PDA

View Full Version : Το φάντασμα, ο άφραγκος κι η μοτοσυκλέτα που δεν πήγε χαμένη...



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5

John Steed
21/05/2011, 10:47
Συγγνώμη που χάθηκα αλλά η εξεταστική ξεκινά στις 06/06 και έχω αρκετό διάβασμα, συν δύο εργασίες να παραδώσω μέχρι τέλος Ιουνίου...



Αρχικά δημιουργήθηκε από giannhs1
John Steed εισαι φοβερός :beer: .Χαζευω με τις ωρες τις φωτο σου.Καλή δύναμη:) :a46:

Σε ευχαριστώ, όχι και φοβερός, κάνω ό,τι μπορώ αλλά είμαι απλά ένας αδαής :wave2:



Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Ταινια εχω να σου δωσω εγω.
Τι εννοεις πως θα τα βαψεις? χρωμα δλδ ?
Οτι εχεις ετοιμο για βαψιμο μην τα βαψεις με πινελο :yuck: μαζεψε τα και φερε τα απο εδω κανα απογευμα να τα βαψουμε ....

Ταινία θα αγοράσω γιατί την βρίσκω πολύ χρήσιμη, κάπου θα χρειαστεί, σε ευχαριστώ πάντως!

Για τα καπάκια που έλεγα να τα βάψω, επειδή είναι πλαστικά, δεν ξέρω αν βάφονται με το χρώμα διπλής που θα κάνουμε το σκελετό ή αν χρειάζονται κάποια επεξεργασία ή κάποιο ειδικό χρώμα, γιαυτό ρώτησα!



Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
σταυρο!! αχ αυτο το φιλτροκουτι... οσο το βλεπω [...] εγω σκεφτομαι σοβαρα να καταργησω το φιλτροκουτι και να το κρατησω απλως ως βαση μπαταριας και λασπωτηρα..

Το φοβάμαι να το καταργήσω γιατί έχω ακούσει πολλά αρνητικά για τις φιλτροχοάνες....
Καταρχήν, εδώ το μισό καλοκαίρι έχει νοτιά, κοκκινόχωμα ευγενικής χορηγίας Καντάφη που τρυπώνει παντού!
Και μετά, έχω διαβάσει ένα σωρό ιστορίες για καρμπυρατέρ που δεν μπορούν να ρυθμιστούν και για κακά μείγματα με φταίχτη την αφαίρεση του φίλτρου.

Δεν ξέρω, ειλικρινά. Έχει τα κακά του τα χάλια και ο άλλος δεν μου απάντησε αν φτιάχνεται!

Σπύροοο!

αυτό διορθώνεται με φλατζόκολλα και δαχτυλάκι?



Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
Παρε και μια φωτο να παρεις δυναμη και εμπνευση για τη συνεχεια...
:beer:

Ευχαριστώ Νίκο, το χρειαζόμουν αυτό... :beer: :beer:

John Steed
21/05/2011, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Ασταδιααλά ρε, σήμερα ανακάλυψα πως είσαι πιο νεούδι κι από μένα!!!!

(Πάντως αφού έχεις τόσο μεράκι, από μένα :beer: :beer: :beer: )


Αφού το ξέρεις πως ο χρόνος είναι σχετικός, εν ολίγοις, είσαι όσο αισθάνεσαι, θα εκλάβω αυτό το μήνυμα ως μια ψυχολογική κατάπτωση την ώρα που το έγραφες.

Το ξέρω πως αισθάνεσαι πιο νέος απ'ότι είσαι και βάζω στοίχημα πως είσαι πιο δραστήριος από εμένα!


Καλή σου ημέρα! :wave2:

byron
21/05/2011, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Για τα καπάκια που έλεγα να τα βάψω, επειδή είναι πλαστικά, δεν ξέρω αν βάφονται με το χρώμα διπλής που θα κάνουμε το σκελετό ή αν χρειάζονται κάποια επεξεργασία ή κάποιο ειδικό χρώμα, γιαυτό ρώτησα!




Το φοβάμαι να το καταργήσω γιατί έχω ακούσει πολλά αρνητικά για τις φιλτροχοάνες....
Καταρχήν, εδώ το μισό καλοκαίρι έχει νοτιά, κοκκινόχωμα ευγενικής χορηγίας Καντάφη που τρυπώνει παντού!
Και μετά, έχω διαβάσει ένα σωρό ιστορίες για καρμπυρατέρ που δεν μπορούν να ρυθμιστούν και για κακά μείγματα με φταίχτη την αφαίρεση του φίλτρου.

Δεν ξέρω, ειλικρινά. Έχει τα κακά του τα χάλια και ο άλλος δεν μου απάντησε αν φτιάχνεται!

Τα καπάκια δεν θέλουν τίποτα ιδιαίτερο, εκτός από ένα αστάρι πλαστικού για να βαφτούν μετά. Οι χοάνες λειτουργούν, αλλά θέλουν πιο συχνό καθάρισμα απ΄ότι το φίλτρο. Συμβουλή μου να μην τις βάλεις, αφού με λιγότερα λεφτά μπορείς να βάλεις ένα Κ&Ν φίλτρο αέρα (έχει για srx) και να κρατησει χωρίς ιδιαίτερη συντήρηση πέραν του καθαρισμού και της λίπανσης του για πολλά χρόνια.
Το θέμα με τα κομμένα κολλάρα φτιάξτο μόνος σου με κάποιο ελαστομερές υλικό που θα σφραγίσει τα κοψίματα. Στο σημείο που είναι δεν θα έχεις πρόβλημα. Περισσότερη προσοχή χρειάζεται στις εισαγωγές των carbs που αν έχουν ρωγμές θα έχεις προβλήματα λειτουργίας.

Αν χρειαστεί να τις αντικαταστήσεις βάλε απο ΧΤ και όχι από srx. Οι κωδικοί είναι διαφορετικοί αλλά οι εισαγωγές οι ίδιες. Η Yamaha χρεώνει τα ανταλλακτικά των παλιών μοτό διπλάσια τιμή. :mad:
Το είχα διαπιστώσει πριν πολλά χρόνια που τις είχα αλλάξει. :rolleyes:

John Steed
21/05/2011, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Το θέμα με τα κομμένα κολλάρα φτιάξτο μόνος σου με κάποιο ελαστομερές υλικό που θα σφραγίσει τα κοψίματα.

Έχεις να προτείνεις κάποιο?


Στο σημείο που είναι δεν θα έχεις πρόβλημα. Περισσότερη προσοχή χρειάζεται στις εισαγωγές των carbs που αν έχουν ρωγμές θα έχεις προβλήματα λειτουργίας.

Οκ, θα τις κοιτάξω όταν έρθει η ώρα του, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές! :wave2:

dkirkos
21/05/2011, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron

Αν χρειαστεί να τις αντικαταστήσεις βάλε απο ΧΤ και όχι από srx.

οι εισαγωγες απο xt ειναι λιγο πιο κοντες απο οτι του srx..
:beer:

danaos75
21/05/2011, 15:47
για τα καπακια ότι σου είπε ο Βυρων τριψιμο ελαφρύ με 600-800 παντου,
αστάρι πλαστικών, και βαψιμο.
συνέχισε γερά
:beer:

byron
21/05/2011, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos
οι εισαγωγες απο xt ειναι λιγο πιο κοντες απο οτι του srx..
:beer:

Πρόεδρε δεν το θυμάμαι αυτό. Ακόμα και αν είναι, δεν έχει κάποιο διαφορα στη λειτουργία το μοτέρ. Σίγουρα είχε μεγάλη στη τιμή πάντως :lol:

John δεν έχω κάποια μάρκα να σου πω. Πλαστικό θα ενώσεις και σε εκείνο το σημείο δεν παίρνει ζόρι. Νομίζω και κάτι σιλικονούχο να βάλεις, δεν θα έχεις πρόβλημα.

dkirkos
21/05/2011, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Πρόεδρε δεν το θυμάμαι αυτό. Ακόμα και αν είναι, δεν έχει κάποιο διαφορα στη λειτουργία το μοτέρ. Σίγουρα είχε μεγάλη στη τιμή πάντως :lol:



στην λειτουργεια δεν εχει, αλλα μετα δεν θα του φτανουν οι φυσουνες στην εισαγωγη του καρμπ για να κουμπωσουν καλα (μηκος χτ ~ 40mm ενω srx6 ~50mm). αν βαλει χωανες δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα.. :beer:

byron
21/05/2011, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos
στην λειτουργεια δεν εχει, αλλα μετα δεν θα του φτανουν οι φυσουνες στην εισαγωγη του καρμπ για να κουμπωσουν καλα (μηκος χτ ~ 40mm ενω srx6 ~50mm). αν βαλει χωανες δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα.. :beer:

Are you sure? Για ποιό ΧΤ μιλάς, γιατί εγώ σίγουρα είχα βάλει του ΧΤ και δεν είχα πρόβλημα. Δεν θυμάμαι αν ήταν του 85-88 ή 89+ όμως.

Για τις χοάνες συμφωνώ. Και σκέτες χοάνες να βάλει χωρίς φίλτρο μια χαρά θα δουλεύει. Απλά να μπει μια σίτα για τα κουνούπια και τις μύγες...:lol:

John Steed
21/05/2011, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Για τις χοάνες συμφωνώ. Και σκέτες χοάνες να βάλει χωρίς φίλτρο μια χαρά θα δουλεύει. Απλά να μπει μια σίτα για τα κουνούπια και τις μύγες...:lol:


Αφήστε παιδιά, θα βάλω κάτι τέτοιο για να είμαι ήσυχος.... :bigcry: :bigcry:


226995

byron
21/05/2011, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Αφήστε παιδιά, θα βάλω κάτι τέτοιο για να είμαι ήσυχος.... :bigcry: :bigcry:

Αυτά θα τα βάλεις κάτω απ΄το μοτέρ για να τραβάς τα πιπίνια. :p

sv9cvk
21/05/2011, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Αυτά θα τα βάλεις κάτω απ΄το μοτέρ για να τραβάς τα πιπίνια. :p


Ετσι τα τραβας??:eyepop: :confused:

Ρε γμτ εγω τοτε (στην εποχη μου )το εκανα λαθος :bigcry:

Ρε πστ μου η τεχνολογια εξελισεται...:eek:


:rotflmao:

Αλλα πως δουλευει?????


226996

John Steed
21/05/2011, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Ετσι τα τραβας??:eyepop: :confused:

Ρε γμτ εγω τοτε (στην εποχη μου )το εκανα λαθος :bigcry: :rotflmao:


Σάτυρε! :blush:

lspiros
22/05/2011, 05:38
χαθηκα sorry.αλλαξε τις εισαγωγες δεν αξιζει να τις πασαληψεις με φλατζοκολες και τα συναφη,εκτος απο εφημερο αποτελεσμα το οπτικο θα ειναι χαλια:wave2:

MAKIS-RR
22/05/2011, 23:38
ρε σπυρο οπτικο θεμα δεν εχει.. γαμωτο οταν ξανα πιασω το δικο μου θα δω τι γινεται.. και θα σου βγαλω φωτο να δεις τι χρησιμοποιησα εγω για κολαρα..

motomaniac
22/05/2011, 23:42
ωχ με αλλουνου προφιλ απαντησα... ρε σπυρο οπτικο θεμα δεν εχει.. γαμωτο οταν ξανα πιασω το δικο μου θα δω τι γινεται.. και θα σου βγαλω φωτο να δεις τι χρησιμοποιησα εγω για κολαρα..

__________________

motomaniac
04/06/2011, 13:53
john steed τα κολαρα που σε ελεγα οτι εφτιαξα εδω


227986

John Steed
04/06/2011, 23:20
Σε ευχαριστώ για την φωτογραφία, μία χαρά δουλειά έκανες, αλλά δεν καταλαβαίνω τι χρησιμοποίησες

:confused: :confused:

motomaniac
05/06/2011, 01:49
τα μανισια κολαρα που πανε αναμεσα σε κεφαλη καρμπυρατερ αποτελουνται απο ενα λαστιχο κολλητο πανω σε αλουμινιο.. αν αυτο το λαστιχο εχει καει το αφαιρεις και μετα το αλουμινιο το κανεις ενα τορνιρισμα αυλακι-πατουρα ωστε ναδεσει πανω του το λαστιχο-κολαρο που εβαλα, το οποιο ειναι κομματι σωλληνα απο ανταλακτικα αυτοκινητων φτιαγμενο για χρηση με βενζινες. αν τα ξαναβγαλω θα σου βγαλω φωτο να δεις τι παιζει κι απο μεσα. αν τα δικα σου ειναι χαλασμενα ειναι φτηνη λυση αυτη που σε λεω. αξιζει την προσπαθεια

dkirkos
05/06/2011, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
john steed τα κολαρα που σε ελεγα οτι εφτιαξα εδω

ωραια και φτηνη λυση! ασε που μπορεις να παιξεις με το μηκος των κολαρων!!! Μου αρεσε!!!:a013:

the who
06/06/2011, 10:49
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos
ασε που μπορεις να παιξεις με το μηκος των κολαρων!!!

Αυτο ειναι λιγο επικινδυνο αν δεν ξερεις τι κανεις βεβαια.

motomaniac
06/06/2011, 11:39
κοντοι λαιμοι δινουν ψηλα, μακριοι λαιμοι δινουν χαμηλα. τουλαχιστον στους αυλους ψεκασμου ετσι ειναι. οχι μητσο εγω τα αφησα στο ιδιο μηκος για να μου κατσει και το φιλτροκουτι..

John Steed
30/06/2011, 19:37
Θυμάστε που σας είχα πει για τον φοβερό σκουριοφάγο που είχα αγοράσει και είχε ξεβάψει κάποια μέταλλα?

Και μετά μετέφερε τη μπογιά σε κάποια άλλα?

Αυτά τα άλλα είναι και οι πεταλούδες της βενζίνης.

Τι να κάνω για να τις ξεφράξω?

Να τις βάλω μέσα σε διαλυτικό πιστολιού (νέφτι) ή σε βενζίνη?

Θα ξεβουλώσουν? :cry: :cry: :cry:


230535

sv9cvk
30/06/2011, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Θυμάστε που σας είχα πει για τον φοβερό σκουριοφάγο που είχα αγοράσει και είχε ξεβάψει κάποια μέταλλα?

Και μετά μετέφερε τη μπογιά σε κάποια άλλα?

Αυτά τα άλλα είναι και οι πεταλούδες της βενζίνης.

Τι να κάνω για να τις ξεφράξω?

Να τις βάλω μέσα σε διαλυτικό πιστολιού (νέφτι) ή σε βενζίνη?

Θα ξεβουλώσουν? :cry: :cry: :cry:

Ξεβιδωσε το και φερε το απο εδω να "παιξουμε λιγο " (σαν παιδια και εμεις) :p :beer:

John Steed
30/06/2011, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Ξεβιδωσε το και φερε το απο εδω να "παιξουμε λιγο " (σαν παιδια και εμεις) :p :beer:


Θα φέρω και τα αυτοκινητάκια μου και την πίστα χοτγουίλς κροκοδειλάκιας!! :a30: :a30:




Έχεις μνμ! :beer: :winka:

PetranGR
30/06/2011, 19:58
μου πήρε περίπου 30 ' να διαβάσωόλο αυτό το θέμα.

Χαράς στο κουράγιο σου ,και μπράβο :)

Περιμένουμε μέχρι να ολοκληρωθεί το μωρό ;)

John Steed
30/06/2011, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από LordVeyron
μου πήρε περίπου 30 ' να διαβάσωόλο αυτό το θέμα.

Χαράς στο κουράγιο σου ,και μπράβο :)

Περιμένουμε μέχρι να ολοκληρωθεί το μωρό ;)


Ευχαριστώ! :blush:




Τι έγινε με εσένα και τον αδελφό σου τελικά? Αποφασίσατε? :wave2:

sv9cvk
30/06/2011, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Θα φέρω και τα αυτοκινητάκια μου και την πίστα χοτγουίλς κροκοδειλάκιας!! :a30: :a30:




Έχεις μνμ! :beer: :winka:

Εχω και το πλυντηριο ,το χταποδι ,τον καρχαρια και καμποσα αυτοκινητακια :a2: :a9: :a30: :rotflmao:



(εχω και την φραουλιτσα την μπαρμπι ,και ολες τις πριγκηπισσες ) :uplate:

PetranGR
30/06/2011, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Ευχαριστώ! :blush:




Τι έγινε με εσένα και τον αδελφό σου τελικά? Αποφασίσατε? :wave2:

και πίστεψε με εδω΄είμαι να συνεχίσω να παρακολουθώ τι θα γίνει ..πες την γυναίκα οτι αναστήνεις ένα μωρό να μην κάνει γκρίνιες!

Μπα,δεν είδαμε τι θα γίνει .Εκείνος θέλει αυτό που θέλει και εγώ αυτό που θέλω μακάρι να μαζέψουμε χρήματα να πάρουμε διαφορετικά,γιατί δεν παίζει αλλίως, Hornet VS TDM,CBF600S,V-Strom ...όπως βλέπεις εγώ έχω 1 επιλογή ενώ εκείνος πολλές αλλά εγώ θέλω αυτή που μου έκλεισε το μάτι ...

motomaniac
30/06/2011, 20:32
λυστα.. ευκολα ειναι και καθαριζουν..

John Steed
30/06/2011, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Εχω και το πλυντηριο ,το χταποδι ,τον καρχαρια και καμποσα αυτοκινητακια :a2: :a9: :a30: :rotflmao:

(εχω και την φραουλιτσα την μπαρμπι ,και ολες τις πριγκηπισσες ) :uplate:



:cry: :cry: :cry: ΕΓΩΔΕΝΕΧΩΤΟΣΑΠΟΛΛΑΠΑΙΓΝΙΔΙΑΑΑΑΑΑ :cry: :cry: :cry:

universalgr1
01/07/2011, 08:32
Aφηστε τη μπαρμπι και πιαστε κανα γυαλοχαρτο ρεεεεεεε

:lol: :lol: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

motomaniac
24/07/2011, 13:00
ακομα τριβεις??????????

John Steed
24/07/2011, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
ακομα τριβεις??????????

Ακόμα στα τριψίματα είμαστε...

Καλοκαιράκι και αντί να πάρουμε τα πάνω μας, μάλλον μας έπιασε κ@λοβάρεμα... :lol: :lol:

Πήγα στο Χρήστο κάποια πράγματα για αμμοβολή, μόλις τα τελειώσουμε, αρχίζουμε βαψίματα!





Εδώ τα κλιπόνια μετά την αμμοβολή στα αριστερά και πριν στα δεξιά :eyepop:


232139

John Steed
24/07/2011, 21:48
Κάτω τιμονόπλακα με το σταυρό...


Όσο διαβρωτικό και να έριχνα, το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό :sad:


232140

John Steed
24/07/2011, 21:49
μπιαχ :yuck:


232141

John Steed
24/07/2011, 21:50
Μέσα στο μαγικό θάλαμο λέμε! :D :D :D


232142

John Steed
24/07/2011, 21:51
Ταντά! :sun: :sun:


232143

John Steed
24/07/2011, 21:52
Την πάνω τιμονόπλακα την έτριβα 3 ώρες...


232144

John Steed
24/07/2011, 21:52
Το αποτέλεσμα όμως, με δικαίωσε!


232145

John Steed
24/07/2011, 21:56
Εδώ ο πιστός μου σύντροφος!

Μπροστά έχω τα ψώνια από σούπερ-μάρκετ και μανάβη και πίσω έχω μπογιές, αστάρια, νέφτι, ντουκόχαρτα, πινέλα κλπ κλπ :bigcry: :bigcry:




Το φτερό μου το έσπασε ένας μπινές, ρίχνοντας το παπάκι μου κάτω, ενώ έκανε όπισθεν με τη μπανιέρα του... :evil:


232146

John Steed
24/07/2011, 21:57
Γυαλάκια οργάνων πριν....


232147

John Steed
24/07/2011, 21:58
Γυαλάκια οργάνων μετά....


232148

John Steed
24/07/2011, 22:01
Ασχολήθηκα λίγο και με την μπροστινή ρόδα.

Την έπλυν και την πλάκωσα στα ντουκόχαρτα, μιας και ζήλεψα από το Ζέφο....


232149

John Steed
24/07/2011, 22:01
Μιλάμε για πολύ χάλι.... :hypnotize


232150

John Steed
24/07/2011, 22:06
Αυτό είναι μετά το πρώτο τρίψιμο...

Έχει λίγη δουλειά ακόμη!



Δυστυχώς όμως, δεν κατάφερα να ξεβιδώσω 3 βίδες από τη δισκόπλακα για να τη βγάλω.

Στην προσπάθειά μου, χάλασα δύο αλενόκλειδα, αλλά οι βίδες δεν κουνούσαν :a37:

Τι να τις κάνω?

Σκέφτομαι να τις πάω στο συνεργείο, να το συνδυάσω και με την αλλαγή των ελαστικών, ίσως? :confused:


Τουλάχιστον η δισκόπλακα, εκτός από κάτι χαραγματιές φαίνεται πολύ καλή, η φθορά της είναι αμελητέα. Στο παπί μου που το έχω δύο χρόνια έχει φθαρεί περισσότερο...


232151

John Steed
24/07/2011, 22:08
Σκέφτηκα να ασχοληθώ ξανά με το ντεπόζιτο...


Έβγαλα τις βίδες και....


232153

John Steed
24/07/2011, 22:10
...Τίποτα... :cry: :cry: :cry: :cry:



Δε βγαίνει με τίποτα. Το κλειδί απλά γυρνάει τον αφαλό και κάνει ένα "τακ", χωρίς να συμβαίνει κάτι, όμως.


Την τράβηξα, την ζούληξα την παρακάλεσα, την απείλησα αλλά τίποτα... :sad: :sad:




Βοήθειαααα! :bigcry: :bigcry:


232154

motomaniac
24/07/2011, 22:50
τα κρυσταλακια απο τα οργανα πως?? για πες??
την ταπα απο το τεποζιτο και κλειδωμενη να ειναι αμα την ξεβιδωσεις ανοιγει. κανε το αντιθετο. πατα το κεντρικο μερος προς τα μεσα αν θυμαμαι καλα..
ναι ετσι... βαλε ενα κατσαβιδι ψιλο και δοκιμασε να σηκωσεις το εξω μερος.. το δαχτυλιδι. κι απο την μπρος μερια πρωτα. αν θυμαμαι καλα ειπα ετσι?? ;)

giannhs1
24/07/2011, 22:51
Μήπως μπάνιο σς wd40? Συνήθως κανει θαυματα ...

John Steed
24/07/2011, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
τα κρυσταλακια απο τα οργανα πως?? για πες??
την ταπα απο το τεποζιτο και κλειδωμενη να ειναι αμα την ξεβιδωσεις ανοιγει. κανε το αντιθετο. πατα το κεντρικο μερος προς τα μεσα αν θυμαμαι καλα..
ναι ετσι... βαλε ενα κατσαβιδι ψιλο και δοκιμασε να σηκωσεις το εξω μερος.. το δαχτυλιδι. κι απο την μπρος μερια πρωτα. αν θυμαμαι καλα ειπα ετσι?? ;)

Οδοντόκρεμα! Την άπλωσα με το χεράκι και τα άφησα κανένα πεντάλεπτο.

Η τάπα είναι κλειδωμένη. έχω ξεβιδώσει τις βίδες από το στεφάνι αλλά δεν κουνάει από όπου κι αν το τραβήξω. Όπως το λες το έκανα. Έβαλα ένα κατσαβίδι από όλες τις μεριες αλλά απλά δεν έβγαινε... :cry: Θα το ξανακάνω όμως, μήπως και δεν έβαλα αρκετή δύναμη :confused:


Αρχικά δημιουργήθηκε από giannhs1
Μήπως μπάνιο σε wd40? Συνήθως κανει θαυματα ...

Αυτό το έκανα ήδη... μισό σπρέι χάλασα και το άφησα και 1 εβδομάδα μέχρι να το αγγίξω. Αλλά τίποτα...

yiannis4
25/07/2011, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
την ταπα απο το τεποζιτο και κλειδωμενη να ειναι αμα την ξεβιδωσεις ανοιγει.

Υπάρχει και μια ακόμα βίδα, που θα πρέπει να ξεκλειδώσεις / ανοίξεις τάπα για να έχεις πρόσβαση.
:confused: :confused: :confused:

Γι΄ αυτό δεν βγαίνει....

the who
25/07/2011, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis4
Υπάρχει και μια ακόμα βίδα, που θα πρέπει να ξεκλειδώσεις / ανοίξεις τάπα για να έχεις πρόσβαση.
:confused: :confused: :confused:

Γι΄ αυτό δεν βγαίνει....

Σωστος.Υπαρχει μια ακομα αλλενοβιδα που θα φανει μολις ξεκλειδωσεις την ταπα.Μην την ζοριζεις χωρις λογο.

John Steed
25/07/2011, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Σωστος.Υπαρχει μια ακομα αλλενοβιδα που θα φανει μολις ξεκλειδωσεις την ταπα.Μην την ζοριζεις χωρις λογο.

Ευχαριστώ για το σχόλιο παιδιά, με σώσατε από $$%&$%#$%@* βρισίδια! :rotflmao: :rotflmao:


Το θέμα είναι πως δεν ξεκλειδώνει...:mad:


Να το πάω σε κλειδαρά ή υπάρχει καμία άλλη λύση? :evil:

motomaniac
25/07/2011, 21:17
υπαρχει αλλα ειναι καταστροφικη μεθοδος.. χαχαχα πω ρε φιλε χιλια συγνωμη που ξεχασα την εν λογω βιδα... ισως στο δικο να μην υπηρχε καν βεβαια... σε κλειδαρα αλλα και παλι αμφιβαλω..

Zack
26/07/2011, 12:41
Πολύ μου αρέσει το project σου.
Καλή συνέχεια Steed, άντε με το καλό να δούμε να το βολτάρεις.
:beer: :beer: :beer:

universalgr1
27/07/2011, 12:14
Αφου αρχισες κι εσυ τις δουλειες Σταυρο... καποιος φουρνος εκει στην Κρητη θα γκρεμιστηκε...

:lol: :lol: :lol:


Αντε.. καλη δυναμη!!!! Δινε φωτο οταν μπορεις!!!


(Ασχετο.. το φτερο του Daytona που εσπασε το κρατησες? ή το πεταξες??? )

John Steed
28/07/2011, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
(Ασχετο.. το φτερο του Daytona που εσπασε το κρατησες? ή το πεταξες??? )

Το πέταξα... Είχε γίνει 5-6 κομμάτια και μου έλειπαν και τα δύο, δεν μπόρεσα να τα βρω μέσα στο σκοτάδι.

Αν σου έσπασε κι εσένα, να βάλεις από Honda Astrea Supra. Η ποιότητα είναι πολύ καλύτερη και είναι και ελαστικό, αν το χτυπήσεις δε σπάει.

John Steed
28/07/2011, 17:49
Τάπα θα αγοράσω καινούρια... Εκτός από τον κλειδαρά, κάτι σε "χάλασέ το μόνος σου" φάση δεν έχουμε?

:wave2:

universalgr1
28/07/2011, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed

Αν σου έσπασε κι εσένα, να βάλεις από Honda Astrea Supra. Η ποιότητα είναι πολύ καλύτερη και είναι και ελαστικό, αν το χτυπήσεις δε σπάει.


Oχι δεν μου εσπασε.. Απλα σε ρωταω γιατι υπαρχει πολη καλη μεθοδος να το κολλαγες και να ηταν μια χαρα σαν καινουριο!!!

Γενικα το μηχανακι ειναι κατι σαν replica του Supra.. να το γνωριζεις.. ΟΛΑ τα ανταλλακτικα και το μοτερ κανουν πανω στο Daytona.. ;)

Sorry για το ασχετο του θεματος.. Καλη συνεχεια Σταυρο!!!

:beer:

John Steed
28/07/2011, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
Oχι δεν μου εσπασε.. Απλα σε ρωταω γιατι υπαρχει πολη καλη μεθοδος να το κολλαγες και να ηταν μια χαρα σαν καινουριο!!!

Γενικα το μηχανακι ειναι κατι σαν replica του Supra.. να το γνωριζεις.. ΟΛΑ τα ανταλλακτικα και το μοτερ κανουν πανω στο Daytona.. ;)

Sorry για το ασχετο του θεματος.. Καλη συνεχεια Σταυρο!!!

:beer:


Ευχαριστώ Νίκο, καλές βόλτες με τη κουκλάρα σου! :wave2:

Καλά πάει στο δρόμο? Την ευχαριστήθηκες καθόλου?

sv9cvk
28/07/2011, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
...Τίποτα... :cry: :cry: :cry: :cry:



Δε βγαίνει με τίποτα. Το κλειδί απλά γυρνάει τον αφαλό και κάνει ένα "τακ", χωρίς να συμβαίνει κάτι, όμως.


Την τράβηξα, την ζούληξα την παρακάλεσα, την απείλησα αλλά τίποτα... :sad: :sad:




Βοήθειαααα! :bigcry: :bigcry:

Πιασε ενα σφυρι ,και ενα κοματι σκληρο ξυλοπου θα το βαλεις αναμεσα στο σφυρι και την ταπα,και με απαλα χτυπηματακια περιμετρικα ισως "σπασει" η αιτια που το κραταει κλειστο:smokin:
Η αλλη λυση ειναι του "ειδικου εργαλειου για ολες τις χρησεις " αλανθαστο εκει που ολα αποτυγχανουν :winka:
Σφυρι (κατα προτιμισην του κιλου) :eyepop: ,κατσαβιδι το μεγαλυτερο που θα βρεις (ακομα και καλεμι καλο ειναι) και ....:a11:

tip :
Κανει και το κατωθι εργαλειο με το καταλληλο εξαρτημα ...:smokin:


232485

John Steed
28/07/2011, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Πιασε ενα σφυρι ,και ενα κοματι σκληρο ξυλοπου θα το βαλεις αναμεσα στο σφυρι και την ταπα,και με απαλα χτυπηματακια περιμετρικα ισως "σπασει" η αιτια που το κραταει κλειστο:smokin:
Η αλλη λυση ειναι του "ειδικου εργαλειου για ολες τις χρησεις " αλανθαστο εκει που ολα αποτυγχανουν :winka:
Σφυρι (κατα προτιμισην του κιλου) :eyepop: ,κατσαβιδι το μεγαλυτερο που θα βρεις (ακομα και καλεμι καλο ειναι) και ....:a11:

tip :
Κανει και το κατωθι εργαλειο με το καταλληλο εξαρτημα ...:smokin:


Αν αποτύχει το άνωθεν, θα την κατσαβιδιάσω λέμε! :ninja: :ninja: :ninja: :ninja:

:rotflmao: :rotflmao:

yiannis4
28/07/2011, 23:51
Αφού θα αλλάξεις τάπα όπως λες...να προτείνω κάτι.....

Με τρυπάνι, κατά προτίμηση πάγκου, κάνε μια τρύπα στο σημείο που βρίσκεται η εν λόγω βίδα που κρατάει την τάπα στη θέση της ώστε να αποκτήσεις πρόσβαση σε αυτή και να την ξεβιδώσεις.
Είναι περίπου στις 4:30 αν δεις την τάπα σαν ρολόι με το 12 στην κορυφή της.

Αν μπορέσω αύριο, θα βγάλω μια φωτο από τη δικιά μου για να δεις ακριβώς τη θέση της.

:wave2:

universalgr1
29/07/2011, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed

Καλά πάει στο δρόμο? Την ευχαριστήθηκες καθόλου?


Ολα καλα!!! Την πηγα σε νησακι 1 εβδομαδα και σε 1 βδομαδουλα φευγω παλι διακοπες μαζι της στο χωριο!!!

(Φυσικα στο χωριο θα εχουμε και εργασιες.. οποτε κατα την επιστροφη θα συνεχιστει το φωτορεπορταζ.. χεχε)

Τo gourouni
29/07/2011, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Ακόμα στα τριψίματα είμαστε...

Καλοκαιράκι και αντί να πάρουμε τα πάνω μας, μάλλον μας έπιασε κ@λοβάρεμα... :lol: :lol:

Πήγα στο Χρήστο κάποια πράγματα για αμμοβολή, μόλις τα τελειώσουμε, αρχίζουμε βαψίματα!





Εδώ τα κλιπόνια μετά την αμμοβολή στα αριστερά και πριν στα δεξιά :eyepop:



Άντε ντε..... πιάσε δουλειά!!!!!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

John Steed
30/07/2011, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis4
Αφού θα αλλάξεις τάπα όπως λες...να προτείνω κάτι.....

Αυτό που μου προτείνεις είναι πιο εύκολο από το κατσαβίδιασμα? Γιατί πρέπει να βρω τρυπάνι πάγκου και πάγκο.... Αν είναι, να αξίζει τον κόπο... :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
Ολα καλα!!! Την πηγα σε νησακι 1 εβδομαδα και σε 1 βδομαδουλα φευγω παλι διακοπες μαζι της στο χωριο!!!

(Φυσικα στο χωριο θα εχουμε και εργασιες.. οποτε κατα την επιστροφη θα συνεχιστει το φωτορεπορταζ.. χεχε)

Αυτά είναι! :beer:

Ζηλεύω λέμεεεε :cry: :cry:


Αρχικά δημιουργήθηκε από S-ex-rx Pig
Άντε ντε..... πιάσε δουλειά!!!!!!

:rotflmao: :rotflmao:

Το παλεύω! Θέλει και η σύζυγος τα μπανάκια της και πρέπει να την καλοπιάνω κιόλας, έχω τρεις κούτες με ανταλλακτικά και δύο σακούλες με μπογιές μέσα στο σπίτι... :bigcry: :bigcry:


:wave2: :wave2:

John Steed
20/09/2011, 21:01
Το καρμπυρατέρ θα μου έπαιρνε 1 εβδομάδα στη καλύτερη...


Ο μηχανικός θα μου πάρει 10 ευρώ για να το καθαρίσει...

Τουλάχιστον έτσι μου είπε...



Που να ήξερε...:a01: :a01:


236244

tom kissas
20/09/2011, 21:18
καλη συνεχεια:) :)
περιμενουμε φοτογραφιες :beer:

John Steed
20/09/2011, 22:02
Αμορτισέρ πριν....



Θα το φάω το ξύλο, στο νεροχύτη βρήκα να το βάλω? :lol:


236245

John Steed
20/09/2011, 22:04
Ντουκόχαρτα, σαπουνάκι, νεράκι και...


236246

akaposto
20/09/2011, 22:06
Δώσε Σταύρο δώσε!
Καλά ρε βλήμα (συγνώμη για το ρε :p ) τώρα το είδα το thread. Γιατί δεν μου είπες να σου
δώκω το μπλακεντέκερο;

Έχεις ρίξει πολύ δουλειά...μπράβο...:beer:






τώρα που έμαθες την δουλειά, όταν τελειώσεις θα έρθεις να τρίψουμε το αμάξι :rotflmao:

John Steed
20/09/2011, 22:07
...Μια χαρά γυάλισε!


Από την εσωτερική πλευρά τα ελατήρια είναι κατασκουριασμένα, αλλά δεν με απασχολεί αυτή τη στιγμή.

Ας βγει στο δρόμο και βλέπουμε!


236247

John Steed
20/09/2011, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από akaposto
Δώσε Σταύρο δώσε!
Καλά ρε βλήμα (συγνώμη για το ρε :p ) τώρα το είδα το thread. Γιατί δεν μου είπες να σου
δώκω το μπλακεντέκερο;

Έχεις ρίξει πολύ δουλειά...μπράβο...:beer:

τώρα που έμαθες την δουλειά, όταν τελειώσεις θα έρθεις να τρίψουμε το αμάξι :rotflmao:

Καλά ρε βλήμα (συγγνώμη για το ρε) έχεις μπλακεντέκερο και δεν μου το έχεις πει?

:a26:



Καλά, το αμάξι θα το κάνουμε αστέρι λέμεεεεε!!!! :a2:

Πες όποτε θες! :wave2:

John Steed
20/09/2011, 22:11
να και το άλλο!


236248

John Steed
20/09/2011, 22:30
Σειρά είχε το φανάρι....

Πιστέψτε με, φαίνεται πιο χάλια απ'ότι είναι!


236249

John Steed
20/09/2011, 22:32
Για να φύγει το εξωτερικό στεφάνι, πρέπει να ξεβιδώσουμε 3 βιδούλες!


Οι δύο βιδούλες που το κρατάνε αριστερά και δεξιά...


236250

John Steed
20/09/2011, 22:33
...Που από τη μέσα μεριά έχουνε παξιμαδάκι και γκρόβερ ροδελίτσα...


236251

John Steed
20/09/2011, 22:35
Και η βιδούλα (άχουτη καλέ, μέσα στα μέλια είμαι σήμερα! :lol: ) Που κρατάει το φανάρι σταθερό και ρυθμίζει το ύψος της δέσμης!


236252

universalgr1
21/09/2011, 00:51
Αντε.. πηρες μπρος??

Για παμε.. δουλιτσα ,δουλιτσα.. Πολυ τεμπελιασες!!!! :D :D

:beer:

chriscrypton
21/09/2011, 01:59
:a19: για ολη την προσπαθεια!Καλη συνεχεια!

Τo gourouni
21/09/2011, 10:51
Ωραία φωτογραφική!!!!



...ωραία κοντινά....



...συνέχισε με πείσμα!

nikos_abel
21/09/2011, 10:54
Άντε ρε τελείωνε με το χρέπι σου, μας γκάστρωσες...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sv9cvk
21/09/2011, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Άντε ρε τελείωνε με το χρέπι σου, μας γκάστρωσες...


Και ειναι ακομα στα προκαταρτικα ....:eyepop:

John Steed
21/09/2011, 13:25
Ρε εσείς θα με ματιάσετε και θα ξεβιδώσω και κανένα δάχτυλο μαζί :lol: :lol:

Εγκάθετοι!

Πράκτορες των ευρωπαικών!


:mad:



Ο άλλος ο καράφλας σας έβαλε έτσι?


:mad:

John Steed
21/09/2011, 13:27
Σήμερα έχουμε ψώνια!


Αναμένατε ειδικό θρέαντ το απόγευμα! :ninja:

John Steed
21/09/2011, 19:55
Εδώ η λίστα με τα ψώνια!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=121989



Βοηθάτε μην κάνω καμία πατάτα και κλαίω τα χρηματάκια μου! :bawl:

John Steed
27/09/2011, 20:13
Βγάζουμε τη λάμπα πρώτα....


236759

John Steed
27/09/2011, 20:14
...Η οποία είναι σε άριστη κατάσταση!


236760

John Steed
27/09/2011, 20:16
Το φανάρι από μπροστά...



Φαίνεται και το χτύπημα, από πτώση του προηγούμενου ιδιοκτήτη, ο οποίος μετά από αυτή την πτώση το παράτησε το άθλημα και το έριξε στο ποτό.... :a21:


Διακρίνεται επίσης, και το δεύτερο (εσωτερικό) στεφάνι.


236761

John Steed
27/09/2011, 20:20
Το οποίο είχε κι αυτό το χτυπηματάκι του...


236762

John Steed
27/09/2011, 20:22
Τα βιδάκια στα σακουλάκια τους για αντικατάσταση με ανοξείδωτα...!


236763

John Steed
27/09/2011, 20:23
Κρεμούλα για τη γρατσουνιά...


236764

John Steed
27/09/2011, 20:25
Το φανάρι μετά το πλύσιμο και την οδοντόκρεμα!


Σαν καινούριο έγινε!


236765

John Steed
27/09/2011, 20:27
...Όλα τα κομμάτια που το απαρτίζουν καθαρισμένα, έτοιμα προς τοποθέτηση!


236766

John Steed
27/09/2011, 20:28
Και τα καινούρια βιδάκια! :D :D


236767

John Steed
27/09/2011, 20:30
Συναρμολογημένο, τοποθέτηση λάμπας!

Έβαλα την ίδια, μιας και μου φαινόταν σαν καινούρια, έτριψα μονάχα τα σιδεράκια του βύσματος, μιας και είχαν λίγη μούργα...


236768

John Steed
27/09/2011, 20:31
Ούφ! Έτοιμο! Και πανεύκολο εξάρτημα!


236769

John Steed
27/09/2011, 20:34
Από την άλλη! :beer:


236770

John Steed
27/09/2011, 20:35
Μετά είπα να καθαρίσω την πλεξούδα του φαναριού...


Σπρέυ επαφών λοιπόν, και...


236771