PDA

View Full Version : Σαββατο 14 Φεβρουαρίου Ημέρα των Ερωτευμένων...



bikersonly
10/02/2004, 09:22
Την γιορτάζετε? Σημαίνει κάτι ώστε να αξίζει να έχει μια ξεχωριστή μέρα ή απλά την ονομάτησαν έτσι για εισπρακτικούς (βλέπε δώρα) λόγους?
Εσείς πως την αντιλαμβάνεστε? Πέρασε και δεν ακούμπησε? Ή όντως σημαίνει κάτι και δίνετε ξεχωριστή σημασία?

sas
10/02/2004, 09:38
’σε βρε Μιχάλη με τις Marketing ημερομηνίες...για πιτσιρίκια και ξενέρωτους είναι....και για την ηλικία μας αν θέλουμε να ρίξουμε καμιά χαζογκόμενα΄.

kalgeorge
10/02/2004, 09:43
οτι ειναι μια γιορτη που εχει παρει τετοιες διαστασεις απο την διαφημηση και μονο.
Δεν σημαινει κατι παραπανω απο το να πεις για αλλη μια φορα στην κοπελα σου οτι την αγαπας. Βεβαια μια τετοια μερα εστω και τυπικα, ακουγεται αλλιως.
Αλλα οχι οτι πρεπει να βγεις να γιορτασεις, να παρεις τρελα δωρα κτλ. Ειναι καθαρα εμπορικη γιορτη.
Αυτα, ελπιζω να σας ζαλισα.

almalibera
10/02/2004, 09:45
Χαχαχα!!!

Δεν ξερω αν υπηρχε άγιος. Δεν ξερω αν εγινε αγιος επειδη πεθανε για την αγαπη. Ξερω όμως οτι πολλοί αγαπησανε και πεθανανε ή "πεθαινουν"καθε μερα για την αγαπη τους..

Προσωπικα για με δεν σημαίνει κατι και δεν την βλεπω σαν ξεχωριστή μερα.
Αν αγαπας γιορταζεις καθε μερα.
Αν εισαι ερωτευμενος το νιωθεις καθε μερα:)
Και εκνευρίζομαι πολύ οταν παντου βλεπω λουλουδια και καρδουλες και ακουω "παρτε, χαριστε, κερδιστε.....στον/στην αγαπημενο/νη σας" Ουφ πια!!!! Πρεπει να παει 14 Φεβρ.για να μου χαρισουν λουλουδια ή για να χαρισω κατι στο μωρο μου? ΟΧΙ!:mad:

Αυτό ομως δεν σημαίνει οτι την αφήνω να περναει έτσι...;)

niko13g
10/02/2004, 09:58
ΗΜΑΡΤΟΝ !
.
.:D :D :D

cityfly
10/02/2004, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από almalibera
Προσωπικα για με δεν σημαίνει κατι και δεν την βλεπω σαν ξεχωριστή μερα.
Αν αγαπας γιορταζεις καθε μερα.


ακριβώς, είναι μια από τα ίδια όπως όλες οι άλλες "παγκόσμιες ημέρες για κάτι" που υποτίθεται ότι στόχο έχουν να ευαισθητοποιήσουν τον κόσμο για κάποιο πρόβλημα το οποίο όμως όλες τις άλλες μέρες το ξεχνάμε.
Μα οι υπόλοιπες μέρες είναι οι πολλές τότε έχει σημασία τι κάνεις

DUKASII
10/02/2004, 10:05
SOY EXEI ZHTHSEI DORAKI KAI DEIPNO ME KERIA KAI ESY PAS NA THS TO XALASEIS ME TETOIA EIDOYS POST???
NA DIKAIOLOGHTHEIS PALI MORH XAMOURA??AAXXAXAXAXAAXXAXAXAXAXAXAAXXAXAXAXAXAXAXAXAXA


KANE TH PAPIA KAI PEXE MPALA...MHN EXOYME PANTOFLA...

NLS
10/02/2004, 10:13
χαζομάρα είναι - οστόσο μου θύμισες μια ιστορία ;)

Loudovikos
10/02/2004, 10:14
LACTA-INTERFLORA

bikersonly
10/02/2004, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
SOY EXEI ZHTHSEI DORAKI KAI DEIPNO ME KERIA KAI ESY PAS NA THS TO XALASEIS ME TETOIA EIDOYS POST???
NA DIKAIOLOGHTHEIS PALI MORH XAMOURA??AAXXAXAXAXAAXXAXAXAXAXAXAAXXAXAXAXAXAXAXAXAXA


Μόλις έμαθα ότι εκνευρίζεται.....οπότε...... Χα! :D

Πάντως η αλήθεια είναι ότι αν είσαι ερωτευμένος το γιορτάζεις κάθε μέρα.Και δεν χρειάζεται μια συγκεκριμένη. ;)

almalibera
10/02/2004, 10:29
Γιατί σας αρεσει να το παιζετε σκληροί και ανέγγιχτοι???
Είπαμε αντρες ειστε και δεν σας αμφισβήτησε κανένας!!
Και γιατι σας αρεσει να το παιζετε υπερανω???
Τί φοβαστε? Μηπως σας παρεξηγήσει κανεις αμα πειτε οτι "Ναι ρε! Εγώ γιορταζω τις 14Φεβρουαρίου γιατι αγαπαω και γιατι ετσι γουσταρω!!

Σας πληροφορώ, όλους εσας που απαντήσατε αρνητικα και με υφακι, οτι εχω δει πολλους σκληρούς αντρες να γίνονται η προσωποποίηση του ρομαντισμου και της αγαπης εκείνη την μερα επειδη αγαπανε και επειδη γουσταρουν να το κανουν!!!

Χα!;)

bikersonly
10/02/2004, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από almalibera
Γιατί σας αρεσει να το παιζετε σκληροί και ανέγγιχτοι???
Είπαμε αντρες ειστε και δεν σας αμφισβήτησε κανένας!!
Και γιατι σας αρεσει να το παιζετε υπερανω???
Τί φοβαστε? Μηπως σας παρεξηγήσει κανεις αμα πειτε οτι "Ναι ρε! Εγώ γιορταζω τις 14Φεβρουαρίου γιατι αγαπαω και γιατι ετσι γουσταρω!!

Σας πληροφορώ, όλους εσας που απαντήσατε αρνητικα και με υφακι, οτι εχω δει πολλους σκληρούς αντρες να γίνονται η προσωποποίηση του ρομαντισμου και της αγαπης εκείνη την μερα επειδη αγαπανε και επειδη γουσταρουν να το κανουν!!!

Χα!;)

Συμφωνώ δεν έχεις και άδικο.Αλλά και που ξέρεις ότι δεν είναι απλά η άποψη τους και αυτό κάνουν?Και δεν το παίζει κάποιος σκληρός με το να μην γουστάρει την συγκεκριμένη γιορτή. ;)

Ούτως ή άλλως και εσύ αρνητική είσαι με αυτή την γιορτή.Σκληρή το παίζεις?Δεν νομίζω...απλά την γνώμη σου είπες.;)

Αλλά όντως υπάρχουν μερικοί που δεν το παραδέχονται και το παίζουν!Ίσα ίσα που το να είναι ρομαντικός κάποιος ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΑΓΚΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΡΙΣΜΟΣ! ;)

XTMPAM
10/02/2004, 10:34
ΚΑΙ ΓΩ ΓΙΟΡΤΑΖΩ ΚΑΘΕ 14 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΚΑΘΟΤΙ ΚΑΙ ΕΡΩΤΙΛΟΣ ΚΑΒΟΥΡΑΣ ΧΑΧΑΧΑΧΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΤΡΕΛΟ ΕΡΩΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΤΥ ΜΟΥ ΟΠΟΤΕ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΔΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΠΑΙΡΝΩ!!ΧΑΧΑΧΧΑΧΧΑ!!
ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΓΕΝΕΘΛΙΑ!!
ΣΑΣ ΚΑΛΥΨΑ???ΤΙΙΙΙ ΩΩΩΡΡΡΑΑΑ???

DUKASII
10/02/2004, 10:35
THA TO GIORTASO..KANONIKA..KAI ME TO NOMO...KAI ME DORA..
KERIA...




ALIOS..THA ME PAREI KAI THA ME SIKOSEI...

cityfly
10/02/2004, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από almalibera


Σας πληροφορώ, όλους εσας που απαντήσατε αρνητικα και με υφακι, οτι εχω δει πολλους σκληρούς αντρες να γίνονται η προσωποποίηση του ρομαντισμου και της αγαπης εκείνη την μερα επειδη αγαπανε και επειδη γουσταρουν να το κανουν!!!

[/B]

και τι με αυτό; εγώ θα προτιμούσα όμως να γίνω προσωποποίηση του ρομαντισμου και της αγαπης επειδη αγαπαω και επειδη γουσταρω να το κανω!!! αλλά όχι κατά παραγγελία, όποτε γουστάρω και χωρίς προειδοποίηση.

δεν με χαλάει η αποδοχή της αγάπης ή η ρομαντική συμπεριφορά με χαλάει το εμπορευματικό στυλ του όλου θέματος.
Δηλαδή τι βγαίνουμε όλοι μαζί (οι ερωτευμένοι) μια συγκεκριμένη μέρα και πάμε κάπου όπου όλοι κοιτάνε πώς θα μας εξυπηρετήσουν για να μας τα φάνε; αυτό εμένα δεν μου φαίνεται ρομαντικό.
οτιδήποτε είναι προγραμματισμένο χάνει κάτι από το ρομαντικό του στοιχείο εξ ορισμού

almalibera
10/02/2004, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikersonly
Ούτως ή άλλως και εσύ αρνητική είσαι με αυτή την γιορτή.Σκληρή το παίζεις?Δεν νομίζω...απλά την γνώμη σου είπες.;)


Εγω, Μιχαλη μου, είπα οτι δεν πιστευω στην γιορτή μεν αλλα παραδεχτηκα οτι ολο και κατι κανω δε..........;) ετσι εγραψα αν το προσεξες....


Mr. Cityfly, δεν ειπα οτι θα το κανεις κατα παραγγελία (αλιμονο) ήθελα απλως να τονισω οτι ΟΛΟΙ οσοι λενε "14 Φεβρουαρίου φτου!!!" ή "Ειναι για τους μικρους/φλουφληδες...κλπ" ολο και καποιο δωρακι θα κανουν στην αγαπημενη τους απο το μικρότερο μεχρι το μεγαλύτερο.

sas
10/02/2004, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από almalibera
ΟΛΟΙ οσοι λενε "14 Φεβρουαρίου φτου!!!" ή "Ειναι για τους μικρους/φλουφληδες...κλπ" ολο και καποιο δωρακι θα κανουν στην αγαπημενη τους απο το μικρότερο μεχρι το μεγαλύτερο.

Μην είσαι ποτέ απόλυτη....γιατί εγώ για παράδειγμα δε θα κάνω, και από αντίδραση θα πάω σήμερα λουλούδια στη γυναίκα μου και την συγκεκριμένη μέρα ΤΙΠΟΤΙΣ

almalibera
10/02/2004, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
Μην είσαι ποτέ απόλυτη....γιατί εγώ για παράδειγμα δε θα κάνω, και από αντίδραση θα πάω σήμερα λουλούδια στη γυναίκα μου και την συγκεκριμένη μέρα ΤΙΠΟΤΙΣ


ΟΚ εσυ αποτελεις εξαιρεση...;)

superfour
10/02/2004, 11:11
Πιτσουνάκια μου....

ο συγκεκριμένος "’γιος" εφευρέθηκε όχι από τη Lacta ούτε από την Interflora (Loudovikos) αλλά από την ....

MITSUKO


έτσι για να μην σηκώνει κεφάλι ο μπιμπίκος!!!!!!|:p:p:p:p:p

hornet
10/02/2004, 11:12
Σπυρακοο ετσι ετσι διοτι αφηνει και σημαδια ....ξερεις!!!!!
Μια απο τα ιδια και εγω.





Υ.Γ:bang bang
mitsuko shot me down!!!

Nefeli
10/02/2004, 12:28
Ο Κουέλο λεει κάπου <<……..κάποτε ήταν ένας άντρας και μια γυναίκα και αγαπήθηκαν πολύ. Έκτισαν το σπίτι τους και στην αυλή τους έφτιαξαν ένα πηγάδι. Ζούσαν για χρόνια ευτυχισμένοι (τώρα ο συγγραφέας δεν αναφέρει αν έλεγαν κάθε 14 Φεβρουαρίου το σ’ αγαπώ, κάπως αλλιώς το λεει και εννοεί ότι όσο ήταν μαζί το έλεγαν και το έδειχναν κάθε μέρα). Η ιστορία τελειώνει ότι κάποτε χώρισαν και το μόνο που έμεινε να θυμίζει την αγάπη τους ήταν το πηγάδι………………


Τώρα αν δεν βαριέστε διαβάστε και τα παρακάτω έτσι για απλή πληροφόρηση.

Ο 'Aγιος Βαλεντίνος

Ο 'Aγιος Βαλεντίνος
Αν και ο Φεβρουάριος θεωρείται γενικά ο μήνας του έρωτα, η γιορτή έχει ουσιαστικά ταυτιστεί με την 14ην Φεβρουαρίου, η ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου.
Η παράδοση του συγκεκριμένου εορτασμού χάνεται στα βάθη του χρόνου, φτάνοντας μέχρι την εποχή της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας.
Τότε, την 14η Φεβρουαρίου πραγματοποιούνταν εκδηλώσεις προς τιμήν της Θεάς Juno, η οποία ήταν προστάτιδα της οικογένειας, των γυναικών και της συζυγικής αγάπης (αντίστοιχη της Ήρας).
Την επόμενη μέρα άρχιζε η γιορτή Lupercalia.
Σύμφωνα με τις παραδόσεις τις εποχής, τα νεαρά αγόρια και κορίτσια ζούσαν αρκετά διαχωρισμένα. Όμως, υπήρχε μια ξεχωριστή γιορτή, την οποία περνούσαν μαζί.
Κατά τη διάρκεια της Lupercalia, τα κορίτσια έγραφαν το όνομά τους σε έναν κλήρο και τα τοποθετούσαν σε ένα βάζο. Κάθε αγόρι επέλεγε έναν από τους κλήρους, διαλέγοντας έτσι την κοπέλα που θα συνόδευε καθ' όλη τη διάρκεια της γιορτής.
Συχνό ήταν το φαινόμενο τα ζευγάρια της Lupercalia να ερωτεύονται και έτσι να καταλήγουν παντρεμένα
Την εποχή που αυτοκράτορας της Ρώμης ήταν ο Κλαύδιος Β', οι εκστρατείες δεν έλειπαν, όμως υπήρχε και μια διαδεδομένη απροθυμία των ανδρών να καταταγούν στις λεγεώνες.
Σύμφωνα με τη θεωρία του ίδιου του αυτοκράτορα, αυτό συνέβαινε γιατί οι άντρες παντρεύονταν και δεν ήθελαν να αφήσουν τις αγαπημένες τους και τις οικογένειές τους.
Προκειμένου λοιπόν να αντιμετωπίσει την κατάσταση, εξέδωσε διάταγμα σύμφωνα με το οποίο απαγορευόταν όλοι οι γάμοι και οι αρραβώνες.
Φαίνεται όμως ότι δεν έλαβε υπόψη του ένα νεαρό, τον Βαλεντίνο που μαζί με τον φίλο του Μάριο (ο οποίος επίσης αγιοποιήθηκε) βοηθούσαν πολλά ζευγάρια να παντρευτούν κρυφά.
Η δράση τους δεν άργησε να γίνει γνωστή, μέχρι που έφτασε και στα αυτιά του αυτοκράτορα.
Ο 'Aγιος Βαλεντίνος σύρθηκε στο παλάτι και άκουσε την θανατική καταδίκη. Θα τον χτυπούσαν με ραβδιά μέχρι να ξεψυχήσει και τότε θα αποκεφάλιζαν το σώμα του, την 14η Φεβρουαρίου.
Η καθολική εκκλησία μετέτρεψε την ειδωλολατρική Lupercalia, την παραμονή της οποίας μαρτύρησε ο 'Aγιος Βαλεντίνος, σε γιορτή για τη μνήμη του.
Καθώς ο σκοπός της δράσης του ήταν τόσο ρομαντικός, καθιερώθηκε την ημέρα της γιορτής του να γιορτάζουν όλοι οι ερωτευμένοι.

Η γιορτή του Qi Qiao Jie

Η έβδομη ημέρα του έβδομου μήνα στο κινεζικό σεληνιακό ημερολόγιο είναι γνωστή ως Qi Qiao Jie.
Είναι στην ουσία η ημέρα του ...Κινέζου Βαλεντίνου.
Όπως στον δυτικό κόσμο, έτσι και οι ερωτευμένοι στην Κίνα έχουν τη δική τους γιορτή της αγάπης.
Υπάρχουν πολλές εκδοχές για την προέλευση της συγκεκριμένης γιορτής.
Ένας από τους σχετικούς μύθους αναφέρεται στη θεά του ουρανού και τις επτά κόρες της. Σύμφωνα με αυτόν, οι επτά κόρες της θεάς του ουρανού, σε μια από τις επισκέψεις τους στη γη, μάγεψαν με την ομορφιά τους ένα βοσκό, τον Niu Lang. Ο νεαρός είδε τις κοπέλες να λούζονται σ' ένα ποταμό και αποφάσισε να παίξει, κλέβοντάς τους τα ρούχα. Η πιο όμορφη από τις αδερφές, η Zhi Nu που ήταν και η μικρότερη, πήγε να του ζητήσει τα ρούχα πίσω.
Όμως επειδή ο Niu Lang είδε την Zhi Nu γυμνή, έπρεπε σύμφωνα με την παράδοση να την παντρευτεί. Παρά την παράδοξη αφετηρία του γάμου τους, το ζεύγος έζησε πολλά και ευτυχισμένα χρόνια. Η παράδοση αναφέρει δύο εκδοχές για το χωρισμό του ζευγαριού. Είτε επειδή πέθανε ο Niu Lang, είτε επειδή η Θεά του ουρανού απηύδησε με την κόρη της που ζούσε μακριά της. Όπως και να έχει, φαίνεται ότι η Θεά του ουρανού λυπήθηκε την Zhi Nu τελικά και της επέτρεψε να συναντιέται με το σύζυγό της μια φορά το χρόνο.
Πρόκειται για την έβδομη νύχτα του έβδομου φεγγαριού, κατά τη διάρκεια της οποίας, σύμφωνα με τις κινέζικες παραδόσεις, οι κίσσες με τα φτερά τους φτιάχνουν μια γέφυρα για την Zhi Nu, η οποία την φέρνει κοντά στον αγαπημένο της. Η μέρα αυτή αποτελεί και γιορτή των κοριτσιών, τα οποία αφού έκαναν προσφορές, προσεύχονταν να βγουν αληθινές οι ευχές τους για έναν ευτυχισμένο γάμο. Σύμφωνα με το δυτικό ημερολόγιο, η συγκεκριμένη γιορτή τοποθετείται το μήνα Αύγουστο.


'Aγιος Υάκινθος

'Aγιος Υάκινθος
Πριν από πολλούς αιώνες, το 98μ.X., δώδεκα χιλιόμετρα νότια από τα κρητικά Aνώγεια, στην ορεινή περιοχή Φούρνοι, ο εικοσάχρονος Yάκινθος δέχτηκε πρόθυμα να μαρτυρήσει για την κοινή πίστη, για την αγάπη του στο Θεό.
Ο Υάκινθος καταγόταν από την Καισαρεία της Καππαδοκίας και έζησε στα χρόνια του αυτοκράτορα Τραϊανού (98-117), τον οποίο υπηρέτησε ως κουβικουλάριος. Αν και ζούσε στα παλάτια, όλη του η ψυχή ήταν δοσμένη στον Ιησού Χριστό.
Έτσι, όταν ο Τραϊανός διέταξε διωγμό των χριστιανών, ο Υάκινθος δε δίστασε να ομολογήσει μπροστά στον αυτοκράτορα ότι είναι χριστιανός.
Ο Τραϊανός, θεωρώντας τη στάση του νεαρού αχάριστη, διέταξε να τον φυλακίσουν χωρίς να του δίνουν φαγητό, παρά μόνο ειδωλόθυτα.
Ο Υάκινθος κατέληξε μετά από σαράντα μέρες ασιτίας.
Η σύγχρονη λατρεία του Αγίου Yακίνθου ξεκινάει από τα Aνώγεια της Kρήτης και απλώνεται σιγά-σιγά και στην υπόλοιπη Eλλάδα.
Θεωρείται πλέον ο 'Αγιος του έρωτα, των αγνών αισθημάτων, της δημιουργίας και της έμπνευσης.
Εορτασμοί προς τιμήν του Yάκινθου γινόταν και στην αρχαιότητα, στην Tύλισσο, αλλά και στη Mεσσηνία.
Στην αρχαιότητα, γιόρταζαν το θάνατο και την ανάστασή του, καθώς θεωρούνταν ως μια από τις θεότητες της βλάστησης και της γονιμότητας.
Πρόκειται για τα Yακίνθεια, τα οποία αναβιώνουν τα τελευταία χρόνια, σε ένα συγκερασμό της αρχαιοελληνικής και της χριστιανικής γιορτής, κάθε καλοκαίρι στον ναό του Αγίου Υακίνθου, με πλούσιες πολιτιστικές εκδηλώσεις.
Ο έρωτας έχει τελικά πολλά διαφορετικά πρόσωπα. Και αν ένα από αυτά γιορτάζει τον Φλεβάρη, υπάρχει κι εκείνο του Υάκινθου που τιμάται το καλοκαίρι.

'Αγιοι Ακύλας και Πρίσκιλλα

Οι 'Aγιοι της Αγάπης
Οι 'Aγιοι Ακύλας και Πρίσκιλλα καταγόταν από τον Πόντο, ενώ ζούσαν στην Κόρινθο. Ήταν ένα αγαπημένο ζευγάρι σκηνοποιών που συνάντησαν τον Απόστολο Παύλο, όταν εκείνος πήγε στην Κόρινθο. Τον φιλοξένησαν στο σπίτι τους και εργάζονταν μαζί του, ασκώντας την ίδια τέχνη.
Καθώς ο Απόστολος Παύλος υπήρξε γι' αυτούς πνευματικός πατέρας, δεν δίστασαν να τον ακολουθήσουν σε διάφορες περιοδείες του.
Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Απόστολος Παύλος μνημονεύει το ζευγάρι των Αποστόλων σε επιστολές του (Α' προς Κορινθίους και στην Β' προς Τιμόθεον).
«Χαιρετήστε την Πρίσκιλλαν και τον Ακύλαν, τούς συνεργάτας μου εν Χριστώ Ιησού, οι οποίοι χάριν της ζωής μου εκινδύνευσαν να αποκεφαλισθούν και τους οποίους όχι μόνον εγώ ευχαριστώ, αλλά και όλαι αι Εκκλησίαι των εθνών» (Κεφ. ΙΣΤ', 3-4).
Μελετώντας τις Πράξεις των Αποστόλων, που συνέγραψε ο Ευαγγελιστής Λουκάς, τους βλέπουμε μαζί με τον Απόστολο Παύλο στην Συρία και κατόπιν στην Έφεσο.
Τα λόγια του Αποστόλου Παύλου για τους Αγίους Ακύλα και Πρίσκιλλα: «Χάριν της ζωής μου εκινδύνευσαν να αποκεφαλισθούν», φανερώνουν το μεγαλείο της ψυχής των Αγίων, τον τρόπο της ζωής τους και την ποιότητα της αγάπης τους, που δοκιμάστηκε και άντεξε στις πιο αντίξοες συνθήκες και που με το πέρασμα του χρόνου αυξανόταν συνεχώς και δυνάμωνε.

Το θέμα είναι να νοιώθεις και αυτό φαίνεται κάθε μέρα και όχι να δείχνεις τι νοιώθεις κάθε 14 Φεβρουαρίου

cityfly
10/02/2004, 12:52
πολύ ωραίες ιστορίες

sas
10/02/2004, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από almalibera
ΟΚ εσυ αποτελεις εξαιρεση...;)

Πλάκα στην πλάκα διαπίστωσα ότι έχω καιρό να πάω στη γυναίκα μου ένα λουλούδι (ο λακαμάς) βέβαια σοκολατίτσες τις πάω συχνά...αλλά λελουδικό τσου.

Κάτι βγήκε και από αυτή τη κουβεντούλα
Thks Μιχαλιό

NLS
10/02/2004, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
Πλάκα στην πλάκα διαπίστωσα ότι έχω καιρό να πάω στη γυναίκα μου ένα λουλούδι (ο λακαμάς) βέβαια σοκολατίτσες τις πάω συχνά...αλλά λελουδικό τσου.

Κάτι βγήκε και από αυτή τη κουβεντούλα
Thks Μιχαλιό

ομοίως - πρέπει να διορθώσω πάραυτα

afrotwin
10/02/2004, 13:23
ego pantos pistevo se afti tin mera ke sigoura 8a paro kati gia tin eromeni mou tora megaliteri zelatina gia to fering kanena tank bag 8a do analogos

almalibera
10/02/2004, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
Πλάκα στην πλάκα διαπίστωσα ότι έχω καιρό να πάω στη γυναίκα μου ένα λουλούδι (ο λακαμάς) βέβαια σοκολατίτσες τις πάω συχνά...αλλά λελουδικό τσου.



και οχι απλα λουλουδικο αλλα Λ Ο Υ Λ Ο Υ Δ Ι Α !!!!!!!!!!!!!!

Πολλά και ακριβά!!!!!!!!

χεχεχεχε!!!!!:D

NLS
10/02/2004, 13:27
έχει νοήμα αυτό;

afrotwin
10/02/2004, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
έχει νοήμα αυτό;

ke veva exi alios ine na mara8oun ta akriva louloudia ke alios ta ftina episis otan vgi ston skoupidonteneke na ta petaksi i ales kiratses 8a skasoun apo tin zilia tous.metrane afta gia mia gineka
:D :D :D

NLS
10/02/2004, 13:32
τι να πω, ότι δεν έχεις δίκιο;

δίκιο

bikersonly
10/02/2004, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ke veva exi alios ine na mara8oun ta akriva louloudia ke alios ta ftina episis otan vgi ston skoupidonteneke na ta petaksi i ales kiratses 8a skasoun apo tin zilia tous.metrane afta gia mia gineka
:D :D :D

ο Afrotwin.Τόσοι πακιστανοί στα φανάρια με λουλούδια.Ε τι να ξοδευτείς κι όλας?Ρε τι ακούμε!

Υ.Γ Εκτός από λουλούδια (αλήθεια ΠΟΟΟΣΟΟΟΟ ακριβά μπορεί να είναι?) μπορείτε να πάρετε φυτό που διαρκεί πολύ περισσότερο με την γλαστρούλα του.Εκτός και αν παίζει περίπτωση να φάτε την γλάστρα στο κεφάλι.χαχα!

almalibera
10/02/2004, 13:37
...στο κατω κατω αν τα λουλουδια σας φαινονται δωρο που καταλήγει στο καλαθι των αχρήστων υπαρχουν κι αλλου ειδους δωρα που μπορείτε να κανετε εκεινη την ημερα

...........μμμμμμμ............ενα ολοχρυσο βραχιολακι με καρδουλες απο τα Follie follie για παραδειγμα.......λέω εγω τώρα........... είναι μια π.καλή ιδέα.......:rolleyes: :D

afrotwin
10/02/2004, 13:39
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από bikersonly
[B]ο Afrotwin.Τόσοι πακιστανοί στα φανάρια με λουλούδια.Ε τι να ξοδευτείς κι όλας?Ρε τι ακούμε!


filarako ama mpis ston kopo na paris louloudakia apo pakistano sta fanaria gia na ikanopioisis ta vitsia sou ke tis disedemonies sou 8a kanis ke ena kalo 8a taisis ta pedakia tou eksauliomenou pakistanou eno ana pas na to peksi kirile apo kanena akrivo magazi 8a voi8isis stin anegersi vilitsas tou an8opoli.

afrotwin
10/02/2004, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από almalibera
...στο κατω κατω αν τα λουλουδια σας φαινονται δωρο που καταλήγει στο καλαθι των αχρήστων υπαρχουν κι αλλου ειδους δωρα που μπορείτε να κανετε εκεινη την ημερα

...........μμμμμμμ............ενα ολοχρυσο βραχιολακι με καρδουλες απο τα Follie follie για παραδειγμα.......λέω εγω τώρα........... είναι μια π.καλή ιδέα.......:rolleyes: :D

agapiti mou poli orea afta pou mas lete den mas ipate omos ti prepi na mas pari ekini gia doro? ti diaolo afti den ine erotevmeni mazi mas?

bikersonly
10/02/2004, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από bikersonly
[B]ο Afrotwin.Τόσοι πακιστανοί στα φανάρια με λουλούδια.Ε τι να ξοδευτείς κι όλας?Ρε τι ακούμε!


filarako ama mpis ston kopo na paris louloudakia apo pakistano sta fanaria gia na ikanopioisis ta vitsia sou ke tis disedemonies sou 8a kanis ke ena kalo 8a taisis ta pedakia tou eksauliomenou pakistanou eno ana pas na to peksi kirile apo kanena akrivo magazi 8a voi8isis stin anegersi vilitsas tou an8opoli.

ΟΟΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΣΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΓΡΑΜΜΕΝΟΥΣ ΣΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΟΥ!ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΤΖΑΜΙΑ (ΟΧΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ) ΘΕΛΟΥΝ ΤΑ ΜΠΟΥΝΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝΕ ΦΑΕΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ!

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΕΜΠΟΡΙΟ ΜΑΓΚΑ ΜΟΥ!ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙ!ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΝΟΜΗΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ!ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΟΙΚΟΔΟΜΗ Ο ΓΑΜΗΜΕΝΟΣ ΑΜΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ!ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΑΜΗΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΤΡΩΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΑΠΑ!

ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΛΥΠΗΘΩ!ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΔΙΝΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΑΝ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΑΝΕ!! ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΛΛΟΙ ΤΑ ΠΕΡΝΟΥΝ!ΑΝΤΕ ΞΥΠΝΑΤΕ!! :mad:

ΘΕΣ ΑΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ??? ΔΩΣΕ ΤΟΥΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΦΑΝΕ!! ΑΥΤΟ ΝΑΙ! ;)

NLS
10/02/2004, 13:44
α δεν μετράει η γλάστρα

η γλάστρα γυρνάει στο "πρακτικό" του θέματος και οι γυναίκες δεν θέλουν κάτι πρακτικό σε τέτοια θέματα, θέλουν κάτι "κουβαρνταλίδικο" ή "αντρικό"

είναι περίπου σαν το να πάς να πάρεις μια ψαρούκλα από τον ψαρά ή να την έχεις πιάσει μόνος σου

κάπως έτσι το βλέπουν

το πολύπλοκο μυαλό τους δεν λέει ότι και στις δυο περιπτώσεις θα φάτε μια ψαρούκλα, απλά

α btw, τα λουλούδια μπορεί να είναι ΑΡΚΕΤΑ ακριβά πίστεψε με (επειδή αναρωτιέσαι)

DIT
10/02/2004, 13:45
1.H βραδιά του Αγίου Βαλεντίνου ανήκει αποκλειστικά στην αγαπημένη σας! Αποφύγετε - έστω για μια βραδιά - ακόμα και να κοιτάξετε, πόσο μάλλον να σχολιάσετε άλλη γυναίκα.

2.Ολόκληρη τη βραδιά συγκεντρωθείτε στα λόγια της. Ακούστε την με προσοχή, αποφεύγοντας κάθε αρνητικό σχόλιο. Δεν είναι η καταλληλότερη στιγμή για εκνευρισμούς, οπότε μην συνεχίσετε μια «επικίνδυνη» συζήτηση.

3.Εξοικονομήστε όσο το δυνατό περισσότερο χρόνο για να περάσετε μαζί της την ημέρα της γιορτής. Σχεδιάστε μια ευχάριστη έκπληξη για να της αποδείξετε εμπράκτως πόσο πολύ την αγαπάτε!

4.Αν έχετε σχέση εξ αποστάσεως, δεν θα έπρεπε να περιμένετε εμάς να σας το πούμε. Κάντε τα αδύνατα δυνατά για να τρέξετε κοντά στην αγαπημένη σας! Αν παρόλα αυτά κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν, φτιάξτε γι αυτήν ένα πολύ προσωπικό μήνυμα, ηχογραφημένο ή βιντεοσκοπημένο, και φροντίστε να το παραλάβει το πρωί της 14ης Φεβρουαρίου!

5.Αν και η μέρα σας καλεί για ρομαντικές καταστάσεις, σταθμίστε πρώτα την προσωπικότητα της συντρόφου σας. Ναι, σε όλες αρέσουν οι «ροζ» στιγμές, όμως προσαρμόστε το πρόγραμμά σας σε ότι πραγματικά της αρέσει και όχι σε ότι απαιτεί η παράδοση.

6.Η γιορτή του Βελεντίνου ημερολογιακά βρίσκεται στην καρδιά του Χειμώνα και ειδικά εφέτος πέφτει ημέρα Σάββατο. Προγραμματίστε μια μαγευτική απόδραση στην ορεινή Ελλάδα ΄που σίγουρα η αγαπημένη σας θα εκτιμήσει!

7.Ανάψτε το τζάκι, σβήστε όλα τα φώτα και σερβίρετε κόκκινο κρασί σε κρυστάλλινα ποτήρια. Αφήστε τη φαντασία σας ελεύθερη και χαρίστε της μια υπέροχη ερωτική νύχτα μπροστά στη φωτιά...

8.Ακόμα κι αν η σύντροφός σας διακρίνεται για την ικανότητά της στις εκπλήξεις, μην αφήσετε τη βραδιά χωρίς να ετοιμάσετε τη δικιά σας έκπληξη...

9.Κλείστε το κινητό σας όση ώρα είστε μαζί της ειδικά αυτή τη μέρα. Αποδείξτε της εμπράκτως ότι εκείνη είναι σημαντικότερη από φίλους, γνωστούς και επαγγελματικούς συνεργάτες.

10.Χαρίστε της κάτι απόλυτα προσωπικό. Ένα κόκκινο τριαντάφυλλο, σε συνδυασμό με το εκπληκτικό άρωμα Amor Amor της Cacharel είναι η δικιά μας πρόταση!

afrotwin
10/02/2004, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikersonly
ΟΟΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΣΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΓΡΑΜΜΕΝΟΥΣ ΣΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΟΥ!ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΤΖΑΜΙΑ (ΟΧΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ) ΘΕΛΟΥΝ ΤΑ ΜΠΟΥΝΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝΕ ΦΑΕΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ!

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΕΜΠΟΡΙΟ ΜΑΓΚΑ ΜΟΥ!ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙ!ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΝΟΜΗΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ!ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΟΙΚΟΔΟΜΗ Ο ΓΑΜΗΜΕΝΟΣ ΑΜΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ!ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΑΜΗΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΤΡΩΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΑΠΑ!

ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΛΥΠΗΘΩ!ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΔΙΝΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΑΝ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΑΝΕ!! ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΛΛΟΙ ΤΑ ΠΕΡΝΟΥΝ!ΑΝΤΕ ΞΥΠΝΑΤΕ!! :mad:

ΘΕΣ ΑΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ??? ΔΩΣΕ ΤΟΥΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΦΑΝΕ!! ΑΥΤΟ ΝΑΙ! ;)


8anatos sta skoulikia
:D :D :D :D :D

almalibera
10/02/2004, 13:53
[i]
10.Χαρίστε της κάτι απόλυτα προσωπικό. Ένα κόκκινο τριαντάφυλλο, σε συνδυασμό με το εκπληκτικό άρωμα Amor Amor της Cacharel είναι η δικιά μας πρόταση! [/B]



......είπα και εγω.....:rolleyes: .........εμπνευση ειχε...???:rolleyes: :rolleyes:

Οχι Cacharel!! SENTIMEN απο ESCADA δοκιμασμενο..!!!!

(μα τί αντιδραστική που ειμαι!!!!!!:D )

DUKASII
10/02/2004, 13:54
AMA KLEISO TO KINHTO...THA PERASO TO BRADY ...ME ANAKRISH...KAI EROTHSEIS TOY TYPOY...
GIATI KLEISAME TO KINHTO TETOIA MERA;;GIA NA MH SE PAREI KAMIA TSULA KAI TO AKOYSO;;;EE;;GIATI;;
AN PALI THS PARO AROMA...TO PITHANOTERO EINAI NA ME PETAXEI MESA STO TZAKI MIAS KAI TO NA PAREIS LEEI DORO AROMA...SHMENEI XORISMOS[OPOIOS TO BGALE AYTO TOY GAZ234!#!# H MAMA!!!!] KAI MALAKIES!!


OPOTE ....KOPSE TA 2 TELEYTEA MHN EXOYME ALA..

DIT
10/02/2004, 13:57
Bibiko έχεις μεγάλο πρόβλημα το ξέρεις????

almalibera
10/02/2004, 14:00
...γυναικες......:D


βρε, βρε μας έχετε παρεξηγήσει.......

bikersonly
10/02/2004, 14:03
βγάζουμε έξω τα λουλούδια, βγάζουμε και το άρωμα τι μένει???

Έλα πάμε όλοι μαζί :D

ΧΡΥΣΑΦΙΚΑΑΑΑ, ΚΟΣΜΗΜΑΤΑ ΚΤΛ ΚΤΛ !!!!

:eek: :D

ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΗΝ ΓΙΟΡΤΗ ΤΩΝ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΩΝ!ΧΑΧΑΧΑ!! :D :D

ΤΟ ΡΟΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ, ΔΕΙΠΝΟ ΤΕΤΟΙΑ.ΑΛΛΙΩΣ.... ΧΑ! :D

almalibera
10/02/2004, 14:11
....Τα καλα και συμφέροντα!!!!!!!!!!:D

Ρε παιδια ΜΗΝ ΠΑΡΑΣΤΡΑΤΗΤΕ!!!!!!!!!!

Και για να μην μπερδευόμαστε ο ΚΑΘΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΤΟΥ ! ! !

Ουφ! Λουλουδια, αρωματα, κοσμήματα ΟΥΦ ΠΙΑ!!!!!:) :rolleyes:

afrotwin
10/02/2004, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από almalibera
....Τα καλα και συμφέροντα!!!!!!!!!!:D

Ρε παιδια ΜΗΝ ΠΑΡΑΣΤΡΑΤΗΤΕ!!!!!!!!!!

Και για να μην μπερδευόμαστε ο ΚΑΘΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΤΟΥ ! ! !

Ουφ! Λουλουδια, αρωματα, κοσμήματα ΟΥΦ ΠΙΑ!!!!!:) :rolleyes:


kali mou esi den mas ipes ti 8a paris tou agapimenou sou?

almalibera
10/02/2004, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
kali mou esi den mas ipes ti 8a paris tou agapimenou sou?

....δεν μπορω να σου πω....διαβαζει......:D

afrotwin
10/02/2004, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από almalibera
....δεν μπορω να σου πω....διαβαζει......:D

to ksero ala to kalo ine oti kati 8a tou paris ke analogo tis agapis sou ipo8eto.......

almalibera
10/02/2004, 14:41
[i]analogo tis agapis sou ipo8eto....... [/B]

αχχχ......αφρο......δεν υπαρχει κατι τοσο μεγαλο......








:D :D :D

DIT
10/02/2004, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
to ksero ala to kalo ine oti kati 8a tou paris ke analogo tis agapis sou ipo8eto.......


αχχχ......αφρο......δεν υπαρχει κατι τοσο μεγαλο......

χααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Αν την τελευταία λέξη του afro την τονίσεις στο πρώτο "ο" τότε υπάρχει παρανόηση που όμως η απάντηση δεν είναι ξεκάρφωτη!!!!



:D :D :D :D :D :D :D :D

almalibera
10/02/2004, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από DIT
χααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Αν την τελευταία λέξη του afro την τονίσεις στο πρώτο "ο" τότε υπάρχει παρενόηση που όμως η απάντηση δεν είναι ξεκάρφωτη!!!!



:D :D :D :D :D :D :D :D



ΡΕ DIT ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΤΙΣ Μ@Λ@Κ.... ΛΕΩ ΕΓΩ.......!!!!!!!!!!!!!!!!! ΟΛΟ ΣΤΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΑΜΑΝ ΠΙΑ!!!!!!!!!

NLS
10/02/2004, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DIT
χααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Αν την τελευταία λέξη του afro την τονίσεις στο πρώτο "ο" τότε υπάρχει παρενόηση που όμως η απάντηση δεν είναι ξεκάρφωτη!!!!



:D :D :D :D :D :D :D :D

ίδιες σκέψεις κάνουμε γμτ

Todi
10/02/2004, 15:08
ego epeidi blepo oti to paideyetai poly to prama
afiste to paraxena dorakia kai piaste ton .. "erota"
gamate giati xanomaste pou leei kia enas psilos


psaxte eseis tin agapi sas na tin breite stis 14 flabari kai sta dorakia..
ekei tha einai standar


BRE OOOOOOOOOOOOUST


y.g. KATO AYTOI POU PLENOUN TA TZAMIA STA FANARIA>>
y.g.2 KAI AYTOI POU POULANE XARTOMANTILA>>>>
y.g.3 AMAN PIA ME AYTES TOIS GIORTES.. GIORTI TIS MITERAS, TOU PATERA , TOU PAPPOU TIS GIAGIAS , TON EROTEYMENON, TON XORISMENON , TON ANAPIRON, TON GRIGORON, TON TON TON...
BREEEE OUST .. POLLES YPOXREOSEIS MOU AKOUGONTE..

KAI OPOS EIPAME ..
"EROTEYESTE GIATI XANOMASTE..."
(alla oxi glykanalata)

mpimpikooo... mipos irthe i ora na sikoseis xeri>?????
gia na fylaxteis breee


14 Febrouariou... Giorti tis Pantoflas

(kokkini kai sto xroma ton eroteymenon)


725

cityfly
10/02/2004, 16:02
ρε αυτή η παντόφλα είναι φονική και με αντιολισθιτική σόλα για να κολάει στο κεφάλι και να σε τρίβει καλά

θες τουλάχιστον arai για να γλιτώσεις

code
10/02/2004, 18:20
γιατί Έχουμε αφήσει να ξεφτιλίζουν ένα από τα πλέον όμορφα συναισθήματα της καρδιάς μας!!!

Και δεν συνειδητοποιούμε ότι ο έρωτας δεν φυλακίζεται σε «καρδούλες», τριαναταφυλλάκια, σοκολάτες και «σοκολατάκια»!!!!


Ο έρωτας, όταν υπάρχει, αναβλύζει κατευθείαν από την καρδιά μας και πλημμυρίζει όλο μας το είναι!!!
Το μέσα, το έξω μας, την ψυχή, το μυαλό μας!!! (...βλ., έρωτας για την μοτοσικλέτα!!! ;) !!!).


Τον έρωτα εγώ, τον βλέπω, τον αντιλαμβάνομαι και τον γεύομαι....

...στα μάτια του, όταν με κοιτάει, στον τόνο της φωνής του, όταν μου μιλάει, στην μυρωδιά από το κορμί του, όταν μ’ αγκαλιάζει, στα γράμματά του, πίσω από κάθε λέξη, πίσω από κάθε συλλαβή, πίσω από κάθε κόμμα και τελεία, όταν θέλει να μου εκφράσει από μία απλή καλημέρα και το πως περνάει στη δουλειά του, μέχρι, το να μου εξομολογηθεί τον πιο κρυφό του πόθο!!!

...στον τρόπο που χτυπάει η καρδιά μου, όταν είμαι δίπλα του, όταν μ’ αγκαλιάζει, όταν τον βλέπω να κοιμάται ήρεμος και γαλήνιος, στο μαξιλάρι δίπλα μου!!!

...στον τρόπο που με πλησιάζει, στην ανάσα, στα φιλιά του, στο χάδι του, στο χαμόγελό του, στις γκριμάτσες, στα πειράγματά του!!!

...στον τρόπο που λυγίζουν τα γόνατά μου και κόβεται η ανάσα μου σε κάθε εμφάνισή του!!!


...σε χιλιάδες μικρά και καθημερινά πραγματάκια, που δεν κοστίζουν απολύτως τίποτα και που μας χαρίζουν μοναδικές στιγμές ευτυχίας!!!!!
...έτσι απλά, δίχως δεύτερη σκέψη, δίχως εξαναγκασμό, ....λιτά, απλόχερα και αληθινά!!! Έτσι όπως, μόνο ο χτύπος της καρδιάς μας ξέρει να προστάζει!!!
Και κανένας, μα κανένας άλλος!!!!


Θεωρώ κοροϊδία και ψευτιά να κάνω ή να μου κάνουν κάποιο δώρο, αυτή τη μέρα!!!

Όπως το ίδιο ισχύει και για όλες τις υπόλοιπες, γιορτές, «αργίες», επετείους, «παγκόσμιες ημέρες», κτλπ., κτλπ.!!!

Θέλεις κύριε να κάνεις κάτι για τα παιδιά που πεθαίνουν.... κάντο ΤΩΡΑ, ....ξεκινώντας από τη ΠΟΡΤΑ δίπλα σου!!! Όχι να περιμένεις την «παγκόσμια ημέρα» του παιδιού!!!
Θέλεις να δώσεις αίμα.... Δώστο ΤΩΡΑ!!! Όχι να περιμένεις την «παγκόσμια ημέρα» της αιμοληψίας !?!??! (...λέω, εγώ, τώρα!!!)


Νιώθω????, Αισθάνομαι???? ΠΡΑΤΤΩ!!!! Την ώρα που το νιώθω, τη μέρα που το νιώθω, τη στιγμή που το νιώθω!!!! ....έτσι όπως εγώ γουστάρω, μ’ αρέσει και αγαπώ!!!!
Χωρίς να μου το επιβάλλει κανείς και τίποτα!!!!

Δεν Νιώθω???, Δεν Αισθάνομαι???? ΔΕΝ πράττω!!!! Για κανέναν και για τίποτα!!!!!


Αλίμονο, αν περιμένω τέτοιου είδους «ΚΟΝΣΕΡΒΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ» μέρες για να εκδηλώσω και να εκφράσω το Μεγαλείο της ψυχής μου!!!!


Αυτά.....

:) :)

Todi
10/02/2004, 18:23
kai pou 'ste...
diabaste kai kana bilbio gia ton erota..
oxi omos ayta ta perierga love stories...
proteino to 11 lepta tou Coehlo/...

Nefeli
11/02/2004, 07:57
Συμφωνώ το προτείνω και το συνιστώ.

Όποιος και όποια έχει διαβάσει Κουέλο στη αρχήν δεν θα τον αναγνωρίσει.

Επειδή όμως είναι ένα βιβλίο που σε καθηλώνει και θέλεις να το διαβάσεις μονορούφι καταλαβαίνεις ότι είναι ο ίδιος συγγραφέας που ήταν πάντα.

Πάντα λέμε ότι ο προορισμός δεν είναι αυτό που αξίζει. Αυτό που αξίζει είναι το ταξίδι.

Σ’ αυτό το βιβλίο καταλαβαίνουμε ότι για να φτάσεις στον προορισμό που αξίζει πρέπει να κάνεις το ταξίδι που αξίζει

Φιλούμπες

cityfly
11/02/2004, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από TODi999R

proteino to 11 lepta tou Coehlo/...

όντως υπέροχο βιβλίο.


εκεί να δεις πως μπορείς να βρεις τον πραγματικό έρωτα οπουδήποτε. και χωρίς καρδούλες λουλουδάκια και λοιπά προϊόντα
μόνο με αληθινή επικοινωνία