PDA

View Full Version : Η απόλυτη γκαντεμιά!!!



kokkiklhs
20/04/2011, 15:21
Γράφω τις παρακάτω γραμμές απλώς για να μοιραστώτον πόνο μου μαζί σας, δεν πρόκειται για δικό μου μηχανάκι, αν και παραλίγο να γινόταν δικό μου! Η ιστορία έχει ως εξής:
Πριν 2 μέρες και κατόπιν τηλεφωνικής συνεννοήσεως, κανόνισα ραντεβού με τον ιδιοκτήτη ενός Simson για να το δω...
Φτάνοντας στο σημείο που είχαμε συμφωνήσει κι έχοντας αργήσει και λίγο, ο άνθρωπος με περίμενε με περίλυπο ύφος... το simson είχε κάνει φτερά!!!
:eek: :bigcry:

Ο άνθρωπος έμεινε (κυριολεκτικά) με την άδεια στο χέρι, και με διαβεβαίωσε ότι πριν μια βδομάδα που είχε περάσει το μηχανάκι ήταν εκεί, μάλιστα του είχε κάνει εντύπωση ότι του φάγανε την κλειδωνιά, αλλά αφού θα μου το έδινε δε φρόντισε να βάλει άλλη!
Το μηχανάκι ήταν πορτοκαλί S51 και βρισκόταν παρκαρισμένο και δεμένο έξω από κατάστημα στη διασταύρωση Λιοσίων και Αγ.Μελετίου εδώ και κάνα χρόνο... δε μπορούσαν να περιμένουν λίγες μέρες ακόμη οι ελαφροχέρηδες, γ@μώ την ατυχία μου; Κι ήταν με χαρτιά κομπλέ, το ήθελα να το φτιάξω και να το κυκλοφορήσω! Τώρα θα έχει γίνει βίδες, ασφαλώς... :bawl:
Αυτό μόνο σε μένα μπορούσε να συμβεί...

:sad: :sad: :sad:

Georgaras
20/04/2011, 15:31
Όχι ρε φίλε...... :confused: :confused: :confused:


Μάλλον τώρα κάποιος άλλος θα το κάνει ανακατασκευή.

kokkiklhs
20/04/2011, 15:40
Ανακατασκευή χωρίς χαρτιά δεν έχει και τόσο νόημα, εκτός αν μπει για ντεκόρ σε καμιά βιτρίνα...
Μάλλον ανταλλακτικά θα γίνει, διότι είναι ψιλο-δυσεύρετα πλέον... ας είναι, τουλάχιστον θα "ζωντανέψει" μερικά άλλα simsonάκια, αν γίνει κάτι τέτοιο!
:rolleyes:
Αυτό που θα είναι ΠΟΛΥ κρίμα θα είναι να πουληθεί π.χ. για παλιοσίδερα... κυκλοφορούν στην περιοχή πολλά τρίκυκλα των γνωστών και μη εξαιρετέων συμπαθών πατατο-καρπουζοπωλών, οπότε δεν είναι απίθανο...

:bawl:

7gibernau
20/04/2011, 15:45
Γκαντεμια ρε φίλε
Εγώ έψαχνα για το εντουρο πέρσι Αλλά ο παππούς που το είχε δεν το πουλαγε με τιποτα
Τριαρι ήταν η τεσσαρι;
Έχω ένα τριαρι σε μπλεδακι που με είχε κάνει να μισισω τα τέσσαρια γιατί μου την έκαναν σε τελική
Σου ευχομμαι να βρεις κάποιο άλλο αμέσως

kokkiklhs
20/04/2011, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
Γκαντεμια ρε φίλε
Εγώ έψαχνα για το εντουρο πέρσι Αλλά ο παππούς που το είχε δεν το πουλαγε με τιποτα
Τριαρι ήταν η τεσσαρι;
Έχω ένα τριαρι σε μπλεδακι που με είχε κάνει να μισισω τα τέσσαρια γιατί μου την έκαναν σε τελική
Σου ευχομμαι να βρεις κάποιο άλλο αμέσως

Σ'ευχαριστώ!! Το ελπίζω κι εγώ να βρω, αν και τελικά είναι πλέον ΠΟΛΥ πιο δυσεύρετα απ'ό,τι περίμενα αυτά τα χρέπια, ειδικά με χαρτιά!
Τεσσάρι ήταν, γι'αυτό θα κλάψω 4 φορές... :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

ares_tz
20/04/2011, 17:27
Ρε παιδιά γιατι κανετε έτσι? τι στο καλο ηταν τοσο καλο? για πεστε που εχει φωτος να το δουμε..:D

Cpt. Haddock
20/04/2011, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ares_tz
Ρε παιδιά γιατι κανετε έτσι? τι στο καλο ηταν τοσο καλο? για πεστε που εχει φωτος να το δουμε..:D

google man

http://www.google.com/search?hl=el&q=simson%20s51&lr=&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi

faraway
20/04/2011, 17:40
Η γκαντεμιά θα ήταν να το είχες πάρει πρώτα .:winka:

TROOPER
20/04/2011, 18:32
το ενδεχομενο να το σηκωσε ο δημος σαν ''σαπακι'' μετα απο 1 χρονο ακινησιας το σκεφτηκαμε?

7gibernau
20/04/2011, 19:10
Λίγα με τα σιμσον........ Εντάξει......:smokin:

kokkiklhs
20/04/2011, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
το ενδεχομενο να το σηκωσε ο δημος σαν ''σαπακι'' μετα απο 1 χρονο ακινησιας το σκεφτηκαμε?

Όχι, πάντα ψάχνουν τον κάτοχο με στοιχεία από την Τροχαία κι επίσης κολλάνε προειδοποιητικό αυτοκόλλητο αρκετό καιρό πριν το μαζέψουν! Όπως μου είπε ο ιδιοκτήτης, είχε περάσει και το είδε καμιά βδομάδα πριν κι ήταν ΟΚ...

:cry:

kokkiklhs
20/04/2011, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
Λίγα με τα σιμσον........ Εντάξει......:smokin:

Πες τα ρε μάστορα!!
:beer: :cool: :beer:

TROOPER
20/04/2011, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
Όχι, πάντα ψάχνουν τον κάτοχο με στοιχεία από την Τροχαία κι επίσης κολλάνε προειδοποιητικό αυτοκόλλητο αρκετό καιρό πριν το μαζέψουν! Όπως μου είπε ο ιδιοκτήτης, είχε περάσει και το είδε καμιά βδομάδα πριν κι ήταν ΟΚ...

:cry:

η του το ειχανε κολησει και μετα εβρεξε και ξεκολησε :winka:

kokkiklhs
20/04/2011, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
η του το ειχανε κολησει και μετα εβρεξε και ξεκολησε :winka:

Μπααα, όχι, έχω δει τέτοια αυτοκόλλητα αρκετές φορές και δεν είναι από αυτά που μπορεί να φύγουν χωρίς ν'αφήσουν ίχνη... επί πλέον ο μάστορας πέρναγε και το έβλεπε κάθε τόσο και το κυριότερο, θα τον βρίσκανε με κάποιο τρόπο, εφόσον είχε κανονικά την άδεια κι η πινακίδα βρισκόταν στη θέση της!
Σηκώνουν οχήματα ως εγκαταλελειμμένα μόνο αν δε μπορεί να εντοπιστεί ο κάτοχος...
:bigcry:

lilipoua
20/04/2011, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
...........
Σηκώνουν οχήματα ως εγκαταλελειμμένα μόνο αν δε μπορεί να εντοπιστεί ο κάτοχος...





Αυτό δεν ισχύει!Βασικά............ δε σε ψάχνουν !!
Το παλιό μου αυτοκίνητο το είχα έξω απο το σπίτι μου και κανα δυό φορες είχαν κολλήσει το αυτοκόλλητο κι εγω απλά το έβγαζα! :blush:
Δεν είχα προσέξει όμως τα μικρα γράμματα κατω κατω που έλεγαν " αν είστε ο κάτοχος τηλ στο δήμο κλπ κλπ. Μετα απο καιρό ακουω φασαρία έξω και ο γερανός του δήμου έφευγε με το αμάξι μου!!!:eyepop:
τους προλαβαίνω με τη μηχανή και μου λένε πως έπρεπε να είχα τηλεφωνησει και δηλώσει πως δεν είναι εγκαταλελειμμένο. Στη συνέχεια, απλά ζήτησα να πάρω κατι ψιλοπράματα που είχα αφήσει μέσα και το άφησα να το στείλουν για ανακύκλωση! :D

kokkiklhs
20/04/2011, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από lilipoua
Αυτό δεν ισχύει!Βασικά............ δε σε ψάχνουν !!
Το παλιό μου αυτοκίνητο το είχα έξω απο το σπίτι μου και κανα δυό φορες είχαν κολλήσει το αυτοκόλλητο κι εγω απλά το έβγαζα! :blush:
Δεν είχα προσέξει όμως τα μικρα γράμματα κατω κατω που έλεγαν " αν είστε ο κάτοχος τηλ στο δήμο κλπ κλπ. Μετα απο καιρό ακουω φασαρία έξω και ο γερανός του δήμου έφευγε με το αμάξι μου!!!:eyepop:
τους προλαβαίνω με τη μηχανή και μου λένε πως έπρεπε να είχα τηλεφωνησει και δηλώσει πως δεν είναι εγκαταλελειμμένο. Στη συνέχεια, απλά ζήτησα να πάρω κατι ψιλοπράματα που είχα αφήσει μέσα και το άφησα να το στείλουν για ανακύκλωση! :D

Σωστός!!
Αυτό που περιγράφεις φαίνεται να είναι τελικά αυτό που εφαρμόζεται από τις Δημ. Αστυνομίες στην πράξη...
Αυτό που γράφω εγώ παραπάνω είναι ό,τι μου είπαν οι αρμόδιοι στο τηλ. πριν κάποιο καιρό που ενδιαφέρθηκα για κάποιο παρατημένο, με αυτοκόλλητο στο ρεζερβουάρ...
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι στην Ελλάδα πάντοτε άλλα προβλέπουν οι κανονισμοί κι άλλα σκαρφίζονται οι εκάστοτε εφαρμοστές τους!! ;)
Η ουσία είναι ότι έκανε φτερά το simsonάκιιιιιιιι..... :bigcry:
:bawl:

kokkiklhs
07/05/2011, 10:44
Δεν πήρε πρέφα τίποτα κανείς, ρε παιδιά;
Το μηχανάκι βρισκόταν αραγμένο Λιοσίων και Αγίου Μελετίου!
Πορτοκαλί S51, σαν κι αυτό εδώ:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/86/Simson_S51_N.JPG

RIDER504
05/11/2012, 08:47
εχεις το τηλ του ακομα? με ενδιαφερουν τα''χαρτια'' του.

notakos600
05/11/2012, 09:33
εχεις το τηλ του ακομα? με ενδιαφερουν τα''χαρτια'' του.

????

GIXXERAKIAS
05/11/2012, 09:48
????
Τι δεν καταΛαβαίνεις??Θέλει να φτιάξει ένα που ήδη έχει (άγνωστο πώς είναι στα χέρια του) και να χρησιμοποιήσει τα χαρτιά του άλλου για να το κυκλοφορήσει.:rolleyes:

Έτσι κάπως ξεκινάνε και οι κλοπές.....έπεσα,το μηχανάκι βγήκε άχρηστο και έχω τα χαρτιά μου αλλά θέλω ένα άλλο ίδιο για να κυκλοφορήσω με μικρές μετατροπές στους αριθμους,οπότε παραγγέλνω ένα και εγώ.... :moutza:

notakos600
05/11/2012, 10:05
Τι δεν καταΛαβαίνεις??Θέλει να φτιάξει ένα που ήδη έχει (άγνωστο πώς είναι στα χέρια του) και να χρησιμοποιήσει τα χαρτιά του άλλου για να το κυκλοφορήσει.:rolleyes:

Έτσι κάπως ξεκινάνε και οι κλοπές.....έπεσα,το μηχανάκι βγήκε άχρηστο και έχω τα χαρτιά μου αλλά θέλω ένα άλλο ίδιο για να κυκλοφορήσω με μικρές μετατροπές στους αριθμους,οπότε παραγγέλνω ένα και εγώ.... :moutza:


:sick: Συμβαίνουν τέτοια πράματα?

bulmont
05/11/2012, 12:14
:sick: Συμβαίνουν τέτοια πράματα?


Χέζουν οι αρκούδες στό δάσος;;;;;;;;;;;;;;

gs 500 f
09/11/2012, 21:34
Δεν πήρε πρέφα τίποτα κανείς, ρε παιδιά;
Το μηχανάκι βρισκόταν αραγμένο Λιοσίων και Αγίου Μελετίου!
Πορτοκαλί S51, σαν κι αυτό εδώ:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/86/Simson_S51_N.JPG


ουπς..

kokkiklhs
10/11/2012, 06:27
ουπς..

???

notakos600
10/11/2012, 08:12
Προτείνω να κλειδωθεί το θέμα γιατί πιθανόν να έχει σχέση με ποινικά κολάσιμες πράξεις ή σκέψεις.

stavrouliasp
10/11/2012, 21:22
Και χωρίς χαρτιά πάντως μπορεί άνετα να βγάλει πινακίδες ιστορικού και μετά να κάνει βόλτες κανονικά...

hidefnick
10/11/2012, 23:07
Να κυκλοφορείς με μαιμουδιασμένο Simson: και μετά ήρθαν οι pythons....

RIDER504
19/11/2012, 09:20
Τι δεν καταΛαβαίνεις??Θέλει να φτιάξει ένα που ήδη έχει (άγνωστο πώς είναι στα χέρια του) και να χρησιμοποιήσει τα χαρτιά του άλλου για να το κυκλοφορήσει.

Έτσι κάπως ξεκινάνε και οι κλοπές.....έπεσα,το μηχανάκι βγήκε άχρηστο και έχω τα χαρτιά μου αλλά θέλω ένα άλλο ίδιο για να κυκλοφορήσω με μικρές μετατροπές στους αριθμους,οπότε παραγγέλνω ένα και εγώ....

Εξ ιδιων κρινεις τα αλλοτρια..

θα μπορουσε να βρεθει στα χερια μου με πολλους τροπους...πιθανον ομως,αυτος που ανεφερες να ειναι ο μονος που γνωριζεις. το οτι χρησημοποιεις το πρωτο προσωπο ισως κατι να λεει....

το μηχανακι ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ απο εμενα πριν απο 12-13 χρονια απο τον ΟΔΔΥ για 12000 δρχ.(40 ευρω περιπου) υπαρχει το διπλοτυπο εισπραξης ,αλλα αυτο δεν αφορα κανεναν γιατι δεν ειναι για πουλημα. ανηκε στην κατηγορια ''μοτοσυκλετες για διαλυση'' οποτε δεν μπορει να βγαλει αδεια.

οσο για την μουτζα....στα μουτρα σου.

GIXXERAKIAS
19/11/2012, 09:36
οσο για την μουτζα....στα μουτρα σου.


Σου κάνω καθρεφτάκι και συνεχίζω βάση των γραπτών σου....




το μηχανακι ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ απο εμενα πριν απο 12-13 χρονια απο τον ΟΔΔΥ για 12000 δρχ.(40 ευρω περιπου) υπαρχει το διπλοτυπο εισπραξης ,αλλα αυτο δεν αφορα κανεναν γιατι δεν ειναι για πουλημα. ανηκε στην κατηγορια ''μοτοσυκλετες για διαλυση'' οποτε δεν μπορει να βγαλει αδεια.

Δηλαδή αυτό που θές να κάνεις είναι νόμιμο έτσι?Μήπως έχεις βρεί ήδη και άτομο να χτυπάει καλούς αριθμούς?Μπορεί να τον χρειαστούμε στο μέλλον στο φόρουμ....:rolleyes:

Cpt. Haddock
19/11/2012, 09:39
Προσεξτε λιγο...

Shiatman
19/11/2012, 10:35
Σου κάνω καθρεφτάκι.........

Αχαχαχαχαχαχαχααααααααα χρόνια είχα να το ακούσω αυτό

:bawl::bawl::bawl::bawl:

sapila racing
19/11/2012, 10:57
Και χωρίς χαρτιά πάντως μπορεί άνετα να βγάλει πινακίδες ιστορικού και μετά να κάνει βόλτες κανονικά...

Δεν τα λες καλά και παραπληροφορείς.

Κατ αρχήν θα πρέπει να αποδείξει πως ήρθε στην κατοχή του και αν τελικά περάσει απο την διαδικασία πιστοποίησης και βγάλει πινακίδες, θα κάνει μονο χιλιόμετρα συντήρησης.
Δεν θα μπορεί να κάνει βόλτες κανονικά.

sniper
19/11/2012, 10:58
Προσεξτε λιγο...

Πολύ, όχι λίγο..