PDA

View Full Version : Το φάντασμα, ο άφραγκος κι η μοτοσυκλέτα που δεν πήγε χαμένη...



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

John Steed
19/04/2011, 17:45
Ναι, πλέον είναι γεγονος... Αλλά για να δούμε τι προηγήθηκε...



Η "Οδύσσεια ενός περιφρονημένου" ή "Πως να γίνετε μοτοσυκλετιστής από ανάγκη"


Πρίν δύο χρόνια ήταν, στα μέσα του Ιανουαρίου, που ήρθα αντιμέτωπος με το εξής δίλλημμα:

Να πω την αλήθεια πως δεν ξέρω να οδηγάω παπί και να χάσω τη δουλειά που μου προσέφεραν ή να πω ψέμματα για να μπορέσω να επιβιώσω....

Έπραξα το δεύτερο, τρέμοντας στην ιδέα πως αργά ή γρήγορα θα έρθει η ώρα να καβαλήσω.

Μετά από 3 ημέρες στην καινούρια μου δουλειά, ήρθε η στιγμή της αλήθειας:

-"Πάρε το παπάκι και πήγαινε στον τάδε να πάρεις κάτι χρήματα..."

-"....Όκευ!...."


Το λοιπόν, κάθομαι επάνω, γκάζι, φρένο, ταχύτητες, κι άλλο φρένο? Ποιό είναι το εμπρός και ποιό το πίσω?

Τέλος πάντων, ξεκινάω με το ζόρι και όλα πήγαιναν καλά, μέχρι που ερχόταν η ώρα να σταματήσω. Την πρώτη εβδομάδα μέχρι να το μάθω έβαζα στόχο τα πεζοδρόμια και σταματούσα με την μπροστινή ρόδα να χτυπάει στο πεζοδρόμιο γιατί δεν μπορούσα να υπολογίσω καλά τις αποστάσεις!

Ήμουν ο φόβος και ο τρόμος και ταυτόχρονα φοβόμουν κι έτρεμα τα πάντα γύρω μου.

Παλιότερα έλεγα πως οι μηχανές είναι για τους ριψοκίνδυνους, όχι για εμένα που έχω σώας τας φρένας.
Η ανάγκη όμως, με έβαλε πάνω στη σέλα, και μάλιστα χωρίς κράνος, χωρίς ιδέα και χωρίς δίπλωμα...

Μετά από 3 μήνες, βρήκα την εργασία που κάνω τώρα (κούριερ) και μπήκα στα βαθειά...

Ακόμη μάθαινα και όλα μου φαινόντουσαν πολύ απλά! Για κράνος ούτε λόγος.

Μέσα σε λίγο καιρό, άρχισα να χαζεύω τις μοτοσυκλέτες γύρω μου, και έτσι ένας έρωτας άρχισε να γεννιέται!

Μέσα στο καλοκαίρι πήραμε με τη σύζυγο το πρώτο μας δίτροχο, ένα παπάκι Daytona 125 για να καλύψουμε το κενό που άφησε η πώληση του αυτοκινήτου μας...

Από τη στιγμή που το πήραμε, πλέον μπήκαμε στον φανταστικό κόσμο της μοτοσυκλέτας!

Η ελευθερία, η ευκολία, η οικονομία, η απλότητα, μας κέρδισαν αμέσως και οι βόλτες που κάναμε ήταν ονειρεμένες!

Μέσα στο καλοκαίρι έκανα και μια άλλη γνωριμία, το moto.gr

Μέσα από εκείνο το site έμαθα τι σημαίνει να είσαι μοτοσυκλετιστής, έμαθα την αλληλεγγύη, την ασφάλεια, τη συνέπεια, τη προστασία και έμαθα να αγαπάω τα όμορφα δίτροχα....

Προσανατολιζόμενος πλέον στην αγορά μιας μεγαλύτερης μοτοσυκλέτας από το παπάκι, σύντομα κατάλαβα πως διάλεξα ένα ακριβό "σπορ". Η αγορά κάποιας μηχανής, ήταν τελείως απαγορευτική για εμένα, μιας και απ'ότι είχα καταλάβει, η μηχανή πρέπει να στοιχίζει τουλάχιστον 3-5000 και να είναι λίγων χρόνων για να αντέξει τα χρονάκια της.

Μέσα από το ίδιο site όμως, ανακάλυψα μια γωνία καλά κρυμμένη, αυτή των ανακατασκευών.

Ήταν πίσω από το έρημο εκκλησάκι, μετά το μονοπάτι με τα βάτα, περνώντας την είσοδο του στοιχειωμένου νεκροταφείου, πίσω από τον μεγάλο μαρμάρινο τύμβο και ανάμεσα από τις πεσμένες κληματαριές....

Εκεί ανακάλυψα έναν άλλο κόσμο! Μία παράλληλη διάσταση όπου το μόνο όριο είναι η φαντασία! Μια διαφορετική θεώρηση του μοτοσυκλετισμού, από ανθρώπους διαφορετικής νοοτροπίας και διαφορετικών προτεραιοτήτων...

Συμμερίστηκα τον ενθουσιασμό τους και μάθαινα από το μεράκι τους. Περίμενα με αγωνία τα καινούρια ποστ και έβλεπα πως, ακόμη και η παλαιότερη και γεμάτη σκουριές μοτοσυκλέτα, μπορεί να γίνει μια κούκλα.

Αφού λοιπόν τα χρήματα ήταν το θέμα, κατάλαβα πως ο μόνος τρόπος για να αποκτήσω μια πραγματική μηχανή ήταν να την φτιάξω μόνος μου!

Ξεκίνησα λοιπόν να κοιτάω τις παλιές και παρατημένες μηχανές της πόλης μας, και μάλιστα μερικές φορές οδηγούσα για αρκετή ώρα ανάμεσα στα μικρά στενάκια σε αναζήτηση κάποιας ξεχασμένης καλλονής....

Σε όλη την πόλη, οι υποψήφιες ήταν δύο.

Αυτή....


223967

John Steed
19/04/2011, 17:46
...Και αυτή....


223968

John Steed
19/04/2011, 17:47
Η πρώτη μου φάνηκε καλύτερη επιλογή, μιας και η δεύτερη με φόβιζε όταν την είχα πρωτοδεί.

Αφού βρήκα τον ιδιοκτήτη της πρώτης και μετά από μια σύντομη κουβέντα που είχαμε, κατάλαβα πως πεισματωδώς δεν την δίνει, ούτε την σουλουπώνει ή τουλάχιστον να την βάλει μέσα σε μια αποθήκη.....

Τέλος πάντων, τον καταλαβαίνω, μιας και όπως δήλωσε ήταν συναισθηματικά δεμένος μαζί της...

Πέρασε αρκετός καιρός μέχρι να το δω πιό ζεστά το θέμα και να ρωτήσω τη γειτονιά ποιανού είναι το SRX.

Μία πρόσχαρη (λέμε τώρα) γιαγιά με 3 εγγονάκια με πληροφόρησε για το σπίτι του ιδιοκτήτη της μηχανής.

...Και έτσι μία ωραία μέρα, επιτέλους τον βρίσκω!

Τη συνέχεια την φαντάζεστε!!!!!

John Steed
19/04/2011, 17:49
Ο Χρήστος (sv9cvk) Δήλωσε πρόθυμος να βοηθήσει στη μεταφορά, κι έτσι η μηχανή κατέληξε εμπρός από την εξώπορτα του σπιτιού μου. Από εκεί, αφού μίλησα με τον ιδιοκτήτη, με χαρά μου παραχώρησε λίγο χώρο στο υπόγειό του.




Με μία γρήγορη ματιά, το μόνο που βλέπεις είναι οι σκουριές παντού!

Με το που την κατέβασα κάτω, έλυσα το φτερό της μπροστινής ρόδας το οποίο είναι σπασμένο, αλλά δεν του λείπουν κομάτια!

Αφαίρεσα τα πλαϊνά καπάκια, πίσω από το αριστερό είναι ο ανορθωτής (? δεν είμαι σίγουρος) και πίσω από το δεξί είναι το φιλτροκούτι.


Στη φωτό βλέπετε τα δίκυκλα των ιδιοκτητών και τις κούτες με τα εξαρτήματα και τα εργαλεία!


223969

John Steed
19/04/2011, 17:49
Και μία από εμπρός!


223970

catmaster
19/04/2011, 18:02
(μανιβελάτο σαν το 600 το δικό μου ... ότι απορία έχεις εδώ είμαστε)

Καλές δουλειές :beer: :beer:

John Steed
19/04/2011, 20:07
Αφού κατάλαβα πως δεν μπορώ να δουλέψω από το μπροστινό προς τα πίσω, μιας και καμία βίδα δεν υπάκουγε τις εντολές μου, τις γέμισα με WD-40 και άρχισα να λύνω από πίσω προς τα εμπρός!

Η πρόταση του Rein δεν είναι εφαρμόσιμη, λόγω της μυρωδιάς. Από εκεί περνάνε καθημερινά τα παιδάκια της ιδιοκτήτριας και εκεί μένει και η σκυλίτσα τους.

Το WD-40 είναι καλός σύμμαχος και βοηθάει, αν έχεις λίγη υπομονή, από μία ώρα μέχρι 1 ημέρα για μερικές βίδες...

Αφαίρεση της σέλας και του πλαστικού καλύμματος της ουράς!

Ήταν σπασμένο στις δύο από τις τέσσερις βάσεις στήριξης και στη θέση του καθόταν με τη βοήθεια από δύο tie-wraps


224006

John Steed
19/04/2011, 20:07
...


224007

John Steed
19/04/2011, 20:08
Βγάλσιμο την μπαταρία, η οποία πάει για ανακύκλωση...


224008

John Steed
19/04/2011, 20:09
Κάτω από το πλαστικό κάλυμμα......


....Έκπληξη! Κρυβόταν αυτό!


224009

John Steed
19/04/2011, 20:11
Μου έβγαλε την πίστη να το ξεβιδώσω, μιας και αυτή δεν ήταν η κανονική του θέση, είμαι σίγουρος....


224010

John Steed
19/04/2011, 20:11
Τανταααα!


224011

Allst@rf
19/04/2011, 20:13
Είσαι αυθεντική ψυχή μοτοσυκλετιστή φίλε μου.μπράβο σου για αυτό που τολμάς να ξεκινήσεις και σου εύχομαι να κανείς το όνειρο σου πραγματικότητά.

Σε συμμερίζομαι για το τρόπο που έμαθες να καβάλας γιατί κάπως έτσι ξεκίνησα και γω...πραγματικά μου θύμισες πολλά...



Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed




Μέσα στο καλοκαίρι έκανα και μια άλλη γνωριμία, το moto.gr

Μέσα από εκείνο το site έμαθα τι σημαίνει να είσαι μοτοσυκλετιστής, έμαθα την αλληλεγγύη, την ασφάλεια, τη συνέπεια, τη προστασία και έμαθα να αγαπάω τα όμορφα δίτροχα....




:confused:






























:lol:

John Steed
19/04/2011, 20:13
Χμμμμμ..... :look:


224012

John Steed
19/04/2011, 20:15
Η ψυχολογία είναι ανεβασμένη και προχωράμε με ταχύτητα!!!!


Πίσω από τα πλαϊνά καπάκια:


Αριστερό....


224013

John Steed
19/04/2011, 20:15
Και δεξί.....


224014

toyar
19/04/2011, 20:15
Οπως την κόβω τη δουλειά ένα σφυροκατσάβιδο θα σε βοηθήσει πολύ
καλή συνέχεια:beer:

John Steed
19/04/2011, 20:16
Ξεσύνδεσα τα καλώδια του πίσω φαναριού κι έβγαλα την ουρά...


224015

John Steed
19/04/2011, 20:17
Κάτι κάναμε.... :cool:


224016

John Steed
19/04/2011, 20:19
Εκτός από άφραγκος είμαι και άσχετος, αλλά η όρεξη και η ευχαρίστηση δεν με αφήνουν να βλέπω εμπόδια αλλά μόνο προκλήσεις!!!!

Για να μην μπερδέψω τις βίδες και τα μικροπράγματα, εφάρμοσα την παρακάτω μέθοδο:

Ό,τι βγάζω σημειώνεται και περιγράφεται η θέση του, μπαίνει σε σελοφάν και μετά σε μια σακκούλα. Έτσι είμαι σίγουρος πως δεν θα χάσω τίποτα!


Καταγραφή.....


224017

John Steed
19/04/2011, 20:20
Λίγο σελοφάν....


224018

John Steed
19/04/2011, 20:21
Τυλίγουμε τις βιδούλες.... :cool:


224019

John Steed
19/04/2011, 20:22
...Και μέσα στη σακούλα!


224020

John Steed
19/04/2011, 20:32
Στα καλώδια και τις ντίζες κολλάω καρτελάκια με μια περιγραφή της θέσης ή της ιδιότητας.


224021

John Steed
19/04/2011, 20:33
Στα βύσματα, βάζω ταμπελάκια με αριθμούς, ίδιους στο αρσενικό και το θηλυκό του κάθε βύσματος.


224022

John Steed
19/04/2011, 20:34
Έξω και αυτό το πράγμα που δεν έχω ιδέα τι κάνει αλλά φαίνεται σημαντικό...... :confused:


224023

John Steed
19/04/2011, 20:35
Έβγαλα και το καπάκι από το φιλτροκούτι και μέσα βρήκα μόνο νυχτερίδες.....

Φϊλτρο δεν...:a018: :a018:


224024

John Steed
19/04/2011, 20:36
Το ντεπόζιτο με ταλαιπώρησε λίγο, αλλά με τη βοήθεια του Μανώλη ο οποίος προθυμοποιήθηκε να βοηθήσει, το βγάλαμε!

Από κάτω έχει ένα ρουμπινέτο που κλείνει τη ροή της βενζίνης για να μην τη λουστείς ενώ την βγάζεις....

Το κακό ήταν πως αυτό που έτρεξε δεν μύριζε βενζίνη....:( :(


224025

John Steed
19/04/2011, 20:37
Επίσης, από κάτω από το ντεπόζιτο έχει και τα φιλτράκια βενζίνης, μικρά και δύσχρηστα, εκεί πρέπει να γίνει κάτι....


224026

John Steed
19/04/2011, 20:38
Εδώ φαίνονται οι δύο βίδες που συγκρατούν το ντεπόζιτο (μετά είναι συρταρωτό, το τραβάς και βγαίνει)...


224027

John Steed
19/04/2011, 20:38
...Kαι το σωληνάκι για να ανασαίνει το ντεπόζιτο.


224028

dxeavy
19/04/2011, 20:39
:a014: :a014:

John Steed
19/04/2011, 20:39
Και μία γυμνούλι το καημενούλι....


224029

John Steed
19/04/2011, 20:40
Βγήκε το δοχείο υγρών του εμπρός φρένου και ο δεξιός διακόπτης και αποσυνδέθηκε η γκαζιέρα....


224030

John Steed
19/04/2011, 20:41
Ο Μανώλης μου ανάφερε πως κανονικά θα έπρεπε να είχε διπλή γκαζιέρα αλλά εμείς βλέπουμε μόνο μια ντίζα....

Η άλλη ντίζα που πήγε?? :cry: :cry: :cry:


224031

John Steed
19/04/2011, 20:42
Πρέπει επιτέλους να βγάλω τα όργανα και το φανάρι, είναι αρκετά δύσκολο για εμένα, μιας και φοβάμαι μην χαλάσω τα καλώδια....

Κάναμε μια μικρή πρόοδο εχθές, αλλά οι δύο βίδες κάτω από το φανάρι πρέπει να μουλιάσουν καμία βδομάδα μου φαίνεται....


224032

John Steed
19/04/2011, 20:43
(Συνεχίζεται....)

sapila racing
19/04/2011, 20:46
Καλό κουράγιο, έχει πολύ δουλειά!

Εφ όσον ξεκινας να το φτιάξεις θα χρειαστείς manual.

Εδω το Owner's Manual
http://www.srx400.co.uk/SRX6-OwnersManual.pdf

Kι εδώ το Πλήρες Service Manual
http://www.srx400.co.uk/SRX6-WorkshopManual.rar

Ειναι για το 600 αλλά είναι σχεδόν ίδια.

:wave2:

Στο http://www.srx400.co.uk/ θα βρείς πολλές χρήσιμες πληροφορίες.

John Steed
19/04/2011, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
(μανιβελάτο σαν το 600 το δικό μου ... ότι απορία έχεις εδώ είμαστε)

Καλές δουλειές :beer: :beer:

Ευχαριστώ, όντως έχω κάποιες απορίες, εν καιρώ!! :beer: :beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
:confused:



:a015: :a023:







































:lol:




Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Οπως την κόβω τη δουλειά ένα σφυροκατσάβιδο θα σε βοηθήσει πολύ
καλή συνέχεια:beer:

Θα με είχε βοηθήσει, ναι!

Αλλά στη δύσκολη βίδα που χρειάστηκε, ένα φιλαράκι πήρε ένα κατσαβίδι κι ένα σφυρί και το έκανε σφυροκατσάβιδο! :lol: :lol:

Ευχαριστώ! :wave2:



Αρχικά δημιουργήθηκε από dxeavy
:a014: :a014:

Με ρέγουλα, ε! :D

John Steed
19/04/2011, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Καλό κουράγιο, έχει πολύ δουλειά!

Εφ όσον ξεκινας να το φτιάξεις θα χρειαστείς manual.

Εδω το Owner's Manual
http://www.srx400.co.uk/SRX6-OwnersManual.pdf

Kι εδώ το Πλήρες Service Manual
http://www.srx400.co.uk/SRX6-WorkshopManual.rar

Ειναι για το 600 αλλά είναι σχεδόν ίδια.

:wave2:

Στο http://www.srx400.co.uk/ θα βρείς πολλές χρήσιμες πληροφορίες.

Ευχαριστώ Sapila, τα έχω ήδη βρεί!


Αφού ήταν κλειστό το μοτο.γρ, έμαθα να ψάχνω στο google!
:bigcry: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

sapila racing
19/04/2011, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Ευχαριστώ Sapila, τα έχω ήδη βρεί!


Αφού ήταν κλειστό το μοτο.γρ, έμαθα να ψάχνω στο google!
:bigcry: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

:beer: :beer:
Καλή συνέχεια!

faraway
19/04/2011, 21:09
:a19: για τη προσπάθεια !!!

Πραγματικά θα παρακολουθήσω με μεγάλο ενδιαφέρον , περισσότερο από κάθε άλλο restore που έχει γίνει στο site , μιας και δεν έχεις πολλές γνώσεις ( όπως τα υπόλοιπα παιδιά ) και είναι πραγματικά μια πρόκληση για σένα .

Είμαι σίγουρος πως θα τα καταφέρεις , συνέχισε δυνατά !!!:beer: :beer:

jimmis5
19/04/2011, 21:45
Καλη δυναμη φιλος,ΑΝ και για λιγα οικονομικα με παλιο μηχανακι θες πολλα λεφτα για ανακατασκευη.
Για να γραφεις στα εξαρτηματα χρησιμοποιησε χαρτοταινια διπλωμενη γραφεις πιο ευκολα χωρις να παιδευεσε με χαρτακια.Εχει να πεσει τριψιμο για την σκουρια αλλο πραμα,ΑΛΛΑ ολα αυτα ειναι η ομορφια της ανακατασκευης.Καλη συνεχεια:beer: :beer: :beer: :beer:


Τελικα ξερεις να οδηγεις μοτοσυκλετα?:wave2:

sahara
19/04/2011, 21:46
Αγαπάς αυτό που ξεκίνησες να κάνεις και γι'αυτό πιστεύω ότι το αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει .
Προχώρα σιγά σιγά με ρέγουλα και θα τα καταφέρεις πολύ καλά!
Άντε καλή αρχή!
:wave2:

lspiros
19/04/2011, 21:47
βλεπω οτι το εκανες διπορτο.οκ θα τα λεμε και δω,καλη συνεχεια:beer:

sv9cvk
19/04/2011, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
βλεπω οτι το εκανες διπορτο.


Και βαλε!!! ....:smokin:

Σταυρο να δουμε ποτε θα μπορεσω να ερθω απο εκει...:blush:
Δωσε φωτο... :beer:

SVX
19/04/2011, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
(Συνεχίζεται....) :smokin: Go...Go Johny Go.... !!!

Lioulios
19/04/2011, 23:16
;)

bulmont
19/04/2011, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
βλεπω οτι το εκανες διπορτο.οκ θα τα λεμε και δω,καλη συνεχεια:beer:

Γιατιιιιιιι;;;;;;;;;

Μόνο ο steed ο 'χει δίπορτο;;;;;;

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

John Steed
19/04/2011, 23:20
http://www.youtube.com/watch?v=uMY5VGYh2Go
:beer:

bulmont
19/04/2011, 23:28
http://www.youtube.com/watch?v=AEq62iQo0eU

:beer: :beer: :beer:

John Steed
19/04/2011, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
:a19: για τη προσπάθεια !!!

Πραγματικά θα παρακολουθήσω με μεγάλο ενδιαφέρον , περισσότερο από κάθε άλλο restore που έχει γίνει στο site , μιας και δεν έχεις πολλές γνώσεις ( όπως τα υπόλοιπα παιδιά ) και είναι πραγματικά μια πρόκληση για σένα .

Είμαι σίγουρος πως θα τα καταφέρεις , συνέχισε δυνατά !!!

Ευχαριστώ για την υποστήριξη! Θεωρώ την ασχετοσύνη μου ως προσόν και όχι ως εμπόδιο....



Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Καλη δυναμη φιλος,ΑΝ και για λιγα οικονομικα με παλιο μηχανακι θες πολλα λεφτα για ανακατασκευη.
Για να γραφεις στα εξαρτηματα χρησιμοποιησε χαρτοταινια διπλωμενη γραφεις πιο ευκολα χωρις να παιδευεσε με χαρτακια.Εχει να πεσει τριψιμο για την σκουρια αλλο πραμα,ΑΛΛΑ ολα αυτα ειναι η ομορφια της ανακατασκευης.Καλη συνεχεια


Τελικα ξερεις να οδηγεις μοτοσυκλετα?


Ναι ρε, ξέρω! :rotflmao: Δες στα ταξιδιωτικά!

Ήδη έχω αρχίσει να φουσκώνω από το τρίψιμο, μέχρι να τελειώσω θα έχω γίνει τούμπανο!




Αρχικά δημιουργήθηκε από sahara
Αγαπάς αυτό που ξεκίνησες να κάνεις και γι'αυτό πιστεύω ότι το αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει.
Προχώρα σιγά σιγά με ρέγουλα και θα τα καταφέρεις πολύ καλά!
Άντε καλή αρχή!

Ευχαριστώ! :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
βλεπω οτι το εκανες διπορτο.οκ θα τα λεμε και δω,καλη συνεχεια

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=661797
www.reinmeisters.tk
www.freebikers.gr
:bigcry: :bigcry:



Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Και βαλε!!! ....:smokin:

Σταυρο να δουμε ποτε θα μπορεσω να ερθω απο εκει...:blush:
Δωσε φωτο...
:smokin:


Με την ησυχία σου! Έχω ανεβάσει ένα κουβά πράγματα μέσα σε αντισκωριακό στο μπαλκόνι και ρίχνω τάπες στο βαρέλι μέχρι να ωριμάσουν! :rotflmao: :lol:



Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
:smokin: Go...Go Johny Go.... !!!

http://www.youtube.com/watch?v=uMY5VGYh2Go
:beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
;)
:winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από bulmont
Γιατιιιιιιι;;;;;;;;;

Μόνο ο steed ο 'χει δίπορτο;;;;;;

Ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε???

koutsoule
19/04/2011, 23:41
αξιος ο μισθος σου πατριδα.ταϊσε τα ματια μας.καλη συνεχεια.

:a18: :a19: :a20:

byron
20/04/2011, 01:00
Ρε τι πάθαμε με τα srx....γέμισε το moto.gr :dizzy: :lol:


ΥΓ. Κι όμως η θέση του ανορθωτή είναι εκεί ακριβώς. Πατάει και πάνω στο αλουμίνένιο πλακάκι για ψύξη και καλά, αλλά έτσι κι αλλιώς θα καεί (αν δεν είναι ήδη καμμένος) :sick:

ΥΓ2. Κοίταξε προσεκτικά το ντεπόζιτο, αφού το υγρό που είχε μέσα ήταν όπως λές κάτι αλλιωμένο. Το σκουριασμένο ντεπόζιτο είναι συχνή ζημιά των srx, δυσεύρετο και ακριβό αν δεν επισκευάζεται.

Καλό κουράγιο.:wave2:

Shaolin Monk
20/04/2011, 01:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
. Κοίταξε προσεκτικά το ντεπόζιτο, αφού το υγρό που είχε μέσα ήταν όπως λές κάτι αλλιωμένο. Το σκουριασμένο ντεπόζιτο είναι συχνή ζημιά των srx, δυσεύρετο και ακριβό αν δεν επισκευάζεται.

Καλό κουράγιο.:wave2:


Πλακα πλακα, το παρεακι στη Κρητη εχει προβλημα.... :sad:


Ολοι, μα ολοι, εχουμε απο ενα σκουριασμενο ντεποζιτο.... Μ@μω τα παρταλια που εχουμε μπλεξει... :cry:


:rotflmao: :lol: :lol: :bawl: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

ernti
20/04/2011, 01:47
Εσένα έπρεπε να σου πουν μερικοί,ότι ο φθηνότερος τρόπος να πάρεις μηχανή είναι να πας να τη πάρεις έτοιμη.
Νατην αναστήσεις είναι ωραίος,αλλά και ακριβός.
Καλό κουράγιο,άμα θες βοήθεια πεταγόμαστε και από Χανιά άμα λάχει να ούμ,γιατι είμαστε και γλήγοροι.

Σέ καλό σου βγήκε που δε σου'δωσε ο άλλος τη πρώτη που είχες βάλει στο ματι.
Απείρως καλύτερο σαν project to srx.
Τι είναι το άλλο?
CM 250? 400?

the who
20/04/2011, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Επίσης, από κάτω από το ντεπόζιτο έχει και τα φιλτράκια βενζίνης, μικρά και δύσχρηστα, εκεί πρέπει να γίνει κάτι....

Εκει οταν τελειωσεις με το ντεποζιτο(μια πλαστικοποιηση θα την θελει σιγουρα) θα βαλεις τα φιλτρακια πριν απο το κατω ρουμπινετο.
Σε λιγο θα το κανουμε srx.gr εδω μεσα.:beer:

FRAGISCOS
20/04/2011, 14:57
Μπραβο φιλε, συνεχισε.:wave2:

Εχετλαίος
20/04/2011, 15:00
Παίχτου σύντεκνε!
:beer: :beer: :beer:

John Steed
20/04/2011, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutsoule
αξιος ο μισθος σου πατριδα.ταϊσε τα ματια μας.καλη συνεχεια.

Ευχαριστώ, θα τον κάνω κομματάκια! :rotflmao:



Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Ρε τι πάθαμε με τα srx....γέμισε το moto.gr


ΥΓ. Κι όμως η θέση του ανορθωτή είναι εκεί ακριβώς. Πατάει και πάνω στο αλουμίνένιο πλακάκι για ψύξη και καλά, αλλά έτσι κι αλλιώς θα καεί (αν δεν είναι ήδη καμμένος) :sick:

ΥΓ2. Κοίταξε προσεκτικά το ντεπόζιτο, αφού το υγρό που είχε μέσα ήταν όπως λές κάτι αλλιωμένο. Το σκουριασμένο ντεπόζιτο είναι συχνή ζημιά των srx, δυσεύρετο και ακριβό αν δεν επισκευάζεται.

Καλό κουράγιο.

Υγ: Έχεις να προτείνεις κάποια καλύτερη θέση? Αν καεί ή αν είναι ήδη καμένος, έχουμε πρόβλημα...

Υγ2: Το ντεπόζιτο πρέπει να κολυμπάει στη σκουριά, περισσότερα όμως αφού καταφέρω να ανοίξω την τάπα :eyepop:

Ευχαριστώ!



Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Πλακα πλακα, το παρεακι στη Κρητη εχει προβλημα.... :sad:

Ολοι, μα ολοι, εχουμε απο ενα σκουριασμενο ντεποζιτο.... Μ@μω τα παρταλια που εχουμε μπλεξει... :cry:

Το κλίμα δεν σηκώνει ντεπόζιτα.... Από το παπάκι μου σκούριασε στους 8 μήνες..... Αλλά δεν αγχώνομαι, παπάκι είναι αυτό, πηγαίνει και με ασετόν και τηγανόλαδο! :lol:



Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Εσένα έπρεπε να σου πουν μερικοί,ότι ο φθηνότερος τρόπος να πάρεις μηχανή είναι να πας να τη πάρεις έτοιμη.
Νατην αναστήσεις είναι ωραίος,αλλά και ακριβός.
Καλό κουράγιο,άμα θες βοήθεια πεταγόμαστε και από Χανιά άμα λάχει να ούμ,γιατι είμαστε και γλήγοροι.

Σέ καλό σου βγήκε που δε σου'δωσε ο άλλος τη πρώτη που είχες βάλει στο ματι.
Απείρως καλύτερο σαν project to srx.
Τι είναι το άλλο?
CM 250? 400?

CM 450 νομίζω. Όντως μου βγήκε σε καλό!

Επίσης, εσένα πρέπει να σου πουν μερικοί, πως οι δικές σου ανακατασκευές κοστίζουν πολύ, που βάζεις ακόμη και τα αυθεντικά αυτοκόλλητα με τις πιέσεις των ελαστικών! :bigcry:



Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Εκει οταν τελειωσεις με το ντεποζιτο(μια πλαστικοποιηση θα την θελει σιγουρα) θα βαλεις τα φιλτρακια πριν απο το κατω ρουμπινετο.
Σε λιγο θα το κανουμε srx.gr εδω μεσα.

Αυτό ακριβώς έχω σκοπό να κάνω! :winka:



Αρχικά δημιουργήθηκε από FRAGISCOS
Μπραβο φιλε, συνεχισε.:wave2:

Ευχαριστώ Φραγκισκο, περιμένουμε κι από εσένα, ε?



Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Παίχτου σύντεκνε!
:beer: :beer: :beer:


Του παίζωωωω!!!!

:wave2: :wave2:

John Steed
21/04/2011, 19:17
Για πάμε δυνατά!!! :a30: :a30: :a30:



Μόλις το είδε ο θείος, άρχισε τις φωνές....

"Γιατί δεν με ρώτησεεεεες?"

"Τι το θέεεες"

"Γιατί το λύνεις ολόοοοοκληροοοοο????

"Τί θες να κάνειειειεειςςςςς? Ανακατασκεύ-Τι?"

"Είσαι μ@λ@κ@ς... Πρώτα το βάζουνε μπροστά και μετά σιγά-σιγά το τρίβεις, όποτε μπορείς...."

Μετά το κήρυγμα, το κοιτάει από εδώ, το κοιτάει από εκεί και βούρ στον πατσά!!!


224272

John Steed
21/04/2011, 19:18
"Έλα να σου πω, θέλει αρκετή δουλεια, όλα έχουν κολλήσει...."

"Θείε, περίμενε, τα καλώδια, να βάλω ταμπελάκια....." :eyepop: :eyepop: :eyepop:


224273

John Steed
21/04/2011, 19:18
:a53: :a53: :a53:


224274

John Steed
21/04/2011, 19:19
"Μα καλά, ηλίθιος είσαι? Το χρώμα πάει με το χρώμα και η κάθε φίσα κουμπώνει μόνο με την δικιά της..." :blush: :blush: :blush:


224275

John Steed
21/04/2011, 19:20
Αυτό ήταν, πήρε φόρα!!!


Πάρε την κλειδωνιά στο χέρι....


224276

John Steed
21/04/2011, 19:21
...Πάρε και τη βάση των οργάνων και του φαναριού....


224277

John Steed
21/04/2011, 19:21
:beer:

John Steed
21/04/2011, 19:23
lalala! :a49:


224278

John Steed
21/04/2011, 19:24
..Πάρε και τον δεξιό διακόπτη....


224279

John Steed
21/04/2011, 19:25
...Α, πάρε και την τρόμπα του φρένου, μαζί με τα σωληνάκια και την δαγκάνα....


224280

John Steed
21/04/2011, 19:25
Ήρθε, ήπιε καμία δεκαριά ρακές, μου πετάει και την ατάκα: "Άντε, προχώρησες λίγο σήμερα, τα λέμε!"

Κι έφυγε κύριος, με τις ευχές και με τις υγείες του!!!! :rotflmao: :rotflmao:


224281

John Steed
21/04/2011, 19:26
minimal, ε?


224282

John Steed
21/04/2011, 19:27
Αυτοκόλλητο στην μπότα....

Το νούμερο τηλεφώνου είναι από Αθήνα, τον ξέρουμε?


224283

John Steed
21/04/2011, 19:28
Μετά από δύο ημέρες,

Είπα να πάω κάτω να ξεβιδώσω τίποτα, να χαλαρώσω κιόλας....


Βάζω τα κουτιά στην άλλη άκρη, πιάνω καρυδάκι δεκάρι για να λύσω, λέει, τις βίδες στους λαιμούς της εξάτμισης...


224284

John Steed
21/04/2011, 19:29
Και τσάκ!





:a018: :a018: :a018: :a018:


224285

Εχετλαίος
21/04/2011, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Αυτοκόλλητο στην μπότα....

Το νούμερο τηλεφώνου είναι από Αθήνα, τον ξέρουμε?

20 χρόνια έχω να το ακούσω αυτό το όνομα. Έφερνε (και) μεταχειρώ Japan!
:lol:

Πολύ σκουριά ρε Σταύρο...χαράς το κουράγιο σου!
:wave2:

John Steed
21/04/2011, 19:30
Πως έγινε αυτό ρε παιδιά? :eek:


224286

John Steed
21/04/2011, 19:31
Σαν βούτυρο έσπασε, δεν έβαλα καθόλου δύναμη. Στην αρχή που γυρνούσε εύκολα μάλιστα, εξεπλάγην ευχάριστα και μετά έμεινα με το κεφάλι της βίδας στο χέρι.....




:a52: :a37: :a017: :a015: :a023:


224287

John Steed
21/04/2011, 19:32
Τις υπόλοιπες δεν τις πειράζω, ας τις σπάσει κανένας άλλος, να έχω να βρίζω....
:D :D :D :D :D :D


Πάμε από την άλλη μεριά λοιπόν, βγάλσιμο το σωληνάκι του δοχείου υγρών φρένου που οδηγεί στην πίσω τρόμπα και άδειασμα....


224288

John Steed
21/04/2011, 19:33
Όχι ότι είχε και πολλά υγρά....


224289

John Steed
21/04/2011, 19:33
Αφαίρεσα την ασφάλεια και τη ροδέλα από το ποδόφρενο....


224290

John Steed
21/04/2011, 19:34
Έβγαλα τα ελατήρια και τις βίδες που συγκρατούσαν την τρόμπα και ξεβίδωσα το σωληνάκι που κατέληγε στην πίσω δαγκάνα...


224291

John Steed
21/04/2011, 19:35
...Και την πήρα στο χέρι....


224292

John Steed
21/04/2011, 19:36
Μετά ξεσύνδεσα και αφαίρεσα από τη θέση του το διακόπτη για το στόπ. Δεν μπορώ να τον βγάλω από πάνω όμως, γιατί ένα καλώδιο οδηγεί τέρμα πίσω στην καλωδίωση. Το άφησα για μία άλλη φορά....


224293

John Steed
21/04/2011, 19:37
Μετά σκέφτηκα να βγάλω την πίσω δαγκάνα....


...Εις μάτην όμως!

Ξεβίδωσα τις δύο βίδες που την συγκρατάνε αλλά δεν βγαίνει από την δισκόπλακα, κάπου βρίσκει....

Εκεί την άφησα μέχρι να έρθει βοήθεια! :lol:


224294

John Steed
21/04/2011, 19:38
Την παράτησα εκεί πάνω και μετακινήθηκα προς την άλλη μεριά...



...Ξεβίδωμα λεβιέ ταχυτήτων και αριστερού μασπιέ!


224295

John Steed
21/04/2011, 19:38
Έξω το παξιμάδι και η μεγάλη ροδέλα...


224296

John Steed
21/04/2011, 19:40
Άλλη μία βίδα και....


...Τίποτα! Δεν βγαίνει!

Και μετά από τη βίδα του λαιμού, φοβάμαι να ζορίσω οτιδήποτε..... :( :(

Το αφήνω έτσι, αφού ρίχνω λίγο WD-40.


224297

John Steed
21/04/2011, 19:40
Ξεβιδώνω και το κάλυμμα του εμπρός γραναζιού, το οποίο αντί για δύο βίδες, είχε μόνο μία :evil:


224299

John Steed
21/04/2011, 19:41
Βγάζω και τις βίδες από το γρανάζι, αλλά δεν ασχολούμαι άλλο εκείνη την ημέρα...


224300

John Steed
21/04/2011, 19:42
Όπως πάω να σηκωθώ, κοιτάω ψηλά και βλέπω το ρουμπινέτο...


...Δύο βίδες είναι, τι ψυχή έχουν....


Και τέλος για σήμερα!!!


224301

John Steed
21/04/2011, 19:43
Για τις αεροφωτογραφίες θα περιμένετε μέχρι να ρυθμίσει ο Χρήστος τις συντεταγμένες στο δορυφόρο του... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

John Steed
21/04/2011, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
20 χρόνια έχω να το ακούσω αυτό το όνομα. Έφερνε (και) μεταχειρώ Japan!
:lol:

Πολύ σκουριά ρε Σταύρο...χαράς το κουράγιο σου!
:wave2:


Δε μασάμε λέμε! :alien: :wave2: :wave2:

virus
21/04/2011, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Αυτοκόλλητο στην μπότα....

Το νούμερο τηλεφώνου είναι από Αθήνα, τον ξέρουμε?

τι μου θυμισες τωρα. απο κει ειχα παρει το πρωτο παπακι μου.

παλιος συναδελφος στην καβαλας εφερνε οτι θες απο ιαπωνια.

πολυ δουλεια εχεις βλεπω με την σκουρια.

καλη ανακατασκευη

:beer:

hidefnick
21/04/2011, 22:57
Ανοιξε με ένα κατσαβίδι τα τακάκια, και θα βγει η δαγκάνα. Κολημένα όλα πρεπει να είναι, αν κρίνω απο τι σκουριά στο υπόλοιπο μηχανάκι. :wave2:

John Steed
21/04/2011, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από virus72
τι μου θυμισες τωρα. απο κει ειχα παρει το πρωτο παπακι μου.

παλιος συναδελφος στην καβαλας εφερνε οτι θες απο ιαπωνια.

πολυ δουλεια εχεις βλεπω με την σκουρια.

καλη ανακατασκευη

:beer:


Ευχαριστώ! Το τρίψιμο που ρίχνω δεν περιγράφεται! :dizzy:





Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Ανοιξε με ένα κατσαβίδι τα τακάκια, και θα βγει η δαγκάνα. Κολημένα όλα πρεπει να είναι, αν κρίνω απο τι σκουριά στο υπόλοιπο μηχανάκι. :wave2:

Άντε καλέ! Γιατί το λες αυτό?

:look:




:cry:







:rotflmao:




Μην ανησυχείς για την δαγκάνα, με κατσαβίδι όντως βγήκε! Έχει περάσει λίγος καιρός από τότε.

Μόλις αρχίσουν τα νέα ποσταρίσματα, θα σας το πω!

jimmis5
21/04/2011, 23:46
Ενα κολπακι για να μην κοβονται ολες οι βιδες ειναι να ριχνεις ενα ψιλο σφιξιμο πρωτα και μετα να λασκαρεις,με αυτον τον τροπο σπας την σκουρια (οχι βεβαια στις βιδες που εχουν διαλυσει τελιος τα σπειρωματα)Απαραιτητο εργαλειο ειναι και το σφυρι με μερικα χτυπηματα παλι σπας την σκουρια.

Καλη συνεχεια και καλο κουραγιο:beer: :beer: :beer: :wave2:

alexxxcbr
22/04/2011, 14:33
Aντε καλη δουλεια και υπομονη φιλε μου




:beer: :beer: :beer: :beer:

John Steed
22/04/2011, 17:53
Πως τα καταφέραμε ένα Σάββατο και πλακώσανε όλα τα ρεμάλια του Ρεθύμνου στο υπόγειο και έγινε το σώσε! :bigcry: :bigcry: :bigcry:



Ο πρώτος που έφτασε ήταν ο Μουστάκιας!

Και όχι μόνο πρώτος αλλά και νωρίτερα απότι τον περίμενα!!!

Φυσικά έπεσε με τα μούτρα μόλις είδε τη μηχανή!

Το κακό του ήταν πως με ρωτούσε αντί να πράττει όπως έκρινε σωστότερο, είπαμε, άσχετος εδώ!

Είπαμε να βγάλουμε το φιλτροκούτι, στο οποίο βλακωδώς επέμενα...

Έξω το δοχείο των υγρών φρένων, το οποίο βιδώνει με μια βίδα στο πλαίσιο και μαζί βιδώνει κι ένα πράσινο καλώδιο γείωσης....


224401

John Steed
22/04/2011, 17:54
Φάγαμε τόση ώρα χωρίς να καταφέρουμε τίποτα, ξεβιδώνωντας και τραβώντας από όλες τις μεριές, αλλά τίποτα! Το φιλτροκούτι δεν βγαίνει! :mad:


224402