PDA

View Full Version : Έρευνα: Οι Έλληνες οι πιο ατομιστές παγκοσμίως



benny
17/04/2011, 20:41
Με τα μελανότερα χρώματα σκιαγραφεί τους Έλληνες έρευνα που δημοσιεύει ο αυστραλιανός Τύπος.
Σύμφωνα με την έρευνα, οι Αμερικανοί πολίτες είναι οι «καλύτεροι Σαμαρείτες» και οι Έλληνες οι πιο ατομιστές.

Όπως αναφέρει ο αυστραλιανός Τύπος μόνο οι ΗΠΑ και η Ιρλανδία υπερέχουν της Αυστραλίας στο θέμα αυτό, ενώ η Ελλάδα βρίσκεται στον... πάτο της λίστας, δεδομένου ότι μόνο 13% των ερωτηθέντων δήλωσαν ότι έκαναν κάτι για να βοηθήσουν τον συνάνθρωπό τους. Από την ίδια έρευνα, προκύπτει ότι οι Αυστραλοί κάνουν πάνω από 4 ώρες τη μέρα εθελοντική εργασία, ενώ δαπανούν πάνω από 45 λεπτά τη μέρα φροντίζοντας μέλη της οικογένειάς τους ή της κοινότητας.

Επίσης, μετά τους Καναδούς, οι Αυστραλοί είναι οι πιο ανεκτικοί προς τους μετανάστες, τις εθνικές μειονότητες και τους ομοφυλόφιλους.


απο σκαι http://www.skai.gr/news/world/article/167413/ereuna-oi-ellines-oi-pio-atomistes-pagosmios-/



θα μας τρελανουν αυτοι οι ηλιθιοι.καλα το σκαι καλο κατηφορο εχει παρει και δημοσιευει οτι να ναι, αλλα και ο αυστραλιανος τυπος ,οπως ειθισται βεβαια να ειναι ο τυπος , εκτος τοπου και χρονου.
παροτι τους εχω γραμμενους και τους δυο δεν ξερω γιατι τετοιες ερευνες του κωλου και της υπερτατης υποκρισιας μ ενοχλουν καπου καπου.
απο που να το πιασεις και που να το αφησεις.
ανιδεοι.

Cpt. Haddock
17/04/2011, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από benny
[...] δεν ξερω γιατι τετοιες ερευνες του κωλου και της υπερτατης υποκρισιας μ ενοχλουν καπου καπου.[...]

Ενδεχομένως γιατι λένε αλήθεια;

nikos_abel
17/04/2011, 20:47
Για το ¨φιλότιμο" του Έλληνα, πάει στο καλό.

Για τους μετανάστες όμως λες να είμαστε πιο ανεκτικοί από κάποιους που και οι ίδιοι βασίσουν τη χώρα και την ιστορία τους σε αυτούς;

Να μου έλεγες για τους άγγλους....

filipp0s
17/04/2011, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ενδεχομένως γιατι λένε αλήθεια;


Σωπα...! Οι ελληνες δεν ειναι ατομιστες ρε. Γι αυτο φτασαμε εδω που φτασαμε... τυχαιο ειναι :wacko:

SoulGR
17/04/2011, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ενδεχομένως γιατι λένε αλήθεια;
+1

nikos_abel
17/04/2011, 20:53
ΕΓΩ πάντως δεν είμαι ατομιστής.







(ελπίζω το υπονοούμενο να είναι προφανές... )

gcrook
17/04/2011, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ενδεχομένως γιατι λένε αλήθεια;

Για μας μπορει να λενε αληθεια.
Για την παρτη τους ομως δεν με πειθουν.

Lioulios
17/04/2011, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από benny
[B] .....και οι Έλληνες οι πιο ατομιστές.....


:nono: :nono: :nono: :nono:
http://www.youtube.com/watch?v=dJSRqK87rrQ

benny
17/04/2011, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ενδεχομένως γιατι λένε αλήθεια;

οχι δεν λενε την αληθεια. αν ενας λαος οπως ο αμερικανικος που το επισημο κρατος του εχει ξεκινησει
την τελευταια 20ετια ενα καρο πολεμους θεωρειται πιο αλτρουιστης απο τον ελληνικο απλα επειδη δεν κανει φιλανθρωπιες τοτε κατι δεν παει καλα.με το ιδιο σκεπτικο ο αμερικανος ειναι πιο αλτρουστης απ τον κατοικο της ζαμπια.

αυριο δηλαδη αν μας πεταξουν μια ερευνα οτι οι ελληνες μολυνουν το περιβαλλον πιο πολυ απ τη ιαπωνια ή την αμερικη επειδη φτυνουν ροχαλες στο δρομο(που ειναι κ αηδια αλλα τελος παντων) θα πρεπει να το χαψουμε.

κατι δεν παει καλα μαγκες.ειπαμε με ρεγουλα οι αφορισμοι.σκατα ειμαστε σαν κρατος αλλα υπαρχουν και πολυ χειροτερα.

Cpt. Haddock
17/04/2011, 21:04
Η ερευνα αφορά συμπεριφορά λαού ή πράξεις κυβερνήσεων;

Να μην τα μπλέκουμε

benny
17/04/2011, 21:06
Υποκρισια φιλε μου.Υποκρισια.
δεν γινεται να μην τα μπλεκεις.αλλιως εισαι υποκριτης.
ασχημο πραγμα.

menos
17/04/2011, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από benny
..παροτι τους εχω γραμμενους και τους δυο ....
Μόνο η απάντηση σου δικαιώνει τα γραφόμενα τους...

SVX
17/04/2011, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ενδεχομένως γιατι λένε αλήθεια;


μαλλον ηρθαν απο το CNN και ρωτησαν το sniper τη γνωμη εχει για την πτωση του καπιταλισμου και τον κλονισμο του συγχρονου συστηματος αξιων .... και τους απαντησε.... :


:rolleyes:










































στ' @@ μας!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

benny
17/04/2011, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Μόνο η απάντηση σου δικαιώνει τα γραφόμενα τους...

επειδη εχω γραμμενο τον αυστραλιανο τυπο και το σκαι?
ελα χριστε και παναγια.:hypnotize

nikos_abel
17/04/2011, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
:nono: :nono: :nono: :nono:
http://www.youtube.com/watch?v=dJSRqK87rrQ

Ρε τον....


και σε πήρα στα σοβαρά...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

el_hymador
17/04/2011, 21:11
Δηλαδή, για να καταλάβω, τα συμπεράσματα της έρευνας βγήκαν βάση του ποιός λάος επιδίδεται περισσότερες ώρες σε εθελοντική εργασία και βοηθά σε μέλη της οικογένειας / κοινότητας;

Ότι να ναι όμως...

Αλλά βέβαια μωρέ, ο μισθωτός που κάνει δύο δουλειές για να τα φέρει ίσα - ίσα πέρα, είναι ανάλγητος και κάφρος που δεν πάει στις έντεκα το βράδυ να εργαστεί εθελοντικά και κανά τετράωρο εξτρά κάπου...

Από την άλλη, 45 λεπτά της ημέρας για να φροντίσουν μέλη της οικογένειας τους οι Αυστραλοί; Τι λε ρε παιδί μου! Μεγάλη θυσία! Οι κλασσικές ελληνικές οικογένειες που φροντίζουν παππούδες και γιαγιάδες επί σειρά ετών, δηλαδή τι θα έπρεπε να πουν;

Μετά για κερασάκι στη λίστα έχουμε και το μεταναστευτικό, αφού ως γνωστόν είμαστε οι μεγαλύτεροι ραστιστές στον κόσμο, σε βαθμό που οι ναζί μοιάζουν με ανθρωπιστική οργάνωση μπροστά μας...

Δε πάνε να γ@μηθούνε οι downunderάδες λέω εγώ; Έχουν διαπράξει έμμεση γενοκτονία εναντίων των Αβοριγίνων, τους έχουν ξεκληρήσει και μιλάνε και απο πάνω!


Μάθανε ότι γ@μιόμαστε, πλακώσαν και τα Κοάλα...αϊ στα διάλα ρε!

menos
17/04/2011, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από benny
επειδη εχω γραμμενο τον αυστραλιανο τυπο και το σκαι?
ελα χριστε και παναγια.:hypnotize
...επειδή η πολύ γραψαρχιδίνη μας έφερε εδώ που είμαστε...

boussias
17/04/2011, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ενδεχομένως γιατι λένε αλήθεια;
+2

SVX
17/04/2011, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Δηλαδή, για να καταλάβω, τα συμπεράσματα της έρευνας βγήκαν βάση του ποιός λάος επιδίδεται περισσότερες ώρες σε εθελοντική εργασία και βοηθά σε μέλη της οικογένειας / κοινότητας;



Αλλά βέβαια μωρέ, ο μισθωτός που κάνει δύο δουλειές για να τα φέρει ίσα - ίσα πέρα, είναι ανάλγητος και κάφρος που δεν πάει στις έντεκα το βράδυ να εργαστεί εθελοντικά και κανά τετράωρο εξτρά κάπου...



ρωτησες και απαντησες σε ολα....


τον Ελληνα τον στριμωξαν ασχημα... το να ασχολειται με κουλτουρα, πολιτισμο και θρησκεια ειναι πολυτελεια....


το ζητουμενο των περισσοτερων ειναι να βγαλουν το ψωμι και το τυρι...

να πληρωσουν το ενοικιο και να συντηρησουν το ακριβο αυτοκινητο μη τυχον μαθει η γειτονια οτι το πηρε η τραπεζα....

χρονος ουτε για φιλους πια.... το σοκ πιστευω ειναι μεγαλο....


Ο καριολοπουστ@ς ο Παpooλιας βγηκε και δηλωσε oτι ο Ελληνας πρεπει να αλλαξει την κουλτουρα του αν θελει να επιβιωσει....


Ok ρε παιδια ...αλλα ειναι σα να λες τον κροκοδειλο να αρχισει να τρωει πρασσα και καροτα γιατι τα ζωακια τα εφαγε το λιονταρι που ηταν πιο μαγκας....Δυστυχως ο κροκοδειλας δε γινεται χορτοφαγος....ψοφαει.... :sick:

Εχετλαίος
17/04/2011, 21:23
Τσουβάλι όλα και όλοι και μια χαρά τηνε ματώσανε απ το παίξιμο...
:yuck:

el_hymador
17/04/2011, 21:43
Σε γενικευσεις και ερευνες της φουτσας, τι να "απαντησεις" δηλαδη;

Απο 15.000 χλμ μακρια, η Αυστραλιανη εφημεριδα εβγαλε το πορισμα της ερευνας...και αυτο το "ρατσιστες", θα επρεπε να ντρεπονται να το χρησιμοποιουν...δεν λεω οτι φταινε οι συγχρονοι κατοικοι της Αυστραλιας, αλλα οσο να πεις, ως πολιτες ενος εθνους - κρατους που εχει μετατρεψει εναν λαο με ιστορια 40.000 χρονων σε πρεζακια του αλκοολ και τουριστικη ατραξιον, θα επρεπε να το σκεφτονται διπλα και τριπλα πριν αποδωσουν χαρακτηρισμους...

NiarK
17/04/2011, 21:45
...όλα σε αυτή την ζωή είναι σχετικά... έτσι και σε αυτή την έρευνα, όλα σχετικά είναι.
Από το ποιός διεξήγαγε την έρευνα, πώς αντιλήφθηκαν τις ερωτήσεις μέχρι και σε ποιούς απευθύνθηκαν ....κ.ο.κ.

Γιατί, π.χ.... ο μέσος Έλληνας όταν τον ρωτήσανε "πόσο χρόνο αφιερώνει" για την οικογένεια του καθημερινά, δυσκολεύτηκε σίγουρα να απαντήσει, αναλογιζόμενοι ότι για την μέση Ελληνική οικογένεια, θεωρείται δεδομένο : η μητέρα να μαγειρεύει για την οικογένεια, να ψωνίζει για την οικογένεια, να σιδερώνει για την οικογένεια, τα παιδιά όταν ενηλικιώνονται να φροντίζουν τους ανήμπορους γονείς, ο πατέρας να συνεισφέρει οικονομικα στον φαντάρο γιό.. κ.λ.π. Οπότε.. έχοντας όλη αυτή την "φροντίδα" ώς καθήκον...ΝΑΙ.. δυσκολεύονται να σκεφτούν πόση "φιλανθρωπία" διαθέτουν ώς άνθρωποι.

Όταν όμως ο μέσος Αμερικανός , το ότι άδειασε τα σκουπίδια το έχει αναγάγει σε "μεγαλοθυσία" για την οικογένεια... ή όταν η Αμερικανίδα μάνα, θεωρεί μεγαλοψυχία το κρατήσει ΜΙΑ φορά το εγγόνι της σε ΕΚΤΑΚΤΗ περίπτωση... ΝΑΙ.. τότε αυτοί οι άλλοι λαοί, στατιστικά σίγουρα υπερτερούν του Έλληνα στην Εθελοντική εργασία και φιλανθρωπικό έργο.

όλα έχουν να κάνουν, με το πώς αντιλαμβάνεται κανείς τις έννοιες..

Οι Έλληνες έχουν πολλά στραβά - πάρα πολλά θα μπορούσα να πώ - αλλά.. η έλλειψη ευαισθησίας για τον συνάνθρωπο , σίγουρα δεν είναι ένα από αυτά...

....αλλά.. έτσι είναι.. μας έχουν όλοι μαμήσει σε όλα τα υπόλοιπα.. τώρα θα μας μαμήσουν και με τις έρευνες....
οπότε άς πώ αυτό που θέλουν να ακούσουν αυτοί οι ερευνητές...

δε μας μαμάτε λέω εγώ???????????

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Cpt. Haddock
17/04/2011, 21:47
Δινετε περισσότερη σημασία απ' οσο χρειάζεται, σε κατι τέτοια.

Μην ασχολείστε :wave2:

NiarK
17/04/2011, 21:54
....είναι επειδή είμαστε ατομιστές ... και δε μας νοιάζει για τους άλλους...

και... (...γράφουμε και καμία ανάλυση for timekilling)


;P

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gs 500 f
17/04/2011, 22:39
σαν τον ελληνα ,κανεις!!!!!!!!!!!
και οσοι μας κακολογουν ειναι βασει σχεδιου ωστε να αποποιηθουμαι την εθνικη μας θρησκεια συνειδηση κλπ κλπ!!!!

menos
17/04/2011, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
...ειναι βασει σχεδιου ωστε να αποποιηθουμαι την εθνικη μας θρησκεια...
Ναί.... απο αυτούς περιμέναμε.. :lol: :lol:

NiarK
17/04/2011, 22:49
καταρχήν.. δε θα μπορούσα να μην κάνω σαν τον Έλληνα, καθότι Ελληνίδα!!!
:smilea:

καταδεύτερον.... μίλησα συγκεκριμένα για την συγκεκριμένη έρευνα, με το συγκεκριμένο θέμα!

κατατρίτον, το γενίκευσα... άσχετα με την έρευνα, ότι όλες οι έννοιες είναι σχετικές!!!

....τώρα.... αυτα περί "σχεδίου" κ.λ.π... ίσως να τα συνδύασες λίγο με το ειρωνικό-αστειάκι κλείσιμο περί "μαμήματος"...

άσχετο... ήταν ένα απλό κλείσιμο χωρίς ιδιαίτερη ουσία, γιατί προτάσεις ουσίας, δεν περιέχουν ποτέ λέξεις ανύπαρκτες και κωδικοποιημένες....(τουλάχιστον στα δικά μου ποστ)

αλλά.. δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω.... άν και δεν μπορώ να καταλάβω!!!

μπορεί και να έχεις δίκιο!!!!!

... απλά εξέφρασα αυτό που σκέφτηκα όταν διάβασα το θρεντ, αυθόρμητα και ειλικρινά....

αυτό δε εξασφαλίζει ούτε την ορθότητα των όσων γράφω αλλά ούτε και το γεγονός ότι πρέπει να συμμερίζεται η πλειοψηφία την άποψή μου....

σας καληνυχτίζω!!!!

:smilea:

BELZEBOYLIS
17/04/2011, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ενδεχομένως γιατι λένε αλήθεια;

Χαρά στην υπομονή σου Καπετάνιε !!!! Ούτε το αν ισχύει ο ισχυρισμός τους έκατσε κανείς να εξετάσει ,αλλά ούτε και το ενδεχομένως σου......:wave2:

el_hymador
17/04/2011, 23:41
Συμφωνα με ερευνα που εγινε στις ΗΠΑ, οι αρρενες συμμετεχοντες σε διαδικτυακα φορα, εχουν σε ποσοστο 85% λανθανουσες ομοφυλοφυλικες τασεις.

Αντε τραβατε να διαπιστωσετε αν ο ισχυρισμος της ερευνας ειναι σωστος τωρα...

Συγνωμη, αλλα το να κρινεις εναν λαο...διηπειρωτικα με βαση τη δικη σου κοινωνιολογικη συμπεριφορα και τις δικες σου συνηθειες, ειναι τουλαχιστον ανοητο...μου θυμιζει αυτα που λενε διαφοροι ελληναρες..."οι Γερμανοι ειναι ξενερωτοι", "οι Σουηδοι μονοχνωτοι", "οι Αγγλοι αδερφες"...οι γονεις μου που εχουν ζησει αρκετα χρονια στη Σουηδια, ακομα και τωρα δεν μπορουν να καταλαβουν τη "σκληροτητα" των Σκανδιναυων, οταν μετα την ενηλικιωση των παιδιων τους, τους δειχνουν την πορτα της εξοδου απο το σπιτι...αυτο τους κανει απαραιτητα ακαρδους και απονους;

Οπως και σε αυτους τους φαινεται αδιανοητο, το οτι μπορει (η μπρουσε) στην Ελλαδα μια παρεα να τσακωνεται σε μια ταβερνα για το ποιος θα πληρωσει...αυτο μας κανει εμας γαλαντομους και τους αλλους σπαγγοραμενους;

Στην Αυτραλια, στις ΗΠΑ, στη Βρετανια και σε αλλα κρατη οπου το βιωτικο επιπεδο ειναι απειρως καλυτερο σε σχεση με το δικο μας, μπορει να βρισκουν το χρονο και την διαθεση για να μετεχουν εθελοντικα σε διαφορες δραστηριοτητες προς αγνωστους η σε κατι κοινης ωφελειας...εδω δεν ισχυει αυτο γιατι ο εθελοντισμος ειναι νεο φρουτο και γιατι δεν εχουμε γενικα εμπιστοσυνη προς το κρατος...παντως υπαρχει μια δυναμικη για να αλλαξει αυτο Απο την αλλη, στην Ελλαδα πολυ ευκολα θα δανεισει καποιος χρηματα σε εναν γνωστο του, θα τον φιλοξενησει σπιτι του και θα του σταθει σε μια δυσκολη στιγμη...για οικογενεια δεν το συζηταω, ακομα και σε οσους δεν το παραδεχονται, οι δεσμοι μεταξυ των μελλων ειναι ισχυροτατοι.

Εν ολιγοις δεν μπορεις να κρινεις τον αλλο με βαση τα δικα σου δεδομενα...και αν για εναν Αυστραλο θεωρειτε θυσια το να πηγαινει μια φορα την εβδομαδα εθελοντικα στη "στεγη αδεσποτων καγκουρο" με γεια του με χαρα του, αλλα μη μας πρηζει τα @@δια κιολας...

benny
17/04/2011, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Χαρά στην υπομονή σου Καπετάνιε !!!! Ούτε το αν ισχύει ο ισχυρισμός τους έκατσε κανείς να εξετάσει ,αλλά ούτε και το ενδεχομένως σου......:wave2:

ειπε ο σοφος γεροντας αφου πρωτα περασε ενα χερακι αποδομησης ολα τα σχολια του μοτοσυκλετιστικου αυτου φορουμ και χαθηκε ξανα στην σπηλια της διανοησης...

ξεκαβαλατε ρεε...

Allst@rf
17/04/2011, 23:55
μοντεχρήστος είπε:

"καιρός να αφήσουμε τους εγωισμούς και να κοιτάξουμε λίγο τον εαυτό μας"

Lioulios
18/04/2011, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από NIARHOU
...όλα σε αυτή την ζωή είναι σχετικά... έτσι και σε αυτή την έρευνα, όλα σχετικά είναι.
Από το ποιός διεξήγαγε την έρευνα, πώς αντιλήφθηκαν τις ερωτήσεις μέχρι και σε ποιούς απευθύνθηκαν ....κ.ο.κ.

Γιατί, π.χ.... ο μέσος Έλληνας όταν τον ρωτήσανε "πόσο χρόνο αφιερώνει" για την οικογένεια του καθημερινά, δυσκολεύτηκε σίγουρα να απαντήσει, αναλογιζόμενοι ότι για την μέση Ελληνική οικογένεια, θεωρείται δεδομένο : η μητέρα να μαγειρεύει για την οικογένεια, να ψωνίζει για την οικογένεια, να σιδερώνει για την οικογένεια, τα παιδιά όταν ενηλικιώνονται να φροντίζουν τους ανήμπορους γονείς, ο πατέρας να συνεισφέρει οικονομικα στον φαντάρο γιό.. κ.λ.π. Οπότε.. έχοντας όλη αυτή την "φροντίδα" ώς καθήκον...ΝΑΙ.. δυσκολεύονται να σκεφτούν πόση "φιλανθρωπία" διαθέτουν ώς άνθρωποι.

Όταν όμως ο μέσος Αμερικανός , το ότι άδειασε τα σκουπίδια το έχει αναγάγει σε "μεγαλοθυσία" για την οικογένεια... ή όταν η Αμερικανίδα μάνα, θεωρεί μεγαλοψυχία το κρατήσει ΜΙΑ φορά το εγγόνι της σε ΕΚΤΑΚΤΗ περίπτωση... ΝΑΙ.. τότε αυτοί οι άλλοι λαοί, στατιστικά σίγουρα υπερτερούν του Έλληνα στην Εθελοντική εργασία και φιλανθρωπικό έργο.

όλα έχουν να κάνουν, με το πώς αντιλαμβάνεται κανείς τις έννοιες..

Οι Έλληνες έχουν πολλά στραβά - πάρα πολλά θα μπορούσα να πώ - αλλά.. η έλλειψη ευαισθησίας για τον συνάνθρωπο , σίγουρα δεν είναι ένα από αυτά...

....αλλά.. έτσι είναι.. μας έχουν όλοι μαμήσει σε όλα τα υπόλοιπα.. τώρα θα μας μαμήσουν και με τις έρευνες....
οπότε άς πώ αυτό που θέλουν να ακούσουν αυτοί οι ερευνητές...

δε μας μαμάτε λέω εγώ???????????

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: +675

gs 500 f
18/04/2011, 02:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Συμφωνα με ερευνα που εγινε στις ΗΠΑ, οι αρρενες συμμετεχοντες σε διαδικτυακα φορα, εχουν σε ποσοστο 85% λανθανουσες ομοφυλοφυλικες τασεις.

Αντε τραβατε να διαπιστωσετε αν ο ισχυρισμος της ερευνας ειναι σωστος τωρα...

Συγνωμη, αλλα το να κρινεις εναν λαο...διηπειρωτικα με βαση τη δικη σου κοινωνιολογικη συμπεριφορα και τις δικες σου συνηθειες, ειναι τουλαχιστον ανοητο...μου θυμιζει αυτα που λενε διαφοροι ελληναρες..."οι Γερμανοι ειναι ξενερωτοι", "οι Σουηδοι μονοχνωτοι", "οι Αγγλοι αδερφες"...οι γονεις μου που εχουν ζησει αρκετα χρονια στη Σουηδια, ακομα και τωρα δεν μπορουν να καταλαβουν τη "σκληροτητα" των Σκανδιναυων, οταν μετα την ενηλικιωση των παιδιων τους, τους δειχνουν την πορτα της εξοδου απο το σπιτι...αυτο τους κανει απαραιτητα ακαρδους και απονους;

Οπως και σε αυτους τους φαινεται αδιανοητο, το οτι μπορει (η μπρουσε) στην Ελλαδα μια παρεα να τσακωνεται σε μια ταβερνα για το ποιος θα πληρωσει...αυτο μας κανει εμας γαλαντομους και τους αλλους σπαγγοραμενους;

Στην Αυτραλια, στις ΗΠΑ, στη Βρετανια και σε αλλα κρατη οπου το βιωτικο επιπεδο ειναι απειρως καλυτερο σε σχεση με το δικο μας, μπορει να βρισκουν το χρονο και την διαθεση για να μετεχουν εθελοντικα σε διαφορες δραστηριοτητες προς αγνωστους η σε κατι κοινης ωφελειας...εδω δεν ισχυει αυτο γιατι ο εθελοντισμος ειναι νεο φρουτο και γιατι δεν εχουμε γενικα εμπιστοσυνη προς το κρατος...παντως υπαρχει μια δυναμικη για να αλλαξει αυτο Απο την αλλη, στην Ελλαδα πολυ ευκολα θα δανεισει καποιος χρηματα σε εναν γνωστο του, θα τον φιλοξενησει σπιτι του και θα του σταθει σε μια δυσκολη στιγμη...για οικογενεια δεν το συζηταω, ακομα και σε οσους δεν το παραδεχονται, οι δεσμοι μεταξυ των μελλων ειναι ισχυροτατοι.

Εν ολιγοις δεν μπορεις να κρινεις τον αλλο με βαση τα δικα σου δεδομενα...και αν για εναν Αυστραλο θεωρειτε θυσια το να πηγαινει μια φορα την εβδομαδα εθελοντικα στη "στεγη αδεσποτων καγκουρο" με γεια του με χαρα του, αλλα μη μας πρηζει τα @@δια κιολας...

συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!
αλλα νομιζω αυτα ειναι αυτονοητα να τα σκεφθει οποιοσδηποτε για μια ερευνα η υποτιθεμενη ερευνα που καταδικαζει καποιους .....
ας μην μασαμε λοιπον οτι μας σερβιρουν και σωνη και καλα οτι η αποψη τουςμεσω μιας ερευνας ειναι και η σωστη!
να ειμαστε υπερηφανοι που ειμαστε ελληνες και να φωναζουμαι και να γιουχαρουμαι οσους μας αμφισβητουν!!!!
τωρα αν νομιζουν ορισμενοι οτι πρεπει να ντρεπονται ειναι προτιμοτερο να αλλαξουν ταυτοτητα!
και αν ορισμενα πραγματα εχουμαι στα μοιον μας τα θετικα μας ειναι πολλαπλασια και για αυτο λεγομαστε ανθρωποι και δεν μπορουμαι ναμαστε αλλανθαστοι...!!!!

Εχετλαίος
18/04/2011, 06:49
Διαλέχτε! Για διαλέχτεεεεεε


223749

jimmis5
18/04/2011, 08:22
Στις αρχές της δεκαετία του ογδόντα βρισκόμουν στο Παρίσι όπου σπούδαζα Τουρκολογιά. Μια μέρα είχα πάει στο κέντρο Πομπιντού, όπως κάθε μέρα σχεδόν και έψαχνα κάποιο βιβλίο για την τουρκική ιστορία. Ο υπάλληλος εκεί με κοίταξε προσεκτικά και με ρώτησε αν είμαι Τούρκος. Στην απάντηση μου ότι είμαι Έλληνας ο Γάλλος αυτός με κοίταξε με ένα έντονο αυθόρμητο θαυμασμό και στη συνέχεια μου έπλεξε ένα καταπληκτικό εγκώμιο για τους Έλληνες που τους θαύμαζε για την ιστορία τους, για τον πολισμό τους, για το φιλότιμο τους, για την αγνότητα τους και κυρίως για την τεράστια πνευματική τους κληρονομιά.

Πριν από λίγα χρόνια έτυχε να συνταξιδεύω στην Ιταλία με ένα Ισραηλινό αξιωματικό και πιάσαμε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση. Στο άκουσμα του ότι είμαι Έλληνας με κοίταξε κατάματα και μου είπε τα εξής χαρακτηριστικά. «Εσείς οι Έλληνες πράγματι στις αρχές του εικοστού αιώνα ήσασταν ο κυριότερος λαός στην ανατολική Μεσόγειο και στην Μαύρη Θάλασσα. Είχατε κυριαρχήσει από την Οδησσό μέχρι την Αλεξάνδρεια και όπου πήγαινες, Οδησσό, Κωνστάντζα, Βάρνα, Κωνσταντινούπολη, Τραπεζούντα, Θεσσαλονίκη, Σμύρνη, Αλεξάνδρεια, έβλεπες παντού Έλληνες με την ιδιαίτερη τους εξυπνάδα και εργατικότητα να κυριαρχούν στην κοινωνική ζωή και στην διανόηση» και όλα αυτά από ένα Εβραίο και συνέχισε, «Απορώ πράγματι σήμερα πως έχετε τόσο συρρικνωθεί και έχετε καταντήσει ένα μικρό και άνευ σοβαρού υπολογισμού αξία κράτος».

Παν από λίγες μέρες είχα μια συνδιάλεξη με ένα Γερμανό δικηγόρο για κάποια υπόθεση στην Γερμανία. Ο Γερμανός φίλος ήθελε να μου κάνει και σχολιασμό για την τρέχουσα επικαιρότητα και κυρίως για τις ελληνικές εξελίξεις όπως αυτές σχολιάζονται στην Γερμανία. «Οι Έλληνες ; κλέφτες, φοροφυγάδες, (που είσαι Στρος Καν ;), φραπέδες, τεμπέληδες, μας έχετε γίνει βάρος και σας έχουμε βαρεθεί να τρωτέ τα λεφτά μας. Στην χώρα σας μόνο απατεώνες κυβερνάνε και ποτέ κανένας τους δεν μπαίνει φυλακή».

Αλήθεια τι μεσολάβησε όλα αυτά τα χρόνια και από τον γενικό θαυμασμό την υπερήφανη παρουσία μας σε διεθνές επίπεδο βρεθήκαμε σε μια τόσο χαμηλή θέση να μας χαρακτηρίζουν κλεφτές και απατεώνες και κυριολεκτικά να ντρεπόμαστε να λέμε ότι είμαστε Έλληνες ; Πω ς έγινε και μέσα σε λίγες δεκαετίες και μετατραπήκαμε από τους πιο δημιουργικούς λαούς της Ευρώπης σε μαλθακά πρόβατα ; Ποιοι φταίνε; Τότε θυμήθηκα μια λαϊκή παροιμία. Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. Δυστυχώς όμως το κεφάλι βρωμίζει και όλο το ψάρι και τότε η ευθύνη αλλά και οι συνέπειες πέφτουν σε όλους. Ναι, μας προδώσαν οι ψεύτες πολιτικοί μας, ναι, μας έφεραν στο έσχατο κατάντημα να μας θεωρούν όλους κλέφτες μέχρι και οι Τούρκοι μας περιγελούν σαν μπαταξήδες και ελεεινούς ζητιάνους, ναι μας κατέκλεψαν αυτοί που μας διοίκησαν. Όμως τι βγαίνει από όλες αυτές τις πραγματικές διαπιστώσεις ; Πάλι οι ίδιοι δεν κυριαρχούνε; Σε πια χώρα στον κόσμο αυτοί που έκλεψαν και προδώσαν και τώρα θέλουν να ξεπουλήσουν τα πάντα εξακολουθούν να κυβερνάνε ; Σε ποια χώρα στον κόσμιο ο πρωθυπουργός της μιλάει για τον λαό του με τις χειροτέρους χαρακτηρισμούς ; Αλλά και σε ποια χώρα στον κόσμο ο λαός της κάθετε και ανέχεται όλα αυτά χωρίς σοβαρή αντίδραση ;

Είναι πράγματι ντροπή να λες ότι είσαι Έλληνας; Είναι ντροπή να έχεις μια τέτοια πνευματική κληρονομιά; μια ιστορία γεμάτη από μάρτυρες και ήρωες που θυσιάστηκαν για το γένoς; να έχεις μια γλώσσα με την οποία γράφτηκε το μεγαλύτερο έργο στον κόσμο, η Βίβλος του χριστιανισμού ;

Ας κοιτάξουμε στον καθρέπτη μας. Δεν είναι ντροπή να λες ότι είσαι Έλληνας. Ντροπή όμως είναι να αφήνεις να καταστρέφουν τον ελληνισμό να λεηλατούν την Ελλάδα και να μην αντιδράς γιατί αυτός ο τόπος δεν είναι μόνο δικός μας είναι και των προγονών μας είναι και των παιδιών μας.
ΝΙΚΟΣ ΧΕΙΛΑΔΑΚΗΣ

Δημοσιογράφος-Συγγραφέας-Τουρκολόγος

csofos
18/04/2011, 09:17
Παίδες, από όσα είδα και κατάλαβα τους τελευταίους 7 μήνες που βρίσκομαι down under: Μπορεί οι ερευνα αυτή να λέει την αλήθεια. Να είμαστε όντως ατομιστές. Αλλα πιστεύω ότι αυτή η ερευνα θα έπρεπε να δει το ΓΙΑΤΙ είμαστε ατομιστές. Γιατί δηλαδή, δεν βοηθάμε το συνάνθρωπο μας, ενώ οι "καλοί" Αμερικανοι το κάνουν.

Η γνώμη μου, είναι ότι πολύ απλά, ο κώλος του Έλληνα (ειδικά τώρα με όλη αυτή της οικονομική δυσχέρεια) έχει πάρει φωτιά. Τι να κοιτάξει ο άνθρωπος? Την οικογένεια του η το συνάνθρωπο? Των Αμερικανων και των Αυστραλών ο κώλος δεν έχει πάρει ποτε φωτιά. Τα πάντα είναι εν αφθονία. Εδώ, κάθε μέρα, τους βλέπω και τους ακούω να ασχολούνται με τα κατοικίδια τους. Να κάνουν φιλανθρωπίες για τα άστεγα ζώα. Άκουσα δεκάδες Αυστραλούς, να στεναχωριούνται παρα μα παρα πολύ για το σκυλάκι που χτύπησε το ποδαράκι του, αλλα με λύπη μου, έβλεπα ακόμα και τους εκφωνητές ειδήσεων να έχουν ένα πλατύ χαμόγελο την ώρα που έλεγαν την τραγική κατάληξη που είχε η Ιαπωνική κοινωνία.

Δεν έχουν την αισθηση του πόνου σε κάτι που το βλέπουν από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης. Πονάνε μονο για κάτι που βλέπουν μπροστά στα ματια τους. Και αυτό συνήθως είναι κάτι που έχει σχέση με ζώα. Από τη στιγμή λοιπόν, που ένας λαός, δεν πεινάει, έχει τα πάντα από διασκέδαση, έχει πληθώρα επιλογων για διακοπές και ψυχαγωγία και σε γενικές γραμμές δεν του λείπει τίποτα, είναι λογικό (εφόσον έχει και την κατάλληλη παιδεία) να κοιτάξει και το συνάνθρωπο του. Όταν δεν έχεις τίποτα από τα παραπάνω και μάλιστα έχεις χίλια δυο προβλήματα, τότε είναι απόλυτα λογικό να κοιτάς την οικογένεια σου και πως να τα φέρεις βόλτα. Αυτό, είναι κάτι που πιστεύω ότι η ερευνα αυτή ούτε καν το λογάριασε.

Από την άλλη, δεν μας θεωρώ αγγελούδια. Πάντα της φαγωμάρας ήμασταν. Αλλα σίγουρα δεν ήμασταν αφιλότιμοι. Όσο για τους Αυστραλούς, πιστεύω ότι θα έπρεπε να κάνουν μια ερευνα, για το ποιος λαός είναι ο πιο βρώμικος. Αν πάτε σε καφέ θα πάθετε πλακα! Τα τραπέζια που κάθεσαι να πιείς τον καφέ σου είναι μέσα στη βρώμα. Οι σερβιτόροι δεν ξέρουν από καθαριότητα. Άσε που κάνουν κάνα μισάωρο να έρθουν να πάρουν παραγγελια

NiarK
18/04/2011, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από csofos
Παίδες, από όσα είδα και κατάλαβα τους τελευταίους 7 μήνες που βρίσκομαι down under: Μπορεί οι ερευνα αυτή να λέει την αλήθεια. Να είμαστε όντως ατομιστές. Αλλα πιστεύω ότι αυτή η ερευνα θα έπρεπε να δει το ΓΙΑΤΙ είμαστε ατομιστές. Γιατί δηλαδή, δεν βοηθάμε το συνάνθρωπο μας, ενώ οι "καλοί" Αμερικανοι το κάνουν.

Η γνώμη μου, είναι ότι πολύ απλά, ο κώλος του Έλληνα (ειδικά τώρα με όλη αυτή της οικονομική δυσχέρεια) έχει πάρει φωτιά. Τι να κοιτάξει ο άνθρωπος? Την οικογένεια του η το συνάνθρωπο? Των Αμερικανων και των Αυστραλών ο κώλος δεν έχει πάρει ποτε φωτιά. Τα πάντα είναι εν αφθονία. Εδώ, κάθε μέρα, τους βλέπω και τους ακούω να ασχολούνται με τα κατοικίδια τους. Να κάνουν φιλανθρωπίες για τα άστεγα ζώα. Άκουσα δεκάδες Αυστραλούς, να στεναχωριούνται παρα μα παρα πολύ για το σκυλάκι που χτύπησε το ποδαράκι του, αλλα με λύπη μου, έβλεπα ακόμα και τους εκφωνητές ειδήσεων να έχουν ένα πλατύ χαμόγελο την ώρα που έλεγαν την τραγική κατάληξη που είχε η Ιαπωνική κοινωνία.

Δεν έχουν την αισθηση του πόνου σε κάτι που το βλέπουν από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης. Πονάνε μονο για κάτι που βλέπουν μπροστά στα ματια τους. Και αυτό συνήθως είναι κάτι που έχει σχέση με ζώα. Από τη στιγμή λοιπόν, που ένας λαός, δεν πεινάει, έχει τα πάντα από διασκέδαση, έχει πληθώρα επιλογων για διακοπές και ψυχαγωγία και σε γενικές γραμμές δεν του λείπει τίποτα, είναι λογικό (εφόσον έχει και την κατάλληλη παιδεία) να κοιτάξει και το συνάνθρωπο του. Όταν δεν έχεις τίποτα από τα παραπάνω και μάλιστα έχεις χίλια δυο προβλήματα, τότε είναι απόλυτα λογικό να κοιτάς την οικογένεια σου και πως να τα φέρεις βόλτα. Αυτό, είναι κάτι που πιστεύω ότι η ερευνα αυτή ούτε καν το λογάριασε.

Από την άλλη, δεν μας θεωρώ αγγελούδια. Πάντα της φαγωμάρας ήμασταν. Αλλα σίγουρα δεν ήμασταν αφιλότιμοι. Όσο για τους Αυστραλούς, πιστεύω ότι θα έπρεπε να κάνουν μια ερευνα, για το ποιος λαός είναι ο πιο βρώμικος. Αν πάτε σε καφέ θα πάθετε πλακα! Τα τραπέζια που κάθεσαι να πιείς τον καφέ σου είναι μέσα στη βρώμα. Οι σερβιτόροι δεν ξέρουν από καθαριότητα. Άσε που κάνουν κάνα μισάωρο να έρθουν να πάρουν παραγγελια

...ωραία το έθεσες, και το είδες και από μία άλλη πλευρά! αυτό ακριβώς εννοώ.. ότι όλες αυτές οι ερευνες είναι πολλές σχετικές.. θα πρέπει να ληφθούν υπόψη όλες οι παραμετροι ώστε να μπορεί κανείς να κάνει αξιολόγηση!!!

well done
:D τουλάχιστον είμαστε έξυπνος Λαός for sure !!!! :smokin:

Gandalf dr685sm
18/04/2011, 09:33
Μισό λεπτό ρε παιδιά.. ειδικά για τον εθελοντισμό έχετε λάθος όσον αφορά την Ελλάδα. Πραγματικά σκεφτείτε ποιά είναι η αντίδραση των περισσοτέρων όταν τους πεί κάποιος οτι είναι εθελοντής.

Απο το οτι είναι μλκς που δουλεύει άνευ χρημάτων (στάνταρ απάντηση) μέχρι την δικαιολογία οτι και ο άλλος θέλει, απλά δεν προλαβαίνει (που και αυτό παπαριά είναι).

Γιατί είναι παπαριά;...

Διότι απο το 2009 και μετά είμαι εθελοντής πυροσβέστης-διασώστης και κάνω υπηρεσίες 2 ή 3Χ4 ώρες κάθε εβδομάδα, πάω γυμναστήριο, συντηρώ όποτε μπορώ Ι.Χ. και μηχανή, διαβάζω συνάμα και για εξετάσεις κτλ κτλ.... και δουλεύω 8-10 ώρες την μέρα στην δουλειά μου, έχω παιδί και σπίτι , ευθύνες κτλ...

Δεν είναι θέμα χρόνου , είναι θέμα νοοτροπίας. Μην λέμε οτι θέλουμε λοιπόν. Α.. και το τελευταίο. Άλλο η Φιλανθρωπία.. άλλο ο εθελοντισμός. Μην τα βάζουμε μαζί. Έχουν ίδιο σκεπτικό αλλά διαφέρουν ώς πράξη κατά πολύ.

Τώρα για τις συγκρίσεις σε άλλα επίπεδα μεταξύ λαών και κουλτούρας... μην αρχίζουμε πάλι. Ο κάθε λαός έχει τα κατά και τα υπέρ του. Το δικό μας έιναι όντως πως το ΕΓΩ μας είναι πάνω απο το σύνολο και θέλουμε όλοι οι άλλοι να το δέχονται ώς defacto.

NiarK
18/04/2011, 09:34
.....ότι όλες αυτές οι ερευνες είναι πολλές σχετικές.....

* ότι όλες αυτές οι ερευνες είναι πολY σχετικές



....είμαι multitask και αλλάνθαστη όπως όλοι οι Έλληνες.. αλλά.. κάνω και κανένα λαθάκι για προσποίηση ενίοτε!!!! :D

Cpt. Haddock
18/04/2011, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από NIARHOU
[...] :D τουλάχιστον είμαστε έξυπνος Λαός for sure !!!! :smokin:

Πονηρός, σίγουρα. Ειναι κι αυτό μια μορφή εξυπνάδας (αλλα όχι η καλυτερη)

NiarK
18/04/2011, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πονηρός, σίγουρα. Ειναι κι αυτό μια μορφή εξυπνάδας (αλλα όχι η καλυτερη)

...μπορώ να διαφωνήσω????? πές μου μπορώ????

ΟΧΙ βέβαια...

:beer:

Εχετλαίος
18/04/2011, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πονηρός, σίγουρα.

Άντε πάλι το τσουβάλι...ΟΛΟΙ οι Έλληνες είμαστε πονηροί!
Δηλ αν ΕΜΕΙΣ είμαστε πονηροί, οι Τούρκοι ιντά'ναι;
:confused:

Cpt. Haddock
18/04/2011, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από NIARHOU
...μπορώ να διαφωνήσω????? πές μου μπορώ????

ΟΧΙ βέβαια...

:beer:

Ποιος μπορεί, άλλωστε; :smokin:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Άντε πάλι το τσουβάλι...ΟΛΟΙ οι Έλληνες είμαστε πονηροί!
Δηλ αν ΕΜΕΙΣ είμαστε πονηροί, οι Τούρκοι ιντά'ναι;
:confused:

Το ίδιο και χειρότερο. Μονο που σε αυτούς η πονηράδα τους βγαίνει, ενώ εμείς ειμαστε στα σκατα...

sniper
18/04/2011, 10:23
Μελέτες ειδικών έχουν καταλήξει στο επιστημονικά ακριβές συμπέρασμα ότι ο Έλληνας δεν είναι τίποτα από τα παραπάνω.

Το πόρισμα των ειδικών καταλήγει στο συμπέρασμα ότι υπάρχει η κατά 99,9% πιθανότητα ο Ελληνας να είναι απλά μαλάκας.

Οπότε και βρισκόμαστε σήμερα στην ευχάριστη θέση να κοιτάμε ο ένας τον άλλο για το πως φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

Συνεχίστε όμως την ανάλυσή σας.

Εχετλαίος
18/04/2011, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ενώ εμείς ειμαστε στα σκατα...

Εγώ ξέρεις τι πιστεύω; Ότι απλά μας χρησιμοποίησαν σαν φτωχό κωλόχαρτο, έκαμαν τη δουλειά τους και εδά σιχαίνονται και που βρισκόμαστε στο καλαθάκι πλάι στη χέστρα.
Πόσο δύσκολο είναι να πάρεις ένα πεινασμένο και χωρίς παιδεία ανδράποδο, να του φουσκώσεις τα μυαλά (που δεν διαθέτει ) με ό,τι παπαριά υπάρχει και δεν υπάρχει, να του ενστερνίσεις ότι θέλεις και σε συμφέρει και κατόπιν, όταν ξεπέσει εντελώς ακόμη και της ανέχειας, να γυρίσεις να το κατηγορήσεις για λανθασμένες επιλογές και τρίχες κατσαρές.
Εγώ αλλού βλέπω την έδραση του προβλήματος. Και δεν έχει να κάνει με πονηριά, κουτοπονηριά (ειδικά τούρκικου τύπου που κάνει και ένα βρέφος να ξερένεται στα γέλια) ή με ατομισμό και αυτοτσιμπουκισμό.

alex14
18/04/2011, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Το πόρισμα των ειδικών καταλήγει στο συμπέρασμα ότι υπάρχει η κατά 99,9% πιθανότητα ο Ελληνας να είναι απλά μαλάκας.



:rotflmao: :rotflmao:


:sad:

TROOPER
18/04/2011, 11:17
α εδω πεφτει αναλυση!!!!!

:lol: :lol: :lol:

benny
18/04/2011, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
α εδω πεφτει αναλυση!!!!!

:lol: :lol: :lol:

και που σαι ακομα :lol: :lol:




Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Τώρα για τις συγκρίσεις σε άλλα επίπεδα μεταξύ λαών και κουλτούρας... μην αρχίζουμε πάλι. Ο κάθε λαός έχει τα κατά και τα υπέρ του. Το δικό μας έιναι όντως πως το ΕΓΩ μας είναι πάνω απο το σύνολο και θέλουμε όλοι οι άλλοι να το δέχονται ώς defacto.


ντεφακτο ειναι και για την ψυχολογια.το εγω οταν βρισκεται πανω απ το συνολο αποτελει υγιη συνθηκη. η παθολογια ξεκιναει οταν για καποιο λογο αντιστραφει. τωρα ποσα στρωματα υποκρισιας περναει ο καθενας το εγω ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.
ο εθελοντης οπως τον εννοεις εσυ ειναι ενδειξη πολιτισμου και προσωπικου αποθεματος, η οργανωση για την διασωση της λευκης περσικης λεοπαρδαλης απ τον αμερικανο που προηγουμενως ο επισημος φορεας του εκτοξευσε εναν ακομη πυραυλο με στοχο αμαχους, ειναι πετριά στο κεφαλι, κριση αξιων, χειριστης μορφης υποκρισια και εν τελει αποπροσανατολισμος και μαλιστα επικινδυνος.

σε καμια περιπτωση δεν αναγνωριζω κανενος τυπου ανωτεροτητα του ελληνικου λαου , αλλωστε εκτος ελλαδας ζω και χω βρει την υγεια μου, αλλά μαθηματα ανθρωπισμου απο αποικιοκρατες και ιμπεριαλιστες δεν δεχομαι.

και αυτη η αντιληψη δεν περιοριζεται στο αρθρο που εκτος απο αδιασταυρωτο ειναι και του κωλου αλλα και στην κοινη συνειδηση ανθρωπων με κοντη μνημη και επιφανεικη μορφωση.

οτι και να εφευρουν οσοι εχουν σχεδον αφανισει ιθαγενεις και εχουν πετυχει γενοκτονιες που ακομα και σημερα σηκωνουν την τριχα για να ησυχασουν τη συνειδηση τους δεν ειναι αρκετα. η ιστορια εχει γραφτει και ο ανθρωπισμος τους ειναι τοσο επιλεκτικος και επιφανειακος που προκαλει αηδια.

η εικονα του σατραπη που με το ενα χερι δειχνει ποιος δουλος θα βασανιστει και με το αλλο χαιδευει τη γατουλα του κολλαει γαντι.

και οχι δεν μπορεις ν αρνεισαι το ιστορικο πλαισιο και να κρινεις μονο το πως εχουν οι συνθηκες σημερα οταν η οικονομικη σου αναπτυξη που σου δινει τα περιθωρια να το παιζεις φιλανθρωπος τωρα, χθες βασιστηκε στην χειροτερης μορφης εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο.

καλημερα σατραπες ! :lol:

sniper
18/04/2011, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από benny
.....
σε καμια περιπτωση δεν αναγνωριζω κανενος τυπου ανωτεροτητα του ελληνικου λαου , αλλωστε εκτος ελλαδας ζω και χω βρει την υγεια μου, αλλά μαθηματα ανθρωπισμου απο αποικιοκρατες και ιμπεριαλιστες δεν δεχομαι.

....

Eνώ η Ελληνική ιστορία (ή εν πάσει περιπτώσει ιστορία του λαού που ζει στον σημερινό Ελλαδικό χώρο ή στα ευρύτερα βαλκάνια παλιότερα κλπ κλπ) είναι γεμάτη σελίδες ανθρωπισμού κι αλτρουισμού, εξαιρουμένων κάποιων φωτεινών εξαιρέσεων....


Ζουν ανάμεσά μας μάλλον....

Cpt. Haddock
18/04/2011, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Eνώ η Ελληνική ιστορία (ή εν πάσει περιπτώσει ιστορία του λαού που ζει στον σημερινό Ελλαδικό χώρο ή στα ευρύτερα βαλκάνια παλιότερα κλπ κλπ) είναι γεμάτη σελίδες ανθρωπισμού κι αλτρουισμού, εξαιρουμένων κάποιων φωτεινών εξαιρέσεων....


Τροία (1200 π.σ.ε.)

Μήλος (416 π.σ.ε.)

Θήβα (335 π.σ.ε.)

Τριπολιτσά (1821 σ.ε.)

sniper
18/04/2011, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τροία (1200 π.σ.ε.)

Μήλος (416 π.σ.ε.)

Θήβα (335 π.σ.ε.)

Τριπολιτσά (1821 σ.ε.)

Δεν εξετάζουμε το αν ειχαν δίκιο ή άδικο και μπορεί κι εμείς να κάναμε χειρότερα στη θέση τους, αλλά το να σφάζεις 3 μερόνυχτα μέσα στην Τρίπολη δεν σε κάνει ανθρωπιστή....

Cpt. Haddock
18/04/2011, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν εξετάζουμε το αν ειχαν δίκιο ή άδικο και μπορεί κι εμείς να κάναμε χειρότερα στη θέση τους, αλλά το να σφάζεις 3 μερόνυχτα μέσα στην Τρίπολη δεν σε κάνει ανθρωπιστή....

«Το ασκέρι όπου ήτον μέσα, το ελληνικό, έκοβε και εσκότωνε, από Παρασκευή έως Κυριακή, γυναίκες, παιδιά και άντρες, τριάνταδύο χιλιάδες. Το άλογό μου από τα τείχη έως τα σαράγια δεν επάτησε γη."

Οσες φορες και να διαβασω τη φραση απο τα απομνημονευματα του Γερου, παντα με συγκλονιζει.... :sad:

Εχετλαίος
18/04/2011, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Οσες φορες και να διαβασω τη φραση απο τα απομνημονευματα του Γερου, παντα με συγκλονιζει.... :sad:

Όπως και τα πεπραγμένα των τούρκων/πολιτισμένων γερμανών/πολιτισμένων ενετών/αράβων κτλ κτλ κτλ σε αυτά εδώ τα χώματα, υποθέτω. Έτσι;

benny
18/04/2011, 11:46
Η αιθιοπια μεχρι τις αρχες της δεκαετιας του 30 ηταν η μοναδικη αμιγως ανεξαρτητη αφρικανικη χωρα.οι υπολοιπες σιγουρα δεν ηταν υπο ελληνικη εκμεταλλευση. Μιλαμε για την προσφατη ιστορια που καθοριζει την σημερινη πραγματικοτητα.μιλαμε για τις ευρωπαικες αποικιες στην αφρικη,ινδια κλπ. και αυτα επισημως γιατι ακομα ως αποικιες λειτουργουν.
αλλα μετρα και αλλα σταθμα παιδια. διαβαστε την ιστορια οπως θελετε. ουτως η αλλως παλι καλα σε μοτοσυκλετιστικο φορουμ ειμαστε.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τροία (1200 π.σ.ε.)

Μήλος (416 π.σ.ε.)

Θήβα (335 π.σ.ε.)

Τριπολιτσά (1821 σ.ε.)

τι θηβα και μηλος ρε παιδια.εκτος τοπου και χρονου.οτι να ναι. :lol: :lol:

Cpt. Haddock
18/04/2011, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Όπως και τα πεπραγμένα των τούρκων/πολιτισμένων γερμανών/πολιτισμένων ενετών/αράβων κτλ κτλ κτλ σε αυτά εδώ τα χώματα, υποθέτω. Έτσι;

Ναι, αλλα ειναι ασχετο. Τα εγκληματα των άλλων δε δικαιολογούν τα δικά μας.

Αλλωστε για αυτα, υπαρχει η φραση του Παπαρρηγόπουλου για τη σφαγή:

"«ημπορεί ίσως να εξηγηθή εκ του προαιωνίου μεταξύ των δύο φυλών και θρησκειών πάθους, αλλά να δικαιολογηθή δεν επιτρέπεται»."

sniper
18/04/2011, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Όπως και τα πεπραγμένα των τούρκων/πολιτισμένων γερμανών/πολιτισμένων ενετών/αράβων κτλ κτλ κτλ σε αυτά εδώ τα χώματα, υποθέτω. Έτσι;

Eίπα ότι δεν εξετάζουμε αν έχουν δίκιο ή όχι και φυσικά δεν ξεχνάμε το τι έχουν κάνει άλλοι.

Δεν είναι το ζητούμενο να εξετάσουμε εάν ήταν δικαιολογημένη ή όχι η οργή ή το μίσος αλλά το ίδιο το γεγονός.... Φυσικά είμαστε και ορθόδοξοι χριστιανοί και γυρίζουμε και το άλλο μάγουλο... :lol: :bawl: :bawl: :bawl: :lol:

Εχετλαίος
18/04/2011, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ναι, αλλα ειναι ασχετο. Τα εγκληματα των άλλων δε δικαιολογούν τα δικά μας.

Ούτε μπορεί να δίδει στον κάθε τυχάρπαστο το δικαίωμα να ταμπελώνει τσουβαληδόν το σύμπαν όλο. Έστω και προκειμένου για "μελέτες" που ούτε στα πρωινάδικα δε θα έστεκαν χωρίς κλαυσίγελο.
Ο άνθρωπος είναι ζώο με πάθη.
Αν αναζητούμε λαό (τέλος πάντων, άνθρωπο) δίχως πάθη, τότε ψάχνουμε σε λάθος πλανήτη.
Από εκεί μέχρι την κακεντρέχεια υπάρχει πορεία-βολή.

Εχετλαίος
18/04/2011, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Φυσικά είμαστε και ορθόδοξοι χριστιανοί και γυρίζουμε και το άλλο μάγουλο... :lol: :bawl: :bawl: :bawl: :lol:

:cry: :cry: :lol: :rotflmao: :cry: :bigcry:

sniper
18/04/2011, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από benny
Η αιθιοπια μεχρι τις αρχες της δεκαετιας του 30 ηταν η μοναδικη αμιγως ανεξαρτητη αφρικανικη χωρα.οι υπολοιπες σιγουρα δεν ηταν υπο ελληνικη εκμεταλλευση. Μιλαμε για την προσφατη ιστορια που καθοριζει την σημερινη πραγματικοτητα.μιλαμε για τις ευρωπαικες αποικιες στην αφρικη,ινδια κλπ. και αυτα επισημως γιατι ακομα ως αποικιες λειτουργουν.
αλλα μετρα και αλλα σταθμα παιδια. διαβαστε την ιστορια οπως θελετε. ουτως η αλλως παλι καλα σε μοτοσυκλετιστικο φορουμ ειμαστε.




τι θηβα και μηλος ρε παιδια.εκτος τοπου και χρονου.οτι να ναι. :lol: :lol:

Φίλε benny, η μελέτη της ιστορίας είναι κάτι που δεν ειναι και πολύ απλό.... και σίγουρα δεν μπορείς να το κάνεις αποσπασματικά χωρίζοντας την ιστορία σε εποχές....


Τώρα αν θες να μας κάνεις και κανα μάθημα γιατί δεν τα ξέρουμε καλά, σε ακούμε.

konsttanttinos
18/04/2011, 11:57
Υπαρχει το Σ.Ε.Π., Σ.Ε.Ο., Ε.Ε.Σ., αρκετες Διασωστικες Ομαδες, Εθελοντες Πυροσβεστες, και αλλοι τοσοι ακομη..
Ολα αυτα ειναι εθελοντικοι σχηματισμοι, που ο καθενας ,αναλογα με την ιδιοσυγκρασια του, μπορει να γινει μελος, και να προσφερει πραγματικη βοηθεια.
Εχετε δει τι βοηθεια προσφερουν παιδακια, εφηβοι και ενηλικες Προσκοποι και Οδηγοι?
Ο Ερυθρος Σταυρος καθε μερα, 24/7 , ειναι σε καθε νοσοκομειο ''κανοντας την λαντζα'' των νοσηλευτων..
Ας μη μιλησω και για την βοηθεια που διατιθενται να προσφερουν τα μελη της οικογενειας μεταξυ τους ισοβιως, μονο και μονο επειδη ''το αιμα νερο δεν γινεται''.... Αληθεια, η λεξη ''φιλοτιμο'' πως λεγεται στην αυστραλια?
Ειλικρινα περιμενα κατι εξυπνο απο τους αυστραλους, που κρινουν εξ ιδιων τα αλλωτρια.
Το οτι μας εκπροσωπουν-κυβερνουν ενα ματσο κομπλεξικοι αχορταγοι ατομιστες, δεν σημαινει οτι ειμαστε κι εμεις... ουτε θεωρω εθελοντισμο να σκουπισω τους δρομους της πολης, ή να μοιρασω μιλοπιτα στην γειτονια, και λοιπες μαλακιουλες.
Ακομη δεν μπορω να καταλαβω πως τετοιοι λαοι μπορουν, εχουν και απολαμβανουν τα καλυτερα?
Μηπως τελικα ο φιλοτιμος ειναι ο μαλακας?

andgeo
18/04/2011, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Δηλαδή, για να καταλάβω, τα συμπεράσματα της έρευνας βγήκαν βάση του ποιός λάος επιδίδεται περισσότερες ώρες σε εθελοντική εργασία και βοηθά σε μέλη της οικογένειας / κοινότητας;

Ότι να ναι όμως...

Αλλά βέβαια μωρέ, ο μισθωτός που κάνει δύο δουλειές για να τα φέρει ίσα - ίσα πέρα, είναι ανάλγητος και κάφρος που δεν πάει στις έντεκα το βράδυ να εργαστεί εθελοντικά και κανά τετράωρο εξτρά κάπου...

Από την άλλη, 45 λεπτά της ημέρας για να φροντίσουν μέλη της οικογένειας τους οι Αυστραλοί; Τι λε ρε παιδί μου! Μεγάλη θυσία! Οι κλασσικές ελληνικές οικογένειες που φροντίζουν παππούδες και γιαγιάδες επί σειρά ετών, δηλαδή τι θα έπρεπε να πουν;

Μετά για κερασάκι στη λίστα έχουμε και το μεταναστευτικό, αφού ως γνωστόν είμαστε οι μεγαλύτεροι ραστιστές στον κόσμο, σε βαθμό που οι ναζί μοιάζουν με ανθρωπιστική οργάνωση μπροστά μας...

Δε πάνε να γ@μηθούνε οι downunderάδες λέω εγώ; Έχουν διαπράξει έμμεση γενοκτονία εναντίων των Αβοριγίνων, τους έχουν ξεκληρήσει και μιλάνε και απο πάνω!


Μάθανε ότι γ@μιόμαστε, πλακώσαν και τα Κοάλα...αϊ στα διάλα ρε!
++++++800
αχ αυτές οι έρευνες του κώλου με ερωτήσεις στημένες :
-Βοηθάς τον πλησίον σου
-ΟΧΙ
-Α καλά είσαι κάφρος !!!
-Μα δε θα με ρωτήσεις γιατί ;
-Δε χρειάζεται , η μάνα μου μου έχει πει να μη συναναστρέφομαι με κάφρους !!!
-Οκ γειά
-Γειά ...

Ρε άντε μου και γ**** λέμε !!! Μπουχτήσαμε !!!!

sniper
18/04/2011, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Υπαρχει το Σ.Ε.Π., Σ.Ε.Ο., Ε.Ε.Σ., αρκετες Διασωστικες Ομαδες, Εθελοντες Πυροσβεστες, και αλλοι τοσοι .....

....

Μηπως τελικα ο φιλοτιμος ειναι ο μαλακας?

Aν κάποιοι προσφέρουν αυτές τις υπηρεσίες (και σιγουρα υπάρχουν κάποιοι) δεν μπορείς να πεις ότι έτσι συμπεριφέρονται τα υπόλοιπα 10 μύρια.

Το φιλότιμο, το βλέπουμε καθημερινά στο δρόμο... ξεχειλίζουμε φιλότιμο...

Για το τελευταίο τα είπα πιο πάνω. Έχει αποδειχθεί η μαλακία του Ελληνα. Απλά δεν συνδέεται με το φιλότιμο.

ggs
18/04/2011, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από benny
[B] Σύμφωνα με την έρευνα, οι Αμερικανοί πολίτες είναι οι «καλύτεροι Σαμαρείτες»

:rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao:


223778

andgeo
18/04/2011, 12:05
Να είσαι σίγουρος ότι το φιλότιμο δεν είναι χαρακτηριστικό κανενός λαού , παραμένει αξία των εξαιρέσεων και μόνο :nono:

sniper
18/04/2011, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
:rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao:

Θα σου έβαζα φωτό από Έλληνες Τραπεζιτικούς Υπαλλήλους αλλά αυτολογοκρίνομαι.

:smokin:

Cpt. Haddock
18/04/2011, 12:12
Εχω την αμυδρά υποψία, οτι εαν η ίδια έρευνα κατέληγε στο αντίθετο συμπέρασμα, θα την είχαμε τώρα περι πολλου και, φουσκωμένοι απο υπερηφάνεια θα την κραδαιναμε σε όσους ανα την γη μας επιβουλέυονται (όλοι αυτοι που, ως γνωστόν, μονο με εμας ασχολούνται).

Επειδή δε η ερευνα ειναι αυστραλέζικη, θα στηρίζαμε την εγκυρότητα της και στην ύπαρξη του ακμάζοντος ελληνικού στοιχείου στους Αντίποδες που διαχέει το ελληνικό πνεύμα και συμβιώνει αρμονικά με όλους τους λαούς.

Αλλά, όπως είπα, ειναι μια αμυδρή υποψία.


Εξακολουθώ φυσικά να πιστεύω οτι αυτές οι ερευνες ειναι γενικώς πολύ αμφισβητίσιμες (μια και τα μοντελα που χρησιμοποιούν ειναι πολύ χαλαρα)

Τεσπα

:beer:

ggs
18/04/2011, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Θα σου έβαζα φωτό από Έλληνες Τραπεζιτικούς Υπαλλήλους αλλά αυτολογοκρίνομαι.

:smokin:

:rotflmao: :rotflmao:

…μα στην φωτο που έβαλα είναι διευθυντές τραπεζικών καταστημάτων που προσπαθούν να πετυχουν τους «στόχους» τους…(και φέτος είναι και δύσκολοι)

sniper
18/04/2011, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εχω την αμυδρά υποψία, ....


Πιθανολογείς μετα βεβαιότητος να υποθέσω :lol: :bawl: :bawl: :lol:

benny
18/04/2011, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Φίλε benny, η μελέτη της ιστορίας είναι κάτι που δεν ειναι και πολύ απλό.... και σίγουρα δεν μπορείς να το κάνεις αποσπασματικά χωρίζοντας την ιστορία σε εποχές....


Τώρα αν θες να μας κάνεις και κανα μάθημα γιατί δεν τα ξέρουμε καλά, σε ακούμε.

δεν πιστευω να με ειρωνευεσαι? :lol: :lol:

τελος παντων και γω μαζι σου, κανεις πλεον δεν εξεταζει την ιστορια αυστηρα σε χρονικα πλαισια. διεπιστημονικα προσπαθει να γινει αλλα κι αυτο δεν ειναι ευκολο.

το μονο ζητημα που εθιξα ειναι οτι θα ηταν πιο εξυπνο να εστιασουμε στα κομματια αυτα της ιστοριας που οι συνεπειες τους καθοριζουν σε σημαντικο βαθμο την σημερινη πραγματικοτητα. για παραδειγμα οι αποικιες εστησαν σε καθοριστικο βαθμο τις σημερινες οικονομικα ισχυρες ευρωπαικες δυναμεις. οι ελληνικες αποικιες δεν εχουν τετοιο αμεσο αντικρυσμα. ελεος .:lol:

για περεταιρω μαθηματακια εννοειται επι πληρωμη. μαλακες ειστε. ελληνας ειμαι.

:lol: :lol: :lol: :lol:

:wave2:

Εχετλαίος
18/04/2011, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
(όλοι αυτοι που, ως γνωστόν, μονο με εμας ασχολούνται).

Ξέρω γω;
"Μεγάλες" και "τρανές" και "καθωσπρέπει" χώρες που χρωστάνε τα μαλλιοκέφαλά τους είναι στο απυρόβλητο ή τέλος πάντων υπάρχει μια ανοχή βρε παιδί μου...
Η Ελλάδα που χρωστάει ψίχουλα μπροστά τους ΠΡΕΠΕΙ να σωθεί, ΠΡΕΠΕΙ να μπει σε μηχανισμούς υποστηρικτικούς, ΠΡΕΠΕΙ να ξεβρακωθεί κι άλλο, ΠΡΕΠΕΙ...ΠΡΕΠΕΙ...
Έχεις αυτά από τη μια, έχεις τα ντόπια και αλλοδαπά λαμόγια από την άλλη, έχεις τον κάθε βλάκα που γράφει ό,τι παπ@ριά του φέξει για να πουλήσει η φυλλάδα του...
Ξέρω γω;
Πράμα δεν ξέρω τελικά και για τίποτε...

andgeo
18/04/2011, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εχω την αμυδρά υποψία, οτι εαν η ίδια έρευνα κατέληγε στο αντίθετο συμπέρασμα, θα την είχαμε τώρα περι πολλου και, φουσκωμένοι απο υπερηφάνεια θα την κραδαιναμε σε όσους ανα την γη μας επιβουλέυονται (όλοι αυτοι που, ως γνωστόν, μονο με εμας ασχολούνται).


:beer:
Εγώ έχω την υποψία ότι έχουμε τόσο σοβαρότερα πράγματα ν ασχοληθούμε που απλά δεν θα έφτανε ούτε στο moto.gr/forums ...
Μιας και έφτασε όμως κάνουμε και τις παρατηρήσεις μας . Και τελικά τέτοιου είδους έρευνες για τον Έλληνα είναι πολυτέλεια για να τους δώσει και σημασία !!!

el_hymador
18/04/2011, 12:58
Εδω πανε να βγαλουν ανευθυνους και αρπακολατζηδες τους Ιαπωνες, επειδη οι αντιδραστηρες στην Ιαπωνια δεν αντεξαν τα 9, τρεχα γυρευε ριχτερ και το τσουναμι 20 μετρων...

Ειναι να μη σου βγει το ονομα, μετα σε λιθοβολουν παρατεταμενα διεθνως...

Ερευνες τετοιου ειδους θα σκασουν παρα πολλες και θα μας παρουσιαζουν ολες απολειφαδια. Μεμoνωμενα δεν ειναι κατι που αξιζει να ασχολειται κανεις, αλλα στο συνολο ισχυει αυτο που ελεγε ο "μετρ" Γκεμπελς: Λεγε - λεγε, ολο και κατι θα μεινει...

Cpt. Haddock
18/04/2011, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
"Μεγάλες" και "τρανές" και "καθωσπρέπει" χώρες που χρωστάνε τα μαλλιοκέφαλά τους είναι στο απυρόβλητο ή τέλος πάντων υπάρχει μια ανοχή βρε παιδί μου...
Η Ελλάδα που χρωστάει ψίχουλα μπροστά τους ΠΡΕΠΕΙ να σωθεί, ΠΡΕΠΕΙ να μπει σε μηχανισμούς υποστηρικτικούς, ΠΡΕΠΕΙ να ξεβρακωθεί κι άλλο, ΠΡΕΠΕΙ...ΠΡΕΠΕΙ...

Στέλιο, θα σου απαντήσω με ενα αγοραίο (δλδ της δουλειας) παράδειγμα, πραγματική περίπτωση στη δουλειά μου.

Εχουμε δυο πελάτες (μεγάλες εταιρίες, εισηγμένες), που έχουν οικονομικές δυσκολίες και έχουν πρόβλημα στην εξυπηρέτηση του χρέους τους και είμαστε στις διαδικασίες αναδιαρθρωσης και κουρέματος.

Η Α εταιρία χρωσταει Χ
Η Β εταιρία χρωστάει 2Χ

Παρ' ολα αυτα, οι επισφάλειες στην Α ειναι πιο επικίνδυνες γιατι η Β ειναι πιο μεγάλη, εχει σημαδια ανακαμψης, κανει καλες πωλήσεις, εχει μεγαλο ευρος προϊόντων. Ετσι, ακομα κι αν χρωσταει περισσότερα, οι προοπτικές να μας τα φέρει ειναι πιο πολλές.

Αντίθετα, η Α ειναι πιο ζορικη περίπτωση και εκεί γινονται οι μεγάλες προσπάθειες.

:winka:

makis206
18/04/2011, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από benny
Σύμφωνα με την έρευνα, οι Αμερικανοί πολίτες είναι οι «καλύτεροι Σαμαρείτες»

Απορώ γιατί ασχολείστε ακόμα..:lol: :rotflmao:

Joyrider
18/04/2011, 13:17
Συμφωνώ

Αρχικά δημιουργήθηκε από NIARHOU
...όλα σε αυτή την ζωή είναι σχετικά... έτσι και σε αυτή την έρευνα, όλα σχετικά είναι.
Από το ποιός διεξήγαγε την έρευνα, πώς αντιλήφθηκαν τις ερωτήσεις μέχρι και σε ποιούς απευθύνθηκαν ....

γιατί

Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
αυτές οι ερευνες ειναι γενικώς πολύ αμφισβητίσιμες (μια και τα μοντελα που χρησιμοποιούν ειναι πολύ χαλαρα)

αφού

Αρχικά δημιουργήθηκε από NIARHOU
θα πρέπει να ληφθούν υπόψη όλες οι παραμετροι ώστε να μπορεί κανείς να κάνει αξιολόγηση

επομένως

Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δινετε περισσότερη σημασία απ' οσο χρειάζεται, σε κατι τέτοια.

Μην ασχολείστε :wave2:

αλλά γενικά εμείς γαμάμε σε όλα :rotflmao: :rotflmao: βάρβαροι :smokin:

Υ.Γ. : http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=349850&wordsinarticle=%ce%b1%cf%85%cf%84%ce%bf%ce%b3%ce%bd%cf%89%cf%83%ce%af%ce%b1

Εχετλαίος
18/04/2011, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Στέλιο, θα σου απαντήσω με ενα αγοραίο (δλδ της δουλειας) παράδειγμα, πραγματική περίπτωση στη δουλειά μου.

Μωρέ κατέω ίντα λες...
Το αν υπάρχει έστω ελπίδα να βρεθεί ψήγμα ανθρωπιάς και "τσίπας" (όπως αναζητά και έτερος συμφορουμίτης έπαέ μέσα) και ελπίδας μέσα στους αριθμούς και στους παράδες ψάχνω...
Κατέω ίντα λες...κατέω το...

Cpt. Haddock
18/04/2011, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Το αν υπάρχει έστω ελπίδα να βρεθεί ψήγμα ανθρωπιάς και "τσίπας" (όπως αναζητά και έτερος συμφορουμίτης έπαέ μέσα) και ελπίδας μέσα στους αριθμούς και στους παράδες ψάχνω...

Oχι, δε θα το βρεις. Η ανθρωπιά ή ο αλτρουισμός ειναι μη μετρήσιμα μεγέθη (qualitative και όχι quantitative όπως λενε στα corporates...)

Γι' αυτο και τέτοιες έρευνες ειναι μάλλον έωλες, λόγω των μεγάλων (και αυθαίρετων) παραδοχών στα μοντέλα τους.

Εχετλαίος
18/04/2011, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Oχι, δε θα το βρεις. Η ανθρωπιά ή ο αλτρουισμός ειναι μη μετρήσιμα μεγέθη (qualitative και όχι quantitative όπως λενε στα corporates...)

Γι' αυτο και τέτοιες έρευνες ειναι μάλλον έωλες, λόγω των μεγάλων (και αυθαίρετων) παραδοχών στα μοντέλα τους.

Χρειάζομαι τσικουδιά και γρήγορα
:sad:

reinmeister
18/04/2011, 13:24
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
18/04/2011, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Χρειάζομαι τσικουδιά και γρήγορα
:sad:

Στην ετησια, δανείσου τη μηχανή του Μακι κι ανεβα :beer:

(και πέψε και κανενα φιαλίδιο :D )

sniper
18/04/2011, 14:28
Μια που το πιάσαμε....

Παρακάτω πίνακας απο την Τριπολιτσά..... εκτός του εξωραϊσμού της κατάστασης - λογικό, οι πινακες αυτοί έγιναν για να δείξουν το αποτέλεσμα και την ανδρεία των επαναστατών, υπάρχει κάτι που δείχνει την ανθρωπιά μας.....


Τι είναι και ποιος το βλέπει;

:smokin:


223811

benny
18/04/2011, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μια που το πιάσαμε....

Παρακάτω πίνακας απο την Τριπολιτσά..... εκτός του εξωραϊσμού της κατάστασης - λογικό, οι πινακες αυτοί έγιναν για να δείξουν το αποτέλεσμα και την ανδρεία των επαναστατών, υπάρχει κάτι που δείχνει την ανθρωπιά μας.....


Τι είναι και ποιος το βλέπει;

:smokin:

το οτι ο παπας ειναι ακομα ζωντανος. :lol:

sniper
18/04/2011, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από benny
το οτι ο παπας ειναι ακομα ζωντανος. :lol:

Περίμενα εσύ που άνοιξες το θρεντ να μην το ρίξεις στον χαβαλέ.

Αν δεν σε νοιάζει, το στέλνουμε όλο όπως ειναι στο ησυχαστήριο και πιάνουμε άλλο θέμα.

Εχετλαίος
18/04/2011, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από benny
το οτι ο παπας ειναι ακομα ζωντανος. :lol:

Απατεώνα!
:rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

benny
18/04/2011, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Περίμενα εσύ που άνοιξες το θρεντ να μην το ρίξεις στον χαβαλέ.

Αν δεν σε νοιάζει, το στέλνουμε όλο όπως ειναι στο ησυχαστήριο και πιάνουμε άλλο θέμα.

μην μου το κανεις αυτο σε ικετευω. :rolleyes:

ggs
18/04/2011, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μια που το πιάσαμε....

Παρακάτω πίνακας απο την Τριπολιτσά..... εκτός του εξωραϊσμού της κατάστασης - λογικό, οι πινακες αυτοί έγιναν για να δείξουν το αποτέλεσμα και την ανδρεία των επαναστατών, υπάρχει κάτι που δείχνει την ανθρωπιά μας.....


Τι είναι και ποιος το βλέπει;

:smokin:

Να υποθέσουμε την «ανακούφιση» που «προσφέρανε» στο μωρό και την μανα του κάτω αριστερά ?

sniper
18/04/2011, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Να υποθέσουμε την «ανακούφιση» που «προσφέρανε» στο μωρό και την μανα του κάτω αριστερά ?

Εγώ πάλι σκύλο βλέπω...... θα ήταν οθωμανικό μάλλον....

BLACKGAS
18/04/2011, 16:04
Απλά ο πίνακας είναι ένα μέσο διεξαγωγής ψυχολογικών επιχειρήσεων (Ο νικητής Έλληνας έχει το μεγαλύτερο μέγεθος, κρατάει με το λάβαρο και πατάει το σκήπτρο-σύμβολο εξουσίας του Τούρκου, ενώ στο βάθος όλοι οι αντιπαλοι έχουν σκοτωθεί. Επίσης η εκκλησία υπερέχει και ο μιναρές αποκόπηκε). Φυσικά οι Έλληνες δημιουργοί δεν το είχαν φιλοσοφήσει τόσο πολύ αλλά αντέγραψαν τα ψυχολογικά θέματα από τους Αγγλο-Γαλλο-Ρώσο-Πρώσους της εποχής που την είχαν ψάξει λίγο παραπάνω (ανάλογως πίνακας εκείνη την εποχή με την Ζαν ντ' Αρκ)!

ΥΓ προς benny: Η πηγή "αυστραλιανός τύπος" που επικαλείται ο συντάκτης του άρθρου είναι ανάξια περαιτέρω ενασχολήσεως (και το λοιπό άρθρο κατ' επέκταση το ίδιο).:wave2:

benny
18/04/2011, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS

ΥΓ προς benny: Η πηγή "αυστραλιανός τύπος" που επικαλείται ο συντάκτης του άρθρου είναι ανάξια περαιτέρω ενασχολήσεως (και το λοιπό άρθρο κατ' επέκταση το ίδιο).:wave2:


ελα ντε αυτο που το πας.

καλα στην τελικη βεβαια το αρθρο αφορμη ηταν. κουβεντα να γινεται. :wave2:

andgeo
18/04/2011, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
έωλες

:eyepop:

sniper
18/04/2011, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo

Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
έωλες
:eyepop:

Λείπει το ξ και το κ :lol:

DAYMAN
19/04/2011, 06:37
Δεν εχουν αδικο γιατι αμφιβάλουμε;

NiarK
19/04/2011, 06:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
:eyepop:

Λείπει το ξ και το κ :lol: [/QUOTE]

hahahahahahaaaaaaaaaaaaaa

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: