και 6500€ (μιλαμε για Οκτωβριο 2008)..

τελικως βρηκα ενα με 4300 και το πηρα 3600.

δεν εχω καταλαβει γιατι κραταει τοσο πολυ τιμη. ισως ειναι το θεμα "good old Honda"...:look:

ziggΥ
17/04/2011, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Τα 4000 τα παίρνει ο Νταλάρας. :lol: :rotflmao:
:rotflmao: :bawl:

p@nos
17/04/2011, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAKIS-RR
ωραια τα μπεργκ αλλα ζημιαρικα...και εδω θελω να κανω μια παρενθεση...σερβισ ισχυει οτι κανει καθε 1500 χλμ??1,7 λαδι και καθε ποτε θελει ελεγχο βαλβιδων (περιπου)????


φιλε δε παθαινουν τιποτα καποια λιγα βαραγαν ρουλεμαν στο στροφαλο που αμα βαλεις μετα αυτα που πρεπει δε θα ξαναβαρεσει ΠΟΤΕ...

για πολιτικο ο μπεργκος ειναι παρα πολυ δυνατος και παρα πολυ ελαφρυς, βεβαια εχει λιγο ραθυμνο μοτερ(650κε) αλλα εινα πιστονια και κλοτσια...


φυσικα σε σχεση με το xr ειναι σα να σιγκρινεις νεροπιστολο με μπαζουκας...μη το σκεφτεσαι καν στην τιμη που τα δινουν πλεον ειδικα...



καλο χρυσο το χρ πριν 20 χρονια ηταν πολυ καλο...αλλα ακομα και οταν εβγαινε με τα υπολοιπα ηταν ξεπερασμενο κατα πολυ...δυνατο το μοτερ του για την εποχη του(λιγο πιο δυνατο απο τα 640)...αλλα οπως ολα τα πολιτικα ηταν ψοφιο...αμα του βαλεις πιστονια εκκεντροφορους ολοσωμες φσρ κλπ κλπ κλπ μπορει να παει στα 60 αλλα θα χεις σκασει ενα σκασμο λεφτα για κατι που δε το αξιζει και αμα σε πετυχει κανας μπεργκος θα σε περασει με σουζα...

και το προβλημα ειναι πως πασχει σε ολα(πλαισιο φρενα αναρτησεις εξοπλισμος...)η αληθεια ιεναι πως μου αρεσει σα μηχανακι και νοοτροπια και θα εδινα ενα 2χιλιαρο για να παρω ενα για καθε μερα...αλλα σε καμια περιπτωση δεν αξιζει παραπανω και αυτη ειναι η πραγματικοτητα...

σκεψου το μπεργκο παντως...και αμα θες αλλου επισης αξιοπιστα κοιτα χασκυ...ειναι εντελως σκυλια και δε καταλαβαινουν τιποτα...

MAKIS-RR
18/04/2011, 15:25
ευχαριστω πολυ ρε παιδια...ξερω οτι ειμαι κουραστικος σαυτο αλλα ειμαι κατοχοσ 4κυλινδρου και δεν εχω συνηθισει (ουτε και θελω) σε προβληματα η εκτεταμενα σερβις.ειπα να το γυρισω σε μονοκυλινδρο αλλα με τρωει η αξιοπιστια...μου φαινεται σε κανενα drz 400 θα παω αν και θελω λιγο παραπανω δυναμη...αλλα το εψαξα και μου φαινεται πολυ καλο.τεσπα ευχαριστω παντωσ θα το σκεφτω πολυ.ξερετε αν μπαινει στο σμ610 ανθρωπινη εξατμιση???δεν μιλαω για θορυβο η αλογα αλλα λιγο πιο διακριτικο και μικρο...

ziggΥ
18/04/2011, 15:28
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1391736/ :smokin:

devil's animal
18/04/2011, 16:10
επειδη ημουν στην ιδια φαση με εσενα πριν λιγα χρονια...ειχα ενα ΖΧ636 και ηθελα και ενα motard...
ειχα δημιουργησει αυτο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=67612&highlight=%E8%E5%EB%F9+%F0%EF%EB%E9%F4%E9%EA%EF) το thread...

διαβασε το..
μπορει να σε διαφωτισει..
αλλωστε δεν εχουν αλλαξει και πολλα απο τοτε οσον αφορα το θεμα motard...
:wave2:

p@nos
18/04/2011, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAKIS-RR
ευχαριστω πολυ ρε παιδια...ξερω οτι ειμαι κουραστικος σαυτο αλλα ειμαι κατοχοσ 4κυλινδρου και δεν εχω συνηθισει (ουτε και θελω) σε προβληματα η εκτεταμενα σερβις.ειπα να το γυρισω σε μονοκυλινδρο αλλα με τρωει η αξιοπιστια...μου φαινεται σε κανενα drz 400 θα παω αν και θελω λιγο παραπανω δυναμη...αλλα το εψαξα και μου φαινεται πολυ καλο.τεσπα ευχαριστω παντωσ θα το σκεφτω πολυ.ξερετε αν μπαινει στο σμ610 ανθρωπινη εξατμιση???δεν μιλαω για θορυβο η αλογα αλλα λιγο πιο διακριτικο και μικρο...


ta drz εχουν καποια θεματακια με τη γλιστρα της καδενας και καποια τα καναν ολα κομματια μεσα...

ο μπεργκος ειναι εντελως πολεμικος και οπως σου πα αααααν ερθει η κακια η ωρα φτιαχνεται μια και καλη...ειναι τοσο πολυ που με ενα ζευγαρι λαστιχα το βαζεις πιστα και παιζεις με καθαροαιμα 450...το χρ που προσωπικα μου αρεσει πολυ λογο του βιντατζ σχεδιασμου/χαρακτηρα ειναι παρα πολυ παλιο και απαρχαιομενο...

τα lc4 παροτι τα χαριζουν απεφυγε τα δε κανουν για καθημερινα ειδικα βγαζουν ζημιες και θα χεις τρεχαματα...πολυ σκυλια ειναι τα χουσβαρνα οπως σου πα ηδη....καμια σχεση με το μπουζουκι το 400 γενικα ομως μιας και εχουν αναρτησεις φρενα πλαισια κλπ κλπ κλπ και ειναι και παρα πολυ ομορφα...επισης τα βρισκεις παρα πολυ φτηνα...γενικα αμα θες να βαλεις και τη διασκεδαση στην καθημερινοτητα σου θα πρεπει να κινηθεις ευρωπη αναγκαστικα μιας και ειναι ετοιμα...


τα κατεμ τα 690 ειναι εντελως αθραυστα και παααααρα πολυ δυνατα για πολιτικα αλλα ειναι ακριβα σε μεταχειρισμενα και μαλλον θα ξεφευγουν απο το μπατζετ σου...αν το σηκωνει η τσεπη σου παντως μη το σκεφτεσαι καν...

devil's animal
18/04/2011, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ta drz εχουν καποια θεματακια με τη γλιστρα της καδενας και καποια τα καναν ολα κομματια μεσα...

ο μπεργκος ειναι εντελως πολεμικος και οπως σου πα αααααν ερθει η κακια η ωρα φτιαχνεται μια και καλη...ειναι τοσο πολυ που με ενα ζευγαρι λαστιχα το βαζεις πιστα και παιζεις με καθαροαιμα 450...το χρ που προσωπικα μου αρεσει πολυ λογο του βιντατζ σχεδιασμου/χαρακτηρα ειναι παρα πολυ παλιο και απαρχαιομενο...

τα lc4 παροτι τα χαριζουν απεφυγε τα δε κανουν για καθημερινα ειδικα βγαζουν ζημιες και θα χεις τρεχαματα...πολυ σκυλια ειναι τα χουσβαρνα οπως σου πα ηδη....καμια σχεση με το μπουζουκι το 400 γενικα ομως μιας και εχουν αναρτησεις φρενα πλαισια κλπ κλπ κλπ και ειναι και παρα πολυ ομορφα...επισης τα βρισκεις παρα πολυ φτηνα...γενικα αμα θες να βαλεις και τη διασκεδαση στην καθημερινοτητα σου θα πρεπει να κινηθεις ευρωπη αναγκαστικα μιας και ειναι ετοιμα...


τα κατεμ τα 690 ειναι εντελως αθραυστα και παααααρα πολυ δυνατα για πολιτικα αλλα ειναι ακριβα σε μεταχειρισμενα και μαλλον θα ξεφευγουν απο το μπατζετ σου...αν το σηκωνει η τσεπη σου παντως μη το σκεφτεσαι καν...



ρε μαλεα Πανο, γιατι πας να το καψεις το παιδι με το μπεργκο??
ξερεις πολλους μπεργκους που κυκλοφορουν?
και απο αυτους που ξερεις, εχεις ιδεα ποσες γενικες εχουν??

ναι, πυροβολα ειναι, αλλα γινονται και χαρτοπολεμος για πλακα...

για τα ΚΤΜ συμφωνω και εγω αλλα δεν ειναι τα αλογα που υποστηριζουν.
στο λεω γιατι εχω ανοιξει με ουκ ολιγα 690...

ισως μια καλη λυση θα ηταν το Husqvarna το 610 αλλα δεν ξερω τι γινεται με την αντιπροσωπια (BMW) πλεον....:rolleyes:

p@nos
18/04/2011, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ρε μαλεα Πανο, γιατι πας να το καψεις το παιδι με το μπεργκο??
ξερεις πολλους μπεργκους που κυκλοφορουν?
και απο αυτους που ξερεις, εχεις ιδεα ποσες γενικες εχουν??

ναι, πυροβολα ειναι, αλλα γινονται και χαρτοπολεμος για πλακα...

για τα ΚΤΜ συμφωνω και εγω αλλα δεν ειναι τα αλογα που υποστηριζουν.
στο λεω γιατι εχω ανοιξει με ουκ ολιγα 690...

ισως μια καλη λυση θα ηταν το Husqvarna το 610 αλλα δεν ξερω τι γινεται με την αντιπροσωπια (BMW) πλεον....:rolleyes:



οπως τα λεω για το μπεργκο το μονο που βγαζουν ειναι ρουλεμαν στο στροφαλο...το χα ψαξει πολυ το θεμα γιατι ημουν ετοιμος να παρω...αλλα εχασα ενα το καλοκαιρι 08 μοντελο που χε βαρεσει ρουλεμαν και ο τυπος το χαριζε και μου χει μεινει αποθυμενο :bawl: :bawl: :bawl:


τωρα τα 690 ειναι παρα πολυ δυνατα οπως και να το κανουμε, καμια σχεση με τα παλαιοτερης γενιας sm...δεν ειναι τα 65 αλογα που λεει η κατεμ(και η χοντα το χρ 62 αλογα το δινει :lol: :lol: :lol: ) αλλα βγαζουν μαμα γυρω στα 56 τροχο που δεν εινια καθολου λιγα, αν σκεφτεις οτι ουσιαστικα ριχνει σε ολα τα προηγουμενα σμ σχεδον 10 αλογα στο κεφαλι...το χρ ειναι λιγο πιο γρηγορο απο τα lc4 τα 640...με το 690 δεν εχει καμια ελπιδα...τωρα στο δικο σου δε ξερω τι εχεις κανει παντως τα εχω οδηγησει ολα και ειναι με διαφορα τα πιο δυνατα με μαμα εξατμισεις...παντα μιλαμε για στοκ μηχανακια γιατι οποιο απο τα παλια σμ αν οδηγησεις πειραγμενο παιρνει αρκετα σε σχεση με το μαμα....



οντως το χουσβαρνα ειναι πολυ καλη εναλλακτικη και απ'οτι ξερω δεν υπαρχει προβλημα με ανταλλακτικα...αν και τα ρημαδια αυτα δε χαλανε κιολας παραδοξως παροτι ιταλικα :lol: :lol: :lol:

devil's animal
18/04/2011, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
οπως τα λεω για το μπεργκο το μονο που βγαζουν ειναι ρουλεμαν στο στροφαλο...το χα ψαξει πολυ το θεμα γιατι ημουν ετοιμος να παρω...αλλα εχασα ενα το καλοκαιρι 08 μοντελο που χε βαρεσει ρουλεμαν και ο τυπος το χαριζε και μου χει μεινει αποθυμενο :bawl: :bawl: :bawl:


τωρα τα 690 ειναι παρα πολυ δυνατα οπως και να το κανουμε, καμια σχεση με τα παλαιοτερης γενιας sm...δεν ειναι τα 65 αλογα που λεει η κατεμ(και η χοντα το χρ 62 αλογα το δινει :lol: :lol: :lol: ) αλλα βγαζουν μαμα γυρω στα 56 τροχο που δεν εινια καθολου λιγα, αν σκεφτεις οτι ουσιαστικα ριχνει σε ολα τα προηγουμενα σμ σχεδον 10 αλογα στο κεφαλι...το χρ ειναι λιγο πιο γρηγορο απο τα lc4 τα 640...με το 690 δεν εχει καμια ελπιδα...τωρα στο δικο σου δε ξερω τι εχεις κανει παντως τα εχω οδηγησει ολα και ειναι με διαφορα τα πιο δυνατα με μαμα εξατμισεις...παντα μιλαμε για στοκ μηχανακια γιατι οποιο απο τα παλια σμ αν οδηγησεις πειραγμενο παιρνει αρκετα σε σχεση με το μαμα....



οντως το χουσβαρνα ειναι πολυ καλη εναλλακτικη και απ'οτι ξερω δεν υπαρχει προβλημα με ανταλλακτικα...αν και τα ρημαδια αυτα δε χαλανε κιολας παραδοξως παροτι ιταλικα :lol: :lol: :lol:


με το μπεργκο κραταω ΠΟΛΛΕΣ επιφυλαξεις για τις ζημιες που βγαζει (και απο μια προχειρη ματια στο car.gr ειδα οτι πολλα εχουν περασει γενικη μοτερ)...+ οτι οι περισσοτεροι δεν τα λενε...

για τα ΚΤΜ ειναι περιπου οπως τα λες...πανε γυρω στα 55-58 εξατμισομενα...σε σωστο δυναμομετρο.
εγω τους φευγω στην αρχη λογω ροπης αλλα μετα στις μεσαιες με μαζευουν και στις ψηλες με περνανε (μιλαμε για μετα τα 160χλμ)..υπ'οψιν οτι φοραω και εγω μονο εξατμιση-καρμπ.:winka:

DrBig
18/04/2011, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
με το μπεργκο κραταω ΠΟΛΛΕΣ επιφυλαξεις για τις ζημιες που βγαζει (και απο μια προχειρη ματια στο car.gr ειδα οτι πολλα εχουν περασει γενικη μοτερ)...+ οτι οι περισσοτεροι δεν τα λενε...

για τα ΚΤΜ ειναι περιπου οπως τα λες...πανε γυρω στα 55-58 εξατμισομενα...σε σωστο δυναμομετρο.
εγω τους φευγω στην αρχη λογω ροπης αλλα μετα στις μεσαιες με μαζευουν και στις ψηλες με περνανε (μιλαμε για μετα τα 160χλμ)..υπ'οψιν οτι φοραω και εγω μονο εξατμιση-καρμπ.:winka:

Ο καταλληλος χαρτης στο 690 κλεινει τις τρυπες που εχουν στα χαμηλομεσαια :winka:

devil's animal
18/04/2011, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ο καταλληλος χαρτης στο 690 κλεινει τις τρυπες που εχουν στα χαμηλομεσαια :winka:

και με DukeIII και με 690smr εξατμισομενα και γενικα πειραγμενα σε χαρτες και τα ρεστα...δεν το ειδα αυτο...

το θεμα ειναι να υπαρχει χαρτης που να κλεινει τρυπες χαμηλομεσαιες ΚΑΙ να αποδιδει καλα ψηλα!! :winka:

MAKIS-RR
18/04/2011, 17:29
ρε devil για πες πως σου φανηκε το χρ...δεν μου φαινεται να το μετανοιωσες...στις βαλβιδες κοκορακια με παξιμαδι εχει η καπελοτα?

p@nos
18/04/2011, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

για τα ΚΤΜ ειναι περιπου οπως τα λες...πανε γυρω στα 55-58 εξατμισομενα...σε σωστο δυναμομετρο.
εγω τους φευγω στην αρχη λογω ροπης αλλα μετα στις μεσαιες με μαζευουν και στις ψηλες με περνανε (μιλαμε για μετα τα 160χλμ)..υπ'οψιν οτι φοραω και εγω μονο εξατμιση-καρμπ.:winka:


παιζει ρολο και ο οδηγος...αν τα οδηγησεις θα καταλαβεις τηδιαφορα σιγουρα...και στο χρ ολοσωμη και καλο καρμπ δινουν το κατιτις ετσι κι αλλιως που θα κανει τη διαφορα απο το μαμησιο...

DrBig
18/04/2011, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
και με DukeIII και με 690smr εξατμισομενα και γενικα πειραγμενα σε χαρτες και τα ρεστα...δεν το ειδα αυτο...

το θεμα ειναι να υπαρχει χαρτης που να κλεινει τρυπες χαμηλομεσαιες ΚΑΙ να αποδιδει καλα ψηλα!! :winka:


φανταζομαι να υπαρχει, το τι κανει ενας χαρτης χαμηλα δεν εχει σχεση με το τι κανει ψηλα. Τα 690 νομιζω εχουν 46μμ σωματα ψεκασμου, οποτε τα χαμηλα τους θα ειναι παντα αδυναμα σε σχεση με το τι θα μπορουσαν να ειναι. Παντως το βρισκω ενδιαφερον αυτο που λες για τις κοντρες. Ισως να τιθεται και θεμα γραναζωματος. Οπως επισης πιστευω οτι το xr ειναι γαματο μηχανακι-βαση για κατι πολεμικο, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν με πειθει οπως λεει και Πανος η τιμη που τα βρισκει κανεις. Τι στιγμη που τα 690smr πανε στα 4500 πλεον.
Σε αυτα δινεις αλλα 500 για ενα vortex εγκεφαλο και εκλεισες.

p@nos
18/04/2011, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

το θεμα ειναι να υπαρχει χαρτης που να κλεινει τρυπες χαμηλομεσαιες ΚΑΙ να αποδιδει καλα ψηλα!! :winka:


to χαρακτηριστηκο των 690 ειανι οτι ψιλα τρελαινονται...παντως δεν ειναι ψοφια χαμηλα-μεσσαια...απλα η διαφορα που κανει στις ψηλες ειναι που το κανει να μοιαζει ψοφιο χαμηλα...βρες ενα να οδηγησεις και θα καταλαβεις...αμα ιενα ικαι smc που ιεναι πολυ πιο ελαφρυ απο τα υπολοιπα η διαφορα ιεναι παρα πολυ μεγαλη...


εντιτ:μιας και επιασε το θεμα γραναζομα ο μπιγκουλας, με σμρ ειχα πιασει 180 χωρις να το καταλαβω και το μοτερ ανεβαζε για χαβαλε, εχουν πολυ μακρυες σχεσεις ετσι κι αλλιως...

MAKIS-RR
18/04/2011, 17:43
γνωριζει κανεις αληθινα κιλα σμ 610???

DrBig
18/04/2011, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAKIS-RR
γνωριζει κανεις αληθινα κιλα σμ 610???

150 πληρες υγρων (+βενζινη)

p@nos
18/04/2011, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Τι στιγμη που τα 690smr πανε στα 4500 πλεον.




nai αλλα ειναι τοσο ασχημο που ουτε σε αυτα τα λεφτα δε το παιρνεις


:rotflmao: :bawl: :rotflmao: :bawl: :rotflmao:

MAKIS-RR
18/04/2011, 17:49
πλακα μου κανεισ...σοβαρα?ειδα οτι ηταν 140 αδειο και λεω αμα τα παραλενε κιολας γεματο θα πιανει τα 160...

devil's animal
18/04/2011, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAKIS-RR
ρε devil για πες πως σου φανηκε το χρ...δεν μου φαινεται να το μετανοιωσες...στις βαλβιδες κοκορακια με παξιμαδι εχει η καπελοτα?

νομιζω καπελοτα αλλα μην σε παρω και στον λαιμο μου...:lol:
για τα τεχνικα ρωτα το μελος reinmeister...

οσο για την οδηγηση δεν μπορω να σου πω και πολλα πραγματα...
μια δυο φορες εχω οδηγησει ΚΤΜ και απλα μου φανηκε πολυ αχρωμο..:sick:
απουσιαζουν οι κραδασμοι του XR και γενικα ειναι σαν να οδηγας δικυλινδρο ή τρικυλινδρο...

ψηλα ανοιγουν καλα και εχουν διαρκεια σε σχεση με το XR...

το XR απο την αλλη μου θυμιζει τρακτερ. αφθονη δυναμη παντου (εκτος απο τις ψηλες στροφες)...
νομιζεις οτι μπορεις να ξεκολλησεις και απο βαλτο με slick λαστιχα μονο και μονο εξαιτιας της ροπης του.

γενικα εγω το επελεξα λογω της αξιοπιστιας του και της μοναδικοτητας που ηθελα να εχω. μπορει να εκανα το βημα για KTM 690SMC αλλα δεν ειχα τοσα λεφτα cash τοτε και μετα εμαθα και για κατι χαζα προβληματακια..για το XR δεν εχω ακουσει τιποτα.


αλλωστε η νοοτροπια μου ηταν και ειναι οτι, μπορω να θυσιασω 5-6 αλογα στον βωμο της αξιοπιστιας.
αφου σε κοντρες δεν το κατεβαζω για να αποζητω την απολυτη ιπποδυναμη και γενικα τα γκαζια του τα εχει, ποιος ο λογος να ψαχνομαι περαιτερω??:confused:

DrBig
18/04/2011, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
nai αλλα ειναι τοσο ασχημο που ουτε σε αυτα τα λεφτα δε το παιρνεις


:rotflmao: :bawl: :rotflmao: :bawl: :rotflmao:


μια χαρα ειναι, ειδικα το prestige :rolleyes:

DrBig
18/04/2011, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAKIS-RR
πλακα μου κανεισ...σοβαρα?ειδα οτι ηταν 140 αδειο και λεω αμα τα παραλενε κιολας γεματο θα πιανει τα 160...

Τα νουμερα της χουσκβαρνα ειναι αληθινα.

MAKIS-RR
18/04/2011, 17:54
ωραια.γνωριζει κανεις την συχνοτητα των σερβισ απο το σμ 610?ναι ειμαι αναμεσα σαυτα τα 2 πλεον οπως ολοι καταλαβατε .απο αισθηση βαρουσ πωσ τα παει το χρ devil?εσενα βρηκα να το εχεισ εσενα θα πριξω :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DrBig
18/04/2011, 17:55
βαλβιδες στο χρ ειναι με κοκορακια αν δεν κανω λαθος.

DrBig
18/04/2011, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAKIS-RR
[B]ωραια.γνωριζει κανεις την συχνοτητα των σερβισ απο το σμ 610?

εδω εισαι
http://www.cafehusky.com

γενικα νορμαλ. Λαδια πιο αραια απο το χρ αλλα βαλβιδες μια απο τα ιδια. Επισης με κοκορια.

Μονο θεμα με το 610 ειναι συχνες σχετικα αλλαγες καδενας εκκεντροφορων, αλλα ενδεχεται να ειναι θεμα αυτοματου τεντωτηρα που αλλαζει με μανιουαλ και τελος.

devil's animal
18/04/2011, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
φανταζομαι να υπαρχει, το τι κανει ενας χαρτης χαμηλα δεν εχει σχεση με το τι κανει ψηλα. Τα 690 νομιζω εχουν 46μμ σωματα ψεκασμου, οποτε τα χαμηλα τους θα ειναι παντα αδυναμα σε σχεση με το τι θα μπορουσαν να ειναι. Παντως το βρισκω ενδιαφερον αυτο που λες για τις κοντρες. Ισως να τιθεται και θεμα γραναζωματος. Οπως επισης πιστευω οτι το xr ειναι γαματο μηχανακι-βαση για κατι πολεμικο, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν με πειθει οπως λεει και Πανος η τιμη που τα βρισκει κανεις. Τι στιγμη που τα 690smr πανε στα 4500 πλεον.
Σε αυτα δινεις αλλα 500 για ενα vortex εγκεφαλο και εκλεισες.


ειπαμε η τιμη ειναι ενα θεμα...αλλα δεν σου κανει εντυπωση το ΓΙΑΤΙ ενα μηχανακι σχεδον 10 χρονων να εχει κρατησει τιμη και καποια αλλα (που ειναι και πιο δυνατα και πιο καινουργια) να δινονται στα ιδια γκαφρα??

αλλωστε αν ψαξεις μπορεις να βρεις XR και με λιγα (σχετικα) χρηματα, αρκει να μην εχεις απαιτησεις σε extras...

οσον αφορα το γραναζωμα...εγω το εχω μακρυνει πολυ σε σχεση με αυτο που ηταν...ΑΛΛΑ εχω 5ταχυτο σασμαν.

τελικιασμενο στο οργανακι της VAPOR εχω δει 195. το θεμα ειναι οτι μετα τα 160-170 βαριεται να ανεβασει κι'αλλο...:rolleyes:

daz
18/04/2011, 17:58
Τα 610 δεν χαλάνε, από ηλεκτρικά σε αφήνουν :lol: Αν ο Qspec γυρίσει καβάλα στο μηχανάκι του, από κει που έχει σκοπό να πάει να πάρεις Husvarna! :bawl:
Νταξ πλάκα κάνω. Τα 610 ήταν πολλά χρόνια στην αγορά και έχουν καλό όνομα και ο Q θα είναι ο πρώτος που θα κάνει τέτοιο ταξίδι με husvarna.

Εγώ είπα απ' την αρχή 690 γιατί έψαχνε για xr νταλάρα και μετά ρωτούσε τι ανάποδα να του βάλει. Αν είναι να πάρει οτιδήποτε άλλο και να του κοστίσει όσο ένα 690 θα κάνει μ@.

Αν είναι να πάρει οτιδήποτε άλλο και του κοστίσει κοντά στα λεφτά που κάνει το 690 θα κάνει μ@.

Αν πάρει οτιδήποτε άλλο και του κοστίσει περισσότερο από ένα 690 θα ζητήσω απ' τον sniper να με μπανάρει.

Τα Husaberg δε σπάνε τόσο εύκολα αλλά έχουν τρελή συντήρηση. Αν ένας Bergos έχει γράψει μπόλικα χλμ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν δεν ανοίξεις να μετρήσεις ανοχές.
Όσα έσπασαν, έσπασαν γιατί δεν βρέθηκε κάποιος να σπάσει το κεφάλι του ιδιοκτήτη τους.
Απ' το 2000 και για μερικά χρόνια όταν τα ένα Ηsbrg650 έβγαινε στον δρόμο όλα τα άλλα μονοκύλινδρα κάθονταν "φρόνιμα". Ακόμα και οι κωλοπειραγμένοι δούκες.

Το μόνο καθαρόαιμο που μπορεί να αντέξει πολιτική χρήση με πιο ήπια συντήρηση είναι το wr της Yamaha.

Πόσο έχουν τα νταλάρα?

http://www.xe.gr/automoto/used-bikes-KTM,SM-2356010.html
2008 με ακραπες τιμή συζητήσιμη.

http://www.xe.gr/automoto/used-bikes-KTM,LC4-2975157.html
2008 με 9500χλμ

Ξανά..
Πόσο έχουν τα νταλάρα?
Γιατί είπαμε?
Α ναι, είπαμε!!! :lol:

daz
18/04/2011, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
nai αλλα ειναι τοσο ασχημο που ουτε σε αυτα τα λεφτα δε το παιρνεις


:rotflmao: :bawl: :rotflmao: :bawl: :rotflmao:


Εμένα με αρέσει ρε! :lol: :lol:

Αλήθεια λέω. :rolleyes:


edit.

Καλά γ@@@ εσύ πρέπει να τα έχεις δει όλα με μένα. Την μια σου λέω πως δεν μου αρέσει ο κώλος του Monster γιατί είναι κάπως και μετά σου λέω πως μου αρέσει το smr. :bigcry: :bigcry: :bigcry:
Ασε που το μηχανάκι που έχω μοιάζει να έχει κάνει μετωπική με τοίχο! :rotflmao:

DrBig
18/04/2011, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ειπαμε η τιμη ειναι ενα θεμα...αλλα δεν σου κανει εντυπωση το ΓΙΑΤΙ ενα μηχανακι σχεδον 10 χρονων να εχει κρατησει τιμη και καποια αλλα (που ειναι και πιο δυνατα και πιο καινουργια) να δινονται στα ιδια γκαφρα??

αλλωστε αν ψαξεις μπορεις να βρεις XR και με λιγα (σχετικα) χρηματα, αρκει να μην εχεις απαιτησεις σε extras...

οσον αφορα το γραναζωμα...εγω το εχω μακρυνει πολυ σε σχεση με αυτο που ηταν...ΑΛΛΑ εχω 5ταχυτο σασμαν.

τελικιασμενο στο οργανακι της VAPOR εχω δει 195. το θεμα ειναι οτι μετα τα 160-170 βαριεται να ανεβασει κι'αλλο...:rolleyes:

Το χρ αφησε αναμφισβητητα εποχη. Μαλακια μεγιστη της χοντα που δεν το εξελιξε. Τεσπα.

ΥΓ
Τα 690 και χρ εχουν ακριβως το ιδιο ευρος στο σασμαν παρολο που το ενα εχει 6 και το αλλο 5.

devil's animal
18/04/2011, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAKIS-RR
ωραια.γνωριζει κανεις την συχνοτητα των σερβισ απο το σμ 610?ναι ειμαι αναμεσα σαυτα τα 2 πλεον οπως ολοι καταλαβατε .απο αισθηση βαρουσ πωσ τα παει το χρ devil?εσενα βρηκα να το εχεισ εσενα θα πριξω :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ειναι σιγουρα πιο ελαφρυ απο το cbr σου...:lol: :lol:


ρε συ σοβαρα τωρα...δεν ειναι μονο το βαρος...
ειναι και το ζυγισμα που εχει το καθε μηχανακι...

π.χ. εγω δεν μπορω να στριψω με το xr σε μοταρνταδικο στυλ με το ποδι εκτος...στριβω σαν να ειχα ss και βγαζω γονατο...μπορει να εχει να κανει με το βαρος, μπορει και οχι,...

αν ειχα οδηγησει ενα CRF450, μπορει να σου ελεγα μαουνα το XR, αλλα δεν εχω...:rotflmao: :rotflmao:

daz
18/04/2011, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
εδω εισαι
http://www.cafehusky.com

αλλα ενδεχεται να ειναι θεμα αυτοματου τεντωτηρα που αλλαζει με μανιουαλ και τελος.

Ναι έχει ένα θέμα με τον τεντωτήρα του. Όπως τα λες είναι dr.
Που είναι αυτός ο Q ρε παιδιά?
Βασίληηηηηηη :smilea:

p@nos
18/04/2011, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
\
Καλά γ@@@ εσύ πρέπει να τα έχεις δει όλα με μένα. Την μια σου λέω πως δεν μου αρέσει ο κώλος του Monster γιατί είναι κάπως και μετά σου λέω πως μου αρέσει το smr. :bigcry: :bigcry: :bigcry:
Ασε που το μηχανάκι που έχω μοιάζει να έχει κάνει μετωπική με τοίχο! :rotflmao:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

αντε κανονισου εσυ γιατι εχουμε κατι αιωνες να σε δουμε :) :) :)

daz
18/04/2011, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

αντε κανονισου εσυ γιατι εχουμε κατι αιωνες να σε δουμε :) :) :)

Αυριο το πρωί θα πάρω τα βουνά και τα λαγκάδια με σκοπό κάποια στιγμή το βράδυ να καταλήξω Πάτρα. :winka:

:wave2:

daz
18/04/2011, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

γενικα εγω το επελεξα λογω της αξιοπιστιας του και της μοναδικοτητας που ηθελα να εχω.

Ρε Dev.. Κάνε μου μια χάρη ρε φίλε. Βάλε και μια φωτογραφία να το δει το παιδί!

Να δει δλδ πως υπερβάλεις και πως το μηχανάκι σου δεν είναι και τόσο διαφορετικό απ' τα άλλα. :smokin:

devil's animal
18/04/2011, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ρε Dev.. Κάνε μου μια χάρη ρε φίλε. Βάλε και μια φωτογραφία να το δει το παιδί!

Να δει δλδ πως υπερβάλεις και πως το μηχανάκι σου δεν είναι και τόσο διαφορετικό απ' τα άλλα. :smokin:


τωρα προχειρη φωτο δεν εχω...
αλλα νομιζω, μπορει να το δει απο το link της υπογραφης μου "Το παιχνιδι μου"...εκει εχει τα παντα...(οι φωτο επανηλθαν)...:smokin:

daz
18/04/2011, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
τωρα προχειρη φωτο δεν εχω...
αλλα νομιζω, μπορει να το δει απο το link της υπογραφης μου "Το παιχνιδι μου"...εκει εχει τα παντα...(οι φωτο επανηλθαν)...:smokin:

Να είδες που σου είπα? Αν παρκάρουν και άλλα μηχανάκια δίπλα, στο τέλος δεν θα ξέρεις πιο είναι το δικό σου! :beer:


223834

reinmeister
19/04/2011, 12:36
τα 610 οπως σου πε και ο μπιγκουλας ειναι πολυ αξιοπιστα,με καποια θεματα στην καδενα και σε καποιες βιδες του μοτερ...καμπανα βολαν κυριως που θελουν προσοχη...

ειναι γυρω στα 145 κιλα γεματα και βγαζουν κατω περιπου 45 αλογα...εχουν επισης πολυ καλο στησιμο...

δεν εχουν ομως την ροπη του xr και δεν ειναι το ιδιο ανετα για δικαβαλο...απο πλευρας αξοπλισμου ειναι μακραν καλυτερα...

τα 690 ειναι σιγουρα πιο αξιοπιστα απο τα τα παλια lc4 που ηταν κατα βαση ρημαδια,αλλα εχουν κι αυτα τα θεματα τους...

τα xr ειναι σκυλοι μαυροι,οπως και τα drz...

τα husaberg ,ειδικα τα 650, εχουν τεραστια θεματα αξιοπιστιας ,οποτε δεν ασχολεισαι καν...

τελος,απ οτι γραφει ο πανος να θεωρεις οτι ισχυουν τα ακριβως αντιθετα,διοτι για καποιον ανεξακριβωτο σε μενα λογο,εχει αποκτησει αποψη στα τεχνικα τον τελευταιο καιρο και γραφει κυριολεκτικα οτι του κατεβει στο κεφαλι...

p@nos
19/04/2011, 12:50
για πες ρε μαστορα τι δεν ισχυει απο αυτα που εγραψα να δουμε που διαφωνεις...

μιας και πλην του μπεργκου και του δρζ...εχεις γραψει καρμπον οτι εχω γραψει μεχρι στιγμης...περιμενω αυτα τα ''οτι του κατεβει'' να δω σε τι αναφερεσαι...

vaska
19/04/2011, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
..............
...............
τελος,απ οτι γραφει ο πανος να θεωρεις οτι ισχυουν τα ακριβως αντιθετα,διοτι για καποιον ανεξακριβωτο σε μενα λογο,εχει αποκτησει αποψη στα τεχνικα τον τελευταιο καιρο και γραφει κυριολεκτικα οτι του κατεβει στο κεφαλι...



:a53: :a53: :a53:

Τι είπες τώρα?????
Δεν σε πιστεύω....

:lol: :lol:

ziggΥ
19/04/2011, 13:29
:a014: κάτσε να πιάσω θέση γιατί το χθεσινό το χασα.. :a39:

sniper
19/04/2011, 13:33
Κορίτσια.... ξέρετε εσείς πια...

Εδώ κατηγορία μοντέλα.

Κάποιοι δε, έχετε προειδοποιηθεί ήδη μία φορά.

Πάλι στο FB θέλετε να τα λέτε;

vaska
19/04/2011, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κορίτσια.... ξέρετε εσείς ποια...

Εδώ κατηγορία μοντέλα.

Κάποιοι δε έχετε προειδοποιηθεί ήδη μία φορά.

Πάλι στο FB θέλετε να τα λέτε;

Νίκο δεν κατάλαβα δεν έχουμε το δικαίωμα να σχολιάζουμε ευπρεπώς τα γραφόμενα???

Αν ισχύει κάτι τέτοιο πες το μου να γράφω μόνο στ' ανέκδοτα



:confused: :confused:

sniper
19/04/2011, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Νίκο δεν κατάλαβα δεν έχουμε το δικαίωμα να σχολιάζουμε ευπρεπώς τα γραφόμενα???

Αν ισχύει κάτι τέτοιο πες το μου να γράφω μόνο στ' ανέκδοτα



:confused: :confused:

Βασίλη, αυτή την απάντηση θα την περίμενα απο μαθητή Γυμνασίου άντε Λυκείου.

Χαλαρώστε όλοι.

(Αν βάλεις ακομα ένα ανέκδοτο στα ανέκδοτα θα το φας απροειδοποίητα :lol: )

vaska
19/04/2011, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Βασίλη, αυτή την απάντηση θα την περίμενα απο μαθητή Γυμνασίου άντε Λυκείου.

Χαλαρώστε όλοι.

(Αν βάλεις ακομα ένα ανέκδοτο στα ανέκδοτα θα το φας απροειδοποίητα :lol: )

Μαθητής Λυκείου είμαι ακόμα καρντιά μο και ανεκδοτάκι έβαλα - έβαλα

:D :D :D

ban στον vaska

Υ.Γ.

Θα έρθει ο καιρός που θα γίνω κι εγώ μεγάλος και τρανός και τότε να δείτε ban που έχω να ρίξω

p@nos
19/04/2011, 14:37
εδω γινεται αναφορα γι αυτα που κατεβαζω απο το κεφαλι μου...

http://www.mybike.gr/topic/32608-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AE-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-enduro-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%AE%CF%82/page__st__30


για τους τεντωτηρες καποιων drz που τα εκαναν ολα αλοιφη μεσα...κοινο μυστικο...οπως και φιλου μου που εκανε μπαμ και τα κουρεψε ολα...δυστυχως το οτι ηταν κοινο μυστηκο το εμαθε μετα το πυροτεχνημα...

MAKIS-RR
19/04/2011, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τα 610 οπως σου πε και ο μπιγκουλας ειναι πολυ αξιοπιστα,με καποια θεματα στην καδενα και σε καποιες βιδες του μοτερ...καμπανα βολαν κυριως που θελουν προσοχη...

ειναι γυρω στα 145 κιλα γεματα και βγαζουν κατω περιπου 45 αλογα...εχουν επισης πολυ καλο στησιμο...

δεν εχουν ομως την ροπη του xr και δεν ειναι το ιδιο ανετα για δικαβαλο...απο πλευρας αξοπλισμου ειναι μακραν καλυτερα...

τα 690 ειναι σιγουρα πιο αξιοπιστα απο τα τα παλια lc4 που ηταν κατα βαση ρημαδια,αλλα εχουν κι αυτα τα θεματα τους...

τα xr ειναι σκυλοι μαυροι,οπως και τα drz...

τα husaberg ,ειδικα τα 650, εχουν τεραστια θεματα αξιοπιστιας ,οποτε δεν ασχολεισαι καν...

τελος,απ οτι γραφει ο πανος να θεωρεις οτι ισχυουν τα ακριβως αντιθετα,διοτι για καποιον ανεξακριβωτο σε μενα λογο,εχει αποκτησει αποψη στα τεχνικα τον τελευταιο καιρο και γραφει κυριολεκτικα οτι του κατεβει στο κεφαλι...

μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος για βολαν,καμπανα και καδενα???απλα ρε γαμωτο πιστευω οτι τα χασκυ ειναι πιο στημενα και εχουν και λιγοτερα χλμ.thanks παντως σε ολους...

reinmeister
19/04/2011, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAKIS-RR
μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος για βολαν,καμπανα και καδενα???απλα ρε γαμωτο πιστευω οτι τα χασκυ ειναι πιο στημενα και εχουν και λιγοτερα χλμ.thanks παντως σε ολους...

στο θεμα καδενας σου εχει απαντησει ο μπιγκουλας...προσωπικη αποψη ειναι οτι ο μηχανικος τεντωτηρας θα περιορισει την φθορα,αλλα δεν θα την εξαλειψει μια και η γωνια ασκησης της πιεσης του ειναι πολυ μεγαλη και οι τασεις που δεχεται,αυξημενες...

τα προαναφερομενα παξιμαδια με την εργοστασιακη συσφιξη ,εχουν την ταση να χαλαρωνουν...καλο ειναι λοιπον να αφαιρεθει το δεξι καπακι και να γινει η διαδικασια σωστα και με καλη κολλα...

ειναι καλη επιλογη το συγκεκριμενο μηχανακι,αλλα οπως ειπε και ο ντεβιλς ,δεν ξερω τι γινεται απο στοκ ανταλλακτικων στην ελλαδα...υπαρχουν βεβαια τα παντα εξωτερικο αν ψωνιζεις απο κει...

ειναι οντως καλυτερα στημενο απο το xr...

MAKIS-RR
20/04/2011, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
στο θεμα καδενας σου εχει απαντησει ο μπιγκουλας...προσωπικη αποψη ειναι οτι ο μηχανικος τεντωτηρας θα περιορισει την φθορα,αλλα δεν θα την εξαλειψει μια και η γωνια ασκησης της πιεσης του ειναι πολυ μεγαλη και οι τασεις που δεχεται,αυξημενες...

τα προαναφερομενα παξιμαδια με την εργοστασιακη συσφιξη ,εχουν την ταση να χαλαρωνουν...καλο ειναι λοιπον να αφαιρεθει το δεξι καπακι και να γινει η διαδικασια σωστα και με καλη κολλα...

ειναι καλη επιλογη το συγκεκριμενο μηχανακι,αλλα οπως ειπε και ο ντεβιλς ,δεν ξερω τι γινεται απο στοκ ανταλλακτικων στην ελλαδα...υπαρχουν βεβαια τα παντα εξωτερικο αν ψωνιζεις απο κει...

ειναι οντως καλυτερα στημενο απο το xr...

και καθε ποτε θα χρειαζεται ουσιαστικα αλλαγη η καδενα (περιπου)???(ναι ξερω ειμαι σπασαρχ...δης) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tifoso4ever
20/04/2011, 18:49
Μιας και πιασατε τα 610, να σας πω κι εγω μερικα πραγματα, ως ιδιοκτητης τριων (3), '98(μιζα-μανιβελα) '02 με το μεγαλο ρεζερβουαρ(μονο μιζα) και '04(μονο μιζα).
Το πρωτο, οντως ξεσφιξε το βολαν μετα απο 22.000 χλμ και διελυσε πηνια - μαγνητες και πλαϊνο καπακι...Αναπαυεται εν ειρηνη...
Το δευτερο, δουλευει μια χαρα, μετα απο 45.000 χλμ. αφου ελυσα το μοτερ στα 30.000 χλμ και αλλαξα κοπλερ μιζας, δισκους συμπλεκτη εσφιξα τα υποπτα παξιμαδια, και αντικατεστησα τον τεντωτηρα της καδενας, για προληπτικους λογους, ενω η καδενα ΔΕΝ ηθελε αλλαγη, ουτε ακουγεται προς το παρον...Πριν τρεις μηνες εκαψε ηλεκτρονικη, ανεξηγητα...Κλεινω διακοπτη, ανοιγω διακοπτη, και δεν ξαναπηρε ποτε...Την αντικατεστησα απο το πρωτο, και ολα μια χαρα μεχρι σημερα...
Το τριτο, εχει μονο 15.000 χλμ, αλλα ειχε θεματακια απο την αρχη με ΟΛΑ...:bigcry: :bigcry: :bigcry:
δουλευει, κουτσα στραβα, αλλα η παρτιδα τους ηταν για τα μπαζα...

ΑΡΑ, αν πας για 610, ή πας για το παλιο, 2000 - 2002, ή για το 2006 που ειχε καρμπυρατερ FCR...ΜΗΝ παρεις το ψεκαστο με την καμμια!!!
ΟΛΑ ειναι τραινα, πολυ καλο ζυγισμα, και ειδικα το LT με το μεγαλο ρεζερβουαρ, που εχει τεραπιστονη και δισκο 320 μπροστα, θελει προσοχη γιατι φευγεις απο πανω με τη δυναμη του φρενου...
Τα αλλα , απλως πολυ καλα...
Καταναλωση μεση στα 6λιτρα / 100 χλμ...Πολυ χαμηλη για dellorto μηχανικο...
Ηλεκτρικα, μονο προσοχη στις φυσες, λιγο σπρευ ποτε - ποτε και κανενα αλλο προβλημα...

Ελπιζω να βοηθησα λιγο...:beer:

ΥΓ. Κανενα δεν αγορασα απο καινουριο, ολα μεταχειρισμενα με κατω απο 10.000 χλμ...

DrBig
20/04/2011, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever

ΑΡΑ, αν πας για 610, ή πας για το παλιο, 2000 - 2002, ή για το 2006 που ειχε καρμπυρατερ FCR...ΜΗΝ παρεις το ψεκαστο με την καμμια!!!

Γιατι οχι ψεκαστο? Δεν ειχα ποτε μου χασκυ αλλα για τα ψεκαστα ακουω/διαβαζω τα καλλιτερα. Το ιντερνετ λεει οτι εχουν αψογο ψεκασμο και οτι βελτιωνονται συνεχως στα σημεια :)

MAKIS-RR
20/04/2011, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Μιας και πιασατε τα 610, να σας πω κι εγω μερικα πραγματα, ως ιδιοκτητης τριων (3), '98(μιζα-μανιβελα) '02 με το μεγαλο ρεζερβουαρ(μονο μιζα) και '04(μονο μιζα).
Το πρωτο, οντως ξεσφιξε το βολαν μετα απο 22.000 χλμ και διελυσε πηνια - μαγνητες και πλαϊνο καπακι...Αναπαυεται εν ειρηνη...
Το δευτερο, δουλευει μια χαρα, μετα απο 45.000 χλμ. αφου ελυσα το μοτερ στα 30.000 χλμ και αλλαξα κοπλερ μιζας, δισκους συμπλεκτη εσφιξα τα υποπτα παξιμαδια, και αντικατεστησα τον τεντωτηρα της καδενας, για προληπτικους λογους, ενω η καδενα ΔΕΝ ηθελε αλλαγη, ουτε ακουγεται προς το παρον...Πριν τρεις μηνες εκαψε ηλεκτρονικη, ανεξηγητα...Κλεινω διακοπτη, ανοιγω διακοπτη, και δεν ξαναπηρε ποτε...Την αντικατεστησα απο το πρωτο, και ολα μια χαρα μεχρι σημερα...
Το τριτο, εχει μονο 15.000 χλμ, αλλα ειχε θεματακια απο την αρχη με ΟΛΑ...:bigcry: :bigcry: :bigcry:
δουλευει, κουτσα στραβα, αλλα η παρτιδα τους ηταν για τα μπαζα...

ΑΡΑ, αν πας για 610, ή πας για το παλιο, 2000 - 2002, ή για το 2006 που ειχε καρμπυρατερ FCR...ΜΗΝ παρεις το ψεκαστο με την καμμια!!!
ΟΛΑ ειναι τραινα, πολυ καλο ζυγισμα, και ειδικα το LT με το μεγαλο ρεζερβουαρ, που εχει τεραπιστονη και δισκο 320 μπροστα, θελει προσοχη γιατι φευγεις απο πανω με τη δυναμη του φρενου...
Τα αλλα , απλως πολυ καλα...
Καταναλωση μεση στα 6λιτρα / 100 χλμ...Πολυ χαμηλη για dellorto μηχανικο...
Ηλεκτρικα, μονο προσοχη στις φυσες, λιγο σπρευ ποτε - ποτε και κανενα αλλο προβλημα...

Ελπιζω να βοηθησα λιγο...:beer:

ΥΓ. Κανενα δεν αγορασα απο καινουριο, ολα μεταχειρισμενα με κατω απο 10.000 χλμ...

σιγουρα βοηθασ φιλε μου.ολοι γενικα, ολες οι αποψεις ειναι ευπροσδεκτες και μου δινουν μια οσο το δυνατον καλυτερη εικονα...ξερεις μηπως που μπορω να βρω τις διαφορες μεταξυ των μοντελων που μου ανεφερες?
what's this?????
http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.motorcyclespecs.co.za/Gallery/Husqvana%2520SM610S.jpg&imgrefurl=http://www.motorcyclespecs.co.za/model/husqvana/husqvarna_sm610s.htm&usg=__zgUs9goRcHBtWPcXabC-8PHT8vA=&h=604&w=1024&sz=79&hl=en&start=0&zoom=1&tbnid=KI_ir5Ec7zi1BM:&tbnh=117&tbnw=198&ei=GhmvTZqKMdCZOtnC2OMB&prev=/search%3Fq%3Dhusqvarna%2Bsm%2B610%2Bcarb%26hl%3Den%26sa%3DX%26rlz%3D1C1RNPN_enGR405%26biw%3D1680%26b ih%3D949%26tbm%3Disch%26prmd%3Divnsfd&itbs=1&iact=rc&oei=GhmvTZqKMdCZOtnC2OMB&page=1&ndsp=39&ved=1t:429,r:5,s:0&tx=177&ty=66

reinmeister
20/04/2011, 20:39
νομιζα οτι εξυπακουεται οτι μιλαμε για 05 και πανω την νεα γενια δηλαδη με το fcr...το παλιο δεν θα το συνεκρινα ποτε με το xr...

Λευκάδιος
20/04/2011, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
νομιζω το '00-'02 δεν ειχε ρυθμιζομενες αναρτησεις,μονο προφορτιση πισω..
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
[B]νομιζα οτι εξυπακουεται οτι μιλαμε για 05 και πανω την νεα γενια δηλαδη με το fcr...το παλιο δεν θα το συνεκρινα ποτε με το xr... αν εννοεις την αποδοση του μοτερ ο Χελιωτης ειχε φτιαξει ενα προτζεκτ για το motomag,ενα τε 610ε ΄02-΄03.ειχε υπερβολικα κλειστες εξατμισεις που αντικατασταθηκαν απο spes.μπηκε και εκκεντροφορος της εταιριας και εβγαλε καποια αλογα παραπανω+ροπη.περιπου 46-47 απο 41-42

reinmeister
20/04/2011, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
νομιζω το '00-'02 δεν ειχε ρυθμιζομενες αναρτησεις,μονο προφορτιση πισω.. αν εννοεις την αποδοση του μοτερ ο Χελιωτης ειχε φτιαξει ενα προτζεκτ για το motomag,ενα τε 610ε ΄02-΄03.ειχε υπερβολικα κλειστες εξατμισεις που αντικατασταθηκαν απο spes.μπηκε και εκκεντροφορος της εταιριας και εβγαλε καποια αλογα παραπανω+ροπη.περιπου 46-47 απο 41-42

εννοω τα παντα...μοτερ,εμφανιση, βαρος...το καινουριο ,παροτι ουσιαστικα ειναι το ιδιο 570 μοτερ revised στα σημεια ,ειναι απλως αλλο μηχανακι...

panos-ohli
21/04/2011, 00:14
γιατι δεν κοιτας και για κανα sxv να καταλαβεις τι σημαινει fun bike?:wave2:

reinmeister
21/04/2011, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos-ohli
γιατι δεν κοιτας και για κανα sxv να καταλαβεις τι σημαινει fun bike?:wave2:

αν με τον ορο fun εννοεις τις γνωριμιες που θα κανει λογω συνεχους παραμονης στα συνεργεια,τοτε ναι...θα το κατευχαριστηθει...:lol:

devil's animal
21/04/2011, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αν με τον ορο fun εννοεις τις γνωριμιες που θα κανει λογω συνεχους παραμονης στα συνεργεια,τοτε ναι...θα το κατευχαριστηθει...:lol:


συγνωμη δεν θεωρεις fun δλδ οτι σε ανυποπτο χρονο θα σκασει το μοτερ σαν πυροτεχνημα και το παλικαρι θα εχει πρωτη θεση???:confused:
:lol: :lol: :lol: