PDA

View Full Version : Κασετίνα με εργαλεία Rothewald



georgio
18/04/2011, 22:46
Σκέφτομαι να αγοράσω αυτή (http://www.louis.de/_40ae552ad10ade023c1991389910d908ec/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=370&wgr=461&list_total=18&anzeige=0&page=1&artnr_gr=10003583) την κασετίνα με εργαλεία από το http://www.louis.de.

Μήπως την έχει κανένας, αυτή ή κάποια από τις άλλες που έχει στο louis.de να μου πει τη γνώμη του, πόσο καλή είναι, κατά πόσον αξίζει τα λεφτά της, ποιότητα των εργαλείων, αντοχή στο χρόνο κλπ, γιατί στις φωτογραφίες όλα ωραία φαίνονται. Ευχαριστώ!

Υ.Γ.: αν οι mods πιστεύουν ότι το θέμα δεν είναι για εδώ ας το μεταφέρουν ανάλογα.


223870

devil's animal
18/04/2011, 22:51
ποσο την εχεις βρει ρε κουκλε??
επειδη ψαχνομαι και εγω και αν ειναι να παρουμε 2...:smokin:

georgio
18/04/2011, 22:57
Την έχει προσφορά από 100 στα 80. Δες το πρώτο link που έχω βάλει. Μεταφορικά λέει 15 για Ελλάδα.
Μέσα για το ομαδικό. :winka:

devil's animal
18/04/2011, 23:03
σαν πολλα να μου ακουγονται ρε αδερφε...:sick:
εχεις κανει καμια βολτα απο Σχιστο να δεις τι παιζει?

ας μας πουνε και οι γνωστες γιατι εγω δηλωνω ασχετος...
για καποιον ερασιτεχνη που θελει να σκαλιζει 5 πραγματα στο μηχανακι του, πως ειναι?:look:

vaska
18/04/2011, 23:16
Χωρίς να θέλω να το παίξω ειδικός με 80 € δεν αγοράζεις ποιότητα. Τη συγκεκριμένη μάρκα δεν την ξέρω αλλά σας το λέω με σιγουριά με γνώμονα την τιμή είναι πιθανότατα πολύ χαμηλής ποιότητας. Και δεν έχει καθόλου σημασία αν είσαι ερασιτέχνης ή όχι. Το καλό το εργαλείο μία φορά που θα το χρειαστείς θα το έχεις και θα κάνεις την δουλειά σου,με τα εργαλεία της λαϊκής και την δουλειά σου δεν θα κάνεις και τη βίδα θα χαλάσεις και θα ταλαιπωρηθείς να την αποκαταστήσεις.

Ενδεικτικά μία μανέλα με καστάνια επώνυμης εταιρίας έχει μέχρι και 160 € χωρίς τα καρυδάκια.

Από την άλλη κοιτάζοντας την φωτό βλέπω στην κασετίνα 3 μανέλες με καστάνια κι αναρωτιέμαι γιατί τόσες πολλές. Προφανώς εντυπωσιασμός.

Δεν θα την αγόραζα, θα προτιμούσα να έπαιρνα λίγα λίγα και σιγά σιγά αυτά που θα ήθελα και θα έψαχνα για εγγύηση εφ' όρου ζωής και θα αγόραζα μόνο από Ελλάδα για να έχω κάπου ν' απευθυνθώ σε περίπτωση αστοχίας.

Έτσι λειτουργούσα και λειτουργώ μέχρι τώρα κι έχω καταφέρει σιγά σιγά να έχω ικανό αριθμό ποιοτικών εργαλείων.

DrBig
18/04/2011, 23:24
συμφωνω με τον Βασκα. Χτυπα το σετακι της proxxon στην ιδια σελιδα και μετα αγοραζε ο,τι σου λειπει κομματι κομματι.

BELZEBOYLIS
18/04/2011, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska


Ενδεικτικά μία μανέλα με καστάνια επώνυμης εταιρίας έχει μέχρι και 160 € χωρίς τα καρυδάκια.

Έτσι λειτουργούσα και λειτουργώ μέχρι τώρα κι έχω καταφέρει σιγά σιγά να έχω ικανό αριθμό ποιοτικών εργαλείων.


Φαντάζομαι οτι έχεις δώσει μια μικρή περιουσία....Έστω και σιγά σιγά!!! :wave2:


Εγώ έχω μία εργαλειοθήκη απο τα Lidl και είναι μια χαρά !! Δεν έδωσα πάνω απο 50ε και δεν έχουν κανένα πρόβλημα ....(φυσικά ερασιτεχνικά ):wave2:

bulmont
18/04/2011, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Χωρίς να θέλω να το παίξω ειδικός με 80 € δεν αγοράζεις ποιότητα. Τη συγκεκριμένη μάρκα δεν την ξέρω αλλά σας το λέω με σιγουριά με γνώμονα την τιμή είναι πιθανότατα πολύ χαμηλής ποιότητας. Και δεν έχει καθόλου σημασία αν είσαι ερασιτέχνης ή όχι. Το καλό το εργαλείο μία φορά που θα το χρειαστείς θα το έχεις και θα κάνεις την δουλειά σου,με τα εργαλεία της λαϊκής και την δουλειά σου δεν θα κάνεις και τη βίδα θα χαλάσεις και θα ταλαιπωρηθείς να την αποκαταστήσεις.

Ενδεικτικά μία μανέλα με καστάνια επώνυμης εταιρίας έχει μέχρι και 160 € χωρίς τα καρυδάκια.

Από την άλλη κοιτάζοντας την φωτό βλέπω στην κασετίνα 3 μανέλες με καστάνια κι αναρωτιέμαι γιατί τόσες πολλές. Προφανώς εντυπωσιασμός.

Δεν θα την αγόραζα, θα προτιμούσα να έπαιρνα λίγα λίγα και σιγά σιγά αυτά που θα ήθελα και θα έψαχνα για εγγύηση εφ' όρου ζωής και θα αγόραζα μόνο από Ελλάδα για να έχω κάπου ν' απευθυνθώ σε περίπτωση αστοχίας.

Έτσι λειτουργούσα και λειτουργώ μέχρι τώρα κι έχω καταφέρει σιγά σιγά να έχω ικανό αριθμό ποιοτικών εργαλείων.

Oύστ !!!!!! λινάτσα.......


223895

DrBig
18/04/2011, 23:38
εχεις κανενα γνωστο στην αγγλια να σου παρει αυτο?

Halfords Advanced Professional 150 piece Socket/Ratchet Set
www.halfords.com

100 λιρες προσφορα απο 200.

τα εργαλεια της halfords τα φτιαχνει η FACOM

vaska
18/04/2011, 23:38
Πολύ θα ήθελα να έχω τα κορυφαία εργαλεία, αλλά επειδή αυτό δεν είναι πάντα εφικτό κάνω οικονομία όπου θεωρώ ότι με παίρνει. Για παράδειγμα εδώ και πολύ καιρό ήθελα να πάρω μια καλή μέγγενη γιατί αυτή που έχω είναι μικρή, ταλαιπωρημένη και κακής ποιότητας (μου την είχε χαρίσει ένας φίλος). Πρόσφατα άνοιξα παρτίδες με την Wurth. Ρώτησα πόσο κάνει μία με άνοιγμα 200mm και μου είπαν 200 € και άλλα 200 € ένας δίσκος που την κάνει περιστρεφόμενη + το ΦΠΑ. Υπερβολικά πολλά για μένα και την χρήση που θέλω να της κάνω. Βρήκα λοιπόν μία άλλη με 112 € με το ΦΠΑ στα 200 mm άνοιγμα που θέλω κι έχει και τον δίσκο που την κάνει περιστρεφόμενη. Την αγόρασα εν γνώση μου ότι παίρνω σαφώς κατώτερη ποιότητα αλλά στην τελική μέγγενη είναι και για κοπάνημα προορίζεται. Μου έδωσαν και εγγύηση αντικατάστασης 5 χρόνια οπότε νομίζω είμαι καλυμμένος.

Αλλά άλλο η μέγγενη και άλλο το εργαλείο που θα προσπαθήσεις να λύσεις μία δύσκολη βίδα.

p@nos
19/04/2011, 00:30
τα εργαλεια φαινονται μια χαρα εκ πρωτης οψεος...ποιοτητα πρακτικερ δεν ειναι σιγουρα και σαν χρωμιο βαλαντιο που ειναι συνηθως ειναι και αρκετα ανθεκτικα οποτε δε θα εχεις προβλημα...ευαισθητα συνηθως ειναι οι καστανιες που σπανε στα ζορια(καλο ειναι να μη ξεσφιγγεις ομως με καστανιες για να μη τρωνε ζορια)...αλλα και να σπασουν με 20€ παιρνεις πολυ καλες επωνυμες...



η τιμη δεν ειναι ουτε καλη ουτε κακη...αλλα δεν αξιζει τον κοπο να την παραγγειλεις απο το ιντερνετ...περνα μια βολτα απο σπυρου πατση θα βρεις σιγουρα αντιστοιχες εργαλειοθηκες και οτι σειρα μπορει να χρειαστεις...και αμα παρεις και μια σειρα γερμανοπολυγωνα(δεν ειναι αναγκη να τα πληρωσεις χρυσα, πληρωνεις μονο οποια χρησιμοποιεις πολυ πχ 10αρια κλπ κλπ ομοιως και τα καρυδακια) και εισαι κομπλε...


αν πας σε μαγαζι με εργαλεια δε προκειται να παρεις φολα μην ανησυχεις...και δεν ειναι αναγκη να ματωσεις για να κανεις τη δουλεια σου...για να καταλαβεις μια σειρα γερμανοπολυγωνα που ειχα παρει απο το λιντλ πριν καμια 4ετια, δεν εχει χαλασει/στραβωσει κανενα...

devil's animal
19/04/2011, 01:12
μπορει να μου πει καποιος την διαφορα μεταξυ
drive impact sockets
drive AF sockets
drive metric sockets

μιλαω γι'αυτη που εβαλε ο Μπιγκουλας εδω (http://www.halfords.com/)

τα impact ειναι τα γερμανοπολυγωνα?
τα AF ειναι τα τορξ?
και τα metric κανουν για ολα??

για διαφωτιστε τον ανιδεο...:blush:

Acacius
19/04/2011, 01:24
Την έχω αγοράσει εγώ, αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει αρκετά, ούτε έχω γνώσεις για να σου δώσω εμπεριστατωμένη άποψη. Σαν ερασιτέχνης που κάνει στοιχειώδεις εργασίες συντήρησης μια στις τόσες μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Εγώ βέβαια είμαι ευχαριστημένος και με τα περισσότερα εργαλεία που έχω πάρει από το lidl.

Το σετ το αγόρασα γιατί ήταν σε προσφορά (δε θυμάμαι πόσο, αλλά πιο κάτω από 80€) και ήθελα να έχω τα πάντα σε αξιοπρεπή ποιότητα χωρίς να χρειάζεται να τρέχω κάθε λίγο για καρυδάκια. Δεν έχω μετανοιώσει που την πήρα και οπτικά μου δίνει την εντύπωση ότι είναι καλής ποιότητας.

Στα σχόλια μόνο ένας λέει ότι δεν είναι εξαιρετικά εργαλεία, αλλά πως είναι ΟΚ. Αυτός σχολιάζει ότι οι καστάνιες είναι χοντροκομμένες και έχουν 24 αντί για 72 δόντια στο μηχανισμό. Καταλαβαίνω τι εννοεί αλλα εμένα δε μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα αυτό.

Για 95Ευρά πάντως (με τα μεταφορικά) κοίτα και κατά Αγγλία μεριά όπως είπε και ο Μέγας Δόκτορ.


Έδιτ: Ξέχασα: Όταν μου ήρθε το σετ, είχε δύο 18άρια καρυδάκια και κανένα 19άρι στη μία σειρά.
Μου το έστειλαν αμέσως χωρίς χρέωση.

p@nos
19/04/2011, 01:40
οπως ειπα σπυρου πατση εχει παρα πολλα μαγαζια που κατα καιρους βγαζουν διαφορες προσφορες...σιγουρα θα βρειτε οτι χρειαζεστε στις τιμες που βλεπετε στο νετ...

vaska
19/04/2011, 02:04
Το ποιοτικό εργαλείο δεν είναι εκείνο που δεν σπάζει, αλλά εκείνο που δεν τραυματίζει την βίδα, εκείνο που ασκεί ομοιόμορφα τις δυνάμεις στην βίδα και γενικά σέβεται αυτό που σφίγγει και ξεσφίγγει. Επίσης είναι πολύ σημαντική η ακρίβεια δηλ να μην αφήνει κενά και ασκεί πίεση στα άκρα αλλά σε όση μεγαλύτερη επιφάνεια μπορεί, πχ έχεις ένα πολύγωνο με το οποίο προσπαθείς να λύσεις ένα παξιμάδι που αντιστέκεται. Αν το κλειδί έχει μεγάλες ανοχές (ίδιον των φτηνιάρικων) πιθανότατα θα χαλάσεις τις γωνίες από το παξιμάδι.

Ίμπακτ είναι τα κρουστικά, δλδ μύτες οι καρυδάκια που κάνουν για κρουστικά εργαλεία όπως αερόκλειδα ή κρουστικά κατσαβίδια

devil's animal
19/04/2011, 02:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Την έχω αγοράσει εγώ, αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει αρκετά, ούτε έχω γνώσεις για να σου δώσω εμπεριστατωμένη άποψη. Σαν ερασιτέχνης που κάνει στοιχειώδεις εργασίες συντήρησης μια στις τόσες μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Εγώ βέβαια είμαι ευχαριστημένος και με τα περισσότερα εργαλεία που έχω πάρει από το lidl.

Το σετ το αγόρασα γιατί ήταν σε προσφορά (δε θυμάμαι πόσο, αλλά πιο κάτω από 80€) και ήθελα να έχω τα πάντα σε αξιοπρεπή ποιότητα χωρίς να χρειάζεται να τρέχω κάθε λίγο για καρυδάκια. Δεν έχω μετανοιώσει που την πήρα και οπτικά μου δίνει την εντύπωση ότι είναι καλής ποιότητας.

Στα σχόλια μόνο ένας λέει ότι δεν είναι εξαιρετικά εργαλεία, αλλά πως είναι ΟΚ. Αυτός σχολιάζει ότι οι καστάνιες είναι χοντροκομμένες και έχουν 24 αντί για 72 δόντια στο μηχανισμό. Καταλαβαίνω τι εννοεί αλλα εμένα δε μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα αυτό.

Για 95Ευρά πάντως (με τα μεταφορικά) κοίτα και κατά Αγγλία μεριά όπως είπε και ο Μέγας Δόκτορ.


Έδιτ: Ξέχασα: Όταν μου ήρθε το σετ, είχε δύο 18άρια καρυδάκια και κανένα 19άρι στη μία σειρά.
Μου το έστειλαν αμέσως χωρίς χρέωση.

βασικα εχει 2 εργαλειοθηκες με την ιδια τιμη.
μια με 108 τεμαχια (http://www.louis.de/_40635580741568a7cc5358d84edefeb637/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=370&wgr=461&list_total=18&anzeige=0&page=1&artnr_gr=10003240) η συγκεκριμενη εχει 2 καστανιες.
και η αλλη αυτη που εχει βαλει ο georgio με 150 τεμαχια (http://www.louis.de/_40635580741568a7cc5358d84edefeb637/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=370&wgr=461&list_total=18&anzeige=0&page=0&artnr_gr=10003583) και 3 καστανιες.

τωρα που βλεπω και καποια ελληνικα sites...μου φαινεται μια χαρα ευκαιρια για 150 τεμαχια χρωμιου βαναδιου 95€.
:beer: :beer: :beer: :beer:

Allst@rf
19/04/2011, 02:12
παρεπιπτόντως ,μήπως ξέρει κανα μαστόρι από σας ,τι τιμές παίζουν στα ροποκλειδα;

Acacius
19/04/2011, 03:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ολα τα εργαλεια-πλην των μολυβενιων του πρακτικερ-εχουν ιδιες διαστασεις...για εργαλεια μιλαμε...

Συντάσσομαι με τον vaska, ακόμα κι εγώ έχω προσέξει εμφανείς διαφορές στις ανοχές μεταξύ φτηνών και ακριβότερων εργαλείων και αυτό έχει επιπτώσεις. Στο φτηνό καρυδάκι/κλειδί το παξιμάδι μπορεί να κάνει μακροβούτια σε σχέση με ένα καλής ποιότητας, με αποτέλεσμα να φθείρεται πολύ περισσότερο κατά τη σύσφιξη/λασκάρισμα. Απλά τώρα πια αρκετά (σχετικά) φτηνά εργαλεία δεν είναι απαράδεκτα (με εξαίρεση κάτι made in India που είχα πετύχει κάπου και δε θέλω ούτε να τα θυμάμαι).




δυστυχως ειναι ακριβα, πανω απο 100€ πρεπει να δωσεις για ενα καλο ροποκλειδο...και το προβλημα ιενια πως ενα δε φτανει, για να καλυψεις τις αναγκες σου, θα χρειαστεις τουλαχιστον 2...η αληθεια ομως ειναι πως λιγες βιδες θελουν ροποκλειδο αν εχεις εμπειρια...κυριως σε καπακια οπου υπαρχουν φλατζες(φυσικα και αλλου βεβαιως...)

Ροπόκλειδα πήρα από το Λούη (ναι, πάλι), με λιγότερα από 60 Ευρώ σύνολο με έκανε μάγκα (2 ροπόκλειδα). Αν και τελικά ψιλομετανοιώνω που τσιγκουνεύτηκα και δεν πήρα κάτι καλύτερο (το ροπόκλειδο το είχα λίγο... φετίχ), για τη χρήση που τους κάνω είναι μια χαρά.

Σχετικό αλλά σπαμμάρω: Πού πάμε τα ροπόκλειδα για καλιμπράρισμα και πόσο συχνά;


@georgio&devil's: Δείτε κι αυτό (http://www.amazon.de/dp/B000KTM4UU/) (λιγότερα κομμάτια αλλά βγήκε πρώτο σε τεστ)

Toumpas
19/04/2011, 07:47
Μιας και μιλάμε για κασετίνες, έχω εδώ και καιρό χτυπήσει αυτήν
http://brain.pan.e-merchant.com/7/8/04529687/l_04529687.jpg

της Facom και το πιο σπουδαίο είναι οτι χωράει μέσα στην σέλα του R1!

έχει τα πάντα από 8αράκι πολύγωνο μέχρι 14αρι, καστάνιες μύτες σταυρό/ίσιο/άλλενς κτλπ + καστάνια + κατσαβίδι με 3 διαφορετικές προεκτάσεις.


Με έχει σώσει ακόμη και στην τεχνική εργασία που κάνω όταν χρειάστηκα ένα τσοκάκι για το τρυπάνι!! :rotflmao:

Η τιμή της τσουχτερή αλλά μου αρέσουν τα όμορφα εργαλεία, τι να κάνουμε!

<3

McGyver
19/04/2011, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
Μιας και μιλάμε για κασετίνες, έχω εδώ και καιρό χτυπήσει αυτήν
http://brain.pan.e-merchant.com/7/8/04529687/l_04529687.jpg

Μεγάλος έρωτας αυτό το κασετινάκι...

reinmeister
19/04/2011, 11:03
διαφορες σαφεστατα και υπαρχουν στα εργαλεια...και εννοω μετρησιμες...εχει δικιο ο μιναρας...(ο χοντρος)...:p

απο κει και περα αν θελει καποιος σιγουρια θα αγορασει μαρκα,ειτε του αρεσει ειτε οχι...υπαρχουν ομως και πολυ καλα ποιοτικα ,που απλως δεν εχουν τοσο καλο φινιρισμα και οι εξωτερικες τους διαστασεις καθως και η κατεργασια (εξωτερικη παντα) δεν ειναι τα βελτιστα...

αλλα χρειαζεται πειρα για να διαλεξεις...

στο σχιστο που ειπε ο σταυρος παιζουν τρελλα ντιλια με ρωσικες σειρες οι οποιες κυριολεκτικα ειναι αφθαρτες και αψογες απο πλευρα διαστασεων...θελει ενα ολοκληρο πρωινο για ψαξιμο...

καποια στιγμη θα κανονισουμε με τον "λευκο γυαλι" να παμε για shopping...οποιος φερει μαζι του γκομενα για μασαζ απο την ορθοστασια ειναι ευπροσδεκτος...:D

alex14
19/04/2011, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

στο σχιστο που ειπε ο σταυρος παιζουν τρελλα ντιλια με ρωσικες σειρες οι οποιες κυριολεκτικα ειναι αφθαρτες και αψογες απο πλευρα διαστασεων...θελει ενα ολοκληρο πρωινο για ψαξιμο...



80 euro εσκασα για μια τετοια σειρα απο σχιστο και μπορω να πω οτι ειναι παρα πολυ καλη.

vaska
19/04/2011, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
διαφορες σαφεστατα και υπαρχουν στα εργαλεια...και εννοω μετρησιμες...εχει δικιο ο μιναρας...(ο χοντρος)...:p

απο κει και περα αν θελει καποιος σιγουρια θα αγορασει μαρκα,ειτε του αρεσει ειτε οχι...υπαρχουν ομως και πολυ καλα ποιοτικα ,που απλως δεν εχουν τοσο καλο φινιρισμα και οι εξωτερικες τους διαστασεις καθως και η κατεργασια (εξωτερικη παντα) δεν ειναι τα βελτιστα...

αλλα χρειαζεται πειρα για να διαλεξεις...

στο σχιστο που ειπε ο σταυρος παιζουν τρελλα ντιλια με ρωσικες σειρες οι οποιες κυριολεκτικα ειναι αφθαρτες και αψογες απο πλευρα διαστασεων...θελει ενα ολοκληρο πρωινο για ψαξιμο...

καποια στιγμη θα κανονισουμε με τον "λευκο γυαλι" να παμε για shopping...οποιος φερει μαζι του γκομενα για μασαζ απο την ορθοστασια ειναι ευπροσδεκτος...:D

Άντε ρε ππρα και συ που έμαθες από μηχανάκια. Πες μας ρε πόσα ποδήλατα έχεις φτιάξει στη ζωή σου?? Ο Πάνος είναι κάτι σε Τσακ Νόρις όσο κι αν έχεις φτιάξει εσύ αυτός έχει φτιάξει περισσότερα

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Και όχι τπτ άλλο, τα δικά σου σέρνονται, σαλίγκαροι σχέτοι.

Ρε πστ μου μάθανε όλοι από εργαλεία.... ρε καστανά εσύ μέχρι χθες νόμιζες ότι με το μακρύ το κατσαβίδι ξύνουμε την πλάτη μας, και σήμερα δίνεις συμβουλές???


ρε ούστ

:rotflmao: :rotflmao:

devil's animal
19/04/2011, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
διαφορες σαφεστατα και υπαρχουν στα εργαλεια...και εννοω μετρησιμες...εχει δικιο ο μιναρας...(ο χοντρος)...:p

απο κει και περα αν θελει καποιος σιγουρια θα αγορασει μαρκα,ειτε του αρεσει ειτε οχι...υπαρχουν ομως και πολυ καλα ποιοτικα ,που απλως δεν εχουν τοσο καλο φινιρισμα και οι εξωτερικες τους διαστασεις καθως και η κατεργασια (εξωτερικη παντα) δεν ειναι τα βελτιστα...

αλλα χρειαζεται πειρα για να διαλεξεις...

στο σχιστο που ειπε ο σταυρος παιζουν τρελλα ντιλια με ρωσικες σειρες οι οποιες κυριολεκτικα ειναι αφθαρτες και αψογες απο πλευρα διαστασεων...θελει ενα ολοκληρο πρωινο για ψαξιμο...

καποια στιγμη θα κανονισουμε με τον "λευκο γυαλι" να παμε για shopping...οποιος φερει μαζι του γκομενα για μασαζ απο την ορθοστασια ειναι ευπροσδεκτος...:D


οσο σκεφτομαι εκεινο το πρωϊνο που με παιδεψε εκεινη η γ@μωβιδα αλουμινιου και τελικα πηρε ο πατερας μου τον τροχο και της εκοψε το κεφαλι για να ξεβιδωσει...:rolleyes: τρελαινομαι!!

πρεπει οπως και δηποτε να παμε σχιστο για να παρω μια κασετινα >100 τεμαχιων. μεχρι στιγμης μια χαρα βολευομασταν με του κυρ-Γιαννη, αλλα εγω στο νεο σπιτι, δεν εχω ουτε πενσα...:blush:

the who
19/04/2011, 11:28
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
[B]
αλλα εγω στο νεο σπιτι, δεν εχω ουτε πενσα...:

Παλι καλα,θα γλυτωσουμε το ατυχημα.:smokin:

devil's animal
19/04/2011, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who


Παλι καλα,θα γλυτωσουμε το ατυχημα.:smokin:

αντε μωρη παλιογρια χαρισε μου κανα εργαλειο..
αφου εισαι πολυ γέρος και για να μαστορευεις και για να οδηγας...
:a22: :a22: :a22: :a22:

bulmont
19/04/2011, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
[Bαλλα εγω στο νεο σπιτι, δεν εχω ουτε πενσα...:blush: [/B]

Περισσεύει μία πένσα του CAMEN . Αμα ενδιαφέρεσαι.......

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

the who
19/04/2011, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αντε μωρη παλιογρια χαρισε μου κανα εργαλειο..
αφου εισαι πολυ γέρος και για να μαστορευεις και για να οδηγας...
:a22: :a22: :a22: :a22:

Ναι αλλα ειμαι πολυ νεος για να σε "μαστορεψω" οδηγωντας.
Peace brothers,stop the fight,tools rules.:sun:

sakoulakis
19/04/2011, 11:49
επειδη ξερω τα σιγκεκριμενα εργαλεια για αυτην την τιμη ειναι παρα πολλη καλα ...χτυπα τα χωρις να το ξανασκευτεις.....

catmaster
19/04/2011, 12:03
Στο μπαμ γιατί είμαι πνιγμένος ,

λίγο υπομονή αν θέτε να τσεκάρω μερικές τιμές στην χοντρική από ένα προμηθευτή μου και θα σας ενημερώσω - δεν μιλάω για facom και αστρονομικές αξίες αλλά για εργαλεία αντοχής που έχουν εγγύηση εφόρου ζωής και αλλάζονται επιτόπου ...

πάντως πέραν ότι χρειάζονται καλά εργαλεία για την δουλειά την αίσθηση στο χέρι για να λύσεις βίδες δύσκολες την αποκτάτε με εμπειρία ... οπότε προσοχή για να μην κλωτσάτε σπειρώματα και κόβετε κεφάλια ...

:wave2:

devil's animal
19/04/2011, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Στο μπαμ γιατί είμαι πνιγμένος ,

λίγο υπομονή αν θέτε να τσεκάρω μερικές τιμές στην χοντρική από ένα προμηθευτή μου και θα σας ενημερώσω - δεν μιλάω για facom και αστρονομικές αξίες αλλά για εργαλεία αντοχής που έχουν εγγύηση εφόρου ζωής και αλλάζονται επιτόπου ...

πάντως πέραν ότι χρειάζονται καλά εργαλεία για την δουλειά την αίσθηση στο χέρι για να λύσεις βίδες δύσκολες την αποκτάτε με εμπειρία ... οπότε προσοχή για να μην κλωτσάτε σπειρώματα και κόβετε κεφάλια ...

:wave2:


Ακη επειδη ενδιαφερομαι οντως να αγορασω μια κασετινα, πες μου περιπου τιμες και μαρκα. ειπαμε μεταξυ 100 και 150 τεμαχιων.
:wave2:

vaska
19/04/2011, 12:35
Για του λόγου το αληθές
Καστανια Σπαστή (http://www.wurth.gr/gr/products/index.php?MG=2&sc=ps&proid=5443&Sid=04_08&group_key=04)


Τιμή: 160€ + ΦΠΑ

Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι ντε και καλά πρέπει κάποιος να πάρει κάτι τέτοιο αλλά τα καλά εργαλεία είναι απλησίαστα και όσο να 'ναι μια διαφορά την έχουν από του κιλού......



Αυτό (http://www.wurth.gr/gr/products/index.php?MG=2&sc=ps&proid=5299&Sid=04_04&group_key=04) κρατηθείτε

700 € + ΦΠΑ

Και σίγουρα δεν είναι για μόστρα

sniper
19/04/2011, 12:39
Θα παρακαλέσω να κρατήσουμε το θρεντ στο αρχικό θέμα και να μην αρχίσουμε ο καθένας να βάζει διάφορα εργαλεία.

Αν θέλετε ανοίξτε άλλο θρεντ με παρόμοιο υλικό.

devil's animal
19/04/2011, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Θα παρακαλέσω να κρατήσουμε το θρεντ στο αρχικό θέμα και να μην αρχίσουμε ο καθένας να βάζει διάφορα εργαλεία.

Αν θέλετε ανοίξτε άλλο θρεντ με παρόμοιο υλικό.

ρε Νικο εβαλε ο georgio μια κασετινα και ρωτησε αν ειναι καλη..
γιατι να μην ψαχτουμε, να βρουμε κατι καλο, αφου ενδιαφερομαστε για αγορα??

αυτο θα γινει μονο αν ποσταρει ο καθενας αυτα που εχει βρει...

και για του λογου του αληθες...βρηκα Stanley (http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=TLS.060198) 75 τεμαχιων. :lol: :lol:

sniper
19/04/2011, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ρε Νικο εβαλε ο georgio μια κασετινα και ρωτησε αν ειναι καλη..
γιατι να μην ψαχτουμε, να βρουμε κατι καλο, αφου ενδιαφερομαστε για αγορα??

αυτο θα γινει μονο αν ποσταρει ο καθενας αυτα που εχει βρει...

και για του λογου του αληθες...βρηκα Stanley (http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=TLS.060198) 75 τεμαχιων. :lol: :lol:

OK, μεταφερόμαστε στις ΜοτοΓενικές.

DrBig
19/04/2011, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ρε Νικο εβαλε ο georgio μια κασετινα και ρωτησε αν ειναι καλη..
γιατι να μην ψαχτουμε, να βρουμε κατι καλο, αφου ενδιαφερομαστε για αγορα??

αυτο θα γινει μονο αν ποσταρει ο καθενας αυτα που εχει βρει...

και για του λογου του αληθες...βρηκα Stanley (http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=TLS.060198) 75 τεμαχιων. :lol: :lol:


Τα stanley ειναι του κιλου, φανταζομαι εκει κολλαει το :lol:

alex14
19/04/2011, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
80 euro εσκασα για μια τετοια σειρα απο σχιστο και μπορω να πω οτι ειναι παρα πολυ καλη.

Αυτην ακριβως αγορασα αλλα αλλη μαρκα (δεν θυμαμαι)

http://www.e-ergaleio.gr/product_info.php?cPath=75_48&products_id=904

devil's animal
19/04/2011, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Τα stanley ειναι του κιλου, φανταζομαι εκει κολλαει το :lol:


βασικα μ'αρεσε το ονομα..εκανε κατι σε "επαγγελματικο"...:lol:

vaska
19/04/2011, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
βασικα μ'αρεσε το ονομα..εκανε κατι σε "επαγγελματικο"...:lol:

Γιατί ψάχνεσαι και δεν πάτε με τον REIN σχιστό που σου είπε??? Δείχνει να γνωρίζει τις ρώσικες ποιότητες οπότε θα πάρεις κάτι και καλό και δεν θα σου πιάσουν τον πισινό.

Από το e-shop και γενικά τέτοιου είδους καταστήματα μην περιμένεις κάτι της προκοπής, του κιλού θα είναι, άλλωστε αυτός μέχρι πρότινος πουλούσε pc.

devil's animal
19/04/2011, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Γιατί ψάχνεσαι και δεν πάτε με τον REIN σχιστό που σου είπε??? Δείχνει να γνωρίζει τις ρώσικες ποιότητες οπότε θα πάρεις κάτι και καλό και δεν θα σου πιάσουν τον πισινό.

Από το e-shop και γενικά τέτοιου είδους καταστήματα μην περιμένεις κάτι της προκοπής, του κιλού θα είναι, άλλωστε αυτός μέχρι πρότινος πουλούσε pc.


θα γινει και αυτο, απλα θελω να εχω μια ιδεα του τι κυκλοφορει στο νετ και απο τιμες και απο ποιοτητα...

αλλωστε ειπαμε..εγω θελω κατι καθαρα ερασιτεχνικο...για να αλλαζω κουστουμια στο gixxer ή να αλλαζω λαδοφιλτρα στα αλλα, αντε στο τσακιρ κεφι να αλλαξω τακακια και υγρα φρενων...

δεν προκειται να λυσω μοτερ ή να κανω κατι πιο περιπλοκο.
1ον γιατι δεν ξερω και
2ον γιατι εχω φιλο τον Rein...:rotflmao:

georgio
19/04/2011, 14:02
Έπρεπε να φύγω χθες και βλέπω τώρα ότι έγινε χαμός. Πιστεύω κοίταξα όλες τις κασετίνες που προτάθηκαν, και έχω την εντύπωση ότι αυτή που έχει το καλύτερο value for money είναι αυτή που έβαλα αρχικά.

Το ότι υπάρχουν εργαλείο πανάκριβα το ξέρω. Πολύ θα τα 'θελα αλλά δεν έχω τα λεφτά να τα πάρω. Και η αλήθεια είναι δεν θα τα αξιοποιούσα κιόλας γιατί δεν έχω συνεργείο, δουλειές θέλω να κάνω στο μηχανάκι και το αμάξι.

Δυστυχώς στην αρχική μου ερώτηση δεν έχω πάρει ακόμα απάντηση, κατά πόσον είναι ποιοτικά τα εργαλεία για τα λεφτά τους. Αυτό που διάβασα κάπου για την καστάνια με προβλημάτισε κάπως, για τα δόντια και το βήμα της.

Για τις κασετίνες που προτάθηκαν. Δεν ψάχνω για τσέπης, ψάχνω μια που να τα έχει όλα. Και προτιμώ μια σαν αυτή που έβαλα, που έχει όλα τα καρύδια, παρά κάποια άλλη που βάζει λιγότερα καρύδια και μου δίνει και μερικά νούμερα πολύγωνα. Ας λύσω τώρα το θέμα καρύδια, και αργότερα αγοράζω μια σειρά πολύγωνα από 6 εως 22 κλπ.

Ευχαριστώ πάντως όλους για το ψάξιμο. :beer:

@ catmaster: αν βρεις κάτι θα με ενδιέφερε.

reinmeister
19/04/2011, 14:10
βασικα ξεχαστε τα πολλα κομματια διαφορετικων ειδων σε μια κασετινα...ειναι απλως κινησεις εντυπωσιασμου...

μια διασταση ανα σειρα...παρτε μια κασετινα με καρυδακια 1/2 ιντσας και αλλη μια 1/4 και θα στε κομπλε για το 95% των περιπτωσεων...

μια ακομη κασετινα με αλλεν-τορξ και ανταπτορα για μανελα 1/2,μια σειρα γερμανοπολυγωνα και μια σειρα κατσαβιδια facom,μια και οι τιμες τους ειναι μικρες αναλογικα με την ποιοτητα τους...

ενα σφυροκατσαβιδο κι ενα καμινετακι επισης για τα δυσκολα και τελος δυο γαλλικα,δυο καλες πενσες ,εναν καλο μαγνητη κι ενα καλο κοφτακι...

με τα παραπανω θα ειστε κομπλε για σχεδον ολες τις δουλειες που μπορει να κανει ενας ερασιτεχνης στο μηχανακι του...υπολογιστε γυρω στα 500 ευρω συνολικα για καλη ποιοτητα...

αυτα χοντρικα...απο κει και περα ο καθενας παιρνει οτι νομιζει οτι του χρειαζεται...

αν πατε σπυρου πατση η σε οποιαδηποτε περιοχη βιομηχανικων θα βρειτε τα παντα...ειδικα σπυρου πατση παιζουν συχνοτατα πολυ καλες προσφορες...

αλλιως σχιστο...

υ.γ. εδω ειναι τα δικα μου καινουρια μωρα μια και ηταν καιρος για ανανεωση στα δυναμοκλειδα μου...φυσικα norbar μια και ειναι τα καλυτερα του κοσμου...:D


223945

devil's animal
19/04/2011, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Έπρεπε να φύγω χθες και βλέπω τώρα ότι έγινε χαμός. Πιστεύω κοίταξα όλες τις κασετίνες που προτάθηκαν, και έχω την εντύπωση ότι αυτή που έχει το καλύτερο value for money είναι αυτή που έβαλα αρχικά.

Το ότι υπάρχουν εργαλείο πανάκριβα το ξέρω. Πολύ θα τα 'θελα αλλά δεν έχω τα λεφτά να τα πάρω. Και η αλήθεια είναι δεν θα τα αξιοποιούσα κιόλας γιατί δεν έχω συνεργείο, δουλειές θέλω να κάνω στο μηχανάκι και το αμάξι.

Δυστυχώς στην αρχική μου ερώτηση δεν έχω πάρει ακόμα απάντηση, κατά πόσον είναι ποιοτικά τα εργαλεία για τα λεφτά τους. Αυτό που διάβασα κάπου για την καστάνια με προβλημάτισε κάπως, για τα δόντια και το βήμα της.

Για τις κασετίνες που προτάθηκαν. Δεν ψάχνω για τσέπης, ψάχνω μια που να τα έχει όλα. Και προτιμώ μια σαν αυτή που έβαλα, που έχει όλα τα καρύδια, παρά κάποια άλλη που βάζει λιγότερα καρύδια και μου δίνει και μερικά νούμερα πολύγωνα. Ας λύσω τώρα το θέμα καρύδια, και αργότερα αγοράζω μια σειρά πολύγωνα από 6 εως 22 κλπ.

Ευχαριστώ πάντως όλους για το ψάξιμο. :beer:

@ catmaster: αν βρεις κάτι θα με ενδιέφερε.

την ιδια λογικη εχουμε αλλα το θεμα ειναι να μην παρεις μια κασετινα 150 τεμαχιων π.χ. και σου μεινουν τα μισα στα χερια ή (ακομα χειροτερα) πας να κανεις μια δουλεια και αντ'αυτου κανεις ζημια...:sick:
και εγω ειμαι υπερ της λογικης "οσο περισσοτερα σε μια κασετινα τοσο καλυτερα", αλλα απο την αλλη αυτο κρυβει και κινδυνους γιατι πεφτει η ποιοτητα.
εγω παντως αφου κανω και την βολτα στο σχιστο και αφου εχω ψαξει νετ, θα αποφασισω για αγορα...
δελεαστικοτατη η τιμης της γερμανικης κασετινας αλλα αν ειναι μετα να τρεχω, ασ'το καλυτερα...
:dizzy:

sniper
19/04/2011, 14:20
Tα πράγματα είναι πάντα πολύ απλά.

Υπάρχουν αρκετές παροιμίες κατάλληλες για την περίπτωσή μας όπως:

α. Ό,τι πληρώσεις παίρνεις ή
β. Η φτώχια τρώει τον παρά....


Αν κάποιος ξεβιδώνει μία βίδα το τρίμηνο τότε δεν θα πάει φυσικά να πάρει ένα κατσαβίδι των 30€. Αν πάλι την έχει δει Bob ο μάστορας, τότε θα τα ακουμπήσει κανονικά για κάθε τι που θα πάρει για να μην κάνει ζημιά ή για να κάνει την δουλειά του ποιο εύκολα/γρήγορα.

Αποφασίστε σε ποια κατηγορία ανήκετε κι αγοράστε ανάλογα.

DrBig
19/04/2011, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Έπρεπε να φύγω χθες και βλέπω τώρα ότι έγινε χαμός. Πιστεύω κοίταξα όλες τις κασετίνες που προτάθηκαν, και έχω την εντύπωση ότι αυτή που έχει το καλύτερο value for money είναι αυτή που έβαλα αρχικά.

Το ότι υπάρχουν εργαλείο πανάκριβα το ξέρω. Πολύ θα τα 'θελα αλλά δεν έχω τα λεφτά να τα πάρω. Και η αλήθεια είναι δεν θα τα αξιοποιούσα κιόλας γιατί δεν έχω συνεργείο, δουλειές θέλω να κάνω στο μηχανάκι και το αμάξι.

Δυστυχώς στην αρχική μου ερώτηση δεν έχω πάρει ακόμα απάντηση, κατά πόσον είναι ποιοτικά τα εργαλεία για τα λεφτά τους. Αυτό που διάβασα κάπου για την καστάνια με προβλημάτισε κάπως, για τα δόντια και το βήμα της.

Για τις κασετίνες που προτάθηκαν. Δεν ψάχνω για τσέπης, ψάχνω μια που να τα έχει όλα. Και προτιμώ μια σαν αυτή που έβαλα, που έχει όλα τα καρύδια, παρά κάποια άλλη που βάζει λιγότερα καρύδια και μου δίνει και μερικά νούμερα πολύγωνα. Ας λύσω τώρα το θέμα καρύδια, και αργότερα αγοράζω μια σειρά πολύγωνα από 6 εως 22 κλπ.

Ευχαριστώ πάντως όλους για το ψάξιμο. :beer:

@ catmaster: αν βρεις κάτι θα με ενδιέφερε.


Δεν υπαρχει λογος να κολλας οτι τα θελεις ολα τωρα. Κανε αυτο που σου ειπε ο rein, χτιζε σιγα σιγα με κασετινες ποιοτικες και buy along the way.

Απο ολες τις κασετινες που προταθηκαν η halfords ειναι η καλλιτερη αγορα για τα χρηματα της. Το μονο της κακο ειναι οτι περιεχει και μη μετρικα εργαλεια που θα σου ειναι αχρηστα (και θα πρεπει να στην αγορασει καποιος απο αγγλια :mad: ), αλλα στην τιμη που παιζει ειναι ευκαιρια. Εναλλακτικα για αρχη παρε την μικρη κασετινα με καρυδακια και καστανια proxxon απο το ιδιο μαγαζι που παρεθεσες αρχικα.

Κοιτα και στο ebay.

Georgaras
19/04/2011, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
Μιας και μιλάμε για κασετίνες, έχω εδώ και καιρό χτυπήσει αυτήν
http://brain.pan.e-merchant.com/7/8/04529687/l_04529687.jpg

της Facom και το πιο σπουδαίο είναι οτι χωράει μέσα στην σέλα του R1!

έχει τα πάντα από 8αράκι πολύγωνο μέχρι 14αρι, καστάνιες μύτες σταυρό/ίσιο/άλλενς κτλπ + καστάνια + κατσαβίδι με 3 διαφορετικές προεκτάσεις.


Με έχει σώσει ακόμη και στην τεχνική εργασία που κάνω όταν χρειάστηκα ένα τσοκάκι για το τρυπάνι!! :rotflmao:

Η τιμή της τσουχτερή αλλά μου αρέσουν τα όμορφα εργαλεία, τι να κάνουμε!

<3




Γ@μαει.. αλλα πολλαααα τα φραγκα.... ποσα εσκασες? κανα 200αρι???? Παντως ειναι οτι ποιο ομορφο εχω δει

http://www.facom.com/com/innovation/r2nano/r2nano.php

vagtav
19/04/2011, 16:15
Όποιος θέλει εργαλεία της Facom ή της Benman (από επαγγελματικά) ή σε κάτι πιο οικονομικό για τους ερασιτέχνες, μπορεί να μου στείλει π.μ. και θα τον βοηθήσω
Για τους λοιπούς μαστόρους του site μπορούν να ρίξουν μια ματιά εδώ
greentools.gr (www.greentools.gr) και αν βρουν κάτι χρήσιμο θα έχουν ειδική μοτοέκπτωση :winka:

Allst@rf
19/04/2011, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
Όποιος θέλει εργαλεία της Facom ή της Benman (από επαγγελματικά) ή σε κάτι πιο οικονομικό για τους ερασιτέχνες, μπορεί να μου στείλει π.μ. και θα τον βοηθήσω
Για τους λοιπούς μαστόρους του site μπορούν να ρίξουν μια ματιά εδώ
greentools.gr (www.greentools.gr) και αν βρουν κάτι χρήσιμο θα έχουν ειδική μοτοέκπτωση :winka:


:beer:

catmaster
19/04/2011, 17:29
Καλά τα είπε ο Rein παιδάκια ...

δεν θα κάνετε δουλειά με φτηνιάρικες κατασκευές των 150 και βάλε τεμαχίων ... μια συλλογή μισής ίντσας και μια 1/4 θέλετε και σιγά σιγά θα πάρετε και άλλα ...


το βασικό δεν είναι μόνο να λύσετε η να δέσετε χωρίς να κόψτε σπειρώματα και να τρέχετε για κολαούζο και helicoil ... το πιο βασικό είναι η ασφάλειά σας ... για να μην φάτε και κάνα χέρι ειδικά με τις καστάνιες ... επίσης καλό είναι να μάθετε να ανοίγετε την καστάνια και να βάζετε γραφιτούχο γράσο πότε πότε (αν είναι καλής ποιότητας και λύνεται σωστά)
κοιτάξτε να έχει εγγύηση ώστε να μπορείτε να πάτε κατευθείαν και να σας αλλάξουν δωρεάν ότι χάλασε
η Facom έχει πανάκριβα εργαλεία (άποψή μου) ... κάποια αξίζουν τα λεφτά τους αλλά οι εργαλειοθήκες είναι υπερτιμημένες για μένα


πέραν της καστάνιας δώστε βάση στα κατσαβίδια γιατί πολλές βίδες που μου έρχονται χάλια είναι σταυρόβιδες (ειδικά στα καπάκια πλήρωσης υγρών στα φρένα) επίσης χρειάζονται και μακριά κατσαβίδια και νάνοι

όπως ειπώθει σωστά προτιμήστε κατσαβίδια της Facom έχουν καλή αίσθηση στο χέρι και ενισχυμένο μέταλλο στη μύτη ... αλλάζονται σε περίπτωση αστοχίας επιτόπου με καινούργια δωρεάν (εφόσον χρησιμοποιήθηκαν σωστά και όχι για σφυροκοπήματα) ... μια συλλογή άλλεν και τόρξ επίσης της facom είναι καλά

πένσες της Unior είναι σχετικά καλές σε τιμή και ποιότητα

για δυναμόκλειδα δεν θα κάνετε δουλειά με ένα μεγάλου εύρους καλύτερα πάρτε τα αργότερα όταν έχετε χρήματα είναι βασικά εργαλεία για πιο προχωρημένες δουλειές (σε φρένα , πλαίσιο, μοτέρ) και προσοχή στην βίδα του κάρτερ γιατί όλες κλωτσημένες μου έρχονται και στάζουν λάδια τα μηχανάκια γιατί κάποιος χεροδύναμος έβαλε όλη του την τέχνη ...


τες πα θα μπορούσα να γράφω σεντόνια αλλά δεν έχει νόημα μιας και καταλαβαίνουμε όλοι πως ότι πληρώνεις παίρνεις τις περισσότερες φορές το θέμα είναι πως οι καιροί είναι πολύ δύσκολοι για όλους και δεν μας παίρνει για ανοίγματα αν μιλάμε για χόμπι

βασικά να σέβεστε τα εργαλεία σας ... να τα κρατάτε καθαρά και να μην τα χρησιμοποιήτε άτσαλα και με βιασύνη (έχω δει νευριασμένο μάστορα να χρησιμοποιεί facom κατσαβίδι για ζουμπά και έφριξα ... )



:beer: :beer:

Kaloston
19/04/2011, 18:40
Εγω εχω μια τετοια απο το 2005 διαφορετικης μαρκας βεβαια.
45 ευρω μετα απο παζαρια στο μοναστιρακι την ειχα πληρωσει.
Για ερασιτεχνικη χρηση ειναι οτι πρεπει. Δεν εχει παθει τιποτα.
http://www.wuppertools.de/popup_image.php?pID=8654&imgID=0

Allst@rf
19/04/2011, 19:30
στο στρατό, στη διμοιρία συντηρήσεως είχαμε ΒΕΤΑ τροχηλατες εργαλείοθήκες κομπλέ.τα μαστόρια έπιναν νερό στο ονομασ της...

Στα Gp βλέπω παίζει πολύ η USΑG.

για πείτε...

toyar
19/04/2011, 19:32
http://www.militsopoulos.com/product.php?id=991
καλά μου φαίνονται:winka:

reinmeister
19/04/2011, 23:26
ενα ακομη τιπ,ευκαιρειας δοθεισης απο την φωτο του toyar...

αποφευγετε τα πολυγωνικα καρυδακια μια και με την χρηση τους η ασκουμενη ροπη περιοριζεται στις ακμες των παξιμαδιων κατα βαση και οχι στις πλευρες τους,κατι που με συνεχη χρηση τα φθειρει πολυ γρηγορα...

Da.Vintage
20/04/2011, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Σκέφτομαι να αγοράσω αυτή (http://www.louis.de/_40ae552ad10ade023c1991389910d908ec/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=370&wgr=461&list_total=18&anzeige=0&page=1&artnr_gr=10003583) την κασετίνα με εργαλεία από το http://www.louis.de.

Μήπως την έχει κανένας, αυτή ή κάποια από τις άλλες που έχει στο louis.de να μου πει τη γνώμη του, πόσο καλή είναι, κατά πόσον αξίζει τα λεφτά της, ποιότητα των εργαλείων, αντοχή στο χρόνο κλπ, γιατί στις φωτογραφίες όλα ωραία φαίνονται. Ευχαριστώ!

Υ.Γ.: αν οι mods πιστεύουν ότι το θέμα δεν είναι για εδώ ας το μεταφέρουν ανάλογα.

Την συγκεκριμένη την έχω πάρει απο τον Λούη και μπορώ να πώ οτι αξίζει τα λεφτά της...
Με λίγη προσοχή θα σε βγάλει χρόνια...


Με άριστα το 10 παίρνει αεράτα ένα 7αράκι...

200κομμάτια είναι!

chr1s_86
21/04/2011, 23:08
Κάποιες δουλειές γίνονται μια χαρά και με εργαλεία από το LIDL. Δεν λέω όλες, και σίγουρα κασετίνα €100 είναι πιο πάνω σε ποιότητα από το LIDL. Αυτό που λέμε VALUE for money...

Τώρα αν κάποιος θέλει μια καστάνια με €100+ είναι ελεύθερος να πάρει... Όπως υπαρχουν πχ παντελόνια με €250 και με €50... :)


Και για να μην παρεξηγηθώ, άλλες απαιτήσεις έχει ο επαγγελματίας και άλλες ο χομπίστας που θα πιάσει τα εργαλεία μια φορά τη βδομάδα... ;)

BLACKGAS
21/04/2011, 23:56
Ρε παίδες γιατί έχετε φαγωθεί με πανάκριβες μανέλες και δεν παίρνετε μια καστάνια για τα αρχικά-τελικά ζόρια και μια μανέλα με τα μισά λεφτά για τα υπόλοιπα? :confused: Επίσης οι made in China συλλογές των 150-200 κομματιών που χρειάζονται?:confused: :confused:

vagelis78
22/04/2011, 12:36
Να ρωτησω, τα καρυδακια 1/2 και 1/4 τι ακριβως ειναι?

camen
22/04/2011, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagelis78
Να ρωτησω, τα καρυδακια 1/2 και 1/4 τι ακριβως ειναι?


Ειναι το μεγεθος του "κωλου" τους για να στο πω απλα... Δλδ υπαρχουν με μικροτερη τετραγωνη τρυπα και μεγαλυτερη... Φυσικα υπαρχουν και οι αναλογες καστανιες/μανελες αλλα και οι αναλογοι ανταπτορες. Τα 1/4 βολευουν για εργασιες σε δυσπροσιτα σημεια μιας και ειναι μικροτερα σε διαμετρο αλλα νομιζω οτι δεν φτανουν σε μεγαλα νουμερα.Εως 15αρι περιπου νομιζω...

camen
22/04/2011, 12:45
Η παρακατω ειμαι μια συλλογη με καρυδακια 1/4.


224362

vagelis78
22/04/2011, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ειναι το μεγεθος του "κωλου" τους για να στο πω απλα... Δλδ υπαρχουν με μικροτερη τετραγωνη τρυπα και μεγαλυτερη... Φυσικα υπαρχουν και οι αναλογες καστανιες/μανελες αλλα και οι αναλογοι ανταπτορες. Τα 1/4 βολευουν για εργασιες σε δυσπροσιτα σημεια μιας και ειναι μικροτερα σε διαμετρο αλλα νομιζω οτι δεν φτανουν σε μεγαλα νουμερα.Εως 15αρι περιπου νομιζω...

Ευχαριστω πολυ φιλε μου ησουν κατανοητος.:wave2: :wave2: :wave2:

oikade
24/04/2011, 02:16
Την Κασετινα απο το Louis την εχω κι εγω, ειναι αθανατη.
Θα εκπλαγειτε απο την ποιοτητα της.
Για τα λεφτα της ειναι παρα πολυ καλη.
Αν ενδιαφερεστε για ομαδικη ειμαι κι εγω μεσα, για εναν φιλο.

thalasinos
24/04/2011, 09:30
Την συγκεκριμενη την εχει ενας φιλος μου και ειναι παρα πολυ καλης ποιοτητας, το αρνητικο ειναι στην πλαστικη κασετινα του, εχει κοπει απο πισω εκει που ενωνει με το πανω κομματι και το ενα απο τα δυο κουμπωματα που κλεινει εχει σπασει, ισως να φταιει και ο κακος χειρισμος!!:sick:

turogalos
25/04/2011, 00:34
Την αγόρασα κι εγώ το προηγούμενο φθινόπωρο και έλυσα-έδεσα ένα μηχανάκι. Για ερασιτεχνική χρήση με υπερκαλύπτει και η ποιότητά της μου φάνηκε άριστη.
Το μόνο που δεν έχει είναι μύτες τύπου Torx με τρύπα στην μέση. Έχει τα κανονικά Torx.

Ο λόγος των πολλών εξαρτημάτων είναι ότι τα καρυδάκια τα έχει σε κανονικό μέγεθος και μακρύ (ίδια νούμερα) Στην μεγάλη καστάνια δεν χρειάζεται να βάζεις αντάπτορα (Καλό και για τα ροπόκλειδα) και μπορείς να χρησιμοποιείς το ίδιο νούμερο με 2 καστάνιες σε 2 ίδιες βίδες.
Ή για να χωράει και η βίδα μέσα καθώς βιδώνεις/ξεβιδώνεις παξιμάδι.

dmf
26/04/2011, 20:59
Την τσεχικη tona δεν την ξερει κανεις σας?
Εχει ο πατερας μου ενα σετ με καστανια 1/4 της ιντσας εδω και 20 χρονια, και την χρησιμοποιω και εγω. Εχει χρησιμοποιηθει παρα πολυ, και ειναι σε παρα πολυ κατασταση ακομα. Δεν ξερω αν πουλανε καπου στην Αθηνα, αλλα το site τους ειναι αυτο
http://en.tona.cz/sets-c48.aspx
με ενα τηλεφωνο μπορειτε να συνεννοηθείτε αν ενδιαφερεστε.