PDA

View Full Version : HJC FS-15 carbon VS SHARK vision-r



nikos_abel
16/04/2011, 22:50
Δεδομένου ότι το κατσαρόλ... εεεε, AIROH σπαστό σκουτεροτάπερ που πήρα για κράνος,
έμεινε από ζελατίνα, ξεκίνησα την έρευνα για ένα φουλφεις της προκοπής.

Εν τέλη, κατέληξα στα εξής δύο, το ένα εκ των οποίων θα αγορασθεί στην γηραιά αλβιόνα.

http://www.hjchelmets.com/

και

http://shark-helmets.com/product.php?modele=VISION%20-%20R%20BLANK%20ST%20White%20azur&sous_gamme=VIS&gamme=Sport/route&reference_modele=HE4200EWHU&langue=GREECE%20GREECE%20-%20English

Κάτοχοι και μη, απόψεις ή εναλλακτικές λύσεις όλα δεκτά με τρεις μόνο περιορισμούς :

Να μην ξεπαραδιαστούμε (κρίση γαρ).
Να μην είναι πιγότηας α'α' (το πιγότητα δεν γράφτηκε έτσι τυχαία).
Το 10% των ποστ στο θρεντ να έχει νόημα ύπαρξης (το άλλο 90% το περιμένω με αγωνία).

Λοιπόν, φάιαρ αιγουέυ

daz
16/04/2011, 23:30
Για ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.webbikeworld.com/r2/motorcycle-helmet/hjc/fs-15/).
Έχεις φορέσει κανένα απ' τα δύο?

camen
17/04/2011, 01:34
Εχω το FG-15 ,το ιδιο δλδ αλλα οχι το carbon. Θα στο πω με 2 λογια. Για τα χρηματα που ειχε(240 αν θυμαμαι καλα μαζι με την φιμε ζελατινα) ειναι παρα πολυ καλο...

Ισως να του εδινα ενα (-) για τον θορυβο και ενα (+) στο εσωτερικο του που εχει απιστευτη αισθηση. Απο σταθεροτητα ,εγω που εχω και προβλημα με τον αυχενα, με SS μηχανακι δεν εχω αντιμετωπισει θεμα υπο φυσιολογικες συνθηκες.Σε extreme καταστασεις δεν ξερω...

Βεβαια σου ξαναλεω μην πας να το συγκρινεις με ενα arai :nono:

sotos 8
17/04/2011, 08:12
Αν καταλήξεις στο Shark στειλε μου ΠΜ

HelenKoR
17/04/2011, 08:44
αν παρεις το shark θα ηθελα να μαθω εντυπωσεις. :beer:

bentouza
22/04/2011, 13:32
http://www.webbikeworld.com/r2/motorcycle-helmet/hjc/fs-15/

παντως το vision r ειναι αλλη κατηγορια. ειναι το πιο τουρισταδικο τους.

επισης θα προτεινα να ΜΗΝ παρεις την carbon εκδοση. ειναι ιδιαιτερο το υλικο. αν δεν δω με τα ματια μου πως γινεται η κατασκευη δεν το φοραω .

TROOPER
22/04/2011, 20:06
εγω προκατειλημενος με τα σαρκ (με εχουνε σωσει δις) θα πω σαρκ σα μαρκα.

:wave2:

metalheart
23/04/2011, 13:56
Προχθές έφτασε το Shark απο fc-moto με 319Ε στι σπίτι αντικαταβολη.
Δεν το φόρεσα πολύ άλλα πρώτες εντυπώσεις πάρα πολύ καλές και απο πλευράς θορύβου και απο πλευράς ποιότητας κατασκευής.
Και πραγματικά η ζελατίνα σου δινει πολυ καλύτερο πεδίο τουλάχιστον απο το Uvex που ειχα πρίν σε σημείο που οσο κ να γυρίσεις τα ματια σου το κράνος δυσκολα εστω κ να το δείς.
Δεν εχω φορέσει το HJC για να κάνω αμεση σύγκρισή αλλά σαν αγορά θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις το Shark.

jimmis5
23/04/2011, 15:27
HjC ανθεκτικο καλος αερισμος,σημαντικο το μεγαλο επιρυνιο εχω που ειχα οιγμοριτηδα με εχει σωσει πραγματικα,Ειναι μεσα στα 3 καλυτερα σε αγγλικο τεστ.βγαινει ολο το εσωτερικο και πλενεται,εχει σχετικα φθηνα ανταλλακτικα,βγαινει η ζελατινα για πλακα,σφραγιζει πολυ καλα στο λαστιχο και δεν μασαει σε βροχες(χοντρες βροχες...)μεινονεκτημα σχετικα βαρυ 1450γραμ αλλα λογο εφαρμογης δεν του φαινονται.Θορυβωδες ελαφρως θα το αλλαζα πλεον μονο με bell που ειδα προσφατα και μου εκανα πολυ καλη εντυπωση (ειναι και η πρωτη εταιρεια που εφτιαξε κρανοι στο αμερικα,οπως απο τις κορυφαιες αμερικανικες ειναι και η hjc εκει):wave2:

nikos_abel
23/01/2012, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
HjC ανθεκτικο καλος αερισμος,σημαντικο το μεγαλο επιρυνιο εχω που ειχα οιγμοριτηδα με εχει σωσει πραγματικα,Ειναι μεσα στα 3 καλυτερα σε αγγλικο τεστ.βγαινει ολο το εσωτερικο και πλενεται,εχει σχετικα φθηνα ανταλλακτικα,βγαινει η ζελατινα για πλακα,σφραγιζει πολυ καλα στο λαστιχο και δεν μασαει σε βροχες(χοντρες βροχες...)μεινονεκτημα σχετικα βαρυ 1450γραμ αλλα λογο εφαρμογης δεν του φαινονται.Θορυβωδες ελαφρως θα το αλλαζα πλεον μονο με bell που ειδα προσφατα και μου εκανα πολυ καλη εντυπωση (ειναι και η πρωτη εταιρεια που εφτιαξε κρανοι στο αμερικα,οπως απο τις κορυφαιες αμερικανικες ειναι και η hjc εκει):wave2:

HJC εν τέλη, όντως δεν μασάει στη βροχή, δεν φαίνεται το βάρος με τίποτα, αλλά είναι όσο θορυβώδες ήταν
και το ανοιγόμενο nolan που φόραγα προσωρινά. Καμμία σχέση βέβαια με το τάπερ το Airoh που είχα.



:beer: :beer: :beer: :beer:

matmat
31/01/2012, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω προκατειλημενος με τα σαρκ (με εχουνε σωσει δις) θα πω σαρκ σα μαρκα.

:wave2:

+750 :wave2:

nikos_abel
02/03/2012, 16:36
Μια παρατήρηση ακόμη, αυτό το υποσιάγωνο έχει πολύ πλάκα. Αν φοράς μπαλακλάβα ή κυρίως λαιμό, δεν κάθεται στη θέση της με τίποτα.