PDA

View Full Version : Το φάντασμα, ο άφραγκος κι η μοτοσυκλέτα που δεν πήγε χαμένη...



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5

sniper
26/04/2011, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
:confused:


Mοιάζετε με συνεργείο της ΔΕΗ... ένας δουλεύει και 3 τον κοιτάτε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

devil's animal
26/04/2011, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Mοιάζετε με συνεργείο της ΔΕΗ... ένας δουλεύει και 3 τον κοιτάτε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

και ο 5ος κανει τον φωτογραφο...
:lol: :lol: :lol:

Shaolin Monk
26/04/2011, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Mοιάζετε με συνεργείο της ΔΕΗ... ένας δουλεύει και 3 τον κοιτάτε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Σε μια ωρα το ειχαμε κανει βιδες λεμε.... :lol: :rotflmao: :lol:

John Steed
26/04/2011, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Mοιάζετε με συνεργείο της ΔΕΗ... ένας δουλεύει και 3 τον κοιτάτε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ήταν η σειρά του να κάνει τον ανειδίκευτο πακιστανό εργάτη.... :smokin: :smokin: :smokin:






:rotflmao: :rotflmao:

Shaolin Monk
26/04/2011, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Ήταν η σειρά του να κάνει τον ανειδίκευτο πακιστανό εργάκη.... :smokin: :smokin: :smokin:






:rotflmao: :rotflmao:




:rotflmao: :bigcry: :bawl: :rotflmao:

PanVas
26/04/2011, 19:08
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

jimmis5
26/04/2011, 19:27
:beer: :beer: :beer: :beer:

Τωρα βαλτω στο χαρτοδεμα και πετατω..Θα παιδευτεις τοσο που οταν το φτιαξεις αν,δεν θα θες να το καβαλησεις.Πραγματικα δεν αξιζει για αφραγκο να χαλαει τοσα λεφτα,εκτος και εχεις αλλο για ανταλακτικα.


Ριξε μια ματια εδω και ξεκινα να κανεις της τσαρκες σου

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/1402888/

ή δωσε το παπι και παρε αυτο ειναι και κοντα σου

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/1355538/

Μην την παρεις στραβα πολλα μπραβο για το κουραγιο οπως και να εχει:beer: :beer: :beer:

dimzan
26/04/2011, 19:56
Εγω που δεν ξερω βλεπω παρα πολλη σκουρια. μην ειναι και οι κυλινδροι σκουριασμενοι μετα απο τοση ακινισια... Στη θαλλασα ηταν παρκαρισμενο?

Εχει ρε παιδια αυτος ο σκελετος αντοχη μετα απο τοση σκουρια?

Ειδικα αν εχει εισχωρησει η σκουρια βαθια και τον εχει τρυπησει δε θα ειναι καθολου σταθερος... Στρεπτικη ακαμψια πλαισιου μηδεν...


Εγω φιλε μου θα εκανα τετοιο εγχειρημα (οπως εσυ) μονο αν μου το διναν δωρο αυτο το μηχανακι, αντε να δινα το πολυ 100 ευρω. Αν εισαι σε αυτη την κατηγορια τοτε πασο

John Steed
26/04/2011, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
Εγω φιλε μου θα εκανα τετοιο εγχειρημα (οπως εσυ) μονο αν μου το διναν δωρο αυτο το μηχανακι, αντε να δινα το πολυ 100 ευρω. Αν εισαι σε αυτη την κατηγορια τοτε πασο


Είμαι σε αυτή την κατηγορία, οι σκουριές του σκελετού είναι μόνο επιφανειακές, όσο για τον κύλινδρο, θα δείξει! :cool:

dimzan
26/04/2011, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Είμαι σε αυτή την κατηγορία, οι σκουριές του σκελετού είναι μόνο επιφανειακές, όσο για τον κύλινδρο, θα δείξει! :cool:


Καλη επιτυχια τοτε!

προβλεπω να ειναι η πιο οικονομικη ανακατασκευη που εγινε ποτε!

lspiros
26/04/2011, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, πραγματικά με συγκινείς....


Μόλις ολοκληρώσω το ποστάρισμα και βρεθούμε πλέον στο παρών, θα αναρτήσω μια λίστα με αυτά που χρειάζομαι στις αγγελίες. Από εκεί και πέρα βλέπουμε.

Το μηχανάκι έχει όλα του τα κομμάτια και όλα φαίνονται λειτουργικότατα.

Δεν πτοούμαι με τίποτα.

Το γνωρίζω πως δεν θα γίνω ποτέ ανακατασκευαστής της κλάσης του Χρήστου ή του Σπύρου αλλά δεν με πειράζει.

Έχω σκοπό να το καταστήσω εμφανισιακά και λειτουργικά σε μια αξιοπρεπή κατάσταση, να απολαύσω τις καλοκαιρινές ημέρες που έρχονται και από εκεί και πέρα δεν με απασχολεί κάτι άλλο....

Ούτε USD ούτε άλλα ψαλίδια ούτε διπλά δισκέφρενα ούτε 600άρι κινητήρα ούτε τίποτα. Αυτή που ήταν, αυτή θα γίνει. Απλά, είχε τόση σκουριά παντού που ήταν αδύνατον να γίνει χωρίς να λυθεί ολόκληρο...
Υπολογίζω το κόστος κι εγώ γύρω στα 500-600 ευρώ, αν όλα πάνε καλά....

Μην ξεχνάμε πως ο καθένας μέχρι εκεί που φτάνει το χέρι του απλώνει.....

:beer: :beer: :beer: :beer:
καλε μου φιλε δεν υπαρχει κλαση του χρηστου του σπυρου του φραγκισκου του sapila του rein του byron του dkirkou κτλ κτλ.ο καθενας βαζει τα δικα του στανταρντ και αυτα ακολουθει.ουτε διαγωνισμος γινεται εδω μεσα.παρεα ειμαστε και προσπαθουμε να βοηθαμε ο ενας τον αλλον:wave2:
και βεβαια να μην πτοηθεις και να κανεις αυτο που πιστευεις εσυ για σωστο.πες απλα οτι σκεφτομασταν δυνατα.παντα καλοπροεραιτα ομως και οχι γιατι ειμαστε ξερολες αλλα γιατι την εχουμε πατησει πριν απο σενα.
καλη συνεχεια:beer:

John Steed
26/04/2011, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
και βεβαια να μην πτοηθεις και να κανεις αυτο που πιστευεις εσυ για σωστο.πες απλα οτι σκεφτομασταν δυνατα.παντα καλοπροεραιτα ομως και οχι γιατι ειμαστε ξερολες αλλα γιατι την εχουμε πατησει πριν απο σενα.
καλη συνεχεια:beer:

Σπύρο μην ανησυχείς, γνωρίζω τα συναισθήματά σου και ξέρω πως είναι τα αγνότερα, όπως και των υπολοίπων!

Η αλήθεια όμως είναι πως το δικό σας επίπεδο, δύσκολα το φτάνει κανείς, τόσο σε γνώσεις όσο και σε χρηματικές θυσίες!

Αν δεν είχα όλους εσάς να με συμβουλεύετε, να είστε σίγουροι πωε δεν θα ξεκινούσα μια ανακατασκευή ποτέ!












Γιατί τελικά είναι καλύτερα να την φτιάχνεις μόνος σου παρά να την αγοράζεις έτοιμη!




Γιατί είναι ένα ταξίδι το οποίο κάνει τον προορισμό να φαντάζει παραμυθένιο και εξιδανικευμένο, έναν τόπο άξιο θυσιών!


Καλό βράδυ σε όλους, σας εκτιμώ πολύ! :wave2: :wave2:

dkirkos
26/04/2011, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed


Μόλις ολοκληρώσω το ποστάρισμα και βρεθούμε πλέον στο παρών, θα αναρτήσω μια λίστα με αυτά που χρειάζομαι στις αγγελίες. Από εκεί και πέρα βλέπουμε.





Υπολογισε και μενα, ολο και κατι εχει περισεψει απο τις μετατροπες που εχω κανει.. :beer:

dkirkos
26/04/2011, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
O πρόεδρος έβγαλε μια 500άρα μόνο για τα σίγουρα και θεωρώ οτι τα είπε γλυκά γλυκά για να

:a25: :a25: :a25: :a25: :a25: :a25:

(χαμπαρι δεν πηρα ποτε εγινε η ψηφοφορια :rotflmao: :rotflmao: )

yiannis4
26/04/2011, 23:12
Καλό κουράγιο John ... θα το χρειαστείς αν και το ενθαρρυντικό είναι πως έχεις κορυφαία βοήθεια !!!
Στα χρήματα όπως είπαν τα παιδιά μπορείς πολύ εύκολα να ξεφύγεις και μετά να το μετανιώσεις...αφού θα μπορούσες να είχες πάρει κάτι πιο συμμαζεμένο... ωστόσο το ταξίδι της ανακατασκευής δεν θα το μετανιώσεις ποτέ. Η απόφαση δική σου.

Και εγώ εδώ σε ότι χρειαστείς και μπορώ να βοηθήσω από ανταλλακτικά ή οτιδήποτε άλλο.
Κάνε λίστα να αρχίσουμε να ψαχνόμαστε.....

*** Μας βλέπω να οργανώνουμε όπως πάμε σύντομα πανελλήνια SRX !!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

sapila racing
26/04/2011, 23:15
Τελικά με τόσους δότες μπορεί και να γίνει κατι καλό με λιγότερα χρήματα απο τα κανονικά προβλεπόμενα και να πάει καλά το σχέδιό σου. :)

Εγώ το μοτέρ φοβάμαι πιο πολύ, γυρίζει εύκολα με το χέρι? Αν δεν το έχεις δοκιμάσει ακομα , πρώτα βγάλε μπουζί και ρίξε μπόλικο WD40 απο την τρύπα, άστο καναδυό μέρες και μετά προσπάθησέ το. :wave2:

sv9cvk
27/04/2011, 00:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Τελικά με τόσους δότες μπορεί και να γίνει κατι καλό με λιγότερα χρήματα απο τα κανονικά προβλεπόμενα και να πάει καλά το σχέδιό σου. :)

Εγώ το μοτέρ φοβάμαι πιο πολύ, γυρίζει εύκολα με το χέρι? Αν δεν το έχεις δοκιμάσει ακομα , πρώτα βγάλε μπουζί και ρίξε μπόλικο WD40 απο την τρύπα, άστο καναδυό μέρες και μετά προσπάθησέ το. :wave2:

Πλακα πλακα ειδες να ειναι δημοφιλες το μηχανακι που ανακατασκευαζει καποιος!!
Ολο και καποιο ανταλλακτικο περισσευει...

Ο κινητηρας απο οτι ειδα γυριζει και εχει συμπιεση...
:) :beer:

motomaniac
27/04/2011, 02:54
κοιτα πρωτον αυτο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1373737/ αν ειναι οπως λεει παρτο...
πιο φτηνο απο το παπι σου και δευτερον αν δεν θες με μονοσοκ πισω και θεσ να εχεις και το αλλο για ανταλκτικα εδω http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1292595/

αν παλι κουβαλας κεφαλι αγυριστο σαν το δικο μου τοτε μου περισεψαν πραγματα να φτιαξω σχεδον ενα σρχ ακομα.. με τις εισαγωγες τοων καρμ αν δεν βγαλεις ακρη κανε οτι κι εγω. βγαλσιμο τα παλια και ΚΑΜΕΝΑ λαστιχα τορνιρισμα να φτιαξουμε ενα αυλακι εξωτερικο στις αλουμινενιες βασεις των κολαρων ωστε να πιανει ο σφιγκτηρας (η επιφανεια μανισια ειναι κωνικη και τα λαστιχα κολλητα) εμενα αυτο μου στοιχησε 5ε + τορνο κι ηταν η πιο φτηνη λυση.

την ταπα αμα την ξεβιδωσεις και την παιξεις λιγο βγαινει και ψωρις να ανοιξει η κλειδαρια. οι βιδες που δεν ειναι για μοστρα ειναι η κεντρικη πανω και οι δυο πλαγιςω της κεντρικης κατω (εκατερωθεν) πανω εννοω μπροστα. για το ρεζερβουαρ θα ανεβασω την πιο φτηνη λυση στο δικο μου θρεντ να δεις. ηλεκτρολυση και φυγανε ολα. επισης θα στην προτεινα και για άλλα. αλλά εισαι καβατζωμενος με τον παππου με την αμμοβολη.. (ζηλευω) εγω παλι θελω να τα πουλησω και να ασχοληθω παλι με 4κυλινδρα... κι αμα η τιμη της βενζινης δεν ηταν τοση ηδη θα το ειχα κανει...

α και κατι αλλο.. ντιζες γκαζιου εχει οντως δυο κανονικα αλλα εγω την καηργησα την μια με αποτελεσμα να εχω πιο ελαφρυ και αμεσο γκαζι.. οτι θες ρωτα με.


ΥΓ κι εγω εφαγα σκαλωμα με το φιλτροκουτι.. τωρα λεω να το κοψω για να βαλω χοανες. δεν μπορω να το βγαλω.. γκρρ..:bigcry: :bigcry: :evil: :evil:

John Steed
27/04/2011, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
εχεις μολυνθει φιλε μου με το μικροβιο του restoration και δεν υπαρχει γιατρια:wave2:

δωσε πονο στο λαο:beer:


Βοήθεια γιατρέμουυυυυ :cry: :cry:




Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrouliasp
Καλή συνέχεια φίλος και καλή δύναμη.

Ευχαριστώ! :wave2:



Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Tη λύση του πιγκάλ δεν την έχεις διαβάσει ε; :confused:


Ομολογώ πως δεν τη γνωρίζω..... :eyepop:



Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
γιατι παιδευεσαι βρε καλο μου παιδι? παρε ενα black & decker ,πετα του πανω μια συρματοβουρτσα χοντρη και ξηγησου στις σκουριες χωρις να σου φευγει η ψυχη...

Λόγω έλλειψης χρημάτων, ντε!

Είναι στις προτεραιότητές μου πάντως! :wave2:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Τα νευρα τσαταλια μας εκανε με τα Γ@μωφιλτροκουτι.... :mad:

Ολο ειχε γινει βιδες και αυτος με το φιλτρο του.... :uplate:

Μα είναι δυνατών να πρέπει να γίνει όλο το μηχανάκι βίδες πρώτα για να βγεί??? :bigcry: :bigcry:



Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
Καλη επιτυχια τοτε!

προβλεπω να ειναι η πιο οικονομικη ανακατασκευη που εγινε ποτε!

Μέσα θα πέσεις!!! Ευχαριστώ! :wave2: :wave2:



Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
....


Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές! :beer:

John Steed
27/04/2011, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Κανε μια λιστα με οτι χρειαζεσαι και ανεβασε την.Τοσα srx εδω μεσα ολο και κατι θα υπαρχει. Ελατε παιδια να βοηθησουμε το συναδελφο,ειναι κριμα να παει για σκραπ το μηχανακι.

Σε ευχαριστώ πολύ! :wave2:



Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Sorry John, δεν παίζει τέτοιο νούμερο ούτε για να γίνει απλά λειτουργικό και ασφαλές...

Δεν πειράζει, προχωράμε και βλέπουμε!



Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Οκ, βγάλε λίστα τι χρειάζεσαι μπας και μπορούμε να βοηθήσουμε απ΄οτι έχει περισσέψει απ΄τα δικά μας. :wave2:

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!



Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
θα το καβαλήσεις το μηχανάκι μετά ή θα το βάλεις κάπου στο σαλόνι;

Πρέπει να συμφωνήσω (είναι μία από αυτές τις πικρές μέρες στη ζωή μας που πρέπει να περάσουμε) με τον baron....

Καβάλα του θα κοιμάμαι..... :D



Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Kοίτα να δεις που το ρεμάλι θα μας συγκινήσει με την επιμονή του και αν στο μέλλον αναγκαστεί να το παρατήσει θα μας βάλει σε διαδικασίες εράνου..!:smokin:

:a13: Το ποτάαααμιι πίιιισωωω δεεεν γυρνάααααα :a13:



Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
:beer: :beer: :beer: :beer:

Τωρα βαλτω στο χαρτοδεμα και πετατω..Θα παιδευτεις τοσο που οταν το φτιαξεις αν,δεν θα θες να το καβαλησεις.Πραγματικα δεν αξιζει για αφραγκο να χαλαει τοσα λεφτα,εκτος και εχεις αλλο για ανταλακτικα.


Ριξε μια ματια εδω και ξεκινα να κανεις της τσαρκες σου

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/1402888/

ή δωσε το παπι και παρε αυτο ειναι και κοντα σου

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/1355538/

Μην την παρεις στραβα πολλα μπραβο για το κουραγιο οπως και να εχει:beer: :beer: :beer:

Είναι άλλη η γλύκα. Για εμένα κι αυτά θέλουν συμάζεμμα...:D



Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos
Υπολογισε και μενα, ολο και κατι εχει περισεψει απο τις μετατροπες που εχω κανει.. :beer:

Να είσαι καλά, θα το δούμε παρακάτω!



Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis4
Και εγώ εδώ σε ότι χρειαστείς και μπορώ να βοηθήσω από ανταλλακτικά ή οτιδήποτε άλλο.
Κάνε λίστα να αρχίσουμε να ψαχνόμαστε.....


Δεν έχω λόγια....

LOUKILOUK
27/04/2011, 13:46
Μπράβο στον John Steed για το μεράκι, μπράβο σε αυτούς που βοήθησαν αλλά και ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά που προσφέρθηκαν για να βοηθήσουν με ανταλακτικά...
Σίγουρα οικονομοτεχνικά έχουν δίκιο όσοι διαφωνούν αλλά δεν είναι πάντα αυτό που μετράει...:winka:
Καλή συνέχεια:beer: :wave2:

John Steed
27/04/2011, 13:47
Είχε κι ένα σπασιματάκι στην άλλη μεριά....


224676

John Steed
27/04/2011, 13:47
Τρίψιμο λοιπόν και προετοιμασία με χοντρό γυαλόχαρτο....


224677

John Steed
27/04/2011, 13:48
Εδώ πρέπει να χτίσω καινούρια βάση....


224678

John Steed
27/04/2011, 13:48
Εδώ φαίνεται καλύτερα!


224679

John Steed
27/04/2011, 13:51
Το αποτέλεσμα της ουράς αργότερα...



Εν τω μεταξύ, Κυριακή πρωί και η γυναίκα με άφησε μόνο στο σπίτι, ευκαιρία να κουβαλήσω πάνω κάποια πράγματα για να έχω να ασχολούμαι....


Τα όργανα είναι πρόκληση......


224680

John Steed
27/04/2011, 13:52
Από πίσω όλες οι βίδες είναι σκουριασμένες και οι πιο μικρές σχεδόν σάπιες....


224681

John Steed
27/04/2011, 13:52
Έβγαλα τις μεγάλες βίδες και απομάκρυνα το στροφόμετρο....


224682

John Steed
27/04/2011, 13:54
Αντίο στροφόμετρο!!!


224683

John Steed
27/04/2011, 13:54
Μυτοτσίμπιδο για τη βίδα του καβουκιού, ευτυχώς ξεβίδωσε....

Ουφ!


224684

John Steed
27/04/2011, 13:55
Μόλις το έβγαλα συνειδητοποίησα ότι...


Είναι πλαστικό.....!


:a018: :a018:

Την φτήνια μου μέσα! :evil: :evil:


224685

John Steed
27/04/2011, 13:57
Δύο βίδες κρατάνε τη βάση του στροφόμετρου με το ταχύμετρο....


Ευτυχώς δεν ήταν τόσο χάλια όσο φαίνονται....


224686

John Steed
27/04/2011, 13:58
Οι δύο μικρές και κατασκουριασμένες βιδούλες εδώ, ήταν εύκολες κι αυτές τελικά....


224687

John Steed
27/04/2011, 13:59
Δεν μπορώ να πω το ίδιο και για αυτή εκεί μέσα....



:dizzy:


224688

John Steed
27/04/2011, 14:00
Αλλά την κατάφερα! Με παίδευε 10 λεπτά, δοκίμασα WD40 (μισό κιλό) 5 διαφορετικά κατσαβίδια και το μυτοτσίμπιδο αλλά τελικά βγήκε!


Παμ' παρακατ' :D :D :D


224689

John Steed
27/04/2011, 14:01
Έξω και τα λαμπάκια...

Εδώ πρέπει να πω πως τα λαμπάκια είναι σφηνωτά, κάτι που μου πήρε λίγο χρόνο για να καταλάβω, μιας και φοβόμουνα να τα τραβήξω....


224690

John Steed
27/04/2011, 14:02
Η μεταλλική βάση θέλει δουλειά!


224691

John Steed
27/04/2011, 14:05
Τέλος με τα λαμπάκια, στην άκρη αυτά!


224692

John Steed
27/04/2011, 14:06
Και να πως είναι τώρα το τραπέζι της κουζίνας, δεν ξέρω αν θα ζήσω για να ολοκληρώσω αυτή την ανακατακ... φδσγβ ΄χμβνν


αργκχχχχχ

γκρρρλλλλ

γκχχχχχχ



(ΝΤΟΥΠ!)


224693

John Steed
27/04/2011, 14:07
Κι αυτό πλαστικό :evil: :evil:



Και ήθελα να τα νικελώσω...


Τέλος πάντων, και η βαφή καλή είναι....:(


224694

John Steed
27/04/2011, 14:08
Τα χρωματιστά πλαστικά ήταν κολλημένα με βενζινόκολλα.

Κανένα πρόβλημα, βγήκαν πολύ εύκολα!


224695

John Steed
27/04/2011, 14:10
Για τη συνέχεια είχαμε αφαίρεση του αλουμινένιου καλύμματος και καλό γυάλισμα (φωτό πιό μετά!)


Και το καβούκι από το φανάρι!

(Πολύ τρίψιμο αλλά τα καταφέραμε!)


224696

Εχετλαίος
27/04/2011, 14:24
Παιδάκι μου χαράς στο κουράγιο σου...

kokkiklhs
27/04/2011, 14:38
Μπράβο ρε John, είσαι πρόεδρας!!! Άμα έχεις υπομονή και θέληση, θα γίνει κουκλί!
Αυτά τα "δεν αξίζει τον κόπο", "θα ταλαιπωρηθείς", "θα σου βγει ο κούκους αηδόνι" κλπ. που ακούγονται, μπορεί με βάση τη λογική να ισχύουν, αλλά αφού το πήρες απόφαση και γουστάρεις, προχώρα ακάθεκτος! Το μεράκι δε χρειάζεται να έχει και πολλή λογική!!! :cool:
Κράτα γερά!!!
:beer:

motomaniac
27/04/2011, 17:12
]Μόλις το έβγαλα συνειδητοποίησα ότι...


Είναι πλαστικό.....!


:a018: :a018:

Την φτήνια μου μέσα! :evil: :evil: [/B][/QUOTE]

δεν λες παλι καλα???? αμα ηταν μεταλλικο θα ειχε σκουριασει.. (και μετα λεμε για τους ιταλους.. α ρε αθανατα χοντα...)

κοιτα να δεις που δεν εχω φωτο πως εκανα το φαναρι με συρματο βουρτσα...

KOURMAN
28/04/2011, 01:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Για τη συνέχεια είχαμε αφαίρεση του αλουμινένιου καλύμματος και καλό γυάλισμα (φωτό πιό μετά!)


Και το καβούκι από το φανάρι!

(Πολύ τρίψιμο αλλά τα καταφέραμε!)

καλησπερα σταυρο!!!αποτι βλεπω εχεις προχωρησει πολυ καλα οτι θελεις να σε βοηθησω ειμαι εδω και σε γυαλισματα νικελωματα!!!!!!!!!!!!!

kaiba
28/04/2011, 01:44
Συνέχισε ,όλο και κάτι θα καταφέρεις . Για το θέμα χρημάτων μπορείς να κάνεις παραχωρήσεις σε διάφορα πχ αντί για χρώμα με 100 ευρώ το κιλό
μπορείς να το βάψεις με ένα τον 20 ευρώ . Έβαψα το αμάξι με τέτοιο χρώμα και μια χαρά βγήκε . Εντάξει δεν είναι σαν το εργοστασιακό αλλά από την κατάσταση στην οποία ήταν έγινε 100 φορές καλύτερο. Με ψάξιμο θα γλιτώσεις πολλά λεφτά . Παντός όταν το φτιάξεις τελικά να με θυμηθείς θα το βλέπεις και θα χαζεύεις και καινούργιο να είχες αγοράσει δε θα ένιωθες έτσι.

motomaniac
28/04/2011, 02:39
για το χρωμα συμφωνω.. ακρυλικο μονης μαυρο βασικο.. παμφθηνο και αποτελεσματικο.. και μεχρι στιγμης δεν φαινεται να χαμπαριαζει απο βενζινη...

John Steed
29/04/2011, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Παιδάκι μου χαράς στο κουράγιο σου...

Ευχαριστώ μπάρμπα! :lol:



Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
Μπράβο ρε John, είσαι πρόεδρας!!! Άμα έχεις υπομονή και θέληση, θα γίνει κουκλί!
Αυτά τα "δεν αξίζει τον κόπο", "θα ταλαιπωρηθείς", "θα σου βγει ο κούκους αηδόνι" κλπ. που ακούγονται, μπορεί με βάση τη λογική να ισχύουν, αλλά αφού το πήρες απόφαση και γουστάρεις, προχώρα ακάθεκτος! Το μεράκι δε χρειάζεται να έχει και πολλή λογική!!!
Κράτα γερά!!!
:beer:

Το αποφάσισα, θα το προχωρήσω ως εκεί που δεν πάει! Αν δεν καταλήξω με μοτοσυκλέτα, θα το κάνω λαμπατέρ! :bigcry:

Ευχαριστώ για την εμψύχωση!



Αρχικά δημιουργήθηκε από KOURMAN
καλησπερα σταυρο!!!αποτι βλεπω εχεις προχωρησει πολυ καλα οτι θελεις να σε βοηθησω ειμαι εδω και σε γυαλισματα νικελωματα!!!!!!!!!!!!!

Θα σε καλέσω για καφεδάκι και γυάλισμα καπάκια μοτέρ, τι λες? :beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από kaiba
Συνέχισε ,όλο και κάτι θα καταφέρεις . Για το θέμα χρημάτων μπορείς να κάνεις παραχωρήσεις σε διάφορα πχ αντί για χρώμα με 100 ευρώ το κιλό
μπορείς να το βάψεις με ένα τον 20 ευρώ . Έβαψα το αμάξι με τέτοιο χρώμα και μια χαρά βγήκε . Εντάξει δεν είναι σαν το εργοστασιακό αλλά από την κατάσταση στην οποία ήταν έγινε 100 φορές καλύτερο. Με ψάξιμο θα γλιτώσεις πολλά λεφτά . Παντός όταν το φτιάξεις τελικά να με θυμηθείς θα το βλέπεις και θα χαζεύεις και καινούργιο να είχες αγοράσει δε θα ένιωθες έτσι.

Αυτό πιστεύω κι εγώ! Τα μαστορέματα μέχρι τώρα πάντως εκτός από οικονομικά έχουν αποδειχθεί απολαυστικότατα και άκρως διασκεδαστικά!




Μέχρι τώρα, έχω τελειώσει το καβούκι από το φανάρι, αν και έχει ραγίσει λίγο το νίκελ, προς το παρών καλό είναι.

Τελείωσα με τα όργανα, γυάλισα το αλουμίνιο, βίδες ατσάλινες έχω πάρει να τις αντικαταστήσω όλες και έβαψα τις μεταλλικές βάσεις.
Το μόνο που μένει είναι να βάψω τα πλαστικά καβούκια, πρέπει να μου πείτε πως όμως, γιατί δεν κατέχω.


Επίσης, εχθές τελείωσα την πάνω τιμονόπλακα, την έκανα καθρέφτη :cool: (σχεδόν, πρέπει να βρω autosol :bigcry: Ζέφο ακούς??? :cry: )

Φωτογραφίες από βδομάδα, ξέχασα την φωτογραφική στα πεθερικά μου....:D



:wave2: :wave2: :wave2:

motomaniac
30/04/2011, 16:12
για γιαλισμα μετραει πολυ κι η sonax kai h autoglum metal polish. κατω απο δεκα ευρω εκαστη.. εγω χρις κοπο και πολλα γιαλοχαρτα μονο με μαλακη βουρτσα δες πως το εκανα.. που ειχα και την υπομονη και το μερακι αλλωνων... (ζεφο... :alien: ) χαχαχα

John Steed
01/05/2011, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
για γιαλισμα μετραει πολυ κι η sonax kai h autoglum metal polish. κατω απο δεκα ευρω εκαστη.. εγω χρις κοπο και πολλα γιαλοχαρτα μονο με μαλακη βουρτσα δες πως το εκανα.. που ειχα και την υπομονη και το μερακι αλλωνων... (ζεφο... :alien: ) χαχαχα

Στο Ρέθυμνο έχουν μόνο Wenol και Glanol...

Και οι δύο είναι το ίδιο, καμία σχέση με τις φωτό που βάζει ο Ζέφος.... :yuck:



Σήμερα δοκίμασα ένα Paint Remover που μου έφερε ένας φίλος.

Τα αποτελέσματα ήταν αμφιλεγόμενα...

Πήρα ένα πινέλο και την άπλωσα σε διάφορα εξαρτήματα, στο πρώτο χέρι δεν έκανε σχεδόν τίποτα.

Στο δεύτερο χέρι έβαλα περισσότερο και έκανε αρκετή δουλειά αλλά δεν απομάκρυνε όλη την μπογιά κι ας είχα βάλει ένα σωρό. σε μερικά εξαρτήματα δεν δούλεψε καθόλου. Τρίψιμο στα υπόλοιπα λοιπόν.

Επίσης, ο σκουριοφάγος που μου πουλήσανε αντί να βγάλει τη σκουριά, ξέβαψε κάποια εξαρτήματα και μετέφερε το χρώμα σε κάποια άλλα... :bigcry: :bigcry: :bigcry:


Καταστροφή η υπόθεση αλλά πιστεύω πως με το τρίψιμο θα τα καταφέρω. Αυτές είναι οι δυσκολίες του πρωτάρη....

:wave2: :wave2:

danaos75
01/05/2011, 22:34
Στείλε μου με πμ διευθυνση να σου στείλω autosol αν θες, έχει καταστημα γνωστου
κοντά μου.
:beer:

KOURMAN
02/05/2011, 03:48
σταυρο να κανονισουμε να βρεθουμε να γυαλισουμε και κανενα καπακι οταν θελεοις στειλε μου μηνυμα!!!!!

KOURMAN
02/05/2011, 03:51
σε βοηθαω σε οτι θελεις με σαπουνι και πανοβουρτσα αλουμινια και ανοξειδωτα γινοντε αστερια καινουργια!!!!!!!!!!!1

motomaniac
02/05/2011, 15:59
στο τεποζιτο δοκιμασε ηλεκτρολυση που σου ειπα. τωρα για :


Σήμερα δοκίμασα ένα Paint Remover που μου έφερε ένας φίλος.

Τα αποτελέσματα ήταν αμφιλεγόμενα...

Πήρα ένα πινέλο και την άπλωσα σε διάφορα εξαρτήματα, στο πρώτο χέρι δεν έκανε σχεδόν τίποτα.

Στο δεύτερο χέρι έβαλα περισσότερο και έκανε αρκετή δουλειά αλλά δεν απομάκρυνε όλη την μπογιά κι ας είχα βάλει ένα σωρό. σε μερικά εξαρτήματα δεν δούλεψε καθόλου. Τρίψιμο στα υπόλοιπα λοιπόν.

Επίσης, ο σκουριοφάγος που μου πουλήσανε αντί να βγάλει τη σκουριά, ξέβαψε κάποια εξαρτήματα και μετέφερε το χρώμα σε κάποια άλλα...

τι να ΣΕ πω?? εγω εχω διαβρωτικο- paint remover της body και δουλευει αψογα στα περισσοτερα κομματια.. ΔΕΝ δουλεψε στο μαμα χρωμα απο το καπακι του μοτερ.. ολα τα αλλα τα ξεβαφει ΑΛΛΛΑ αμα δεν το ξεπλυνεις μετα η διαβρωση συνεχιζει και θα στα κανει συντομα ολα κοκκινα...
με την εταιρια αυτη δεν εχω κατι. αλλα στα μερη μου ειναι η πιο φτηνη αξιοπιστη και την δουλευω.. πες μου τι δοκιμασες να ξεβαψεις. ανεβασε καμια φωτο. μπορω να σε βοηθησω στα πιο πολλα. κι εγω και πολλοι αλλλοι οποτε θα γλιτωνεις κοπο που εχουμε κανει ασκοπα κι εμεις..;)

John Steed
02/05/2011, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
τι να ΣΕ πω?? εγω εχω διαβρωτικο- paint remover της body και δουλευει αψογα στα περισσοτερα κομματια.. ΔΕΝ δουλεψε στο μαμα χρωμα απο το καπακι του μοτερ.. ολα τα αλλα τα ξεβαφει ΑΛΛΛΑ αμα δεν το ξεπλυνεις μετα η διαβρωση συνεχιζει και θα στα κανει συντομα ολα κοκκινα...
με την εταιρια αυτη δεν εχω κατι. αλλα στα μερη μου ειναι η πιο φτηνη αξιοπιστη και την δουλευω.. πες μου τι δοκιμασες να ξεβαψεις. ανεβασε καμια φωτο. μπορω να σε βοηθησω στα πιο πολλα. κι εγω και πολλοι αλλλοι οποτε θα γλιτωνεις κοπο που εχουμε κανει ασκοπα κι εμεις..;)


Από εδώ και πέρα θα το συζητάμε πιό πολύ το πράγμα... :lol:

Μικρό το κακό, απλά πες μου, πως το ξεπλένεις μετά?


:wave2:

motomaniac
03/05/2011, 16:33
με νερακι και σφουγγαρακι.. οπως θα επλενες την μηχανη. εαν δεν χωρεσει το πλαισιο σου στην αμμοβολη (αν μαντεψα καλα) του χρηστου, καντο ετσι και μετα με μαλακη συρματοβουρτσα να βγει ολο το χρωμα απο παντου να δεις τι παιζει με σκουριες. εγω μετανιωσα που βαρεθηκα να το κανω. και τελικα αφου το εδεσα βρηκα και ΔΥΟ μαστορες με παρα πολυ φθηνη δουλεια για ηλεκτροστατικη. ενδεικτικο παραδειγμα σε γνωστο μου πηρε 50ε για 2 ζαντες και 2 τελικα. μαλακια μου.... α το φαναρι με τι το εξυσες απο μεσα? (αυτο ξυσιμο ηθελε πρωτα και μετα τριψιμο ετσι οπως γινονται.. χαχαχχαχα) ρε γαμωτο τοσο ευκολα εβγαιναν τα λαμπακια απο τη βαση οργανων?? α θα παω να ξαναγυαλισω τα δικα μου καποια στιγμη..

θελω αν εχεις αναλυτικες φωτο απο το βγαλσιμο του φιλτροκουτιου. να δω που στο διαολο πιανει και δεν μου εβγαινε.. εγω παζει να παιξω με χοανες οπως ο dkirkos.

Shaolin Monk
03/05/2011, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
θελω αν εχεις αναλυτικες φωτο απο το βγαλσιμο του φιλτροκουτιου. να δω που στο διαολο πιανει και δεν μου εβγαινε...



Ναι ρε Σταυρο, για λεγε.... :smokin:


Σταυρο αει $%#^&*&^%$@@#$% εσυ και το φιλτροκουτι σου.... Μας τα εκανες "τροχαλο" μεχρι να το βγαλουμε....






:lol: :bigcry: :bigcry: :bawl: :lol: :rotflmao:

motomaniac
03/05/2011, 16:49
χαχαχαχχαχα κρητικακηδες κι εγω το ΙΔΙΟ κολλημα εχω φαει.. αμα δεν βαλει ο σταυρος θα παω να το βγαλω το γαμηδι ακι θα ανεβασω εγω φωτο μετα... χαχαχχαχαχαχχαχαχαχχαχαχαχα μα ρε ειναι δυνατον?? φιλτροκουτι-θηκη μπαταριας-θηκη εργαλειων-λασπωτηρας-δεν ξερω εγω τι αλλο... αμαν ρε μαλακα Ι-απονε.... χαχαχα

sv9cvk
03/05/2011, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Ναι ρε Σταυρο, για λεγε.... :smokin:


Σταυρο αει $%#^&*&^%$@@#$% εσυ και το φιλτροκουτι σου.... Μας τα εκανες "τροχαλο" μεχρι να το βγαλουμε....






:lol: :bigcry: :bigcry: :bawl: :lol: :rotflmao:

+750 +750 +750 +200 +....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

John Steed
03/05/2011, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Ναι ρε Σταυρο, για λεγε.... :smokin:


Σταυρο αει $%#^&*&^%$@@#$% εσυ και το φιλτροκουτι σου.... Μας τα εκανες "τροχαλο" μεχρι να το βγαλουμε....






:lol: :bigcry: :bawl: :lol: :rotflmao:



Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
+750 +750 +750 +200 +....
:rotflmao: :rotflmao:


:mad: :mad: :mad:



Μην τους ακούς!

Ο μόνος λόγος που πείσμωσα είναι επειδή δεν μπορούσα να το χωνέψω πως πρέπει να βγάλεις την πίσω ρόδα για να βγεί......

Λυπάμαι που στο λέω αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος..... :sad:


:lol: :lol:




Α, το φανάρι το έξυσα με 60άρι γυαλόχαρτο και μετά με ντουκόχαρτο 360! Ήθελε πολύ τρίψιμο, γιαυτό σου συνιστώ και κάποιο αντισκουριακό!

Αφού έβγαλα όλες τις σκουριές, το πέρασα ένα χέρι βερνικόχρωμα και ελπίζω να κρατήσει!
:wave2:

motomaniac
03/05/2011, 21:00
ρε σταυρο εγω το εκανα με την αγαπημενη πλεον συρματοβουρτσα και με το αγαπημενο μου εδω και πολλα χρονια AEG και εγινε τζαμι... μετα απο μεσα με ασταρι μονο για να μην σκουριασει...λες να το βερνικωνα κιολας?? πισω ροδα ε?? ασε κι η δικη μου μου σπαει τα @@@ για μπες βγες γιατι ειναι 160αρα απο RGV... αλλα αμα δεν λυσω το θεμα με την ρυθμιση θα το κανω να ξες.. και θα φταις εσυ που μου ειπες πως βγαινει...
χαχαχχααχχαχαχαχαχχαχαχαχαα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer: :beer: :beer:

sv9cvk
03/05/2011, 21:11
Πρεπει να υπαρχει κατι μαγικο σε αυτα τα SRX,που κανει τους ιδιοκτητες τους να εχουν εμμονη με το φιλτροκουτι... :rolleyes: (δεν εχω αλλη εξηγηση):confused: :p

Σταυρο τι εκανες δυο μερες??
καμια φωτο???

motomaniac
03/05/2011, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Πρεπει να υπαρχει κατι μαγικο σε αυτα τα SRX,που κανει τους ιδιοκτητες τους να εχουν εμμονη με το φιλτροκουτι... :rolleyes: (δεν εχω αλλη εξηγηση):confused: :p

Σταυρο τι εκανες δυο μερες??
καμια φωτο???

εχει ρε χρηστο εχει.. κατι μαλακισμενα κολαρα που δεν μαπινουν με τιποτε ειναι θεοξερα χανουν απο παντου κλπ.. με το που τα βλεπεις ολα θες να τα ξηλωσεις.. ισως φταινε και οι φωτο που βλεπουμε ολοι οι ιδιοκτητες σρχ απο πριν, με κατι σρχ χςρις φιλτροκουτια με τα πλαινα καπακι βγαλμενα και δειχνει πολυ πιο "ελαφρυ" το μηχναακι.. (εγω βασικα εκει εχω κολλησει..) αλλα αμα γινει η 2η σελα η παρω μονοσελο θα ξηλωθουν..

John Steed
03/05/2011, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Πρεπει να υπαρχει κατι μαγικο σε αυτα τα SRX,που κανει τους ιδιοκτητες τους να εχουν εμμονη με το φιλτροκουτι... :rolleyes: (δεν εχω αλλη εξηγηση):confused: :p

Σταυρο τι εκανες δυο μερες??
καμια φωτο???


Η φωτογραφική έρχεται σήμερα από Καστέλι, αύριο θα βάλω καμία φωτό, έτσι για να περνά η ώρα, μιας και αληθινή πρόοδος δεν υπάρχει.....

Στο τρίψιμο είμαι ακόμα και πρέπει να τελειώσω αυτή την εβδομάδα γιατί βαρέθηκα να τρίβω...:bigcry: :bigcry:

Μέχρι την Παρασκευή θα έχω τελειώσει το σκελετό, αλλά το βάψιμο θα πρέπει να το καθυστερήσουμε για το άλλο Σαββατοκύριακο γιατί δεν μας πληρώνει το αφεντικό και δεν έχω χρήματα ούτε για ντουκόχαρτα..... :sad:


Τέλος πάντων, ελπίζω αύριο να ξυπνήσω με περισσότερη όρεξη, Καλά μαστορέματα σους υπόλοιπους! :wave2: :wave2:

Shaolin Monk
03/05/2011, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Η φωτογραφική έρχεται σήμερα από Καστέλι, αύριο θα βάλω καμία φωτό, έτσι για να περνά η ώρα, μιας και αληθινή πρόοδος δεν υπάρχει.....

Στο τρίψιμο είμαι ακόμα και πρέπει να τελειώσω αυτή την εβδομάδα γιατί βαρέθηκα να τρίβω...:bigcry: :bigcry:

Μέχρι την Παρασκευή θα έχω τελειώσει το σκελετό, αλλά το βάψιμο θα πρέπει να το καθυστερήσουμε για το άλλο Σαββατοκύριακο γιατί δεν μας πληρώνει το αφεντικό και δεν έχω χρήματα ούτε για ντουκόχαρτα..... :sad:


Τέλος πάντων, ελπίζω αύριο να ξυπνήσω με περισσότερη όρεξη, Καλά μαστορέματα σους υπόλοιπους! :wave2: :wave2:

Αν εχεις ορεξη, ξερεις οτι εχουμε ξεκινησει ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ!!!! Χερια δεκτα.... :smokin:

motomaniac
04/05/2011, 03:02
σε ειπα σταυρο.... διαβρωτικο για να μην ξυνεις... αμα εχει καποιος αλλη και πιο γρηγορη λυση ας πει..

dkirkos
07/05/2011, 19:28
.. κανε ενα διαλειμα απο το τριψιμο και ποσταρε σε παρακαλω καμια φωτο να περασει ευχαριστα το σ/κ...:beer: :beer:

John Steed
07/05/2011, 20:43
Θα ποστάρω αύριο, τώρα πάω να πάρω την φωτογραφική από την αδερφή της συζύγου!



Καλό Σαββατόβραδο σε όλους! :beer:

John Steed
08/05/2011, 19:48
Το φανάρι είχε τα χάλια του, τόσο από έξω...


225704

John Steed
08/05/2011, 19:49
...όσο κι από μέσα....

Με λίγο τρίψιμο...


225705

John Steed
08/05/2011, 19:50
Και λίγο τρίψιμο ακόμα....


225706

John Steed
08/05/2011, 19:51
Αφού τελείωσα το τρίψιμο, έβαλα χαρτοταινία στο εξωτερικό του φαναριού και το έβαψα με βερνικόχρωμα....


225707

John Steed
08/05/2011, 19:51
Αυτό είχα, και αυτό χρησιμοποίησα... Η εναλλακτική ήταν λαδομπογιά ή τέμπερες της συζύγου.... :rotflmao: :lol:


225708

John Steed
08/05/2011, 19:52
Μια χαρούλα, ελπίζω να μην με ξαναπασχολήσει αυτό για τα επόμενα 10 χρόνια!


225710

John Steed
08/05/2011, 19:53
Η επιφάνειά του δεν είναι τόσο καλή, αλλά γυάλισε αρκετά!


225711

John Steed
08/05/2011, 19:54
Για το πάνελ από τα όργανα, αφού κατάλαβα πως είναι από αλουμίνιο, άρχισα το τρίψιμο!

Ντουκόχαρτα νερού 360, 600, 1000, 1500, διαδοχικά.

John Steed
08/05/2011, 19:55
:rolleyes:


225712

John Steed
08/05/2011, 19:55
Και μετά αλοιφή Wenol και ιδού! :cool: :cool: :cool:


225713

John Steed
08/05/2011, 19:56
Οδοντόκρεμα για το γυαλί των οργάνων....


225714

John Steed
08/05/2011, 19:56
Μπορεί να μην φαίνεται στις φωτογραφίες αλλά η οδοντόκρεμα έκανε πολύ καλή δουλειά!


225715

John Steed
08/05/2011, 19:58
Σειρά είχαν τα στεφάνια από τα όργανα, είχαν ξεβάψει αρκετά από την πολυκαιρία.


225716

John Steed
08/05/2011, 19:59
Πινελάκι, μπογιά και...

Δεν σας δείχνω! Θα περιμένετε για να τα δείτε έτοιμα!


225717

John Steed
08/05/2011, 20:42
Με την ανοχή της γυναίκας μου, αυτά τα πραγματάκια δεσπόζουν σε μια γωνιά του γραφείου μας αλλά και στο μπαλκόνι, κάνοντας τη ζωή της λίγο πιο δύσκολη όποτε τα κοιτά...


225718

John Steed
08/05/2011, 20:43
Για να αντέξει αυτή την μεγάλη δοκιμασία, της υποσχέθηκα το καλύτερο καλοκαίρι, καβάλα στο μηχανάκι μας!


225719

danaos75
08/05/2011, 20:43
Μπορεί να μην φαίνεται στις φωτογραφίες αλλά η οδοντόκρεμα έκανε πολύ καλή δουλειά!

φαινετε, φαίνετε :eyepop:

κουκλι θα γίνει
:wave2:

John Steed
08/05/2011, 20:47
Καινούριες ατσάλινες βίδες για τα όργανα: 5 ευρώ!


225720

John Steed
08/05/2011, 20:48
Σκουριοφάγος να σου τύχει.... :evil: :evil:

Τέλος πάντων, μετά από αρκετό τρίψιμο, πλέον οι βάσεις των οργάνων είναι ασταρωμένες και βαμμένες!


225721

John Steed
08/05/2011, 20:49
Το μόνο που μου χρειάζεται για να τελειώσω τα όργανα είναι η αυτοβουλκανιζόμενη ταινία και να βάψω τα καπάκια!


Έκκληση προς τους γνώστες: Πως να βάψω τα καπάκια των οργάνων?


225722

John Steed
08/05/2011, 20:50
Σήμερα είχαμε πλυσίματα!


225723

John Steed
08/05/2011, 20:51
Πινέλο και βενζίνη πρώτα για τα λάδια και σφουγγάρι με σαπούνι για μετά.


225724

John Steed
08/05/2011, 20:52
Τα άπλωσα να στεγνώσουν και μετά τα έβαλα σε μια καθαρή κούτα. Πίσω στο υπόγειο μέχρι να έρθει η ώρα τους! :beer:


225725

John Steed
08/05/2011, 20:53
Το φιλτροκούτι ήταν για κλάματα...


Τώρα είναι απλά χάλια!


Αυτό σημαίνει πρόοδος!


225726

nikos_abel
08/05/2011, 20:53
Ασταδιααλά ρε, σήμερα ανακάλυψα πως είσαι πιο νεούδι κι από μένα!!!!


(Πάντως αφού έχεις τόσο μεράκι, από μένα :beer: :beer: :beer: )

John Steed
08/05/2011, 20:55
Σε αυτό το σημείο μάλλον θα έχω πρόβλημα, ε?

Σπύρο, αυτό διορθώνεται με φλατζόκολλα και δαχτυλάκι? :cry:


225727

John Steed
08/05/2011, 20:56
Το προστατευτικό της αλυσίδας έχει τα μαύρα του τα χάλια....

Μήπως μπορώ να προσαρμόσω κάποιο μεταλλικό, ίσως και από κάποιο άλλο μοντέλο?


225728

sv9cvk
08/05/2011, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Το μόνο που μου χρειάζεται για να τελειώσω τα όργανα είναι η αυτοβουλκανιζόμενη ταινία και να βάψω τα καπάκια!


Έκκληση προς τους γνώστες: Πως να βάψω τα καπάκια των οργάνων?


Ταινια εχω να σου δωσω εγω.
Τι εννοεις πως θα τα βαψεις? χρωμα δλδ ?
Οτι εχεις ετοιμο για βαψιμο μην τα βαψεις με πινελο :yuck: μαζεψε τα και φερε τα απο εδω κανα απογευμα να τα βαψουμε ....

giannhs1
08/05/2011, 21:16
John Steed εισαι φοβερός :beer: .Χαζευω με τις ωρες τις φωτο σου.Καλή δύναμη:) :a46:

motomaniac
08/05/2011, 23:44
σταυρο!! αχ αυτο το φιλτροκουτι... οσο το βλεπω.. κι εχω κι ενα θεματακι με τα ζιγκλερωματα.. τωρα αυτα κολαρα.. :( :( δυσκολη η περιπτωση σου γιατι οταν θα εχεις μοτερ και ολα πανω θα σε παιδεψυν πολυ για να μπουν. να φανταστω οτι για να φτασουν να σκισουν μαλλον ειναι σκληρα σαν πετρες ε? ειναι κι ανισα μεταξυ τα ατιμα.. εγω σκεφτομαι σοβαρα να καταργησω το φιλτροκουτι και να το κρατησω απλως ως βαση μπαταριας και λασπωτηρα..

universalgr1
09/05/2011, 14:18
Ωραιος ρε Σταυρο!!!

Τι να πω.. Μπραβο!! Και καλη συνεχεια!!

Αυτο ειναι αγαπη για τη μοτοσυκλετα..

Παρακολουθω με πολυ ενδιαφερον το project!!!!

Παρε και μια φωτο να παρεις δυναμη και εμπνευση για τη συνεχεια...



:beer:


225802